Merijn Trip schrijft niet bij de gratie van Garmt i Bi Q^C n i DENKT U OOK OVER EEN ZWEMBAD? Mabou Mines-theater niet zo bar boeiend ZUID NEDERLANDSE BASSINBOUW - Hagedoorn LANAKEN (B) Tc!"fc«a C032 -11 -17070 rrico Toneel in de huiskamer Personalia Nederlander wint Skrjabin-concours CRM doet niets voor de fotografie Concertgebouw gaat 1973 jolig beginnen Verzoek om hulp voor danstheater TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 door Leo Kleijn HILVERSUM De in Hilversum wonende toneelschrijfster Merijn Trip zal op zaterdag 9 december niet naar Rotterdam reizen. Het nieuw Rotterdams Toneel heeft het door haar geschreven stuk 'De oudejaarswens', dat op die datum in première zou gaan, van het repertoire afgevoerd. Nederlandse toneelschrijvers zijn niet alleen dun gezaaid, er wordt ook nog achteloos mee omgesprongen. Merijn Trip door Ber Huising AMSTERDAM Mabou Mines, van La Mama Experimental Theatre Club, New York, is van donderdag af in Mickery met drie uitbeeldin gen, om ze zo maar te noemen. Die achteloosheid steekt Merijn Trip. Pas een paar dagen nadat de kranten melding hadden gemaakt van het be sluit van het Rotterdamse toneelgezel schap, werd zij daarvan officieel op de hoogte gesteld door het gemeente bestuur van Rotterdam. 'Dat is toch niet beleefd', zegt de schrijfster. 'Het is net alsof iemand op 8 december nog een sinterklaaspakje stuurt. Dan zeg je ook: wat een flauwigheid.' Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft om financiële redenen van de opvoe ring van 'De oudejaarswens' afgezien. Het toch al met geldgebrek kampende gezelschap leed onlangs aanzienlijke schade, toen Jasperina de Jong niet meer wilde optreden in het blijspel 'Een oogje op Amélie' van Georges Feydeau. 'Ik had het wel leuk gevonden', zegt de auteur van 'De oudejaarswens', 'Feydeau en Trip samen op het reper toire.' Maar zowel voor Feydeau als voor Trip bleek Rotterdam te klein te zijn. Als geboren Rotterdamse spijt dat Merijn Trip erg; ze was er juist heel verguld mee dat het een toneel gezelschap in haar geboortestad was, dat voor het eerst een door haar geschreven stuk over het voetlicht wilde brengen. Hoewel een gezelschap met de opvoe ring van een Nederlands stuk altijd een financieel risico loopt, kan de beslissing van het Nieuw Rotterdams Toneel niet zijn ingegeven door de kwaliteit van het werk van Merijn Trip. De door het gezelschap inge huurde regisseur, Fred Sterneberg, was er, naar de woorden van de schrijfster, 'bijzonder, bijzonder mee ingenomen.' En aangenomen mag worden dat Karl Guttmann, die het repertoire voor het seizoen 1972-73 samenstelde, niet voor niets zijn oog op 'De oudejaarswens' heeft laten val len. Merijn Trip wacht nu maar af wat er verder met haar stuk gaat gebeuren. Ze is al benaderd door de dramaturg van een ander gezelschap; de naam daarvan wil ze liever nog niet noe men. Pessimistisch is ze niet; 'De oudejaarswens', verwacht ze, zal de schouwburg wel halen. Wat er in Rotterdam is gebeurd, vindt ze 'heel hard' en 'naar', maar minder voor zichzelf dan voor de regisseur en decorontwerper Herman van Elteren. Vooral zij, denkt ze, moeten het ge voel hebben dat er over hen heen wordt gelopen. Geheimschrift 'Mijn boterham is het ten slotte niet, dat schrijven', zegt Merijn Trip. Haar boterham wordt ingebracht door haar man, de letterkundige dr. Garmt Stui veling, tot 1 januari, wanneer hij op eigen verzoek vervroegd met emeri taat gaat, hoogleraar in de Nederland se letterkunde en taalbeheersing aan de Universiteit van Amsterdam. Merijn