P. Jongeling waarschuwt een dlChtPIJ in duisternis wandelend volk STEmmincs Hï JD [1 IU 1 W Helsinki (1) elsinki (2) Standaardwerk over Meiers oeharto in België QUW/KWARTET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K5 Donderend applaus voor bestrijder van zedelijk verval - BB oiiuiientaar indaag begint in Helsinki internatio- al overleg dat erop zou kunnen ilopen, dat 'de naties van het Europe- continent meer in het kielzog raken n de sterkste onder hen', de Sowjet- j lie. In deze trant besloot de gezag- bbende Neue Zürcher Zeitung on- teli S5 een 'voorbeschouwing over de i di nferentie inzake Europese veiligheid "anti samenwerking, die vanaf vandaag or vertegenwoordigers van 35 landen de Finse hoofdstad zal worden le v orbereid. bangelijke afweerhouding tegen- er deze Europese veiligheidsconfe- t d ,[je (EVC), waarvan de benadering bet Zwitserse dagblad getuigt, wordt b or velen in West-Europa gedeeld. Ze d in de EVC een Russische truc, loeld om West-Europa van Amerika scheiden en de feitelijke hegemonie i de Sowjet-Unie over Oost-Europa hee rend te krijgen. Sporen van deze mmervolle, defensieve kijk op de rC zijn ook te vinden in de memorie Dei i toelichting op de Nederlandse be- iwe iting van buitenlandze zaken, al kan ukkig worden gezegd, dat die niet r smerkend zijn voor de geest waarin land zich heeft opgemaakt om aan ïlsinki' deel te nemen, illig moet men nuchter genoeg zijn van de EVC geen wonderbaarlijke j, Jpulsen tot ontspanning in westerse X\ i te verwachten. Ook is waar. dat de neven van de voornaamste initia- l£J heemster, de Sowjet-Unie, best met v 4i ge scepsis bezien mogen worden. 111 t bij haar de behoefte voorop staat noi mede gelet op de toestand aan Aziatische grens, haar Europese loedssfeer via internationale afspra- i verder te beveiligen, en om meer profiteren van de westerse economi- •oi ie capaciteit, hoeft niet te worden LecnJ wijf e ld. tic.; anc '->< li 74-81 arln clil: per ar zou West-Europa daarom de Tn gelijkheid om met de landen van jls ,3 st-Europa uitvoerig te overleggen de kansen op meer ontspanning i samenwerking, niet met beide han- moeten aangrijpen? Wie zo denkt, vrees dat het westen zich door o-i«|)skou zal laten overtroeven, heeft een bijzonder lage dunk van de 11 stelijke weerbaarheid van West-Eu- ntji a. En hij houdt er wel bijzonder li nig rekening mee, dat de Sowjet- bereid zou kunnen zijn tot con- sies ter wille van het welslagen van conferentie waarvoor ze nu al er dan zes jaar in de weer is. Meezeer het Russische regime erop I fyand is, de EVC van de grond te gen, kan hieruit blijken, dat het 1 meermalen door het westen op goede wil heeft laten testen. Dat i'eurde bij de onderhandelingen over Berlijn-akkoord en meer indirect de SALT-besprekingen en het over- tog tussen de twee Duitslanden. Een ma Ier test-case was de vraag, of de rjet-Unie te vinden zou zijn voor n' aad over een wederzijdse evenwich- vermindering van troepen in Euro- (MBFR). En ook daarvoor was de m »jet-Unie te vinden: verkennende prekingen over deze kwestie zullen d januari beginnen, te 'tests' garanderen natuurlijk niet, een EVC voor het westen (en voor Oost-europese landen die de druk de Russische hegemonie wat ver- y0r it willen zien) bevredigend zal verlo- emi i. Maar ze laten stellig evenmin de 1 v iclusie toe, dat de Sowjet-Unie op n conferentie onder geen beding npromissen zal willen sluiten, e Europese veiligheid zegt, zegt Eu- use legers en daarom is het op z'n ist begrijpelijk, dat Nederland en lere NAVO-landen een nauwe sa- nhang zien tussen de EVC en het uist genoemde overleg over weder- ïeli Ise troepenvermindering (MBFR). te landen zien geen