WE MOETEN NOG LEREN ETEN Een kwieke Sinterklaas is even verwerpelijk als een strenge TWEE MENU'S Veel gesnoep en veel 'tussendoortjes' bederven de zaak grondig Een kwart eeuw in de tabberd Wij laten u niet op een Hroogje'zitten. itho luchtbevochtigers TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BINNENLAND T17/K17 door Huib Goudriaan Wat is een goede en volwaardige voeding? Het Voorlichtings bureau voor de Voeding geeft dit in onderstaand staatje aan. Links een goed dagmenu en rechts de suiker- en vetrijke pro- dukten, die erbij en tussendoor worden gebruikt en die een risico opleveren voor onze gezondheid. GOED FOUT Ontbijt: Twee sneden brood, weinig boter of margarine, kaas, kof fie met melk of yoghurt (thee). Veel zoet beleg, of helemaal geen ontbijt en dan om tien uur dubbel-op. Tien uur: Koffie met melk (met een koekje). Lunch: Vier sneden brood, weinig bo ter of margarine, niet te vet vleesbeleg. eventueel wat zoet beleg, rauwkost, of gistextract, beker melk of koffie met melk, een vrucht. Gevulde koek, een plak cake, gebakje. Saucijzebroodje, kroket, 6tuk warme worst. Drie uur: Thee (met een koekje) Chocolade, bonbons, plak cake, zakje patat met mayo naise. Vijf uur: 'Vasten' Wanne maaltijd: Eventueel soep, 75100 gr. vlees of kip of 100150 gr. vis. Flinke portie groente, drie aardappelen, magere jus of saus, fruit, yoghurt of kwark. Aperitief met zoutjes Vette jus, patat frites met ma yonaise, ijs met slagroom. Avond: Kopje koffie met melk (en Frisdrank, zoutjes en pinda's, een koekje). Mevrouw Bonnie Buurke als voor lichtster en diëtiste verbonden aan het Voorlichtingsbureau, bekend door haar artikelen over de voeding in vrouwenbladen vertelt dat de tele visie-reclame voor een bepaald hal va- rine-merk suggereert deze halvarine heel dik te smeren, omdat dit zo gezond is en maar half zoveel vet bevat Maar door dubbeldik te smeren wordt dit effect teniet gedaan. Me vrouw Rijneveld: 'De benaming dieet- margarine propageert de valse gedach te. dat dieetmargarine naast de ande re vetten nog als een soort genees middel kan worden gebruikt en géén vet bevat.' Biologisch-dynamisch Over het onbespoten biologisoh-dyna- misch voedsel (onder meer volkoren brood) heeft Bonnie Buurke een uit gesproken mening. Ze zegt: 'Over het bespuiten wordt onnodig paniek ge zaaid. Zowel via de bestrijdingsmidde lenwet als door de keuringsdiensten van waren wordt controle uitgeoefend dat landbouwprodufcten geen gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Biologisch-dynamisch voedsel is te duur voor de massa. Trouwens, ieder een in Nederland kan zich goed voe den zonder biologisch-dynamische pro- dukten.' En volkorenbrood? 'Het normale bruinbrood bevat al voldoende ijzer en vitamine-B. Het is nooit bewezen dat het (duurdere) volkorenbrood zo zeer als wordt beweerd de gezondheid ten goede komt.' Tenslotte: 'Goed koken is heel belang rijk. Een vrouw die biologisch-dyna misch voedsel slecht kookt (groente moet kort en met zo weinig mogelijk water worden gekookt, anders gaan de vitaminen verloren) kan beter diep vries voedsel bereiden.' (Inlichtingen over goede voeding aan te vragen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag) door Jan Roelfs In het periodieke bestaan van Sint Nicolaas volgen de mini-generaties elkaar snel op. Wie zich een j kwart eeuw omringd heeft gezien door tafelhoge 'fans', wie letterlijk en figuurlijk hun geloofwaardige j vertrouwensman is geweest, komt tot de conclusie dat ook liier tol moet worden betaald aan de ont wikkeling. De leeftijd, waarop het juniorvolkje gelooft, is gedaald. Was in het verleden het geloof van zeven en zelfs achtjarigen nog ongeschikt, vandaag de dag sluipt de twijfel al vroeg in de jonge hartjes. De vroege rijpheid van het kind j