UISHOUDSCBOOL NIET LLEEN VOOR 'ARME' 'DOMME' MEISJES liifjfê igehts hnks remits handhaving van het Christelijk Principe. Geen wikken of wegen, Stem Principieel: <J ABMA iw geleden begonnen als 'Industrieschool' Kerstkrant voor géén geld Schadevergoeding voor slachtoffers geweldmisdrij ven Vrouw verdrinkt Een bank die iedere spaarder iels te bieden heeft Kies een vaste koers: - W/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T11/RHL11 Van alle honderd meisjes die van de basisschool afkomen, gaan er drieëndertig naar de huishoudschool. Bij elkaar zitten er zo'n 120.000 meisjes op het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (Ihno); de doorstroming naar het middelbaar beroepsonderwijs is tamelijk groot: ongeveer zestig procent. De huishoudschool bestaat nu al ruim honderd jaar. In 1865 werd de eerste industrieschool in Amsterdam opgericht. Twintig jaar later kwam in Den Haag de eerste kookschool en vlak na de eeuwwisseling ontstond het landbouwhuishoudonderwijs dat speciaal voor meisjes van het platteland bedoeld was. Uit deze drie vormen van huishoud- onderwljs ontstond het officiële huishoud- en nijverheidsonderwijs. Oorspronkelijk leidde het liuishoudonderwijs op voor het huishouden, dat van de meisjes zelf of van de mevrouwen bij wie ze later als dienstboden zouden gaan werken. Dat is nu wel wat anders: er wor den nog wel kooklessen, naaidvakken en huishoudelijke vakken ge geven, maar daarnaast is er ook aandacht voor algemene vormende vakken zoals wiskunde en talen. Een andere naam voor het huishoud- onderwljs zou dan ook gewenst zijn. Er is wel eens voorgesteld het praktisch algemeen voortgezet onderwijs te noemen, afgekort: het 'pravo!' A\VERTENT1E inze onderwijsredactie 'Op de lagere werd er verschil gemaakt de kinderen die naar de havo of hoger gingen en nderen die naar de leao, lts uishoudschool gingen. De ie groep kreeg bijvoorbeeld en ontleden, dat kreeg de r knappe groep niet. Dat ik niet eerlijk. Gelukkig is de huishoudschool niet zo. leggen ze ook niet: daar ben dom voor. Je mag zelf we- rat je wilt worden'. Dat is itaat uit een opstel van een oudschoolleerling uit Zwol- ijk blijkt eruit, dat dit meisje :t heeft dal de wereld in- d is in domme en knappe kin- en dat zij bij de domme men- jort. Het onderwijs heeft zich last aan dat idee van 'dom' en Alleen de huishoudschool is eze leerling een instelling waar per dom of knap gezeurd wordt lar je je redelijk vrij kunt en.- lishoudschool. en eigenlijk het •gere en middelbare beroepson- s, heeft altijd te maken gehad Doroordelen. Kinderen die goed leren, gaan naar de middelba- ool. De anderen die beter met anden kiinncn werken, gaan et beroepsonderwijs. De 'hoofd'- en zijn de knappen, mensen die ireiken en daar meestal behoor- ee kunnen verdienen. De ande deren worden gauw 'dom ge- ze zijn maar tot op zekere in staat iets in de maatschap- bereiken en kunnen alleen in leringsgevallen veel geld ver- later. Om het allemaal nog ckelder te maken, valt die pan 'dom' en 'knap' ook meestal aculeuze wijze samen met de lijn die er tussen de sociale bestaat. 'Arm en dom' levert dijk makkelijk een beroepsop- op 'knap en bemiddeld' re in een voortgezette schoolop- ast heeft de huishoudschool k nog te maken met vooroorde- er de rol die mannen en vrou- gezin en maatschappij moeten :n. Een meisje dat niet zo an leren en daarbij ook nog uit ger sociaal milieu komt. gaat Les in nuttig handwerken (naaien en breien) op de Utrechtse huis houdschool in 1895. Met dergelijh,- aankleedpoppcn probeert men in 1972 de belangstel ling voor een goede opleiding op te wekken naar de huishoudschool. Een jongen uit datzelfde milieu komt op de lts terecht. En ondank.