Trip heeft haar man, die voor namelijk essays en gedichten heeft geschreven, leren kennen in Gronin gen, waar beiden Nederlands studeer den. De Rotterdamse freule Mathilde van Vierssen Trip woonde in Gronin gen bij een pleegmoeder, op wie zij bijzonder gesteld was, en die haar Tildemerijn noemde. Toen zij, jaren later, ging schrijven, publiceerde zij onder het pseudoniem Merijn Trip, om voor- noch nadeel te hebben van de in literaire kringen bekende naam van haar man. Met dat schrijven is ze vijftien jaar geleden, op haar vijftigste, plotseling begonnen, zomaar op een morgen, terwijl ze de bedden aan het opmaken was. 'Ik had', vertelt ze, 'een zin in m'n kop en die moest er eerst uit. Te dwaas gewoon. Ik ging naar beneden en schreef die zin op, en ook nog een tweede. Het zijn de twee eerste zin nen van mijn eerste verhaal gewor den.' Haar verhalen werden gepubliceerd in De Vlaamse Gids en in Rekenschap. Dezer dagen is haar eerste bundel, onder de titel 'Groen geheimschrift', verschenen. In dat boek wordt ook de identiteit van Merijn Trip onthuld. Er hoeft, vindt de schrijfster, niet meer geheimzinnig over gedaan te worden. Haar werk, zegt ze, is aan vaard, ook door degenen die niet wis ten dat het door de vrouw van Garmt Stuiveling was geschreven. Al kort nadat ze met verhalen was begonnen, waagde Merijn Trip zich ook aan een toneelstuk. Hoewel ze in haar studententijd toneel had ge speeld en al jong een 'diepe liefde voor toneel' koesterde, had ze er in de verste verte niet aan gedacht dat ze zelf ooit nog eens een poging zou wagen een dialoog op papier te zet ten. Ze had er, net als met die verhalen trouwens, nooit de minste behoefte toe gevoeld. Al evenmin had ze er in stilte mee gewacht tot haar vier kinderen het huis uit waren of zo. Van die kinde ren woont nu alleen de jongste doch ter, kleuteronderwijzeres in Utrecht, nog thuis, wat de huishoudelijke be slommeringen natuurlijk wel heeft beperkt. Maar het was ten slotte toch tijdens zo'n huishoudelijk karweitje dat de toneelschrijfster Merijn Trip werd geboren. Tafeldame keerd was er van hem nooit een letter de deur uitgegaan, voordat zij het gelezen had. Maar daarmee hield, bij stilzwijgende afspraak, de samen werking ook op. Het was niet alleen de naam van haar man, waarvan Merijn Trip geen voor deel wilde hebben. Toen de toneel schrijver Hans Keuls was bekroond met de tweejaarlijkse Van-der-Vies- prijs van de Vereniging van letter kundigen, waarvan destijds Garmt Stuiveling voorzitter was, fungeerde bij het diner de vrouw van de voorzit ter als tafeldame van de prijswinnaar. Tijdens het gesprek dat zich ontspon, bekende mevrouw Stuiveling dat ook zij toneel schreef, maar eigenlijk niet goed wist wat ze ermee aan moest. Hans Keuls gaf haar de raad haar werk in te sturen naar het Neder lands centrum voor dramaturgie, een instantie waarvan Merijn Trip niet eerder had gehoord. Toen ze haar tafelheer naar bijzonderheden om trent dat centrum vroeg, antwoordde Keuls: 'Vraag maar aan Garmt, die heeft het opgericht.' Het dramaturgie-centrum, vertelt Me rijn Trip, heeft haar 'direct fantasti sche raad gegeven': het leerde haar de technische kneepjes van het vak, waarmee ze, zoals ze zegt, jarenlang had zitten modderen. Een paar jaar nadat Hans Keuls haar op het goede spoor had gezet, kreeg haar toneel stuk 'Onder de maat' bij de toeken ning van de Van-der-Viesprijs aan Dick Walda een eervolle vermelding. Gastarbeiders Behalve dat stuk en 'De oudejaars wens' heeft ze nog een derde geschre ven, gesitueerd in Rotterdam en han delend over de wantoestanden in een pension met gastarbeiders. 