HONETAIRE UNIE IN IET SLOP DOOR GEBREK IAN POLITIEKE WIL Unilever verhoogt interimdividend Nieuw-Zeeland gaat over op het metrieke stelsel Gasvondst in Siberië belangrijk voor VS olengroothandel ÜM al jaren gendom van SHV ig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Samenwerking tussen mr Hap en Matubel Ned. fondsen in New York Geldmarkt zal nog verkrappen weekstaat ned.bank Amerikaanse goederenmarkten Wall Street vast gestemd W/KWARTET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 FINANCIcN EN ECONOMIE T15/K17 ontwikkeling van het internationale monetaire stelsel. [STERDAM De politieke bereidheid om het algemeen economi- èn het financiële beleid van de EEG-lidstaten te laten samenval- - vereist om voortgang te kunnen maken op de weg naar een netaire unie ontbreekt. Deze bereidheid moet tot uitdrukking nen in het afstand doen van autonomie door regeringen en parie nten. In de bijna drie jaren, die sinds de topconferentie in Den ag verlopen zijn, is van deze bereidheid helaas nog weinig ge- ken n deze jaren opgedane ervaring de stelling der 'economisten' te estigen, dat pogingen 0111 de inte- lie primair op monetair gebied te centreren geen integratie op ande- gebieden afdwingen, maar vastlo- Indien de politieke wil tot inte- tie niet aanwezig is en de EEG- aen toch de bijbehorende gebaren ;en teneinde de schijn op te hou- dreigen zij zich te verstrikken in half-permanente tussenfase; zij in nationale beleidsinstrumenten onder dat hiervoor communautaire rumenten in de plaats treden, en verliezen de bewegingsvrijheid, no- om de grote internationale mone- e problemen te helpen oplossen. De ledenvergadering van de Vereniging voor de Staats huishoudkunde schenkt dit jaar aandacht aan de Euro pese Monetaire Unie. Over dit actuele onderwerp zijn vier pré-adviezen uitgebracht. Prof. dr. A. J. Reitsma gaat in zijn pré-advies vooral in op de theoretische as pecten van het onderwerp. Het institutionele kader van de monetaire unie wordt belicht door prof. dr. H. W. J. Bosman, terwijl drs. A. Szasz onder meer de rol behan delt van een Europese monetaire unie in het interna tionale monetaire stelsel. Het laatste pré-advies is van de hand van prof. dr. L. Wauters, die het onderwerp benadert van de kant van de behoeften, die bij het bedrijfsleven, met name het bankwezen, bestaan. In dit artikel gaan wij slechts in op het betoog van drs. A. Szasz, onderdirecteur van De Nederlandsche Bank (in zijn artikel geen woordvoerder voor deze instelling), omdat hij als enige pré-adviseur weinig heil verwacht van de Europese monetaire unie in zijn huidige opzet. ROTTERDAM Unilever zal een eerste en een tweede interim dividend op de gewone aandelen over het boekjaar 1972 uitkeren en wel bij N.V. van 2,29, resp. 0,42 (1971: interimdividend 2,51) per nominaal bedrag van 20 en bij Limited een eerste interim- van 4,52 pence en een tweede interimdividend van 0,83 pence (1971: interimdividend 4,52 pence). Meer heil concludeert drs. A. Szész, onder- ecteur van De Nederlandsche nk, in zijn pré-advies voor de jaar- ise vergadering van de Vereniging de Staatshuishoudkunde. Met andere pré-adviseurs heeft hij hoofd gebogen over de kwestie de monetaire unie. die dit jaar ir de Vereniging aan de orde is teld. De vraagstelling luidde: in •verre is het wenselijk of noodzake- te komen tot een monetaire unie sen lidstaten van de Europese Ge enschappen; welke zijn de moge heden en voorwaarden daartoe en past deze monetaire unie in de Op grond van het gebrek aan politie