CPN in Groningen flink op retour Boegeroep voor triomferende Henk Vonhoff Warnsveld kiest zelfstandigheid Puzzel mee Meeste protest-stemmen in Luxemburg naar VVD ïré Meis-effect ebt weg £r is een ^^11 aansteker vooriedereen. Overal verkrijgbaar! Honderdjarige te voet naar stembus Stemmen kostte in Groningen moeite [bladen+weekbladenweekbladen w Kiezer van vier maanden oud Partijen verspeelden voor 6000 gulden waarborgsommen Harmonie gaat vrijwel zeker tegen de grond OUW/KWARTET DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 BINNENLAND ,T8/K9 an een onzer verslaggevers RONINGEN Het Fré Meis-effect is in Groningen duidelijk aan liet wegebben. Terwijl elders ihet land de CPN winst boekte, moest deze partij een fors deel van de vroegere winst in Groningen eer afstaan. Dat geldt in sterke mate voor Oost-Groningen. jj de verkiezingen van 1971 tekende se teruggang zich al af. Deze heeft eh nu dus voortgezet. Aangenomen ig worden dat de PvdA de stemmen e men indertijd aan de CPN verloor eer aan het terugwinnen is. i nagenoeg alle gemeenten was dit eeld te zien. Ook in communistische llwerken als Finsterwolde was de PN op retour. Dat betreft bijvoor- >eld ook Oude Pekela, waar Meis veel succes boekte met zijn acties in I strokarton-industrie. Eeveneens in l gemeente Vlagtwedde, waar de PN vorige week nog een actie tegen it militaire oefenterrein hield, verlo- n de communisten. 8 tegenstanders van dit oefenterrein [ken zich te wenden tot de PSP die in 1,2 naar 4,2 procent ging. Opmer- ilijk is trouwens dat de VVD in se gemeente ook drie procent steeg. 8 PvdA steeg hier vier procent, jorzover gisteravond een steekproef zien gaf, was de WD overigens eral in Groningen wel enigszins in i lift. Dat gold zeer zeker voor de PR, die evenals elders in het land k in de winst zat. HU shalve de CPN was ook de CHU een in de grote verliezers in Groningen. Een steekproef van twintig gemeenten leerde gisteravond dat in al deze ge meenten de CHU op retour was. Par tijen als KVP, ARP, DS '70 en D '66 verloren in sommige en wonnen in andere gemeenten. De ARP leek door de bank gelijk te blijven, terwijl KVP, D'66 en DS '70 duidelijk ten- deerden naar verlies. SGP, GPV en PSP gaven nog geen duidelijk beeld. De BP won. In de stad Groningen was de landelij ke tendens terug te vinden, hoewel opnieuw met uitzondering van de CPN. De Coomunisten verloren twee procent en kwamen op 9,4 procent. De PPR steeg van 2.2 naar 6.3, do PSP maakte ook een lichte winst. PvdA-wethouder drs. Max van den Berg zag de winst van zijn partij in relatie tot de politieke ontwikkelin gen ih de stad zelf. Hij meende dat de kiezers in de stad zich 'gesteund hebben geweten door een gebeuren in die stad'. Daarmee doelde hij onder meer op de doelstellingen-nota voor de binnenstad. Bij afwezigheid van raadsleden van de christelijke groepe ring, zei de heer H. van Dalen, pro vinciaal en stedelijk secretaris van de CHU in Groningen, ons dit een onbe wezen kreet te vinden. 'Deze uitslag komt toevallig in de kraam van Van den Berg te pas.' Hij zag de PvdA- ADVERTENTIE winst in de stad als een gewoon onderdeel van de winst die deze partij overal in het land heeft gemaakt. In de stad Groningen verloor de ARP tweetiende en kwam op tien procent. De CHU had een groter verlies, name lijk van 4.9 naar 3.6 procent. D'66 D '66 verloor ook, evenals DS '70. Als er gemeenteraadsverkiezingen waren geweest zou de linkse meerderheid zich waarschijnlijk hebben kunnen handhaven. Tegenover verlies van de CPN zowel als D '66 (die thans beide wethouders leveren) stond een winst van drie procent van de PvdA. De PPR, die tot nu toe in de raad ontbreekt, zou daarin nu wel verte genwoordigd zijn geweest. Deze partij haalde namelijk een hoger percentage dan zowel het GPV als D 66, welke partijen elk twee raadsleden tellen. Van een verslaggever VOORBURG De ruim honderdjari ge heer M. Helmig is ondanks zijn hoge leeftijd woensdag toch naar de stembus gekomen. Hij wandelde te voet vanuit het bejaardenhuis 'Rust oord', waar hij woont, naar het stem lokaal. De heer Heimig moest wel geholpen worden bij het invullen van het stembiljet omdat hij minder goed ziet. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het Groninger raads lid voor de PvdA, drs. J. K. T. Postma, heeft vragen gesteld over de ontoegankelijkheid van de stemloka len. Invaliden in rolstoelen hadden gisteren bij verschillende stemlokalen moeite om naar binnen te komen. Dit euvel deed zich vooral voor in enkele noodlokalen bij scholen, die als stem lokaal waren ingericht. Het raadslid wil dat b. en w., in het vervolg rekening houden met de invaliden. Ook vindt hij dat voortaan op de oproepkaarten niet alleen het adres van het stemlokaal moet worden ver meld maar ook de naam van het gebouw. Geërgerde kiezers zouden zelfs onverrichterzake teruggekeerd zijn omdat ze het aangegeven adres niet snel konden vinden. ommentaar 1 voordat er ook nog maar één rkiezingsuitslag bekend was, slaagde 1seviers magazine erin commentaar leveren op de gisteren gehouden irkiezingen. 'De duidelijkheid is er et beter op geworden', schrijft het ad in de intro 'Deze week'. En ook: e polarisatie heeft haar werk ge- tan. De kabinetsformatie zal moei- ik worden'. mdat zelfs een blad als Elsevier niet m heel nummer met voorspellingen m vullen, is een Elsevier-fotograaf aar eens een kijkje gaan nemen in it Catshuis en gaat Elsevier-redac- ur Cees Labeur na wie er ministerr ssident kan worden. Onkundig van i verkiezingsuitslag, liet hij Roelof bissen, Norbert Schmelzer, Piet Jenkamp en Joop den Uyl in aan- «rking komen. Het leeuwedeel van 6» artikel bestaat uit een beschrij- 03 van het interieur van het Cats- iis, waarmee je je geen buil kunt dien. |'A. J. Dunning laat zijn licht ftijnen over de medicijnman van de jek, professor Smalhout, die met f inaugurele rede 'De dood op iel' de voorpagina's haalde. Smal- Wt komt er bij Dunning niet zo jpadig af: 'Veel van dr. Smalhout's Kiek snijdt hout, maar hij gebruikt si bot mes en slechte argumenten'. linderheid Tard van den Boomen, hoofdredac- or van De Nieuwe Linie, vindt Den >1 "bescheiden én onbescheiden'. Uyl, schrijft hij, onder de kop: minderheid aan macht is niet ®oeg', had zich niet zo gauw bereid oeten tonen te regeren'. 'Als hij Jt een minderheid gaat regeren, is 1 op genade of ongenade overgele- aan telkens wisselende meerder den in de Tweede Kamer; en hij «et nog maar afwachten of die llber- Wpt bestaan'. l Nieuwe Linie, meer dan andere Wkbladen ook op België georiën- *rd, besteedt veel aandacht aan de hr uitgebroken regeringscrisis. An- Vondeling, de toekomstige voorzit- t van de Tweede Kamer, zegt in een ll*ggesprek: 'Je kunt niet zeggen dat •osen die op de PvdA of op de CPN Rtaad hebben ook bereid zijn we- ®hjke hervormingen te steunen wm veel mensen zijn erg conserva- het oog op de 5e december is een ■°°t gedeelte van De Nieuwe Linie deze week ingeruimd voor de spreking van nieuwe boeken. fop Wiegel f moet gisteren iemand zijn geweest op Joop Wiegel heeft gestemd. Accent is hem tegengekomen, en schrijft: 'Kort voor de verkiezingen richtten niet alleen professor Pen maar ook Arie Groenevelt en Truus van Hanegem en Wim lbo en Barry Hulshof en Ageeth Scherphuis en nog een aantal andere bekende Nederlan ders zich tot hun landgenoten met de dringende raad van ouwe jongens on der elkaar: 'Stem op Joop'. Dat schijnt toch wel geholpen te hebben. We spraken tenminste iemand (nee, nee, niet die stratemaker) die zei: 'Ik was eerst nog van plan op Hans den Uylte stemmen, maar toen ik de oproep van al. die beroemde namen las is het toch Joop Wiegel