Pleidooi voor behoud van rijk natuurschoon in de Krimpenerwaard Zoveel mogelijk Noordwijkers in nieuwe woningen Voorzitter D. van der Blom kreeg stereo-installatie De bedorven kip met de gouden eieren PPR grote winnaar 6930 1 GEMEENTE LEIDEN NEDERLANDS le of 2e graads CHU LIJST 6 Mevrouw S. Nap BONTMODE VAN EGMOND JONGEDAME VAN KLARENBOSCH Bakker Citroën Occasions TROUW/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 Het meest bijzonder waardevolle gebied van de Krimpenerwaard gefotografeerd vanaf de IJsseldijk bij het Eerste Veerstalblok in Gouderak waarvoor momenteel in de Krimpenerwaard een groot pleidooi wordt gehouden het onge rept te laten. Het is het laatste voorbeeld van het oude cultuurlandschap in de omgeving van Gouda. Artikel in 'Zuidhollands landschap KRIMPENERWAARD Het is menigmaal betoogd: als niet inge grepen wordt, zal er op den duur niet veel meer van de groene Krim- pernerwaard overblijven. 'Het besef van de aanwezigheid van rijke tot zeer rijke milieus rond Gouda zal zijn doorwerking moeten heb ben in alle desbetreffende beleidsbeslissingen van alle betrokken be stuurscolleges'. Zo doen de heren J. J. den Held uit Groenekan en H. G. v. d. Weijden uit Ouderkerk a. d. IJssel een dringend beroep op het behoud van de natuur in de Krimpenerwaard. Nog steeds kan de Krimpenerwaard bogen op groene polders en het aan grenzende Gouda kan cultuurhistorisch het hart van het Zuid-Hollandse pol derland genoemd worden. In de Krim penerwaard wordt men nog altijd ge confronteerd met de mooie vlakke wei landen, brede sloten, polderboezems, Tiendwegen, houtkaden, veenputten, eendenkooien en niet te vergeten de prachtige buurtschappen waar nog me nige oude monumentale boerderij te zien is. De Krimpenerwaard mag zelfs zeer rijk worden genoemd wat betreft de hoeveelheid zeldzame planten, vooral het gedeelte langs de Hollandsche IJs sel, juist ten zuid-westen van Gouda (in het Veerstalblok te Gouderak). Een volledige lijst van alle soorten planten en dieren die in de Krimpe nerwaard voorkomen zou meer dan duizend namen tellen. Wat soorten rijkdom betreft is het gebied bij het Eerste Veerstalblok in Gouderak zelfs vergelijkbaar met een belangrijk na tuurreservaat als het plassengebied bij Nieuwkoop en Noorden. De botanische rijkdom (het gaat hier om vijf voor dijk langs de Hollandsche IJssel) blijkt ook uit het aantal soorten hoge re planten dat hier voorkomt. In Ne- BURGERVEEN Een onvergetelijke avond werd het gisteren voor de heer D. van der Blom die afscheid nam als voorzitter van het dorpshuisvverk in Burgerveen. Hij deed dit tijdens de herdenking van het 10-jarig bestaan van het 'Dorpshuis Marijke'. Begon nen werd met een receptie, waarbij talrijke sprekers het woord voerden. De heer Van der Blom zelf gaf een overzicht over de afgelopen tien jaar. Burgerveen kwam destijds in het nieuws omdat de bevolking zelf een dorpshuis ging bouwen. Dankzij het feit dat de Burgerveners de handen uit de mouwen staken was de buurt schap de eerste in de Haarlemmer meer waar men kon spreken over een eigen dorpshuis. Na de inleiding van de heer van der Blom sprak de heer H. Vissers, die enige tijd voorzitter van de Stichting Dorpshuiswerk Haar lemmermeer-Zuid was. Andere spre kers waren onder meer de heer C. Heemrood. Namens de club van 60+- ers. die vanaf het eerste uur alle verrichtingen, verbandhoudende met het dorpshuis volgden. De heer Pruis- sens van de SDHZ, de arts D. van der Weg, een van de eerste