ietkerk: Premiedruk iag beslist niet meer an 3 procent omhoog eleo Oude jazz op nieuwe platen Jan Schaefer wil niet weg uit de Amsterdamse Pijp Nieuwe E8 Snelste weg tussen u en ons In- en uitvoer van amfetaminen aan banden gelegd Eigen risico in fondspakket werkt averechts Geruststellende toespraak over het oceaanmilieu Nieuwe elpee van Willeke personalia Dertien senatoren tegen begroting van defensie .8 ;ff, KWARTËT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 BINNENLAND, KUNST T9/K9 (ADVERTENTIE) Deventer dichterbij Zonder tegenliggers. Van West naar Oost. In één adem van Randstad naar Hanzestad. Nieuwe E-8, nieuwe IJsselbrug brengen Deventer onder handbereik: Het Oosten nabij. publikatie van de stichting public relations deventer Lpor/s meer bevoegdheden voor de overheid Dnze sociaal-economische redactie RDWTJK Mochten wij er niet in slagen de snel stijgende kosten van de sociale verzekerin- crug te dringen dan zal de overheid grotere bevoegdheden moeten worden gegeven om deze grijke sector van onze maatschappelijke voorzieningen beter te kunnen beheersen, suggestie deed staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk gisteren tijdens de opening van het nieuwe van de ziektekostenverzekeringsinstelling Stichting 'Het Zilveren Kruis' in Noordwijk. latssecretaris voorheen ka- voor de VVD wees erop dat Je kosten van de sociale verze- - zonder aanvullende pen- ■rzekering in 1971 twintig gulden bedroegen en dat het mniveau volgend jaar tot 28 zal zijn gestegen. Dat is een met veertig procent in twee ibinet-Biesheuvel heeft zich op ndpunt gesteld dat de premie- an de sociale verzekeringen in iode '71'75 met drie procent netto nationaal inkomen mag Maar bij verder ongewijzigd dus zonder het treffen van maatregelen zal de drie norm in 1975 met circa 0.4 I worden overschreden. 'Het ka- cht deze overschrijding niet rtbaar', aldus de staatssecreta- ntwoord verband merkte mr. Rietkerk hij erbij blijft dat zijn fel eerde voorstel voor de invoe- een eigen risico in de zie- •erzekering een verantwoord is om tot de noodzakelijke te komen. Ook de bevrie- dc kinderbijslag voor het kind die door de regering ;ader van het overleg over het akkoord is teruggenomen de bewindsman in een lering moeten worden betrok- de adviesorganen menen dat li bepaalde verstrekking beslist risico moet worden inge- innen zij dit zeggen en aange- welke wijze dan wel een 1 effect door eigen bijdragen centage tot tachtig procent van het loon. Met betrekking tot de werkloosheids wet moet volgens hem worden bezien of in het dagloon niet te veel exces sief hoge beloningen zijn verdiscon teerd, waardoor een scheve verhou ding ontstaat tussen de hoogte van de uitkering en het in een nieuwe werkkring te verdienen loon. Een snelle invoering van de loonsuppletie- regeling waarna lager betaalde ar beid niet meer kan worden geweigerd zou eveneens tot een besparing kunnen leiden. Tenslotte vroeg de heer Rietkerk zich af of de AOW- uitkeringen wel aan het minimum loon kunnen blijven gekoppeld. De voorzitter van de stichting 'Het Zilveren Kruis', drs. J. P. van de Reyden. pleitte 'in het kader van het profijtbeginsel' voor het invoeren van een leeftijdspremie voor de particulie re ziektekostenverzekering De oude ren zouden een hogere premie moeten betalen dan de jongeren. De premie lasten voor de jongeren zouden hier door kunnen worden verlicht. itaal: 1 zoutziederij, 4 