Brabantse katechese uit roulatie genomen Wegwijzers om zelf voorspelen te maken Geschrokken? Wiebelen op bestaansminimum Trouw K wartet Eerste gesprek moslims en rooms-katholieken Zoon van 'Papa Doe' laat gevangenen vrij Ede nog bijna driekwart protestants BELANGRIJKE BOEKEN vandaag Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 KERK 'BINNENLAND T2/1 Op verzoek bisschoppen na veto Rome TILBURG (KISTP) De delen 3 en 4 van de cxperiraentel katechese-kursus van de vereniging 'Ons Middelbaar Onderwijs' zullen uit de roulatie worden genomen. Hiertoe heeft het hoofdbestuur van OMO besloten vanwege het 'indringende verzoek* van de bisschoppen Bluyssen en Ernst. Na een onderhoud van OMO-voorzit- ter mr. J. F. M. Molkenboer met kardinaal J. Wright, prefekt van de congregatie voor de clerus, in Rome, werd op 24 november in Tilburg ver gaderd met de beide bisdombesturen en vertegenwoordigers van alle be trokkenen bij de cursus. Op 27 no vember nam het OMO-bestuur zijn beslissing, die gisteren aan alle be trokkenen schriftelijk is meegedeeld. In zijn brief aan de bisschoppen Ernst en Bluyssen schrijft het OM- bestuur het in hoge mate te betreu ren niet de weg te kunnen gaan om het godsdienstonderwijs aan een goe-, de cursus te helpen'. Het wijst er op dat het voldoen aan het bisschoppe lijk verzoek 'ernstige gevolgen' heeft voor de mensen die aan dit projekt hebben meegewerkt. OMO vraagt de bisschoppen dan ook om een spoed overleg. 'teneinde de katechese op onze scholen uit de impasse te helpbn'. Waardering In hun communiqué herhalen mgr. ADVERTENTIE De redactie behoudt zich het recht voor «m ter opname lil deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc lieer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Te Pas Vrijdag 24 november verschenen in talloze kranten berichten over de zaak Te Pas-Kamping-Dessing. Deze berich ten waren niet juist,. Ongeveer drie maanden geleden bij het opstellen van de kandidatenlijst wilde Dessing toen al de plaats innemen van de heer Te Pas. Aangezien Dessing fail liet was en zodoende Kamergeld en nabetaald wachtgeld zou krijgen, kon den de heer Te Pas. noch overigen hiermee instemmen, daar dit een on aanvaardbare verkwisting van belas tinggeld zou zijn. Dessing verliet daarop kwaad de vergadering onder uitroep: dan zal ik de Ned. Midden standspartij kapot maken. Dessing heeft daarna een rechtzaak aangespan nen tegen de heren Te Pas en Kam ping, dus niet tegen de Ned. Midden- Verminder de teer en de nicotine in de rook van uw sigaret Met Denicotea filter-pijpjes. J^^trj^nn Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf f 1.25 OG/llCOwQ Bij elke tabakswinkelier verkrijgbaar. standspartij. De heren Te Pas en Kamping hebben intussen hoger be roep aangetekend. Dordrecht bestuur Ned. Middenstandspartij Polarisatie Graag wil ik een bijdrage leveren tot de discussie die dr. H. M. de Lange en prof. Goudzwaard in Trouw/Kwar tet zijn begonnen. Moeten christenen in de diverse politieke partijen hel pen, de processen van verwijdering en polarisatie tegen te gaan? De essentie van de gedachtengang van de heer De Lange lijkt mij, dat hij een dergelijke actie In dit stadium (prof. Goud zwaard laat deze nuancering in zijn antwoord achterwege) niet zinvol acht. De reden is, dat christenen in de progressieve drie alle reden heb ben de confessionele partijen en hun voortrekkers te wantrouwen waar het aankomt op het zich inzetten voor een politiek die er met name op gericht is het recht van de (financieel) sterkste niet te laten zegevieren. Laat er