voorzitters van de stichting die zich vooral tot de heer van der Blom richtte. De Cebe- co, de enige industrie die Burgerveen rijk is, was vertegenwoordigd door de heer Emmelkamp. Natuurlijk was ook burgemeester C. van Stam aanwezig, hoewel nog niet officieel als zodanig in functie, beschouwden de Burger veners het als een primeur hem als burgemeester aan te spreken. De heer (van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Dankzij de oplet tendheid van de filiaalchef van een Zoetermeers grootwinkelbe drijf, werd een einde gemaakt aan ae wel zeer uitzonderlijke oplich tingspraktijken van een 36-jarige vertegenwoordiger. De man reisde stad en land af naar de filialen om er zijn trucs toe te passen. Hij deelde dan aan de filiaalchef mee, dat hij de dag tevoren meestal drie kippen had gekocht en enkele pakjes boter, omdat hij yisi te zou krijgen, die hij op kip wilde vergasten. Maar toen de kippen in de pan lagen 'stonken zij die pan uit', zo vertelde de maji dan, en vroeg de filiaalchef om schadever goeding. Het betrokken bedrijf gaf die schadevergoeding en dat lever de de man 20 tot 40 per keer op. Ook in Delft, Pijnacker, Bodegra ven, Leiden en Alphen aan de Rijn slaagde deze truc keer op keer. Nadat hij in totaal veertig zaken had bezocht, kwam in een vergadering van de filiaalhouders een normale zaak het punt ter sprake, dat men de laatste tijd zoveel bedorven kippen geleverd kreeg. Het bedrijf liet een onder zoek instellen, waarbij bleek dal de klacht ongegrond was. De fili aalhouders werden gewaarschuwd en toen de man in Zoetermeer opnieuw een poging deed. werd hij gearresteerd. Voor de Haagse politierechter be kende de man het ten laste geleg de. Hij zei in financiële moeilijk heden te hebben verkeerd. 'Maar u zult wel een heel bedrag aan reis geld. kwijt geweest zijn', veronder stelde de rechter. De officier her innerde eraan, dat verdachte al eerder wegens flessetrekkerij ver oordeeld uras geweest, en eiste vier maanden, waarvan twee voorwaar delijk. De verdediger betoogde, dat het plegen van fraude op deze manier wel erg gemakkelijk wordt gemaakt, omdat het betrokken be drijf geen legitimatie of kassabon vraagt. Het verhaal wordt zonder meer geloofd. Pleiter vroeg om geen onvoorwaardelijke straf op te leggen, in verband met persoonlij ke omstandigheden van verdachte. Het vonnis werd uiteindelijk acht weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar, binnen welke de schade aan het bedrijf moet worden vergoed. derland groepen op een km2 gemid deld 70 soorten, hier zijn er dit 195 op 1/5 km2. Het gaat hier om de laat ste resten van het oude cultuurland schap in de omgeving van Gouda. Deze gegevens, zo zijn de heren Den Held en Van der Weijden van mening (onlangs geponeerd in een artikel in 'Zuidhollands landschap', een perio dieke uitgave van de stichting met deze naam), zullen een zwaar gewicht in de schaal moeten gaan leggen in zake de afweging van belangen bij ver dere ingrepen in cn aantasting van natuur en landschap rond Gouda. VOORHOUT Vogelschietvereniging St. Hubertus hield de jaarlijkse schie- tavond, waarbij ook de echtgenotes van de leden aanwezig mochten zijn. De schutterskoningin mevrouw J. Kraakman heeft zich niet kunnen handhaven: zij werd opgevolgd dor mevrouw W. P. C. Prins als schutters koningin 1973. Een poedelprijs was er voor mevrouw J. van Velzen. Mede werking aan de schietavond verleen den 'The Moods' uit Lisse. KATWIJK In verband met Sint Nicolaas