'Van die rellen met Turkse gastarbeiders', zegt Merijn Trip, 'was toen nog geen spra ke. Bij het schrijven heb ik alle Rotterdamse uitdrukkingen gebruikt die ik maar kon verzinnen. Nee, ik heb zelf niet in een arbeidersbuurt gewoond, maar er wel dicht tegenaan. En ik heb ook in IJsselmonde in een bedstee geslapen.' Merijn Trip mag dan zijn opgegroeid in een van Rotterdams sjiekere buur ten, Kralingen, ze heeft over dc gren zen van dat territorium heengekeken. Dat heeft ze dan van niemand vreemd. Niet zonder trots vertelt ze dat haar vader, die rechter in de Rotterdamse rechtbank was, in een cel ging zitten om te kijken wat een gevangenisstraf eigenlijk betekende. 'Dat is wat voor een rechter, en zeker in die tijd.' Ook haar vader is overi gens op zijn vijftigste gaan schrijven; indertijd baarde hij nogal wat opzien met zijn boekje 'De gelaarsde kat.' Terugkomend op 'De oudejaarswens', omschrijft Merijn Trip dat als een 'typisch Nederlands stuk'. Zij schrijft, zegt ze, huiskamertopeel. 'Wij leven niet op straat en in café's, wij leven in huiskamers. En omdat ik zelf pok een Hollandse vrouw ben, spelen mijn stukken in de huiskamer.' 'De oudejaarswens', vindt Merijn Trip, is geen blijspel en geen treur spel. 'Het stuk gaat over het mense lijk lot. Het gaat erover dat je met elkaar moet leren leven. Ook met je schuldgevoelens moet je leven. In mijn stukken krijgen de mensen niet te maken met problemen van moord en doodslag. Het is geen Kaïn en Abel. Maar ze moeten toch een modus vivendi vinden. Ik heb het gevoel dat dat erg Nederlands is. Nederlanders proberen samen te leven; je kunt daarvoor het walgelijke woord com promis gebruiken. Voor een buiten lander is dat niet te begrijpen. Wij kunnen, dat is het, geloof ik, de zon in het water zien schijnen.' Misschien is de handelwijze van het Nieuw Rotterdams Toneel ook wel •typisch Nederlands. In elk geval, en wellicht zou een buitenlander dat niet begrijpen, windt Merijn Trip er zich niet over op. Wat haar nu overkomen is, zegt ze, zal waarschijnlijk wel in een volgend stuk zijn terug te vinden, en dat verschaft haar, bij alle teleur stelling, een 'soort van binnenpretje.' Met hoeveel plezier Merijn Trip op 9 december ook naar Rotterdam zou zijn gegaan, en hoe graag ze, als iedere schrijver, haar stuk ook opge voerd zou zien, het hoeft niet per sé, die schouwburg. 'Ik schrijf', zegt ze, 'die stukken voOr mezelf, of liever: voor Garmt.' ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wat weet u van politiek* stelsel», Inspraak, recht, ruimtelijke ordening, economie en politiek Deze en andere onderwerpen worden behandeld In: POLITIEK BEKEKEN, een schriftelijk* orlênterlngscursus De prtja van deze uit 12 lessen aanvullende documentatie bestaande cursu9 bedraagt f 9,50. ontwikkelingshulp, neokolonialisme Internationale samenwerking, milieuvervuiling? WERELD OP HANDEN, een cursus over ontwikkelingssamenwerking (I. s. m. NOVIB). De prijs van deze uit 12 lessen aanvullende documentatie bestaande cursus bedraagt f 10.