loessein beticht Arafat van coup Thieu's adviseur morgen bij Nixon Van der Stoel wil actief buitenlands beleid in doublél Breznjew op vijfdaags bezoek in Hongarije uders: dood alanskow as opzet Zeven dagen IVIallorca.3^ en't kost u geen peseta! President Marcos moest met een vliegende bom worden opgeruimd Onenigheid op conferentie in Helsinki strafvermindering JOUW/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 Iet geld van Libye en instemming van Syrië en Egypte IROET, CAIRO, TRIPOLI, DAMASCUS (Reuter, AFP, UPI, AP) Koning Hoessein van Jorda- heeft in een vraaggesprek met liet Libanese blad Al Nahar de Palestijnse verzetsbeweging ervan buldigd, met hulp van Libye een staatsgreep in Jordanië te hebben voorbereid. Libische leider Khaddaffi had, is Hoessein, beloofd op het beslis te uur naar Damascus te gaan om de hulp in te roepen van de iche en Iraakse luchtmacht, die koninklijk paleis, het radio- en isie-station en de militaire instal ls in Amman hadden moeten brim- deren. Slechts één Jordaanse leger- SKOU (AP) De ouders Joeri Galanskow hebben van Sowjet-autoriteiten 'een uitge- ide en officiële uitleg' geëist r de dood van hun zoon in het fkkamp Potma. Als deze uit- niet wordt verstrekt, zo heb- de ouders in een brief aan autoriteiten geschreven, 'dan Öen wij het erop, dat onze li in het kamp ter dood werd racht'. 3-jarige Joeri Galanskow overleed november aan buikvliesontsteking, leer drie weken nadat hij in het aan een geperforeerde maag- r was geopereerd. Hij werd in gearresteerd en een jaar later innist op grond van het plegen 'anti-Sowjet-activiteiten', onder omdat hij bijdragen had gele voor het ondergrondse blad enix, waarin felle kritiek werd verd op de wijze waarop Sowjet- ijvers in hun geestelijke vrijhe- worden beperkt. Ook had Galans- de romancier Michail Sjocholow rp aangevallen en hem 'een dood- one politieke demagoog' genoemd, holow is altijd de lievelingsschrij- van het regime geweest. agzweer trief van zijn ouders was geadres- 1 aan de afdeling, die op kampen jevangenissen toezicht houdt. De ud ervan werd gisteren aan een al westerse journalisten bekend aakt. e brief staat, dat Joeri Galanskow. i 1961 aan een maagzweer leed, reik zijn advocaat ook tijdens het es in 1968 te berde had gebracht, leiding van de medische afdeling het kamp had enige malen voor lid om Joeri te opereren, maar had geweigerd, omdat een kamp- irg Zabrowsky geheten 'on ion had gewaarschuwd dat hij een tatie niet zou overleven, wegens lichamelijke zwakte en omdat het liniek in het kamp aan het nood- ijke dieetvoedsel ontbrak, dat na operatie vereist was'. Daarom g Joeri de leiding van het kamp hem naar het gevangeniszieken- m Leningrad te brengen, 'waar iperatie onder toepasselijke om- ligheden kon worden uitgevoerd'. rhaald verzoek uders van Joeri schrijven, dat zij elfde verzoek herhaaldelijk heb- ingediend bij een arts van de ime politie 'en deze heeft ons leel laten weten, dat hij de nood- van een overbrenging van Joeri inzag, omdat diens toestand gun- was en hij geen speciale voeding efde. Op het verzoek van de fami- ad daarop een andere Moskouse die met de medische toestand 'oeri bekend was, de arts van de ime politie gewaarschuwd, dat leven van de gevangene groot ar liep. 'De maagzweer kan perfo- en dit zou. gezien de toestanden evangenschap, noodlottige gevol- kunnen hebben', zo had hij ge- Maar hij kreeg een document de ander te zien', 'gedateerd fe- 1970', waarin stond 'dat het ïodig was dat Galanskow naar Le id werd overgebracht cn dat hij speciale hulp of voeding nodig istig ziek avond van de vierde november een militair de ouders van Ga- ow bezocht en gezegd, dat hun ernstig ziek was. 