'Op gezinshulp kan beslist niet meer bezuinigd worden' Levensverzekeraars kritiseren artikel Hoort u dat? Stereo 849 gulden! PHILIPS CRM boort gezinszorg 320 krachten door de neus Kamerlid constateert rechtsongelijkheid MATRASSEN (LMF) N.V. enige actieve jongens Medisch secretaresse een vrouwelijke kantoorkracht ADVERTEREN DOET VERKOPEN TROLT/KWARTET DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 KI Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT, AMSTERDAM 'Voor de gezinszorg is liet te hopen dat er een zodanig kabinet komt dat het welzijnsbeleid en dus ook de gezinsverzorging op goede ontwikkelingsmogelijkheden zullen kunnen rekenen. Dat lijkt mij de enige mogelijkheid om uit de moeilijkheden te komen.' Dit zegt drs. W. A. Timmerman, medewerker van de stichting Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Utrecht, met wie wij een gesprek hadden over de algemene toestand in de gezinsverzorging. Over de praktische kant van het werk, speciaal in Amsterdam, spraken wij met mevrouw K. L. Kuijper, maatschappelijk werkster en verbonden aan de katholieke stichting voor gezinszorg in Amsterdam. Van een verslaggever DEN AAG Het PvdA-Kamerlid is van mening, dat er sprake is van rechtsongelijkheid nu in één week de vroegere Haarlemse rechter mr. R. naar huis is gebracht door de politie na rijden onder invloed, terwijl een uit Suriname afkomstig echtpaar ge dwongen werd mee te gaan naar een Amsterdams politiebureau. Dit ge beurde wegens een geconstateerd technisch gebrek aan de auto. Het Kamerlid noemt het verzet van de Surinaamse familie tegen de ge dwongen gang naar het politiebureau 'niet geheel onbegrijpelijk', zolang er onduidelijkheid blijft bestaan over ge vallen waarin men wel en waarin men niet naar de politiepost wordt geleid. Hij vraagt of daarover meer rechtszekerheid kan worden gegeven. De heer Roethof wil ook, dat de Kamer wordt ingelicht over de gevol gen van het fouilleren van de betrok ken vrouw, die 'met medewerking van manlijke agenten op het bureau tot op de huid is gefouilleerd'. Dit ge schiedde op zodanige wijze, dat de vrouw later naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het afkopen van een levensverzekering zal altijd nadelig blijven omdat het een eenzijdige verbreking van een contract is. Maar de situatie is minder zwart dan zij wordt geschilderd in het decembernummer van de Consumentengids. In een reactie op de publicatie voert de Ned. Ver. Ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen aan dat 'ook iemand die een auto heeft gekocht en hem na een maand terugbrengt naar de dealer onvoordelig uitkomt. En wie een koelkast in huurkoop neemt en hem na twee maanden terugstuurt ziet geen stuiver terug van wat hij al heeft betaald. Ontijdige verbreking van een overeenkomst zoals ook een levensverzekering, zal altijd een nade lig effect hebben. Over sparen door middel van een gemengde levensverzekering schrijft de NVBL dat alle instellingen die zich bezig houden met het beheer van spaargelden kosten berekenen, want 'dat is hun bedrijf.' 'Die kosten zijn misschien lager of hoger dan wat levensverzekeraars in rekening brepgen. Dat doet er hier niet zoveel toe, want de consument is vrij in zijn keuze van spaarvorm. Feit is wel, dat sparen bij een spaarbank bijvoorbeeld iets automatisch en on persoonlijks heeft: de spaarvorm wordt nauwelijks aangepast aan de persoonlijke wensen of eisen van de cliënt. Bij een levensverzekering en dat is het andere uiterste geschiedt de aanpassing aan persoonlijke om standigheden wèl en er zijn jaarlijks honderdduizenden mensen die daar van tot hun eigen voordeel gebruik maken', aldus de MBVL. hier en daar nog wel wat bij te vijlen aan de manier waarop het levensver- zekeringbedrijf in Nederland wordt uitgeoefend. Dat is de bedrijfstak zich bewust en het bijvijlen gebeurt ook. Desondanks wil de Consumentenbond nu meteen maar 'structu ele veran deringen' en de hele spaarfunktie van de bedrijstak afschaffen. De Consu mentenbond doet het voorkomen of zij onfeilbaar is. Maar wanneer zij de hand in eigen boezem steekt zal zij constanteren dat haar voorlichting