JGrote olie en gastransacties tussen de Sowjet Unie en de Verenigde Staten zeer logisch Hellingman financiert bod op Prudentia met emissie aandelen Geld- en wisselhandel bij Am. Express via satellieten Blijftu gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht rig bedrijf T bezig bedrijf bezig bedrijf Trekking premielening Eindhoven 1954 Dollar en pond onder druk Arufa (rubber) vraagt surseance van betaling aan DOW JONES INDEX Amerik?anc? goederenmarkten DSM bouwt nieuwe nolvetheenfabriek New York vast gestemd /kItrou ROUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T27/K27 ■ar Beide landen hebben er baat bij Idoor Nico Kussendrager AMSTERDAM Washington en Moskou onderhandelen over gigan- ische olie- en gasleveranties door de Sowjet Unie aan de Verenigde IStaten. Anderzijds berichtte het Tsjechoslowaakse blad Planeconomie dat binnen de Comecon (Oosteuropese Economische Gemeenschap) ^plannen worden opgesteld voor de invoer van olie en gas uit derde anden. De Sowjet Unie zal binnenkort niet meer in staat zijn te voorzien in de groeiende behoeften van de Comecon-landen, aldus het blad. Deze schijnbare tegenstrijdigheid is minder vreemd dan hij op het eerste gezicht lijkt. De produktie van olie en aardgas in de Sowjet Unie verplaatst zich steeds meer naar het oosten. De winning had in 1941 nog hoofdzakelijk in de Xaukasus plaats waar Bakoe 4/5 van ■de Sowjet-produktie leverde. Thans le gert het Wolga-Oeralgebied dat deel, maar het accent verplaatst zich nog Irteeds verder naar het oosten. Noord •Siberië, o.a. het gebied bij Tjoemen, is in snelle opkomst. De energiebalans van de Sowjet Unie helt steeds meer over naar gas en olie. Tussen 1966 en 1970 steeg het aandeel hiervan in de krachtvoorzie- mng van 52 tot 60 procent. De aarproduktie van olie zal in 1975 ussen 480 en 500 miljoen ton liggen. Dat betekent een jaarlijkse stijging vanaf heden van 25 29 miljoen ton. De stijging voor aardgas is nog opval- ender: in 1975 zal 300 tot 320 miljard ;ubieke meter worden geproduceerd, egen 198.000 kubieke meter in 1970. In Siberië liggen zo'n 40 velden die eder minstens 85 100 miljard ku- lieke meter aardgas bevatten. (Ter rergelijking: Slochteren bergt 2000 miljard kubieke meter, maar dat is dan ook een zeer grote uitzondering). Voorlopig kan de Sowjet Unie dus log even vooruit met haar olie- en asreserves. Energiecrisis ch, de Verenigde Staten is het anders jesteld. Het land staat, als er geen maatregelen worden genomen, voor een grote energiecrisis. Vooral aan olie zal een groot tekort ontstaan. Verwacht wordt, dat er rond 1985 voor 30 miljard aan olie moet wor den ingevoerd, tegen thans voor 4 miljard. Aardolie zal bij de energie voorziening in de Verenigde Staten een steeds geringere rol gaan spelen. En ook het aandeel van gas kan nog maar weinig stijgen. '.Toch zal de krachtvoorziening ergens ■vandaan moeten komen want vermin- Vering van het energieverbruik in de Verenigde Staten zit er niet in. Inte gendeel: zoals het er nu uitziet zal de vraag nog vee' sneller stijgen dan tot nu toe. De laatste dertig jaar is het Energieverbruik per hoofd meer dan verdubbeld cn vóór 1985 zal dat waarschijnlijk opnieuw gebeuren. W r de energie vandaan moet ko men is voor de Amerikanen een bron van voortdurende zorg. Er zullen gro te importen voor nodig zijn (vooral uit politiek weinig stabiele gebieden als het Midden Oosten en Noord Afri ka), of binnenlandse reserves moeten tegen exorbitant hoge kosten worden ontgonnen. Ook gigantische importen van gas en olie uit de Sowjet Unie kunnen echter in de Verenigde Staten een energiecrisis voorkomen. En die mogelijkheid