gewor den1. Zou dat nou een abonnee van Accent zijn geweest? De VVDM, diè het bij Accent al eerder had verbruid, moet het op nieuw ontgelden, nu voorzitter drs. Kees Beemsterboer een paar uitspra ken heeft gedaan die het blad in het 'verkeerde keelgat zijn geschoten. De vermaning van Accent mondt uit in een waarschuwing: 'Militaire regimes bestaan heus niet altijd uit kolonels; korporaals zijn ook voorgekomen'. Allegaartje Op de wip De De Haagse Post beklaagt zich over het gebruik verkiezingen op woensdag te houden, waardoor de opinieweek bladen hun meningen over de kiezers uitspraak een week lang moeten op schorten. Het blad heeft, naar eigen zeggen, van deze nood een deugd gemaakt, door de 'echte confessione len', te weten het GPV, de SGP en de nieuwe Rooms Katholieke Partij Ne derland, in de schijnwerper te zetten. 'Als zij', schrijft HP, 'zo'n 8 of 9 zetels in de wacht slepen, dan zouden zij wel eens op de wip kunnen ko men, zij het dan niet in 't midden, maar als doorslaggevend gewicht aan de rechterzijde'. 'De Heer op de wip', staat er boven het verhaal dat beschrijft wat die partijen willen en welke lijn zij zul len volgen. 'De fractievoorzitter van het GPV, Pieter Jongeling', zo staat in dat verhaal te lezen, 'blijkt de enige met wie over deze kwestie ver standig te discussiëren valt'. Onthuld wordt dat de uitgever van het sex- blad Cand, Peter J. Muller, op het GPV stemt. HP-medewérker Jan Haasbroek heeft twee weken lang de redactie van Brandpunt 'onveilig' gemaakt, om het doen en laten van 'een groep professi onals' te registreren. Hij constateert dat 'KRO's flitsende magazine' een grote belangstelling heeft voor de bin nen- en buitenlandse politiek, voor sociaal-economische kwesties, sport, volksgezondheid en 'katholieke affai res'. 'Het milieu, maar vooral het onderwijs komen er wat bekaaider vanaf. AMSTERDAM Toen gisteravond na negenen de catastrofale terug gang van de KVP zich voor iedereen duidelijk aftekende, stond bij de zaal, die door KVP en CHU gezamenlijk in Krasnapolsky was ge huurd, een vrolijke man KVP-stencils ui' te delen 'Bericht van de verliezers' riep hij. De KVP gaf op een stencilmachine vervaardigde verkiezingsberichten uit. De vier maanden oude Fedor Jalvingh uit Markelo had een heuse uit nodiging gekregen om te komen stemmen en hij ging dus met zijn ouders mee naar het stemlokaal. Daar bleek dat de uitnodiging al leen maar verstuurd was door een fout van de computer. Maar Fe dor mocht tóch iets doen: hij mocht helpen om mammie's formulier in de bus te doen. AMSTERDAM Politieke groeperin gen die aan de verkiezingen deelna men maar niet in de Tweede Kamer kwamen en ook beneden een bepaald stemmenaantal gebleven zijn, hebben gisteren samen voor zesduizend gul den aan waarborgsommen verspeeld. In elke kieskring waar een groepering deelnam moest duizend gulden waar borgsom gestort worden. Deze waar borgsom wordt niet terugbetaald als ihet op deze groepering uitgebrachte stemmenaantal minder is dan drie kwart van de algemene kiesdeler. Dit was nu het geval met de Partij van het Recht, die in twee kieskringen (Rotterdam en Leiden) deelnam, de Anti-Woningnood Actie (alleen in de kieskring Den Haag) de Nieuwe Roomse Partij (ook alleen in Den Haag), en de lijst-Stam (alleen in de kieskringen Haarlem en Den Helder). De PvhR en Stam verspeelden elk dus tweeduizend gulden, de AWA en de NRP elk duizend gulden. De waar borgsom is het laatst vastgesteld bij de kieswetwijziging van 1965, daarvóór bedroeg zij vijfhonderd gul den. Voor Vrij Nederland was het geen probleem dat de verkiezingen weer eens op woensdag werden gehouden. Tenslotte was allang vóór de stem busslag bekend, wat er allemaal moet gaan gebeuren. Het blad somt het, in een vrolijk allegaartje, nog allemaal even op: van 'overleg en samenwer king' tot 