rhieu wil met Nixon confereren Familie Wallace in Alabama voorwerp van heiligenverering Stamoorlog in Boeroendi kost 150.000 doden Fel verzet in Dublin tegen anti-IRA wet Voedselhulp voor helft van de armen in de VS inc/4merika Viet Cong: ruzie VS-Saigon is schijnconflict Marcos meldt ipstand in Filippijnen Neergestort Japans liegtuig had 76 ersonen aan boord ortugees parlementslid «kelt regime openlijk Pachman in München Noord- en Zuid-Jemen worden nu één staat Breznjew en Kadar: 'wederzijds begrip' Valse romantiek in het kapitool van Montgomery alestijnen kregen tombrieven gestuurd Israels opperrabbijn kreeg een bombrief Chili voorwaardelijk rechthebbend op omstreden koper Een/bank/ wm m-Aolam ovm kerngaab DUW/KWARTET DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T13/K15 AIGON, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu ecft President Nixon voorgesteld de vraagstukken rond liet Vietnam-akkoord samen te bespreken p een topconferentie. It heeft de Zuidvietnamese minister m buitenlandse zaken Tran Van am meegedeeld. Lam zei dat een irgelijk voorstel in Washington zou orden gedaan door Thieu's adviseur goejen Phoe Doec. Doec is gisteren »r president Nixon ontvangen, ele Zuidvietnamese functionarissen en in een rechtstreekse ontmoeting lANILLA (REUTER, AFP, UPI) - Op- andelingen, die hun wapens kenne- k uit het buitenland hebben gekre- n, leveren op de Phiiippijnse edlan- Bailan en Soeloe strijd met de oepen van de regering. Dit heeft de nüippijnso president Ferdiand Mar os gisteren in een televisietoespraak eegedeeld. k eilanden liggen in de provincie indanao, in het zuiden van de Phi- npijnen. Het gebied heeft een over zend mohammedaanse bevolking. Wgens Marcos hebben de opstande ogen een detachement regeringsmili- lren uitgeschakeld. Hij zei niet, van elk land de rebellen hun wapens Kiden hebben gekregen, sdert Marcos op 22 september de aat van beleg afkondigde, is er in st zuiden herhaaldelijk gevochten, egin vorige week was er een opstand vierhonderd mannen in de islami- sche stad Marawi. De regering sprak ►en van èen opstand van maoïsten, tnkele dagen later leverden regerings oepen in de naburige provincie Co- bato gevechten met ongeveer 500 idere islamitische opstandelingen, wrdat Marcos de staat van beleg kondigde, had hij al verscheidene alen een niet met name genoemd immunistisch land ervan beschul- igd de opstandelingen, die eveneens immunistisch zouden zijn, te steu- en. Er zou toen een schip met apens voor de guerrillastrijders van et 'maoïstische volksleger' zijn aan duwden. k Phiiippijnse bevolking is overwe- end rooms-katholiek. Maar er is een rote islamitische minderheid, die ieh door de regering sterk gediscri- nineerd voelt. De laatste jaren zijn er rhaaldelijk gevechten geleverd tos- n deze islamieten en de militairen n de regering, waarbij de regering Itijd de islamieten van communisti- he gezindheid beschuldigde. 'ïsdag aanvaardde de Phiiippijnse indwetgevende vergadering dat in reede lezing en ditmaal definitief, n ontwerp-grondwet, dat president arcos in staat stelt voor onbepaalde jd aan de macht te blijven. Onder oude grondwet zou de herverkie- van Marcos, wiens tweede ambt ermijn volgend jaar afloopt, niet ogelijk geweest zijn. Op 15 januari ordt over deze grondwetswijziging en referendum gehouden. 3KIO (AP, Reuter) Het Japanse legtuig dat dinsdag bij Moskou is «rgestort had 76 personen aan oord. Van hen hebben 15 personen ramp overleefd. Twee mensen wor- i nog vermist. Een van de negen ngekomen niet-Japanners is een Ne- irlandse. Het is de 22-jarige mej. M. inderse uit Zeist. De overlevenden orden behandeld in het Moskouse 'tkin-ziekenhuis. De stewardess No- 'z Ida zou het zwaarst zijn gewond. heeft haar rug gebroken. Van de jideren is de toestand redelijk goed, 'dus de artsen. SSABON (AFP) In de Portugese tionale vergadering is voor het fst openlijk kritiek uitgeoefend op heersende bewind door een beken- afgevaardigde, Miller Guerra. parlementariër, die hulde bracht de gestorven afgevaardigde Melo Castro, verklaarde onder meer dat