elfstandigenbeleid verkeert in gevaar BAS MET Z'N FRACTIE HET KLOOSTER IN sTEmmniGs dichtbij Commentaar Dokgordijnen irpleeghuis voor beteskinderen it weer open PPR ziet de overwinning al... 'Polarisatie over procenten lachwekkend' Nieuwe hoop voor Holle Boom nieuwsgierig snoepmiss ferwonder mr. G. van Muiden kandidaat voor de Tweede Kamer: Meer nachtrust voor ministers nodig DUW/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 zijn langverwachte intreerede ft de Utrechtse anaesthesioloog f. Smalhout geschiedenis gemaakt, schatting dat in Nederland per tweehonderd mensen op de opera- afel overlijden door fouten bij de •sthesie, is schokkend. Schokkender is de omstandigheid dat hier alleen ruwe schattingen mogelijk zijn, iat de werkelijke gegevens achter [gordijnen verhuld blijven, orisch is ook de openhartigheid rmee prof. Smalhout dit taboe- erwerp in een openbare rede aan de stelde. Verwacht mag worden dat medische rookgordijnen zich van ingreep niet spoedig zullen her- i. Want het mes van Smalhout jt diep en hij heeft, omdat dat voor algemene toestand van de patiënt ig leek, vrij weinig gedaan aan jestrijding. is pijnlijk, te vernemen dat het iterdamse gerechtshof in de zaak- Versluis arrest wees op grond van ijsterende' verklaringen van getui- sskundigen, die 'door de juristen en geaccepteerd bij gebrek aan is van de materie'. Het is pijnlijk, inemen dat het Centraal medisch college in een soortgelijke zaak ernstige medische beleidsfout ioneerde, mede op grond van het iat deze fout zo regelmatig werd akt'. het is voor het vertrouwen in de der Nederlandse geneeskundigen dat deze dingen in het openbaar en worden gezegd. Wij willen dat ikkelijk vaststellen, omdat met zekerheid kan worden voorspeld ommige medici prof. Smalhout indermijning van dat vertrouwen verwijten. Dat zou ten onrechte een vertrouwensrelatie kan alleen m bij wederzijdse openhcid.-Elke ge tot die openheid behoort dus m te zijn. De bijdrage van prof. lout is bovendien opbouwend van Zijn kritiek richt zich niet op fouten van zijn collega's maar op rstemen die tot die fouten leiden, oorzaken van ongelukken: onvol- e opleiding, overbelasting, onvol- e apparatuur, onvoldoende speci- geleide verpleegkundigen, onvol- e contact met andere specialisten. er iets fout gaat, is er weer het ge rookgordijn dat niet alleen de naar ook de diepere oorzaken aan )g onttrekt. Dat zo'n rookgordijn ïodig is, dat het ook anders kan, st de regeling voor medische on- len in Oost-Europa, waar elk ge- ordt onderzocht, niet om koppen en rollen, maar om de oorzaken innen aanpakken. De discussie de collegiale toetsing van medisch ilen was in Nederlandse vakkrin- laatste tijd al voorzichtig begon- )e rede van prof. Smalhout kan ierop een heilzaam versnellende d uitoefenen. Het verpleegtehuis voor aan i'otes lijdende kinderen 'Bos en dat enkele weken geleden ge werd wegens een conflict tus- e medische staf en de Stichting TS ruitzending van de Nederlandse iging van suikerzieken, gaat be- inuari 1973 weer open. Een arts en verpleegster zijn vervangen. ;r II. de Jong heeft dit namens de ri ing meegedeeld op de algemene vergadering van de Diabetesvere- Nederland. NIJMEGEN De PPR verkeert nu al in een hoera-stemming. De radicalen zijn er ernstig van overtuigd morgen een klinkende stem busoverwinning te behalen. 