in de PvdA onderling verschil zijn over het tempo van de noodzakelijke vernieu wing, dét er fundamentele vernieu wing nodig is en wét daarvan de kern moet zijn (meer democratisering en internationalisering) is er vol strekt duidelijk. De tegenstellingen tussen dit standpunt en een door de WD beinvloede gang van zaken mag niet verdoezeld worden. Opheldering van die tegenstelling zou ik noodzake lijke en dus heilzame polarisatie wil len noemen. M. i. is dié nu gaande en zouden christenen (niet alleen in de progressieve drie) er geen goed aan doen, die In dit stadium tegen te gaan. Beverwijk Drs. Joh. Pasveer, lndustriepredikant. Tik- of denkfout? In Trouw/Kwartet van 25 november las ik het artikel 'Eerste stappen gezet op de weg naar middenschool'. Halverwege het artikel lees ik: 'Een dergelijke beschrijving van het onder wijssysteem is natuurlijk te kort om alle vragen van meer traditioneel den kende ouders, leraren, onderwijskun digen en ambtenaren op te lossen'. Direkt daarop volgt een vraag, die in onze nog niet omgeturnde maatschap pij niet eens zo gek is: 'Ouders zullen bv. vragen of hun kind op zo'n school in vier jaar een normaal l.ts.-diploma of in zes jaar een echt gymnasium getuigschrift kan halen. Dat is de bedoeling". Een halve kolom verder: 'Of het allemaal lukt blijft natuurlijk een vraag die pas na meer jaren ervaring... is te beantwoorden'. Het geen ik nu niet goed begrijp is, waarom de gegeven beschrijving van het onderwijssysteem te kort is om alle vragen van speciaal de meer tra ditioneel denkenden op te lossen. Mag ik de eerst aangehaalde zin aanvullen en ook zo lezen: 'Een dergelijke be schrijving van het onderwijssysteem is natuurlijk lang genoeg om alle vragen van meer progressief denkende ou ders, leraren, onderwijskundigen en ambtenaren op te lossen'? Naar mijn oordeel zijn de woorden 'meer tradi tioneel denkende' hier niet op zijn plaats. Er zijn aanwijzingen in het artikel, die mij ertoe brengen, dat het hier meer om een denkfout dan een tikfout gaat. Veel ouders, leraren, on derwijskundigen en ambtenaren erva ren en zijn ook de mening toegedaan, dat er strukturele fouten zitten in het huidige onderwijssysteem, zeker wat het voortgezet onderwijs betreft en daarvan in het bijzonder de eerste cyclus (het onderwijs aan 12- tot 15 16-jarigen). De ontwikkeling van geïn tegreerd onderwijs in een bepaald type middenschool kan bijdragen tot een wezenlijke verbetering. Het is jammer, als dagbladartikelen over zo'n belangrijke zaak vertroebeld wor den door een verkeerd taalgebruik als gevolg van een onjuiste denkwijze-. Uithoorn dr. Jan H. Raat De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuur: B Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser. Utrecht; drs. J. W de Pous. Den Haag; J. Smallenbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer. Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag: J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huijsen. Delft; mevrouw M. C. E Klooster- man-Fortgens, Voorschoter; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr G. N. Lammens. Naarden; ds F. H. Lande- man. Den Haag: H. de Mooij. Rijnsburg: H. Ottevanger. bui tenpost; mr. dr J Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z.H H. H. Wem- mers Den Haag: drs. R. Zijl stra. Oosterland (Zld Hoofdkontoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z, Voorburgwol 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73 60.768 IGem.giro X 500. Bluyssen en mgr. Ernst, dat zij niet de mening delen van de beide ro- meinse