f utrechts hartteam an St. Antonius >p hoog niveau Obstakels op weg naar beter onderwijs in doublé! Nü: uw giro voor Palermo 2 Is je nog eens vat weet. Arbeiderspers MA R K 1 1 GS Zeeland voor zeehaventerrein bij Baalhoek Ton buit bij overval op Groningse bank Papoea's doen beroep op VN Te grote klassen en onzekerheid bij de leraren: Het weer CNV-bonden: gemengde vorm loonstijgingen ÊjLljj feÉ BLIJ ZIJN ALS KINDEREN lOUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE ran onze redacteur wetenschappen TRECHT Het hartteam van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht voert dit jaar ongeveer 375 jen hartoperaties uit, ongeveer evenveel als de a ndere centra in Nederland samen, zei gisteren prof. F. L. Meyler bij de viering van liet 25-jarig be staan van het team, dat hij de bakermat van de artchirurgie in Nederland noemde. fat in dit niet-universitaire zieken- lis is opgebouwd, is ook het enige a bestaande centrum dat aan te ellen eisen aan volwassenheid vol- net, haalde prof. dr. J. Nieveen nog ;ns aan uit het rapport van de immissie Hartchirurgische centra in de Gezondheidsraad, waarvan hij lorzitter was. n met minimale investeringen in ïimte en mankracht zouden wij in aat zijn, het aantal operaties nog >ns te verdubbelen. Deze onthulling eed in kleiner gezelschap de econo- isch directeur van het St. Antonius- ekenhuis, dr. L. P. de Jong. DajrT- ee ging hij dan wel lijnrecht in gen de aanbeveling van het rapport an Nieveen, die een capaciteit van 50, hooguit 350 operaties per cen- um aangeeft. lesmeerd rgumenten voor een uitbreiding van Dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen (ADVERTENTIES) idties aan de tapde humoristen, de orders, de doorzeurders, de gein- aems, de communiceerders, de lol- oeken, de drinkers, de zwijgers, de orlachers. Tussen deze vrolijke ob« tvatiesdoorprentenover'hetzuipen de rampspoed' van Peter Vos. (160 z,flO,«.)Iniedereboekhandeltekoop. 125 16 10 8 5 21 23 1 12 7 Termijn van Indiening T-biljet voor teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971 sluit op 31 december a.s. Het ministerie van Financien vestigt er de aandacht op dat de T-bi!jetten ter verkrijging van teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971, vóór 1 januari as. dienen te zijn ingeleverd bij de Inspec teur der directe belastingen van de plaats waar belang hebbenden op 31 december 1971 woonden. MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Zeeland zijn voor de ontwik keling van een zeehaventerrein bij Baalhoek in Oost Zeeuws Vlaanderen. Een meerderheid van het college wil beginnen met de aanleg van haven en industrieterreinen, ook al is cr nog geen beslissing genomen over de aanleg van het Baalhoekkanaal. Gede puteerde staten zeggen dit in een nota over industrievestiging bij Osse- nisse of Baalhoek, die gisteren is uitgebracht. In Zeeuws-Vlaanderen is deze nota met een zekere spanning tegemoet gezien. De gemeente Hulst is een sterke voorstander van industrialisatie langs het toekomstige Baalhoekkanaal; Terneuzen had liever een industriali satie van Ossenisse gezien. Volgens GS moeten op korte termijn planologische maatregelen genomen worden, die rekening houden met de ontwikkeling van de arbeidsmarkt van Oost Zeeuws-Vlaanderen. De werkgele genheid is, zo menen GS, in dit gebied weinig rooskleurig te noemen en moet verbeterd worden. De aanleg van de zeehaventerreinen bij Baalhoek zou het beste in samen hang met de aanleg van het kanaal worden uitgevoerd. Dit zou volgens GS de goedkoopste oplossing zijn. Zij menen dat Baalhoek een gunstiger concurrentieposilie heeft dan de in dustriegebieden bij Ossenisse en de Axelse vlakte. De keuze van de terrei nen voor een zeehavenindustrie kan volgens GS nog ingewikkeld worden omdat over het Baalhoekkanaal onder handeld moet worden tussen Neder land en België. De mogelijkheid moet onder ogen worden gezien, dat de regering een andere beslissing voor staat dan het college van GS van Zeeland, zo schrijven zij in de nota. GRONINGEN Gisteravond om kwart over zes is een bankoverval gepleegd op het bijkantoor in Gronin gen van de Nederlandse Midden- standsbank aan het Herenpledn. Een vijftal mannen zag