-, alle dooi stro mingsmogelijkheden die de mammoet wet biedt, kost het in de praktijk ontzettend veel moeite over die dikke streep tussen beroepsonderwijs en 'ge woon' onderwijs heen te stappen. Vooral voor kinderen uit de arbei dersklasse is het bijzonder moeilijk dat onderwijs te velgen dat bij hen past, ongeacht milieu en sekse. ADVERTENTIE Een citaat uit een ander opstel: 'De reden waarom ik naar de huis houdschool gegaan ben is dat het hoofd van de basisschool mij niet intelligent genoeg achtte voor een opleiding athenaeum-havo-mavo. Ik was het er zelf helemaal niet mee eens. m'n moeder ook niet. Toen ik naar 't hoofd van de school toeging, dat had ik beloofd, zei hij me dat ik toch eigenlijk best naar een hogere school had gekund, omdat de cijfers uitstekend waren. Maar ja. ik zat toen eenmaal op de huis houdschool en moest er daarom wel mee doorgaan, hoewel de pret er voor mij wel een beetje ai was'. Tien tegen één dat dit meisje he* wel op die 'hogere' school had mogen proberen, als haar moeder zelf een uitgebreide opleiding achter de rug had en wanneer het gezin tot de notabelen van het dorp behoord had, De vooroordelen oye; de mogelijkhe den die er in bepaalde milieus aanwe zig zijn. worden net zo goed op de basisschool als overal elders in de maatschappij in stand gehouden. Nou kan het erop lijken dat de huis houdschool door ons beschouwd wordt als het absolute dieptepunt binnen het Nederlandse onderwijs, waar zoveel mogelijk mensen vanaf gehou den moeten worden. Dat is niet zo. De huishoudschool zou een prima op leiding kunnen zijn, die voor een bepaalde groep kinderen (en dat is een grote groep) precies dat onder wijs biedt dat zij nodig hebben. De huishoudschool is niet alleen schuldig aan de vooroordelen: minstens zoveel schuld hebben de andere intellectuelc- re onderwijsvormen en uiteindelijk is vooral de maatschappij met alle hok jes die er bestaan voor arm. dom, Tijk, arm, man. vrou.v, schuldig. Dat er in het basisonderwijs gese lecteerd wordt en welke gevolgen dat heeft voor het lager beroepsonderwijs blijkt uit het volgende citaat uit een rapport over onderwijsvernieuwing bij het lager beroepsonderwijs te Soesterberg (WIBOS): 'Selectiedoel en selectievorm werken duidelijk in de hand dat de groep die niet voor mavo of hoger onderwijs geschikt geacht wordt automatisch een plaats in het beroepsonderwijs krijgt. Vanzelfspre kend werkt de maatschappelijke (min- der)achting voor deze vorm van on derwijs door tot de ziel van dit onder wijs. De leerkrachten vertonen dan ook het bekende scai* aan reactiever schijnselen, die liggen tussen woede en apathie, gevoelen^, die slechts bij uitzondering de bror. van verantwoord onderwijs kunnen vormen'. Verloop (ADVERTENTIE) J« aar Of die maatschappelijke 'minderach- ting' er ook de oorzaak van is, dat het verloop onder leraressen op de huis houdschool groot is. is niet bekend. Veel leraressen gever, maar een paar jaar les, om dan daarna te gaan trouwen. Vernieuwingen dringen op zo'n manier langzaam door, omdat er geen continuïteit is. Daarbij komt dan nog het bezwaar dat de leerlingen op grond van het gedrag van hun lera ressen gaan denken dat met het hu welijk het werken ophoudt. Je werkt tot je trouwt en omdat de meeste meisjes willen trouwen, is een be roepskeuze iets van het tweede plan. Dat veel meisjes inderdaad nogal vage ideeën hebben over een beroepsoplei ding en de vooropleiding die daan-oor nodig is, blijkt ook uit de opstellen. 