ker over levensverzekering, allesbeh ve volmaakt is.' Deze kritiek wordt toegelicht aan hand van een aantal punten: De Consumentenbond pleit vo meer bedenktijd voor de cliënt. Ji in het levensverzekeringbedrijf staat de unieke situatie, dat de clt na ondertekening van de aanvn direkt voorlopig is verzekerd en het moment waarop de polis w<j ontvangen meestal na enkele 1 ken op zijn beslissing kan terug) men, zonder dat hem kosten in re ning worden gebracht. En in teg stelling tot wat de Bond bewi worden de aanvragen vrijwel nooit het eerste gesprek getekend. De Consumentenbond citeert marktonderzoek over verkoop van zekeringen. In het artikel wo daaruit conclusies en gevolgtrel gen vermeld, die de NVBL niet thuisbrengen; het is trouwens duidelijk welk onderzoek de bedoelt. De Consumentenbond meent dat spraken over provisies nadelig voor consumenten werken. Deze afspral hebben juist tot matiging geleid feit is dat maatschappijen, die gi lid van de NVBL zijn als regel hog fl provisies betalen- De Consumentenbond deelt min tegen 'de' misleidende reclame in levensverzekeringbranche in 1 klachten te hebben ingediend bijp Code-commissie voor de Reclame. Bond vermeldt niet, dat de Code-cé^ missie haar geen gelijk gaf. 'Gezien de ervaringen met het huidige kabinet en de begrotingen van CRM voor 1973 is het overigens', aldus drs. Timmerman, 'wel duidelijk dat wij in de gezinsverzorging moeilijk uit de problemen komen wanneer het wel zijnsbeleid van dit kabinet wordt voortgezet. En wanneer je de cijfers ziet alleen al van ónze onderafdeling van CRM; de gezinszorg, dan is. het duidelijk dat er beslist niet verder bezuinigd kan worden op dit gebied. Wij zitten nu al met enorme tekorten in het personeelsbestand, waardoor er overal lange wachtlijsten bij de instel lingen voor gezinszorg bestaan. In Amsterdam hadden we enige tijd gele den een wachtlijst van zeshonderd gevallen. Dat betekent, dat er in heel wat gezinnen of bij vele bejaarden broodnodige hulp ontbreekt.' Met de wachtlijst in Amsterdam gaat het nu gelukkig iets beter. 'Als een van de weinige instellingen in het land, mo gen wij wat extra part-time helpsters aannemen. Maar ook dan nog, blijft het moeilijk, omdat wij juist behoefte hebben aan gediplomeerde gezinsver zorgsters in volledige dienst Maar die mogen we niet aannemen, omdat er een personeelsstop is. Trouwens ze zijn niet dik gezaaid', zegt mevrouw Kuyper. 'Op een personeelsbestand van zeshon derd medewerksters hebben wij maar vijftig gediplomeerde gezinsverzorg sters. Van die zeshonderd zijn er ongeveer vijfhonderd in part-time en ruim tachtig in vaste dienst Het moeilijkst hebben wij het met dié gevallen, waar, gezien de ernst van de situatie, eigenlijk een geschoolde ge zinsverzorgster zou moeten helpen. Wij hebben immers lang niet genoeg geschoolden en daardoor krijgen juist die ernstige gevallen vaak het moei lijkst hulp. Ik heb hier bijvoorbeeld een gezin, waar een meisje van zes tien jaar, dat kanker heeft, op sterven ligt. De moeder kan het niet meer aan en vraagt gezinshulp. Naar zo'n daar^ zitten, wenoif AS ui ijar.vtra^ |3Mg2i2 geval kun je toch niet een helpster van zeventien toesturen?' Tekort Er wordt eigenlijk al jarenlang geklaagd over de personeelstekorten in de gezinsverzorging. Hoe komt dat eigenlijk? Drs. Timmerman: 'Ten eerste zijn de salarissen niet zo erg best. Voor een gediplomeerd gezinsverzorgster: van 765 tot 1150 gulden (na acht jaar) bruto per maand en voor de gezins helpsters van 550 tot 850 gulden bru to per maand. Ten tweede ligt het ook aan het werk zelf: het is klaar blijkelijk niet aantrekkelijk genoeg. Verder hebben wij, omdat we voor het overgrote deel werken met jonge meisjes, te maken met een enorm personeelsverloop: 150 per maand, dat ds zo'n 1800 per jaar. Die meisjes verdwijnen uit de gezinszorg naar een andere sector van het bedrijfsleven of ze trouwen en houden op met werken. (Volgens mij houden de meeste meis jes in de gezinsverzorging bij hun huwelijk op met werken. Het komt de laatste tijd zelfs herhaaldelijk voor, dat de meisjes direct na hun tweejari ge opleiding trouwen.' Mevrouw