ftstgenoemde bij de dood van pre ker Salazar de hoop had uitgespro- dat het bewind in Portugal zou toeren naar een bewind van 'eer digi ng van de vrijheden en demo- itische instellingen'. Maar aldus Gu- deze gehoopte liberalisatie was isoir gebleken' want de anti-evolu- itromingen manifesteerden zich op- tussen Nixon en Thieu de snelste en meest directe methode om de gerezen moeilijkheden tussen de twee partijen op te lossen. De neef van Thieu, Hoang Doec Nha, en eveneens adviseur, is gisteren on verwacht uit Parijs naar Saigon terug gekeerd. Nha was drie dagen geleden in Parijs aangekomen om'de Zuidviet namese vredesdelegatie te versterken. Van de zijde van Saigon wilde men geen reden opgeven voor het vertrek van Nha, vlak voor de terugkeer van Nixons adviseur Kissinger naar Parijs. Uit Washington is vernomen dat Nixon en zijn topadviseurs van me ning zijn dat een Vietnam-akkoord voor het eind van het jaar en moge lijk op 15 december kan worden gete kend. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran Van Lam zei gisteren echter dat voor het sluiten van het akkoord nog vele zaken moe ten worden geregeld en dat er nog geen tijdschema bestaat. Diplomaten In Washington lieten gisteren weten dat ook onderhandelingen over de instelling van een internationale macht voor het toezicht op het be stand nog verre van bevredigend zijn verlopen. Over vele details zou nog veel onenigheid bestaan. VIET CONG De Viet Cong heeft de VS er gisteren van beschuldigd president Thieu te gebruiken om uitstel te krijgen van een snel einde van de oorlog. De commentator van de persdienst van de Viet Cong zei dat de regering Nixon generaal Alexander Haig, on langs naar Saigon stuurde om 'het toneel in te richten voor de Ame rikaanse misleidingsmanoeuvres'. Volgens de Viet Cong moest Haig zogenaamd het verzet van Thieu bre ken. 'Thieu deed geloven dat hij het oneens is met zijn Amerikaanse baas. In feite handelt hij in opdracht van Washington om zogenaamd 'moeilijk heden in Saigon' te creëren', aldus de Viet Cong. In Parijs is uit bronnen van de Amerikaanse tegenstanders in Viet nam vernomen dat de Noordvietname- se onderhandelaar Le Doec Tho moge lijk naar Hanoi zal terugkeren als Henry Kissinger zondag uit de VS terugkeert met steun voor de eisen van Saigon dat Noordvietnamese troe pen uit Zuid-Vietnam moeten worden teruggetrokken. De Chinese minister van buitenlandse zaken Tsji Pengfei heeft gisteren verklaard dat hij twijfelt aan de op rechtheid van de VS een eind aan de oorlog te maken. Tsjo drong opnieuw aan op ondertekening van het Viet- namakkoord. AMNESTY Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor politieke gevange nen, heeft president Nixon en ''e Noordvietnamese premier Pham Van Dong laten weten bezorgd te zijn over het lot dat de 200.000 burgers, die in Zuid-Vietnam gevangen zitten, te wachten staat na beëindiging van de oorlog. In de boodschap wordt gezegd dat Amnesty vreest dat de gevange nen zullen worden uitgeroeid, tenzij tijdens de lopende vredesonderhande lingen voldoende garanties voor hun veiligheid worden geschapen. Volgens het Noordvietnamese dagblad Goean Nhan Dan zitten ongeveer 300.000 mensen gevangen in meer dan duizend geheime en openbare gevan genissen in Zuid-Vietnam. De Tsjechoslowaakse schaakgrootmees ter Ludek Pachman met zijn vrouw Eugenie en zijn schoenmoeder Stepan- ka Pedjaskow maakte gisteren ont spannen een wandeling in München. Pachman, die na verschillende misluk te pogingen gisteren definitief toe stemming kreeg Tsjechoslowakije te verlaten, zei bij zijn aankomst in München 'zich opgelucht te voelen weer in de beschaafde wereld te zijn na meer dan drie jaar mishandeld tc zijn.' Hij voegde hieraan toe: 'Het is geen gevoel van geluk. Ik zal pas gelukkig zijn als ik weer in mijn eigen land ben. Ik wil terug, maar dat zal niet tijdens het huidige be wind gebeuren.' Pachman heeft ver schillende malen in de gevangenis gezeten wegens zijn protesten tegen het bewind in zijn land na de Sowjet- invasie. Hij vertelde dat hij als gevolg van mishandelingen om