'Toen wij de ide ochtend vroeg bij het kamp vamen, werd ons gezegd dat onze op 4 november was overleden, n operatie die op 18 oktober was rnerd'. officieel wordt vernomen dat de waarom deze militair Joeri's verzweeg, diende om de ouders e dichter 'rustig' naar het kamp ten komen en het bericht van oon niet bekend te laten wor- voordat de feestelijkheden van nmunistische partij op 7 novem- 'laats vonden. Vandaar ook, dat tders van Joeri en zijn zuster, jee was gekomen, niet voor de de november naar Moskou terug en keren'. lebben geen medisch rapprt ont- n, waarom de fatale operatie uitgevoerd', aldus de brief. 'Wij n te weten, wat de namen zijn hegenen, die de operatie tegen 11 van Joeri en ons hebben 'oerd. En verder de namen van isen, die hem in de periode voor eratie hebben geobserveerd, als- de namen van hen, welke met i dood te maken hebben gehad. Censen te weten, waarom een lan van 33 jaar onder zulke hdigheden is gestorven, omringd artsen die al bijna zes jaar •n gezegd dat zijn toestand niet 'S was en dat er geen gevaar zijn leven bestond'. officier was volgens Hoessein recht streeks bij het komplot betrokken. Het was majoor Rafeh el-Hindawi, waarnemend commandant van een tankeenheid. Hij zou voor zijn mede werking meer dan 20.000 dinar (onge veer 150.000 gulden) hebben ontvan gen. Hindawi was gekozen, omdat het regiment waarover hij het bevel voer de, onder meer voor de veiligheid van de koning moest zorgen. Maar de Jordaanse autoriteiten kwa men achter Hindawi's activiteiten. Aanvankelijk ontkende hij contact te hebben onderhouden met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) maar later had hij moeten toegeven dat hij zelfs geld van hen had ontvan gen. Hij vertelde over zijn contacten met de PLO en in het bijzonder met Salah Khalaf, die door velen als de adjudant van leider Yasser Arafat wordt beschouwd. (Salah Khalaf werd tijdens de burgeroorlog van 1970 in Jordanië door de Jordaanse troepen gevangen genomen, maar later weer vrijgelaten). UITSTEL Volgens Hoessein wisten de staats hoofden van Egypte en Syrië en na tuurlijk ook van Libye sinds juli, dat er een komplot werd voorbereid. Toen werd er namelijk een vergade ring uitgesteld van de drie presiden ten, waarop de verbetering van de betrekkingen met Jordanië het voor naamste onderwerp van de agenda zou zijn. Maar de leider van de PLO, Yasser Arafat verzocht de presidenten hun beslissing een paar maanden uit te stellen, aangezien er een operatie in Jordanië voorbereid werd, die zon der twijfel met succes bekroond zou worden. Het uitstel werd hem gege ven. Het komplot maakte duidelijk, dat de Palestijnse Bevrijdingsbeweging 'in een nieuwe activiteit gewikkeld is. die van het voorbereiden van staatsgre pen", aldus Hoessein. Zijn regering nam de zaak zeer ernstig op en 'wij zijn dan ook op de ergste consequen ties voorbereid'. Hoessein ontkende dat een piloot van de luchtmacht zijn helikopter onlangs had beschoten of dat deze piloot op zijn beurt weer door loyale andere piloten was neergeschoten, zoals de Libanese pers heeft bericht. Hoessein ontkende voorts, dat er binnen de Jordaanse strijdkrachten opstandige stromingen zouden hebben bestaan. Hindawi was door de PLO wijs ge maakt, dat er zo'n stroming bestond en dat deze onmiddellijk zou toeslaan, zodra hij tot actie zou overgaan Ai- dus de versie van de koning. LAKEIEN-REGIME De Libische staatsradio heeft gister avond, kennelijk als reactie op het interview, gezegd: 'De agent-koning van Jordanië heeft de Palestijnse Re volutie ervan beschuldigd een coup tegen hem te