Zuid-Vietnam vreest politieke situatie na eventueel bestand fPeron opgetogen >ver 'eerste stap' Vooroverleg Europese veiligheids-top begint Belgische regering staat te wankelen Roemenië pleit voor atoombom-vrije zones in de wereld Geen EEG-eenheid over een wederzijds ontwapeningsgesprek Begin van SALT 2 in Genève 'serieus' Portugal wil onderzoek van VN in Afrika MacStiofain in hongerstaking riekse studenten ,uèt meerderheid liet naar stembus 'DR iid Unesco 'Ké Mos TROUW,/KWARTET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K7 SAIGON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) Zuid-Vietnam heeft gisteren toegegeven dat ondanks zijn hardnekkig verzet tegen het ontwerp-vredesakkoord, een bestand op handen is en het heeft het land gewaarschuwd gereed te zijn voor een politieke strijd tegen het communisme. Amerika heeft zijn wapenzendingen naar Saigon bijna voltooid, zodat de Zuidvietnamese luchtmacht plotseling de vierde ter wereld is. 'Als het schieten voorbij zal zijn zal een andere strijd de kop opsteken en eïsti| het Zuidvietnamese volk zal hard moeten vechten, als het in vrijheid en democratie wil leven', zo verkondigde radio-Saigon, de officiële spreekbuis van de regering. 'Vanwege de nieuwe ontwikkelingen in de internationale betrekkingen zal er vroeger of later een bestand komen', aldus het radio- J station. Met het oog op een naderend bestand I heerst er op het ogenblik grote poli- f tieke activiteit in het land. De rege- uc&c atuviicii in iicu idiiu. uc 1 cgc- ring is bezig volkscomité's te vormen, die in de toekomst de activiteiten van de Viet Cong en de Noordvietname- zen moeten tegengaan. Radio-Saigon meldde dat 27 groepen instructeurs loor het land zullen trekken om de bevolking op te leiden voor politieke actie. Deze groepen zullen ook de plaatselijke besturen helpen bij het opsporen van saboteurs en bij het verijdelen van sabotage-daden. Rond Saigon zullen speciale groepen worden gevormd om de bevolking oor te bereiden op de 'ondergrondse ,1 J*njd' als de oorlog eenmaal voorbij no l' 10 l)erichtte radio-Saigon. In be- jaalde Zuidvietnamese provincies en vooral die rond de hoofdstad behoort de dag aan de regering en de nacht aan de Viet Cong. Overdag proberen regeringsfunctionarissen de politiek van het regime in Saigon uit te leggen, maar zodra het donker is geworden verschijnen leden van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, die nauwkeurige richtlijnen geven voor het gedrag tijdens het bestand. Aanvallen Naar vernomen wordt willen de guer rilla-strijders tussen de dag waarop het bestand wordt getekend en waar op het in werking treedt, nieuwe aanvallen doen. In de periode zouden olie-opslagplaatsen, vliegvelden, artil lerie-bases, oorlogsschepen en voor- lichtingsbureau's van 'de Zuidvietna mese regering moeten worden aange vallen. Verder is opdracht gegeven een vlag van het Bevrijdingsfront ge reed te hebben, een reservevoorraad rijst aan te leggen en inzamelingen te houden, zodat elk dorp op eigen kracht kan blijven bestaan. Ook moe ten de wapens begraven worden, w jr het geval de strijd weer hervat dient te worden. Amerika heeft er de afgelopen weken voor gezorgd dat Saigon in de toe- fpaafeuENOS AIRES (Reuter, AP, UPI) De Argentijnse oud-dictator f «Juan Peron heeft gisteren verklaard dat de voornaamste politieke "ali *artijen' vakbonden en werkgeversorganisaties het eens zijn gewor- Jora'en over een gemeenschappelijke houding voor de terugkeer naar ien constitutioneel bewind. 'De eerste stap is genomen', zei een stra- i9el ende Peron, nadat hij vijf-en-een-half uur geconfereerd had met de h'gei roornaamste leiders uit Argentinië f d et i lij noemde het gesprek van histori- t h the betekenis, maar zijn rede gaf uisi emig bijzonderheden. 