fff I Deze nieuwe regering zal binnen 3 maanden al iets veranderen in Nederland. Geef ze morgen de kans Kies een nieuwe regering. Stem PvdA lijst 1 of D66 lijst 5 of PPR lijst 10 IPUEM Diensttijd zou nu al korter kunnen Amins vierde kind binnen een jaar uw probleem ook het: onze 'Bestuurscolleges vormingsinstitutei fout samengesteld L. D. Schaap administratieve medewerkster EEN H.T.S.-ER L. D. Schaap secretaresse/ stenotypiste ADVERTEREN DOET VERKOPEN Dit is de nieuwe regering die u morgen kunt kiezen Een regering van vooruitstrevende, zeer capabele mensen van wie u nu al weet hoe ze zullen regeren Stemt u op de PvdA, D66 of de PPR dan maakt u het deze regering mogelijk onmiddellijk aan de slag te gaan. Dan bent u zeker dat er werkelijk iets verandert in Nederland. Doet u dat niet dan stemt u in feite blind. Dan weet u niet hoe uw nieuwe regering eruit zal zien. En nog minder weet u hoe die nieuwe regering gaatregeren. Dan kiest u voor het oude geharrewar. Dan zal er wéér niets veranderen in Nederland. Daarom vragen wij u: Met deze regering zal binnen 3 maanden al véél gebeuren in Nederland TROUW/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 T14/1 Verrassingen in De Kosters testament Van onze militaire medewerker Een testament bevat in de regel enkele verrassingen voor de erfge namen. Het politiek testament van onze bewindsman voor defensie, dat enkele dagen geleden in de publiciteit kwam, vormt daarop geen uitzondering. Eén van die verrassingen is de opvatting van de minis ter over de duur van de diensttijd: tegen 1975 een vermindering tot veertien maanden als regel, en tot twaalf maanden voor een groot aantal eenvoudige functies. voorzien. Daarmee wijst hij de gedachte om de diensttijd op korte termijn integraal terug te brengen tot twaalf maanden, van de hand. Centraal in de opvatting van de bewindsman lijkt te staan de paraatheidseis die geldt voor onze NAVO-strijdkrachten: alle parate een heden moeten op sterkte zijn en blijven. Het vasthouden aan deze eis leidt ertoe, dat bij een reductie van de diensttijd, per tijdseenheid, meer dienstplichtigen onder de wapenen moeten komen om in de totale be hoefte te voorzien. En om dat waar te maken, zijn maatregelen nodig die tijd vragen, zoals wijziging van het uitstelbeleid, aanpassing van de oplei dingen, enzovoort. Bovendien zal een diensttijdverkorting de behoefte aan vrijwilligers voor specialistische func ties doen toenemen; een behoefte waarin op korte termijn niet valt te VAN ELZEN Een minder stringent vasthouden aan de paraatheidseis zoals in het ver leden nogal eens is gepropageerd door onder andere het Tweede-Kamerlid Van Elzen van de KVP, biedt mogelijkheden de diensttijd direct al terug te brengen. De dienstplichtige brengt een deel van zijn parate tijd door en wordt door dat deel bij zijn eenheid niet door een andere vervan gen. Uitvoering van deze gedachte plaatst uiteraard de organisatie voor niet geringe problemen: zij dwingt on der meer tot een ander systeem van legervorming om de vredesdienst niet al te zeer te verstoren. Daar staat tegenover dat zij, gezien de internati onale politieke situatie, volstrekt ver antwoord is en, wat ook niet te versmaden valt, leidt tot een aanzien lijke besparing in de exploitatiesector. Immers, het totale bestand dienst plichtigen wordt met ongeveer twin tig procent verminderd. Een afzonderlijk punt vormt het blij vend verschil in duur van de dienst tijd (respectievelijk 14 en 12 maan den). Gelet op het verschil in zwaarte van (en in opleidingstijd voor) de onderscheiden dienstplichtige func ties, is handhaving van dit verschil (nu resp. 18 en 16 maanden) vc'ledig begrijpelijk. De organisatie wil ook van dienstplichtigen die een relatief lange opleiding ontvangen, enig ren dement hebben. Dat de minister zich bij de samenstelling van zijn testa ment heeft laten leiden door organisa torische eisen, is duidelijk. Dat mag van een 'manager' ook worden ver wacht. Of zijn visie stand zal houden tegen de aandrang van hen die- juist waar het gaat om de dienstplicht, de individuele belangen stellen boven de organisatorische, is een vraag waarop alleen de toekomst ons het antwoord zal geven. KAMPALA (Reuter) Mevrouw Nora Amin, echtgenote van de Oegan- dese president, heeft een dochter ge kregen. Dit is het vierde kind, dat Amin dit jaar rijker is geworden. Zijn andere drie vrouwen, Mama Maliyam, mevrouw Kay