congregaties, die de cursus onbruikbaar en onverbeterbaar ach ten. Daarom was het hen liever ge weest als de gerezen moeilijkheden op andere wijze waren opgelost. Beide bisschoppen spreken nogmaals hun grote waardering uit voor de cursus, die juist zo was opgezet dat er verbe teringen in konden worden aange bracht. De bisschoppen waarderen eveneens de moeilijke beslissing van het OMO-bestuur en zeggen volledig vertrouwen te hebben 'in de oprechte geloofsinstelling van de katecheten en de samenstellers van de cursus'. Het communiqué besluit: 'Omdat een gevaarlijke lacune dreigt in het gods dienstonderwijs hopen de twee be trokken bisschoppen oprecht dat de voorbereiding van de nieuwe cursus tot goede resultaten leidt ten bate van de opgroeiende jeugd'. Van de zijde van het OMO-bestuur zei men op dit moment de gevolgen van het terugtrekken van de cursus niet te kunnen schatten. Veel hangt af van de reacties van schoolleidingen en katecheten. Het bestuur heeft ver zocht de delen 3 en 4 'zo spoedig mogelijk' als handboek uit de roulatie te nemen. Verwacht wordt dat dit in ieder geval niet voor de kerstvakantie zal kunnen gebeuren. INNSBRUCK (KNP) Volgend jaar zullen de eerste van een reeks theolo gische gesprekken plaatsvinden tussen moslims en roomskatholieken. De plaatsen waar deze historische ge sprekken gevoerd zullen worden zijn Kairo en Innsbruck. Van r.k. zijde zal aan de diskussies deelgenomen worden door professoren van de theologische fakulteit van de universiteit van Innsbruck, van mos lim-zijde door professoren van de the ologische fakulteit van de Alhazar- universiteit van Kairo. Deze universi teit is reeds meer dan duizend jaar het geestelijk centrum van de islam. HAITI (AFP) President Jean-Clau de Duvalier van Haïti heeft 60 politie ke gevangenen in vrijheid gesteld. In een regeringscommuniqué wordt ge zegd dat 'het staatshoofd de broeder hand wil reiken aan allen die zich blindelings hebben laten meeslepen in dwaze avonturen'. Duvalier heeft ook een aantal straffen gewijzigd. Een uitsekende bijverdienste voor velen, ook vaak volledige verdienste is het betjakken. Er worden niet alleen passagiers maar ook vrachten in vervoerd. Ze zijn hèt vervoermiddel voor ledereen in de steden. door Ton van der Hammen In Indonesië kom je eigenlijk alleen maar erg rijk en erg arm tegen. Een middenklasse, een middenkader, een midden stand of hoe je het maar noe men wilt, ontbreekt nagenoeg. Het hangt onder meer samen met een feodaal verleden, dat nog altijd doorwerkt. Feodaal in dit geval nader gespecifi ceerd als: de economische macht in handen van weinigen. Kwalijke erfenis in menig land uit de derde wereld. Wat betekent een klein aantal rij ken ten opzichte van -onnoemelijk veel 'armen? Een wanverhouding tussen de produktiefactoren, kapi taal, dat uitermate schaars, en ar beid die meer dan overvloedig is. Dat laatste groeit nog steeds ver der uit tot wanstaltige verhoudin gen door de bevolkingsexplosie, met name op Java, waar de helft van de Indonesische bevolking woont. Aan tientallen, misschien wel meer dan honderd Indonesische huisva ders - kindertal van zes tot soms wel tien - heb ik tot vervelens toe gevraagd hoe hun gezinsinkomen tot stand komt. Ze behoorden tot de gelukkigen die werk hebben en ik ontmoette hen voornamelijk op kantoren, in pastorieën en in de volkstrein, die 's morgens vroeg uit Djakarta vertrekt om ergens in de avonduren zijn elfhonderd ki lometer lange rit ln Surabaja te beëindigen. Ze gingen daar openhartig op in, zo was mijn indruk, en lachten ongelovig