kans een buit van 100.000 gulden te maken. De mannen waren gekomen in een rode Fiat, die gestolen bleek te zijn in Assen. Met deze wagen verdwijnen zij ook om vlak bij het bankgebouw over te stappen in een groen-wit of blauw-wit Volkswagenbusje. In het bankgebouw dat open was, sprongen zij over de balie en konden een greep naar het geld doen. Er is ook gescho ten. Het is niet bekend of gebruik gemaakt is van een alarmpistool of van een echt pistool. De alarmcentra le-Noord werd ingeschakeld. Alle we gen in een straal van 70 km om de stad werden afgezet. de werkzaamheden werden door leden van het hartteam aangedragen. Chi rurg A. L. E. M. S. Schaepkens van Riempst: door de grote ervaring die we langzamerhand hebben opgedaan, loopt alles nu veel gesmeerder. Het onderzoek vóór de operatie is enorm verbeterd en kost minder tijd. De operatie zelf wordt met minder men sen en sneller uitgevoerd. Iemand waar we om acht uur mee beginnen gaat bij wijze van spreken één uur de operatiekamer weer uit. Dat betekent dat in diezelfde ruimte die dag nog iemand geholpen zou kunnen worden. En ook de nabehandeling is verbeterd. Dingen die we vroeger moesten uitzoeken, weten we nu ge woon. Anesthesist G. A. Schrink: de intensi ve care afdeling (waar patiënten na de operatie enkele dagen elektronisch bewaakt worden) was een paar jaar geleden, toen we 140 operaties per jaar deden, iets overbezet. Nu lopen we naar de 400 toe, en ik zie op diezelfde, niet vergrote afdeling gere geld lege bedden. Het aantal sterfge vallen is ook aanzienlijk gedaald. Dok ter Schaepkens: voor een eenvoudige vervanging van een hartklep ligt de mortaliteit op één h twee procent, dat is in vergelijking met het buitenland volstrekt aanvaardbaar. Dr. De Jong meent dat de hartchirur- gie veel beter in enkele grote centra (duizend of meer operaties per jaar) kan worden geconcentreerd. Genees heer-directeur Capetti valt hem bij: 'het is bepaald niet nodig dat elke universiteit een eigen hartcentrum heeft. Het Antoniusziekenhuis zal zijn opvattingen binnen enkele weken in de vorm van een 'contra-rapport' bij de minister van volksgezondheid op tafel leggen. Troosteloos Dat het allemaal zo goed gaat in Utrecht betekent overigens niet dat het makkelijk gaat. Cardioloog dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen. die van het begin al deel heeft uitgemaakt van het hartteam, stelt wat troosteloos vast dan research in een niet-academisch ziekenhuis officieel niet bestaat. Alleen verpleeg- en behandelingskos- ten mogen in de verpleegprijs worden doorberekend (en dat betekent toch al dat de Utrechtse ziekenfondsen bloeden voor de andere, want wij behandelen patiënten uit het hele land). Met subsidies van de Hartstich ting, en incidenteel van het departe ment van volksgezondheid, handhaaft men het niveau dat voor een hartcen trum onontbeerlijk is. 'Maar we leven van de hand in de tand, en de broodnodige meerjarenplanning is on mogelijk'. Vetes In zijn jubileumrede had dr. Van Nieuwenhuizen eerder ontkend dat de uitbarstingen die bij het oprichten van hartteams in ziekenhuizen nogal eens voorkomen, altijd worden veroor zaakt door vetes tussen specialisten. 'Zij hebben veel meer te maken met een onvoldoende inzicht in de wer king van een ziekenhuis in het alge meen, en van het hartteam in zo'n ziekenhuis in het bijzonder. In het Sint-Antoniusziekenhuis is het team door 'aanslibben' in de loop van 25 jaar gegroeid, en heeft daardoor nooit zulke acute reacties opgewekt, zij het dat er wel tegenwerking is geweest. In feite is de oprichting van een team een revolutionaire ontwikke ling binnen een ziekenhuis, een in breuk op 'langbestaande en tot verou dering neigende structuren'. Over de organisatieproblemen van het zieken huis, aldus dr. Van Nieuwenhuizen, is het eerste woord nog maar nauwelijks gesproken. Als waardering voor het werk van het hele team werd dokter Schaepkens van Riempst (de oudste chirurg) be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zoals bekend werd gisteren zijn collega H. A. Huysmans voorgedragen als hoogleraar in de hartchirurgie aan de Utrechtse uni versiteit, als opvolger van prof. Wie- berdink. 