ke wil om te komen tot een alles omvattende monetaire unie. waartoe de Zes eind 1969 formeel hebben besloten, verwacht drs. A. Szész meer heil van een bescheidener en daarom wellicht beter te realiseren Europees valutablok, dat wordt gekenmerkt door onderlinge vaste, maar geenszins onveranderlijke wisselkoersen. Dat va lutablok moet tegenover de buitenwe reld binnen zekere grenzen kunnen fluctueren. Hiermee zouden op regio nale basis de beginselen van Bretton Woods worden verwezenlijkt als die mondiaal vooralsnog niet zijn te reali seren. Volgens de pré-adviseur heeft de Eu ropese Commissie gekozen voor de opvatting, dat monetaire integratie een algemene economische integratie afdwingt, de z.g. hefboomwerking. Vernauwing en tenslotte eliminering van de onderlinge wisselkoersmarges, liberalisatie van het kapitaalverkeer en belemmering van pariteitsveran deringen komen, zo is de gedachten- gang van de Europese Commissie, neer op het afstand doen van mone taire autonomie. Daarbij wordt ervan Drs. A. Szasz uitgegaan, dat dit gebied veel 'techni scher', d.w.z. politiek minder gevoelig, zou zijn dan afstand doen van autono mie op budgetair terrein, en daardoor gemakkelijker te integreren. De on houdbare situatie, die door zo'n een zijdige integratie wordt geschapen, zou de lidstaten dwingen om ook op andere gebieden te integreren. De hefboomfunctie was, aldus drs. A. Szész, oorspronkelijk aan de gemeen schappelijke landbouwmarkt toege dacht. De gevolgen immers, die wijzi ging der pariteitsverhoudingen voor de landbouwprijzen zou hebben, zou den zodanig zijn, dat veranderingen in de wisselkoersen in feite niet meer zouden voorkomen wat tot harmonisa tie van het economisch beleid zou dwingen. In de praktijk bleek, dat pariteitsveranderingen, eenmaal on vermijdelijk geworden door een uit eenlopend beleid in de lidstaten, niet door technische voorzieningen kunnen worden tegengehouden, maar slechts worden vertraagd. Tenslotte was het de hefboom, die bezweek, aldus drs. A. Szasz, die hieruit de les trekt, dat men niet door middel van technische kunstgrepen tot overdracht van sou- vereiniteit kan dwingen als de politie ke wil daartoe ontbreekt. Principiële keus De internationale monetaire gebeurte nissen van 1971 hebben ..angetoond, dat de EEG-landen ondanks alle voor nemens nog niet in staat zijn tot een gezamenlijk optreden op internatio naal monetair gebied, aangezien de economische voorwaarden daartoe niet zijn vervuld, zo vervolgt drs. A. Szósz. Als bovendien de dollar in de afzien bare toekomst inconvertibel blijft wat overigens niet onmogelijk is staan de Europese landen voor een principiële keus. Zij kunnen voort gaan met het handhavan van vaste wisselkoersverhoudingen met de VS, maar dat betekent een voortgezette bereidheid om grote bedragen aan dollars tegen een vaste prijs uit de markt te nemen, en daarmee een aanvaarding van de dollarstandaard. Of zij kunnen trachten, zich door een combinatie van dcviezenmaatregelen en flexibele koersen ten opzichte van HECHT De Scheepvaart en ïenkolen Maatschappij in Rotter- m, een bedrijf, dat vooral actief is liet gebied van de groothandel in enkolen, blijkt 100 procent eigen wil te zijn van de Steenkolen-Han- ereeniging (SHV). De besturen SHV en SSM zeggen in een smenlijke verklaring, dat al voor Tweede Wereldoorlog alle aande- SSM door de SHV waren verwor- De SHV heeft als eigenaresse ter vrijwel geen invloed uitgeoe- id op het bedrijfsbeleid en de be- jfsvoering van de SSM. ze politiek en het feit van