'Wij zijn over- elat engekomen dat alle Argentijnse bur- 1 zit irorganisaties een eensgezinde hou- met ling aannemen,' zei de oud-president lid il de 5.000 aanhangers, die tijdens de dali nge vergadering buiten hadden ge in acht. 'Maar ons werk begint pas,' zó aarschuwde hij. Het was Perons eer- flyd e uitgebreide politieke vergadering inds hij vorige week vrijdag terug eerde in Argentinië, iinai odolfo Tecera del Franco, de leider vooran 1,6 Volksunie, één van de gespreks- n, h artners, verklaarde dat overeenstem- ing was bereikt over de eis van de eronistische unie, dat de verblijfsli- liet van 25 augustus voor presidents- andidaten geschrapt moet worden, eron kan niet meedoen aan de presi- p™ entsverkiezingen, omdat president 5ti eneraal Alejandro Lanusse bepaald l eeft dat presidentskandidaten sinds na 5 augustus van dit jaar in het land a| loeten wonen om mee te kunnen aen aan de verkiezingen van komen- e maart. Ni ijdens het politieke beraad in een istaurant, niet ver van de villa, die 1 jj e peronisten voor 80.000 dollar heb- N(v en gekocht voor him leider, hadden Nj ch scherpschutters van de politie op p0SYb e daken geposteerd. Sinds zijn terug eer is Peron omgeven door strenge )raaj eiligheidsmaatregelen. In de straten olie komst niet om wapens verlegen be hoeft te zitten. In korte tijd werd 10.000 ton nieuw militair materieel overgevlo gen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse Pentagon verklaarde gisteren dat de bevoorrading kompleet was, 'op een paar dingen na, die nog onderweg waren.' Dankzij deze massa le hulp, staat de Zuidvietnamese luchtmacht tenminste wat omvang betreft op de vierde plaats in de wereld. Geleend Tot de nieuwe uitrusting behoren on geveer 600 vliegtuigen en helikopters. De voorraden were en zo snel gele verd, dat ongeveer honderd F5-straal- jagers van Amerikaanse makelij ge leend moesten worden van drie ande re landen (Zuid-Korea, Formosa en Perzië), omdat er slechts 20 in Ameri ka voorradig waren. Naast de 120 F5- straaljagers, kreeg Saigon 90 lichte aanvalsvliegtuigen van het type A-37, 30 met propellers aangedreven bom menwerpers, 30 transportvliegtuigen, 20 vliegtuigen van het type AC-119 en meer dan 270 Huey-helikopters. Zo doende heeft de Zuidvietnamese luchtmacht nu meer dan 2.000 vlieg tuigen. Desondanks heeft Saigon zijn verzet tegen het ontwerp-vredesakkoord nog niet opgegeven. Volgens Vietnamese diplomaten heeft president Ngoejen Van Thieu een brief geschreven aan president Nixon, waarin hij verzoekt om directe onderhandelingen tussen Zuid-Vietnam en Amerika over de vredesbesprekingen. Thieu wil dat Nixon het Zuidvietnamese standpunt direct verneemt van of de minister van buitenlandse zaken Tran Van Lam of van de Zuidvietnamese 'Kissin ger", Ngoejen Pgoe Doek. De brief zou zondag overhandigd zijn aan de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker. Een foto van de villa in Gif-sur-Yvette, 25 km buiten Parijs, waar de Noordvietnamees Le Doek Tho en de Amerikaan Henry Kissinger elkaar gisteren ontmoeten voor hun geheime vredes-overleg. BRUSSEL (ANP) De Belgische regering staat op wankelen, zo is de mening van veel Belgische senatoren en volksvertegenwoordigers. Gistermiddag kwam de regering-Eyskens bijeen voor een poging om een oplossing te vinden voor de problemen, waarmee de socialisti- sch-katholieke coalitie nu al wekenlang worstelt. patrouilleerde^ agenten. Maandaga vond opende de militaire politie het vuur op een groep betogende aanhan gers van Peron, zo is van politie agenten vernomen. Een agent en een betoger werden gewond tijdens de schermutseling in de omgeving van Perons villa. LANUSSE Generaal Lanusse die vier jaar gevangen heeft gezeten tijdens het negenjarige bewind van Peron zal vandaag de buitenlandse pers ontmoe ten in het rose geschilderde rege ringshuis. Het zal zijn eerste ontmoe ting zijn met de buitenlandse pers, sinds de terugkeer van