'andaag 'n heugelijke i r is 'n kwart mille vooi Sint is content, maar niet voldaan de giftenstroom moet breder gaan Nóg vijftig mille voor de Waldenzen dat staat voorop bij al m'n wensen Ik reken op Trouw en het Kwartet Daarom, graag allen opgelet Geef dra aan mij, voor Sinterklaas 't gaat om 'n Sicillaans soulaas Een kinderbad, 'n speelplaats is 't streven heel zinvol om daarvoor iets te geven Geloof me, Nederlandse protestanten u beschouw ik als m'n béste klanten Een giro is geen pepernoot helpt wél Palermo uit de nood Giften onder vermelding: Soulaas voor Palermo, via het centrale giro nummer van de N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam, 26 92 74. Of: op haar rekening bij de Ned. Middcnstandsbank, Herengracht Amsterdam, rekeningnummer 69 73 60 768. Voor Amsterdam en omgeving: gemeente giro X 500. DEN HAAG De 'hoge raad van volksvertegenwoordigers van West-Pa- poua Melanesie' heeft een beroep op de VN gedaan Indonesië onder druk te zetten om West-Irian onafhan kelijkheid te verlenen. Indonesië zou het voorbeeld moeten volgen van Au stralië dat het oostelijk deel van het eiland voor 1976 zelfstandig wil ma ken. De VN moeten ook een einde maken aan het kolonialisme van niet-blanke volkeren, aldus een verklaring die op de 11e viering van de 'nationale dag vrij west-Papoua' door de 'hoge raad' gisteren in Den Haag is aangenomen. De 'hoge raad' vertegenwoordigt niet alle in Nederland wonende Papoea's. Een deel, onder wie Nicolaas Jouwe heeft zich aangesloten bij de organisa tie 'Door de eeuwentrouw'. De 'hoge raad', acht het niet juist dat ontwik kelingshulp voor het westelijk deel van Nieuw-Guinea via Indonesië wordt verstrekt. De door de 'hoge raad' vertegenwoordigde Papoea's me nen dat de Nederlandse bevolking wel sympathiek staat tegenover het stre ven naar onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea, maar dat de Neder landse regering politiek niet in staat was de Papoea's in het westelijk deel het zelfbeschikkingsrecht effectief te laten uitoefenen. ADVERTENTIE Prisma herenhorlóge in doublé Uit de Prisma Manager Serie. Met datum en auto- MO. matische opwinding Hf#»" (ADVERTENTIE) M - het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen. Reeds een complete trein met transformator vanaf 49,50. Wat weet u van... democratisering, partijen en partijenstelsels, kabinetsformatie, het parlement, belangengroepen, gemeente en provincie recht en rechtspraak, sociaal-economisch beleid, welzijn en milieu, woningbouw, onderwijs, ontwikkelingshulp en ontwapening? REGEREN - REAGEREN eon algemene cursus burgerschapskunde. De prijs voor deze uit 40 lesen bestaan de schriftelijke cursus bedraagt slechts f 25.—. Vraag nadere inlichtingen onder vermeldinq van de letter T, bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Postbus 349 LEIDEN Telefoon (01710) 46603 Van onze ondenvijsredactie AMSTERDAM Te grote klassen en on zekerheid bij de leraren vormen de groot ste twijfels op de weg naar minder selectief onderwijs in de brugklas. Dit blijkt uit een onderzoek van liet Amsterdams research instituut voor toegepaste psycho logie (R.I.T.P.). Drs. P. de Koning van het R.I.T.P. heeft een studie ge maakt van de problemen die zich voordoen bij de vorming van brede brugklassen; dat zijn brugklassen waarin alle kinderen, ongeacht hun latere bestemming, tenminste één jaar bij elkaar blijven. In de meeste gevaller. gaat het om brugklassen voor mavohavo- v.w.o., enkele brugklassen overbruggen de kioof tussen mavo en lager beroepsonder wijs, en één school (Bijlmer meer) heeft zélfs één brugpe- riode voor alle kinderen van l.t.s. tot gymnasium. Het R.I.T.P. heft een enquête ge houden onder de leraren van negen scholen met brede brugklassen. Daarbij ging het vooral om de mogelijkheid binnen zo'n gemengde brug klas' rekening te houden met de verschillen in tempo, aan leg. belangstelling, enz. In vakjargon: hoe kun je diffe rentiëren binnen heterogene brugklassen. Behalve de grote klassen en de eigen onzekerheid voerden de leraren een groot aantal andere problemen aan. Door de te grote klassen konden zij onvoldoende aandacht geven aan iedere leerling afzonder lijk. Ze vonden ook dat er te weinig leer- en hulpmiddelen waren waarmee de leerling zelfstandig kan werken. Verder misten zij hulp en be geleiding bij het beoordelen van de leerlingen (minimum eisen en goede toetsen ontbre ken). Wat hun eigen inbreng betreft vonden ze dat het weg val en van traditionele werk vormen veel onzekerheid schept. Een belangrijke groep leraren noemt ook de verzwa ring van de eigen taak als probleem. 