FC Twente komt goedkoop aan ruime marge: 3-0 'Eerlijker controle op doping' Beroe Stara Zagora houdt OFK in Belgrado wel op O-O Geen prof of amatei - maar gewoon 'spele Spitz Kohn 'FC Twente te gehaast' Janusz Kowalik hervat training TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 SPORT TX4 Enschedese ploeg met een been in kivartfinales UEFA Cup-toernooi Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Het middelmatige Las Palmas zal over veertien dagen op de Canarische eilanden voor een wonder moeten zorgen als liet nog de kwartfinale in het toernooi om de UEFA-beker wil bereiken. FC Twente veroverde gisteravond namelijk in Enschede een uiterst rooskleurige uitgangspositie tegen de Spaanse formatie door het eerste duel met 30 te winnen. Een ruime marge, die de formatie van trainer Spits Kohn echter vrij goedkoop kreeg aangeboden. Slechts het na rust door Theo Pahl- platz gescoorde doelpunt was het resul taat van een gedegen Twentse aanval. De beide treffers in de eerste helft bleken niet meer dan vervroegde Sin terklaaspresentjes. Eerst knalde verde diger Castellano in eigen doel en even later mcoht Willy van der Kerkhof uit buiténspelpositie voor 20 zorgen. Dat de score niet veel hoger dan die 30 in het voordeel van Twente is uitge vallen, kunnen de Enschedeërs aan zichzelf wijten. Via het door Twente zo vaak gedemonstreerde tempo en wat minder slordige combinatie zouden de Spanjaarden nog dieper vernederd zijn als nu al het geval was. DEFENSIEF Zoals verwacht had Las Palmas rond doelman Cervantes een keten van ver dedigers gelegd. De viermansdefensie, waarin international Tonono wegens een blessure ontbrak, heeft in de Spaanse competitie de afgelopen week al duidelijk gedemonstreerd het zwak ste deel van de ploeg te zijn. Trainer Pierre Sinibaldi zag echter tegen FC Twente de noodzaak niet om extra veiligheidsmaatregelen te nemen. De ex-trainer van het Brusselse Ander- lecht handhaaft opnieuw zijn principe om zonder een specifieke libero te spelen. De corrector ontbrak dus in de verdediging van Las Palmas. Tot genoegen van Twente natuurlijk. Want de Enschedese formatie heeft inmiddels in de aanval een forse re putatie opgebouwd. FC Den Haag moest de snelheid en de doortastend heid van de gebroeders Van der Kerk hof en Jan Jeuring afgelopen zaterdag nog schrijnend ondervinden. FC Twente kan jagen, een verdediging tegen de muur zetten. Op een ver schrikkelijke manier zelfs. Las Palmas had kennelijk van het spionagewerk van hulptrainer Forns weinig lering getrokken. Sinibaldi: 'Het was natuur lijk een groot nadeel dat we niet over Tonono konden beschikken. Hij is een ideale verdediger, bezit een uitsteken de techniek en brengt rust.' De afwezigheid van een dergelijke rustbrengende en organiserende ver dediger bezorgde Las Palmas proble- uefa cup Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Trainer Spitz Kohn verwacht dat het resultaat dat FC Twente gisteravond behaalde voldoen de mogelijkheden biedt om in Las Palmas ook kwalitatief tot beter voet bal te komen dan in Enschede. Kohn is realistisch genoeg om ook na de" veilige 3-0 marge, die z'n équipe op bouwde, de gebreken in FC Twente duidelijk te markeren. Dat gebrek bestond gisteren uit een te gehaast spel. Twente gunde zich de tijd niet om rustig te bouwen. Om het kwalita tieve verschil ook in een voor de toeschouwers aantrekkelijke show uit te drukken, terwijl een marge die de Enschedeërs tenslotte toch nog be werkstelligden immers op de eerste plaats te wijten was aan de kapitale defensieve blunders van de Spanjaar den. Spitz Kohn: 'Ik heb de jongens van tevoren op het hart gedrukt dat zij weinig waar te maken hebben, het enige belangrijke was een leuke show en één of twee doelpunten voor sprong. Dan zouden wij daarginds wel verder zien, maar het ging allemaal te gehaast.' Spitz Kohn karakteriseerde de Spanjaarden als 'clevere voetbal lers'. 