de enlange geheimhouding waren ge leerd op commerciële overwegin- De SSM heeft een contract met buitenlandse relatie, dat onbe- anbaar zou zijn, als de relatie wist, t de SHV eigenaresse van de SSM s De oorzaak lag in een belang van SHV. Aangezien de SHV dat be- ig enige tijd geleden heeft afgesto- 1, was de geheimhouding van de atie SHV-SSM niet meer noodzake- t. MOSKOU In het gebied van Tjoemen in West-Siberië is weer een aardgasveld ontdekt. Het gas is gevonden in het noorden van Tjoemen bij Tarko-Salje tussen twee andere aardgasvelden, waarvan er een een dagproduktie levert van één miljoen kubieke meter. De Amerikaanse minister van handel, Peter Peterson, heeft medegedeeld dat de Verenigde Staten onderhandelen met de Sowjel-Unie over een handelsovereenkomst voor de aankoop van aardgas uit Siberië ter waarde van 45 miljard dollar (ongeveer 150 miljard gulden). Daarmee zou de overeenkomst de grootste in de geschiedenis worden. Het gas uit Tjoemen zou via Moermansk naar de oostkust van de Verenigde Staten worden vervoerd. Een combinatie van drie Amerikaanse maatschappijen Tenneco, Texas Eastern Transmission en Brown and Root hebben van hun belangstelling voor uitvoering van het project blijk gegeven. Inmiddels zijn Japan en de Sowjet-Unie besprekingen begonnen over gezamen lijke ontginning van olie- cu gasreserves. In Sachalin, ook in West-Siberië. Een van de agendapunten betreft verzoeken van de kant van de Sowjet-Unie inzake Japanse leningen voor het project. Het gaat om een bedrag van ruim S 200 miljoen. CF Amsterdam Chemie eemt Lemet (Boometal) ver ([STERDAM ACF Amsterdam lemie Farmacie heeft het gehele 'plaatste aandelenkapitaal van Lemet idustrie (een zgn. lege) en haar 100 dochteronderneming Boometal rworven. ACF Chemiefarma in aarssen zal de fabricage overnemen in de Boometalprodukten. zoals de ralle-haarcosmetica. Met de overne- »ng is ongeveer 250.000 gemoeid, heeft de directie van ACF medege- leld. oor de 'marketing' en distributie in deze produkten zal de eveneens de ACF behorende Kennemer Han- elmaatschappij in Weesp worden in- isehakeld. De laatste jaren beschikte oometal niet meer over een eigen srkoopapparaat. De voornaamste af- emer van de Dralle-produkten is de toothandel Brocacef (samenwerking irmaceutische groothandel van Gist- rocadcs en ACF).. ij Boometal werken 23 personeelsle- en. Een aantal van hen zal in Maars- worden tewerkgesteld. Aan de Wigen is elders binnen de ACF een assende functie aangeboden of zal in verleg met de vakorganisatie een fvloeiingsregeling worden voorge el. Hoeveel mensen van de laatste 'ogelijkheid gebruik maken is nog 'et bekend. 'ensioenfonds Shell [EX HAAG Het pensioenfonds der •oninklijke-Shell heeft in 1971 aan «nsioenen en duurtetoeslagen 74,0 'In uitgekeerd tegen 63,1 min in "O. Het aantal actieve fondsleden 'am toe van 17.492 tot 17.801 en het antal gepensioneerden van 6662 tot 001. Daarnaast waren er nog 3499 p34) uitgesteld pensioenen. totaal van de beleggingen gaf een "eneming te zien van 1645,8 min 01 1894,9 min. Het beleid waarbij Wegging in onroerend goed en in andelen centraal staat, werd in ver- terktc mate doorgetrokken. )cé-Van der Grinten 'E\%o Océ-Van der Grinten zal eer binnenkort de voor,",n»men in- foductie van de aandelen op de beurs 'an Parijs bekendmaken. Saval Kronenburg BREDA Saval in Breda (een Amal- ga-dochter die brandblusapparaten en sprinklerinstallaties vervaardigt) en Kronenburg in het Brabantse Hedel (fabrikant van brandweer- en" vuilnis wagens) hebben