als ik hen op mijn beurt over arbeidsvoorzieningen en socia le geneugten in Nederland vertel de. Ik hield uit deze natte-vinger- enqête (meer waarde mag u er natuurlijk niet aan hechten) deze trend over. Veel Indonesiërs, uit wat we nu tóch maar even voor het gemak de middenklasse zullen noemen, halen uit hun dagelijkse baan ongeveer een kwart van hun benodigde gezinsbudget. De 'rest' moet uit andere verdiensten ko men. Zelf bijeen te harken op welke manier dan ook, of door moeder, die er een baan bij heeft, of door de kinderen. Zo koopt men en knoopt men - altijd goed gehumeurd - tot de eindjes tenslotte zo goed mogelijk aan elkaar zitten: ook voor deze deelnemers aan het arbeidsproces dus in feite een wie belen op het bestaansminimum. Het is een. en nog niet eens het ergste, symtppm van een land, dal Lijdzaam worstelt om tot gezondere economische verhoudingen te ko men. De huidige impasse, die aan de befaamde vicieuze cirkel doet denken, lijkt bijna niet te doorbre ken. Soms lijkt het of men hele maal niet van zins is om dat te doen. Bijvoorbeeld als je hoort, dat het betjakken (driewieltaxi, door een man voortgefietst) omdat het onmenselijk zou zijn, zal wor den verboden. Of je verneemt, dat sigarettenindustrieën, waarin dui zenden paren handen werk vonden, zijn of nog worden geautomati seerd. Zijn er dan geen wolkjes als eens mans hand? Ja; bijna unaniem ver zekerde men, ook buitenlanders, mij, dat het langzaam maar zeker wat beter gaat met Indonesië. Men wil verder bijvoorbeeld de bevol kingsexplosie te lijf met eerste pogingen om tot family-planning te komen. En er zijn aanwijzingen, dat de eenzijdige belangstelling voor universitair onderwijs mis schien wat plaats gaat maken voor meer aandacht in de richting van middelbaar beroeps-, met name technisch, onderwijs. Naar arbeids krachten in deze sector is name lijk, merkwaardig genoeg, een gro te vraag. Partita: "Laat komen,Heer, uw rijk" Liedboek nr. 249 Uit 'Voorspelen in de eredienst II' Evenals deel I is het ontstaan uit de gelukkige combinatie van twee om standigheden: in de eerste plaats een opdracht van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk tot het schrijven van een aantal voorspelen voor de eredienst en ver volgens de ervaringen die schrijver opdeed in de praktijk van de cursus sen ^Testimonium kerkmuziek', georga niseerd door de commissie voor de kerkmuziek van de hervormde kerk. aan welke cursussen Vogel als docent is verbonden. 'De meeste improvisatieleerboeken wa ren weinig bruikbaar', vertelde Wil lem Vogel ons, 'omdat ze een te grote voorkennis veronderstellen. Veel ama- teur-organisaten die aan onze cursus sen deelnemen hebben bijna geheel geen theoretische muziekkennis. Daar om hebben we ('we' dat is de commis sie voor de kerkmuziek) ook een voor- opleidinkje voor de cursussen éérst als hoofdstukjes afgedrukt in ons twee-maandelijks orgaan 'Musica pro (ADVERTENTIE) Deo', nu gebundeld verkrijgbaar ge steld als 'Gradus ad.(de weg tot Het is een inmiddels alweer veel gevraagd boekje dat de noodzakelijke basiskennis op de kortst mogelijke- en duidelijkste manier behandelt'. 