Tweede Kamer wil niets weten van prijsstop UW ïeath in lastig parket ia 'rebellie' in partij ptliil BOOT Schuld Kamerlid groeit met f 25.000 per dag krant Het Kwartet ijn hier en daar boven alarmpeil In deze krant Oppositie van stunterij beschuldigd Britse forensen dupe van 'vete' treinmachinisten ORGELS-PIANO'S Mond-op-bek-beademing redt 'verdronken' haasje Nieuwe leidse Courant ...OJJAG 24 NOVEMBER 1972 53ste jaargang no. 279 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - ristelijk dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblevan mijn hart in taghenspoat!" Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur INDEN (Reuter) De Britse ;ering is in een lastig parket Iwongen, nadat zij woensdag- ind in het Lagerhuis een on zachte nederlaag heeft gele- i over immigratie-regels. Pre- er Heath moet nu binnen 40 *en met een nieuw voorstel ko- 'n, dat de goedkeuring kan krij- [i van de 'rebellen' binnen zijn jen partij. Een tweede neder ig kan Heath zich niet permit- •en. regering-Heath meent dat de ne- •laag te wijten is aan een verkeerd Tip van de voorstellen bij zijn tijgenoten. De tegenstanders meen- dat de immigratiewet immigran- uit de 'blanke' Gemenebest achter stellen bij die uit landen van de ropese gemeenschap. Maar des- Janks zal Heath deze wet wel- it in een andere redactie door parlement moeten drukken, want ogezegd «HBS water in de Rijn blijft als gevolg van overvloc- regenval onrustbarend stijgen. In Koblenz, r de rivier een scherpe bocht maakt, trad de al buiten zijn oevers (zie foto). Bij Straats- dat zuidelijker ligt, was de stand van het wa ter gisteravond al 64 cm. boven het alarmpeil. Eer der op de dag moest de scheepvaart worden ge staakt. Talrijke wegen langs de Rijn staan onder water en ook een groot deel van het Rijnpark bij de Europabrug in Straatsburg staat blank. 'ei ste nederlaag in Lagerhuis nk zij onze traagheid en de in- imming van Europa zal de ter- ur van de Arabieren toenemen. Mevrouw Meir, premier van Israël. Opklaringen Veel bewolking en op de meeste plaatsen buien. Later ook opkla ringen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind, ruimend naar noord en af nemend. Maximumtemperatu ren rond 6 graden. Morgen en overmorgen: aanvankelijk droog en 's nachts lichte vorst, maar later weer neerslag. Zon op: 08.17 Zon onder: 16.37 Maan op: 21.49 Maan onder: 12.25 'at de Sint zoal i horen krijgt is dat nou een celibaard? Premier Heath nederlaag aan toelating van immigranten uit de EEG-landen valt als gevolg van het EEG-lidmaatschap niet te ontkomen. Het was de eerste nederlaag 'van de Binnenland CNV laat model voor fede ratie ontwikkelen 5 Ds. Abma opent onverwacht perspectief 7 Den Uyl: Confessionelen bedienen klimaat 13 Buitenland Roemenië wil veroordeling geweld 9 Parijs legt Basken vuur aan de schenen 9 Kerk Gesprek met Wiersinga nog niet afgerond 2 Afwijzende houding bon ders betreurd 2 Sport Gouden medaille nog geen waarborg voor profcontract Hennie Kuiper 19 Economie Hoger personeel Unilever tevreden 23 BnekPiielalagr 2 Men schrijft ons 2 Radio en Iv 6 Strips, feuilleton g Recept G Cunimentaar 7 Pop op de plaat 7 Films 13 Mn 21 Puzzel 23 RITA 'Hoe weet je dat hij knap is, Ellen, heb je hem dan ge zien?' Britse regering op een belangrijk on derwerp, sinds de conservatieven in juni 1970 aan de macht kwamen. Bovendien was de nederlaag niet ver wacht, omdat de Conservatieve Lager huisleden nder de strikste discipli naire druk stonden. Maar bij de stem ming bleven ongeveer veertig Conser vatieven zitten en zeven Conservatie