water in wiel, 8 gekheid, 10 in het kr wereld (afk. Lat.), 12 lust- dagtekeningen, 16 torenkraai .18 eiland van Estland, 20 afk. neritus, 21 deel van een schip, ïdstof, 25 landschap in Grieken- 7 bloedhuis, 29 plaatsje onder 'ergen, 30 selderij 32 Alge- fiesrecht (afk.), 34 Ierland, 36 erk van de oudnoorse letteren, ie, 40 rivier in Spanje, 42 oude »aat, 43 tijding, 45 vaarwel, 47 48 interval van negen tonen, al: 1 volksnaam van de kauw. 2 3 gesloten, 4 reeds, 5 honing- 6 knaagdier, 7 toespraak, 9 figuur 11 turkse tarwe, 13 stuk, 15 wier, 17 voorteken, 19 bijbels figuur, 24 plaats van >s, 26 ongevuld, 28 part, 29 in Zwitserland, 31 vrucht, 33 Plaats, 25 honingbij, 37 jongens- 39 bergweide, 41 vreemde munt. ■tuig, 46 lidwoord. SING VAN GISTEREN: ntaal: 1 kassa, 5 motet 10 ar, Dtuur, 13 Rika, 15 fa, 16 rigoro- Epe, 22 Ase, 23 one, 25 erker, 'e, 27 lee. 28 Dee, 30 Aet, 31 el- 34 es, 35 Lena, 37 Milanees, 42 teint, 43 stoer. 1 karveel, 2 Ari, 3 saai, 4 «n., 6 Otto, 7 Tu, 8 eufonie, 9 Eros, 14 krekel. 17 garde, 18 '9 sonate. 21 pressie. 24 eet- eppe. 32 elan. 33 Eist 34 1 nee. 38 li. 39 N.T. 40 es. Staatssecretaris J. G. Rietkerk premiedruk niet te veel om hoog kan worden verkregen. Maar tot op nu toe heb ik geen enkel alternatief ontvangen', aldus de staatssecretaris. Het hoge lastenniveau van de sociale verzekering dwingt volgens hem steeds meer tot het stellen van priori teiten. 'Het lijkt mij niet aanvaard baar om urgente verbeteringen maar achterwege te laten, omdat niet ge tornd mag worden aan bestaande voorzieningen', meende hij. Er zullen naar zijn mening ook betere beleidsin strumenten moeten worden ontwik keld. Premies Om duidelijk te maken dat de stij gingspercentages van de laatste jaren niet door kunnen gaan en dat er een ombuiging moet komen om de ge zondheidszorg betaalbaar te houden noemde de staatssecretaris een aantal verzekeringspremies die de laatste ja ren snel stijgen. Zo zal er bijvoor beeld voor het ziekenfonds in '77 een percentage van 11,1 nodig zijn om de kosten te dekken, de premie voor de AWBZ wordt voor datzelfde jaar op 4,3 procent geschat. De meest verontrustende ontwikke ling heeft zich volgens mr. Rietkerk voorgedaan bij de Wet op de arbeids ongeschiktheid (WAO). Volgend jaar zal er voor deze wet een miljard meer aan premie moeten worden geheven. Ten aanzien van het ziekteverzuim vroeg de staatssecretaris zich af of niet moet worden begonnen met een herinvoering van de in de ziektewet voorgeschreven wachtdagen of met een beperking van het uitkeringsper- DEN HAAG —Nederland heeft als bijdrage in de strijd tegen de dubieu ze handel in opwekkende middelen de in- en uitvoer van deze stoffen aan banden gelegd. Voortaan mogen opwekkende midde len, zoals amfétaminen, alleen nog overgebracht worden door degenen die krachtens de wet op de genees middelen voorziening amfetaminen in het groot mogen afleveren. De strenge controle op de grensover schrijding van opwekkende middelen is geregeld in een in- en uitvoerbe- sluit, dat in het staatsblad gepubli ceerd is. Het besluit is een direct gevolg van recente dringende klachten uit het buitenland, dat daar opwekkende mid delen worden verhandeld die vanuit of via Nederland zijn binnengesmok keld. De ministers van economische zaken, buitenlandse zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne schrijven dit in een toelichting. Het besluit wordt mPt ingang van 8 janua ri