Grotere tegenstelling in hervormde synode Is verklaring een rookgordijn? was vooruit mijnenveld Berkhof: ik gestuurd in Intensieve discussie over kindercommunie Gedeeltelijke opheffing van vacaturestop Mgr. Zwartkruis waarschuwt gehuwde priesters Besluit Synode in zaak-Kuitert vandaag Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 Tiveede debat n.a.v. Ge tuigenis Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Wis de boot naar links overhelt, dan moeten wij naar rechts springen en niet in het midden gaan staan1. Deze boze woorden werden door ds. B. de Reuver uit Tliolen gericht op een nieuw ontwerp voor een "'boodschap ter bemoediging1 naar aanleiding van het Getuigenis dat dinsdagmiddag tot scherpe tegenstellingen leidde in de hervormde synode. KERK T2/1 Ds. De Reuver achtte het 'een gevolg van het verdraagzaamheidsdenken in onze kerk na de oorlog, dat men de demon van een messiaans-politieke geestesstroming' niet duidelijker aanpakt. Veel synodeleden constateer den in de loop van de discussie bedroefd, dat de tegenstellingen in de synode naar aanleiding van het Getui genis weer veel scherper waren dan in het eerste debat erover. Die concept-boodschap ter bemoedi ging, die de storm weer deed opste ken. sprak zijn bezorgdheid uit over de polarisatie, riep de aanhangers van tegengestelde visies op om elkaar als mede-geroepenen te blijven zien en beleed ook schuld, dat 'de gemeente vergeefs gewacht heeft op een leiding gevend, priesterlijk of profetisch woord', toen de God-is-dood-theologie tot het hele volk doordrong. De boodschap noemde tendenzen in de kerk die 'het menselijk handelen stellen op de plaats van het woord en de daad van God'. Anderzijds leverde het concept fundamentele kritiek op 'onze maatschappij, bouwwerk onzer handen', die 'de toets van het evange lie niet doorstaan' kan. Van een verslaggever DEN HAAG De vacaturestop in de maatschappelijke dienstverlening aan niet-gehuwde moeders zal met ingang van 1 januari gedeeltelijk worden op geheven. Staatssecretaris Vonhoff heeft dit in het vooruitzicht gesteld. 'Het inzicht groeit, dat wij met elkaar op de verkeerde weg zijn. In onze wereld van macht en materie is steeds minder ruimte voor het offer, dat in het evangelie een centrale plaats in neemt. Wij leven in een godloze cul tuur. Velen kunnen de afstand tussen de bijbelse boodschap en de praktijk van het handelen (of niet-handelen) van christenen zo slecht verwerken, dat zij in grote geestelijke nood ver keren en met hun geloof ernstig in de knel komen. Ook dat is een aspect van de eerder besproken geloofscrisis' 'Nu mag het beslist niet zo zijn, dat degenen die in hun leven bekommerd zijn om persoonlijke zonde (daadzon- de) en anderen die zich in hun gewe ten bezwaard voelen terwille van hun aandeel in de gemeenschappelijke schuld (erfzonde), polariserend tegen over elkaar staan cn elkaar liefde- HAARLEM (KNP) Naar aanlei ding van het voorgaan van de gehuw de priester Th. Buysman in de eucha ristieviering van afgelopen zondag in de Dominicus-parochie te Amsterdam, heeft bisschop Zwartkruis van Haar lem gezegd dat deze stap, waardoor de betrokken priesters hun eigen weg gaan, tegen zijn beleid en dat van het Nederlands episcopaat ingaat. Hij kan dit niet voor zijn verantwoording ne men, en heeft daarom de betrokken pastores aangezegd, dat hij bij een herhaling hiervan zich genoodzaakt zal zien hun aanstelling in te trekken. loos bestrijden. Echt bijbels geloof verbindt het berouw over de hardheid van het God afgewende hart. En de onrust over de zondige macht, die ons economisch- en politiek leven be heerst. Echt bijbels geloof gaat niet aan persoonlijke