Peron. Lanus se is niet erg enthousiast over de terugkeer van de oud-president. De Argentijnse president heeft gezegd dat hij gereed is om Peron te ontmoe ten, maar wanneer die ontmoeting zal plaats vinden is niet bekend. Van peronisten wordt vernomen dat hun leider nu drie dagen rust zal nemen op een boerderij buiten Bue nos Aires, voordat hij zaterdag een peronistische massa-bijeenkomst op de motorracebaan van de stad zal bijwo nen. Geheim overleg Inmiddels hebben de Noordvietna mees Le Doek Tho en de Amerikaan Kissinger gisteren voor de tweede maal in het geheim vergaderd in hun 'definitieve' onderhandelingsronde. Maar in tegenstelling tot andere ke ren, vond dit gesprek plaats in het voetlicht van de internationale pers. Ongeveer 20 journalisten op motor fietsen hadden Kissinger tijdens een wilde rit door Parijs, dat door rode stoplichten voerde, achtervolgd naar de ontmoetingsplaats: een villa in Gif- sur-Ivette, 25 km ten zuid-westen van Parijs. Bovendien was het de journa listen niet ontgaan dat Kissinger de runch had gebruikt in een gerenom meerd Parijs restaurant bij de Ameri kaanse ambassade in gezelschap vao een onbekende jonge vrouw met fraai lang blond haar. Kissinger zal zijn besprekingen van daag onderbreken om in Brussel over leg te plegen met president Soeharto van Indonesië en diens minister van buitenlandse zaken Adam Malik. Indo nesië is één van de vier landen, die verzocht zijn zitting te nemen in de commissie, die toezicht moet houden op een bestand. Na zijn bezoek aan Brussel zal Kissinger onmiddellijk weer naar Parijs vliegen. Na afloop van het beraad, werd be kend gemaakt dat premier Gaston Eyskens vandaag voor de gescheiden fracties van de Vlaams- en Franstalige Christelijke Volkspartij in kamer en senaat een verklaring zal afleggen over zijn opvatting over de proble men. De socialistische vice-premier Cols zal tegelijkertijd zijn partijgeno ten inlichten over het standpunt van de premier. In de wandelgangen van het parle ment heerste gisteren de mening, dat er vrijwel geen kans is dat de Belgi sche regering het zal redden. Eén van NEW YORK (UPI). Portugal heeft de Veiligheidsraad gevraagd een dele gatie naar de Portugese gebieden in Afrika te sturen. Deze commissie zou moeten onderzoeken of de bewering van de bevrijdingsbewegingen, dat zij grote delen van het Portugese gebied veroverd hebben, klopt. De Veiligheidsraad moet zich dezer dagen uitspreken over een resolutie die de bevrijdingsbewegingen in An gola, Mozambique en Guinee wil er kennen als enige wettige vertegen woordigers van de bevolking. De reso lutie wil ook, dat Portugal, met deze bewegingen onderhandelingen begint. De resolutie beveelt verder een wapen embargo tegen Portugal aan. De meerderheid in de algemene ver gadering van de VN heeft eerder al geweigerd in te gaan op de Portugese aanbieding een delegatie naar Afrika te sturen. De Afrikaanse landen rede neren dat Portugal het recht niet heeft zo'n delegatie uit te nodigen omdat het niet namens de bevolking kan spreken. Eerder heeft een VN- commissie op eigen initiatief al een onderzoek in Guinee ingesteld, en daar geconstateerd dat Portugal in meer dan de helft van dit gebied niet meer de controle uitoefent. de oorzaken van de huidige crisis is het probleem van de Voerstreek. Deze streek, die aan het Nederlandse Lim burg grenst en 5.000 inwoners telt, werd in 1962 overgeheveld naar de franstalige provincie Luik, als on derdeel van de afbakening van de taalgrens. Vlaanderen moest het ge bied rond Moeskroen met ruim 60.000 inwoners afstaan. Sinds 1962 is het echter blijven rom melen rond de Voerstreek. Het sinds het begin van dit jaar optredende kabinet-Eyskens ontwierp voor de Voer een speciaal statuut, maar de Belgische raad van state oordeelde dat dit ongrondwettig was. Een ander probleem dat een struikelblok voor het