heil in een C, als er geen redelijke kans op laat, dat bij het MBFR-overleg spij- s met koppen worden geslagen. In opzicht zijn bijvoorbeeld de Scandi- ,°t°° rische regeringen wat buigzamer. cvvj lor hun houding is veel te zeggen: arom zou men, als blijkt dat er één ir niet open wil, de enige andere dichtslaan? Per slot van rekening el ij tt de EVC voluit conferentie over efo ropese veiligheid en - samen- rking. Samenwerking (uitbrei- ig van culturele, economische en lere contacten, vrijer verkeer van k nsen en ideeën) zou heel wel een chtbaar gespreksonderwerp kunnen ven, ook wanneer er op het stuk de militaire ontspanning voorlopig 0§| lts te bereiken zou zijn. door Leo Kleyn De eerste indruk is er een van verbijstering. Even nog vraag je je af of je wel in de goede zaal bent terecht gekomen, maar de verkiezingsaffiches aan.de wan den nemen alle twijfel weg: de honderden mannen en vrouwen in de zaal en op de tribunes wach ten op niemand anders dan op Pieter Jongeling, de lijsttrekker van het Gereformeerd Politiek Verbond. Kort voordat de 63-ja- rige politicus zijn entree zal ma ken, blijkt zelfs de 1600 zitplaat sen biedende Evenementenhal in Groningen te klein te zijn om alle belangstellenden te bevatten. Een metalen stem laat weten dat de zaal letterlijk tot de nok toe gevuld is en dat degenen die nog buiten staan, genoegen zullen moeten nemen met een plaats in de foyer. Pieter Jonge ling heeft in zijn eentje zijn drie christen-democratische collega's onder wie toch een paradepaardje als de minister-president, overtroefd. Toen een week eerder Biesheuvel. Andries- sen en Tilanus hun opwachting maak ten in de Evenementenhal, was de foyer alleen in de pauze in gebruik. Ook Jongeling is zichtbaar verrast. Als hij om even over achten de .zaal betreedt, wordt hij door de honder den begroet met een staande ovatie, het applaus klatert opnieuw op, als hij na het gebed en de verzen 1, 3 en 8 van psalm 99 het podium heeft beklommen. Alsof hij zijn volk nu al naar het beloofde land heeft geleid, dankt hij voor de aanhankelijkheids betuiging, als een triomfator, met de armen ten hemel geheven. Duisternis Maar van een overwinning is nog geen sprake, en er zal zelfs geen sprake van zijn als het GPV niet zijn derde man in de Tweede Kamer krijgt, zoals het NIPO heeft voor speld. Het Nederlandse volk wandelt nog steeds in duisternis en geen drie profeten zullen licht brengen, als de lamp die zij aanreiken niet wordt gebruikt. Die duisternis moet niet alleen in geestelijke zin worden verstaan. Het GPV mag dan een getuigende -partij zijn, het heeft niet alleen oog voor de zondagse, maar ook voor de doorde weekse noden. Pieter Jongeling ls politicus en geen predikant, hoezeer hij zich ook mag beroepen op de Schrift en de Nederlandse geloofsbe lijdenis, en ook al worden zijn woor den in Groningen dan kracht bijgezet door de gereformeerde muziekvereni ging Hendrik de Cock uit Ulrum en het Groninger gereformeerd mannen koor. 'Beveel gerust uw wegen', zingen de mannen sonoor, maar Pieter Jonge ling is geen Hendrik Colijn, die ons maant rustig te gaan slapen. Jonge ling heft vermanend de vinger en spreekt zeer aards en zeer langdurig over de inflatie, zakelijk en nuchter, zoals het een in Groningen geboren Fries betaamt. Anders dan de buiten wacht, misleid door mannenkoren, soms denkt, krijgen ook GPV-ers ge wone stamppot voorgezet. Schamper spreekt de lijsttrekker van het GPV over de mooie beloften die de Biesheuvels en de Schmelzers in de vorige verkiezingsstrijd deden. Hij memoreert de uitspraak van Godfried Bomans (wiens gedachtenis door het vergelijkt de toestand in Nederland met die van Engeland. Het