—. Vraag nadere In lichtingen. onder vermelding van de letter T, bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Postbus 349. LEIDEN Telefoon (01710) - 46803. M 23 16 26 8 21 9 23 12 2 4 President rechtbank De president van de arrondissementsrechtbank in Amsterdam Mr U.W.H. Stee hm an, is op eigen verzoek met ingang van 1 juni van het komende jaar eervol ontslagen. Mr. Stheeman wordt in mei 70 en komt dan in aanmerking voor pensioen. Hij heeft er dan zeventien jaar als president van de rechtbank 111 Amsterdam op zitten. In het konink lijk besluit van zijn ontslag wordt mr. Stheeman bedankt voor de vele en gewichtige diensten die hij in rechterlijke betrekkingen heeft bewe zen. Eerste Kamer Mr M. de Niet is bij koninklijk besluit weer benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, en wel voor de zitting die volgende week donderdag begint. Hij behoort tot de fractie van de PvdA. Afgedankt Luitenant-kolonel L. van der Drift is met ingang van 20 november eervol ontheven uit zijn functie van adjudant van de koningin. Met ingang van dezelfde datum is hij benoemd tot adjudant in buitengewo ne dienst van de koningin. (ADVERTENTIE) Wie zoet is krijgt kaas niet vergeten^ frico eten In Music for Voices is de muziek van Philip Glass als het zoemen van drie grote hommels, wat dan eindelijk wordt overgenomen door de stemmen, die er wat ritmische variatie in bren gen. Mijn gedachten zweefden al gauw ergens anders heen. Ik had die spe lers daarbij niet nodig. En zij, hum men in een kringetje met de ruggen naar ons toe, schenen het publiek te kunnen missen. In Are Welding Piece wordt autoge- nisch gelast in het donker. Dat is een aardig gezicht, zoals iedereen kan we ten die 's avonds of 's nachts wel eens aan de tramrails heeft zien werken. Maar het is gevaarlijk om in de vlam te kijken. Lassers hebben dan ook maskers. Die droegen de spelers ook. Glazen kastjes die iets vergrootten en waarachter ze gezichten stonden te trekken. Behalve dit effekt voor het oog, en dat andere voor het oor, waarvoor theater eigenlijk niet nodig is, was daar de Red Horse Animation. Wel met tekst. Van Lee Breuer, die alles ook regisseerde. Een monoloog van een paard, als ik het wel heb, een vosrood renpaard met verbeelding en een verleden tot aan Djengiz Khan. Een paard dat maar liep en liep en verloor. Drie spelers brachten dat in beweging, paard en berijder, meestal liggend op de vloer. Van boven beke ken om z'n mooist. Die bewegingen, DEN HAAG De 26-jarige Neder landse pianist Frederic Meinders uit Den Haag is in Oslo winnaar gewor den van het Internationale Skrjabin- concours voor jonge pianisten dat daar gedurende drie dagen onder aus piciën van de Europese Radio Unie is gehouden. Het concours werd gehouden ter gele genheid van de 100ste begoortedag van de Russische componist Alexan der Skrjabin. Er werd aan deel geno men door pianisten uit twaalf landen. De prijs die Meinders won, bestaat uit een bedrag van 7.500 Zw. francs en een radio-optreden in elk der deel nemende landen. De tweede prijs ging naar de Belg Bernard Lemmens. Frederic Meinders is een leerling van janine Dacosta en Jan de Man. Hij trad in Nederland met diverse orkes ten en in recitals op. Etsen Picasso geveild LONDEN Een complete serie van honderd etsen van Pablo Picasso de serie Vollard is op de Londense veiling Christie's voor ruim 700.000 gulden van de hand gegaan. Een Lon dense kunsthandelaar was de koper. Het betreft de serie die de Parijse kunsthandelaar Ambroise Vollard in 1937 bestelde. tussen mime en dans in. zijn prachtig, perfekt, beeldend, en boeiend om te zien. Maar zo heb ik ook eens geboeid staan kijken naar een machine die toffees inpakte. En in een Parijse revue kropen twee blanke vrouwen en een zwarte danser ook over de plan ken, maar je zag ze in een grote schuine spiegel, samen met levende vissen, zodat het leek alsof zij op en neer zwommen in een geweldig aqua rium. Dat was veel mooier en al wel veertig jaar