wordt steeds serieuzer genomen. Toen Nixon een bezoek bracht aan Moskou is dit onderwerp uitgebreid aan de orde geweest, maar er wordt zeer geheimzinnig over gedaan. Ook 7 over de besprekingen die thans voort durend worden gevoerd en over de reizen van boorexperts uit Texas naar Siberië wordt weinig bekendgemaakt. De nog zo prille en kwetsbare samen werking wil men op geen enkele ma nier schaden. Wat betreft de olie sloot de Ame rikaanse maatschappij Occidental Oil in juli van dit jaar de grootste trans actie met de Kussen, die ooit tussen oost en west tot stand werd gebracht. Occidental Oil gaat de Sowjet Unie helpen bij de ontwikkeling van de aardolie-industrie. Tijdens een pers conferentie in Londen weigerde de president directeur van Occidental, dr. Armand Hammer, een groot Rus landkenner, te zeggen welke bedragen met de transactie zijn gemoeid. Naar verluidt zou dit echter meer dan 9 miljard zijn. Vorige week zijn verte genwoordigers van Occidental Oil in Moskou begonnen aan een nieuwe serie besprekingen. Aangaande het gas zouden de Vere nigde Staten willen deelnemen in de aanleg van twee buisleidingen van zo'n 3000 kilometer lengte van de winningsgebieden naar de kustplaat sen Wladiwostok en Moermansk. Met Amerikaans kapitaal zouden daar fa brieken moeten verrijzen om het gas samen te persen, zodat het met super tankers, die in de Verenigde Staten worden gebouwd, over resp. de Stille en de Atlantische Oceaan naar de Amerikaanse west- en oostkust zou kunnen worden vervoerd. Voor de hele transactie moet voorlo pig ca. 40 miljard op tafel komen. Over de prijs, die de Verenigde Sta ten voor het gas en de olie zelf moeten betalen, is dan nog niet eens gesproken. Maar wat is 40 miljard of desnoods 400 miljard of meer om een acute energiecrisis te voorkomen? En dat kan met Russisch gas en olie zeker gedurende een kwart eeuw, zo voorspellen de deskundigen. Een gasborin r in Siberië, met grote perspectieven, maar onder bij zonder moeilijke omstandigheden. De zomer is hier erg kort en bij deze boring kan het materiaal alleen maar per helikopter worden aangevlogen. Koude oorlog Geheimzinnig Koude oorlog apostelen zouden kun nen redeneren, dat de Sowjet Unie alleen maar verheugd zal zijn over een energiecrisis in de Verenigde Sta ten. De feiten leren anders. De jaren vijftig zijn voorbij en de Russen zijn om verschillende redenen zeer gesteld op een niet al te koele verhouding met de Verenigde Staten. De steeds vaker getoonde toeschietelijkheid van Moskou wijst daarop. En voor olie- en gasleveranties aan de Verenigde Sta ten hebben de Russen een aantal zeer goede redenen: Het kapitaal voor de exploitatie van de Siberische reserves ontbreekt Moskou. Bovendien zijn de winnings- en transportkosten bijzonder hoog. Financiering met Amerikaans geld is daarom bijzon der welkom. De Russen zijn zeer gesteld op het binnenvloeien van harde Ame rikaanse dollars. De deviezenreser ves kunnen heel goed dienen voor andere transacties, die steeds va ker met het westen worden geslo ten. De Sowjet Unie heeft te maken met grote graantekorten. Ideologi sche dilemma's hebben de land bouw voor een groot deel lam gelegd, terwijl ook historische en (vooral dit jaar) weersinvloeden zich doen gelden. Moskou heeft daarom Washington nu voorge steld Russisch gas te ruilen tegen Amerikaans graan. Ontwikkeling van de olie- en gas reserves met behulp van de Vere nigde Staten maakt een snelle be volking van Siberië mogelijk. Tot op heden is deze, ondanks alle pogingen daartoe, nog steeds niet goed op gang gekomen. Voordelen Het is echter niet alleen de Sowjet Unie, die baat vindt bij