grotere vrijmoedigheid en openheid geeft de Sint een kleiner arbeids- veld. Maar dat betekent niet dat de I verwachtingen rondom zijn persoon I ook kleiner zijn geworden. De wel- vaartstijd heeft de betekenis van de Sint als distribuant beduidend ver sterkt. Zijn invloed op alle leeftijden is vergroot, maar de omvang van de bevolkingsgroep, die van hem en Piet dróómt, is verminderd. Hoe dan ook, als Sint Nicolaas blijf je een fenomeen; een jaarlijks weerke rend reële sprookjesfiguur. Wanneer ik als sluitstuk van mijn gedaanteverwisseling de mijter met ming van hoofdpijn heb opgezet bolvormige binnenvoering ter voorko en de grimeur nog wat bijstrijk, dan ben ik inderdaad een ander. Ik pleeg me dan voor een grote spiegel te posteren en tot mijzelf te zeggen: Je bent even vriendelijk als bedacht zaam. Maar je bent voor alles wóérdig. Je bent stok en stokoud, de meest trage voetganger van het ogen blik. Mijn stelregel is altijd geweest: een kwieke Sinterklaas is even verwerpe lijk als een strenge. Je bent die énder, die grote en bewonderende ogen veroorzaakt, je bent helemaal het idool van de kleintjes, maar zo min mogelijk de griezelige attractie. Compenseer je indrukwekkend uiter lijk door hartelijkheid en vrolijkheid. Je verjaardag is een blij feest, je bent temidden van feestgangertjes. Je neemt een kleuter op je knie, eentje die niet aanwijsbaar bevreesd is, een onbevangen mensje. Hij foto grafeert je met zijn ogen, en hij belicht lang, zeer onderzoekend, ook als je zijn hartje onstuimig voelt kloppen. Dat merk ik, als ik mijn arm om het middeltje leg. Eerst later praten ze thuis over je, maar ze denken nog meer over je né. Je moet in je hele optreden hun geloof bevestigen, totdat de tijd hun dat geloof ontneemt. Slordig op, vlaggetjes in de hand en rode konen van de opwinding, zitten voor de ouderwetse armstoel op de grond. Ze zingen, soms bewegen ze alleen him lippen omdat ze gefascineerd zijn. Dat is de goede sfeer, waarin de Sint het gebeuren moet beheersen. Hij is als een ceremoniemeester, die Piet opdracht geeft een kind bij hem te brengen, voor een liedje, een praat je. Vaak komt vader of moeder mee, om de afstand te overbruggen. Er zijn altijd moeders die mij graag als de helpende pedagoog willen in schakelen. 'Annetje treuzelt zo met haar ochtendboterham.' 'Hansje is wel eens brutaal tegen zijn ouders, Sint.' Voor deze rol bedank ik. Zachtjes pleeg ik dan te zeggen: 'Och, moeder, dat is toch een kwestie van opvoe ding!' Ik erger me altijd aan onzorgvuldige, Vader ZiClOt slordige Sinterklazen, slecht ge schminkt, rommelig gekapt Sinten met een touwtjesbaard. Ze dragen geen muilen met pluimen maar hun zondagse schoenen onder het witte onderkleed. Kinderen zien dat. kinde ren zien ólles. Ik kom het liefst binnen in een zaal, waarin de ouders het tweede front vormen. De peuters, met feestmutsen Een goede Sint mag een ondeugende humor hebben, die de kinderen aan spreekt: 'Luister eens, wie heeft er een vader, die goed kan zingen?' Dan gaan er steevast vingers omhoog, want welk kind wil niet tegenover de Sint pronken met zijn vader? Dan wijs ik aan: 'Ga jij je vader maar halen.' Stralend komt het kind met z'n pa bij mij. Zo'n vader staat er dan wat knullig bij ten aanschouwe van de glunderende gemeenschap van jon geren en ouderen. 'Zo, U wilt voor Sint graag een liedje zingen, nou dat kan, Sint is be nieuwd.' In deze situatie ben je dan een schijn-heilige. Vaak kennen de vaders de Sint en komt het voor, dat er één achter z'n hand 'schoft' mompelt. 