eoeo eleo Economen willen Den Uyl als 'vakman' in Catshuis hebben Grote behoefte aan rechtshulp - Speelt advocaat met de machthebbers mee? VteemdgeM! <fe POStgirO dak makkelijk! Advocatuur splitsen in 'commerciële' en 'sociale' sectoren Uitbreiding gevreesd van 'zwarte bedden' Zebra-straat in Rome Zwaarmoedige avond van Rotterdams Danscentrum Oud-wethouder van Castricum gaat na onderzoek vrijuit AR-gespreksgroep: stem op Schakel ■ROUW/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T13/K13 BALIE IN BEWEGING ADVERTENTIE Met Postgiro kunt u m meer dan 15 landen zónder kosten vreemd geld opnemen (grenzeloos handig op vakantie!). Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg De Nederlandse balie, dat zijn de -ezamenlijke advocaten, staat de laatste tijd voortdurend in de be langstelling, deels door eigen doen, deels door eigen nalaten. De grote ommekeer in de voort- iudderende advocatuur kwam in 1968 met de berechting van de bezetters van het Maagdenhuis, iet administratief centrum van de Amsterdamse universiteit. En- advocatenkantoren verboden oen hun jonge advocaten veel- ïl nog in driejarige opleiding, tagières om bezetters te ver dedigen, omdat dit de relatie met de cliëntèle zou kunnen schaden. De klanten zouden kunnen den ken dat het kantoor zich achter de bezetting zou stellen. !r werd een werkgroep gevormd voor een meer kritische balie naar aanlei- van dit ongehoorde verbod; in eder geval werden veel jonge advoca- en de ogen kritisch geopend, ien van de gevolgen was in Amster- lam de organisatie van een congres 1969) over de voorlopige hechtenis, waarover toen net een wetsontwerp was ingediend, dat heftige kritiek oogstte. Op dat congres werd de ge dachte geopperd om een soort piket dienst van advocaten te organiseren rechtsbijstand aan verdachten lie na het politieverhoor in verzeke- worden gesteld. De bijstand zou jze opzet vier dagen eerder wor den verleend dan gebruikelijk was en jrotendeels overal nog steeds is. na- lelijk wanneer de verdachte in bewa ring genomen wordt voor (eventueel weemaal) zes dagen. Door de vervroeging van het tijdstip ran rechtsbijstand kan er een aantal lingen eerder of beter gedaan wor- "?n: hulp aan de familie; contact met officier van justitie over de vraag inverzekeringstelling wel nodig is, f vervolging wel nuttig is; inzage in it dossier als voorbereiding op even- uele voorgeleiding bij de rechter- ommissaris die het bevel tot bewa- ing geeft, als hij daartoe door de ordering van de officier aanleiding liet. laar bovenal: hoe eerder de advocaat 1 bij komt. hoe meer greep hij blijkt e hebben op een van de tragische aspecten van het strafprocesrecht. Geen verdachte kan namelijk gedwon- in worden bewijs tegen zichzelf te veren, maar in de praktijk doet 90 6 procent van de verdachten dat wel door een bekentenis. Alle achtereen- p&ende stadiums van een strafproce- re vanaf aanhouding op straat via litieverhoor, voorgeleiding bij de iicier van justitie, bij rechter-com- ssaris tot uiteindelijk verhoor ter rechtzitting blijken uit onderzoek :eds tot vergroting van het aantal kentenissen te leiden. Zo daalde in laardingen blijkens onderzoek in de en 60 het percentage ontkenningen n 86 bij aanhouding al tot 19 bij fsluiting van het politie-proces-ver- lal. laaruit mag men tenminste conclude- en dat het wettelijk verbod tot het erkrijgen van verklaringen van ver achten onder dwang doorkruist rordt door de structurele dwang die igt in de aangevangen strafprocedure. )oor vervroeging van het tijdstip van echtshulp in