zullen de winkels van 29 november t.m. 4 december geopend zijn tot 21.00 uur. Ook dinsdagmiddag 5 december zijn de winkels open. NOORDWIJK In hun commetaar bij het onderzoek van de begrotingen voor 1973 spreken de Noordwijkse raadsleden hun grote waardering uit voor de nieuwe opzet van de algeme ne inleiding. Zij sluiten zich aan bij de wens van het college, dat de centrale financiering spoedig wordt opgeheven. In het verslag wordt geïnformeerd naar de stand van zaken ten aanzien van de toeristenbelasting. De vrees dat deze heffing in de mist zou zijn verdwenen, wordt door het college van B. en W. weggenomen. Inzake de toeristenbelasting wordt nog intern beraad gevoerd. Men hoopt zo spoedig mogelijk met een voorstel in de ge meenteraad te komen. SANERING MOLENSTEEGGEBIED Bezien zal worden wat de exploitatie last is, die het gebied van de Molen- steeg en omgeving kan dragen. De bestemming van de betrokken gron den zal daarop nauwkeurig worden afgesteld. Men vindt dit een vreemde zinsnede. Worden er dan geen huizen gebouwd in dit saneringsgebied? Er zullen zeker huizen worden ge bouwd, antwoorden B. en W. Alleen is het de vraag of de bouw van uitsluitend eengezinswoningen moge lijk zal zijn of dat ook meergezinshui- zen (middelhoge bouw) in aanmer king komen. Mocht dit wel het geval blijken, dan moet worden bezien in welke verhouding tot het aantal een gezinshuizen. WAT ZIJN APPARTEMENTEN? Wat is nu eigenlijk een appartement? Deze vraag komt aan de orde bij de bespreking van de woningbouw. In het toaal van op 1 oktober jl. in aanbouw zijnde woningen, werden de 59 apparatementen aan de Koningin Astrid Boulevard meegeteld. Volgens sommige raadsleden gaat het hier om gewone flatwoningen, die niets met de horeca-sector gemeen hebben. Maar dan is deze bouw in strijd met het bestemmingsplan. Op deze manier worden de grondspeculanten in de kaart gespeeld, meent een der raadsle den. Aan de Koningin Astrid Boule vard lag grond met beperkte moge lijkheden en die wordt zomaar omge zet naar de wens van de exploitanten. Dit vereist wijziging van het bestem mingsplan, wil er niet van boerenbe drog worden gesproken. Andere raadsleden menen, dat B. en W. de 59 appartementen niet tot ge wone woningen mogen rekenen. Het college vindt het hanteren van het begrip 'appartement' een hachelij ke zaak, zolang niet een sluitende begripsomschrijving is gemaakt. Er is een ontwerp voor een nieuw bestem mingsplan voor de Zuid-duinen in de maak en daarin wordt ook aan dit vraagstuk aandacht geschonken. De appartementen aan de Koningin Astrid Boulevard zijn voor de plaatse lijke volkshuisvesting praktisch zon der betekenis en in dat licht gezien zijn het dus geen 'normale' woningen. Zij voldoen echter aan de eisen, wel ke normaliter voor het begrip woning gelden. Zij zullen bij de woningtel ling zonder meer als woning worden aangemerkt zodat ze uiteindelijk toch geacht worden deel uit te maken van de totale woningvoorraad. Vandaar dat ze zijn meegeteld. Waardering heeft de raad voor het grote aantal woningen, dat op een zo korte termijn in Boerenburg is ge reed gekomen. Aandacht wordt ge vraagd voor het feit, dat er hoofdzake lijk voor de Noordwijkers wordt ge bouwd. Bepaalde flats zijn te duur en voor ae bevolking onbereikbaar. Het college van B. en W.: Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk nieuw gebouwde huizen door Noordwijkers te doen betrekken. Dit streven is zeker in Boerenburg waargemaakt. Dat toch een vrij aanzienlijk aantal nieuwe woningen door niet-Noordwij- kers betrokken is, wordt betreurd, maar dit is niet te voorkomen. Niet uit het oog moet worden verloren dat daartegenover zeer grote aantallen voor de eigen ingezetenen bestemde woningen tegen aantrekkelijke huur- en koopprijzen ter beschikking kwa men. Het probleem zal echter nog meer aandacht dienen te krijgen. VRAGEN OVER INVESTERING SPLAN Vele vragen zijn opgeroepen door het investeringsplan. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat in de toe komst zeker enige kruispunten van verkeerslichten moeten worden voor zien. Het meest noodzakelijk zijn deze op het kruispunt GoowegVan de Mortelstraat, wanneeer straks de rechtstreekse verbinding met de Lage weg gereeds is. Verder blijkt, dat in overleg met de gemeente Noordwijkerhout wordt on derzocht om het gehele recreatiege bied van het Langeveld doch voorna melijk de Suindamse Slag en omge ving van riolering te voorzien. Het wegdek van de Koningin Wilhel- mina Boulevard verkeert in een zoda nige toestand, dat reconstructie drin gend noodzakelijk is. Het college hoopt zo spoedig mogelijk een plan aan de raad voor te leggen. De kwestie van de stenen palen op het Lindenplein is in de raad reeds meermalen een onderwerp van discus sie geweest. Deze palen blijven staan, ook als B. en W. een voorstel tot reconstructie van het plein gaan doen. De verbetering van de 45 woningen van de vroegere bouwvereniging 'St. Jeroen' (Van Leeuwenstraat en omge ving) zal nog op zich laten wachten. Tot dusver kon geen overeenstem ming worden bereikt over de som, waarvoor het werk kan worden aanbe steed, B. en W. streven naar een spoedige oplossing. De raadsleden hebben kritiek op de hoogte van het presentiegeld voor de leden van de stembureaus. Leden die hun salaris krijgen doorbetaald en zij die voor eigen rekening moeten ver zuimen ontvangen evenveel. Men acht het presentiegeld aan de minimale kant en bovendien zijn de raadsleden van mening, dat degenen, die loon derven, volledig schadeloos moeten worden gesteld. B. en W. zeggen toe dat alle presen tiegelden dus ook andere dan die voor de leden van de stembureaus in studie zullen worden genomen. RESERVEPOLITIE NODIG Op de reservepolitie moet ruim 18.000 bijgepast worden. Neemt Noordwijk in dit opzicht een uitzon deringspositie in?, wil een lid van de raad weten. Waarom moet het korps hier zo groot zijn? Is de reservepoli tie wel nodig en wat doet zij? Het college laat het raadslid niet in het onzekere. In andere gemeenten is de situatie van gelijke aard, want de vergoedingsnormen zijn aan de lage kant. De minister heeft voor Noord- wijk een formatie vastgesteld van 35 man. In Wassenaar, Katwijk en Zand- voort is de korpssterkte respectieve lijk 48, 25 en 54 man. De reservepoli tie is ingesteld om in geval van buitengewone omstandigheden de be- roepspolitie te vervangen als deze el ders zou worden gestationeerd. Ook nu wordt echter al van de diensten van het reservekorps een dankbaar gebruik gemaakt wanneer er bijzonde re gebeurtenissen zijn of indien het gewone korps tijdens het seizoen de drukte niet aan kan. De raadsleden vinden, dat de subsidie voor de reeds jaren bestaande biblio theken schril afsteekt tegen die voor de stichting openbare bibliotheek NIEUWKOOP De vogelvrienden- vereniging 'De Kolibrie' heeft het weekeinde in het Parochiehuis haar jaarlijkse vogeltentoonstelling gehou den waarop bijna 400 vogels waren bijeen gebracht. De inzendingen