'We zijn bezig onze zesde zetel binnen te halen', zei zaterdag lijsttrekker dr. Bas de Gaay Fortman, die in het PPR-bolwerk Nijmegen opereerde. door Bert de Jong Het optimisme in de gelederen van de PPR, de partij, die consequent geen enkele verkiezingsvergadering orga niseerde ('je preekt toch maar alleen voor eigen parochie') is gewoon niet te temperen. De volgelingen van Bas hebben dan ook duidelijke voorteke nen. Een verkiezingsonderzoek, het af gelopen weekeinde bekend geworden, zette de PPR al op 4,7 procent vol gens een ander onderzoek evenwel is de partij nog te klein om betrouwba re gegevens door middel van enquêtes op te leveren. Zaterdag drong zo'n nuchtere opmer king niet in de PPR door. Nee, be roof ze niet van het overwinningsge- loof. Het worden minstens zes zetels. Maar denk nu niet, dat er reeds stilletjes voorbereidingen worden ge troffen voor een uitzinnig feest. Dat zou direct tégen het karakter van de partij in gaan. Hoewel, de algemene blijdschap om het succes, wanneer het uit de lucht komt vallen, zal niet te peilen zijn. Wat er wel gebeurt is, dat lijsttrekker De Gaay Fortman met zijn fractie en een aantal stafleden zich donderdag en vrijdag in een klooster zullen terugtrekken. Want als er een ding nodig is na de nu aflopende parle mentaire periode en harde verkie zingsstrijd is het bezinning. Die verkiezingsstrijd heeft de vrede lievende PPR geheel op eigen wijze gevoerd. Geen eigen bijeenkomsten dus. Maar ze waren er wel vaak, wanneer KVP, ARP en CHU gezamen lijk of apart vergaderden, namen aan de discussie deel en vergaten niet terloops mee te delen, dat ze lid waren van de PPR. Op liet Plein 1944 in Nijmegen ston den ze braaf met een kraampje naast de 'winkels' van coalitiegenoten PvdA en D'66. Maar ik had de indruk, dat de PPR-ers op dat ogenblik zich wat onwennig voelden in de linkse combi natie. Het ging er allemaal wat hard en opdringerig toe. In ieder geval was het optreden van de progressieven niet in overeenstemming met hun regeerakkoord, zoals het deze koude, maar zonnige zaterdagmorgen belas tend was voor de Nijmegense sfeer en het milieu. D'66 schetterde haar de mocratische muziek door middel van een luidspreker met veel hinderlijke bijgeluiden over alles heen, de betere klanken van een verderop staand draaiorgel wegduwend. Een troep Een dergelijk optreden in het openbaar is bedoeld voor het eerste contact met de kiezers. Maar de nog zoekende stemmer moet in Nijmegen wel geschrokken zijn van de (linkse)- politiek: het centrum was bezaaid met vertrapte folders van Joop, Hans en ook Bas. Het was een troep. De methode van de PPR is wezenlijk anders. In hotel Americain aan Plein 1944 hield de PPR-lijsttrekker een open spreekuur. Er werden een paar gesprekken gevoerd, die zo op het eerste gehoor niet zoveel voorstelden. Ook sprak Bas de Gaay Fortman een paar demonstranten bemoedigend toe, die later op de dag in een massale optocht zouden protesteren tegen de verlegging van de Waal, waardoor de Ooijpolder ten oosten van Nijmegen verloren zou 'gaan (Hi, ha kapitaal, handen af van de Waal). In het zaaltje boven, waar het spreekuur werd gehouden, hoorde ik vertellen over het geheim van het succes, dat stellig werd verwacht. Sinds vorige week gaan niet alleen in Nijmegen maar ook elders de radica len de wijk in. Ze leggen huisbezoe ken af om verheugende maar ook verbijsterende ervaringen op te doen. 'Mijn man heeft me verboden aan politiek te doen'. Wanneer een PPR- er zo iets hoort, heeft hij of zij minuten nodig om weer bij te komen. Ook werd de voordeur dichtgesmeten met de uitroepen, dat Gods Woord het verbood. Jammer, de kreet was juist een aardige start voor een goed gesprek. Maar de deur bleef op slot. De PPR-ers. opererend als Jehovage tuigen: de vergelijking is niet he lemaal reëel. De opzet was echte ge sprekken te voeren en de mensen uit te leggen hoe belangrijk de politiek is. De PPR-ers geloven, dat ook door hun toedoen de opkomst in Nijmegen (de vorige keer zestig procent) nu toch beter zal zijn. Geen tandpasta De lijsttrekker laat merken niet zoveel voor