van kracht. UTRECHT Invoering van een ei gen risico in het ziekenfonds zal juist' niet degenen, die verondersteld wor den voor elk wissewasje naar de dok ter te gaan, daarvan weerhouden. Dit zei de heer C. Boekhoven, voorzit ter van het Algemeen Nederlands On derling Ziekenfonds, gisteren op de jaarvergadering van deze organisatie in Utrecht. De heer Boekhoven wees erop dat de kwartaalkaart, die de ziekenfondspatiënten voor 3,75 zul len moeten kopen, het recht verschaft net zo vaak naar de arts te gaan als ze willen. Zonder dat ze ook maar een cent behoeven bij te betalen. De fi nanciële voordelen van het eigen risi co volgens de minister totaal 272 miljoen gulden, zullen naar het oor deel van de heer Boekhoven minimaal zijn. Het is volgens hem zelfs denk baar dat de totale kosten van de gezondheidszorg als gevolg van de administratieve rompslomp zullen stij gen. Bovendien acht hij. het risico van onder-consumptie patiënten die ten onrechte van het spreekuur weg blijven niet uitgesloten. DELFT I-Iet leven in de zee wordt in het algemeen niet onmiddellijk bedreigd door milieuvervuilende stof fen. De belangrijkste effecten van mi lieuvervuiling zullen in het zoete bin nenwater en het kustwater optreden, gezien de zeer geringe afmetingen in vergelijking met de watermassa's in de zee. Maar tot nu toe ontbreken belangrijke nadelige gevolgen van de milieuvervuiling op het IJsselmeer en in het Nederlandse kustwater, en dat mag geruststellend worden genoemd. Deze redenering presenteerde dr. P. Hagel van het Rijksinstituut voor vis- serijonderzoek gisteren op het lus trum van de Delftse metaalkundige studievereniging Tubal-Kaïn. Van alle afval die de mens produceert, aldus dr. Hagel, blijkt slechts een betrekke lijk gering deel de oceanen werkelijk te bedreigen. Dat zijn de stoffen die van nature niet in zee voorkomen en bijna niet worden afgebroken, zoals gechloreerde koolwaterstoffen (DDT, PCB, HCB). Het meeste afbreekbare materiaal, zoals huishoudelijk afval en aardolie, zal volgens dr. Hagel in het algemeen alleen plaatselijk nadelige effecten kunnen veroorzaken. Een gering aantal zware metalen schept milieuproblemen, en dan bijna alleen in het directe kustwater: in volgorde van belangrijkheid lood, cad mium, kwik, zink, koper en arseen. Voor de oceaan als geheel meent dr. Hagel dat een duidelijke verandering in metaalgehalten voorlopig niet te verwachten is. Hij maakte een uit zondering voor lood, gezien het enor me loodgebruik in benzine. sm Willeke Alberti presenteerde gisteren een nieuwe elpee met daarop door haar gezongen liedjes van Toon Hermans, Herman van Veen, Wim Kan, Paul van Vliet, en Seth Gaaikema. De laatste drie waren aanwezig om uit handen van Willeke zelf een exemplaar in ontvangst te nemen. Hetgeen met veel vrolijkheid gepaard ging. door Rud Niemans Een beetje gelijk heeft Hans Dulfer wel, wanneer hij in zijn ferme jon gensstijl (couleur locale van een co lumn in een jazzblad) de oorlog ver- klaardt aan platenmaatschappijen, die de eigentijdse jazz versmaden ten gunste van stapels herpersingen van oude glorie, die al geruime tijd met donderend geweld over de consument worden uitgestort.: Alleen: er zijn sterkere argumenten te bedenken, dan die welke hij in 'Jazzwereld' gebruikt, en de realiteit is nu eenmaal, dat liefhebbers van elke generatie hun verzameling kunnen oppoetsen met puntgaaf materiaal. Een tweede serie herpersingen