ven, onder wie Enoch Powell- stem den tegen de regering. Met 275 tegen 240 stemmen werd zodoende het voor stel verworpen. De beweegredenen van de tegenstem mers liepen uiteen. De Conservatie- vén protesteerden voornamelijk *pgen de bepalingen, die volgens hen immi granten uit de EEG-landen voorrang zouden geven boven mensen uit de landen van het Gemenebest voor namelijk uit de oude. voornamelijk blanke landen als Canada. Australië en Nieuw Zeeland. Anderen meenden dat de regels de 'blanke' Gemenebest- landn voortrekken boven de Afri kaanse en Aziatische leden van het Gemenebest. De anderen stemden te gen omdat ze tegen alles stemmen wat Engeland naar de EEG brengt. Discriminatie De anti-EEG-groep noemden de neder laag van Heath dan ook onmiddellijk een grote overwinning voor hen. 'Treed af' werd er onmiddellijk van de oppositie-banken geroepen. En toen oppositieleider Harold Wilson de premier vroeg wat deze nu dacht te doen, antwoordde deze dat zijn rege ring tc zijner tijd nieuwe immigratie- voorstellen zal doen. De moeilijkheid is echter dat Heath nu tegemoet moeten komen aan de eisen van de rebellerende Conservatieven voor voor rang van immigranten uit het 'blan ke' Gemenebest, zonder te discrimine ren tegen nieuwe onafhankelijke Ge- menebestlanden in Azië en Afrika. Van onze parlenientsredactie DEN HAAG De motie van de (PvdA) om ook een prijsstop af stemmen van de oppositie voor. In het debat, dat aan deze beslissing vooraf ging, zijn de regeringspartijen en oppositie over en weer fel van leer getrokken. Zo beweerde drs. M. Peij- nenburg van de KVP dat de PvdA om een debat had gevraagd, niet uit zorg voor de prijzen. De oppositie deed volgens de KVP-er aan verkiezings- stunterij. De kritiek van de PvdA en D'66 was vooral, dat de regering veel te lang had gewacht met het nemen van een prijsmaatregel. Door deze aarzeling, betoogde PvdA-fractieleider drs. Den Uyl, hebben juist de regering en de regeringspartijen het centraal akkoord (een slap aftreksel van het sociaal contract, zei hij) in gevaar gebracht. De opmerking van ARP-fractieleider Aantjes, gemaakt in de verkiezings campagne, dat de PvdA met het debat op electorale winst uit was, vond drs. Den Uyl maar 'miezerig'. Onrecht Het bezwaar van minister Langman (economische zaken) om aan de prijs- calculatiebeschikking ook nog een al gemeen verbod tot prijsstijging toe te voegen, was vooral dat onrecht wordt gedaan aan de ondernemingen, die zich wel aan de regels hebben gehou den. In de laatste ronde van het debat kon hij met sterke argumenten me vrouw Brautigam, die voor het laatst in de Kamer sprak, niet van dit billijkheidsargument overtuigen. Een tweede argument tegen een prijs stop is, dat de werking maar enkele maanden kan duren (anders worden teveel ondernemingen getroffen). Bij LONDEN (AP) Duizenden Britse forensen zijn gisteren thuis gebleven als gevolg van de nationale staking van het spoor wegpersoneel. Vele duizenden anderen kwamen uren te laat, omdat zij de reis In overvolle bussen of via overvolle autowe gen hadden voortgezet. De 24-uursstaklng was uitgeroe pen door de vakhond van ma chinisten uit protest tegen het feit dat afgelopen vrijdag twee spoorwegbeambten die geen lid van de vakbond waren, een ex perimentele trein die hoge snel heden kan halen, in Derby 600 meter verder hadden gereden naar een werkplaats. De 29.000 machinisten boycotten de nieuwe trein al twee jaar in afwachting van een regeling van hun eis voor hoger loon voor hel besturen van snelle treinen. ADVERTENTIE Grote keuze bij: BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE ADVERTENTIE J SINTERKLAZEN OP naar CQRRY HAG00RT DOEZASTRAAT 14 Van een verslaggever IJSSELlMUIDEN De 23-jarige zoon van jachtopziener Boer in Wilsum (gem. ljsselmuidenheeft door mond-op-bek- beademing het leven van een haasje gered, liet diertje was in moeilijkheden geraakt toen de IJssel als gevolg van stormach tig weer buiten haar oevers trad en de uiterwaarden over- stroomde. De jacht opzienerszoon viste het ogenschijnlijk al ver dronken haasje uit het water op. Hel kwam tui mond-op-bek- beademing weer tot leven. progressieve partijen, ingediend door mevrouw Gerda Brautigam te kondigen, is gisteren door dc Tweede Kamer verworpen met de zeggen heeft: de postzegels in een jaar met 22 pet, de teiefoon met 19 pet, de trein met tien procent en topper is d"? ziekenhuisverpleging met 21 pet. Mi nister Langman beloofde ook op deze prijsverhogingen te letten. Op een verkiezingsbijeenkomst in Arnhem heeft premier en ARP-lijst- trekker Biesheuvel er zijn voldoening over uitgesproken dat de fractie van ds '70 in de Tweede Kamer tegen de motie van de PvdA stemde, waarin om een prijsstop werd gevraagd. Een 'ingrijpen in de prijzen was nodig. Bij het prijzendebat In de Tweede Kanier opende mevrouw G. Brautigam (PvdA) de rij sprekers cn raakte di rect in een felle discussie met de heer Jac. de Jong. omdat in een aantal gevallen de gren zen waren overschreden, aldus de pre mier. Wanneer in 1973 de lonen te snel zullen stijgen, zal er ook een loonmaatregel volgen. De vakbewe ging is het hiermee eens. Drs. M. Peijnenburg (KVP): 'Verkie- zingsstuntcrij' opheffing van de prijsstop zullen zich plotseling weer extra prijsstijgingen voordoen. Drs. Den Uyl betoogde daarentegen weer. dat juist door het achterwege laten van de stop de prijzen het volgend jaar blijven stijgen. Minister Langman deelde mee, dat de economi sche controledienst had ontdekt, dat de grote bedrijven (uit coneurrentie- overwegingen) de winstmarges van de detailhandel had verhoogd, waardoor de prijzen waren gestegen. In enkele gevallen waren de prijsverhogingen ongedaan gemaakt. Minister Boersma (sociale zaken) merkte op bijzondere waardering te hebben voor de constructieve houding van de werkgevers, die ondanks hun teleurstelling, toch het centraal ak koord willen tekenen. Dit akkoord, aldus de minister, moet het begin zijn van een sociaal contract voor een aantal jaren. Mevrouw Brautigam gaf in haar be toog toe, dat een prijsstop een be roerd en bot middel is, maar, zei ze, zachte heelmeesters maken stinkende wonden en de wond stinkt al veel te veel. Zij was bang dat de 250 tot 300 ambtenaren van de economische con troledienst de ni-ar schatting 400.000 bedrijven niet in de hand kunnen houden. Het voordeel van een prijs stop is, dat het publiek controleert. Deurumarder legt beslag op inboedel en salaris Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De deurwaarder heeft gistermorgen beslag laten leggen op de inkomsten en de inboedel van de twee bestuursleden van de Nederlandse Middenstands Partij, te weten het Tweede Ka merlid A. W. te Pas en zijn schoonzoon H. Kamping. Voor het Kamer lid Te Pas betekent dit. dat beslag is gelegd op zijn salaris, dat hem door zijn werkgever, de Staat der Nederlanden, \vordt uitbetaald. Zijn schuld bedraagt momenteel bijna drie ton en elke dag komt daar 25.000 gulden bij. Niet eerlijk Dr. J. C. Terlouw (D'66) von d het niet eerlijk de schrikbarende prijsin- i'latie alleen voor rekening van het kabinet-Biesheuvel te laten komen. Zijn betoog kwam erop