'Voorstudie' Het onderzoek van drs. De Ko ning (waarvan deze enquête een onderdeel is) is eigenlijk slechts een 'voorstudie' waar op verder onderzoek moet vol gen. Brede brugklassen met gedifferentiëerd onderwijs blijft volgens hem een mooi en vaag ideaal, wanneer er geen praktisch en gedetail leerd werkplan komt. In zijn rapport aan de stich ting voor onderzoek van het onderwijs (die de subsidie gaf) beschrijft De Koning de ontwikkeling in de richting van een veel massaler voortge zet onderwijs. Daarbij is in alle westerse landen een nei ging zichtbaar om de selectie uit te stellen. Dat betekent dat de leerlingen na hun twaalfde zolang en zoveel mo gelijk bij elkaar blijver). De Nederlandse brugklas is maar een zwakke afschaduwing van dat ideaal door het voortbe staan van aparte schooltypen die tot in de brugklas schei dingen aanbrengen. De meest radicale vorm van dit ideaal is de middenschool. Even goed Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Christelijke Metaal- bedrijfsbond en de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, die 1 januari fuseren tot de Industriebond-CNV, willen de loonstijging van volgend jaar gieten in een gemengde vorm van een procentuele verhoging en een voor iedereen gelijk bedrag. Voor de compensatie van prijsstijgingen zou bij voorkeur een procentuele verho ging met een minimum en een maxi mum moeten worden gegeven. De twee bonden zeggen dit in hun gisteren geformuleerde uitgangspun ten voor de komende cao-onderhande lingen in het metaalbf drijf en de industrie. De bouwvakbonden willen de gehéle loonstijging in de vorm van vaste bedragen gieten, van 8 tot 8,50 per week. De CMB en CBU menen dat bij de verdeling van de loonstijging van 3,5 procent (exclusief prijscompensaties), die in het centraal akkoord is over eengekomen, de positie van de laagst betaalden voorop moet staan.De twee vakbonden zijn voorts van mening dat de voorgenomen geleidelijke werktijd verkorting van 42,5 uur tot 40 uur en de verlenging van de vakantie van 18 tot 20 dagen niet versnipperd moeten plaatsvinden. Daarom stellen ze voor deze vakantieverlenging volgend jaar in één keer in te voeren en de werktijdverkorting op een later tijd stip eveneens ineens. Volgens CMB en CBU moet in de komende cao-onderhandelingen voor rang worden gegeven aan verbetering of invoering van de niet-materiële arbeidsvoorwaarden die betrekking hebben op het sociale beleid in de ondernemingen. Genoemd worden on der meer: uitbreiding van de facilitei ten voor het vakbondswerk binnen de bedrijven, bescherming van de daarbij betrokken kaderleden; het overheve len van een deel der onderhandelings bevoegdheid over arbeidsvoorwaarden naar een zelfstandig optredende vak bondsdelegatie binnen de onderne ming; het personeelsbeleid (waaron der met name de positie en salarië ring van oudere en minder valide werknemers) en verhoging van de ondernemingsbijdrage aan de vak bondsfondsen voor uitkering aan de leden. Verwacht wordt dat de onderhande lingen over de nieuwe metaal-cao niet vóór 20 december zullen beginnen. De drie vakbonden zullen hun ontwerp voorstellen eerst nog onder één noe mer moeten brengen en vervolgens met hun leden bespreken. In de gisteren voortgezette onderhan delingen over de BOUW-cao is het verschil van mening over de gewenste looptijd in volle omvang blijven be staan. De vakbonden handhaafden hun standpunt dat er een een-jarig contract moe* komen. De werkgevers, die nog steeds een driejarige cao willen, zullen zich nu eerst intern gaan beraden alvorens de onderhande lingen vrijdag worden voortgezet. Orkaamvinden Van onze weerkundige medewerker De gevaarlijkste stormen in ons land worden veroorzaakt door afsplitsingen van een moederdepressie: secundairen genoemd. Maandag 13 november, is dat