uit de Prestige-catalogus verscheen onlangs op de markt. Dubbel-albums van Da- vis, Coltrane, Getz, Mulligan/Baker, King Pleasure, Brother Jack McDuff en Mongo Santamaria. Miles ('Tallest Trees') en Coltrane ('More lasting than Bronze' hoe bedenken ze het blazen in variabele bezettingen stuk ken uit rep. '53-54 en '57-58, wat Trane betreft dus uit de Davis Quar- tet/interimperiode. Davis verkeert b.v. in 'Bemsha Swing' in het inspire rende gezelschap van Milt Jackson (vibes) en Monk en voorts zit ook de bekende 'Oleo-Doxy-Airegin' cyclus met Rollins, Heath en Kenny Clarke in die selectie opgesloten. De 19 Getz- stukken zijn bij uitstek representatief voor Stan 'the Sound' van de jaren '49 en '50. Toon (weker dan thans) en stijl (Lester Young) zijn die van de romantische melody-maker, 22 jaar, wonderen verrichtend met zulke clas sics als 'Crazy Chords', 'Long Island Sound' waaraan ook fenomenen als pianist Al Haig, bassist Tommy Por ter en drummer Roy Hayncs hun namen verbonden. In de Getz-sct hoort men tevens twee befaamde 'Fi ve Brothers' opnamen uit april '49, dé blanke allstar-rietsectie Getz-Cohn-Ea- ger-Sims-Moore weer eens terug. En dan kan men eidelijk zijn 78- toeren Mulligan/Baker-quatetschij- ven gaan inruilen voor kant 1 van de dubbel-LP 24016, gevuld met 7- gave stukjes kamerjazz, van het hitwerk 'Funny Valentine' tot en met het flonkerende 'Carioca', waarin verse en refrein door klinken (sept. '52, jan. '53). De rest is eigenlijk vulwerk, met recentere opnamen van trompettist Chet Baker uit '65, door Nat Hentoff zo netjes getypeerd als zijnde 'more than a sideman, not yet a drifting Flajano overleden ROME De Italiaanse schrijver En- nio. Flajano, die onder meer het sce nario voor 'La Strada' (1954), heeft geschreven, is op 62-jarige leeftijd in Rome aan een hartaanval overleden. Flajano is eerst journalist en theater criticus geweest. Hij werd erg popu lair ten hij met Federici Fellini ging samenwerken. Flajano schreef de sce nario's van 'Witte Sjeik'. 'Vitelloni' (1952), de reeds genoemde film La Strada, 'II Bidone' (1957), Flajano ten van Cab i.a (l:;57). Flaja-m heeft ook luueehkukkcii geschreven. leader', plus nog een aantal Mulligan- takes uit '51. Of u er een kick van krijgt, hangt af van de leeftijd. Gedateerde muziek, dat wel, maar herinnerend aan een Mulligan, vóór die als een Oudtesta mentische verschijning Brubeck-orato- ria is gaan blazen. Van B-kwaliteit is het McDuff-album, muzkaal nogal simpel orgel-plus-nog- wat-werk, met een enkele witte raaf tussen een kolonie jazzvogels, die op- de blues broeden. Curieus is de LP-set 'The Source', met als centrale figuur zanger King, Pleasure, (geb. Clarence Beeks in '22), die als pionier geldt in het milieu Jefferson-Lambert 'Hen- dricks'Ross Double Six-etc. Instrumen tale soli gevocaliseerd, oftwel 'Par ker's Mood', 'Don't get scared' (Getz) voorzien van tekst en noot-voor-noot- nagezongen. Muziek en (nèt niet val se) zang aan de wieg van een Idee. Mr. K.P. is, voor zover ik weet, totaal van de scene verdwenen. Jammer wel. In elk geval was een reeks gerenom meerde musici, (bezettingen op de hoes) niet te beroerd hem bekwaam te begeleiden (PR 24017). Cor de Groot zal niet meer optreden LAREN De pianist Cor de Groot heeft besloten niet meer als solist in grote zalen op te treden. Lichamelijk kan hij het wel aan, maar de voorbe reidingen roepen spanningen op die hem een