wer den gekeurd dooreen vijftal keur meesters die over het algemeen over het materiaal zeer tevreden waren. KATWIJK Ds. W. Vroegindewey opent woensdag 29 november om half twee de koopmiddag van de dames- krans FEBE en de jongevrouwenvere- niging 'Ruth' in het Kerkelijk Cen trum aan de Voorstraat. De baten van deze verkoop komen ten goede aan de Geref. Zendingsbond. AARLANDERVEEN De collecte ten bate van de Stichting Het Hooge- land heeft in Aarlanderveen 180,82 opgebracht. KOUDEKERK De bazaar voor de Herv. Kerk georganiseerd door de da mes van de vrouwenvereniging 'De Liefde Sticht' mag als zeer geslaagd worden beschouwd. De juiste op brengst is nog niet bekend. Noordwijk. Anderen vragen of niet mogelijk is de openbare bijj theek een flinke financiële impukj geven, bijvoorbeeld voor de aanj» van een grote partij jeugdboekeo] In hun antwoord attenderen B. en) op het feit, dat het bibliotheek^ geheel bij of krachtens de wet worden geregeld. De beide reedij ren bestaande bibliotheken ontvii oorspronkelijk een subsidie van ji per jaar. In 1969 is deze bijdragjJ 100 verhoogd. Daarna is geenJ zoek om verhoging meer gedaan. De jeugd in Noordwijk heeft inb tijd de leesplanken van de jeugd; ling van de openbare bibliotheek r. wel geheel leeg gemaakt. Er zijn heden 1102 jeugdabonnementen i geven. Men verwacht dat nog winter het aantal tot 1400 zal stij Het aantal abonnementen voon wassenen bedraagt 542. Men w: korte termijn aan de jeugdbiblioö 1000 boeken toevoegen. DELFT Als grote winnaar t de PPR 'gisteren uit de bus bi] kamerverkiezingen op het chriih lyceum voor Delft en Rijswijk m Delftweg en de Diepenbrockstroa vierde, vijfde en zesde klassers j- de partij van Bas de Gaay Fortms zetels. Tweede en derde werda ARP (29) en VVD (28). Een verschuiving ten opzichte va schoolverkiezingen van 1967 toet de leerlingen van deze school naar de stembus haastten. Toen li de ARP met meer dan de helft de zetels uit de bus. OpvallenA wel dat D'66, destijds zeer 'in', was teruggevailzn. Met de grote winst voor de VF wel duidelijk geworden, dat ondr jongeren, het merendeel icas sir rechtigd, de polarisatie tussen I en rechts ook plaatsheeft. Het stf was dit merkbaar in het hoofd gé aan de Delftioeg ivaar alleen ra» zet weten-schappelijk onderwijs n gegeven. Sterker waren de conté nelen in de school aan de Diq brockstraat, ivaar veel uit land afkomstige leerlingen zitta leurstellend moet het voor de zijn dat op de school slechts zetels waren weggelegd. Een li gang die ook landelijk ivordt vreesd. Dat de PvdA slechts 101 kreeg en de PPR 46 wordt aan de invloed van het meestal formeerde milieu waar de leerl uit voortkomen. Ingecalculeeri feit dat het een christelijke sch kan toch, aldus één der leraren, den verwacht dat de huidige ref samen met DS'70 niet aan een derheid komt. de Wagt, die de heer Van der Blom voor een jaar zal opvolgen, richtte zich vooral tot de afscheidnemende voorzitter en bood hem namens de dorpsraad een stereoinstallatie aan. Cadeau's ontbraken trouwens toch niet. Een bijzonder fraai geschenk was ook een tweetal schilderijen, waarvan een de oude zondagsschool uitbeeldde, en de ander het dorps huis. De heer Van der Blom bood het dorpshuis-werk een nieuwe vaderland se driekleur aan en een voorzittersha mer. Zelf had hij het al die jaren zonder moeten doen. Zij tenslotte nog vermeld dat de SDHZ en de bij haar aangesloten dorpsraden, uitgezonderd de jubilerende vereniging, een vlagge- mast aanboden. De