kabinet-Eyskens dreigde te wor den was de afbakening van de Brus selse agglomeratie. MOED VERLOREN? Volgens kamerleden en senatoren zou de regering in de ochtenduren al de moed hebben opgegeven en van plan geweest zijn af te treden. Op het laatste moment echter werd besloten het ochtendberaad af te breken om het 's middags voort te zetten. Een Belgische regeringscrisis zou niet onmiddellijk behoeven te betekenen, dat er ook algemene verkiezingen in België komen. De mogelijkheid is denkbaar dat de huidige katholiek- socialistische coalitie uitgebreid wordt met Liberalen. DUBLIN (Reuter) Sean Macstio- fain, de leider van de 'provisional IRA' die maandag in Dublin werd gearresteerd, is in hongerstaking. Hij wil niet eten of drinken voor hij op vrije voeten komt. 'Ik schat dat ik twaalf dagen te leven heb', zo zei hij dinsdag voor de rechtbank in Dublin, waar hij werd voorgeleid. Zijn voorar rest werd verlengd tot vrijdag. WENEN (Reuter, UPI) Roemenië heeft voorgesteld in de hele wereld atoombom-vrije zones af te bakenen als een eerste stap tot wereldvrede. De Balkan zou één van die zones moeten zijn. De Roemeense president, Nicolai Ceausescu, heeft dit in Boekarest ge zegd in een rede voor het centrale comité van de Roemeense communis tische partij. Hij hoopte, dat de in stelling van die zones een van de resultaten zou zijn van de Europese veiligheidsconferentie, waarvoor de voorbereidende besprekingen vandaag in Helsinki beginnen. 'We moeten er voor zorgen, dat de conferentie werkelijk leidt tot concre te maatregelen teneinde een bewape ningswedloop een halt toe te roepen. Roemenië zal niet tevreden zijn met algemene besprekingen zoals het reeds zo lang durende ontwapeningso- verleg in Genève', aldus de Roemeen se president. Hij hoopte ook, dat de onderhande laars in Helsinki het eens zullen wor den over 'plechtige afspraken' dat zij hun wapens niet zullen gebruiken om er andere landen mee te intimideren. Hij noemde in dit verband het hou den van militaire oefeningen bij de grens van een ander land. Dit is een duidelijke verwijzing naar Russische manoeuvres bij de Roemeense grens. Roemenië, dat binnen het Pact van Warschau zoveel mogelijk een onaf hankelijke koers probeert te varen, en destijds de inval van Russische troe pen in Tsjechoslowakije scherp heeft veroordeeld, heeft lange tijd onder zware druk van Moskou gestaan. Toen Roemenië weigerde, oefeningen van het Pact op zijn grondgebied toe te staan, hebben de Russen vlakbij Roe menië grote oefeningen gehouden. De Roemeense president drong giste ren ook aan op het terugtrekken van buitenlandse troepen van het grondge bied van andere staten. Hierbij doelde hij kennelijk ook op de troepen van het Pact van Warschau die nog steeds in Tsjechoslowakije gelegerd zijn. Ceausescu drong er ook op aan dat besprekingen over troepenverminder ingen niet worden gevoerd op basis van blok tot blok. Alle landen moes ten individueel kunnen deelnemen aan besprekingen over militaire pro blemen. Dit standpunt zal Moskou de Roemenen waarschijnlijk niet in dank afnemen. 'Wij willen niet dat de con ferentie over Europese veiligheid een abstracte bespreking over veiligheid wordt. Het overleg over veiligheids vraagstukken moet uiteindelijk leiden tot de opheffing van de militaire DEN HAAG (Reuter, UPI, ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de uitgebreide EEG, die twee dagen in Den Haag hebben vergaderd hebben een gezamenlijke formule gevonden als basis voor deelname aan de besprekingen over een eventuele Europese veilig heidsconferentie, die vandaag zullen beginnen in Helsinki. Ceaucescu blokken, die door de meesten be schouwd worden als verouderde over blijfselen van de koude oorlog', ver klaarde de Roemeense president. Een commissie van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie (NAVO) heeft een resolutie