Amin en mevrouw Ma- dina Amin, hebben ieder in de afgelo pen acht maanden een kind gekregen. Brieven die niet lijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948. Rotterdam. Vraag: Kunt u mij gegevens verstrek ken over J. C. U. Legner? Antwoord: Johan Coenraad Ulrich Legner (18591932) was tekenleraar te Venlo en Utrecht. Hij exposeerde vaak en zijn oeuvre was veelomvat tend: hij schilderde, aquarelleerde en tekende. Landschappen, stadsgezich ten, portretten. In het Frans Halsmu seum (Haarlem) is een schilderij van hem en in het Centraal museum te Utrecht een paar werken. Vraag: De stoppen van de elektriciteit sloegen een paar keer door en nu moet de bedrading worden veranderd in ons (huur)huis. Welke consequen ties kan dit voor ons hebben? Antwoord: Volgens uw brief bewoont u een vooroorlogs huis. Toe--, deze huizen werden gebouwd en van elek triciteit voorzien, werden niet dezelf de eisen aan dat lichtnet gesteld als tegenwoordig, nu in elk huis allerlei apparaten worden gebruikt, zodat aan passing volgens de normen van de EEG noodzakelijk is. Bij die gelegen heid wordt alles vernieuwd, worden in elk vertrek de voorgeschreven al dan niet geaarde stopcontacten aange legd, kortom het is een ingrijpende en kostbare verandering, die de eige naar /an de woning wel 1500 2000 kan kosten. Het ongemak tij dens deze verandering en de door het opbreken ontstane vernielingen aan vloerbedekking zijn voor de huurder. Het is daarom wel zaak, dat men de werkzaamheden geïnteresseerd volgt, als men daarbij betrokken is. Over de mogelijkheid dat de huurder de on kosten voor de aanleg van geaarde stopcontacten en, op den duur in een huurverhoging nog wel eens tegen kan komen, werd dit jaar reeds enige keren door or.s geschreven. Op dit gebied zijn veel juridische knopen. Vraag: Wat kan ik met mijn oude bontjas doen? Het bont was vroeger zwart en wordt nu rood. Kan ik het bont zelf ontkleuren en later verven? Antwoord: Zelfs bij de beste verfin- richting blijft het een riskante zaak een oude bontjas te verven. En het blijft een oude opgelapte jas. Ontkleu ren van bont is eveneens een zaak waar groot risico aan verbonden is. Een gewassen bontjas moet u ook op een zeer. bijzondere manier drogen en hoewel wij uw moed om in een ligbad te willen experimenteren bewonderen: we zien er geen heil in. Wat u er mee zou kunnen doen? Teenagers zijn dol op oude bontjassen en zullen er nu het winter is, weer graag in rondlopen. Ook kunt u zelf een paar leuke speelbeesten van het oude bont maken, of een zitkussen ermee over trekken. Vraag: Hoe verdrijf ik de houtworm uit mijn huis? De plafonds (triplex) zijn vrijwel opgegeten en ook op de zolder zie je overal sporen van die knagers. Antwoord: De kevertjes die verant woordelijk zijn voor de verwoesting leggen de eitjes op oneffen houtop pervlak (bij voorkeur ongeverfd). De larven die hier uit komen boren zich direct het hout in en blijven daar al etende en borende ongeveer twee jaar. Dan verpoppen ze zich en na ongeveer- twee weken vreet de jonge kever zich naar buiten (u kent de gaatjes), zoekt een partner en de kring is gesloten. Men kan dus begin nen te zorgen dat die kevertjes er niet meer in komen door aangetast hout te verwijderen en te vervangen door nieuw hout, dat men impreg- neert met een bestrijdings- en verdel gingsmiddel, terwijl men verder pro beert zoveel mogelijk larven te doden. Die bestrijding moet zodanig werken, dat binnen in. het hout de larven vernietigd worden, terwijl op het hout een laagje giftige stof overblijft die tot taak heeft de kevertjes te beletten de eitjes op het hout af te zetten. Men mag dan beslist niets overslaan. Oude panden cn dierbare oude wiegen zijn ideale infectiehaar den op een zolder. Doe alles nietsont ziend weg. Zowel de bestrijkingsmid- delen als de zg. curatieve waarbij de gaatjes stuk voor stuk ingespoten die nen te worden, zijn in de handel. Men kan bij ernstige aantasting de gemeentelijke ontsmettingsdienst con sulteren. De methode van verga kan slechts door vaklieden wo] toegepast. UTRECHT De besturen vair vormingsinstituten zijn nog veel veel samengesteld uit ondernemen personeelsfunctionarissen en te i nig uit ondernemers en persona functionarissen en te weinig uit i kende jongeren zelf. Aldus het M orgaan 'Ruim Zicht'. Tengevolge i deze samenstelling worden maatscij pelijke en politieke tegenstellm bij het vormingswerk