zonde èn aan de eis tot bekering voorbij', aldus de con cept-boodschap. Niet nodig Volgens ds H. Smits uit Ingen is de theologische herontdekking van de ar men door Christus als helper der armen samengegaan met 'zekere senti mentele gevoelens', waardoor men de armen is gaan beschouwen 'als dra gers van bepaalde waarden buiten Jezus Christus om, maar ook de ar men zijn zondaren', aldus ds. Smits. Ds. K. A. Abelsma uit Wateringen verwonderde zich er niet over, dat dit stuk geen olie op de golven heeft kunnen werpen. De twee mentalitei ten in de kerk zijn volgens hem niet meer te overbruggen. De ene mentali teit heeft veel woordvoerders maar een slinkende achterban, de andere heeft weinig woordvoerders maar een groeiende achterban. Hij vond d eze boodschap niet nodig. Verscheidene synodeleden die het met de inhoud van het concept geheel eens waren, bleken deze toch ook ongeschikt te vinden voor het kerk volk. Ds. Th. Alkema, industriepredi kant te Emmen, zei meer bemoedi ging te hebben gevonden in de ver klaring van de hoogleraren van de Vrije Universiteit die gistermorgen in deze krant stond afgedrukt dan in het concept. Maar het concept heeft vol gens hem meer dan het Getuigenis oog voor de geweldige spanningen, die men gewaar wordt, als men Vraag op gereformeerde synode: Van een onzer redacteuren LUNTEREN Verscheidene leden van de gereformeerde synode waren gisteren niet compleet gelukkig met het rapport dat de depu- taten, die het contact met de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit onderhouden, op tafel hadden gelegd. Die gemeenschappe lijke verklaring (gisteren in ons blad gepubliceerd en in de synodale discussie als 'consensus' aangeduid) was natuurlijk wel mooi en men wilde er ook best dankbaar voor wezen, maar werden daarachter niet de vragen verstopt, die waren opgeroepen door allerlei publikaties van prof. dr. H. M. Kuitert? In dit verband viel het woord 'rookgor dijn'. Ds. P. van Til, deel uitmakend van de commissie ad hoe welke de synode in deze zaak adviseren moest (en advi seerde uit te spreken dat uit de consensus blijkt dat prof. Kuitert 'zich ten aanzien van de vragen die in verband met zijn publikaties zijn ge rezen, geheel kan vinden in antwoor den die overeenstemmen met het be lijden der kerk'), ds. Van Til vond aanleiding met een aparte nota te komen, waarin hij zei: alles goed en wel, maar wat antwoorden we nu de bezwaarden, die met concrete vragen zijn gekomen over concrete passages in boeken of artikelen van prof. Kui tert? Op verzoek van praeses dr. A. Kruys- wijk ging prof. Kuitert eerst in op de nota van ds. Van Til. De hoogleraar had met genoegen gelezen dat ds. Van Til er niet aan twijfelde dat prof. Kuitert zich kan vinden in de belijde nis van de gereformeerde kerken. Maar waarom maken we 't elkaar dan zo moeilijk?', vroeg prof. Kuitert. Het LUNTEREN De gereformeerde synode heeft met zeven stemmen te gen de zaak-Kuitert als haar oordeel gegeven: 'Uit de genoemde verklaring blijkt genoegzaam dat dr. H. M. Kuitert zich ten aanzien van de vragen die in verband met zijn publikaties ten aan zien van de 'realisering van het Ko ninkrijk Gods' en de 'humaniteit' ge heel kan vinden in antwoorden die overeenstemmen met het belijden van de kerk. De synode besloot: sprak vervolgen haar blijdschap uit over de alsnog gebleken eenstemmigheid met name ten aanzien van de volgende punten: a. De voltooiing van de heilsgeschie denis ligt voorbij ons tegenwoordig aards bestaan en vindt plaats in de dag van Christus; b. de kerk heeft de opdracht met het haar toevertrouwde evangelie van Gods genade in Jezus Christus allen op te roepen tot geloof