aangenomen waar in de rechtstreekse onderhandelingen tussen Amerika en Rusland worden veroordeeld. Volgens de commissie hebben deze besprekingen 'ernstige spanningen' veroorzaakt in het wes terse bondgenootschap. Dit hebben di plomaten in Bonn onthuld. De resolu tie was gebaseerd op een geheim rapport, waarin Nirons besprekingen in Moskou worden veroordeeld. Vol gens de commissie moet het westen een gesloten front vormen op de vei ligheidsconferentie in Helsinki. Deze conferentie moet volgend jaar juni beginnen, als tenminste de voorberei dende besprekingen, die vandaag be ginnen. slagen. THENE (UPI). Bij de maandag y ehouden verkiezingen aan de Griekse jj niversiteiten en hogescholen hebben studenten van slechts twee van de faculteiten waar werd gestemd, iiders gekozen die niet welwillend giste *an tegenover het bewind van pre- -1»™' ''er George Papadopoelos. Dit heb- studentenknngen gisteren in iene gezegd. Trf jar de regeringswoordvoerder Byron jj amatopoelos meedeelde, had slechts procent van de naar schatting c. 2JD.OOO studenten zich laten registre- ïn. Van dit aantal heeft 90 procent «lgenomen aan de eerste verkiezin- en sinds het huidige militaire be- !f jj 'nel in 1967 aan de macht kwam. is oor de verkiezingen hadden de stu- ,nn !?ten van de i^idische faculteit van Athene en de technische hogeschool de hoofdstad al laten ""eten, dat zij y-ft zouden stemmen, omdat in de «""bereidende commissies onvoldoen- studenten zitting hadden. De stu nten aan de universiteit van Saloni- namen hetzelfde besluit uit protest .'en een 'procedure die alle studen- sturf" misleidt en beledigt'. 2i*°'Scns regeringswoordvoerder Sta- atopoelos werden maandag 350 stu- ®"ten aan genoemde instellingen li Dor hoger onderwijs in Athene ver- 151 reven' toen zij probeerden de verkie- -""len te saboteren. Hij sprak van !5J »8' /uw "Toristen'. 'A kklJS (AP). Oost-Duitsland is i nsdag met algemene stemmen geko- 'n lid van de Unesco, de opvoed- 'aafl tndige, wetenschappelijke en cultu- 'e organisatie van de Verenigde Na- es- De DDR is het 131ste lid van de j nesco. stemming over de toelating van ,|tm -t-Duitsland geschiedde tijdens de ;tpr >tzitting van de algemene conferen- ui' 1 van de Unesco in Parijs. De 5 nesco s de eerste VN-organisatie. 'arvan Oost-Duitsland lid is. West- "'tsland is reeds lang iid. Moskou wil status quo en rem op westelijke propaganda DEN HAAG (ANP) Na jarenlang aandringen van de Sowjet-Unie, herhaalde oproepen van de landen van het Warsehau-pact en tegenverklaringen van westelijke zijde begint vanmiddag om drie uur in Helsinki het overleg dat moet leiden tot een conferentie over Europese veiligheid en sa menwerking, kortheidshalve wel als CEVS aangeduid. De ambassadeurs van 32 europese landen, de Verenigde Staiten en Ca nada zullen zich in het studenten centrum Dipoli even buiten Helsinki bezighouden met het vaststellen van de procedure, agenda, tijd en plaats van de conferentie, alsmede de vorm die zij zal aannemen Wat dit laatste betreft denkt men aan achtereenvol gens een inleidende conferentie van ministers van buitenlandse zaken, een commissiestadium waarin docu menten worden uitgewerkt en een afsluitende ministersconferentie voor het goedkeuren der documen ten. Naar westelijke opvatting dient het zwaartepunt van de onderhande lingen in het commissiestadium te vallen, maar de Sowjet-Unie wil lie ver beslissingen in de eerste fase, die de commissies zouden moeten uitwerken Een conferentie op het niveau van staatshoofden zou dan haar goedkeuring moeten geven. Van westelijke zijde gaat men 'in positieve geest' naar Helsinki omdat er een duidelijk nieuw tijdperk in de verhouding tussen Oost en West is ingetreden, onder meer door de regeling omtrent Berfijn die in het communiqué van de ministeriële NAVO-ztting van juni 1971 in Lissa bon nog als een uitdrukkelijke