te zware belasting opleggen. Cor de Groot (58) had drie jaar geleden een hartinfarct. Hij herstelde daarvan, evenals van de zenuwontste king aan de rechterarm die hem in 1958 dwong tot het louter uitvoeren van werken voor dc linkerhand. In 1960 werd hij muziekregisseur bij de radio. Sinds enige tijd trad hij weer op als pianist; eerst in de studio's, later in kamermuziekconcerten. Vele dirigenten en orkesten drongen er bij hem op aan dat hij zijn destijds afgebroken carrière als concertpianist weer zou vervolgen. Hij bereidde zich daarop voor en zou vorige week in Amsterdam met het Promenade-orkest o.l.v. Henri Soudant in het Concertge bouw zijn come-back maken. Dit ging niet door. Ook andere overeenkom sten (met het Residentie-orkest, het Concertgebouworkest en het Utrechts Symfonie Orkest) zal hij tot zijn spijt niet kunnen nakomen. Verkade-plaatjes geëxposeerd ZEIST Van 24 november tot 7 januari zijn in het Zeister Slot de echte 'Verkade-plaatjes' te zien: aqua rellen en tekeningen met dieren uit Artis, IJsselgezichten, bos, heide, zo mer en winter, lente en herfst en dieren in de natuur. Ook z:h r 19 albums, die in 27 n -.-.jv he nen. ..i,..jv.- a...- reclame- mate.. -al o j rkadeproilukten wer den b.jgeslolcu. Ex-bakkersknecht in 'Schaduwkabinet' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Jan Schaefer: 'Ze hebben me al gevraagd, wat moet jij met zo weinig opleiding tussen die geleerdheid in het schaduwkabinet van Den Uyl? Mijn antwoord is eenvoudig: de mensen moeten weten dat de arbeiders wat te vertellen krijgen als de progressieve drie aan de macht komen'. De arbeider in de politiek de gewone jongen die opkomt voor de belangen van de gewone man. Jan Schaefer lijkt voor die rol geknipt Zijn staat van dienst is onverdacht en spreekt tot de verbeelding: nog geen twee jaar geleden eenvoudig bakkersknecht in de Amsterdamse saneringswijk De Pijp klom de nu 32-jarige Schaefer op tot kamerlid van de PvdA en woningbouwspeci- alist in het schaduwkabinet van Den Uyl. Hij woont ook nu nog in de Pijp, één hoog op een drie kamerwo ninkje met vrouw en twee kinde ren. Zijn politieke carrière ging zo snel dat de kiezer zich niet veel meer dan zijn omvangrijk postuur herinnert: een tweede Vonhoff maar dan 'rooier'. Na twee uur politiek debat in De Pijp blijkt het een misvatting Jan Schaefer alleen op grond van dat uiterlijk te reke nen tot de meer gemoedelijke poli tici van de PvdA. Jan is een rappe prater die het eenvoudig wil hou den, een man met de lachers op z'n hand. Maar ook een man met zulke radicale denkbeelden over de oplossing van de woningnood dat zelfs PSP-er Bram van der Lek het in de praktijk eerst wel eens wil zien. 'Allemaal mooi Jan. maar welke garantie kan je ons geven dat het werkelijk gebeurt, zeker als je regeert met een partij als D'66?' Jan: 'Ik kan natuurlijk geen garan tie geven. Er zal strijd zijn maar de rechtsen hebben vaak toegege ven voorda: het gevecht werkelijk begon.' Wat wil Jan Schaefer? In de eerste plaats zal de grond in de binnen steden onteigend moeten worden zodra plannen voor vernieuwing of sanering van buurten klaar liggen. 'Die onteigening moet snel gaan en tegen gebruikswaarde zodat het afgelopen is met de grondspecula- tie. Wethouders moeten zich nu in de. gekste bochten wringen om iets van de grond te krijgen. De stad moet de kans krijgen om betaal baar te bouwen. Grondspeculatie moet daarom onmogelijk worden.' Schaefer noemt nog een ander be langrijk punt: verzekeringsmaat schappijen en banken moeten ge dwongen worden tegen veel lagere rente te investeren in de woning bouw. Huurliberalisatie en huur- harmonisatie dienen onmiddellijk te worden afgeschaft. 