de procedure valt te rrwachten dat het percentage ont- enningen zal toenemen. Consultatiebureau samenwerking met het Criminolo- isch Instituut aan de VU is in lorizontaal: 1. houtworm, 4. kerk- ang, 7. vakje in een kluis, 9. onacht- Ham, 11. plaats in Limburg, 13. dreef, f vernis, 16. loterijbriefje, 17. mand, voorkomen, 20. onheilaanbrengen- godin, 22. uitgebraden stukje vet, grappenmaker, 25. gunstig gezind, uithangteken, 29. zangstem, 30. noudsmaat. «ticaal: 1. patroon, 2. geestdrift, 3. •t, 4. hoofddeksel, 5. rustig, 6. ge- "iteweide, 8. wratmeloen, 9. deel Kn de hals, 10. bitter vocht, 12. tgestotene, 14. hartslagader, 18. omachtige sierplant, 19. spinneweb, zijrivier van de Rhóne, 21. organi se verbinding, 23. ik ontken (Lat), beschermgeest, 26. dwaas, 27. inge land van haring. Amsterdam het Juridisch Consultatie- buro van de grond gekomen. In het jongste wetsontwerp over de voorlopi ge hechtenis is voorzien in de moge lijkheid dat een in verzekering gestel de verdachte om toevoeging van een advocaat vraagt, en dat zo'n vroeger toegevoegde advocaat ook gehonoreerd wordt uit de staatsruif. Los van deze samenwerking binnen het Consultatieburo kwamen er twee initiatieven op, beide niet tot strafza ken beperkt; één binnen de Amster damse jonge Balie om in de wijk in rechtswinkels zitting te gaan nemen en spreekuur te houden, een ander aan de VU om een juridische polikli niek te stichten voor rechtshulp door een advocaat in loondienst. Deze twee initiatieven werden verenigd in die zin dat de advocaten zaken van hun spreekuur door konden geven aan de advocaat van de polikliniek die zou gaan procederen. Daar zou bovendien wetenschappelijke begeleiding plaats vinden. Een financiële bodem in dit plan lag in een door de Amsterdamse advocatuur te garanderen aantal toe voegingen van 150 per jaar. Beducht voor broodroof stemde de Amsterdamse balie deze zomer dit plan af. De polikliniek is daarmee van de baan, de Jonge Balie houdt nog iets van het plan vast doordat advoca ten zitting houden in rechtswinkels. Immers de schatting dat er een grote onbekende behoefte aan rechtshulp is, lijkt juist. stellen van de rechtsorde de verdach te geconformeerd wordt aan die rechts orde, en rechtshulp waarbij de rechts orde wordt veranderd vanuit het vooropstellen van de rechten die men sen hebben. Repressiemiddel Het belang van deze onderscheidingen ligt o.a. daarin dat deze het ware gezicht van het strafrecht belichten als repressiemiddel van de staat. De tegenstellingen die er in de samenle ving liggen en via het maken van strafwetten beslecht zijn (zo is b.v. bedrijfsluiting met collectief ontslag niet strafbaar, maar verduistering in dienstbetrekking extra strafbaar) ko men pas werkelijk voor het voetlicht als men de tegenstellingen ook laat zien: de officiële waarheid van de vervolgende overheid tegenover de subjectieve waarheid van de verdach te. Het is steeds moeilijk om die tegen stelling naar voren te halen, omdat er een soort vanzelfsprekendheid in het rechtsbedrijf pleegt te heersen dat de gevestigde orde beschermd moet wor den tegen wie daar een inbreuk op maken. Al te gauw wordt ontkend dat de (straf)wet van POLITIEKE beteke nis is, de uitdrukking van de wil van een (of andere veelal ongrijpbare) meerderheid. De heiligheid van 'de' wet betwisten brengt al een enorme controverse teweeg. En bij de concre tisering van de tegenstelling tussen verdachtes gedrag en 'de' wettelijke orde liggen controverses voor het op scheppen wanneer de advocaat zou zeggen dat ook hij niet