en bekering, waarin de bewuste persoonlijke ge- loofsverbondenheid met Christus ge vonden wordt. De synode verzocht de docenten aan de theologische faculteit van de VU. teneinde nodeloze misverstanden te voorkomen, bij het uitdragen van de resultaten van hun theologisc honder- zoek de nodige zorgvuldigheid ten opzichte van de kerken in acht te nemen. Zij droeg de deputaten op. het over leg met de docenten aan de theologi sche faculteit van de VU voort te zetten teneinde te bevorderen dat hun onderwijs en optreden in woord en geschrift vruchtbaar is voor het belij den in deze tijd. Dit overleg vindt plaats in het kader van de normale gesprekken tussen deputaten en de faculteit. gesprek kan dan toch over andere dingen gaan dan over de vraag of ik nog wel een plaats kan hebben in de gereformeerde kerken Prof. Kuitert ging verder: theologie bedrijven betekent niet dat we alles weten, het wil zeggen dat we zoeken ('en onderzoeken', vulde later prof. dr. D. Nauta aan), bij cut zoeken kun je de zaak op verschillende punten 'ophangen' en we zijn uit op een 'ophangpunt', waarmee we de zaak vandaag zo goed mogelijk dienen. Sommige mensen worden van dit zoe ken benaUwd, anderen worden er juist door opgevangen, maar iedereen moet weten dat de theologie niet wil heersen, maar dienen. Wij zeggen niet: zus of zo moet het; het hoeft echt niet zoals ik het op een bepaald moment zeg of zie. maar je pro beert daarmee te helpen. Het komt inderdaad niet altijd over, er is te weinig vertrouwen en dat is jammer. Overigens, zoeken en tegelijk je mond (moeten) houden gaat niet. Aldus prof. Kuitert. Ja, zei ds. Van Til, maar nu wil ik eens het beeld van een schilderij gebruiken. Op dat schilderij staat al les. wat conform Schrift en belijdenis is, maar als je dat schilderij omge keerd ophangt, staat alles op z'n kop. Hij wilde maar zeggen dat in een bepaalde theologische conceptie je het éne kunt overaccentueren en het an dere achteruit schuiven, waardoor het geheel voor een ander niet meer her kenbaar is. Het hele probleem is dat van de communicatiestoornis, zei ds Van Til. die intussen beslist niet gezegd wilde hebben dat prof. Kuitert de zusters en broeders tegen de sche nen schopt, zoals eerder in het debat door ouderling B. v. d. Zwaag was opgemerkt (althans: deze had iemand gesproken, die het zo ervoer). Prof. dr. J. van den Berg vond het verkeerd om altijd van de kwestie- Kuitert te spreken: het is de kwestie van ons allen, zei nij, het gaat om problemen waarmee wij ons allemaal bezig (moeten) houden. Later beaam de prof. Nauta dit. Prof. Nauta was niet gelukkig met de consensus ('ik spreek Nederlands en zeg: overeenstemming'). Om te begin nen wordt niet duidelijk of er bij die overeenstemming ook afwijking is, zei hij. en verder: dit is geen kerkmen sen-taal, die is theologen-jargon, wat wil men hiermee? Ds. P. Riemersma gaf als zijn mening dat je met deze consensus alle kanten uit kon en ouderling N. J. de Koning merkte teleurgesteld op: we hadden niet om een consensus, hoe fraai ook. gevraagd, maar om antwoorden op een paar duidelijk geformuleerde vra gen. Ds. A. C. van Nood meende dat de consensus de zaken versluiert: gaf prof. Kuitert soms geen aanleiding tot verontrusting? Prof. dr. Nic. II. Ridderbos: de/.e consensus is geen rookgordijn, hij stelt bijzonder veel voor, kijk bijvoor beeld naar wat onder ten vierde wordt «"zegd over het tri mf"ren van G i.l uvti alle ge, ld van de d ..er- Prof. Berkhof eenmaal uit het vaarwater van de kerk eens het bedrijfsleven is inge stapt. Ds. M. van den Bosch uit Goes was erg ontmoedigd door de discussie naar aanleiding van de concept-boodschap: deze bewijst dat er zelfs nog geen begin gemaakt is met luisteren naar elkaar. De voorzitter van de commissie van rapporteurs over de concept-bood schap, ds. F. J. Dun, vroeg zich af of de synode niet een dag van boete en vasten moet uitschrijven, maar ds. M. Groenenberg hoopte tegen die tijd toevallig in het buitenland te zijn, want dan zou je boete moeten doen voor verwijten die je zelfs in alle eerlijkheid niet kunt accepteren. Hij vond dat ook deze concept-boodschap misplaatst boete deed voor het ontbre ken van een duidelijk antwoord op de God-is-dood-theologie. Dat antwoord is volgens hem in alle toonaarden gege ven. Toegenomen Ds. P. van Til aparte nota nis. Natuurlijk blijven er vragen, dat zal waar zijn. Prof. dr. G. C. Berkhou wer: de consensus bedoelt aan te duiden de weg, waarop wij elkaar vonden. Deputaat dr. B. Wentsel: er zijn genoeg punten waarover ik met prof. Kuitert verder wil praten, o.a. over het geloofsbegrip, maar ik ben blij met de essentiële punten in deze consensus. Over de beantwoording van gedetail leerde vragen en bezwaren gesproken, dr. B. Rietveld zette uiteen dat elk detail je indirect toch in aanraking brengt met de totaalvisie, die in de consensus aan de orde is. Dr. Rietveld zei ook: wat gaande is is niet maar een theologische kwestie, maar de botsing van geestelijke stromingen in deze tijd en er is ruimte nodig om die strijd te voeren, en tijd ook. Tot zover uit het debat. In de avondzitting kwam prof. Kuitert terug op het beeld van de 'ophang- punten'. Ds. Van Tils vergelijking men een schilderij gaat niet op, zei hij, want dan heb je maar één op- hangpunt en ik heb het over een meervoud, over ophangpunten, als van een brug. Overigens is er één eigenlijk ophangpunt, nl de ontkor- sting van de Heilige Schrift uit de uitleg van gisteren, want (ook) die uitleg is menselijk en vergankelijk en de Schrift is er niet aan gebonden. Prof. Kuitert zei met nadruk dat hij hiermee vèr uit de buurt was van het loslaten van het gezag van de Schrift, hij vond dit een onbegrijpelijk ver wijt en verklaarde wéér, te buigen voor de Schrift. Aansluitend op dr Rietvelds opmer kingen over de botsing der geesten zei prof. Kuitert: het opstellen van een kleine formule helpt wel even, maar wezenlijk helpt de bereidheid om samen verder te komen als een stukje van het volk Gods. En als het de gereformeerde kerken lukt over de brug te komen, mèt verschillende vleugels en groepen, zal zij de eerste kerkgemeenschap zijn waarbinnen dit in vrede gebeurer kan. Nadat ds. Landsman nog gezegd had, dat zijn liefde voor de concept-bood schap gedurende de discussie alleen maar was toegenomen, werd de mid dagzitting afgesloten met de verras sende uitspraak van prof. dr. H. Berk hof: 'Als we dit gaan doorzetten, wordt het straks 35 tegen 13, het stemmen wordt overstemmen. Dat vind fk niet erg, als het over beleids vragen gaat. Maar wèl als het over belijdenisvragen gaat. Als ik zie, dat we allemaal, van Abelsma tot Wur- sten, weer onder het juk door moeten van de repressieve tolerantie van de midden-orthodoxie, dan hoeft dat voor mij niet. Ik heb hen nu eenmaal nodig, ook al zeggen zij, dat zij mij niet nodig hebben. Laten we het con cept maar laten publiceren als een stuk, dat de synode niet durfde aannemen, dan komen er misschien ook meer lezers voor. En laten we de Getuigenis-strijd voorlopig maar privé verder voeren'. Onder de indruk van deze verzuchting besloot de hervormde synode het con cept-rapport niet in stemming te brengen, overwegende dat de'polarisa tie daardoor eerder zou toenemen dan \erminderen. Het stuk zal nu onder de titel 'Overwegingen over belijden, leven en werken van de Nederlandse Hervormde Kerk' ter beschikking worden gesteld als discussiestuk voor de gespreksgroepen die in het leven zullen worden geroepen naar aanlei ding van de nota 'De weg van het belijden der kerk'. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Zou het niet de leiding van de Heilige Geest kun nen zijn, dat we als kerk in deze tijd de kinderen weer moeten toe laten aan het avondmaal? Zo stelde scriba ds. F. H. Landsman het gisteren in de hervormde synode, waar intensief gediscussieerd werd over de kindercommunie, die officieel niet is toegestaan in de her vormde kerk, maar in steeds meer gemeenten reeds in praktijk wordt gebracht. Ds. Landsman sprak over 'Metabletica van de Heilige Geest'. Er kan een tijd komen, dat we de kinderen niet meer moeten dopen wegens de afgoderij, die met de kinderdoop gepleegd is. Zo was het volgens ds. Landsman ook de leiding van de Heilige Geest, dat Calvijn na de afgodische praktijken rond de mis in de middeleeuwen, de leeftijd van toelating tot het avond maal stelde op tien jaar. En nu kan het weer zijn. dat we de kinderen weer moeten laten opgaan. De Lutherse afgevaardigde ds. C. Pel zei: er zijn vragen, die op ons afko men, of wij dat willen of niet. Ook hij zag daarin het werk van de Heili ge Geest. Hij noemde het opmerke lijk, dat terwijl de onkerkelijkheid aan alle kanten toeneemt, tegelijk de deelname aan het avondmaal stijgt. Ds. T.H.L. Beernink (Hengelo) trok een parallel met de gevolgen van 'En Rosas rond niet op'. Wat is het geen bevrijding geweest in vele gemeenten, toen Roosje ineens wél opstond en meeging met vader en moeder. Leer de gemeenten weer avondmaal vieren met jan-en-alleman. groten en kleinen Ik begrijp niet, dat men het kind daar niet in betrekken kan, aldus ds. Beernink. Volgens ds. Landsman is er zelden een zaak geweest, waarmee men in de hervormde kerk in zo grote kring met zoveel toewijding be zig is geweest. De nota, die de synode vorig jaar de kerk inzond, bereikte een oplaag van twintigduizend exem plaren. Ds. Van Loo vond het bijzon der hypokriet dat het woord van Je zus 'laat de kinderkens tot Mij ko men' wel graag gehanteerd wordt ter verdediging van de kinderdoop, maar niet bij het avondmaal. Zoals het kind wordt gedoopt op de belijdenis van de gemeente en dan de ouders de verantwoording op zich nemen hun kind in dit geloof op te voeden, waarom kan dat ook niet bij het avondmaal? Wie aan het avondmaal deelneemt, doet dat niet als individu eel belijder, maar als lid van de belijdende gemeente. Bezwaren tegen de kindercommunie kwamen voornamelijk van hen, die beducht waren voor devaluatie van de openbare belijdenis. Voor mij zijn de praktische consequenties van de in voering van kindercommunie veel moeilijker dan de theologische, zei ds. Ph. A. Warners (Utrecht). Hij vrees de, dat er geen kandidaten voor de belijdeniscathechisatie zouden over blijven, Anderen, zoals ds. Van Loo en ds. Pel wezen erop, dat het aantal jongeren, dat belijdenis doet, ook zon der kindercommunie reeds schrikba rend terugloopt. Ds. M. van den Bosch (Goes) vreesde, dat het avondmaal bij dc praktijk van kindercommunie helemaal losgekop peld zou worden van het belijden. 'Voor we het weten, is het een cate chetisch en pastoraal hulpmiddel ge worden'. 