pond ster ling staat zwak. en geen wonder: 'Ook het Engelse volk is in moreet opzicht sterk achteruitgegaan'. Nederland, leert Jongeling, heeft zijn geldontwaarding gewoon te danken aan de 'losbandigheid' waarin de in 1945 herkregen vrijheid is omgesla gen. De voorbeelden liggen voor het grijpen. Jongeling noemt ze op, nee, niet met blijdschap, als iemand dat soms mocht denken, maar 'met intens verdriet'. Jongeling herinneert aan de film 'Joyriding' ('met naakte jonge mensen die in het open veld ontucht met elkaar plegen') en spreekt er schande van dat omstreeks kerstmis de film 'Hip hip hip voor de antichrist' zal worden vertoond. Hij vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de minister van justitie niet optrad tegen de ver spreiding bij middelbare scholen van 'pamfletten waarin homofilie wordt aangeprezen'. P. Jongeling GPV in ere wordt gehouden: in het verkiezingsmanifest staat zelfs zijn fo to) dat de verkiezingsbijeenkomsten wel strooiavond leken. En hij drukt Schmelzer met de neus op zijn in de Haagse Post gedane uitspraak dat er een kabinet van 'nationale kanjers' zou komen. Schroothoop Wat heeft dat kabinet gedaan: hoe is het zijn beloften nagekomen? Het heeft, zegt Jongeling, de inflatie de oorlog verklaard en vervolgens de wapens op de schroothoop (waarop Biesheuvel zelf niet terecht wil ko men) gegooid. 'Een wonderlijke ma nier van oorlogvoeren', merkt Jonge ling op. Als het aan het GPV had gelegen, had het met die inflatie ('een soort van stille onteigening, een sluipende diefstal') niet. zo'n vaart gelopen. Al voordat DS'70 op de gedachte kwam, zegt Jongeling, pleitte het GPV er in de Tweede Kamer voor in te grijpen in de lonen en prijzen. Maar Biesheu vel en de zijnen hebben hun plicht verzaakt. 'Dit kabinet heeft niet het klokketouw gegrepen en de natie ge red uit een dommel die een doodslaap dreigt te worden' Biesheuvel heeft zich als een erfgenaam van Colijn ontpopt. Nee, de materiële duisternis waarin Nederland verzeild is geraakt, ver baast Jongeling niet. Maar anders dan Drees of De Brauw zoekt hij de oorzaken dieper: met die strooiavon- den is het al begonnen. 'Iedereen deed maar beloften, beloften zus en beloften zo, beloften hier en beloften daar. Het GPV deed en doet dat niet; wij komen met Gods beloften, die wis en zeer zijn'. Ziek volk Voor iemand die zien daarop kan laten voorstaan, is het ook niet moei lijk nog een andere samenhang te openbaren. De inflatie houdt Jonge ling zijn gehoor voor. is een symptoom. Wat de zich christen-demo craten noemenden niet willen zien, is voor hem zo heler als kristal: 'Ons geld is zo ziek, omdat ons volk zo ziek is'. De duisternis is compleet. Een vluchtige blik in het verleden werpend, stelt Jongeling vast dat mo netaire inflatie altijd is samengegaan met morele inflatie. Hij wijst op de 'morele verwildering' in het Duits land van de jaren dertig met zijn waardeloze papiergeld, op de situatie in Frankrijk in de jaren dertig, en Bigamie Abortus Maar al deze uitingen v«u 'eei.ou»- heid' staan nog in de schaduw bij het wetsontwerp van de ('rooms-katholie- ke') ministers Stuyt en Van Agt tot legalisering van de abortus. De lijst trekker van het GPV haalt een brief uit zijn zak van het dagblad De Tijd. Hem werd gevraagd of hij de actie 'Stop de kindermoord' wil ondersteu nen. Hij wil dat graag doen, want hij vindt het, net als iedereen, verschrik kelijk dat er jaarlijks 500 kinderen in het verkeer omkomen. 