dat wijkwerk te voelen. Kennelijk wil hij niet als een beter soort tandpasta worden verkocht. Zijn methode was de kiezers in hun eigen (zorgelijke) omgeving op te zoeken. Hij rende door kazernes, fabrieken en ziekenhuizen. Vorige week overnacht te hij in een tochtige woning in een saneringswijk in Den Bosch. Bas de Gaay Fortman heeft het leed aan den lijve ondervonden. De in zijn lende nen opgelopen koude is hij nog niet kwijt. Midden in de campagne trok hij on langs een middag uit om in Rotter dam te praten met de geen Neder lands stemrecht hebbende gastarbei ders. Deze en andere activiteiten van de lijsttrekker van de PPR moeten via onnaspeurlijke wegen, en niet door, in de kranten afgehuurde pagi na's en treffende spots op de televisie, zijn overgekomen. Verder leverde de PPR plichtmatig haar vertegenwoordigers in de forums die optraden voor allerlei vergaderin gen. Het was bij deze gelegenheid, dat de radicalen merkten, dat ze goed in Dr. Bas de Gaay Fortman: we zullen heel bekwame mensen kunnen leveren de markt lagen. Wanneer er proef- stemmingen werden gehouden onder de werkende jeugd of onder leerlin gen van het voortgezet onderwijs, hoorde de PPR plotseling tot de grootste partijen van het land. Op het Haagse christelijke Zandvlietlyceum kwam de PPR liefst als de sterkste partij uit de stembus. En dat was niet alleen door het forumlid Fokke Goudzwaard, die de indruk geeft als profeet zo uit het Oude Testament te zijn gestapt om het de twintigste eeuw eens te zeggen. Hij had trou wens niet zoveel van zich laten horen. Ook duidelijke punten Die van de PPR zijn enthousiast, hartelijk en aardig. Dat blijkt ook weer in Nijmegen. Maar ze laten het niet bij een vage vriendelijkheid. In de campagne worden enkele duidelij ke punten gepresenteerd. Een wille keurige liftster vertelde: Ik stem PPR om de buitenlandse politiek, de vre- desparagraaf en de inkomensverde ling. In de folder staat: Het percenta ge-beginsel is uitgevonden door de duivel. Tien procent van tien mille is één mille, tien procent van een ton is tien mille. Mogelijk heeft de PPR ook de wind mee door de enigszins eenzijdige ver kiezingscampagne van de confessione le partijen. Deze campagne was vooral afgestemd op het vraagstuk van de lonen en prijzen. De protestantse sprekers waren vaak uit op het be houd van de rechtse confessionele stemmen, die naar GPV en SGP zou den kunnen gaan. Maar door de uitla tingen over de progressieve partijen kwamen er aan de linker kant meer weifelaars. Wellicht te laat is men in het confessionele kamp meer accent gaan leggen op de milieuproblemen het buitenlands beleid en de vredes politiek. Minister Boertien was de man om de voor de ARP zo belangrij ke ontwikkelingssamenwerking te ver kopen. Maar het werd niet overtui gend gebracht. Polarisatie Bas de Gaay Fortman vertelt, dat naar verhouding veel huisvrouwen op de PPR gaan stemmen. Zij missen bij de andere partijen kennelijk het ge voelsmatige en het emotionele. Ook wekt de PPR niet de indruk sterk op de polarisatietoer te zijn. Een polarisatie over de vraag, of het 0,3 of 0,6 procent moet zijn, is lach wekkend, zegt de lijsttrekker. Maar als het om de kernbewapening gaat. mag je de polarisatie niet uit de weg gaan. In een gesprek met prof. Schil- lebeecks spreekt hij zich uit tegen de polarisatie als taktiek. Maar bepaalde problemen mogen niet blijven liggen. Er wordt trouwens, zegt de gerefor meerde PPR-lijsttrekker, in de kerk veel meer gepolariseerd. Als je een ander standpunt inneemt, word je al gauw afgeschreven. Bas de Gaay Fortman constateert een angst om maatschappijhervormingen tot stand te brengen. Aan de andere kant veroordeelt hij de echte anar chistische