'Onderscheiden' Ds. H. Binnekamp (Bovenhardinx- veld) vroeg wat er bij de kindercom munie overbleef van het onderschei den van de Tafel des Heren. Is hier geen sprake van overwaardering van het sacrement en onderwaardering van de schrift? Ds. G. Wursten (Veenendaal) was beniewd naar de Het gaat daarbij niet om een heel nieuw theologisch onderzoek want dat is voorzover de synode dat soms vergeten was nooit de bedoeling geweest. De presbyteriaal-gereformeer- de ambtsopvatting en ook de huidige kerkorde bieden genoeg ruimte voor allerlei varianten, maar de studie over het ambt is in 1953 op gang gekomen omdat zich een geheel nieu we vraag uit de praktijk aandiende die van de vrouw in het ambt. En zo zijn er ook vandaag dringende vragen uit de praktijk d e een voortgaan met het onderzoek noodzakelijk maken neem alleen maar wat de AKV over het leven der gemeente ter tafel heeft gebracht. Zo bracht ds. F. H. Lands man maandagavond een beginnend theologisch geliefhebber over het ambt met een forse zwaai terug naar het uitgangspunt. Zijn motie, waar de synode mee instemde, was afgestemd op de overwegingen die de classes hebben ingestuurd naar aanleiding van het rapport over het ambt van prof. Berkhof dat twee jaar geleden door de synode naar de classicale (ADVERTENTIE) chr°°*S vergaderingen was verwezen en waar op de reacties uit het land nu bin nen zijn. De vraag van ds. C. B. Posthumus Meijjes uit Amsterdam luidde of de samenvatting van al die reacties docr oud-praeses dr. G. de Ru zich niet vooral geconcentreerd had op de ver schillen in ambtsopvattingen en of er niet meer globale overeenstemming bestaat over de grondlijnen voor het ambt dan zijn samenvatting sugge reerde. De nieuwe commissie krijgt nu tot taak te onderzoeken in welke mate die overeenstemming er is, maar ook welke verschillen er allemaal aan vaardbaar zijn binnen de presbyten- aal-gereformeerde ambtsopvatting. Verder wordt van de commissie ver wacht: een uitspraak over de verhou ding van het ambt aller gelovigen en het bijzondere ambt en een advies over het functioneren van de ambten in de verschillende situaties der her vormde gemeenten Prof. Berkhof vond dat voortgaand gesprek wel nodig omdat hij gemerkt zeite hebben, dat inmiddels gemeen ten begonnen waren punten uit zijn rapport in toepassing te brengen wellicht zonder niet de kerkorde in strijd te komen, maar toch wel met het risico dat de gemeenten zonder het van elkaar te weten nogal uit elkaar groeien. Prof. Berkhof was he lemaal niet beduusd van het weinig vriendelijk onthaal van zijn (in r.k. kring zo geprezen) ambtsrapport: hij had zich gevoeld als een verkenner 'die met een detector vooruit wordt gestuurd in een mijnenveld'. Ds. H. Binnenkamp uit Boven Har- dinxveld had de bijbelse fundering in Berkhofs rapport onvoldoende ge noemd en aangedrongen op een genu anceerder weergave van de nieuwtes tamentische gegevens. Maar ds. M. van den Bosch uit Goes en ds. Pos thumus Meijjes vonden de critiek uit Ds. F. H. Landsman mening van kinderpsychologen, wat ds. Beernink de reactie ontlokte, dat hij niet kon begrijpen, dat mensen die anders zulke bezwaren hebben tegen de inschakeling van gedragswe tenschappen in kerk en theologie, nu de kinderpsychologie te hulp roepen. (Ds. Wursten behoort tot de rechter vleugel van de kerk). Dr. C.P. van Andel van dd Raad voor kerk en theologie zej namens de com missie van rapport, dat ,rolgens hem de kernvragen waren: hoe vieren wij het avondmaal en wat is de functie van het kind in de kerk. In de hervormde kerk heerst eigenlijk niet de calvinistische, maar de Zwingliaan- se avondmaalsopvatting. De vraag naar gezinscommunie gaat doorgaans samen met een veelvuldiger viering. Beide zijn een gevolg van een nieuwe beleving van het avondmaal, waarin men afstand van de zwingliaanse op vatting en terugkeer tot de calvinisti sche, die dr. Van Andel tegelijk de meest katholieke noemde. Verder heb ben wij het kind uitgerangeerd uit de eredienst, opgeborgen in crèches en kinderdiensten, zei