'gratis openbaar vervoer'. Onder de kop 'Een auto met gladde banden' doet Igor Cornelissen verslag (met hoor en wederhoor, zoals dat hoort) van de botsing tussen de Am sterdamse politie en een Surinaams echtpaar. De politie is, zo blijkt wel uit dit verbijsterende relaas, niet de beste vriend van Surinamers, al zul len hoofdinspecteurs dat wel weer 'lulkoek" noemen. Hans Smits verdiept zich in de kwes tie van de defensie-voorlichting en in het bijzonder in de rol van mr. A.C.A. Dake, die wordt omschreven als 'een man, die zijn journalistieke werk altijd heeft gecombineerd met buitenissinge en veelal politiek-getin- te, ondoorzichtige bezigheden'. In de rubriek Terzijde wordt opge merkt: 'Die Van Vollenhoven is ten minste op tijd weggekomen bij de AKZO'. Biesmeelpudding Opland voorzag, op de voorpagina van De Groene, de ondergang van Bies heuvel, die hij liet inzakken tot 'Bies meelpudding met bessensap'. Woorden zijn in het blad aan de gisteren gehouden verkiezingen nauwelijks vuil gemaakt. Kees Los constateert in zijn rubriek Radio/tv dat de televisie de verkiezingen 'lui en apahtisch' op het scherm heeft gebracht. Traditiegetrouw voelt De Groene zich meer betrokken bij wat zich in het buitenland (en, de laatste tijd, Am sterdam) afspeelt. Wouter Gortzak staat stil bij de gebeurtenissen op de hoogvlakte van Golan en stelt vast dat het Midden-Oosten opnieuw op sprin gen staat. Jan van der Putten schrijft over de terugkeer van 'de oude held' Perón, die weinig aan magische kracht verloren heeft ('Zelfs de hemel huilde van blijdschap'). Het Interkerkelijk vredesberaad (IKV) heeft uit de doeken gedaan hoe het tegen de macht en de toe komst van Europa aankijkt, en in De Groene wordt daar weer kritisch tegen aan gekeken. Het blad spreekt van een 'inval van het IKV in het land der taboes' en vindt het de moeite waard daaraan aandacht te besteden, 'temeer nu de zwaarte van de afvaar digingen uit de diverse kerken in het IKV (-) de aangesloten kerken (-) minder manoeuvreerruimte laat dan ooit'. KVP op goede tweede plaats Van een verslaggever LUXEMBURG De WD heeft de meeste stemmen gekregen van de in Luxemburg wonende Nederlanders, die met een stern- actie geprotesteerd hebben tegen het feit dat zijn aan de échte verkiezingen in Nederland niet mochten meedoen. De KVP kwam bij deze actie als goede tweede uit de bus. Ruim de helft van de 858 in Luxemburg wonende Nederlanders van 18 jaar en ouder heeft deelge nomen aan deze actie. Van de 858 stembiljetten die door de initiatief nemers verzonden werden kwamen er 464 terug (53,9 procent). De meeste stemmen kreeg zoals gezegd •de WD (27,6 procent), gevolgd door de KVP (26 procent). Verder bleven alle partijen onder de tien procent. De PvdA kreeg negen pro cent van de stemmen, D '66 zeven procent en PPR drie procent. Naar DS '70 ging 6,3 procent van de stemmen, naar de AR 6,6 procent en naar de CHU drie procent. De Boerenpartij behaalde hier 3,7 pro cent van de stemmen en de CPN 1,5 procent. Lijst 16 (RKPN) wist 2,3 procent van de stemmen te trekken. Van de 550.000 Nederlanders in het buitenland zijn 385.000 acht tien jaar of ouder, aldus de organi satoren van de actie. Als zij ook stemrecht zouden hebben, zouden er vandaag niet 8,8 miljoen maar 9.185.000 Nederlanders zijn, die mee zouden kunnen doen bij het bepalen van de samenstelling van de Tweede Kamer. Die 385.000 Ne derlanders zouden 4,2 procent vor men van de kiezersmassa, wat bete kent, dat zij de toewijzing van zes k zeven kamerzetels zouden kun nen bepalen, aldus de organisato ren. Zij vinden het onrechtvaardig, dat de Nederlanders in het buiten land niet mogen meedoen en zij hopen, dat deze actie ertoe zal bijdragen, dat grondwet en kies wet spoedig worden gewijzigd, zo dat zij bij een volgende verkiezing wel hun stem zullen mogen