stromingen, die de hervor mingen door vernielingen en afbraak tot stand willen brengen. Als er wan orde ontstaat, wordt de mens in derdaad weer een wolf. Ja, en dan is een evangelisch politiek beraad tussen de christenen in de confessionele en progressieve partijen heel hard nodig. Wat er nu met het geloof is gedaan in de verkiezings strijd is vreselijk, zegt de PPR-num* mer-één. Donderdag gaat hij met zijn nieuwe fractie in het klooster. Dan is volgens hun verwachting de PPR niet meer zo'n Benjamin-partij, maar een bijna even sterke broer als de op verlies staande D'66. Als dit allemaal zo is, vraagt de PPR dan meer ministers in het kabinet- Den Uyl? Lijsttrekker Bas de Gaay Fortman antwoordt: Ik zeg net als Walter Scheel, dat we heel bekwame mensen kunnen leveren. Het denken in machtstermen is de PPR overigens nog vreemd. Er rollen een paar namen over de tafel van kandidaat-bewindslieden. Maar voor de rest acht men de invloed in do Tweede Kamer het belangrijkst. Stemmers-leden In de progressieve combinatie ver wacht de PPR na morgen geen klein broertje meer te zijn. 'Maar Bas moet oppassen geen tweede Van Mierlo te worden', wordt plotseling opgemerkt. Het contact met de kiezers mag niet weer verloren gaan. Alle stemmers moeten leden worden, is de volgende opdracht, die men zich stelt. De PPR- ers denken ver te komen. Want in de eigen campagne is veel adressenmate- riaal verzameld. Desnoods mag men gratis lid zijn. De hoerastemming in de PPR is niet te temperen. Als ik de lijsttrekker aan het eind van de Nijmegense cam pagne op het plein tegenkom, vraagt hij, dat van de 'tweede Van Mierlo' niet in de krant te zetten. Het klinkt zo onvriendelijk. De PPR-man kan zich net verstaanbaar maken boven de democratische muziek uit. die uit de D'66 speaker schettert. Het had nooit zo ver hoeven komen. Was er bijtijds chirurgisch ingegre pen, dan was de Holle Boom bij Kraantje Lek in Bloemendaal gewoon nog hol geweest en meer niet. Dan had ie het twee weken geleden best kunnen bolwerken tegen de storm, die hem nu een stuk boven de gordel afgerukt heeft. 'In tachtig procent van dit soort ge vallen kan het afbreken van grote takken of hele kruinen voorkomen worden', zegt boomchirurg Van de Pol. 'Achteraf, dat hebben wij al met diverse bomen na een storm meegemaakt, kost het herstel wel drie keer zoveel als een behandeling voor af. Kijk, als het eenmaal gebeurd is, kan iedereen zien dat er iets mis was met een boom, maar ivij zijn specialis ten, wij kunnen zoiets wel één twee jaar tevoren constateren. En als je preventief iets kunt doen, zijn de kosten meestal laag'. De Holle Boom, geliefd rust- of eind punt van fietstochtjes met het hele gezin, was al jaren hol. Honderdzestig jaren, om precies te zijn. Want in 1812 was het ook een storm, die er een stuk uit sloeg. Maar een iep kan een hoop hebben en tot twee weken geleden stond in Bloemendaal nog altijd dezelfde holle boom, waar om heen allerlei fabeltjes gegroeid wa ren. De ouders van de kinderen in de buurt hadden er een soort boerenkool van gemaakt. Voor veel Bloemendaal- se kleinen bestond de ooievaar he lemaal niet; zij geloofden vast en zeker dat de kindertjes uit die boom kwamen. De zware klap van de gevallen boom kwam dan ook bij heel wat mensen Geniepig geplaatste bommetjes blij ven, zeker als ze in eigen land gelegd worden, sensationeel nieuws, dat ook door ons Nederlanders wordt gevré- ten. Dat blijkt nu weer overduidelijk uit een NIPO-onderzoek: 96 procent van alle ondervraagden, jong of oud, man of vrouw, -blond of grijs, had de berichten over die 'eigen' bommeldin gen gehoord of er over gelezen en dat kun je toch warempel niet van elk stukje nieuws zeggen. En wie, denken we met