Kuyper hierover: 'Het be roep Ligt gewoon niet goed in de markt. Het is klaarblijkelijk toch te weinig bekend om aantrekkelijk te zijn. Men vindt het te vergelijken met werkster of dienstbode. Klaarblijkelijk ligt het accent in ons beroep te weinig op de verzorging van een hulpbehoevend gezin en teveel op het schoonhouden van een huis.' Hoeveel meisjes en vrouwen zijn er in de gezinszorg werkzaam en hoe- veel zouden dat er moeten zijn? Drs. Timmerman: 'Wij hebben in de gezinsverzorging drie categorieën werknemers: gezinsverzorgsters (gedi plomeerd), gezinshelpsters (geschoold en ongeschoold) en bejaardenhelp sters (geschoold en ongeschoold). Er zijn nu zo'n zesduizend verzorgsters, 7200 helpsters en 40.000 bejaarden- helpsters in ons land. Hoewel we weten, dat we veel meer mensen no dig zouden hebben om direct aan elke vraag om hulp te kunnen voldoen, weten we niet hoeveel mensen we er precies bij zouden moeten hebben. We hopen een onderzoek in te stellen UTRECHT De Stichting Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Utrecht - het overkoepelend orgaan van ongeveer 550 lokale gezinsverzor gingsinstellingen - heeft bij staatsse cretaris Vonhoff van CRM ernstig geprotesteerd tegen wat men noemt 'niet eerlijk handelen, waardoor de gezinszorg 320 krachten door de neus geboord worden'. De stichting ver zoekt staatssecretaris Vonhoff met klem deze maatregel ongedaan te ma ken en de gezinszorg de 320 krachten, waar men, volgens de stichting recht op heeft, alsnog terug te geven. De moeilijkheden rondom deze 320 arbeidsplaatsen (zowel van gezinsver zorgsters als gezinshelpsters) zijn ont staan nu het ministerie van CRM het personeelsbestand in de gezinsverzor ging blijkt te willen bevriezen met ingang van 1 juni 1972 in plaats van per 1 november 1971 (de datum waar op de personeelsstop van kracht werd). In de maanden tussen 1 no vember 1971 en 1 juni 1972 vloeiden in de gezinsverzorging een groot aan tal krachten af, die per 1 juni nog niet waren vervangen. Door het perso neelsbestand niet per 1 november 1971 maar per 1 juni 1972 te bevrie zen, krijgt de gezinszorg nu de be schikking over een aantal krachten, dat 320 (het aantal nog niet vervulde vacatures) kleiner is, dan het zou kunnen zijn. 'Het ministerie bespaart zich door deze vreemde manier van doen zo'n 3,5 miljoen gulden. Maar wij zijn het er beslist niet mee eens. Dit is geen manier van doen. Wij zullen alles op alles zetten om die 320 arbeidskrachten terug te krijgen', al dus de centrale raad. naar de behoefte aan hulp en het daarmee corresponderende aantal hel pers. Het is nodig om te inventarise ren, al was het alleen maar om CRM te tonen, dat er een grote nood be staat, waar op het ogenblik niks aan gedaan wordt.' Wat heeft CRM de laatste tijd gedaan aan het personeelstekort? Drs. Timmerman: 'De laatste jaren heeft CRM alleen maar meegewerkt aan het groter worden van het tekort. Vorig jaar 1 november werd de perso neelsstop afgekondigd en op 1 juni van dit jaar de vacaturestop. In okto ber werd die vacaturestop weliswaar opgeheven en met terugwerkende kracht tot 1 juni (waarmee het minis terie volgens mij toch wel duidelijk aangeeft dat die hele stop een mis kleun is geweest), maar in de tussen tijd zijn er al vijfhonderd krachten afgevloeid (het natuurlijke verloop van zo'n drie maanden). Zie die maar eens terug te krijgen. Die meisjes hebben allemaal al een andere baan genomen.' De datum van afkondiging van die vacaturestop was bovendien erg onge lukkig: net voor het begin van de nieuwe cursussen voor gezinsverzorg ster! Zoiets heeft uiteraard onmiddel lijk zijn uitwerking op het aantal meisjes dat de opleiding wil volgen.' Wanneer er nu straks toch weer meer bezuinigd zal moeten worden op uw werk, zijn daar dan mogelijkheden voor zonder de situatie nog slechter te maken, dan ze al is? Drs. Timmerman: 'Kijk, als er dan al bezuinigd moet worden, laat men dat dan in overleg met ons doen. De laatste jaren zijn er steeds ingrijpen de maatregelen genomen, zoals die personeels- en vacaturestop, die voor ons als even zovele donderslagen bij heldere hemel kwamen. Nu bestaat er