de andere dag injecties krijgt en een corset moet dragen. Volgens Pachman zitten er in Tsje- WASHINGTON (Reuter) Slechts elf miljoen van de 25 miljoen armen in de Verenigde Staten krijgt in één of andere vorm voedselhulp van de regering, zo heeft een .woordvoerder van de actiegroep 'Voedsel Voor Al len' gisteren in Washington gezegd. De woordvoerder herinnerde eraan, dat president Nixon drie jaar geleden heeft beloofd de honger in de Vere nigde Staten uit te bannen. Hij vrees de dat de armen er nu nog verder op achteruit zullen gaan, omdat de presi dent bezuinigingen in het binnen lands beleid heeft aangekondigd. Hij zei, dat de regering de 550 miljoen dollar, die het Congres voor voedsel hulp had bestemd, niet heeft uitgege ven 'en dat, terwijl ondervoeding is aangetoond bij Baby's, kinderen, zwan gere vrouwen en bejaarden'. Volgens hem krijgen de armen door allerlei bureaucratische rompslomp vaak niet de hulp, waar ze recht op hebben. choslowakije ongeveer 40 Intellectue len gevangen wegens activiteiten te gen het huidige bewind. 'De autoritei ten schijnen zich te realiseren dat de geest van de intellectuelen niet is gebroken na de onderdrukking en zijn ze in tweestrijd of ze hen gevangen moeten zetten of hen uit het land moeten laten vertrekken. TRIPOLI (Reuter, AP) De presi denten van Noord- en Zuid-Jemen hebben in de Libische hoofdstad Tri poli een akkoord getekend, volgens welk de twee staten, die nog voor kort oorlog met elkaar voerden, nu tot één staat worden samengesmolten, de Arabische Republiek Jemen. BOEDAPEST (Reuter) De Russi sche partijleider Leonid Breznjew en zijn Hongaarse collega Janos Kadar hebben het stadium bereikt van volle dige wederzijdse begrip, na drie da gen van intensieve besprekingen. Dit is gisteren uit Boedapest vernomen. Beide partijleiders hebben langdurig met elkaar overlegd, waarbij diverse programmapunten werden gewijzigd zodat de besprekingen nog langer voortgezet konden worden. Eerder was gemeld dat Breznjew zich uitvoe rig met Kadar wilde onderholden over de liberalisatie van de Hongaarse economie, die naar de zin van Moskou te ver afweek van het orthodoxe systeem in de Sowjet-Unie. Auto's in Alabama zijn gesierd met een nummerbord waarop te lezen i staat: Alabama, Heart of Dixie. En midden in dat hart (de biologische 1 beeldspraak stokt) ligt de hoofdstad Montgomery, de wieg (de beeld- spraak verschuift) van de 'Confederacy', van de Geconfedereerde j Staten, die zich hier in 1861 afscheidden van de Unie en een eigen zuidelijke natie in het leven riepen. Niet meer dan vier korte jaren van bittere strijd waren dat onwettige kind beschoren, toen stierf het een ontijdige dood, niet opgewassen tegen de overmacht van het Noorden. Of misschien was dat niet eens de ware oorzaak van zijn vroege verscheiden, misschien ging het veeleer onder uan uitgerekend de kwaal, waaruit het ontstaan was, aan een zucht tot lokale zelfstandigheid, die het verhinderde een werkelijke eenheid te worden. Misschien heeft de zuidelijke histori cus gelijk die opmerkte dat men op de grafsteen van het zelfstandige Zuiden het best de woorden zou kun nen griffen: Hier ligt de 'Confeder acy', 'died of states' rights'. Maar alleen historici herinneren zich de tekortkomingen. Het volk van het prof.dr.j.w.schultenordholt nieuwste heiligenverering, hier in h zwang geraakt, die van mevrouw Lur- I leen Wallace, de eerste echtgenote j van gouverneur George Wallace, en in h 1967 door hem naar voren geschoven en gekozen als gouverneur (omdat hij zichzelf, volgens de grondwet van Ala- bama niet kon opvolgen). Zij stierf h aan kanker een jaar later en is sinds dien opgenomen in het pantheon van de staat, neemt er zelfs de centrale plaats in. Wallace, in 1970 herkozen (na de onderbreking was er geen wettig bezwaar meer) en in 1971 her trouwd, heeft zijn vroegere gade laten heilig verklaren, haar wit-marmeren borstbeeld staat midden in de ronde ruimte, haar grote geschilderde por tret hangt daar vlak achter, in het marmer gegrifte spreuken prijzen haar hemelhoog als een voorbeeld van