avond werd beslo ten met een optreden van het Burger- veense Zangkoor Ad Vendo met mede werking van Marjan Schattelijn. KOUDEKERK De eerste contacta vond die de voetbalvereniging 'Koude kerk' dit weekeinde hield, is een groot succes geworden. Speciaal het bezoek wat Sint Nicolaas en Zwarte Piet brachten was geweldig. Vooral toen de Sint door wedstrijdsecretaris Wagenaar gemasseerd moest worden wegens spierklachten in de benen. OUD ADE De 73e jaarvergadering van de ijsclub Oud Ade stond in het teken van het jubileum van voorzitter J. P. van Schie; 25 jaar was hij bestuurslid, waarvan 20 jaar voorzit ter van de vereniging, die thans 200 leden telt. Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Leiden. (Gemeentelijke Woningstichting) Turkooislaan 2. Hiermede berichten wij u dat het telefoonnum mer van het kantoor van de Stichting met ingang van 3 december 1972 zal worden gewijzigd in Het kantoor is geopend elke werkdag van 9 tot 12 uur. Reparatie-verzoeken schriftelijk te deponeeren in de brievenbus van het kantoor of van de huis meester. Van 16 uur 45 's avonds tot 8 uur 's morgens is onze telefoon aangesloten op een opname-appa raat. Spoedgevallen kunnen dus altijd telefonisch worden gemeld. Het bestuur. Aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap atheneum, h.a.v.o. en m.a.v.o., Kagerstraat 7, wordt zo spoedig mogelijk gevraagd een leraar/lerares C voor de leerjaren 4 en 5 en atheneum en h.a.v.o. Ook naar een gedeelte van het aantal beschikbare uren kan worden gesolliciteerd. Inlichtingen worden verstrekt door de rector, de heer drs. P. Bakker, telefoon 017105.21.84 of 5.44.40 (school) en 01751—31.24 (huis). Sollicitaties zo spoedig mogelijk te zenden aan de rector van bovengenoemde scholengemeenschap. Zieken en ouden van dagen kunnen zich voor vervoer per auto, naar een stem bureau in Leiden, in verbinding stellen met Thorbeckestraat 10 Telefoon 23807. NIEUWE VRIESKISTEN 2e keus voor oude prijzen 200 1 ƒ425,- I 300 1 ƒ590,- 425 1 ƒ790,- 600 1 5 jaar garantie. Inhoud ver zekerd. Temperatuur m-u. 30 gr. C. Afgehaald 5% korting. Prijzen incl. B.T.W. Telefoon 01710 - 31726. Weber koeltechn. Bernhardstraat 12 Leiderdorp. -Begrafenisonderneming Van der Luit Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 BREF,STRAAT 173 Hoe krijg ik een baan? solliciteren •n «Het wa' -j daar van weten moe' door F.M.F. Fels «c en 2e druk iO.OU verkrijgbaar *i de ooefchande KLUWER Algemene Uitgavan Wagemngen Per 1 januari a.s. of eerder kunnen wij plaatsen hulpen in de huishouding (vr. of m.) in de leeftijd van 20 tot max. 45 jaar voor schoonmaakwerkzaamheden op alle afde lingen. Sollicitatie bij het Hoofd van de Huishouding, mej. G. Veerman, dagelijks van 912 en van 35 uur. 1 ANNA KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE Mezenstraat 2 Leiden Voor verzorging van de Broodkamer en hulp voor de koks zoeken wij een min. leeftijd 17 jaar. Nadere inlichtingen over deze funktie worden gaarne verstrekt door ons Hoofd van de Huishou ding, mej. G. Veerman. Perzen- specialist Woning inrichting HAARLEMMERSTRAAT 51-53 LEIDEN TELEFOON 24958. LEIDEN ZIJLSINGEL 36 TEL. 01710-2W1 SASSENHEIM HOOFDSTRAAT 133 TEL. 02522-11427 CITROËN 2 CV 1968-69-70-71 vanaf 2.0C DYANE 435-6 1968-69-70-71 vanaf 23. ID 19 1967 vanaf 1.50ft'| FORD TAUNUS 1967 prijs 1.5 RENAULT 4 1970 prijs 2.75 DAF COMBI 1970 prijs 2.000,-| Inruil - Financiering - Verzekering

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16