hebben voorbereid. Deze revolutionaire poging zal niet de laat ste zijn. Onze Arabische massa's in Jordanië zullen hun strijd voortzetten om het lakeien-regime omver te gooi en en een bevrijdingsregime te vesti gen'. Over eventuele hulp van Libye werd niets gezegd. EGYPTE Premier Aziz Sidky van Egypte heeft gisteren in het parlement gezegd, dat het land geen gedeeltelijke oplossing van de crisis in het Midden Oosten zal gedogen en een plan klaar heeft voor de strijd tegen Israël. Volgens Sidky was de regering haar beloften nagekomen om de strijdkrachten van alle behoeften te voorzien. Deze be hoeften hadden 'boven al het andere' voorrang gekregen. Hij schetste een rooskleurig beeld van de economische planning van de regering en beloofde dat volgend jaar de wegen in Egypte behoorlijk gerepareerd zullen worden. WASHINGTON, SAIGON, PARIJS (AP, Reuter, UPI) Komende besprekingen tussen Washington en Saigon zullen bepalend zijn voor de kans op een Vietnam-akkoord. Dit hebben diplomatieke waarne mers in Washington verklaard naar aanleiding van de impasse bij de besprekingen tussen Kissinger en de Noordvietnamese onderhan delaar Le Doec Tho. De Russische partijleider Leonid Breznjew (rechts) werd gisteren uitbundig verwelkomd door zijn Hongaarse collega Janos Kadar (links). HELSINKI (Reuter, UPI, AP) Op de voorbereidende besprekingen voor de Europese Veiligheidsconferentie in Helsinki is onenigheid gerezen over een procedurekwestie, waardoor giste ren weinig vooruitgang is geboekt. Voor vandaag is een nieuwe bijeen komst belegd. Punt waarover de ambassadeurs van 32 Europese landen, de VS en Canada het oneens znn is een Roemeens voor stel een zin in te voegen in de gezamenliike vérklaring over procedu res. In de gewraakte zin wordt na druk gelegd op de gelijkheid en onaf hankelijkheid van alle deelnemende staten, ongeacht of zij lid zijn van een militair bondgenootschap (NAVO of Warschau Pact) of niet. De andere landen van het Warschau Pact (Roemenië is één van de landen van dit bondgenootschap) hebben zich tegen het Roemeense voorstel verzet. Uit goed ingelichte bronnen is verno men dat het Roemeense voorstel de steun van de VS heeft gekregen en dat de Russische afgevaardigden giste ren niet deelnamen aan de besprekin gen. BOEDAPEST (Reuter, UPI) De Russische partijleider Lenoid Brez njew is gisteren in de Hongaarse hoofdstad Boedapest aangekomen voor een niet officieel aangekondigd be zoek van vijf dagen, in Boedapest de verzekering proberen te krijgen dat zij 'niet uit de pas zullen lopen'. Breznjew kwam gisteren uiterlijk uit stekend gemutst op het vliegveld bij Boedapest aan. De partijleider infor meerde zijdelings of de Amerikaanse ambassadeur Alfred Puhan zich goed voelde, kuste een vrouwelijke arbei der en maakte grappen tegen de Zwit serse ambassadeur Richard Aman. Uit Hongaarse regeringskringen is vernomen dat Breznjew drie dagen lang met functionarissen van de Hon gaarse regering en partij zal confere ren en ook met partijleider Janos Kadar. Volgens waarnemers maakt het Krem lin zich zorgen over het nieuwe eco- T fallpv wil nomische systeem in Hongarije, dat 1-^U.l LClldll L v^dllCj W li de afgelopen jaren sterk geliberali seerd is en afwijkend van het ortho doxe economische stelsel in de Sow- jet-Unie. Daardoor stegen de inko mens van de Hongaren snel en liggen de winkels in Boedapest vol met wes terse consumptiegoederen. De Russen zouden de levering van grondstoffen voor de Hongaarse in dustrie pas willen garanderen als zij meer weten over de doelen die de Hongaren zich op lange termijn heb ben gesteld. Breznjew, zo verklaarden diplomaten