deugd en opofferingsgezindheid. Verheerlijking fOCKHOLM, ERLANGEN (UPI, liter, AP) In Stockholm is een rmaiig vertegenwoordiger van de estijnse commando-organisatie Fa- door een exploderende bombrief 'ond. Volgens de politie was de d enkele jaren geleden de leider een plaatselijke Fatah-groep, ir hield hij zich de laatste tijd niet ar met politieke activiteiten bezig, werd zwaar gewond, t in de Beierse stad Erlangen is «ren een briefbom ontploft. Deze uit Libanon verzonden. Het slacht er, een 31-jarige Jordaanse medi ae sutdent, zou door de Westduitse toriteiten worden uitgewezen, op ®nd van 'ongewenste politieke acti- f'ten'. Hij is in een ziekenhuis 'genomen. Zuiden heeft het verleden geromanti seerd, de vergeefse strijd omweven met een waas van legenden. Het koes tert zich nog altijd in de dwaze droom van een hulpeloos heldendom. Die indruk kriigt men tenminste als men hier in Montgomery op bezoek komt en zijn schreden richt naar het heiligdom van weleer, het kapitool van de staat Alabama, hoog verheven op een heuvel aan het einde van een brede straat, gesierd met een witte fagade van zuilen, de koepel daarbo ven uit blinkend in de zon. Jefferson Davis Boven aan de trappen staat het stand beeld van de man die hier, op 9 februari 1861, de eed aflegde als pre sident van de Geconfedereerde Staten, Jefferson Davis, en tussen de zuilen is de plek aangegeven waar hij bij die plechtigheid precies gestaan heeft. Met een glanzende gouden ster in het plaveisel, eens gesierd met een fraaie inscriptie, maar nu geheel uitgesleten, want de vele trouwe zuiderlingen die hier jaarlijks op bezoek komen, gelo ven dat het geluk aanbrengt 0' uit gerekend op die heilige plaats te staan, net zoals pelgrims in Rome de teen van het beeld van Petrus hebben afgesleten met hun brandende kussen. De romantiek leeft nog; hoog in de wind, boven op de koepel, waait niet zoals op andere staatskapitolen in het land, de vlag van de Verenigde Sta ten, maar de 'Stars and Bars', de vlag van Dixie. En als men de oude hou ten deuren van het gebouw binnen gaat, staat men oog in oog met de Zoiets spreekt hier blijkbaar aan, sluit aan, heel letterlijk, bij de gelief de mythe van de 'pure white Sou thern womanhood', die verheerlijking van de blanke vrouw als symbool en wezen van het zuivere Zuiden (be laagd door de dierlijke zwarte man, zo is het lynchen lange tijd goedgepraat). En de heer Wallace wordt al bij zijn leven mee opgenomen in die verering, aan de andere muur hangt hijzelf, ook al levensgroot en kleurrijk op het linnen gezet. Een allervriendelijkste dame, op wacht om toeristen op te vangen, treedt ons tegemoet als we binnenko men en toont ons al die heerlijkheden met een van verering bevende stem, al meldt ze ons wel dat het borst beeld, hoe mooi het ook is (en ge maakt uit het witste marmer van de wereld, dat nergens anders dan hier in Alabama wordt aangetroffen), niet zo goed lijkt als het portret. Zij reikt ons ook wat reclame-drukwerk uit, een kaart van de staat en een boek werkje dat de grootheid van Alaba ma moet bewijzen en dat begint met een hagiografie van Wallace, met een portret in kleur. Daaruit citeer ik: 'De familie Wallace heeft de distinc tie dat zij ie enige familie van de moderne tijd is die kan bogen op twee gouverneurs en één van de wei nige families in de geschiedenis die zich onderscheidt door het feit dat twee van haar leden genoemd zijn onder de 'Meest Bewonderde Mensen in de Wereld.' Als Eva Peróri Mei zulk sentiment poogt een dynas tie zich te vestigen of minstens een dictator. Wat lijkt sprekend op de sanctificatie van Eva Perón in Argen tinië. Maar Alabama is geen zelfstan dige staat, de dictatoriale aspiraties, die anders zeker zouden zegevieren, worden in bedwang gehouden door het feit dat dit gebied een deel is van de Amerikaanse Unie, hoezeer het zich ook uitroept tot een souvereine staat. Gouverneur Wallace heeft al in 1963 moeten zwichten voor de over macht van het federale gezag, de ostentatieve manier waarop hij toen in de deur ging staan van de universiteit van Alabama om