laakbaar vindt wat de verdachte gedaan heeft, dat ook hij die wet niet zo ziet zitten, dat hij vindt dat de rechten van zijn cliënt zijn geschonden. Verstaat men onder juridische hulp verlening echter voornamelijk clemen tie pleiten, zodat er een lichte(re) straf uit de bus rolt, dan zal men al snel vervallen tot laten blijken van eensgezindheid met de rechter van de morele laakbaarheid van verdachtes gedrag. De advocaat oordeelt dan mee met wat 'het beste' voor zijn cliënt is, binnen de bestaande mogelijkheden. Gevaren De gevaren die een niet-op-werkelijke- tegenspraak ingestelde advocatuur meebrengt kunnen gedemonstreerd worden aan de troebelen rond de Maagdenhuisverdediging. Men was im mers uiteindelijk benauwd voor het weglopen van klanten, die zouden kunnen menen dat het advocatenkan toor het eens was met mensen, die de wettelijke orde moedwillig verstoor den. En hoe men van officiële zijde de taak van de advocatuur ziet en ook de gevaren hiervan geeft de houding van de Duitse Justitie aan toen de Baader Meinhof-groep verde digd moest worden: geen advocaat zou mensen, die zich zo tegen de gevestig de orde keerden, mogen verdedigen. Ook hier de advocaat als helper bij de handhaving van de orde. Hervorming van de balie heeft dus allerhande aspecten. Deze betreffen de vraag hoe groot de behoefte onder de mensen aan rechtshulp is. Zij betref fen de ideologische opstelling van de advocaat (-catuur) in strafprocedures. Zij betreffen de verwezenlijking van fundamentele rechten van verdachten in strafprocedures; door dit alles loopt bovendien een financiële draad. Honorering Het punt van de honorering van de advocaat houdt de advocatengemoede- ren al lang in heftige beroering; en inderdaad is het huidige bedrag dat een advocaat voor een toevoegings cliënt (in de advocatenmond een pro- deaan genoemd) ontvangt volstrekt ontoereikend of zelfs de goedkoopste boterham te verdienen. De advocaten betalen zo uit hun inkomsten van de wel betalende klanten (voornamelijk uit de civiele, de burgerrechtelijke praktijk) de arbeid voor de voorname lijk niet-betalende strafrechtelijke klanten. Dit leidt tot allerlei ongewenste situa ties, waaronder deze. dat het vooral de jonge, nog onervaren advocaten zijn die strafzaken doen, en dat er aan strafzaken niet teveel tijd mag worden besteed, omdat er niet per uur wordt betaald. Een volledige strafpraktijk is financieel onmogelijk, zodat er op ieder advocatenkantoor min of meer alleen maar een speciali satie in het burgerlijk recht plaats vindt, en sporadisch in het strafrecht. Die honorering is al lange tijd voor werp van studie, en heeft geleid tot de ideeën over splitsing van de advo catuur in een commerciële en een sociale advocatuur. Zo zouden de op brengsten uit de civiele cliëntèle niet gedrukt worden door de min- of on vermogende cliëntèle uit de straf- en administratiefrechtelijke hoek. Hono rering van de sociale sector zou kun nen geschieden volgens een systeem van volksverzekering voor rechtsbij stand met vaste inkomens voor advo caten, zoiets als een ziekenfondsverze kering. Dén is ook een specialisatie in het strafrecht en strafpraktijk moge lijk. Dan kén de advocaat ook wezen lijk bijdragen bij wat veel verdachten zijn: vormgevers van nieuwe rechts- onderzoek, dat van Van Braam en Surie, getiteld 'Toestand en toekomst van de Nederlandse balie' wordt tot een splitsing geconcludeerd. Meespelen lossing van gisteren: r- 1. har, 3. ben, 6. elf, 9. o.d., 10. es. 12. e.a., 13. rafel, 15. gemet, 17 'O. 19. mak, 21. nalatig, 25. rat, 26. 