voor waarde voor een multilaterale voor bereiding van de veiligheidsconfe rentie werd genoemd. Verder ver wijst men naar de Duits-Russische j en Duits-Poolse vredragen en het basisverdrag tussen de Bondsrepu bliek en de DDR. Niettemin zijn de verwachtingen aan westeldijke zijde niet hoogge spannen door de 'verschillende op tiek' waarmee de problemen door Oost en West worden benaderd. Men ziet als voornaamste wens van de Sowjet-Unie een bevestiging van de status quo: erkenning van wat door en na de tTweede Wereldoorlog is bereikt. De Sowjet-Unie heeft zich voorts uitgesproken voor ontbinding van de NAVO en de organisatie van het Pact van Warschauw en vervan ging daarvan door een Europees vei ligheidsstelsel, waarvan het Westen vreest dat het mogelijk door de Sowjet-Unie zal worden beheerst. Het Warschau-Pact heeft nog als belangrijke wens 'de uitbreiding van de handels-, economische, weten schappelijke en technische, betrek kingen tussen de Europese staten, gebaseerd op het principe van gelij ke rechten met als doel ontwikke ling van politieke samenwerking'. Het Westen hoopt dat de betrekkin gen tussen Oost en West kunnen worden verbeterd door geleidelijke afbraak van de barrières binnen Eu ropa via samenwerking op het ge bied van handel, economie, cultuur, wetenschap, techniek en milieube heer. Maar bovenal door meer men selijke contacten en vrijere uitwisse ling van ideeën en informatie. Ook wil men een codificatie van de spel regels die het gedrag tussen de Eu ropese staten dienen te beheersen. Ten aanzien van deze codificatie en genoemde grotere uitwisseling ver wacht men bij het voorbereidend overleg moeilijkheden bij de formu lering van de agenda, die het Wes ten in het algemeen niet als louter een vluchtige aanduiding van onder werpen wil zien. Aan Oostelijke kant is al van 'ideologische agressie' gesproken wanneer het zou gaan om het openstellen van de grenzen voor westelijke propaganda. De Sowjet- Unie zelf heeft voorgesteld op de Veiligheidsconferentie een verkla ring aan te nemen over de beginse len die ten grondslag zullen liggen aan het gedrag van de Europese staten onderling, zoals niet-inmen- ging in eikaars binnenlandse aange legenheden en territoriale onschend baarheid, principes die onder meer aan het handvèst van de Verenigde Naties kunnen worden ontleend Het Westen wenst dat deze beginselen voor alle Europese staten zullen gel den, dus ook voor de verhoudingen tussen de Oosteuropese staten onder ling. Dit is echter in strijd met de opvatting van de Sowjet-Unie dat het internationale socialisme (solida riteit) zijn eigen rechten en plich ten met zich meebrengt. Wat het veiligheidsaspect betreft wenst men aan Westelijke en ook aan neutrale kant dat er op de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking wordt gesproken over maatregelen van militaire aard als kennisgeving vooraf van belang rijke troepenbewegingen en weder zijdse uitnodiging van waarnemers bij manoeuvres. Volgens enige neutrale en Westelij ke landen, waaronder Nederland, zou de veiligheidsconferentie voorts een beginselverklaring moeten aan nemen over wederzijdse en even wichtige vermindering van strijd krachten in Europa: Zoals gemeld zullen de voorbesprekingen hiervoor eind januari in Zwitserland begin nen. Frankrijk, dat wel al lange tijd een krachtig voorstander van de Eu ropese veiligheidsconferentie is. wil echter niets te maken hebben met dat overleg. De Sowjet-Unie is met het Westelijke voorstel voor bespre kingen over evenwichtige verminde ring van strijdkrachten akkoord ge gaan maar wenst de problemen van de Veiligheidsconferentie en de ver mindering van strijdkraohten ge scheiden te houden, in tegenstelling tot het Westen. Omtrent de duur van het voorover leg in Helsinki staat nog niets vast. De Sowjet-Unie is voor een korte periode. Het Westen, dat