'Maar', vraagt hij, 'weet u wat ik nog veel erger vind?' De zaal mag drie keer raden. Ik vind het nog veel erger dat er per jaar 100.000 ongeboren kinderen moedwillig worden vernie tigd in de moederschoot'. Jongeling laat zijn volgelingen niet in onzeker heid: abortus is moord. Abortus leidt tot inflatie. Nederland, na de bevrij ding gezegend, is bezig 'de zegen weer te verzondigen'. Opnieuw heft Pieter Jongeling de handen ten hemel, maar nu in figuur lijke zin. Biesheuvel en zijn confessio nele broeders doen dat niet, of te weinig, en kunnen ons dan ook niet, naar de titel van het verkiezingsmani fest, 'de weg uit de chaos' wijzen. Ze laten, klaagt Jongeling, het GPV zelfs gewoon in de steek. Toch is dat de partij die het volk weer op de rechtgebaande wegen kan brengen. Daarvoor heeft het volk een voetgangerslantaarn nodig, zo'n lan taarn die je vroeger in het oosten, in Israël had'. Het GPV beschikt erover en wil hem graag aanreiken. Pas bij het schijnsel van die lantaarn zal Nederland het licht weer zien. De menigte in de zaal. op de tribunes en in de foyer dankt Jongeling met een donderend applaus. De voorzitter, stamelend, kan voor zijn dank nauwe lijks woorden vinden. Hij spreekt Jongeling aan met 'hoogedelgestrenge heer' en vergelijkt hem met Groen van Prinsterer. Het mannenkoor breekt uit in oud-vaderlands gezang. Hoog in de nok van de zaal hangt stil het dundoek te pralen. De rede van Jongeling heeft nauwe- Q lijks vragen opgeroepen. Er zijn wat D06rd6NJ schriftelijke, maar van de gelegenheid mondelinge vragen te stellen, maken slechts een meisje en een grijsaard gebruik. In Groninen is het licht al opgegaan. Als de zaal langzaam leeg stroomt, wordt omgeroepen dat de heer Salomonson uit Loenen aan de Vecht zijn psalmboek heeft laten lig gen. Waar komen de De Vriezen en de Smitten vandaan? Of de Meiers in hun talloze variëteiten? Over die laat- sten, een bepaalde soort althans, be hoeven we ons hoofd niet meer te breken nu Walter Breedveld bijna 200 pagina's geschiedenis, mythen en legenden aan hun herkomst heeft ge wijd. Zijn Meiers (het boek dat. bij De Fontein in De Bilt is verschenen en 14,90 kost) vormen de groep die nog voor een officiële familienaam verplicht werd een aanduiding voor het algemene Meier zette, gewoon om dat ze met zovele waren. Meestal vertelde zo'n voorzetsel iets over hun beroep, uiterlijk, woongebied of ei genschappen Een paar van Breed- velds voorbeelden: Brenninkmeier, Donnermeier, Dolkemeier, Feldmeier, Gildemeier, Glasmeier, H ooimeier, Kersenmeier, Liedmeier, Niemeier, Piepmeier, Stropmeier, Postmeier, Kortemeier, Langemeier en zo zijn er nog veel meer. Niet genoemd in de overigens ook in het boek veel lange re lijst zijn bijvoorbeeld Sundermeier, Kruikemeier en zo zal iedereen er nog wel een paar uit zijn omgeving ken nen. De allereerste meiers waren de hof meiers, rentmeesters, ministers van fi nanciën van aanvankelijk vorsten, la ter ook van baronnen, graven en niet adelijke grootgrondbezitters. In West- falen wemelt het van die meiers. Zelfs zetboeren die de zaken voor hun gro te bazen waarnamen noemden zich zo. Daar in Westfalen ligt volgens Breed veld dan ook de bakermat van alle Meiers met een toevoeging voor hun eigenlijke naam. Oorspronkelijk wa ren al die kleinere meiers boeren, maar de Handkemeiers of Hanneke- maaiers brachten daar verandering in. Eigenlijk waren zij de eerste gastar beiders in ons land en in de Baltische staten. In het laatste geval trokken ze als Ostganger in het eerste als Hol lander overde grenzen, niet alleen met zeis en andere voorwerpen om zich als boerenknecht te kunnen ver huren maar ook met een stuk of wat verschoningen in hun knapzak. Dat ondergoed was gemaakt van linnen, dat thuis op de boerderij was gewe ven, een kunst waarin de Westfaalse vrouwen bijzonder bedreven waren. De 35-jarige Mohammed