z'n allen, heeft die bommetjes dan wel geplaatst? Onge veer evenveel van ons zeggen zonder aarzelen 'natuurlijk buitenlanders' als 'natuurlijk Nederlanders'. Vier pro cent denkt dat die twee het óf om de beurt óf samen doen en meer dan een vijfde heeft geen idee waar hij/zij de daders zoeken moet. Ook zo'n dik vijfde deel sleept allerlei redenen voor het leggen van een bom aan. maar 67 procent is er vast van over tuigd dat zulke eplosieven uitslui tend een politieke achtergrond kun nen hebben. En die mensen die zulke dingen om al of niet politieke redenen doen, vroeg het NIPO verder, komen die uit een extreem linkse of een idem recht se hoek? Volgens 47 procent van ons allemaal kan het niet anders of dit soort bommenwerpers moeten tot ui terst linkse groeperingen horen De gevoelig aan, maar ze kunnen gerust zijn: de B omens tichting in Zeist (Driebergseweg 3c) heeft zich over de Holle Boom ontfermd. Er is een actie ontketend, die naar schatting zo'n drieduizend gulden moet opbrengen, maar dat is deze bijzondere boom (een natuurmonument van historische u-aarde, vindt de Stichting) dan ook u-aard. De gebroeders Copijn in Groe- nekan, Nederlands eerte en internati onaal erkende boomchirurgen, met wie de heer Van de Pol samenwerkt, gaan 'm genezen. Want als het goeie zijn de titel is onbeschermd zijn boomchirurgen echte geneesheren. 'Een boom is ook een levend wezen', zegt de heer Van de Pol, die er van overtuigd is dat de boom gered kan worden. 'Alleen de buitenkant van de boom leeft. Dat gat zegt niets. Ik kan je een boom laten zien die door ons behandeld is, waar drie volwassen kerels in kunnen staan, maar die is absoluut niet dood'. Net als bij een mens moet allereerst de wond dicht. Dat gebeurt met een zalfje, in deze geneeskunst lakbalsem, een plastic emulsie op waterbasis die zo'n wond helemaal afsluit. Dat zal snel moeten gebeuren, want het door de breuk tevoorschijn gekomen verse hout loopt gevaar een rottingshaard te worden en dan ben je verder van huis. Hoeveel de behandeling gaat kosten, is nog niet te zeggen, al heeft de Bomenstichting dan ook een voorlopige schatting gemaakt. Dat ligt o.a. aan de bereikbaarheid, de mate van beschadiging en de tijd die de nazorg vergt. Er is al ruim vijfhon derd gulden toegezegd, maar de Bo menstichting hoopt op meer. mensen die denken volgende week op DS'70 te stemmen, voelen het meest voor die redenering (58 procent en de WD-stemmers hangen daar dicht ach teraan) KVP- en ARP-smpathisanten het minst. Die vermoedelijke ARP- stemmers zijn overigens de enigen die de herkomst van de bommen geen van allen onder extreem-rechtsen zoe ken en onder de dito D'66-kiezers zitten de meesten (12 procent) die dat juist wel doen. Na al dit links-rechts-links-rechts blijft er ook nog eens 47 procent over, die woensdag wel op een van de grote partijen gaat stemmen, maar wat dit punt betreft, helemaal niets kiest. Die hebben er gewoon geen idee van. Miss Holland, zojuist in Londen gearriveerd voor de Miss Worldver- kiezingen op 1 december, twijfelt zelf ernstig aan haar kansen op de stalen overwinnaarscape (waarvan kort gele den een plaatje in deze hoek is afge drukt). Nu zijn er ook wel vijfenzes tig deelneemsters en de 22-jarige Mo nique Borgeld uit Amstelveen is ei genlijk derde keus maar daarom niet minder blond en misserig want Miss Holland één en twee gaan eenvoudig niet. Directiesecretaresse Monique beschouwt Londen voorlopig dan ook veiligheidshalve als niet meer dan een snoepreisje. 