de transactie. Behalve in de allereerste plaats de afwenteling van het dreigende ener gietekort zijn er voor de Verenigde Staten nog meer voordelen: Importen uit de Sowjet Unie zijn veel zekerder dan uit andere delen van de wereld. En hoe groter de transactie, hoe groter de zeker heid, want Moskou zal zijn groot ste klant waarschijnlijk graag te vriend willen houden. De energie voorziening is dan gegarandeerd. China zal zich nog wel een keer bedenken voordat het 't op een con flict laat aankomen, als de Vere nigde Staten en de Sowjet Unie een hecht tandem vormen. Het machtsevenwicht, waarvan Nixons profeet, Kissinger, zo'n groot voor stander is, kan kennelijk ook met economische middelen worden be reikt. De Amerikaanse goudvoorraad is sterk geslonken (de inwisselbaar heid van de dollar is daarom stop gezet). De Russen zijn bereid be halve gas ook goud te verkopen, maar de leverantie van het laatste is wel deels afhankelijk van het eerste. Aanvulling van de voorra den in Fort Knox is de Amerika nen veel waard. De kwestie van de Russische leen- en pachtschuld zou met behulp van olie en gas kunnen worden opgelost. In de tweede wereldoor log leverden de Amerikanen aan Rusland voor 35 miljard wapens en goederen, die nooit zijn terug betaald. Nixon heeft in een toe schietelijke bui de vordering verlaagd. Sindsdien werd 1 mil jard betaald. Het restant kan mis schien met olie en gas worden overbrugd. Ziehier een aantal redenen, die de transacties tussen de Sowjet Unie en de Verenigde Staten zo voor de hand liggend, logisch en waarschijnlijk ma ken. Zij vormen tevens de verklaring voor het feit, dat de Sowjet Unie de eigen Comecon over een aantal jaren niet meer kan voorzien. De tegenstrij digheid is duidelijk minder vreemd dan hij op het eerste gezicht lijkt. EINDHOVEN Bij de trekking van de 2,5 pet premielening Eindhoven 1954 is de hoofdprijs van 25.000 gevallen op obligatienr. 6 van serie 5912, Nr. 5 van serie 6643 zal worden afgelost met 5000 en nr. S van serie 1131 met 2500. Betaalbaar met 1000 zijn de nrs. 4 van serie 1456 en 5875, nr. 7 van 1131, nr. 2 van 1955 en nr. 3 van 6988 met 250 lootten uit de nrs. 5 van serie 6564 en 5875. nr. 10 van 1456, nr. 1 van 3519, nr. 9 van 5648, nr. 3 van 6302, nr. 6 van 7697, nr. 7 van 9239, nr. 2 van 9411 en nr. 4 van 9696. Nog eens 382 obliga ties zullen worden afgelost met 125. LONDEN, FRANKFORT. ZüRICH Zowel de dollar als het pond sterling stonden vrijdag op de internationale valutamarkten onder druk. De dollar bereikte in Frankfort het laagste ni veau van de afgelopen 11 weken. Handelaren zeiden, dat de dollar het 'slachtoffer was van nieuwe speculatie na de jongste discontoverhoging door de Duitse centrale bank'. Bij nerveuze handel zakte de dollar tot DM 3,1908, tegen donderdag nog DM 3,1945. In Zürich was het van hetzelfde laken een pak. Hier noteerde de dollar Zwfrs 3,7690 tegen Zwfrs 3,7775. In Londen moest het pond een veer laten. Valutahandelaren schreven dit toe aan de stijging van de rente op het vasteland van Europa. Ten opzich te van de dollar noteerde het pond 2,34675, tegen donderdag S 2.5525 aan het slot van de handel. ARNHEM Liquiditeitsmoeilijkhe- den hebben de Arnhemse rubberfa briek (Arufa) gedwongen om in over leg met de bankier en de crediteuren commissie surseance van betaling aan te vragen. Mogelijkheden tot voortzet ting van het bedrijf (105 werkne mers) of een overneming door derden worden onderzocht. Ook de afgelopen zomer was de direc tie doende het bedrijf bij anderen onder te brengen. Ondermeer werd toen met de rubberfabriek Bakker in Ridderkerk overleg gepleegd over een mogelijke