Salem, een Arabische guerillastrijder, die in Is raël tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld omdat hij illegaal het land probeerde binnen te komen, is hals over kop verliefd geworden op de 19-jarige Therese Halaseh. Hij zag haar op een televisie-uitzending. De reden waarom zij op de televisie kwam, was dat zij medeplichtig was aan een poging een Belgisch vliegtuig te kapen. Zij zit tevens in de gevange nis, maar dan levenslang. Dat mag Mohammed echter niet deren. Hij heeft bij minister van defensie Mosje Dajan een verzoek ingediend om met Therese te trouwen. Behalve het feit dat beiden gevangen zitten, is er een ander probleempje: Mohammed is al getrouwd. Zijn vrouw woont met de acht kinderen van het echtpaar Salem in Beiroet. Maar ook daar stapt Mo hammed luchtig over heen. 'Ze moet maar voor zich zelf zorgen', vindt hij. 'ik ben nu eenmaal hopeloos verliefd op Therese'. Mohammed zegt de jood se godsdienst aan te willen nemen Ook Therese heeft plannen in die richting, zo zegt hij C~2 TD 1USSEL (ANP) De president van republiek Indonesia en mevrouw y 1 eharto zijn gisteren op de Belgische D bonale luchthaven Zaventem aange- ili Hen voor een driedaags officieel aH roek aan België. Het Indonesische der atshoofd werd op de luchthaven mw&roet door koning Boudewijn en lingin Fabiola. Tijdens zijn bezoek n België zal Soeharto politieke be- rekingen voeren met de Belgische lering. Een raad voor milieu bescherming Een van de tragische kanten van de toch al weinig verblijdende betrekkin gen tussen ons en het milieu is dat we nog maar zo slecht weten wat we aanrichten, heb ik wel eens gedacht. Onze kennis groeit, maar holt nog voortdurend achter de feiten aan, en dat werkt wat ontmoedigend. Vorige week viel in Den Haag van gezaghebbende zijde ongeveer het om gekeerde te beluisteren. Er is ontzet tend veel bekend over milieuzaken, zei daar dr. L. Ginjaar, het grote knelpunt is eigenlijk alleen het zinvol op een rijtje zetten van de feiten, het aangeven van onderlinge verbanden. Dr. Ginjaar is directeur van een even nuttig als onuitsprekelijk instituut: het Studie- en informatiecentrum TNO voor het onderzoek ten dienste van het milieubeheer (zou dat niet gewoon Milieucentrum TNO kunnen heten, vraag je je dan af). Maar de naam is nauwelijks belang rijk, wat dr Ginjaar en zijn mensen doen is nu juist het verzamelen van gegevens en het vinden van samen hangen. Een voorbeeld hoe alles met elkaar te maken heeft: het probleem van de fosfaten in oppervlaktewater, die de biologische gezondheid van dat water in gevaar brengen. We krijgen jaarlijks door de rivieren 80.000 ton fosfaat uit het buitenland aangevoerd en doen daar zelf nog eens 50.000 ton bij. Onze 'nationale produktie' komt voor de helft uit uitwerpselen, de rest voor een groot deel uit wasmiddelen. We zullen de binnenlandse fosfaatlo zing moeten beperken, en daar begint het ingewikkeld te worden. Dat moet namelijk gebeuren door aan waterzui veringsinstallaties een 'derde trap' toe te voegen. De huidige overheidsplan- nen voor waterzuivering voorzien hier niet in, en dat kan ook moeilijk, want de capaciteit van die derde zuiverings- trap hangt af van wat we met de wasmiddelen gaan doen. Blijven we daar fosfaat in stoppen, dan zal de derde trap aardig wat ruimer moeten worden bemeten. (Andere mogelijkhe den: fosfaat afschaffen en dan maar wat minder goed wassen, of fosfaat afschaffen en het drinkwater centraal ontharden). Een bijkomend probleem waar we al vast over na moeten denken is het afvalslib Een zuive ringsinstallatie levert behalve tamelijk schoon water grote hoeveelheden slib op, die niet altijd even eenvoudig zijn weg