'Als je ze laat spelen, ben je nergens. Onze grote verdienste is juist geweest, wat wij ze niet hebben laten spelen. Zij kregen geen kans. Ook niet toen zij af en toe wel eens vervelende dingen deden. Het was irriterend, maar Twente trapte er niet in. Het liet Las Palmas provoceren en bleef zichzelf. Dat is me enorm mee gevallen.' Kohn is ervan overtuigd, dat de snel heid van René en Willy van de Kerk hof in Las Palmas veel meer tot uitdrukking zal komen, dan gisteren het geval was. 'Die Spanjaarden heb ben zich voornamelijk tot verdedigen beperkt. En met deze achterstand kunnen zij in Las Palmas niets anders doen dan aanvallen. Dan kunnen onze snelle jongens het maken'. De blessure die Jeuring al in het begin van de wedstrijd opliep bleek ernstiger dan zich eerst liet aanzien. Kohn: 'In de rust constateerden wij dat er een bobbel op zijn dijbeen eat. Toen wist ik al, dat hij het einde niet zou halen. Maar hij wilde zelf verder spelen. Dan haal ik hem er niet uit. Even later voelde hij toch, dat het niet meer ging. Toen moest Eddie Achterberg toch invallen. Maar naast de blessure van Jeuring is er toch ook winst. Epi Drost die zijn rentrée vierde, liet zien dat hij er is. Dat is voor mij van enorm belang.' Zelden zal Las Palmas op zo een onbenullige wijze in een vrijwel kans loze positie gemanoeuvreerd zijn als tegen FC Twente. De verwijten over de onverwacht grote nederlaag van zijn ploeg richtte trainer Pierre Sini baldi dan ook vooral op de Poolse scheidsrechter Srodecki. Sinibaldi: 'Twente heeft de overwinning van de arbiter cadeau gekregen. Ongelooflijk. Het eerste doelpunt, toen Castellano in eigen doel schoot, is gewoon een stuk pech voor 'ons. En een welkom presentje voorTwente uiteraard. Twee van dergelijke treffers en je bent een eind verder, dat zie je vanavond maar weer'. De Corsicaan was desondanks nauwe lijks onder de indruk van het spel van FC Twente. 'Eerlijk gezegd, is deze ploeg me tegengevallen. Alleen de bewegingen en het tempo van die spelers heb ik bewonderd. Onder nor male omstandigheden had Twente echter maar één doelpunt gemaakt. fc twente men. Met de bedoeling om de kaarten voor de thuiswedstrijd zo gunstig mo gelijk te ordenen, koos Sinibaldi te recht voor de grootste voorzichtig heid. Las Palmas is met name in thuiswedstrijden zeer lastig te bestrij den. Voor het kwartet specifieke ver dedigers, waarin Hernandez vaak haastige stappen terug deed om de gaten alsnog te dichten, posteerde Sinibaldi twee zuiver verdedigend in gestelde middenvelders. Trona en Fer nandez moesten het eerste aanvalsge- weld van het jachtige Twente opvan gen. ONBEREIKBAAR Las Palmas trad aan met twee spit sen: Angel en Soto, maar zij bleven vrijwel onbereikbaar, vooral omdat FC Twente het middenveld vrijwel volledig beheerste. Kick van der Vall was aangewezen om de technisch zeer begaafde German te schaduwen. Van der Vall kreeg van de trage aanvoer der echter alle gelegenheid zich in de aanval te manifesteren. De kleine schakel passeerde dan ook voortdu- lend met een imponerend gemak zijn spits. Las Palmas' illusies voor een aantrekkelijk resultaat werden door de gretige Twentenaren al na een half uur vernietigd. Toen waren de Span jaarden tot opperste wanhoop ge bracht. Overigens manoeuvreerde Twente zich overdreven simpel in die rooskleurige positie. De beide treffers die in de eerste helft geproduceerd werden, waren namelijk van het goed koopste soort. Eerst knalde Castellano een voorzet van de op rechts vrij staande