'Als de mensen dat wat in de vingers hebben', gaat de heer Vogel verder, 'en als ze daar wat zicht op, en oor voor krijgen, dan kunnen ze in de improvisatiekunst heel wat verder ko men, en déér zijn de delen I cn II van 'Voorspelen in de eredienst' op gericht'. Uit het voorwoord citeren we: 'ln dit tweede deel is de technische reik-wijdte breder dan in deel 1; van nóg gemakkelijker bewegen we ons nu ook naar opgaven en oejeningen voor het leven! Het gaat er stepds vanuit dat 'Gradus ad en deel 1 grondig zijn doorge werkt; tal van dddr reeds aangeroerde zaken worden nu verder uitgewerkt en verdiept of van een andere kant benaderd, terwijl ook aan de niet- koraal gebonden improvisatie enige aandacht wordt besteed'. In een tiental hoofdstukken worden deels polyfone, deels homofone tech nieken behandeld. De eerste vier zijn polyfoon gericht; er wordt een defini tie van een canon gegeven en de canon-techniek wordt van de allereen voudigste mogelijkheid af, geleidelijk ontwikkeld tot het spelen van een canon tegen een cantus firmus in het pedaal, welke opgave echter niet als doel gesteld woidt maar als middei. Van een onzer verslaggevers EDE De bevolking van Ede was in 1971 nog voor bijna driekwart (ruim 72 procent) protestants-christelijk. Het is een van de voorlopige uitkom sten van de vorig jaar gehouden volks telling. Sinds de vorige volkstelling (in 1960) is het aandeel van de protestants- christelijke groeperingen in Ede met een kleine zes procent teruggelopen, gevolg van het feit dat de toename slechts voor ongeveer tot de protes tants-christelijke groeperingen behoor de. Desondanks telt deze gemeente nu naar verhouding nog tweemaal zoveel protestants-christelijken als Nederland in totaal doet Het landelijke proces van 'deconfessi onalisering' ging aan Ede niet geheel voorbij. Volgens de laatste volkstel ling wenste eenderde van de toename van de bevolking in deze gemeente niet meer tot een kerkgenootschap te behoren. Binnen het protestants-christelijk volksdeel in Ede zijn enige markante veranderingen geconstateerd. De groei van de groep hervormden bleef sterk achter, de groei van de gereformeerde kerk was verhoudingsgewijs opmerke lijk groot, de kleine kerken handhaaf den zich min of meer. -Het meest- opzienbarend was de groei van de groep rooms-katholieken. Van toena me. in de laatste tien jaar was onge veer zeventien procent rooms-katho- liek. In 1960 telde deze gemeente slechts tien procent rooms-katholie ken. Geconstateerd wordt dat de jaarlijkse uitwisseling van acht- negenduizend mensen op een bevolking van 75.000 tot grote verschuivingen in denkpa troon. gewoonten en gedrag kan lei den. Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam houdt van 2 december tot 2 januari een tentoonstelling van zeventiende-eeuwse Hollandse en Vlaamse tekeningen uit de Hermitage in Leningrad en uit het Poesjkin Museum in Moskou. (ADVERTENTIE) Het is alweer een paar jaar geleden dat het eerste deel van 'Voorspelen in de eredienst', het impro visatie-leerboek van Willem Vogel, uitkwam. Dit eerste deel, dat inmiddels grote bekendheid heeft ge kregen, vroeg om een vervolg en dat is nu verschenen. Dan komt er een zeer eenvoudig hoofdstuk waarbij de fantasie moet worden ingezet op de laatste regel van een bestaande koraalzetting. Boeiend is ook het hoofdstuk over vrije improvisatie, de behandeling van de ostinato-technieken. de kunst van de omspeling der cadensen, het noot- tegen-noot triospel met de cantus fir mus in de tenor en de behandeling van de nieuwere klankmiddelen; alles met kernachtige toelichtingen van de schrijver, zonder ook maar enigszins van vakjargon misbruik te maken of voor een leek onverstaanbaar te wor den. Behalve het studiemateriaal met uit gewerkte voorbeelden) bevat het boek ook veel speelmateriaal, grotendeels vanuit de besproken technieken opge bouwd. In feite is er nu een improvisatieleer gang in drie delen tot stand gekomen de prijzen zijn: 'Gradus ad...' 3,50 'Voorspelen in de eredienst I'. 