van westelijke landen, zal FORT BENNING (AP) Een com missie van drie officieren heeft giste ren een bezoek gebracht aan luitenant William Galley om hem te horen over zijn verzoek tot vermindering van zijn straf van 20 jaar detentie wegens moord op 22 Vietnamese burgers. Calley staat sinds 1 april 1971 onder huisarrest in een klein, bakstenen huisje op het terrein van deze infan- terie-kazerne in Fort Banning. Volgens goed ingelichte bronnen in Saigon is vernomen dat Ngoejen Phoe Doec, de speciale gezant van president Thieu in Parijs vandaag in Washing ton zal aankomen om morgen met president Nixon te overleggen. Daar toe is de adviseur van Thieu, Hoang Doec Nha naar Parijs gestuurd om Doec te vervangen. President Nixon heeft z'n adviseur Henry Kissinger gis- ren ontboden voor verdere overleg ter voorbereiding van de besprekingen met de onderhandelaar van president Thieu. Noord-Vietnam heeft gisteren ver klaard dat de hoop op vrede begint te verdwijnen door de positiewijziging van de Amerikanen bij het Vietnam- overleg en de 'onbeschaamde eisen' die president Thieu blijft stellen. Het Noordvietnamese officiële dag blad Nanh Dan heeft de VS er giste ren van beschuldigd alleen vanuit een positie van kracht te willen onderhan delen en waarschuwde dat dit alleen zou leiden tot een herhaling van de oude impasse. Het Zuidvietnamese dagblad Tin Song (levens nieuws) heeft gisteren voor speld dat in de komende dagen in de Parijse vredesbesprekingen 'grote ont wikkelingen zullen plaatsvinden'. Het blad wordt gedeeltelijk gefinancierd door president Thieu's adviseur Ho ang Doec Nha, die tevens een neef van Thieu is. Volgens het blad is het vertrek van Nha naar Parijs een aan wijzing dat er grote ontwikkelingen zijn te verwachten in de onderhande lingen tussen de 'geallieerden' en de 'communisten'. Inmiddels gaat de oorlog in Vietnam heviger voort dan ooit in de afgelo pen maanden. Langs de gedemilitari seerde zone zijn zware gevechten uit gebroken. Amerikaanse militaire zegs lieden hebben Hanoi ervan beschul digd massale materiële versterking aan te voeren voor de Noordvietname se troepen die via de Vlakte der Kruiken in noordelijk Laos oprukken. Ongeveer 30 B-52 bommenwerpers zijn uitgezonden boven Noord-Viet nam om snelweg 7 te bestoken, die via de Barthelemew pas naar de Vlak te der Kruiken leidt. BETOGINGEN De Stockholm conferentie over Viet nam heeft gisteren de wereld opgeroe pen militante betogingen te organise ren om president Nixon onder druk te zetten een vredesakkoord met Ha noi te tekenen. fADVERTENTIE Prisma herenhorlóge In doublé Uit de Prisma Manager Serie. Met datum en auto-, matlsche opwinding 1491- (ADVERTENTIE) Tot 13 januari bij Europa's luisterrijkste orgels: Denkt u over een orgel? Dan zijn hier 2 klinkende redenen om onverwijld naar 'n Eminent/Solina orgelhandelaar te stappen. Ten eerste hebt u aan een bestaan van Europa's grootste orgelbouwer. U ontvangt op de koop toe in elk geval een perfekt gehoorzame stereo hoofdtelefoon. En... u maakt een zeldzaam grote kans op een gratis week naar Eminent of Solina een ongehoord Mallorca met Martinair. goed instrument. Ten tweede deelt u in de feestelijkheid rond het 50-jarig Alle gewenste inlichtingen bij uw orgelhandelaar! Op naar Mallorca met eminent/lsolinal l MANILLA (UOI) De Philippijnse veiligheidsdienst heeft een kom plot opgerold om president Ferdinand Marcos te vermoorden. De samenzweerders wilden kennelijk geen halve maatregelen nemen, want zij hadden een 'vliegende bom' klaar staan, in de vorm van een electronisch bestuurd toestel, dat met explosievetn geladen was. Het ministerie