Jeuring en bedoeld voor Theo Pahlplatz op de linkervleugel, in ei gen doel. De verbouwereerde verdedi ger beoordeelde de harde trap van Jeuring verkeerd en passeerde de doelman kansloos. Even later mocht Willy van der Kerkhof van de Poolse scheidsrechter Srodecky vanuit bui tenspelpositie rustig doorwandelen. Van der Vall stuurde de bal met een uitgemeten pass in de diepte. De Spaanse defensie bleef zeer begrijpe lijk staan voor buitenspel. De gretige Van der Kerkhof ging echter door en passeerde Cervantes met een onhoud baar schot: 2-0. AARZELEND Las Palmas werd door de stevige achterstand gedwongen de verdedigen de stellingen te verlaten. Het gebeur de slechts aarzelend. De formatie had zoveel tijd nodig om over te schake len, dat de middenlinie van Twente de zaak kon blijven controleren. De reputatie die Las Palmas aan zijn aanvallende capaciteiten dankt, werd slechts zeer sporadisch zichtbaar. Daarom was het niet verwonderlijk dat trainer Spitz Kohn juist in deze confrontatie Epi Drost zijn rentree liet maken. De besnorde ausputzer, vier weken buiten spel door een bij FC Utrecht opgelopen blessure, ont moette nauwelijks grote problemen. Ook niet toen Sinibaldi zijn verdedi gende middenvelders de opdracht gaf de aanval te zoeken. Sinibaldi: 'We moesten het van aanvallen hebben. We bezitten een ploeg die positief voetbal probeert te spelen. Alleen missen we in het moderne voetbal vaak tempo. Als een Spanjaard de bal bij zich heeft, verliest hij vaak het hoofd. Dan wil hij teveel alleen doen. Dat remt het tempo'. Anders gezegd: Las Palmas bleef in het waterkoude Dieckmanstadion niet meer dan een matige ploeg. Een elftal dat ieder vertrouwen ontbreekt, wei nig beweegt en nauwelijks kontakten tussen de linies kan leggen. Een for matie ook die pas diep in de tweede helft bij vlagen toonde waarom het eerder tn dit UEFA-cuptoernooi Slo- van Bratislawa en het Italiaanse Tori no heeft uitgeschakeld. Spitz Kohn wist dat. Verhaalde al ruim voor de wedstrijd van zijn ervaringen bij het competitieoptreden van Las Palmas tegen Bilbao. 'Een gemakkelijke sco rende ploeg, die maar heel weinig kansen nodig heeft', luidde de waarschuwing van de succesvolle Twente-trainer. IN BEDWANG Het elftal van de Canarische Eilanden kreeg van Twente nauwelijks gelegen heid om de aanvalskracht te tonen. De Enschedeërs behoefden zelfs niet naar de hoogste vorm te reiken om deze tegenstander in bedwang te hou den. En het schitterende optreden tegen FC Den Haag werd dan ook zeker niet benaderd. Van der Vall: 'Wij moeten nog leren met meer overleg te spelen.' Hoe groot het gelijk van Van der Vall op dat punt is, werd in de slotfase vooral in de uitvallen bewezen. Eddy Achterberg, die Jan Jeuring in het centrum van de aanval had vervan gen, de broers Van de Kerkhof en ook Pahlplatz legden dan ook te wei nig rust en te veel slordigheid in de combinaties om Las Palmas volledig te overrompelen. Desondanks kwam Twente nog aan derde doelpunt*Weer ging een falend ingrijpen van de Spaanse defensie eraan vooraf. René Notten vond de bal hoog in het strafschopgebied en Hernandez miste, Theo Pahlplatz scoort Twentes derde doelpunt. Doelman Cervantes ligt verslagen op de grond. Ararat verslaat ook FC Kaiserslautern Van onze sportredactie AMSTERDAM Het Bulgaarse Beroe Stara Zagora is gistermii wel geslaagd waar Feyenoord enkele weken geleden faalde. Li het de Rotterdammers in de tweede ronde van het UEFA-Cup-ge ren niet OFK in Belgrado on 'nul' te houden (voldoende voor hel reiken van de derde ronde na de teleurstellende 4-3 winst in terdam), de Bulgaarse formatie hield de score negentig minuten u1 voor rond 10.000 toeschouwers wel op 0-0. In Bulgarije kan Bi