te werken. Tegen dat over een jaar of tien (volgens het plan) al het rioolwater gezuiverd wordt, moeten we weten wat we met die slibberg gaan doen. En ook daar zijn de was middelen weer een ongewisse factor, want de derde zuiveringstrap levert veel extra slib. Een aardige toepassing van slib, zei dr. Ginjaar, is misschien het gebruik als afdekmateriaal op de nette, 'gecontroleerde' vuilstortplaat sen die in toenemende mate de klas sieke vieze vuilnisbelten moeten ver vangen. En zoals de samenstelling van was middelen een milieuverhaal met ha ken en ogen oplevert, doet eigenlijk elk ander produkt dat ook. Wil je op een georganiseerde manier iets aan het milieu doen, dan zul je voor elk produkt een 'vervuilingsbalans' moe ten opstellen. Alleen op grond daar van kun je verschillende mogelijkhe den om in te grijpen tegen elkaar afwegen, niet op basis van een of twee effecten die nu toevallig in het oog lopen. Voor dit bijzonder nodige soort be leidsvoorbereiding hebben we in Ne derland eigenlijk geen apparaat, zei dr. Ginjaar. En daarom zou er een Raad voor milieubescherming moeten worden opgericht. Geen groot formeel gezelschap zoals bijvoorbeeld de Raad voor de luchtverontreiniging, waar vertegenwoordigers in zitten van alle organisaties die iets met de zaak uit staande hebben. Maar een college van zeven of acht onafhankelijke en zeer deskundige mensen niet alleen technisch deskundig, maar ook met grote bestuurservaring. Gesteund door een goede staf van beperkte omvang, iets tussen twintig en vijfendertig mensen. Bij het formuleren van dit idee heeft dr. Ginjaar duidelijk gekeken naar buitenlandse voorbeelden, met name de Koninklijke commissie milieuver vuiling in Engeland en de Raad voor de kwaliteit van het milieu in de Verenigde Staten. De rapporten die deze instellingen uitbrengen vindt hij erg waardevol. En inderdaad, een dergelijk centraal orgaan missen we in Nederland. Er zijn wel verspreide aanzetten toe: TNO heeft Ginjaars eigen milieucen trum. de stichting Toekomstbeeld der techniek (dochter van het Koninklijk instituut van ingenieurs) werkt wel in deze richting, bij het Centraal bureau voor de statistiek wordt wat gedaan. Maar het kan zeker nuttig zijn om, bij alle waardering voor wat er nu wordt gedaan, deze zaken ge concentreerd op nationaal niveau aan te pakken. De minister van volksge zondheid en milieuhygiëne in de vol gende regering zal moeilijk om het idee van dr. Ginjaar heen kunnen. Balansje Woorden als 'vervuilingsbalans' en 'milieubalans' vielen met grote regel maat op de 35ste Kunststoffendag waar ook dr. Ginjaar zijn verhaal hield. Vrijdag berichtten we uit deze bijeenkomst al de overheersende me ning dat plastic niet die aanslag op het milieu pleegt waar het nogal eens van wordt verdacht. Dat neemt natuurlijk niet weg dat je in afzonderlijke gevallen hoort te kij ken of plastic echt de beste oplossing is. Voor het opzetter, van een milieu balans voor een bepaald produkt gaf dr. Bakker van het Kunststoffeninsti- tuut TNO een keurig recept: voor elke stap in de produktie nagaan hoeveel grondstoffen en energie er in gestopt wordt, hoeveel bodem- water en luchtverontreiniging er veroorzaakt wordt, hoeveel afvalprodukten er vrij komen, of die ergens anders weer te gebruiken zijn, zo niet of zij het milieu beïnvloeden, en tenslotte of het eindprodukt weer opnieuw ge bruikt of zinvol verwerkt kan worden, dan wel hoe het zich als 'afval' ge draagt. Een poging tot het opstellen van zo'n milieubalans deed dr. Schuur (Shell plastics) voor een in vakkrin gen langzamerhand klassiek geval, het verpakken van een liter melk. Is weg- gooiverpakking milieutechnisch ver antwoord