fusie. Ook stak de directie zijn voelhorens uit in Engeland. In het begin van het jaar was er al sprake van een surseance van beta ling. De toenmalige grootste aandeel houder, de Duitse fabriek Achsenwer- ke wilde de zaak toen eigenlijk al liquideren. De familie Volbeda, die al in een eerder stadium eigenaar was geweest van Arufa, kocht het aande lenpakket t.oen van de Duitsers terug. ADVERTENTIE BETERE RESULTATEN KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het geconsolideerde bedrijfsresultaat bij Van der Giessen-De Noord is dit jaar tot nu toe bevredigend geweest. De verwachting is dat. het netto resultaat over 1972 hoger zal zijn dan over 1971. In 1971 seeg het winstsaldo (na afschrijvingen en belastingen) van bijna 1 min tot 2,1 min. Omvang en kwaliteit van de orderpor tefeuille in de scheepsnieuwbouw di visie zijn, mede dankzij dit jaar ge boekte orders, over het algemeen goed. In de divisie martieme activitei ten in Alblasserdam moet rekening irden gehouden met te weinig or ders voor nieuwbouw van kleinere schepen tegenover de aanwezige pro- duktiecapaciteit. DIVIDEND CRANE DEVENTER Crane Nederland zal over 1972 een tweede interimdividend van 4 pet uitkeren. Deze dividendbeta ling beschiedt, aldus de maatschappij, op verzoek van de meerderheidsaan deelhouder uit Amerika, waar men meer dan hier gewend is aan sprei ding van de dividenduitkeringen over het jaar. Nagegaan wordt of Crane Nederland ook in de toekomst een meer op de Amerikaanse gebruiken afgestemd dividendbeleid zal kunnen voeren. Crane Nederland keerde over 1972 reeds een interimdividend uit van 4 pet (v.j. 3 pet). Het totale dividend fever 1971 bedroeg 11 pet. ItENEBA RIJSWIJK Meneba heeft 49 pet van het geplaatste aandelenkapitaal in Arie de Boom overgenomen, terwijl 1 pet elders wordt geplaatst. Arie de Boom neemt een vooraanstaande posi tie in op de markt van lig- en staan- 4 plaatsen voor boten en caravans en de daaraan verbonden handelsactivitei ten. Bovendien is het bedrijf actief in het opzetten en exploiteren van recre atieprojecten in deze sector. Bij Arie de Boom (hoofdbedrijf in Krimpen aan de IJssel) zijn circa 40 mensen in dienst. Beide bedrijven verwachten dat deze samenwerking een positieve bijdrage zal leveren tot de huidige en toekomstige activiteiten van Arie de Boom. FUSIE SPAARBANKEN NIJMEEGN-WAGENINGEN De besturen van de Stichting Bondsspaar bank Nijmegen en de- Stichting Gel ders-Utrechtse Spaarbank hebben be sloten hun bedrijven per 1 januari 1973 samen te voegen. Het werkgebied van de nieuwe combinatie, die de naam Gelders-Utrechtse Spaarbank zal dragen, omvat naast Ede, Nijmegen en Wageningen meer dan 30 plaatsen, van Wijk bij Duurstede tot Groes- beek. Dit rayon wordt bediend met 27 vaste kantoren en 40 standplaatsen van mobiele kantoren. Aan de nieuwe eenheid hebben de spaarders 150.000 rekeningen met een tegoed van 340 min. De werkgelegenheid zai niet worden aangetast. HOGERE WINST VRG AMSTERDAM De directie van Ge meenschappelijk Bezit VRG-papier is tevreden over de cijfers, die over de eerste negen maanaen van het lopen de boekjaar zijn behaald. De geconso lideerde resultaten over de eerste ne gen maanden van 1972 waren 15 pet hoger vergeleken met de overeenkom stige periode van 1971. Mede in aan merking nemende het huidige order- bestand kan, aldus de directie, over geheel 1972 eveneens een winststij ging van 15 pet worden verwacht. Alle aandeelhouders hebben gebruik gemaakt van de keuzemogelijkheid een uitkering in aandelen te ontvan gen en niet in contanten. Dientenge volge bedraagt het geplaatste gewone aandelenkapitaal thans 7,15 min. RHEIN. KOHLENSAURE