7.50; het nu verschenen deel II 13.50. Men kan het gewenste boek franco thuis krijgen door overmaking van het verschuldigde bedrag op postgiro 1230228 t.n.v. De commissie voor de kerkmuziek, Cath. v. Clevepark 27 te Amstelveen. Wij menen dat de commissie voor de kerkmuziek en in 't bijzonder Vo gel zelf met de publicatie van dit 56 pagina's tellende boek de protes tantse kerkmuziek in ons land. welke zich toch in hoofdzaak van het orgel bedient, een grote dienst bewijst. Dee Brown: BEGRAAF MIJN HART BIJ DE BOCHT VAN DE RIVIER De ondergang van de Indianen in Noord-Amerika. 392 pag. met 49 afbeeldingen en 1 kaart f 29,50 Edwin Fadiman jr.: DE BIZARRE BltJONAIR Actuele roman over het verleden en tegenwoordige leven van een van 's werelds meest vermogende mannen. f 19,90 Romans van Leon Urls: GEZWOREN KAMERADEN Hat epos van de Amerikaanse marinier» In de South Pacific, f 12,90 Verder verschenen: DE DREIGENDE HEUVELS EXODUS MILA 18 ARMAGEDDON TOPAZ O.B. VII Heinz G. Konsalik: DE LAATSTE GEVANGENE Meesterwerk over een ondergedoken Wehrmachtsoldaat en een Roemeen» meisje, wier liefde zegeviert in een wereld vol haat en gew»ld. Herdruk, f 15,90 Thomas Tryon: DE ANDER Een psychologisch gruwelverhaal geschreven- door deze bekende filmacteur (De Kardinaal, enz.) f 18,90 Alan Vllliers: DE STRIJD MET KAAP HOORN De volledige authentieke geschiedenis van de enorme zeilschepen rond Kaap Hoorn. 340 pag. met 78 foto's en tekeningen, 13 facsimilé-afdrukken en 8 kaarten 32,50 Alexander McKee: DE RACE NAAR DE RIJNBRUGGEN 1940-1944-1945 Rond Arnhem en Nijmegen. Uitstekend gedocumenteerd met vel» nog niet gepubliceerde gegevens. 414 pag. met 43 foto's en 7 kaarten f24,50 Jack van Belle: ZIENSWIJZE Over Occultisme, Meditatie. Spiritisme, Reïncarnatie »n Ufo'». Uit het bekend» tv-programma ..Zienswijze". Paperback f 9,90 Peter Kolosimo: AARDE ZONDER TIJD Ean boelend verhaal over alles wat op aarde „niet aards" is. Met 75 foto'8 f 18,90 Hal Lindsey: DE PLANEET DIE AARDE HEETTE... Wet staat de mensheid te wachten? Verbijsterende onthullingen aan de hand van oud- en nieuw-Testamentisch# profetieën. Paperback 9,90 Leonard de Vries: HET LEVEN Integrale samenvatting van hoogtepunten uit het destijds (1906-1940) heftig bekritiseerde tijdschrift „Het Leven". 19,90 F. J.' Lammers: WILHELMINA Moeder des Vaderlands. Een geschreven portret. Met 138 afbeeldingen, f 19,50 Bij iedere boekhandel verkrijgbaar LICHT UIT SPANJE Zojuist verneem ik door de radio de Spaanse bisschoppen zich heb uitgesproken over de positie van rooms katholieke kerk in hun lai Zij dringen aan op een opzegging het concordaat met de paus. vin dat de kerk volledige zelfstandig! ten opzichte 'van de staat moet werven en zijn bovendien van mei dat de kerk zich onafhankelijk kunnen opstellen tegenover de poli ke en sociale problemen van het li Dat betekent, dacht ik, enig licht Spanje. Tot nu toe hebben wij indruk gekregen dat de kerk inderdaad niet veel meer dan slippendrager van de staat was. van wat voor een staat! Een st waar de arbeiders een minimum vrijheid genieten om hun eigen blemen zelfs ook maar aan de orde stellen. Niemand mag vergeten het huidige staatshoofd indertijd Duce van Italië en de Fllhrer van derde rijk tot zijn vrienden rekei Het belicht geeft hoop op be: tijden voor velen. Misschien niet reet voor hen die zo graag hun val tie in dit zuidelijk land doorbren, Want het zal spoedig genoeg duide worden dat een land waar de prij zo laag liggen dat wij uit het noot daar graag heengaan, dit niet handhaven