'Wét zegt U daar?', informeer ik dan min zaam. Natuurlijk blijft het daarbij. De spruit ziet vol verwachting naar pa op; die zingt dan: een vreugdevol moment. Omdat de pedagoog toch nooit hele maal in de Sintfiguur afwezig is, verordineer ik Piet de zanger met een pepernoot te belonen. Enige jaren achtereen heeft mijn le vensgezellin mij vóór mijn optreden bezworen haar niet bij mij te ontbie den. Je moet dan niet, als echtgenoot, in de verleiding komen een soort 'black mailing' toe te passen Onze redacteur Jan Roelfs, die al meer dan twintig jaar de Trouw-Kwartet-Sinterklaasacties organi seert, viert dit jaar z'n zilveren jubileum als Sint Nicolaas. Hij is al die jaren en veelvuldig voor de kinderen der personeelsleden van ons dagblad bedrijf als goedheiligman opgetreden. Daar naast werd hij veel gevraagd op de kinder- en volwassenpartijen. We vroegen hem zijn visie op het Sinterklaas-zijn te geven. Sinterklaas moet telkens als een sprookjesachtige grootvader voor een heel groot deel aan de immer gespannen verwachting van kin deren kunnen beantwoorden. Nog een andere factor. Je moet als Sint niet te lang blijven toeven. Een langdradige Sint verzwakt de aan dacht Trouwens. Sint heeft altijd haast, want hij moet nog naar andere kinderen. Hij is omstreeks zijn ver- jaardatum altijd onderweg. Heel andere eisen worden aan de Sint gesteld, wanneer hij in een gezelschap van volwassenen moet optreden. Ik herinner me de personeelsfeesten van weleer. Compleet, mét aanwezigheid van de directie. Je kunt dan een zekere macht ten toon spreiden. Zoals in het geval, dat een jongste bediende in die tijd, zo'n twintig jaar geleden vormden die nog een instituut door mij werd ontboden. Of de afdelingschef tevre den over hem was? Geen chef zal in een groot gezelschap van bedrijfsgenoten dan negatief rea geren. En of de directie de jongeman een veelbelovend employé acht. Dat deed ze. 'Dan zal er geen bezwaar zijn om .Tohan een opslag van vijf gulden te geven?' Het gelach der aanwezigen vormde op zich reeds een toestemming. Men heeft mij eens op een brancard een propvolle zaal binnengedragen, omringd door een cortège van Spaanse nimfen. Telkens door zwarte Pieten te worden vergezeld is zo traditi oneel. Ik was van mijn paard gevallen en toonde een wit omzwachteld been, zo groot als een eikestam. Op het toneel was een ziekenhuisbed in schuine stand geplaatst. Ik werd daar in gelegd en ontving aan mijn bed. Het dikke boek, dat Sint telkens moet opslaan, zou hij althans in mijn geval zelf kunnen hebben volge schreven met kostelijke herinnerin gen. Ik heb nog niets gezegd over het fenomeen Piet. Een Sint, die ernst maakt met zijn tijdelijke optreden, mag hoge eisen stellen aan zijn dienstknecht. Afgezien van het feit, dat een zwarte Piet duidelijk zwart moet zijn, dient hij speels en lichame lijk elastisch te zijn. Hij moet een zwarte clown zijn, een buitelaar en een dommerik. In schoolklassen liet ik mijn Piet eenvoudige tafels verkeerd opzeggen. Dat vinden kinderen prachtig. Dan moet hij voor straf in de hoek, met zijn gezicht naar de muur. Hij mag niet omkijken. Natuurlijk doet hij dat toch en veroorzaakt oei-geroep. Je speelt een spel, maar met zorg en vreugde. Het is niet zo maar even in het pak. Voorbereiding, concentratie zijn gebo den. En ook dat samenspel tussen Sint en Piet. De Sint, die zijn Piet voor het eerst in de kleedkamer ont moet, is een grenzeloze improviseren de meester. Een Sint is oud, maar hij wordt het niet als hij telkens met een warm hart voor de 'kleingelovigen' ver schijnt, die nog geen weet hebben van inspraak, maar zich trillend van emotie laten aanspreken. Wie als Sint bij zijn optreden het kleinste aantal huilende kinderen op z'n conto schrijft, is de échte Sint Nicolaas uit Spanje. Met het smikkelen en smullen rond Sinterklaas, Kerst en Nieuwjaar voor de deur is een waarschuwing op zijn plaats: geef de in overtollige hoeveelheden aangeboden vetten en suiker geen kansen voor een aanslag op uw gezondheid. De 'welvaartsziektenduivel' slaat