AMSTERDAM De maatschappij tot exploitatie van Rhemische Kohlensau- rewerke (Victoriawater) heeft het boekjaar 1971 afgesloten met een con- cernverlies van ongeveer 594.000 (in 1970: 259.000). Dit verlies is volgens de maatschappij volledig toe te schrij ven aan de ongunstige gang van zaken bij de belangrijkste dochteronderne ming. Voorgesteld wordt, evenals over 1970, het dividend over 1971 te passe ren. Over 1969 werd nog 8 pet divi dend uitgekeerd. Samen met de gele den verliezen in 1969 en 1970 be draagt het verlies van du maatschap pij nu al bijna 900.000. SARAKREEK DEN HAAG Aandeelhouders van Sarakreek Goudvelden hebben "beslo ten, niet tot liquidatie van de maat schappij over te gaan. Een voorstel daartoe van commissarissen is defini tief terzijde geschoven. Sarakreek oe fent geen activiteiten meer uit na het afstoten van een onderneming in Su riname enkele jaren erug. Het bedrijf heeft thans alleen nog wat beleggingen (obligaties, converti bles). Over 1971 werd een winst be haald van 25.000, waardoor het ver- liessaldo terugliep tot ruim 751.000. Er is nog geprobeerd een liefhebber voor Sarakreek te vinden, maar dat is mislukt. De maatschappij is te klein voor een beleggingsmaatschappij. 'We gaan nu gewoon door met beleggen.' aldus directeur A. H. Polak. VIHAMIJ-BUTTINGER ARNHEM Bijzondere omstandighe den voorbehouden lijkt een beschei den dividenduitkering van Vihamij Buttinger over 1972 mogelijk. De in het eerste halfjaar ingetreden verbete ring van de resultaten heeft zich tol AMSTERDAM 'Hellingman', Maatschappij voor belegging in- en beheer van onroerende goederen (meerderheidsdeelneming van 59 pet van de Britse groep Slater Walker) gaat 3,86 min nieuwe ge wone aandelen uitgeven tegen 500 pet. Doel van de emissie is de financiering van het bod dat wordt uitgebracht op de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Prudentia. ABN-SPAARBILJETTEN AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland geeft spaarbiljetten uit met een nominale waarde van 100. De looptijd van de biljetten is gesteld op 6 jaar en 4 maanden en eindigt dus op 1 april 1979. Dan wordt 150 terugbetaald, wat overeenkomt met een rente (samengesteld) van 6,6 pet per jaar. Beursnotering in Amsterdam zal worden aangevraagd. HELMOND Het kapitaal van Ro- bur voorheen Gebroeders Van Thiel is voor 51 pet in handen gekomen van het Duitse Mannesmannrohren Werke in Dusseldorp Bij deze transactie is Robur verdeeld in drie afzonderlijke ondernemingen: Franken roestvrij- staal Nederland, Robur-Buizenfabriek en Metaalwarenfabriek Helmond. Ro bur-Buizenfabriek vertegenwoordigt de oorspronkelijke onderneming. De fabriek (omzet ca. 10 min) zal star ten met ongeveer 160 werknemers. In Helmond wordt bovendien een nieuwe fabriek gebouwd, die in eerste instan tie eveneens aan 160 mensen werk zal bieden. Daarnaast zal de opbrengst gedeelte lijk worden gebruikt voor verdere expansie. Voor twee kantoorprojecten in Amsterdam is vergunning gekre gen. Hiermee is ruim 7 min. ge moeid. aldus Hellingman in het pros pectus. De nieuwe aandelen Hellingman, in stukken van 500 en 1000, zullen ten volle delen in de resultaten van 1973. De emissie geschiedt met voor keursrecht voor oude aandeelhouders. Eén oud aandeel van 1000 geeft recht op 2000 nieuwe aandelen. De claimhandel begint op 5 december. De inschrijving is op 11 december en de storting op 20 december 1972. Hellingman biedt voor de aandelen Prudentia van 1000 nominaal 6250, zodat het totale bod ongeveer 9,35 min. zal vergen. Hellingman bezit al 744.000 nominaal aandelen Prudentia van de totale 2,24 min. De aanmelding van