van voorlichting van do Philippijnen, dat dit gisteren be kendmaakte, zei dat er zes Amerika nen bij het komplot waren betrokken, onder meer een zakenman uit Califor- nië. die het laatst in San Francisco was gesignaleerd en een oudstrijder uit de Vietnamese orlgo, die als scherpschutter naam had gemaakt en nu op de Philippijnen gevangen zit. Verder zou na een diepgaand nder- zoek zijn gebleken, dat bij de samen- gepensioneerde officieren en andere "bekende figuren' waren betrokken. Een paar dagen geleden werd een niet met name genoemde Panamees gearresteerd. Zondag ontdekten veilig heidsfunctionarissen de 'vliegende bom', die een lengte van anderhalve meter had en voldoende explosieven om zijn doel te bereiken. De eerdere ontdekking van het komplot was - aldus het ministerie van voorlichting - de voornaamste reden geweest om op 23 september de staat van beleg af te kondigen. Er was een fonds bijeen gebracht van een miljoen peso (ruim 525.00 gulden) om buitenlandse moordenaars te hurem, die de presi dent uit de weg moesten ruimen Grondwet Een grondswetswijziging, waarbij pre sident Marcos voor onbepaalde tijd de macht houdt, zal binnen enkele dagen aan het parlement worden voorgelegd. Na goedkeuring door het parlement, wat nu al vaststaat, zal de grondwets wijziging volgend jaar door een refe rendum moeten worden bekrachtigd. 'Gesprek met jongeren belangrijker dan diner op ambassade' door Jan Brokken Mocht het 'schaduwkabinet' van de drie progressieve partijen over twee maanden gaan regeren, zal het buitenlands beleid van Neder land dan wezenlijk veranderen? Schaduwminister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, meent van wel. Tijdens een twee uur durend gesprek in zijn kleine werkkamer aan het Binnenhof legt de huidige voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken en vroegere staatssecretaris onder Luns in het kabinet-Cals uit, waarom. Onder zijn bewind zullen o.a. de aan pak en het beleid op het statige departement aan het Plein wijzigin gen ondergaan. Van der Stoel geeft daarvan een indruk wanneer hij zegt: 'Als ik de keuze zou hebben tussen een diner op een ambassade en een gesprek met een groep jongeren over de buitenlandse politiek, dan geef ik de voorkeur aan het laatste.' Verkie- zingstaal? Van der Stoel meent van niet. Hij staat een voortdurende dia loog voor met groepen, die zich voor de buitenlandse politiek interesseren, van het Angola-Comité tot het Inter kerkelijk Vredesberaad. Hoewel het ministerie zeker opener is geworden onder Schmelzer, 'die in ieder geval veel meer informatie aan de kamercommissie liet toekomen', wil Van der Stoel het ministerie uit bouwen tot 'een huis, waar de deuren en ramen openstaan.' Het ministerie moet met vele deskundigen in contact treden en achtergrond-informatie ver strekken aan diegenen, die zich voor de buitenlandse politiek interesseren, van journalisten tot actiegroepen. Beleidsplan Het ministerie zal een duidelijk be leidsplan moeten opstellen. Met de planning op de lange termijn is het volgens Van der Stoel op het ogenblik droevig gesteld. De beleidsafdeling wordt door één deskundige bemand de zeer bekwame dr. Posthumus Meijes maar hij kan op z'n eentje moeilijk alle beleidskwesties ter hand nemen. De schaduwminister denkt niet licht over de vereiste uitbouw. 