Stara Zagora, een onbekende club in de Europese gelederen, karwei over twee weken voltooien. Doelman Cervantes troost verdediger Castallano na diens schot in eigen Las Palmas-doel. waardoor Pahlplat2 plotseling geheel vrij kwam te staan. Doelman Cervan tes bleef opnieuw kansloos: 3-0. Het geïntimideerde Las Palmas moest soms via harde charges de gretigheid van Twente intomen. Het leverde Hernandez en Mareiro de gele kaart op. Tijdens een kort incident waar schuwde de Poolse arbiter ook Eddy Achterberg. Twente zal zich er geen zorgen over maken. Las Palmas staat over veertien dagen voor de vrijwel uit zichtloze taak een achterstand van drie doelpunten te overbruggen. FC Twente—Las Palmas 3—0 (20) 17 Castellano (eigen doel) l—0, 29. W. van de Kerkhof 20, 80 Pallplatz 30. Scheidsrech ter: Srodecky (Pol). Toeschouwers: 20.000. FC Twente: Schrijvers: Van Ierssel, Drost. De Vries. Oranen; Willy van de Kerkhof. Van der Vall. Notten; Pahlplatz, Jeuring, Bene van de Kerkhof. Las Palraas: Cervantes: Martin, Noll, Trona. Hernandez: Castellano, Fernandez, Paez: Soto, German, Angel. GERRIT DEN AMBTMAN Pleidooi van drs. Vree naar aanleiding van huidige tekortkomingen: Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De dopingcon trole moet op de helling. Tot deze conclusie komt de heer I. C. Dijk huis in het Pharmaceutisch Week blad naar aanleiding van een ar tikel van de aan de Nijmeegse universiteit werkzame drs. T. B. Vree. 'Hoe eerder', zegt Dijkhuis, 'dat de sportorganisaties dit in zien hoe beter. Invoering van wetenschappelijk vastgestelde mi nimaal effectieve bloed» of urine- concentraties zou een eerste stap in de goede richting zijn. Subsi diëring van laboratoria die dit on derzoek kunnen verrichten blijkt, gezien de omvang van de proble matiek, een noodzaak. Misschien zou een centraal dopinglaborato- rium onder auspiciën van de Ne derlandse Sport Federatie of het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, in de toekomst de meest acceptabele oplossing zijn'. Dopingcontrole, zo blijkt uit het arti kel van Vree, levert niet steeds een rechtvaardige beslissing op. Dit ver moeden wordt door een aantal feiten aangetoond, terwijl ook de oorzaak, de volledige communicatiestoornis tussen de sportbond en de chemicus voor een aantal insiders niet als een ver rassing komt. Dijkhuis: 'Niet alleen de sportbeoefenaar wordt de dupe van de lacunes van het dopingreglement, maar ook de analyticus moet mentaal het een en ander verwerken. Als analytisch expert is hij in feite ver plicht het vonnis uit te spreken, ter wijl hij als clinisch farmacoloog weet dat er geen sprake geweest kan zijn van beïnvloeding van de prestatie. Hierdoor ontstaat een ernstige gewe tenscrisis. Vergelijking met de straf baarheid van autobestuurders met een te hoog bloedalcoholgehalte ligt voor de hand. Na kennisneming van de waarden van maximaal toelaatbare en minimaal effectieve bloedspiegels, als mede van de detectiegrens in bloed, blijkt via enkele berekeningen dat de amfetamineslikker 250 tot 1000 maal sneller veroordeeld kan worden dan de alcoholgebruiker.' Vandaar dat Vree ook zegt: 'De do pingcontrole, die werd opgezet om misbruik van stimulerende middelen tijdens de sportbeoefening te kunnen opsporen, dreigt door de technische ontwikkeling volledig haar doel voor bij te schieten.' DREMPELS Vree is voorstander van het vastleg gen van strafbare drempels In het gebruik van stimulerende middelen. 