hij. Wij moeten zoeken naar nieuwe vormen van ere dienst, waarin het kind weer volledig kan meedoen. Dit werd onderstreept door ds. W.G. Overbosch van de Raad voor de Ere- dienst'Ik vier nu al zeventien jaar elke zondag het avondmaal. Ik kan u garanderen, dat de kinderen, die in de kerk zijn, wel degelijk het lichaam des Heren onderscheiden'. De discussie mondde uit in twee voor stellen. Ds. Scholten wilde, dat de synode zich nog niet zou uitspreken maar wel de gemeenten, waar de kindercommunie reeds in praktijk wordt gebracht, zou vragen, daarvan verslag uit te brengen. Ds. Van den Bosch wilde het sein voor de kinder communie wat nadrukkelijker op groen zetten, maar deze tegelijk om geven door een aantal voorwaarden. Na reacties op ambtsra pport an een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In de algehele verlegenheid over het ambt in de hervormde kerk heeft de synode maandagavond besloten nog maar eens een commissie in het leven te roepen, die moet nagaan hoe veel overeenstemming er nog is te vinden naast alle verschillen, die naar aanleiding van het rapport- Berkhof zijn bovengekomen in de classicale vergaderingen. de classes op het rapport Berkhof veel te gemakkelijk van een werkelij ke weerlegging is geen sprake. De laatstgenoemde irriteerde zich aan het feit dat in de reacties van 'de drie in de Schrift gefundeerde ambten' wordt gesproken terwijl juist een nadere studie de fundering helemaal niet zo vanzelfsprekend meer maakt. Op die manier moet de bijbel alleen maar dienen om onze tradities te bevestigen en wie er ook andere dingen in ontdekt krijgt dan het verwijt dat zijn bijbelse fundering niet goed is, verzuchtte hij. 'Dit begint te lijken op het-spelletje 'wat je zegt dat ben je zelf', aldus ds. Posthumus Meijjes. En ds. J. H. Gorter uit Anjum was hele maal geschrokken na in de reacties te hebben gelezen van de 'trinitarische ambtsopvatting?' Dat kan toch niet gemeend zijn, hoopte hij. Of meent men werkelijk dat die drie ambten de Drieëenheid representeren? BYZÓNDER GEWOOEN Diaken K.. van der Veen uit Gronin gen wees op het subtiele spraakge bruik waarin ook bij het bijzondere ambt weer onderscheiden wordt tus sen ambtsdragers en 'gewone' ambts dragers. De laatstgenoemden zijn dan blijkbaar de ouderlingen en diakenen. Het blijkt dat het allemaal nog steeds om de predikant draait, zei hij. Die raakt de bijzondere roeping waarmee hij geroepen is nooit meer kwijt, maar hoe dat met de roeping van de overige ambtsdragers afloopt, na be ëindiging van hun termijn, daar ver diept niemand zich in Hier tegeno ver waarschuwde ds. S. Kooistra uit Rotterdam voor de grote problemen die zich in de praktijk gaan voordoen als bijvoorbeeld ouderlingen het avondmaal bedienen Het is juist de verbinding van woord en sacrament waardoor hier de dienaar des Woords nodig is. OP DE MARMERKLIPPEN Het werk van Ernst Jiinger is j altijd bijzonder lezenswaard, al i moeilijk te ontkomen aan ind rings vragen. In 'Op de marmerklippen' het de figuur van de hoofd-houtve die Jiinger bezig houdt. In een ai disch landschap, waar twee mei zich hebben teruggetrokken in het studeren van de flora van dit moeilijk te traceren Europees geb ontstaat de grote onrust. De ho houtvester organiseert zijn troq Dit komt hierop neer dat hij zot mogelijk beestmensen de kans g om in georganiseerd verband andt te treiteren en op te jagen. Het k op een grote slachting uit. weerskanten worden honden mg die elkaar bloedig verscheuren, i en de ik-figuur van het verhaal ken tenslotte voor het geweld, ni zij eerst eigen vondsten in bi gestoken hebben. Het geweld hl gezegevierd en tegelijk hebben nauwelijks