twee negerstudenten tegen te houden, was niets dan een schijnvertoning en dat wist hij zelf heel goed (nu zijn er honderden negers daar). Hij kan wel luid kraaien maar hij kan de demo cratie niet om zeep brengen. Martin Luther King Dat is in ditzelfde Montgomery geble ken. Want het is niet alleen de stad van deze heilige familie Wallace, het is eveneens de plaats waar een andere man. die wij eerder voor een heilige zouden houden (zo kunnen mensen verschillen), tot grootheid en roem is gekomen, namelijk Martin Luther King. Als men in het kapitool rond wandelt zou men geen ogenblik ver moeden dat dit de regeringstempel is BRUSSEL (AP) Bij stamoorlo- gen in Boeroendi zijn in zes maan den 150.000 leden van de Hoetoe- stam omgekomen. Dit heeft een blanke missionaris gezegd. De Belgische pater Boon (voor naam niet bekend) zei dat toen hij In Boeroendi was hij vrachtwagens vol zag rijden met lijken van Hoe- toes die door leden van de Toet- sies waren afgeslacht Boon zei dit op een persconferen tie die gegeven werd door het Belgische comité ter ondersteuning van vluchtelingen uit Boeroendi. De Toetsies, aldus pater Boon, houden nu nachtelijke overvallen op nederzettingen in de heuvels van de Hoetoes. Eén van de vluch telingen zei dat de 'slachtingen nu in het geheim plaats vinden en op afgelegen plaatsen'. De informatie hierover komt van weduwen en kinderen van de slachtoffers die met blanke missionarissen spreken. Een andere vluchteling vertelde dat vluchtelingen die vanuit Tan zania naar Boeroendi terugkeren bij de grens worden afgeslacht Hij zei dat de Hoetoes in Boeroendi in een toestand van voortdurende angst leven. Pater Boon zei dat de vijandelijk heden afgelopen mei begonnen toen Hoetoes Toetsies begonnen te doden, maar hij liet doorscheme ren dat dit uitgelokt zou kunnen zijn. Dit was het startsein voor het uitmoorden van de Hoetoes door de toetsies. De Hoetoevluchteling Nelson Bln- dariye zei dat de afslachting van de Hoetoes in mei al van te voren was gepland door de Toetsies. Hij zei dat in maart al arrestaties van de Hoetoes hadden plaats gevon den. In april hadden gematigde Toetsies de Hoetoes al aangeraden om het land te verlaten, zo zei hij. De sprekers zeiden dat meer dan 100.000 Hoetoevluchtelingen in mi serabele omstandigheden leefden in Tanzania, Zaire en Rocanda. André Habyalimana vertelde dat in een vluchtelingenkamp in Tanza nia drie Hoetoe-kinderen per dag sterven. In een kamp in Zaire krijgen vluchtelingen nu al zes maanden een maaltijd zonder vlees per dag. De vluchtelingen bezitten prak tisch geen kleren en dekens, er zijn geen dokters, verpleegsters of medicijnen. Het regenseizoen is be gonnen en hun hutten staan vol water, zo zeiden de vluchtelingen. De Hoetoevluchtelingen en Belgi sche leden van het comité gaven toe dat de Belgische druk had bijgedragen tot vermindering van de uitroeiing maar bestreden wel de Belgische ontwikkelingshulp aan Boeroendi. Bindarye zei dat onlangs vier Bel gische officieren in Boeroendi zijn onderscheiden voor hun briljante leiding bij recente militaire opera ties en dat de meeste wapens in Boeroendi uit België afkomstig zijn. Ook werd gezegd dat bij de slacht partijen in het voorjaar gebruik werd gemaakt van twee helicopters met machinegeweren die van Fran se makelij waren en door Fransen werden bemand. De rooms-katholieke kerk, de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid en de Verenigde Naties werd ook ver weten dat zij zwijgen over de slachtpartijen door de Hoetoes. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat besloten is tot ge leidelijke opschorting van de mili taire samenwerking met Boeroen di. Eind volgend jaar zal deze samenwerking zijn beëindigd. Er zijn nu nog een dertigtal Belgische militairen in Boeroendi. DUBLIN (AP, Reuter, UPI) Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek dreigt een ernstige nederlaag in het parlement te gaan lijden. Het wetsontwerp van zijn regering ter inperking van de IRA-activiteiten is op zoveel kritiek gestuit dat een meerderheid wellicht zal tegenstem men. De grootste oppositiepartij, Fine Gael, heeft al aangekondigd tegen te zijn. In het wetsontwerp wordt het onder meer gemakkelijker gemaakt te bewij zen dat iemand tot een verboden organisatie, zoals de IRA behoort. De partij van premier Lynch, de Fianna Fail, heeft sleahts 73 zetels in het 144 zetels tellende parlement. Verwacht wordt dat ook parlementsle den van deze partij tegen het wetsont werp zullen stemmen. Aangenomen wordt dat de regering nu zal probe ren de bepalingen te verzachten zodat een compromis kan worden bereikt. Dit zou onder meer mogelijk zijn door de voorschriften slechts voor een bepaalde termijn in te voe ren. De Ierse politie heeft de strijd tegen de IRA gisteren voortgezet door meer dan 60 leden van deze organisatie te arresteren. In Noord-Ierland heeft <fe IRA opnieuw een reeks van aanslagen TEL AVIV (Reuter) De Israëlische opperrabbijn Schlomo Goren heeft dinsdag een bombrief bij zijn post aangetroffen, die volgens de politie door ultra-orthodoxe joden werd ver stuurd. Deze zijn nl. fel gekant tegen een recente uitspraak van Goren, waardoor twee onwettige kinderen 'wettig' werden gemaakt en volgens de joodse wet een huwelijk konden sluiten. Volgens de politie was de bombrief eerder bedoeld om angst aan te jagen dan om letsel te veroor zaken, aangezien de hoeveelheid explosieven uiterst gering was. Vorige week werd de opperrabbijn per brief en per telefoon ook al met de dood bedreigd. gepleegd, waarbij raket-werpers van Russische makelij werden gebruikt. Onderzocht wordt hoe deze wapens ihet land zijn binnengekomen. MACSTIOFAIN Dc IRA-stafchcf Scan MacStiofain heeft gisteren opnieuw wat gedron ken. MacStiofain, die elf dagen gele den in hongerstaking ging, gebruikte dinsdag voor het eerst wat water. Gisteren nuttigde hij een kop thee. Het levensgevaar is echter niet gewe ken omdat MacStiofain blijft weigeren te eten. Sympathisanten van MacStio fain hebben gisteren een protestmars door Dublin gehouden. PARIJS (RTR) Een rechtbank in Parijs heeft bepaald dat Chili recht heeft op het geld dat voor een om streden scheepslading koper betaald wordt, maar dat dit land er pas over kan beschikken nadat zijn geschil met de Amerikaanse maatschappij Braden- Kennecott is opgelost. De uitspraak geldt een lading koper die op 22 oktober aan Franse klanten is geleverd en een bedrag van 1,9 miljoen dollar waard is. De rechtbank maakte bekend dat in het geschil op 10 januari de Chileense staatskopermaatschappij Codelco en de Amerikaanse maatschappij op nieuw zullen worden gehoord. Tevens heeft de rechter een deskundige be noemd die de geschillen tussen de twee partijen moet bestuderen. Het betrokken geldbedrag is sinds eind september op verzoek van Kennecott door een rechtbank geblokkeerd. ADVERTENTIE De oude bruine kerk van Martin Luther King in Montgomery (foto J. W. Schuite Nordholt). NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK van een staat waar meer dan een derde van de bevolking zwart is; alles wat men ziet, de mensen, de beelden, de portretten, is zo wit als het maar wezen kan, de werkelijkheid is gron dig buitengesloten. Maar als men weer buiten komt ziet men, hoogstens een paar honderd meter verder, de oude bruine kerk waar King dominee was toen hij, in 1955, zijn boycot tegen de bussen begon. Hier hebben de negers gedemonstreerd, telkens weer, en tenslotte, tien jaar later, in 1965, zijn ze zegevierend, met duizen den tegelijk, de trappen van dit kapi tool opgeklommen, veilig onder de bescherming van federale troepen, aan het slot van hun beroemde mars van Selma naar Montgomery. Wallace liet zich toen niet zien, op dat mo ment was hij verslagen en King tri omfeerde. Maar de tijden zijn veranderd. King is dood en Wallace zetelt, zekerder dan ook, in zijn blanke tempel. En er is geen spoor dat daar verraadt dat er in de geschiedenis van Alabama nog een andere grootheid te vinden is dan die van een valse romantiek. (Dit is het tweede artikel van een serie. Het eerste werd geplaatst op 29 november.) l

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15