of moeten we volledig terug naar de statiegeldfles? Een melkfles gaat na zo'n 25 keer gebruiken kapot en levert dus gemiddeld per keer 30 gram afval op, zij het niet van het kwalijkste soort en in principe op nieuw te gebruiken. Een plastic melk- zakje weegt 7 gram en :Ts het in de vuilverbranding terechtkomt vind je er helemaal niets van terug. Maar een retourfles moet worden schoongemaakt. Dat kost twee liter warm water en 10 gram stookolie voor het opwarmen. En het levert twee liter vies water op, met wasmid delen en melbresten. En dus ziet het plastic zakje er milieutechnisch nog helemaal niet zo gek uit, concludeer de dr. Schuur. En daar bleek dan weer uit hoe moeilijk het kan zijn om een milieubalans op te stellen. Want dit schema is nu misschien nog vol te houden, maar over een jaar of wat zal het vanzelfsprekend zijn dat de stap 'afvalwaterzuivering' direct moet wor den meegerekend, en dan ziet de vergelijking er weer minder vanzelf sprekend uit en zullen we toch echt moeten nadenken wat nu beter is. Daar kunnen we misschien beter zo vroeg mogelijk mee beginnen. Er zit ten trouwens ook ten nadele van de glazen fles nog postjes in de balans die dr. Schuur niet meerekende. Om dat glas zwaar en dik is moeten er per saldo meer vrachtauto's rondrij den om dezelfde hoeveelheid melk te vervoeren. Dat kost ongeveer 1 gram extra benzine per fles. En die vracht auto's hebben ook niet het eeuwige leven, zodat elke liter melk-in-glas- ook nog eens iets in de buurt van 0.1 gram autowrak op zijn geweten heeft. Milieubalansen zijn best ingewikkeld. Het aantal overnachtigingen in Gel derland, Drente en Overijssel, dat in het afgelopen jaar werd verzorgd door de stichting 'Vakantie op de boerde rij', in Zutphen, bedroeg 25.000 omdat het aantal aanvragen voor vakanties op de boerderij .verleden jaar dit aantal al ruimschoots overtrof, is nu besloten om voor het volgende sei zoen ook dergelijke vakanties te gaan organiseren in Friesland, Groningen en Noord-Brabant. scheepsboeg Dr. N. Basilea Schlink van de Evanbe- lische Marienschwesternschaft (een niet onbekende protestantse zusteror de) heeft veel bezwaar tegen de zoge naamde Jezus-musicals en ze heeft daar een klein boekje over geschreven dat nu in 't Nederlands vertaald is en 'Jezud openlijk gehoond' heet. De stichting Vrienden van de Evangeli sche Marienschwesternschaft (secreta ris: mr H. van de Kolk. Slotmansweg 8 in Nijverdal) zorgt voor versprei ding van dit geschrifte. In het eerste hoofdstukje schrijft dr. M. Basilea Schlink: Musicals, roek-opera's, shows en pop films met religieus-godlasterlijke in houd gaan over de toneelplanken en door de kerken van vele landen, met groot succes. Maandenlang, soms voor een jaar, zijn de voorstellingen uit verkocht. Als langspeelplaten zijn de ze stukken bestsellers geworden en vinden hun weerklank tot in goed- sienstige overdenkingen via de radio, De kwaliteit maakte de Hollandse boerinnen die het goed van de seizoen arbeiders van hun man schoon hiel den, jaloers en om deze dames te behagen beloofden de Hannekemaai- ers een volgende keer wat van het linnen mee te nemen. En daar zagen de boeren thuis al gauw brood in. Ze stopten hun knap zak vol linnen en verhandelden dat in het buitenland. Tiötte, Tjödden, Todden, Tjutten of Teuten werden de eerste textielmeiers genoemd. Naarma te de handel beter ging bouwden ze grotere huizen de teutenhuizen, die in ons Brabantse Eersel nog terug te vinden zijn. Handige meiers stuurden vertegenwoordigers, vaak zoons, tiaar ons land, die pakhuizen vol Westfaals linnen stapelden, zodat het tijdroven de heen en weer trekken voorbij was. Tussen haakjes: in oude