gewonde wetenschapp de bijna stoïcijnse wijzen, hun le gered. Hun bemoeienis heeft uiteii lijk weinig betekenis of het mi zijn dat het herbarium en de bil theek niet in handen van de beesti tige vijanden zijn gevallen maar d hen zelf in een soort verschroi aarde-taktiek zijn verwoest. De gi houtvester is de man van het bi geweld, de man van de macht om macht. Heeft JUrgen vooral aan Hi gedacht? Het boek bevat een duidi protest tegen het geweld, maar niet duidelijk maken waaruit dit test voortkomt. Soms denkt men een verfijnd soort leven van genii (hedonisme), waarin dit geweld een storing gevoeld wordt en tege fungeert als een welkome aanleid om 'schoon' over het geweld te 1 nen schrijven. Het geweld vindt grote plaats in onze moderne vei len, in boeken, op de film en voor televisie. Maar niet altijd is duide vanuit welke hoek het geweld bei wordt. Soms wordt wat oorspronke protest was overgenomen en bel. het in de commercie en wint d door niet aan geloofwaardigheid, zou ieder protest niet verplichtin opleggen aan de protestant? NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede: A. Romein te zep. Aangenomen: naar JulianadorpJ lantsoóg (toez.): E. J. Bosch, kand Amsterdam, die bedankte voor krum; Bedankt: voor Oudewater: E. M. 1 ker te Rijssen; voor IJsselstein:1 Bogaard te Woerden (verb. ber.).. Beroepbaar: B. van het Veld, ks Stevensonstraat 19, Amersfoort (m 8/12/72). GEREF. KERKEN Beroepen: te Zuidhorn: W. Jeroa te Silvolde-Gendrin^en. Bedankt: voor Utrecht-: W. ten te Alblasserdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Noordbergum en Wj ningen: L. J. Joosse, kand. te Hatti Bedankt: voor Groningen-Zuid: J. I te Amersfoort. Beroepbaar: E. Woudt, kand. Kolki 12, Bunschoten (door classis Hi) sum). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-West: H van de Ent te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oudemirdum: J. Baav te Tricht-Geldermalsen. F. J. Lammers: Wilhelmina nioi des vaderlands. Uitgave: Holla NV - Baarn. Prijs 19,50 De Trouw-redacteur Fred Lamm die met een onuitblusbare ijver pi katies aan het koninklijk huis vr heeft thans aan de reeks van boe over het leven van koningin Wil mina een nieuwe presentatie to voegd. Het leven van deze Oranje, bijna 58 jaar de vorstin der Nedei den was, is de oudere generatie grote lijnen bekend. Lammers h in deze rijk geïllustreerde uit; gepoogd en dat is het streven iedere schrijver over het Oranje minder bekende feiten in het kende verhaal te verwerken. Dat dan in het bijzonder de weerslag de gesprekken met en gegevens mensen, die haar goed hebben kend, waartoe en dat is dan betrekkelijk nieuw facet haar derwijzer, de heer Gekikink, bel de. Hij heeft in dagboeken nauw rige aantekeningen gemaakt over koninklijke leerling, haar persol leden van haar hofhouding en 1 vriendenkring. De informatie van de geschriften van deze onderwi dié in 1887 z'n taak begon en in overleed, zijn bijzonder lezenswa Lammers sprak met z'n kleindod mevr. A. P. Loosjes, in Harderwij had inzage in de vijf cahiers, wi de onderwijzer z'n ervaringen vai meer dan 1200 lessen, die hij prinses heeft gegeven, boekstaafde eerste les begon heel eenvoudig schrijfoefeningen 'op de lei' en 'p: jes kijken'. Er is een aanteke over de bezorgdheid bij koningin ma over de veelvuldige onoplett heid van haar dochtertje! Het I geeft voorts een beeld van de wei die Wilhelmina zag veranderen, boek is ook interessant we m« dan een grote sprong ten aan van de Londense jaren en Wilheli als grootmoeder. Velen zullen 1 verzorgde uitgave, met de vrij klai ke titel, met genoegen en waardi lezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2