geleden. Zo nieuw is het dus ook niet Fotografen-portret AMSTERDAM De Beroepsvereni ging van fotografen GKF, heeft alle Kamerleden een fotografen-portret ge zonden met een ernstig beroep op de minister van CRM ook de fotografie als kunst te erkennen en op te nemen in de begroting. De Raad voor de Kunst heeft in 1958 al verklaard dat fotografie zich naast andere creatieve kunsten als autono me en gelijkwaardige kunstvorm ma nifesteert. Maar op de CRM-begroting komt fotografie nog steeds niet voor. Fotografie staat in ons land, internati onaal gezien, op een hoog peil. Er zijn vele goede creatieve fotografen, maar door de hoge kosten van het vak en het gebrek aan inspirerende opdrachten, zijn er voor velen weinig of geen mogelijkheden tot ontplooïng. De overheid maakt wel dankbaar ge bruik van het werk van kunstenaar fotografen, maar hun kunst wordt door diezelfde overheid niet gesteund. En de andere kunsten wel. Alleen Amsterdam heeft een fonds voor foto grafische opdrachten en experimen ten. De GKF wil dat ook de regering de fotografie als een kunstvorm met een eigen identiteit erkent. AMSTERDAM Met een muzikale instuif gaat het Amsterdamse Concert gebouw aan de Van Baerlestraat het nieuwe jaar enigermate jolig begin nen. Op nieuwjaarsavond zijn daar in verschillende zalen al erlei serieuze muzikanten min of meer luchthartig aan de gang. Het publiek dat bereid is 20 gulden te betalen, mag niet alleen de hele avond gaan luisteren waar en naar wie het maar wil, het krijgt er ook een supper-tray (in de Spiegelzaal) voor aangeboden plus koffie. Gemusiceerd wordt door George van Renesse en Felix de Nobel die in de dirigentenfoyer (waar u anders nooit mag komen) piano-vierhandig spelen, door de Opera Studio met Trouble in Tahiti van Leonard Bernstein (in de Kleine Zaal), door de Tigeunerkapel 'Tzigane' in de solistenfoyer, en door The five centuries Ensemble, dat in de grote zaal temidden van veel pu bliek op het podium hoopt te gaan zitten. Alle combinaties treden diverse malen op die avond op, zodat alles door iedereen te horen en te zien zal zijn. Wat kleding betreft wordt gead- viseert: elegant en feestelijk. AMSTERDAM De Algemene Orga nisatie van Uitvoerende Kunstenaars (Anouk) heeft de minister van CRM schriftelijk dringend verzocht om het Internationaal Folkloristisch Dansthe ater van de ondergang te redden door het voor seizoen 1972/73 in het uit zicht gestelde subsidiebedrag alsnog te verlenen. Na een bijzonder gunstig advies van de Raad voor de Kunst kreeg het Folkloristisch Danstheater voor het seizoen 1970/71 een rijkssubsidie, die het gezelschap in staat stelde professi oneel te werken. Maar nu koos, tegen de verwachtingen in, de minister een ongunstige regeling, waardoor het ge zelschap, dat al een achterstand van 85.000 gulden in de betalingen heeft, niet kan blijven bestaan. De Anouk is van mening dat dit beleid niet in overeenstemming is met wat het ge zelschap daarvan met recht en reden mocht verwachten. Toen Merijn Trip pas begonnen was met schrijven, was Gaimt Stuiveling een van de weinigen die wisten dat ze niet alleen bedden opmaakte. Als ze iets had geschreven, las hij het. en leverde hij zo nodig kritiek. Omge- meerdere seizoenen. Wy bouwden het filter onzichtbaar by het bad ln en het vraagt dus geen aparte ruimte ln uw woonhuis. Stofzuigen Hebt u er wel eens aan gedacht wat een zorgen en onderhoud zo'n ding in je tuin geeft? Elke dag 12 uur stofzuigen, in het begin een nieuwtje, later een steeds terugkerend corvee. Dan de behandeling van het