in Nederland des te harder toe, omdat we te weinig bewust eten. Hart- en vaatziekten en tand bederf geven we meer kansen door onnadenkendheid bij het kiezen van ons voedsel. Weliswaar wordt van de daken geschreewd, dat teveel vetten en suiker hart- en vaatziekten en slechte gebitten in de hand werken, maar de voorlichting blijkt nog weinig effect te hebben. Oorzaken hiervan zijn wellicht de nogal eens afwijkende adviezen, de vaak geraffineerde, verwarring stichtende reclame en het grote aanbod op de levensmiddelenmarkt, dat een keuze steeds moeilijker maakt. Mevrouw H. Rijneveld-Van Dijk, hoofd van de afdeling Public Relati ons van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, heeft de indruk dat de Nederlandse huisvrouw te weinig kwaliteitsbewust is, dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de Franse huisvrouw, die een veel fijne re neus heeft bij inkopen en samen stellen van het dagelijks menu. Deze uitspraak vult zij aan met de opmerking dat het Voorlichtingsbu reau niet streeft naar een verfijning van de Nederlandse eetgewoonten, maar naar het bevorderen van een gezonde voeding. Het bureau, dat vol ledig door de overheid wordt gesubsi dieerd, heeft tot taak de Nederlander 'ervan bewust te maken, dat voeding en gezondheid hand in hand gaan.' Artsen en diëtisten, overheidsinstan ties en besturen van ziekenhuizen, internatèn en gevangenissen kunnen voedingsproblemen aan het bureau voorleggen. Ook worden cursussen en bijeenkomsten georganiseerd om het kader van het onderwijs, de gezond heidszorg en de maatschappelijke zorg voor te lichten. Bij de voorlichting aan het publiek gaat het bureau uit van een 'evenwichtige, sobere voe ding, samengesteld op grond van de bekende behoefte aan essentiële voe dingsstoffen in de juiste hoeveelheid, waarbij het Nederlandse menupatroon model staat.' Een voorbeeld hiervan is de brochure 'Gezonde voeding', waarin het bureau (dat tientallen andere brochures uit geeft zoals 'Verstandig snoepen' en 'Voedingtips voor kamerbewoners') de 'schijf van vijf' heeft geïntroduceerd. In deze schijf staan de vijf groepen voedingsmiddelen, die wij niet kun nen missen in onze dagelijkse voe ding: 1) Melk en melkprodukten, zo als yoghurt en karnemelk; 2) Aardap pelen, groente en fruit; 3) Kaas en vlees of vis, ei of peulvruchten; 4) boter of margarine of dieetmarga rine; 5) bruinbrood, roggebrood en grove graanprodukten zoals haver mout en grutten. Deze vijf groepen kunnen geen dag worden gemist, omdat zij de zoge naamde bouwstoffen, brandstoffen en beschermende stoffen aan ons lichaam leveren. De overvoeding van de Ne derlandse bevolking wordt veroor zaakt door het gebruik van teveel brandstoffen, die veel calorieën leve ren. Ons lichaam zet het teveel aan calorieën om in vet. Het zogenaamde 'eten uit de muur' van kroketten, frites, worstjes en koeken en het 'televisie-snoepen' van pinda's en zout jes leveren een groot aandeel in de overvoeding. Een tussendoortje 'uit-de-muuri overtreft aanzienlijk een warme maaltijd in hoveelheid calorieën en vet, maar niet in voedingswaarde. De warme maaltijd links, bestaande uit twee aardappelen (100 gram), een runderlapje (75 gram) groente (200 gram) en yoghurt (150 gram) levert in totaal 450 calorieën en 28 gram vet. Het 'tussendoortje' rechts, bestande uit een zakje frites (100 gram), een kroket en een ijsje (50 gram) levert maar liefst 597 calorieën en 42 gram vet. De zogenaamde 'snacks' bevatten echter minder eiwitten, vitaminen en mineralen dan aardappelen, groente, melk en vlees. Pindamaaltijd Tekenend is bij voorbeeld dat hon derd gram pinda's wat calorieën be treft (NIET wat voedingswaarde be treft) gelijk is aan een complete war me maaltijd. Een plakje cake is 'calo risch gezien' hetzelfde