'Ik wist nog niet wat ik zou willen worden, maar pas toen ik op de h lishoudschool zat wist ik het: Gymlerares. Maar ja, dat kon ik hier niet. Dus moest ik maar een ander beroep kiezen, nou, dat werd dan dierenartsassistente en daar blijf ik nou nog bij'. Niet alleen wordt de keuze om naar de huishoudschool te gaan vaak bui ten de meisjes om gemaakt, ook over de mogelijkheden van het huishoud- onderwijs wordt kennelijk weinig gepraat op de basisschool. Je kunt met de huishoudschool als basis best een paar kanten «o. maar je kunt er niet alles mee gaan doen. En dat zal je dan moeten weten voordat je een definitieve keuze maakt over de vorm van voortgezet onderwijs die je wilt gaan volgen. Nu wordt ook het lager hno vierjarig, net zoals de rest van 't lager beroeps onderwijs. De eenjarige brugperiode wordt met één jaar verlengd, zodat de leerlingen iets meer tijd krijgen om na te denken over wat ze na de huishoudschool gaan doen. Maar dan zitten zc al wel op de huishoudschool en dan zijn ze voor een belangrijk deel al gedetermineerd. Mocht later blijken dat een leerling eigenlijk iets anders had willen en kunnen doen, dan is het al gajw te laat. Middenschool Een van de oplossingen voor dit pro bleem zou de middenschool kunnen zijn, een school waar alle kinderen na de basisschool naar toegaan en waar ze de gelegenheid krijgen om drie of vier jaar lang algemene vorming te krijgen, zodat een werkelijke beroeps opleiding pas gekozen hoeft te wor den als ze wat ouder zijn. Ook de Commissie tot bestudering van onderwijsmethoden voor het alge meen vormend nijverheidsonderwijs voor meisjes, die een rapport 'Lager huishoud- en nijverheidsonderwijs in nieuw perspectief' uitbracht, heeft het over die middenschool 'waar het lhno een geheel eigen en waardevolle bij drage aan zou kunnen leveren, door de inbreng van de daar ontwikkelde en beproefde concepten, zoals: een school waarin de praktische leerweg alle aandacht kan krijgen; een school met daadwerkelijk on derwijs tegenover het alleen theorie- werkelijke; de differentiatie van leerlingen in eerste instantie naar hun belangstel ling en pas in tweede instantie naar hun intellectueel niveau'. Het eerder genoemde rapport van de WIBOS dringt ook aan op de vorming van een middenschool Voor het zover is kunnen er wel enkele moeilijkhe den verwacht worden, b.v. van de kant van de leerkrachten die 'anders' les zullen moeten gaan geven. Een wat functionelere lerarenopleiding is dan ook nodig, zegt de WIBOS. Daarnaast zouden ook de ouders wel eens problemen kunnen gaan opleve ren. 'Men wil. als vader zijnde (en als moeder toch ook dachten we, red.) voor zijn kind een zekere toekomst en men meent dat aeze alleen gerea liseerd kan worden volgens het oude onderwijssysteem' Een goede en mi me voorlichting aan leerkrachten en ouders over wat er in het onderwijs van de toekomst gaat gebeuren, zou deze moeilijkheden kunnen ondervan gen. Marle wordt wijzer Om de voorlichting op de basisschool een handje te helpen gaat de actie groep 'Marie word wijzer' dit najaar aan alle meisjes in de hoogste klassen van de basisschool een Rapport voor Later uitreiken. Deze actiegroep legde al eerder de nadruk erop dat meisjes er verstandig aan doen een vak te leren omdat hun toekomst zelfs als ze trouwen, helemaal niet zo zeker en geborgen is als ze zelf en hun ouders vaak schijnen te denken. Het Rapport voor Later wil voorlichting geven over een paar beroepsmogelijkheden voor meisjes en de vooropleidingen die voor die beroepen nodig zijn. Het Rapport kén alle Maries een beetje wijzer maken. Heeft u familie, vrienden of