uit brengen. Bericht nr. 4 luidde 'Kras bezorgt de KVP hedenavond wel een verrassing en een schrik tegelijk. Het heerlijk avondje is voor ons niet gekomen', zo ging de tekst enigszins wrang verder 'We dachten zoet te zijn en lekkers te krijgen en krijgen nu de kous op de kop. Wie dacht dat de WD met deze winst zou gaan strijken? Broeders en zusters, wees niet beangst De KVP blijft zich opstellen voor de zwakke broeders in de maatschappij'. Toen Henk Vonhoff in een belenden de, door de WD gehuurde zaal deze tekst voorlas, werd er geloeid, vooral bij de laatste passage. De WD-bijeen komst was trouwens verreweg de drukstbezochte. Heerste er aanvankelijk een be schaafde sfeer onder het wat oudere, in stemmige kostuums gestoken pu bliek, nadat bekend werd hoe groot de WD-winst wel bedroeg, begaven langharige alternatievelingen, van wie velen getooid waren met PSP, PPR- en PvdA-stickers, zich naar de bijeen komst van de triomferende liberalen om na iedere uitsilag, die door een zelfverzekerdheid uitstralende Henk Vonhoff werd meegedeeld uit te bar sten in afkeurend boegeroep, wanneer de WD-cijfers werden genoemd en geestdriftig geklap als een nieuw KVP-verlies werd gemeld. Tevreden De burgemeester van Amsterdam, mr. Samkalden, die zich met zijn echtge note door het gedrang van het voor namelijk jeugdige publiek heenwurm- de, verklaarde 'vanzelfsprekend' tevre den te zijn over het PvdA-sucoes. Het spectaculaire verlies van D'66 verbaas de hem en hij had er geen verklaring voor. In het door DMP-baas Jac. de Jong uit Vorden afgehuurde zaaltje zat de In het blauw gestoken lijsttrekker mistroostig zijn bril op te poetsen. Het zag er dan ook niet best voor hem uit. Bij de ARP was de stemming uiterst rustig en misschien een beetje verbaasd omdat deze partij zich als enige confessionele partij bleek te handhaven. Om half tien verklaarde een Md van het Amsterdamse partijbe stuur dat Biesheuvel binnenkort zou komen, 'maar hij moest eerst het laatste doelpunt van Ajax zien'. Bij het GPV was de stemming sereen en vol rustig vertrouwen. DS'70 Bij DS'70 zat De Brauw, terwijl An- driessen ernstig voor de televisie aan het uitleggen was dat de stembusuits- lag het formeren van een nieuw kabi net uiterst problematisch maakte, met een geforceerd opgewekt gezicht de uitslag van weer een gemeente, waar zijn partij zwaar achteruitging te no teren. De overweldigende belangstelling van een voor het grootste deel uit jonge ren bestaand publiek, dat na negenen begon binnen te stromen leek de veel gehoorde opmerking, dat bij deze ver kiezingen vooral de jongeren het had den laten afweten, te logenstraffen. GRONINGEN Het vonnis van de Harmonie van Groningen is zo goed als geveld. Het gebouw moet volgens het universiteitsbestuur worden ge sloopt ten behoeve van een universi taire bestemming. De universiteits raad moet dit besluit nog bekrachti gen. B. en W. van Groningen verlenen medewerking voorzover het dat deel betreft dat nog in bezit is van de gemeente, namelijk het voorstuk (Dis- Harmonie) en de entree. Volgens wet houder drs. J. Wallage zal dit deel zo mogelijk behouden blijven. Wat dit voorstuk betreft dient de gemeente raad overigens nog goedkeuring te verlenen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de PvdA-wethouders van het huidige linkse college van B. en W. indertijd fel tegenstander waren van sloop van de Harmonie. Ook ageerden zij tegen de bouw van het nieuwe omstreden cultuurcentrum dat er voor in de plaats zal komen. Tegen de zin van de PvdA besloot een meerderheid van de raad toch om de bouw van het cultuurcentrum te laten doorgaan. De mogelijkheid dat desondanks de Harmonie behouden zou worden was ook toen echter nog niet geheel van de baan. In kringen van de universi teit, eigenaresse van het gebouw, dacht men namelijk aan