'Praat iets duidelijker, Slmpkins. En waarom voer je de reptielen niet?' Klaas van der Veen TOK 'Toen de CHU mij vroeg of ik een plaats wilde innemen op haar kandidatenlijst voor imende Tweede Kamer-verkiezingen, heb ik niet lang met het ja-woord geaarzeld. Vooral, omdat ld dat het positieve beleid voor de zelfstandigen, waartoe het kabinet-Biesheuvel heel duidelijk ïerste aanzet heeft gegeven, ernstig in gevaar komt als de rode drie (PvdA, D'66 en PPR) het het zeggen zouden krijgen, al of niet in een minderheidskabinet." Aan het woord: mr. Gerard luiden (41), algemeen sekretaris van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond voor het en- en kleinbedrijf en nummer twaalf op de CHU-lijst. menwerkende rode drie hebben ijk aangetoond niet in staat te en beleid voor de zelfstandigen nnen voeren en daarom be- J ik het als een uitdaging de e hebben op een meer vooruit ten post dan waar ik nu zit e meest essentiële belangen van rote bevolkingsgroep te kunnen belangen zijn dat? an Muiden: 'Opheffing van de en sociale achterstelling van de fidigen bij de brede schare van ekkenden. Om een paar uiterst rijke zaken te noemen: volledi ge gelijkstelling van de reser- smogelijkheden voor de oude- orzicning, invoering (uiterlijk 1 lefi 1974) van de volksverzekering ^ongeschiktheid en het geleide- öaar toch zo snel mogelijk in elkaar schuiven van de kinderbijslag regelingen voor loontrekkenden en zelfstandigen. En verder is er de inkomenspositie van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Er moet een einde komen aan het kennelijke gebrek aan interesse hier- voor bij het Centraal Planbureau, het CljförWOndGr Centraal Bureau voor de Statistiek, de meeste partners in het sociaal-econo misch overleg en een niet gering aantal politieke partijen. Men schijnt niet te (willen?) beseffen dat de reële inkomensontwikkeling van deze groep (ruim 400.000 mensen, die zorgen voor ruim een miljoen arbeidsplaat sen tegen de industrie ruim 1,3 mil joen) in de jaren 1969-1972 óf gelijk is gebleven óf achteruit is gegaan en gemiddeld ongeveer 20 pet bij die der werknemers is achtergebleven. Dat kan niet langer. Zowel in het sociaal- economisch- als in het financieel-eco- nomisch beleid moet er duidelijk naar gestreefd worden dat de reële inko mensverbetering van de middenstan ders niet achterblijft bij die van de andere bevolkingsgroepen'. standige ondernemers bij. Een man overigens, die zich er (ondanks zijn 17-jarenlange verbondenheid met het wel en wee van het midden- en klein bedrijf) nimmer toe laat verleiden VOOrUitqanQ het algemeen belang uit het oog te verliezen. Integendeel, mr. Van Mui den houdt nauwgezet de vinger aan de pols van nationale- en internatio nale economische ontwikkelingen en als zodanig geniet hij (achter de schermen) bekendheid als 'cijferwon- der'. nog geen reden om de Chateauneuf du Pape nu maar op temperatuur te brengen'. Als de NCOV-sekretaris de Tweede Kamer 'haalt' krijgt de vaderlandse politiek er et., fervent en deskundig voo' echter v de belangen der zelf- Wie hem om zijn mening vraagt over een bepaalde sociaal- of financieel- economische ontwikkeling, krijgt vrij wel nooit een verhaal te horen over de consequenties daarvan voor het midden- en kleinbedrijf alleen. Nee, hij zal (als de tijd er voor is) de informant bij voorkeur een breed in ternationaal kader schilderen, waarin de meest recente trend van Wall Stree'.'s Dow Jones gemiddelden, de nieuwste produktiviteitstendenzen in Japan, de gevolgen van de jongste havenstaking in Engeland en de laat ste in- en uitvoercijvers van West Duitsland in onderlinge samenhang op wonderbaarlijke wijze rondbuite- len. Aan het slot van zo'n 'college' volgt (als domper op de 'feestvreug de') echter niet zelden een opmerking als bijvoorbeeld: 'Maar dit alles geeft Het is dan ook vrijwel onmogelijk met Gerard van Muiden om de infla tieklip heen te zeilen zonder dat hij je er opmerkzaam op maakt. Op dit punt heeft hij, zoals over zoveel ande re vraagstukken, zijn eigen filosofie. Velen noemen 1972, als het gaat om inflatiebestrijding, een verloren jaar. Maar dat is, zegt mr. Van Muiden, niet juist, zeker niet, als we naar de overheidsfinanciën kijken. 