'Uitgangs punt bij onze politiek moet zijn dat de woningnood niet is op te lossen door een rigoreuze inko menspolitiek. Er bestaat in Neder land alleen woningnood voor de laagst betaalden. Daarom geen op lossing van de woningnood zonder een stuk inkomcnsnivelering'. 'Heel radicaal' Schaefer weet zich in zijn stand punten gesteund door de 'woning- bouwparagraaf' van het progressief Jan Schaefer, de arbeider in de politiek. akkoord, 'een hele radicale para graaf die een belangrijk stuk socia- l sering van het bezit betekent. Daar heeft ook D'66 een handteke ning onder gezet.' Maar wat zal er van terecht komen als hij in de regering zit? Het wantrouwen in de grote steden is groot, vele jaren socialistisch be wind heeft de stadsvernieuwing niet zo'n beste naam gegeven. Schaefer ziet daarin het miskennen van de elementaire problemen. 'Betaalbare huren is meestal de enige kreet maar men praat min der over de verdeling van de inko mens en de grondspeculatie. Juist daarom zitten de gemeentebesturen aan handen en voeten gebonden. Dat zou ook een actiegroep moeten erkennen.' Van Schaefer kan in ieder geval niet gezegd worden dat hij de woningproblemen waarover hij praat, niet kent. 'Ik woon nog steeds in de Pijp. In de eerste plaats omdat het een fijne buurt is met goeie buren en een prachtige markt. Mijn vrouw wil er niet weg. Maar bovendien: ik ben in de Kamer gekomen om mee te wer ken aan een oplossing voor de woonnood. Ik wil niet uit de Pijp weg om de binding te houden met de mensen die het meest met die woonnood te maken hebben.' Onderscheiding Ir. C. S. Knottne- rus, voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw-comité is onder scheiden met de gouden Gevers Dey- noot-medaille. Deze medaille kan een maal per jaar worden uitgereikt door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter van deze organisatie, heeft de medaille maan dagmiddag in Den Haag uitgereikt tijdens de jubileumbijeenkomst van de 125-jarige maatschappij in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. Rijksmuseum Tot hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam is met terugwerkende kracht tot 1 no vember benoemd drs. W. H Vn sinds 1971. aan (!-••" den als wetenschappelijk Dc heer Vroom (42) was voor zijn komst naar het Rijksmuseum als con servator van de historische topografi sche atlas van Amsterdam verbonden aan de gemeentelijke archiefdienst. Hij is de opvolger van de heer D. H. Couvee die per 1 juli directeur is geworden van het Frans Hals Museum in Haarlem. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een minderheid van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer (7 leden) heeft gisteren tegen de defensiebegroting voor 1973 gestemd. Ook tegen stemden de fracties van de PPR, (dus ook dr. M. van Huiten, het enige PPR-lid van het schaduwkabinet Den Uyl), de PSP en de CPN. De begroting werd met een meerderheid van 47 tegen 13 aangenomen. In de Tweede K.r^r stemde een minder- PvdA al eerder tegen de -noting, terwijl zowat de .iel iractie vorig jaar haar goedkeu ring aan dit begrotingshoofdstuk ont hield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9