teveel buiten deur gehouden. Gerdi Scheffer, voorzitter van de tholieke Werkende jongeren zegt het NKV-blad dat er ook gew moet kunnen worden over onrechti onrechtvaardigheden in bedrijf maatschappij, wanneer het vormii( werk wil aansluiten bij de belanga ling en de problemen van de weq de jongeren. De besturen van de vormingshui ten, zo zegt zij, zullen in hoofdi moeten worden samengesteld uit i kende jongeren, hun ouders en sti den. Dan bestaan er tenminste gai; ties, dat de oorzaken van de proci men van de werkende jeugd ini vormingswerk ook voldoende aanl komen, zonder dat er in de bestir mensen zijn, die dat tegenhoul omdat het niet met hun belan strookt. IM- EXPORT MIJ. B.V. - NUNSPEET vraagt voor direkt in bezit diploma Mavo en Typen. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan het kantoor der B.V., Paddestoelweg 12 te Nunspeet. De Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. vraagt (Elektrotechniek) voor de afdeling ver- bruiksontwikkeling. De werkzaamheden in deze afdeling om vatten o.m.: technisch-economische studies op het ge bied van de elektrische industriële en ruimteverwarming ontwikkeling van genoemde elektrici teitstoepassingen en het advies aan ver bruikers. Voor een inventieve persoonlijkheid in de leeftijd van 2430 jaar met belangstelling voor de technische, respectievelijk econo mische problematiek en met een goede uitdrukkingsvaardigheid in woord en ge schrift ligt hier een interessant werkterrein met goede toekomstmogelijkheden. Geboden worden: een aanvangssalaris van 1438,tot een maximum van 1732,per maand. goede secundaire arbeidsvoorwaarden zoals pensioen- en ziektekostenvoorzie ning. de AOW/AWW-premie komt voor reke ning van het bedrijf. Inlichtingen worden u verstrekt door het hoofd personeelszaken (telefoon 030-915911, toestel 1270). Een eventuele schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de directie van de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V., Croe- selaan 28. Postbus 110, Utrecht. IM- EXPORT MIJ. B.V. - NUNSPEET vraagt voor direkt Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan het kantoor der B.V., Paddestoelweg 12 te Nunspeet. Van links naar rechts staand: A de Goede,Prof. Dr.B Röling, Prof. Dr.W Duijsenberg, J. Schaefer.Drs JPronk,Drs M van Dam.DrJr AOele, Dr.M van Huiten. Van links naar rechts zittend: Mr A Goudsmit, Drs J. Gruijters, Prof Mr. M Rood-de Boer,Drs J.den Uyl, Mr H van Mierlo, Mr I Vorrink, Mr. M van der StoeL Verder maken als adviseurs deel uit van het kabinet: Mr. G. Langemeijer, Dr. S. Mansholt en Prof. Dr.J. Tinbergen. Stem dit keer niet op de vage beloften van 'n partij. Maar op de zekerheid Tan 'n regering. Op 'n programma dat uitgevoerd zal worden, maakt aan die rechtvaardigheid, die menselijke solidariteit die we - elk met onze eigen levensovertuiging - toch allemaal willen in Nederland. Stem of PvdA, of D66 of PPR. Dan gaat er werkelijk iets veranderen in Nederland. De plannen liggen klaar - we kunnen er onmiddellijk mee beginnen. Sommige zaken vragen tijd - andere dingen kunnen we meteen al veranderen. Stemt u PvdA, D66 of PPR en komt er 'n progressieve regering dan bent u nü al zeker dat reeds binnen 3 maanden het volgende gaat veranderen Onmiddellijke prijsstop en 'n strenge bewaking van de overheidstarieven (prijzen voor gas en elektriciteit, PTT, trein, bus en tram). Afspraken over 'n loon- en prijsbeleid op langere termijn op basis van de voorstellen van de vakbeweging. Een duidelijk anti-inflatie beleid. Verhoging wettelijk minimum loon met 5% per 1 januari, gevolgd door 'n verhoging van AOW voor gehuwden en de hoogste AWW tot dat hogere netto minimum loon per 1 juni. Ogenblikkelijke stop van de huurharmonisatie en -liberalisatie Om de werkeloosheid in de bouw te bestrijden én de woningsituatie te verbeteren worden er onmiddellijk een aantal noodgebieden aangewezen die extra geld krijgen voor nieuwbouw en verbetering van woningen en wijken. Gcén schoolgeld voor kleuters en leerplichtigen - geen 1000 gulden collegegeld! Al onze kinderen moeten gelijke kansen krijgen. Scholen die thans duidelijk achter blijven moeten daarom ook kleinere klassen krijgen, déér moet geld voor worden vrijgemaakt. Bezuiniging op defensie Afschaffing van alle nutteloze franje binnen onze krijgsmacht. Het defensie budget wordt meteen al verlaagd met 300 miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14