'Het ministerie heeft nu eenmaal de naam een kaste te zijn, en daardoor voelen weinig bekwame mensen er voor naar binnen te stappen: een vicieuze cirkel. Het middel is veel moeilijker, dan wei eens gedacht wordt.' Maar met het adviseurschap van dr. Sicco Mansholt en met het aantrekken van een staatssecretaris als prof. dr. Röling, hoopt het pro gressieve kabinet een stap in de goede richting te hebben gezet. Het is niet verwonderlijk, dat de heer Van der Stoel bij de vier beleidspun ten, die het progressieve kabinet als prioriteiten ziet, de kwesties Portugal en Griekenland als eerste noemt. In de vergaderingen van de NAVO-parie- mentariërs heeft hij vaak kritiek op deze' lidstaten laten horen, en tijdens de NAVO-assemblée in Ottawa, eind vorig jaar, zag hij zijn motie, waarin gevraagd werd wat er gedaan kan worden om de democratie in Grieken, land te laten terugkeren, aangenomen. Van de uitvoering van de motie heeft hij intussen nog niets gemerkt, en daar wil hij als minister iets aan doen. Als rapporteur van de Raad van Europa schreef hij vorige maand een rapport, waarin de zinsnede stond 'dat sommige parlementariërs met weerzin de situatie in Griekenland, Portugal en Angola gadeslaan'; wat in de diplo matie als forse taal kan worden be schouwd. Van der Stoel wil met verve meewerken aan de uitvoering van de VN-resolutie tegen Portugal, waarin van Portugal geëist wordt afstand te doen van do Afrikaanse koloniën. Van Mr. M. van der Stoel der Stoel beschrijft Griekenland 'als het begin van het verrottingsproces van de Europese democratie, een pro ces dat wellicht in Italië zijn derde slachtoffer zal vinden.' Niet uit NAVO Toch toont Van der Stoel zich een tegenstander van een Nederlands uit treden uit de NAVO en steunde hij de op het PvdA-congres aangenomen motie 'als Portugal en Griekenland niet binnen vier jaar uit de NAVO zijn, dan wij' niet. Deze houding heeft hem later, bij de formatie van het schaduwkabinet, bijna zijn post als minister van buitenlandse zaken gekost, omdat de linkse stroming in de PvdA en de PPR deze 'atlanticus en NAVO-aanhanger' maar moeilijk kon accepteren. Hoe reageert Van der Stoel hierop? 'Ik zou als politicus geen knip voor de neus waard zijn, wanneer ik mijn populariteit zou verheffen boven een mijns inziens juiste opvatting. Ik be grijp de sentimenten, die aan deze motie ten grondslag liggen, volkomen. Maar als politicus moet ik niet getui gen, maar proberen iets te bereiken. Daar lopen de opvattingen uiteen. Als lid van de NAVO kunnen wij mijns inziens meer doen voor de democrati sche krachten in Portugal en Grieken land. dan daarbuiten. Een paar dagen na het congres sprak ik met enige geschrokken vertegenwoordigers van het Griekse verzet. Zij zeiden me: laat Nederland in 's hemelsnaam in de NAVO blijven, anders heeft het geen enkele invloed meer.' Van der Stoel voert nog een reden aan. die tegelijkertijd zijn 'atlantische houding' verklaart. 'Wanneer de NA VO uiteen valt, zullen ook Engeland en Duitsland naast Frankrijk over een atoomwapen willen beschik ken. Ik prefereer nog altijd de aanwe zigheid van de Amerikaanse troepen in Europa boven drie Europese atoommachten. Wat de overige aange legenheden betreft, weiger ik als schoothondje van de Verenigde Staten te worden gezien.' Hij voegt daar aan toe. dat een politi cus niet altijd populair kan zijn al klinkt dat prozaïsch Zijn stelregel blijft, dat 'bondgenootschappen ver plichtingen opleggen, maar ook fo rums zijn, waar de eigen ideeën naar voren gebracht kunnen worden.' Een demonstratieve houding levert wel veel aandacht van de binnen- en bui tenlandse pers op, maar dat mag geen leidraad van politiek handelen zijn. gegeven tot een openlijk dispuut tus sen de Franse president Pompidou en minister-president Biesheuvel. Het is dan ook niet het idee, maar dc aan- pak, die veranderen moet. Nederland PolSf) is tot nu toe een roepende in de woestijn gebleven. Als