documenten komt in de 17e en 18e eeuw de naam Brennickmeyer al voor en 'C. en .4.' valt voor het eerst in 1671. De meiers voelden zich sterk aan elkaar verbon den Breedveld schrijft hun een 'onaf- laatbare ijver, een feilloos handelsin stinct, een onwankebaar Godvertrou wen en een strenge soberheid' toe, die ze in hun vroegste warenhuizen ook door hun personeel nageleefd wensten te zien. Ook Sinckel (van de winkel van Sinc- kel u-aar alles te koop was) teas in Westfalen geboren. Hoe de meiers in het vroegere Westfalen leefden met hun angsten en bijgeloof wordt tus sendoor verteld aan de hand van legenden Claudia en Ermgard, reu zen, de kenau Tenedohl) en minder onware verhalen zoals de heksenver brandingen (121 binnen 3 maanden alleen al in de stad Osnabrück in 1583). Dat vlak voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog een brallende Göring, trots op zijn Luftwaffe, ver klaarde dat hij voortaan 'Meier' zou heten ook toen nog synoniem met handel en in zijn ogen met de joodse handelsgeest als ook maar een vijandelijk vliegtuig door zijn Luft waffe zou breken (de man in de straat noemde hem later dan ook zo) staat niet in 'De Meiers'. Maar ook dat gebeurde in Duitsland. en ze worden in jeugdwerk, cathechi- satie en zelfs in kerkdiensten ge bruikt, hoewel ze Jezus bespotten. De mensen zijn gefascineerd door wat in deze shows en musicals wordt ge bracht. ook christenen - zelfs christe nen uit zeer vrome kringen. Zoals een scheepsboeg met onverbiddelijke scherpte de golven vaneen scheidt, zo wordt vandaag de mensheid door deze godlastering voor een beslissing ge steld die consequenties heeft voor de eeuwigheid en die haar verdeelt in 'voor' of 'tegen'. onheilsprofeet Een voorspelling uit 1558 heeft giste ren de Italiaanse Rivièrastad Chiavari veranderd in een spookstad: lege stra ten. overvolle kerken, en veel ge dwongen gepicknick op het platteland. Schuld aan deze paniek-uittocht, die donderdag al voor de honderd pro- cent-zekerheidszoekers begon, is de Franse astroloog Nostradamus (1503- 1566), die in zijn boek 'De Centunën' stellig beweerde dat de 17e november 1972 een groot deel van de Italiaanse Rivièra door een zware zeebeving zou worden getroffen. Een Turijns ambte naar heeft die passage kort geleden opgerakeld en het verwachte onheil in Chiavari gelokaliseerd. Tot gistera vond was de zee kalm als altijd en of dat vannacht ook zo gebleven is, we ten we op dit moment. vraagteken Voor de laatste oorlog scharrelde in Ouwehands Dierenpark een leder- schildpad rond, een wit dier met overal roodbruine vlekken. Toen de oorlog uitbrak, dook de zeldzame schildpad onder: niemand zag hem de eerste jaren terug, tot het dier voor jaar 1945 weer even onverwacht op z'n oude stekkie verscheen. Kort daar op stierf het een natuurlijke dood, een groot vraagteken achterlatend. Tot voor kort was het dierenpark lederschidpaddenloos, maar nu is er weer één te zien in het tropische reptielenhuis, tussen o.a. bananenbo men en een reusachtige boa constric tor. DEN HAAG De Voorburgse jurist mr. J. P. Verheul, die in het Neder landse juristenblad een oproep deed aan zijn collega's teneinde steun te verkrijgen voor een andres aan de regering, waarin erop wordt aange drongen dat ons land zijn NAVO- lidmaatschap opzegt, heeft meer dan dertig juristen voor zijn plan gewon nen. In het adres van de juristen wordt gezegd dat het moreel en juri disch niet langer verantwoord is om lid te zijn van een verdragsorganisa tie, waar ook de VS lid van zijn, een land, dat dagelijks op grote schaal het grofste onrecht in Vietnam bedrijft Onverdroten doorgaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5