'Voor, elke stof, zegt hij, 'waarvan men vermoedt dat die de prestaties beïnvloedt, zouden drempelwaarden vastgelegd moeten zijn, voordat men, op grond van de uitslag van ee/l urine-onderzoek, zou mogen spreken van een effectieve prestatiebeïnvloe ding. In de praktijk wordt echter niet met bovengenoemde, minimaal effec tieve doses en renale excretiesnelhe- cen gewerkt. De belangrijkste reden hiervoor ls, dat nog te weinig re search is verricht om voor een groot aantal stoffen betrouwbare, internatio naal aanvaardbare grenswaarden te kunnen geven Ook dit ontbreken van de noodzakelij ke research heeft zijn redenen: de desbetreffende sportorganisaties kun nen of willen een dergelijk kost baar onderzoek niet financieren en zien bovendien het nut er niet van in. Men zegt daarom eenvoudigheidshalve dat de bewuste stoffen niet in het lichaam mogen voorkomen; op het eerste gezicht een redelijke eis. Bij nadere bestudering blijkt echter dat deze nonchalance van de sportorgani saties grote gevaren met zich brengt voor de sportbeoefenaars en in tweede instantie ook voor hun artsen en verzorgers. EFFECT 'Immers door het perfectioneren van analyse-apparatuur en -methodieken zijn de analytici in staat zelfs bij extreem lage concentraties (tot 1/100 deel van de minimaal effectieve con centratie) met volledige zekerheid een groot aantal ingenomen stoffen te identificeren. Zo is het mogelijk met een kleine dosis amfetamine een ef fect te constateren tot 68 uur na het innemen, terwijl de stof 72 tot 96 uur hierna nog in de urine kan worden aangetoond. Neemt men dus in een tijdsinterval van 70 tot 80 uur na het innemen van deze hoeveelheid amfetamine deel aan een wedstrijd, dan heeft het vóórkomen van deze stoffen in de urine geen enkele bete kenis meer voor een mogelijke beïn vloeding van de prestatie, maar ver oorzaakt wel diskwalificatie van de sportman.' 'De voorbeelden uit Milnchen waar door een perfecte organisatie iedere stof uit de zwarte lijst kon worden opgespoord, zijn bekend. Technisch gezien was het aantonen van niketha mide bij Ad van den Hoek of van efedrine bij de zwemmer Rick De- mont niet moeilijk. Bovendien moet men nog bedenken, dat het de chemi cus vreugde geeft om wat zo lang is geoefend, ook werkelijk toe te passen en tussen de 14 x 200 2800 urine monsters die gedurende de Spelen zijn onderzocht ook een paar positie ven te vinden.' Vree tot slot: 'De gevoelige meettech niek vereist nu, dat men de concen tratie en de renale uitscheidingssnel heid op de juiste manier interpre teert. De dopingcontrole vereist al leen, dat de atleet niet onder Invloed staat van de stof, zodat zijn prestaties zonder kunstmatige hulp verricht worden. Wordt iemand betrapt op het gebruik van stimulerende middelen, dan moeten in het rapport specifiek gemeld staan de concentratie in de urine en de bijbehorende renale ex cretiesnelheid. Met behulp van de vooraf ingestelde grens kan dan be slist worden over positief of negatief. De dopingcontrole dient er alleen voor om overtreders van de regels diegenen die bewust hun prestaties proberen op te krikken, op te sporen. De controle mag eveneens fouten van artsen aan het licht bren gen, maar nooit dienen om een jaren lange trainingsarbeid te niet te doen door een verkeerde interpretatie van het meetresultaat.' Met Beroe Stara Zagora heeft ook een tweede, internationaal nog weinig be kende club, het Russische Arart Ye revan, zich gisteren tijdens de eerste wedstrijd van de derde ronde een goede uitgangspositie verworven om door te dringen tot de kwartfinales van het UEFA Cup-toernooi. Ararat, club uit de hoofdstad van de staat Armenie, zegevierde met 20 over het Westduitse FC Kaiserslautern. Ararat, dat voor 15.000 toeschouwers vooral in de eerste helft voortdurend aanviel, kwam in die eerste 45 minu ten overigens maar moeizaam op 10. Dat gebeurde in de 37ste minuut uit een strafschop wegens hands. Zanaza- nyan maakte van elf meter geen fout. Makarov