nog weer eens gebleken. In de vroege ochtenduren vormde zich bo ven Noord-Nederland, aan de zuidzij de van een oceaandepressie, aangeko men vlak ten noorden van de Wadde neilanden, een jonge loot, die sterk uitdiepend zijn weg over Noord-Gro- ningen naar Noordwest-Duitsland ver volgde. Overeenkomstig hiermee zakte de barometer in Leeuwarden lager (959,5 millibardan op de Waddenei landen (Terschelling 959.8 millibar). In Uithuizermeeden werd 956*6 milli bar waargenomen, in Hamburg 955 millibar. (De aanvankelijk gemelde 935 millibar recordstand van de Bran- daris is achteraf onjuist gebleken). Vlak langs de baan van zo'n secundai re doen zich niet altijd de grootste verwoestingen voor. Ook 13 november bleek dat de zwaarste schade werd aangericht in een gebied dat begon 20 tot 30 kilometer zuidelijker. Het is bijzonder ongelukkig geweest dat in die orkaanzone rich iuist de bossen van Zuidoost-Friesland, Drente, de Veluwe en Noordwest-Duitsland heb ben bevonden. Ook bij een onderzoek naar de schade aan agrarische bedrij ven bleek dat deze in Zuid-Friesland groter was dan in Noord-Friesland. Op 30 september 1911 (na een zeer droge zomer) was het ook secundaire van een depressie boven de toenmali ge Zuiderzee, die het Haagse Bos verwoestte. Het kerntje kwam bij Hoek van Holland het land binnen. Gistermiddag was het vooral raak in Noord-Ierland, waar het station Malin Head een windstoot van 126 kilometer per uur (12 beaufort) registreerde. Op negen kilometer hoogte in dat gebied woedde een straalstroming van maar liefst 256 kilometer per uur. Een schip ten zuidoosten van Schot land rapporteerde zuid-zuidwest 10 en golven van acht meter, ook het ei landje Ouessant voor de Franse ivest- kust gaf een stoot door van 10 Beau fort. Dit weekend blijft het in ons land wisselvallig met nu en dan regen of een bui bij krachtige of harde winden uit zuidwest tot west, en over het algemeen wat boven normale tem peraturen. BEWOLKING MAXTEMP. MIN. TEMP. WINORICHT ING HOOG WATER 3 december Vlisslngen: 0.07Haringvliet aan do Zeezijde: X.43- 14.05: Rotterdam: 2.56-15.03; Scheveningen 1.21-13.39; IJmuidcn: 2.00-14.16; Den Helder: 5.34-18.05: Harlingen: 7.48-20.25; Delfzijl: 10.00-22 38. 4 december: Vlisslngen: 0.47- 13.01; Haringvliet aan de Zeezijde: 2.25-14 44: Rotterdam: 3.35-15.42; Scheveningen: 2.03- 14.17; IJmulden: 2.40-14.52: Den Helder: 6.22-18.45; Harlingen: 8.34-21.02; Delfzijl: 10.46-23.18 (ADVERTENTIE) Uit buitenlandse rapporten blijkt, aldus De Koning, dat de vier procent hoog begaaf den in een ongeselecteerde groep even goede prestaties le vert als in voorgeselecteerde groepen. Ook voor de minder briljante leerlingen'biedt het systeem voordelen: ze blijven langer in het onderwijs en bereiken over het algemeen een hoger niveau. Een laatste argument voor brugklassen zonder voorselectie is dat de :gere sociaal-economische mi lieus hier meer aan hun trek ken komen. De heer De Koning wijst op de noodzaak van gemeenschap pelijke minimum-doelstellin gen die door de hele groep gehaald worden. Dat is nodig om het niveau van het onder wijs te garanderen en ook om te weten hoe ver de differenti atie .moet gaan. Zojuist verscheen een nieuw boek van Prof. Dr. A. A. van Ruler DR.AA.VAN RULER EEN BOEK VOOR VOLWASSENEN EEN BOEK VOOR VOLWASSENEN Deze bundel biedt een verzame ling van artikelen, die prof. Van Ruler heeft geschreven voor di verse dag-, week- en maandbla den. Uit de vele artikelen die er waren heeft mevr. Van Ruler een keus gemaakt, waarbij zij zich heelt laten leiden door on derwerp en karakteristiek. Eigen lijk komt hier de hele theologie van Van Ruler op tafel. De lezer krijgt daarvan een uitstekend beeld, ook ai is hij niet theolo gisch geschoold. Het was een opvallende eigenschap van Van Ruler, dat hij de moeilijkste be grippen en gedachten zo een voudig kon zeggen, dat ze glas helder lijken en voor vrijwel iedereen toegankelijk zijn. Blij zijn als kinderen: een diep boek een blij boek een fris boek Blij zijn als kinderen: Een waardevol geschenk! zó was Van Ruler! Schitterend gebonden 19,90 Verkrijgbaar bij de boekhandel Een uitgave van KOK KAMPEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5