aandelen Pruden tia kan tot 27 december geschieden. Hellingman wil tenminste 70 pet. van het kapitaal van Prudentia bezitten. Prudentia verwacht over 1972 een winst na afschrijvingen en vóór reser veringen van ongeveer 1 min., wat voldoende is voor een onveranderd dividend van 21 pet. Hellingman boekte in de eerste tien maanden van 1972 een nettowinst van 242.000, voor aftrek van vennootschapsbelas ting, tegen 191.000 over geheel 1971. Binnenkort zal een bod op het Am sterdamse Parkhotel plaatsvinden van 1250 pet. De verhuur van het hotel aan ee n internationale hotelexploita- tiemaatschappij waarborgt een rende ment dat passend genoemd kan wor den, aldus Hellingman over de naaste toekomst. AMSTERDAM American Express International Banking Corp., een volledige dochter van de American Express- Co. gaat begin volgend jaar een nieuw wereldomvattend communicatiesysteem voor de geld en wisselhandel in gebruik nemen. De marktgegevens zullen daarbij niet alleen via telex en telefoon maar ook via satellieten worden over gebracht. Het kantoor Amsterdam van de American Express zal rechtstreeks op dit systeem worden aangesloten. Dit is medegedeeld door de heer R. A. Savage vice president van de Ame rican Express International Banking Corp., belast met de leiding van de activiteiten op het gebied van de geld en wisselhandel. Niet alleen kan de bank door het nieuwe systeem een efectievere controle op haar geldtrans- acties in de hele wereld uitoefenen. Koersen in Montreal maar belangrijk is dat de clienten- n ,n kring op zeer snelle wijze tot zaken Asbestos corp. ~it% "it kan komen. canaca Funa. r,r it Consul Batlinrst 15% 16 De American Express International 'lar 17(« '7 Banking Corp. heeft bij het systeem "",sky:.JC het (kosten)voordeel dat ook de ande re sectoren van het American Express concern, met name de reis-afdelingen, travellers cheques divisie, de verzeke ringsgroep enz. hiervan gebruik ma ken. Met het (satellieten)systeem zul len de belangrijkste financiële centra van de wereld worden verbonden en wel zodanig dat 'met de zon wordt meegedraaid'. Hiertoe wordt de we reld in drie zones verdeeld: Azië met als belangrijke financiële centra Tokio, Hongkong en Singapore; Europa en Amerika. Iedere zone kan gedurende een aantal uren per dag het systeem gebruiken. Elke zone overlapt de volgende ge deeltelijk. Een en ander maakt het mogelijk dat het systeem gedurende 24 uur per dag in werking is. Op deze wijze ontstaat een volledig overzicht van de marktsituatie in de verschil lende financiële centra. Muss Her nu son Nat. Resources Shell Canada ludusl. Sporen Utll. obi. Mods 1 dec. 1023.93 237.19 123.11 74.87 461.5 29 nov. 1018.81 235.88 122.86 74.89 454.1 30 nov. 1018.21 237.12 123.02 74.97 456.8 Aand. «>bl. lol. II. L. 1 dec. 22.570 22.850 1.823 956 534 29 nov. 17.380 1.820 762 728 30 nov. 19.340 22.820 1.798 872 588 WWv.1 30/11 24 5" r 245n, op heden voortgezet, zo is meegedeeld in een buitengewone vergadering Over 1971 werd geen dividend uitge keerd, over 1970 11 pet. HUNTER DOUGLAS AMSTERDAM De omzetten van de Hunter Douglas groep zijn tot nu toe behoorlijk gestegen en zullen waar schijnlijk rond de 200 min dollar bedragen. De omzet over 1971 bedroeg 179,5 min dollar. De helft van deze omzetgroei is afkomstig van al be staande activiteiten en voor het overi ge van nieuw verworven bedrijven. De onderneming zal ook in 1973 door gaan met het verwerven van nieuwe bedrijven om daarmee de omzetgroei en winsttocneming te kunnen verze keren. Hunter Douglas, een in Neder land gevestigde multinationale indus triële groep (vooral aluminiumpro- dukten), behoort tot de 