'De vlot tende schuld is aanzienlijk vermin derd, de inkomsten en uitgaven zijn meer dan in evenwicht en er is weer een batig saldo op de betalingsbalans. De inflatie-impuls vanuit de overheids- aktiviteiten is fors teruggedrongen. Ook de perspectieven voor 1973 zijn goed, want de rijksbegroting toont een solide financiering en de inflatoi re financiering van de gemeenten is een halt toegeroepen' En de loon- en prijsontwikkeling? 'Ook op deze terreinen kunnen we niet spreken van een verloren- jaar. We mogen hoogstens zeggen dat een aantal dingen niet gelukt zijn, en dat geldt dan met name het terugdringen van de cijfertjes. In de overlegsfeer en in het besef van verantwoordelijk heden is wel degelijk vooruitgang ge boekt. Het is daaruit, dat het centraal akkoord kon worden geboren. Al met al is er sprake van een duidelijke eerste aanzet voor een anti-inflatoir beleid en daar moeten we in 1973 mee verder gaan voor de daarop vol gende jaren'. 'Ik ben blij, dat de vakbeweging de nieuwe kabinetsformateur meteen al een nieuw verlanglijstje voorlegt, dat schept duidelijkheid. Verder gaat het er om elkaar tijdig en voortdurend met eikaars inzichten en opvattingen te confronteren. Ik geloof in dat soort Seelen-massage', aldus mr. Van Mui den, die ook om die reden meent dat de recente prijsbeschikklng een panie kerige beslissing is geweest, waarmee de overlegsfeer geen goed is gedaan en aan de juistheid waarvan ook in ch-kringen ernstig wordt getwijfeld. 'Maar als je met de ministers aan de overlegtafel zit, zie je de spanning, de tekenen van nervositeit en het tekort aan slaap duidelijk op hun gezichten; 1972 gaat de geschiedenis in als het jaar, waarin een aantal ministers te weinig nachtrust kregen. Dat moet in 1973 veranderen. Het is niet goed constant van 's morgens tien uur tot 's nachts drie uur te werken. Dat komt een rustige oor deelsvorming niet ten goede. 'Slaap er nog eens een nachtje over' is een goed Nederlands gezegde'. Stabiliteit Mr. Van Muiden ziet de CHU als een partij, die duidelijk een brugfunctie vervult, zowel binnen de drie samen werkende confessionele partijen als in het grote politieke geheel. ('Het was niet toevallig dat vanuit deze partij een poging werd gedaan de breuk in het kabinet te lijmen'). De kamerkandidaat acht het dringend gewenst (met name ook voor het midden- en kleinbedrijf), dat er na de komende verkiezingen langdurige po litieke stabiliteit komt. Daarvoor is het zijnsinziens nodig dat de drie confessionele regeringspartijen ten minste 68 zetels halen (thans 58), omdat zij dan slechts één andere partij nodig hebben voor de vorming van een nieuw kabinet. 'Mochten het er minder dan 68 worden dan is het verstandig niet alleen met de WD in zee te gaan, maar ook (weer met DS'70. Deze partij heeft meer aan dacht voor de sociaal zwakkeren dan de VVD en dat is voor een evenwich tig beleid van groot belang'. Mocht mr. Van Muiden een zetel in de Tweede Kamer krijgen dan zal hij zijn werkzaamheden voor het NCOV gedeeltelijk blijven voortzetten. 'Het is van belang een goed contact te blijven onderhouden met de groepe ring, met wier problemen je ook in de Kamer vooral te maken zult krij gen. En bovendien wil ik politiek graag onafhankelijk blijven, want het is en blijft een onzeker bestaan en ik moet natuurlijk ook om m'n gezin (met vrier opgroeiende kinderen) blijven denken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7