voorzitter van de vaste kamercommissie heeft Van Portugal en Griekenland kunnen uit oefenen. dan op Tsjechoslowakije of Hongarije.' West-Europa Als tweede belangrijke verandering in de buitenlandse politiek, noemt hij 'het verlangen van Nederland naar een democratisch Europa.' De minis ters Schmelzer en Luns hebben dit punt in Brussel al vaak aangeroerd, en op de recente topconferentie in Parijs heeft deze kwestie aanleiding der Stoel vele Europese topconferen ties meegemaakt, en het als een gemis van de Nederlandse politici ervaren, dat 'er wel geroepen werd, maar niet naar medestanders werd gezocht.' Een intensief contact met Londen. Bonn en Kopenhagen zal tot een gezamenlij ke aanpak moeten leiden. De Europe se Monetaire Unie, die volgend jaar rond moet komen, mag dan ook niet van start gaan zonder dat de lidstaten garanties voor een democratischer Eu ropa hebben verstrekt. Verder wil hij binnen het Europese kader werken aan een internationaal milieubeleid, een internationale aanpak van de ont wikkelingshulp en 'niet zoals nu al leen de Franse koloniën te hulp schieten', en een Europees sociaal be leid, dat voorziet in steun aan achter gebleven regio's in Europa. Wat betreft de ontwapeningspolitiek, een onderwerp dat volgend jaar met de SALT-2-besprekingen en de Euro pese veiligheidsconferentie sterk de belangstelling zal trekken, wenst Van der Stoel niet alleen een kwantitatie ve vermindering van de bewapening, maar ook een aanpak van de nucleai re wapens. Hij is tegenstander van legeroefeningen en manoeuvres op grote schaal, alleen al om een stuk vertrouwen te scheppen. Nederland zal er aan moeten meewerken, dat het woord Breznjew-doctrine uit het Eu ropese taalgebruik verdwijnt. Het moet hem wel even van het hart, dat de socialisten zeker niet alleen protes teren tegen Portugal en Griekenland, en de oostblok-dictaturen hoegenaamd vergeten. 'Zeker niet', antwoordt Van der fltoel op deze veelgehoorde kri tiek, 'maar het is wel zo dat wij binnen het atlantische kader meer Invloed op Het idee in linkse kringen vaak geopperd dat Nederland en bij voorbeeld Polen alvast een voorbeeld voor de ontwapening, met dertig pro cent vermindering van wapens en troepen, zouden kunnen leveren, is moeilijk te concretiseren. 'Ik heb daarover al eens met de Polen ge praat. Zij vinden het een aardig idee, maar houden het voor onmogelijk, omdat z'j afhankelijk zijn van het Warschau-pact en niet zelfstandig kunnen opereren'. De bemiddelaars-functie, die Neder land kan vervullen, moet volgens Van der Stoel niet overdreven worden, hoewel ons land in het Midden-Oosten zeker een postbode-rol kan spelen. Wanneer er vrede komt in Vietnam, zal Nederland actief moeten helpen bij de wederopbouw van de beide Vietnams. De schaduwminister wijst ook op het nieuwe Vietnam, dat dreigt te ont staan: Zuid-Afrika. 'De situatie daar wordt te weinig onderkend.' Geduren de zijn staatssecretariaat in het kabi net-Cals heeft hij meegewerkt aan de VN-resolutie, die in een boycot van Rhodesië voorzag en hij hoopt hetzelf de te kunnen doen ten aanzien van Zuid-Afrika. Een associatie-verdrag tussen Zuid-Afrika en de EEG wijst hij van de hand. Samengevat: Van der Stoel een rustige prater, die zonder in diploma tieke taal te vervallen, behoedzaam formuleert wil van een passieve naar een actieve buitenlandse poli tiek. Zijn houding binnen de NAVO zal zeker tot scherpe meningsverschil len leiden, met name met de secreta ris-generaal mr. J. Luns, 'een uiterma te conservatief man, wiens conserva tisme de laatste jaren nog evidenter is geworden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9