27. offerte, 31. por, 32. oer, 34. oer, 36. motie, 38. ar, 39. tiran, 41. 42. pas, 43. sol, 44. ets. "ft- 1. hor 2. Adam, 3. bel, 4. eg, 5. 7. leek, 8. fat, 10. Lena, 11. semi, fantoom, 16. magneet, 18. la, 20. 22. laf, 23. tor, 24. spa, 28. fret. es, 30. toon, 31. para, 33. riet, 34. 'P- 35. ris. 35. mal, 37. eis. 40. R.O. De taken van de advocatuur zijn: het controleren van de staat en zijn orga nen, in het strafproces Via procesbe waking, en hulpverlening. Die contro le zou conflicten moeten impliceren, omdat er twee volstrekt tegengestelde belangen in het strafgeding zijn, dat van de staat in de vervolging en dat van de verdachte, maar in de dagelijk se praktijk van de advocatuur zien we dat de advocaat, die zich controversi eel zou moeten opstellen, gaat meespe len binnen het bestaande systeem van wetshandhaving, met de machtheb bers. Gedeeltelijk voltrekt zich dit proces zoals Tom Okker ook wel eens een tenniswedstrijd van zijn professio nele tegenstanders cadeau krijgt Een wat andere invalshoek is dat twee diametraal tegenovergestelde soorten rechtshulp denkbaar zijn: rechtshulp waarbij vanuit het voorop- Van een verslaggever UTRECHT De unie van zieken fondsen vreest, dat er nog meer 'zwar te bedden' bij zullen komen dan er nu al zijn; bedden ln nieuwe zieken huizen en verpleegtehuizen of afdelin gen die zijn gebouwd zonder mini- striële goedkeuring vooraf. Ter illustratie daarvan noemt de alge meen secretaris van de unie, de heer J. de Vries, een aantal bouwprojecten 'waarvan de lasten straks wel op de ziekenfondsverzekering en de AWBZ zullen worden afgewenteld', maar waarvoor geen toestemming si ge vraagd. Hij haalt zijn voorbeelden uit het tijdschrift 'christelijk instellings- wezen'.: - een gemeentelijk bejaarden verpleegtehuis in het plan Oostzaner- werf in Amsterdam, - een kinderboer derij bij de observatiekliniek de Eder- horst in Ede, - uitbreiding van het verpleegtehuis Auxiliatrix in Venlo, - - een kinderpaviljoen van de Neder landse vereniging van suikerzieken in Zeist (kosten geraamd op ƒ325.000), - een tehuis voor blinden in Rolde (kosten 3,6 miljoen). De Via Frattina in Rome heeft veel weg van een zebra. Bestuurders van auto's en andere voertuigen wordt hiermee duidelijk te kennen gegeven, dat alleen voetgangers de straat in mogen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twintig bekende economen hebben gisteren een op roep gedaan om morgen op de PvdA-lijsttrekker Den Uyl te stem men, omdat 'hij ook los van alle partijpolitieke kaders als een ge zaghebbend sociaal econoom wordt beschouwd'. 'Den Uyl verdient meer dan enig ander politicus het vertrouwen van het Nederlandse volk om minister president te worden. Hij is in staat een sociaal klimaat te scheppen, waar in de inflatie beteugeld kan worden', schrijven de economen. De verklaring is ondertekend door: dr. L. A. van Ankum (hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam), P. de Wolff (eveneens hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en oud directeur van het Centraal Planbu reau), dr. P. Verekamp (Universiteit van Amsterdam), dr. L. J. Zimmer man (Universiteit van Amsterdam), dr B. M. S. van Praag (universiteit van Leiden), dr. L. Koopmans (Ne derlandse Economische Hogeschool in Rotterdam), dr. W. Hessel (TH Twen te), dr. C. de Galan (Universiteit van Groningen) en de Groningse lector in de economie dr, de Haan, de Amsterdamse hoogleraar aan de VU dr. H. Linneman, de Groningse hoog leraar, dr. J. Pen, dr. H. J. Hofstra (Universiteit van