een gron dige voorbereiding wenst, is bereid na kerstmis naar Helsinki terug te keren, waarbij het zelfs mogelijk zou zijn dat men pas in april-mei gereed komt. Aan Westelijke zijde beschouwt men het vooroverleg als een aftasten van do mogelijkheden zonder dat vaststaat dat de conferen tie zelf ook werkelijk doorgaat. Om taktische redenen zou schorsing van het overleg ingeval van een onbevre digende gang van zaken een oplos sing uit de moeilijkheden .kunnen zijn. Omdat er binnen de EEG met name tussen Frankrijk en de overige leden nogal wat verschil van opvat ting bestaat over de taak van een dergelijke conferentie, laat het in Den Haag bereikte akkoord nogal wat vra gen open. Afgesproken is dat in Hel sinki de ambassadeur van het land dat het voorzitterschap van de EEG- raad bekleedt, namens alle landen van de gemeenschap het woord zal voeren over zaken, die naar het oordeel van alle aangesloten landen onder de be voegdheden van de EEG vallen. Ook zal in Helsinki een vertegenwoor diger van de Europese commissie aan wezig zijn, maa rhij zal niet aan de besprekingen deelnemen. Hij zal zich in Helsinki bezighouden met kwesties, waarvoor de commissie bevoegd is. Eén van deze kwesties is de gemeen schappelijke handelspolitiek tegenover het oostblok, die vanaf I januari een feit zal zijn. Andere zaken, zoals ver dragen over industriële, technische en wetenschappelijke samenwerking, val len buiten de bevoegdheden van de EEG. zodat de aangesloten landen daarover hun individuele standpunten naar voren kunnen brengen. Het grootste knelpunt van de Haagse vergadering is geweest het formuleren van een gemeenschappelijk EEG- standpunt over de wederzijdse troe penvermindering. Frankrijk is van mening dat de EEG niet de juiste instantie is om hierover als blok te onderhandelen met een ander blok. Na afloop van de vergadering zei de Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Schumann dan ook dat wederzijdse troepenvermin dering zijns inziens geen onderwerp was dat op de agenda van de voorbereidende bespr- kingn in Hlsinkei diende voor komn. De Russische SALT-onderhandelaar Wladimir Semjonow (r.) be groet zijn Amerikaanse tegenvoeter Gerard Smith. GENEVE (Reuter, UPI) Zonder veel omhaal begonnen gisteren delega ties van Amerika en de Sowjet-Unie aan SALT 2, de nieuwe onderhande lingen over beperking van strategi sche bewapening. Als resultaat van de meer dan twee jaar durende SALT 1 werden eerder dit jaar in Moskou de verdragen getekend waarin beide lan den hun anti-raketsystemen beperken (tot elk hoogstens twee bases) en voor de komende vijf jaar een pla fond vaststellen voor hun aanvalsra- ketten. SALT 2 zou wel eens de volle vijf jaar kunnen gaan duren, omdat het doel, een definitieve beperking van aanvalswapens en naar men hoopt zelfs een vermindering, technisch bij zonder ingewikkeld is. De grondge dachte is dat het 'evenwicht' moet worden gehandhaafd, en dat hangt niet alleen af van het aantal atoomra ketten, maar ook van de kracht en het aantal van de kermladingen en de nauwkeurigheid waarmee zij hun doel kunnen treffen, en zelfs van de geo grafische ligging van beide landen. Als men het over het evenwicht eens is volgt het controleprobleem: vanuit een fotokunstmaan zijn wel raketten te tellen, maar valt niet vast te stel len of er één of tien afzonderlijke ladingen onder de neuskegel zitten. Hoofdonderhandelaars zijn weer on derminister Wladimir Semjonow en ambassadeur Gerard Smith, die tij dens SALT 1 een goede persoonlijke verstandhouding opgebouwd hebben. Na afloop van de eerste zitting zeiden de Amerikanen dat het optreden van de Russen werd gekenmerkt door 'de zelfde mate van concentratie en ernst' als bij de vorige werd getoond. Meer dan dit soort Informatie valt voorlopig niet uit Genève te verwach ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7