zodra mensen vanuit evangelie dat zij brengen gaan i dringen op een rechtvaardiger ve ling van voordelen en lasten. Zou mogelijk zijn dat diezelfde kerk die het verleden meédeed met het i drukken van de achtergebleven zich bekeert en voorop gaat lopen de strijd om gerechtigheid en vrede? In dat geval zou dit beri niet alleen voor Spanje van uitzond lijk belang kunnen zijh, maar heel Europa. Wanneer dan de k van Portugal dit voorbeeld zou vol zouden wij ineens twee machten Europa rijker zijn geworden die i in de goede richting bewegen. 1 zou bove.ndicn de hoop die miljoei nog steeds blijven stellen op de do werking van het evangelie in vragen een belangrijke voeding k gen. En wie moet niet erkennen i we daar werkelijk schreeuwend hoefte aan hebben? NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede: J. Jongerden Wijk bij Heusden; te Joure: A. 1 kenze te Katwijk a.d. Rijn; te Mi sen (toez.): J. van Dijk .te Monster Zoetermeer: E. M. Bakker te Rijssi Aangenomen naar Wormerveer: N. de Mooy, kand. te Nuis (Gr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Sassenheim: D. Gesink, luchtmachtpredikant te Hi seh-Oldendorf (D'land), die bedat voor Maarssen en voor Rotterd Overschie. Benoemd tot vvetensch. hoofdm! werker aan de theol. hogeschool Kampen: dr. O. Jager te Hilversum drs. H. Reenders, miss. predikant Hoogeveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Kantens: L. J. Joo kand. te Hattum; te Bellen Hoos len: E. Woudt, kand. te Bunschota Bedankt: voor Vollenhove-Kadoe! D. Grutter te Huizen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunnyside: A. M. Boer te Ridderkerk, die bedac^ voor Corsica (VS) en voor LethbrifV (Can.). Herodotus Historiën, vertaald eb i< leid door dr. O. Damsté, 2e d uitgegeven door Dc Haan in Busa 576 blz.; prijs ƒ19,90. In de Fik Klassieke Reeks verschenen: Lid Hannibals tocht over de Alphen, 1 taald door dr. W. P. Theunissen Piutarchus: Demetrius en Antori vertaald door prof. dr. G. J. de Vj Beide boeken werden uitgegeven i Fibula-Van Dishoeck in Bussum: UI.; us heeft 136 blz. en kost 19,90 Piutarchus telt 144 blz. 18,90. Het vertalen van klassieken lijkt de mode te komen. De serie Fibula, waarin tot nu toe gymnasi toppers als Xenofoon, Caesar en tophanes verschenen is nu uitgel met Livius' beschrijving van H: bals tocht over de Alphen en Pk chus' levensbeschrijvingen van Dt trius en Antonius. En ook Herod de 'vader van de geschiedschrijv werd vertaald en herdacht. Zo lar. merhand moeten de leraren klassi talen wel tot wanhoop gedreven den. Wie garandeert hen dat 1 leerlingen nog met eigen vertalini aankomen en niet stiekum deze drukte vertalingen hebben gefl pleegd? Een andere functie van <1 boeken zou kunnen zijn deze gesel denissen en beschrijvingen voor i goter publiek te ontsluiten. Daar alle reden toe, want bij het lezen deze boeken vergaat het je als bij lezen van spannende, redelijk 0 geschreven historische romans. 01 soms toch wat stroeve vertalini (maar bij letterlijke vertalingen dat nauwelijks te vermijden) waarlijk leesgenot voor iedereen in de wegstaan. is wel de vr Trouwens, die leesbaarheid varii wel van boek tot boek. Dat zal van de vertaler afhangen én van oorspronkelijke Griekse of Latif schrijver. Want dat herinner ik nog wel van school, dat de éne 1 siek aanmerkelijk saaier en vervel der was dan de andere. Of om dat achteraf wat positiever te steil' sommige schrijvers waren eigent echt leuk, terwijl andere niet ontW men aan een soms wat dorre toon

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2