Leiden), en oud minister van financiën, dr. P. Vinke (Universiteit van Leiden), dr. P. W. Klein, ir. C. Bos, dr. W. A. Roos en dr. J. Tinbergen en dr. N. H. Douben (allen NEH Rotterdam), dr. H. M. de Lange (directeur Universitair Insti tuut voor normen en waarden te Rotterdam) en de Groningse hoogle raar dr. F. J. de Jong. In hun verklaring zeggen de econo men onder meer, dat de sociale en financiële economische problemen waarv oor Nederland zich geplaatst ziet groot zijn en voortdurend in omvang toenemen. Een beter sociaal econo misch beleid is dringend noodzake lijk'. 'Blijkens hun programma menen di verse partijen zo'n betere politiek na 29 november van de grond te kunnen krijgen. Regeren is echter naar onze mening geen zaak van programma's of akkoorden alleen. Daarom is de we zenlijke inzet van de verkiezingen: wie moet in staat worden geacht een soci aal klimaat te scheppen waarin voor waarden aanwezig zijn om tot een oplossing van die problemen te ko men. Volgens de twintig bekende economen is Den Uyl de enige kandidaat minis ter-president waaraan met enige kans van slagen zo'n begin van een ander beleid kan worden toevertrouwd. In navolging van de hoogleraren heb ben gisteren ook veertien socialisti sche burgemeesters, 70 wethouders en 330 raadsleden alsmede leden van de Rijnmondraad en provinciale gen ge deputeerde staten hun voorkeur voor een progressief kabinet uitgesproken. Deze bestuurders wijzen met name het huurbeleid van het kabinet-Bies heuvel af. 'Dit beleid, dat gekenmerkt wordt door de huurliberalisatie en huurharmonisatie slaat de overheid de middelen uit handen voor het voeren van een sociaal verantwoord beleid', aldus de verklaring van deze bestuurders. door HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM Dat het Rotterdams Danscentrum zijn taak heel serieus opvat is bekend. Hoe serieus, bleek zondagavond in de Rot terdamse schouwburg: vier zware Etudes en als vijfde Hovings 'Ica- rus' is bijzonder degelijke kost voor één avond. Geen divertissement, geen luchtigheid, geen enkel dansgrapje. Wel zwaarmoedige uitzicht loosheid, uitgedanst in technisch verre van gemakkelijke bewegingen, waarmee het ensemble in ieder geval goed illustreerde wat er bij ballet, ook bij de moderne dansstijl, allemaal aan virtuositeit komt kijken. De grote première was 'Contacten' van Ineke Sluiter op muziek van Ton de Leeuw. De naam is duidelijk: zoeken, vinden en verliezen van contacten. Contacten, die klikken of die kortslui tingen geven. Vreugdevolle, schrijnen de, weemoedige contacten. Boeiend genoeg om op dit thema een mooi ballet te maken. Contacten is niet het sterkste ballet van Ineke Sluiter. Het begint met een wat weemoedig-verlangende solo van Louise Frank met veel adagio in een wat vermoeiend schemerlicht. De be lichting wordt in het tweede deel sterker, de bewegingen krijgen wat duidelijker uitdrukking. Toch kwam 'Contacten' niet zo gemakkelijk over op het vooral uit jongeren bestaande schouwburgpubliek, dat, ondanks de goede dans en de choreografische uit- Jasperina's grote egotrip AMSTERDAM Jasperina's Grote Egotrip, een nieuwe grote show met Jasperina de Jong, wordt voor het eerst vertoond op donderdag 2 decem ber in Carré, en blijft daar dan tot 28 februari. Daarna begint de tournee door Nederland tot eind mei 1973. Jasperina zal zingen, onder meer in twee tours-de-chant van vier liedjes, en dansen, met haar ballet van vier danseressen en zes dansers, die alleen ook kunnen (mee)zingen en meespe len in de sketches. Het orkest van vijf