als een boter ham met kaas en een glas melk. Een zakje frites met mayonnaise staat ge lijk aan drie bruine boterhammen met kaas, een glas melk en een vrucht. Mevrouw Rijnveld-Van Dijk: 'Sommige meisjes, die slank willen .blijven gebruiken geen lunch, maar gaan naar de friteskraam. Dit is zo dom, omdat ze dan vaak meer calorie- en naar binnen krijgen (dus een gro tere vetafzetting bevorderen) maar NIET de voor hun lichaam vereiste voedingsstoffen, die een goede lunch bevat.' Vooral kinderen missen in een 'uit-de- (ADVERTENTnir Verwarming maakt de lucht droog. Kurkdroog. Let maar eens op uw planten, uw meubelen, uw muziek instrumenten. En vaak krijgt u er zelf ook een „zwaar" hoofd van. Allemaal narigheid die niet nodig is. Er is immers de Itho luchtbevochtiger. Die brengt geruisloos vocht in de lucht via een uniek verdampings systeem. Desgewenst is voor automatische werking een hygrostaat leverbaar. Verkrijgbaar bij elektro- winkelier, verwarmingsinstallateur en warenhuis. met Kema-Keur 116,-. muur-maaltijd' veel voor de groei noodzakelijke voedingsstoffen. Want de meeste snacks bevatten mindei eiwitten, vitamines en mineralen dan aardappelen, groente, melk en vlees. Een volwassen mens, die lichte arbeid verricht, heeft per dag niet meer nodig dan ongeveer 2200 calorie- en. Die krijgt hij, wanneer hij nor maal, matig eet. Van de steeds gebrui kelijker wordende tussendoortjes kan echter een menu worden samenge steld, dat 2245 calorieën levert: Dit is een menu zonder de voedings middelen, die ons gezond houden, maar ZIJ geven wel teveel vet en suiker. Teveel suiker Het onrustbarend toenemende tandbe derf is vooral te wijten aan de over tollige hoeveelheden suiker, die we voornamelijk door het snoepen naar binnen krijgen. Gebruikte de Neder lander in 1930 nog 29 kilo suiker, thans gebruikt hij meer dan 40 kilo suiker per jaar. Uit suikers worden door bacteriën, die altijd in de mond voorkomen, zuren gevormd. Door goed tandenpoetsen kunnen etensres ten (suikerresten) voor een belang rijk deel worden verwijderd. Wordt tussen de maaltijden door veel gesnoept, dan blijft het poetsen meest al achterwege en staat het gebit bijna voortdurend bloot aan de zuren, die het glazuur aantasten. Snoepen veroorzaakt trouwens niet alleen een slecht gebit, maar vermindert ook de eetlust. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding en Het Ivoren Kruis (Nederland se Vereniging voor Mond- en Tandhy- giëne) hebben wel ingezien dat 'het vlees te zwak" is. om de snoepgewoon- te afdoende te kunnen bestrijden. Daarom wordt geadviseerd alleen op bepaalde momenten van de dag te snoepen. 'Laat kinderen hun snoep goed bewaren tot bij voorbeeld vier uur 's middags, waardoor het aantal zuuraanvallen op het gebit wordt bje- perkt tot dit moment.' Dit neemt niet weg dat overmatig gebruik van vooral lekkernijen, waar op lang gesabbeld wordt, afkeurens waardig blijft 'Geef liever fruit, kren ten, rozijnen, rauwe worteltjes, stuk jes komkommer of reepjes kaas dan toffees, zuurtjes of lollies', schrijft het Voorlichtingsbureau in de brochu re 'Verstandig Snoepen.' Halve waarheden De reclame bevordert slechte voe dingsgewoonten door het verkondigen van halve waarheden. Een voorbeeld hiervan is de reclame voor Nuts cn Mars, waarin wordt gesuggereerd, dat iemand na een half uur sporten zijn energie terugkrijgt door het eten van Mars. Maar wie een goede voeding gebruikt, is niet zo gauw uitgeput. Achter deze reclame zit de gedachte dat suiker goed is voor de spieren. Wij kunnen echter zonder geraffineer de suiker, omdat onze voedingsmidde len al voldoende suiker bevatten. Voor iemand, die goed gevoed is, vult zo'n stuk Mars alleen de maag en bevordert een slecht gebit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17