water, vooral oppassen dat er geen gras in waait, als u uw gazon maait, en liefst helemaal geen bomen in de omgeving. In de herfst kunt u het bad maar beter leeg laten lopen, want de meeste filters kunnen de grote hoeveelheden bladeren niet aan. Vooral als de wind uit de hoek van de skimmer komt. Ook de vette aanslag aan de gehele omtrek van het bad, dat is 30 meter by een bad van 10 x 5 moet elke week afgewassen worden. Het bad mag natuuriyk niet lekken en maakt u zichzelf niet wys dat het verdamping is, want in ons klimaat valt er meer regen dan er in de onverwarmde baden verdampt. Byzondere voorzorgen dienen getroffen te worden om de gevolgen van vorst te voorkomen. Als u het bad gevuld laat, vriezen de wanden door de uit zetting van het ys stuk. Indien u het bad leeg laat, vriest het metselwerk of het beton stuk, door het daarin aanwezige water. Wij onderzochten al deze problemen, en vonden er onze eigen oplossing voor, die wij octrooieerden. De constructie van liet bad Een sterke betonconstructie die bekleed wordt met een dikke taaie elastische laag. Deze laag beschermt 'het beton tegen vorst, terwijl indien het beton toch scheurt, het bad toch waterdicht biyft. De bekleding is zelfs bestand tegen moed willige beschadiging. De volkomen waterdichtheid dwong ons om by elk bad een overloop in te bouwen om het over tollige regenwater af te voeren. Het terras is op staal gefundeerd waardoor het nooit verzakt en niet op kan vriezen. Gras maaien en bladeren Maait u maar rustig uw gazon, en uw bad mag desnoods onder de bomen liggen. Wy bouwden nameiyk een skimmer aan de gehele omtrek van het bad. Op elke plaats wordt het ingewaaide vuil afgevoerd, voordat het kan bezinken. Omdat het bad aan alle zijden overloopt, kan z.lch ook nooit een vuile rand vormen. Ons kleinste bad met afmetingen 10 x 5 m heeft reeds een filter capaciteit van- 50 m3 per uur. Alle andere baden moeten het met 5-10 m3 per uur doen. De vertroebeling door de in het badwater aanwezige vull- deeltjes, is by onze baden dan ook evenredig lager, waardoor die krlstalhelderheld ontstaat die zo uitnodigend is om te zwemmen. Wy garanderen een kristalhelderheid gedurende By ons overbodig, omdat het automatisch gaat en veel beter dan met de hand, die hoge omtrekskimming voorkomt natuur lijk ook veel bodemvuil. Elke morgen ligt uw bad glinsterend schoon gereed voor uw eerste duik, zonder enig onderhoud. De verwarming Hoge kosten? By ons niet omdat we de warmtewisselaar op uw huis c.v. aansluiten, die in het seizoen toch niet gebruikt wordt en de rest van het Jaar nog wel capaciteit over heeft, en net als het filter weer by het bad ingebouwd, dus weer geen aparte ruimte nodig in uw woonhuis. En nu de prijs Vraagt u eerst eens aan onze collega's, vergeet u het grond werk niet en alle leidingwerk, van het bad naar het huls etc., en al die aparte onderdelen en het aparte schuurtje voor het filter en de verwarming. Als u dan alles hebt opgeteld, belt u ons dan eens. Wy geven u dan de prys waar alles inzit, dus van bestellen tot zwemmen, alleen het water leveren wy niet mee. Wat dat laatste betreft, nog iets, dat wy ver gaten. Ons water mist die vieze chloorlucht, en bleekt uw huid niet, geeft ook geen huidirritatie, en ruikt sprankelend fris. De behandeling is byzonder eenvoudig, nameiyk enkele tabletten per week toevoegen, dus geen gesleep met vaten chloor en geen kalkneerslag ln het water, waardoor de filters veel langer meegaan. M 20 20 10 8 5 25 9 23 12 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11