man, geleid door Gildo del Mistro, zal ook nog koor zijn. Alle muziek wordt gecomponeerd door Joop Stokkermans en de teksten zijn natuurlijk weer van Guus Vleugel. Eric Herfst regis seert en Irving Davies, een Londense choreograaf en showman, studeert de dansnummers in. Willi Ledel ont werpt decors en kostuums (meer dan honderd). CASTRICUM Het onderzoek van de rijksrecherche naar de gang van zaken bij de toewijzing van de bouw- contingenten in het Castricumse uit breidingsplan Noordend heeft geen bezwarende feiten aan het licht ge bracht voor oud-wethouder Bollen van Castricum. In het begin van dit jaar werd we thouder Bollen door een actie van ir. W. Stam in een plaatselijk advertei- tieblad tot aftreden gedwongen. De heer Stam, die in Bakkum een con structiebureau heeft, suggereerde in een aantal artikelen tussen neus en lippen door dat Bollen bij de verde ling van de contingenten en de be schikbare bouwgrond één plaatselijke wethouder had bevooordeeld en daar ook persoonlijk voordeel van had ge noten. Uit het onderzoek blijkt, dat er voor deze aantijgingen van de heer Stam niet voldoende grond aanwezig was. Oud-wethouder Bollen heeft nu op zijn beurt een raadsman in de arm genomen om na te gaan in hoeverre hij uit de voeten kan met een aan klacht tegen ir. Stam op grond van smaad of laster. De heer Stam is sinds enige maanden lid van het Castricumse gemeenteraad en hij voert op het ogenblik in de kieskringen Haarlem en Den Helder een eenmans-actie om met een een- manslijst een zetel in de Tweede Kamer te verwerven. Ir. Stam heeft zich inmiddels in een brief bij minister Van Agt beklaagd over het feit dat de Alkmaarse offi cier van justitie in deze zaak geen vervolging zal instellen. Bovendien heeft hij tegen deze beslissing bij het gerechtshof in Amsterdam beroep aangetekend. Ir. Stam meent dat deze affaire thans wordt aangegrepen om hem negatieve publiciteit te bezorgen in verband met zijn poging een Kamerzetel te behalen. werking reikhalzend bleef uitkijken naar wat heel gewoon plezier, dat immers ook aan een contact valt te beleven'. Misschien lag dat ook aan de wat zwaarmoedige muziek van Ton de Leeuw, die immers Ineke Sluiter tot haar ballet had geïnspireerd. Twee van de vijf, 'Nestwarmtc' van Bianca van Dillen en 'Aqueous' van Tony Hulbert waren eerder getoond, maar zij werden zondag voor het eerst door het Rotterdams Danscentrum in een schouwburgprogramma gebracht. Dat geldt ook voor 'lm Wind der Zeit' van Pina Bausch. Pina Bausch werkt in de Middeneuropese dansstijl, die zich ontwikkelde uit de Laban- techniek, terwijl voor het werk van het Rotterdams Danscentrum vooral de uit Amerika stammende ballettech niek bepalend is. Muziek en choreo grafie zijn samen ontstaan door een nauwe samenwerking tussen Pina Bausch en de componist Mirko Dor- ner. een over het algemeen heel aantrekkelijke manier van werken. Maar voor de dansers was Tm Wind der Zeit' met een hun vreemde tech niek een moeilijke zaak, en voor de toeschouwer kwamen deze gecom pliceerde dansbeweging en de choreo grafische opbouw wat theatraal over, met neiging naar niet altijd even aantrekkelijke weekheid en sentimen taliteit. Het ballet had te maken met de ontwikkeling van een mensenle ven, het verloop van de dag, de gang der dingen in de natuur: opgang, groei, ondergang vergankelijkheid. 