een commissie, waarin mensen van onze raad en van het ministerie zit ten. Deze commissie bekijkt of er in de gezinsverzorging taken zijn, die door mechanisering of centralisering efficiënter zouden kunnen worden uit gevoerd. Maar we mogen de intentie van de hulp aan een gezin geen geweld aandoen. Je zou bijvoorbeeld gemakkelijk kunnen zeggen: wanneer de moeder ziek is, verspreiden we de kinderen onder een aantal gastgezin nen, vader eet maar buitenshuis en zo is alles keurig en goedkoop geregeld. Zo'n maatregel druist volledig in te gen de opzet van ons werk: hulp bieden op de plaats waar het nodig is. Dat betekent niet, dat er helemaal geen veranderingen zouden kunnen worden aangebracht; we denken op het ogenblik over centraal wassen, centraal koken (en de maaltijden la ten bezorgen), aan schoonmaken door een centrale schoonmaakdienst en aan kinderopvangcentra. De ex-staatssecre taris mevrouw Van Veenendaal heeft over dergelijke mogelijkheden gespro ken, maar zij deed het voorkomen alsof wij in de gezinszorg 25 jaar lang nooit iets nieuws hebben geprobeerd en zouden zijn vastgeroest Misschien hebben wij niet genoeg geëxperimen teerd, maar wie heeft ons daar ooit de financiële mogelijkheid toe gebo den? CRM niet in ieder geval. Dus van deze kant zijn de verwijten nau welijks eerlijk te noemen.' Mevrouw Kuiper: 'Neem bijvoorbeeld de man in de gezinsverzorging. Wij zouden maar wat graag meer mannen in ons werk betrekken, maar het is nog steeds onduidelijk of CRM wel subsidie verleent voor deze mannelij ke helpers. En dan maar praten over noodzakelijke vernieuwingen.' U kiest Philips. Om z'n geavanceerde techniek. Of om hêt stijlvolle eigentijdse uiterlijk. In elk geval om de sublieme geluidskwaliteit: muziekweergave volgens de eisen van deze tijd. Maar u kiest Philips zeker ook om z'n prijs: 849 gulden. En dat voor een luxe stereo grammofoon/versterker-combinatie, compleet met boxen. HiFi/stereo-platenspeler Een HiFi/stereo-platenspeler met twee snelheden, snaaraandrijving, ingebouwde voorversterker, regelbare dwarskracht- compensatie en gedempte armlift, standaard voorzien van het keramische HiFi/stereo-opneemelement 22 GP 390. Stereo-versterker De ingebouwde eindversterker heeft een muziekvermogen van maar liefst 12 W per kanaal, gescheiden regeling van hoge en lage tonen, balansregeling met indicatiemeter, inschakelbare ruis- en rumblefilters. Het geheel is onder gebracht in een fraaie palissander kast met transparant deksel, afmetingen 16x39x41 cm. Luidsprékerboxen Twee compacte drukkamerluïdspreker- boxen met elk twee luidsprekers en scheidingsfilter zijn bij de prijs inbegrepen. Aansluitmogelijkheden U kunt deze stereo-set naar believen uitbreiden met radio's zoals de Philips 22 RH 690 en met recorders zoals de Philips N 4404 of N 2506, Mocht u van deze of de andere Philips stereo-apparatuur meer willen weten, stuur dan een briefkaart met uw naam en adres aan Philips Nederland B.V., afdeling Audio, VB 10-14, Eindhoven, en u krijgt gratis de kleurenbrochure in de bus. F J 'lei kar |g< Hansenstraat 71-77, LEIDEN heeft plaats voor voor diverse werkzaamheden in fabriek en expeditie. Leeftijd 1518 jaar. Hoog loon. Zomer- en wintervakantie. Aanmelden dagelijks van 96 uur bij de bedrijfs leider. gevraagd met ingang van 1 maart a.s. Ervaring gewenst. Brieven te richten aan: IJ. H. Roos, chirurg, p/a Diaconessenhuis, Leiden. Gevraagd per januari 1973: voor eenvoudig administratief en typewerk door P. Bakker, rentmeester, taxateur, adviseur in onteigeningszaken, Merwedekade 25, Dordrecht. Telefoon 01850-35853. Smeedt het ijzer el* het he Het recht van de werknema medezeggenschap, op moi heil) wordt door vrijwel nlei meer ontkend. De democratie klopt poorten van het bedrijfd Werkgevers en werknemer men moeten daar vorm geven. De christelijk» vakbew werkt daaraan van harte omdat zij uitgaat van de g waardigheid van alte in evangelische geest. Daarvoor hebben we alle lo ten nodig, leder, die op manier wil meewerken aan nieuwing van de samenli hoort erbij. Meldt u daarom ook POSTBUS 2475-UTREi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10