20 grootste ondernemingen, waarvan de aandelen op de Amsterdamse beurs zijn geno teerd. HEERLEN Het chemisch bedrijf DSM gaat in Geleen een tweede fa briek bouwen voor lagedichtheid po- lyetheen. Men hoopt in 1975 met de produktie te starten. Dit meldt het vrijdag verschenen 'DSM-nieuws'. DSM wilde niet meedelen hoe groot de investeringen voor de fabriek zul len zijn. Het benodigde personeel zal men recruteren uit mensen die reeds bij de hoofdgroep kunststoffen van DSM werken. De nieuwe fabriek komt op de plaats waar thans de nafta- kraker Nak 1, die in 1971 buiten gebruik werd gesteld, wordt afgebro ken. De produktie zal ongeveer 56.000 ton per jaar bedragen. Hierbij zal een zeer moderne procesvorming (het su- mitomo-buisreactorproces) worden toegepast. DSM heeft daartoe een li centie-overeenkomst gesloten met de Japanse Sumitomo Chemical Com pany. AMSTERDAM Een officieel begin is gemaakt met de werkzaamheden van de nationale ontwikkelingsmaat schappij woningcorporaties Nowon. Doel van de nieuwe vennootschap is o.m. het in opdracht van, dan wel in samenwerking met plaatselijke wo ningcorporaties voorbereiden, tot stand brengen en eventueel deelne men in de ontwikkeling van projec ten, die direct of indirect van belang zijn voor de sociale woningbouw, daaronder mede begrepen gesubsidi eerd eigen woningbezit. Ecu aantal aan de vakbeweging gelieerde instellingen participeert in de Nowon, waarvan het maatschappelijk kapitaal 725.000 groot is. EFKECTENKOERSBN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen vrijdagavond de volgende koer sen tol stand i lussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo (72.00); Hoogovens iSOSO): Kon- Olie 123 20—50 Red/laten (123.30): Philips 54.30—40 ged laten 154.50); Unilever 142.30— 40 (142.20); KLM (117.50). Kon. Olie noteerde op 1 december 39%— 39*4 (39%Philips 16%—17 16%—%) Unilever 47'-)48',<47»i— 48 V») en KLM S 36% (36',Opgave duPont, Glore, For- 379»; 3811, 383% WINNIPEG 130% 13514b 137% 142% 13734 142', b 94 95% Gedaan; b Bieden; L - Laten; 128%b 131 L 132% L 32.46 32.25-27 32 35-40 7.40 7.87n 7.9l-94g 32.90 31.87-85 32.05 1 5.00-5.50 ANTWERPEN 19.80-19.95 19.85-19.90 19.80-19 85 LONDEN 11 per too 174b 172b 20.00b 19.95b 19.95b Lood loco 132',-132% id. 3 mnd 131%-131% AC F Industries Airco Allied Chemical Alum co uf Am American Brands Am Can Am Cyanamid Am Elecir Power Am Meial Climax Am Motors Am Smell and Re Am Tel and Tel Mnpex Anaconda Arm co steel Allan) Richfield Bendix Bethlehem Steel Boeing Kiirhinclon Ind Com mouw Edison Cons Edison Cont Can Cnni Uil Cuitiss Wright Curtis*-Wright A Uari Industries Deere and Co Dow Chemical Du Poril (El) Eastman Kodak First Nat City Fruehauf Gen Electric i Gen Foods Gen Motors Gen Pu hl Utll Gen Tel and Elec Getty OU Cilette Cimbel Brothers Goodvear I and R Gulf Uil Illinois Cenli Ind Insilcu Int Bustiri Mach lm Harvester lm Nickel oi Can lui Paper I ui lel and lel 31% 31% 97% 96% fioi«U a l.aughl 20% t Copper 24% Mav Dep Stores 51% Mcdohiiel Douglas 37% Mobil Uil 73% North Am Rockw Royal Uulch Petr 39% 39% Santa Fe Ind 33% 34% Sears Roebuck 112% 113% Shell Uil 56% 6%ex Southern 2t% 21% Southern Pacific 46 46% Southern Railway 50", 50% sperrv Rand 47% 48% Standard Uil Cal. 77% 78% Standard Uil Ind 93% 84% Exxon Corp. 87% SS% Siudeiiaker-Worthi 56 56s, Sun Uil 44% 45% lexaco lexas Gull 3S 38% lexas lustrum 170% 172', I ran*amenta 19% 19% 1 54% 45% 35% 40,% 491) 491) Telephol Fluor Corp NY Cei.tr A North West B N Allier Philips CO 8% 71% 37% 24% 24% 25% 25% 53% 54% 41% 42% 18% 18% 9% 9% 19% 18% I5%ex 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 27