'Aqueous' van Tony Hulbert op mu ziek van Tory Takemitsu leidend thema: vallende waterdruppels werd niet onverdeeld enthousiast ont vangen. Door het applaus klonk 'boe'- geroep. De doodsdreiging, uitgedrukt in het in het programma opgenomen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Pina Bausch: 'lm Wind der Zeit' citaat van Edmund Blunden, was dan ook in dit geval tot het uiterste geabstraheerde ballet verre van duide lijk. Hulbert had er zelfs (voor zover men bij deze vaak a-ritmische tik- muziek daarvan kan spreken) vrijwel een muziekballet van gemaakt. Met het gevolg dat hij tussen abstractie en dramatisering is blijven hangen. Rijkssteun voor Gewestelijk Orkest DEN HAAG Minister Engels (CRM) is bereid het tekort van het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland tot een bedrag van ƒ200.000,- voor rijks rekening te nemen, mits provincie en gemeenten garanderen dat door de verstrekking van subsidies het orkest ook volgend jaar zal kunnen blijven bestaan. Deze steun moet naar de mening van de minister als een een malige worden gezien. Er mag niet de conclusie uit worden getrokken dat in een gewijzigd orkestenbestel dit or kest door het rijk zal worden gesubsi dieerd. AMSTERDAM Het bestuur van de Gespreksgroep van A.R.-gezinden heeft ertoe opgeroepen, bij de verkie zingen van woensdag een voorkeur stem uit te brengen op de heer M. W. Schakel, nummer 8 van lijst 4. In haar oproep bepleit de gespreksgroep, waarvan prof. dr. A. C. Drogendijk voorzitter is, tevens een herstel van de oude regeringscoalitie', waardoor een krachtige bestrijding van de infla tie, een doeltreffend defensie- en poli tiebeleid, een optimale controle en efficiënte besteding van de ontwikke lingshulp en een herstel van de nor men der openbare zedelijkheid moge lijk wordt' Expogé H. P. J. Ketwich Verschuur uit Den Haag is benoemd tot voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd benoemd tot voorzitter bezettingstijd. Hij volgt wijlen mr. G. Oh. Aalders op. De heer Ket wich Verschuur is van de oprichting af lid van de Expogé. Van september 1942 tot mei 1945 verbleef hij in verschillende concentratiekampen. Hij behoorde tot de weinige overlevenden van de in de Oostzee gebombardeerde 'Cap Arcona' Van 1926 tot 1940 behartigde hij Ne derlandse scheepvaartbelangen in het voormalige Nederlands Indië, Zuid Amerika en landen in het Midden Oosten. Na de bevrijding is hij drie jaar directeur-generaal van het Neder landse Roode Kruis geweest en ver- volgengs twee jaar gevolmachtigde van het internationale Roode Kruis in het midden-oosten voor de hulpverle ning aan de Palestijnse vluchtelingen. Hij was van 1951 tot 1964 directeur- generaal van de Spoorweg-Sein Indus trie, waarna hij enkele buitenlandse maatschappijen is gaan representeren.' Consulent Per 1 januari is de benoeming te verwachting van ir. D. Hoogerkamp tot consulent voor de boerderijbouw en inrichting. Hij zal ir. P. Anema opvolgen, die is be noemd tot hoofd-ingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Fries land. Ir. D. Hoogerkamp 1937) is hoofd van de afdeling landbouwkun dig onderzoek bij het instituut voor landbouwbedrijfsgebouwen te Wage- ningen. Prijs De dr. H. P. Heineken-prijs voor de biochemie en de biofysica (100.000 gulden) is voor 1973 toege kend aan de Belg professor Christian de Duve. De afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen heeft dit meegedeeld. Professor De Duve (55) is hoogleraar zowel aan de universi teit van Leuv enals aan de Rockefeller- Universiteit te New York. Hij is de ontdekker van het lysosoom, een on derdeel van de levende cel, dat nodig is om de in de cel doorgedrongen vreemde stoffen af te breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13