restauratie van de om zijn akoestische waarde internationaal uniek gewachte concert zaal. Volgens het college van bestuur is er echter geen onderwijskundige bestem ming voor het inmiddels trouwens toch al sterk vervallen gebouw en in de plaats van de concertzaal zal een nieuw universitair project komen. Wethouder Wallage wijst de indruk van 'medeplichtigheid met nadruk van de hand. Als PvdA hebben wij ons indertijd ingezet voor behoud van de Harmonie. De meerderheid van de raad wilde echter anders. De sloop is mede een gevolg van dat besluit en overigens is het een intern universi taire zaak. Nu het college van bestuur zegt dat er geen onderwijskundige bestemming voor de concertzaal is, kunnen wij er niets meer aan doen. Door te proberen het voorstuk nog te behouden hebben wij nog gepoogd 'te redden wat er te redden valt'. In tegenstelling tot Bent huizen en Moerkapelle: WARNSVELD De kiesgerechtigde inwoners van Warnsveld kon den gisteren tweemaal stemmen. Behalve voor de Tweede Kamer mochten de kiezers ook hun stem uitbrengen inzake de vraag of deze kleine gemeente wel of niet door Zutphen moet worden gean- gen 154 stemmen, (96 procent) sprak de bevolking (in de vorm van nexeerd. Met overweldigende meerderheid, namelijk met 38125 te- een soort referendum dat overigens geen rechtskracht heeft) er zich voor uit, zelfstandig te blijven Al tien jaar hangt Warnsvelds inlij ving bij Zutphen boven het hoofd. Een klein deel van de gemeente, het dorp Wichmond, zal volgens de plan- ADVERTENTIE De grote puzzelwedstrijd „Puzzelmee" is gestart op 23 september jl. en duurt nog tot 27 januari 1973. Er zijn voortdurend flinke prijzen te winnen, waaronder twee complete Oosthoek encyclopedieën (15 delen) t.w.v. 975, In de vijftien gedistingeerde met bladgoud bestempelde banden is letterlijk alle kennis van de moderne wereld samengebracht; ruim 12.000 onderwerpen, meer dan 10.000 afbeeldingen en kaarten, waarvan vele in kleur, totaal een dikke 11.000 pagina's. «w» -i<z; ïtvH Sv» Ag| loo J IV lyyh SSYil •"l.jbW /i ii oi o y l o c f t nPK'-:' Deze prachtig uitgevoerde encyclopedieën zijn beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek te Utrecht. nen bij Vorden gevoegd worden. B. en w. hebben zich steeds met hand en tand tegen opheffing van de gemeenten verzet. Om cijfers bij de hand te hebben voor het geval de hogere overheid eens mocht informeren naar de wens van de bevolking, werd besloten tot een referendum onder de 48.170 kies gerechtigden. Het werd georganiseerd door de commissie Behoud Zelfstan digheid Warnsveld (voorzitter W. J. de Wilde). Op elk van de vijf stembu reaus zat gisteren een ambtenaar die bereid was voorlichting te geven. Ie der ontving een tweedelig, geperfo reerd stembiljet met de woorden ja en nee, waarvan men naar gelang van de keuze de ene of de andere helft in de bus kon deponeren. De heer De Wilde: 'We willen zelf standig blijven omdat we niet bij Zutphen willen, maar ook omdat Warnsveld er groot genoeg voor is (7000 inwoners) en goed wordt be stuurd.' Ruim tachtig procent van de bevol king van de gemeenten Benthuizen en Moerkapelle heeft zich er woensdag voor uitgesproken hun gemeenten te laten opgaan in een nieuw te vormen gemeente in het open poldergebied, het groene hart van Holland. De kie zers konden zich ook uitspreken over de bestuurlijke toekomst van hun woonplaats. In Benthuizen namen 1265 van de 1317 opgekomen kiezers deel aan de opiniepeiling. Daarvan waren er 254 voor het doen opgaan van Benthuizen in Groot Zoetermeer en 1011 voor de nieuwe landelijke gemeente. In Moer kapelle deden 1220 van de 1378 opge komen kiezers mee met de enquête. 207 wilden hun woonplaats doen op gaan in Waddinxveen of Zoetermeer en 1013 stemden voor het open pol derland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9