trof in die eerste helft twee keer het Westduitse houtwerk. In de tweede helft werd* het in de 57ste minuut 2—0 door Kazaryan. Bij Kai serslautern kreeg alleen MUller in de slotfase nog een kans het verschil tot een punt terug te brengen, maar Ararat-doelman Abramanyan redde fraai. De temperatuur in het Razdan- stadion van Yerevan bedroeg gister middag overigens slechts twee graden. SLECHT DUEL De beide andere nog in het toernooi spelende Westduitse clubs, FC Kbln cn Borussia Mönchengladbach kwa men ook niet tot winst. Tegen elkaar bleef het in Keuken 0—0. Het was voor 12.000 toeschouwers overigens een slechte wedstrijd, waarin FC Köln ver beneden de vorm bleef, die de ploeg in de laatste competitiewedstrij den toonde. De Keulenaren kwamen overigens wel het dichtst bij de niet verdiende zege. Het voortreffelijke doelverdedigen van Wolfgang Kleff maakte echter dat ook FC Köln niet tot scoren kwam. In Oost-Berlijn verwierf Liverpool, koploper in Engeland, zich een stevi ge basis voor de tweede wedstrijd tegen Dynamo. De Oostduitse forma tie, vorig seizoen nog halve finalist In dit toernooi, viel moedig aan, maar slaagde er niet in een voordelige marge te bereiken voor de return op Anfield Road. Liverpool-manager Shankley: 'Ik ben tevreden me i 00 resultaat. We hadden hie gehoopt'. In Londen bereikte Tottenham spurs tegen Rode Ster Belgrad positieve 2-0 score. Bij de rust m stand 1-0. Rond 30.000 toeschofl 'e"c] zagen Martin Chivers en Alan Gi ,n, scoren. EUROPA CUP 1 AjaxCSKA Sofia3—0 UEFA CUP Ararat Yerevan (Rusl)FC lautern (WDld) FC Köln (WDld)—Borussia Mol gladbaclx (WDld) Tottenham Hotspurs (Eng)Rodi Belgrado (Joeg) FC Twente (Nederl)Las (Spa) OFK Belgrado (Joeg)—Bero Zagora (Buig) FC Porto (Port)Dynamo (ODld) Vitoria Setubal (Port)Internal! *1 Milan (It) Dynamo Oost Berlijn (ODld)* pool (Eng) Di er Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Spartaspeler^ Kowalik heeft de training hen 0e Pool speelt sinds eind augusbi aa meer voor de Rotterdamse ere: n, club, nadat iri de westrijd teg celsior bloed in zijn urine we: r, getroffen. Sparta heeft bericht gen dat de Pool Jejzy Sadek 'J ming heeft zijn land te verli club hoopt binnen vier wel nieuwe aanwinst te kunnen op Voorstel van Engelse voetbalbond: LONDEN (AP) Het bestuur van de Engelse voetbalbond (FA) b» idee gelanceerd het begrip amateur-voetballer af te schaffen. Profs ti teurszouden zo niet meer te schelden zijn, omdat iedere voetballer als speler zal worden aangeduid. Ook zouden zo afzonderlijke competij» profs cn amateurs kunnen verdwijnen. Betaalde en niet betaal»' ij Iers zouden in een divisie kunnen uitkomen. Dennis Follows, secretaris van de Engelse voetbalbond verklaard, datd* teurregels In Engeland openlijk worden overtreden. Follows vindt dat verandering moet gaan komen. Volgens hem worden amateurs betaaM deelname aan amateurwedstrijden, hetgeen tegen de regels is. 'Ik heb nlT" het grootste respect voor prof-voetballers en ik heb er geen enkel tegen dat mensen geld krijgen voor het spelen van voetbal. Waar ik ot tegen heb is dat mensen betaald worden en daar geen belasting over W Ik houd niet van bedriegers en ik houd niet van oplichterij', vulde r aan. Charles Hughes de leider van het Engels amateurelftal zei dat een J gevolgen een afschaffen van het begrip prof en amateur zal zijn, dat E voetballers van de Olympische Spelen geweerd zullen worden. Maar volg" secretaris van het Engels Olympisch Comité, Duncan, zou het mogelijk W dat Engelse voetballers deelnemen aan de Olympische Spelen. Zij tevoren alleen een verklaring te tekenen, dat zij de regels van het 19' hebben overtreden. nd

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16