neer. dat juist de prijzen de inflatie veroorzaken. De winsten zijn met vijf miljard geste gen. Het gemiddelde rendement van het bedrijfsleven is van 6.4 pet in 1971 gestegen tot 6.9 pet in 1972. Wel een aanwijzing, aldus dr. Terlouw. dat het bedrijfsleven niet het zieligste slachtoffer is van de inflatie. Mevrouw Brautigam noemde ook nog de sterke stijging van de bedrijven, waarin de rijksoverheid het voor het Het beslag is een gevolg van het kort geding, dat op 7 november diende voor de Amsterdamse rechtbank en dat was aangespannen door de pen ningmeester van de NMP, de heer M. Dessing. Inzet daarbij was de kandida tenlijst van de NMP, die op onrecht matige wijze zou zijn samengesteld volgens de heer Dessing. Hij was van mening, dat hij ten onrechte als penningmeester van de NMP was geroyeerd en dat als gevolg daarvan de middenstanders niet onder de naam 'Nederlandse Middenstands Partij' aan de verkiezingen zouden mogen deelnemen. Mr. Stheeman stelde toen de heer Dessing in het gelijk en veroordeelde de twee bestuursleden van de NMP deze uitspraak via expresbrieven aan de hoofdstembureaus, de kiesraad, Ge deputeerde Staten en alle leden (2300) van de NMP mee te delen. Tevens werd het bestuur veroordeeld tot de kosten van het geding en werd een dwangsom van 1000 gulden per uur en 1000 gulden per dag opgelegd, als het bestuur het vonnis niet zou nakomen. De heren Te Pas en Kamping kregen zestien uur de tijd om hieraan te voldoen. Daarna zou de dwangsom van kracht worden. Inmiddels is ge bleken, dat de heer Te Pas wel brie ven heeft verstuurd naar de hoofd stembureaus, de kiesraad en Gedepu teerde Staten, maar niet aan alle leden van de NMP. Slechts 35 leden mochten een brief ontvangen. De heer Te Pas deelde gisteravond desgevraagd mee, dat hij tegen het vonnis in beroep zal gaan. 'Ik geloof dat er in Nederland nog gerechtigheid bestaat', zo zei hij. Naar zijn mening zijn er helemaal geen 2300 leden bij de NMP, althans geen 2300 betalende leden. Hij noemde het hele kort ge ding een ordinaire wraakneming van iemand, die nu probeert te halen wat er maar te halen valt. Mocht het NMP-bestuur alsnog de brieven niet versturen, dan zal de deurwaarder op 6 december overgaan tot verkoop van de inboedel van de heren Te Pas en Kamping. PPR bepleit een staatssecretaris voor buitenlanders ROTTERDAM De toekomstige ka binetsformateur kan het verzoek ver wachten voor minderheidsgroepen in or.s land een staatssecretaris te benoe men Dii plan maakte Bas dc Gaay Fortman, de lijsttrekker van de PPR, gisteren bekend na zich in Rotterdam op de hoogte te hebben gesteld van de problemen van gastarbeiders. De PPR vindt de instelling van een staatssecretariaat voor migratie-vraag stukken dringend noodzakelijk om dat in ons land de behoefte bestaat aan een nationaal beleid op dit gebied. V a dit staatssecretariaat zouden in Nederland werkende buitenlanders en rijksgenoten van ovorzee betrokken moeten worden bij het oplossen van migrantenvraagstukken. Die inspraak ontbreekt volgens de PPR thans vol komen. Gesteld wordt voorts dat dit secretariaat het beleid zal moeten coördineren op het punt van voorlich ting aan buitenlanders, voorlichting en begeleiding, scholing en vorming en wervingsakkoorden die de Neder landse regering met gastarbeiders-lan den afsluit. Volgens dc PPR kan het staatssecreta riaat voor migratievraagstukken het beste ondergebracht worden bij het ministerie vansociale zaken. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: maand G kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1