tennissen in het buitenland? Plezier ze dan met het spectee kerstnummer van onze "Weekeditie voor het buitenland" wekelijkse uitgave van NRC Handelsblad voor Nederlanden in den vreemde, d.w.z. buiten Nederland 'en België. Met uiVjoerig verslag over ons reilen en zeilen. In politiek, economie, cultuur, sport, fami lieteven. Kortom over alles wat nieuws is in Nederland en daarbuiten. Dat kost u niets. ^Hun naam en adres is voldoende. Wij zorgen dat ze die bijzondere krant vóór de Kerst in de bus krijgen. Met onze complimenten. Stuur ons onderc aande bon ingevuld in open enveloppe zonder postzegel meteen toe. XRC HANDELSBLAD "Weekeditie voor het buitenland" Antwoordnummer 534. Rotterdam Goed idee! Stuur uw speciale Kerstkrant gratis naar: Naam:_ Straat:- Plaats- Land:— Mijn naam:. Straat: Plaats: Handtekening-- I DEN HAAG Slachtoffers van ge weldmisdrijven zullen maximaal 25.000 schadevergoeding kunnen krijgen uit het Rijksschadefonds ge weldsmisdrijven. Dit blijkt uit het wets ontwerp dat minister Van Agt voor de instelling van het fonds heeft ingediend. Voor 1973 is een miljoen gulden voor het fonds uitgetrokken. Slachtoffers of hun nabestaanden krij gen alleen een uitkering als de schade niet verhaald kan worden en zij die schade zelf niet kunnen dragen. Het geweldmisdrijf moet in Nederland of aan boord van een Nederlands vlieg tuig of schip gebeurd zijn. Het scha defonds zal worden beheerd door een onafhankelijke commissie bestaande uit een rechter, een officier van justi tie, een advocaat, een deskundige op het gebied van de sociale verzekerin gen en een door het ministerie te benoemen secretaris. De regering ziet het wetsvoorstel als een voorlopige regeling om ervaring mee op te doen alvorens tot een definitieve wetgeving hierover te komen. Minister Van Agt heeft voorts een wetsontwerp inge diend om de rechter ruimere moge lijkheden te bieden schadevergoeding toe te kennen in geval van ten on rechte ondergane voorlopige detentie. MONNICKENDAM De 20-jarige mejuffrouw J H. Smit uit Amsterdam is gisternacht door verdrinking om het leven gekomen toen de auto waar in zij meereed na een botsing met een tegenligger van de rijksweg 7 bij Monnickendam het water inschoot. (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De S.G.P. doet niet mee aan politiek gedraai: Vandaag elkaar in de hoek trappen en morgen In hetzelf de schuitje meevaren! Stop met de slechte gewoonte alleen maar kritiek te hebben op regering, politie of leger. Wij willen HANDHAVING van het door God gegeven gezag, WAARDERING voor de politie, STEUN aan een goed georganiseerde krijgsmacht. Dèt is zeker: stemmen op de S.G.P. betekent een tegen gaan van geestelijke ontwrichting, konsekwente bestrij ding van druggebruik, pornografie of legalisering van de abortus. S.G.P.stemmen komen niet achteraf toch in de verkeerde hoek terecht! De meeste Nederlanders hebben het nog nooit zo goed gehad. Waarom dan zo ondankbaar? Onze eerste taak moet zijn nog achtergebleven groepen nu daadwerkelijk te helpen. Dat betekent: geen dwaze subsidies, maar evenwichtige bestrijding van de inflatie. Laat de gulden niet wegteren, daar is niemand mee gebaat; dat fs onrecht t.o.v. gepensioneerden, bejaarden, kleine zelf standigen en gehandicapten, dat Is fnuikend voor de werkgelegenheid. Ons politiek denken en handelen moet een oprechte weerklank van de Bijbelse waarden zijn. Staatkundig Gereformeerde Partij INLICHTINGEN:±PARTÏJ~BUREAU STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJMOLENSTRAAT 3, GRIJPSKERKE Zld

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11