oriënterende bespre kingen gevoerd over een algehele sa menwerking. Aan de belangrijkste voorwaarden hiervoor lijkt thans te kunnen worden voldaan. Gedacht wordt aan overneming van alle aande len Kronenburg door Amalga. Het doel van een samenwerking is door coördinatie van beide elkaar aanvul lende verkoopprogramma's vooral op de internationale markten een sterke re positie op te bouwen. Vakbonden zijn voor overleg uitgenodigd. Volkswagen AMSTERDAM De daling van de winst van het Volkswagenconcern is tot stilstand gekomen en de basis is gelegd voor een toekomstige verbete ring. De nettowinst zal dit jaar nog niet bevredigend zijn maar er is een ommekeer bereikt. De autoverkopen van de groep bedroegen in de eerste negen maanden 1,61 miljoen stuks tegen vorig jaar 1,77 miljoen. Het concern produceerde 1,65 miljoen au to's tegen 1,81 miljoen in januari- september vorig jaar. De verkopen zijn vooral de laatste tijd toegenomen. Kip Kampeerwagens HOOGEVEEN Voor de derde maal sinds in 1966 het bedrijf van Kip Kampeerwagens in Hoogeveen 450 personeelsleden zijn zelfstandig heid verloor, is het in andere handen overgegaan. Het Amerikaanse concern Boise Cascade, heeft zijn hele recrea tieve sector, waartoe ook Kip Kam peerwagens behoort, afgestoten en overgedragen aan Bendix Corporation, ook in de Verenigde Staten. Bendix Corporation had vorig jaar een omzet van 1,6 miljard dollar en ruim 86.000 werknemers. Het concern beweegt zich onder meer op het ge bied van ruimtevaart en vliegtuigelec- tronica. electrische en mechanische industriële produkten, bebossing, hout- oogst en alles wat hiermee verband houdt, zoals karton-, papierfabrieken en houtzagerijen e.d. Het is nos niet bekend of de overna me iloor B") n |vb\. 11 voor het 450 man sterke personeel. Riva AMSTERDAM De resultaten van Riva (autohandel) hebben in de eer ste negen maanden van 1972 op het zelfde peil gelegen als in de vergelijk bare periode van 1971. Als zich op korte termijn geen belangrijke wijzi gingen in de economische sitirtie voordoen, blijft het bedrijf bij zijn verwachting, dat het winstsaldo over 1972 minstens gelijk zal zijn aan dat over 1971 (ruim 2,7 min). AMSTERDAM Matubel (houd stermaatschappij van het Tu- schinski bioscoopconcern) en de mr. Hap-organisatie (Hifem) zijn van plan een joint venture aan te gaan. Hiervoor zal worden opge richt de Nederlandse eethuizen groep (NEG) waarin de beide partners voorlopig ieder voor de helft zullen deelnemen. De NEV heeft ten doel de verbinding in Nederland van de mr. Hap-formule door middel van franchising en de exploitatie van eigen vestigingen. Voorts ligt het in de bedoeling om de introductie, verbreiding en exploitatie van andere voor franchising in aan merking komende concepties ter band te nemen. Een woordvoerder van Ma tubel weigerde echter iets te zeggen over deze andere voor Franchising in aanmerking komende systemen. Even min wilde hij iets meedelen over de financiële consequenties van de nieu we joint venture. Kon. Olie noteerde op 21 november S 397»- 40'. (3874-74): Philips s 16%-7* (16%-7%): Unilever S 4674-47 M (463i,-47'A) en KLM S 37 (35%). Opgave duPont. Glore, Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In het telefonisch avondverkcer kwamen gis teravond dc volgende koersen tot stand (Tussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag). AKZO 70 80 i70 60). Hoogovens (78.60). Kon. Olie 125.00-123 60 (123 60) Philips 54 10-54.20 (54.00) Unilever 146.30-146.80 (148 00). KLM <117.00) de VS aan de dollarstandaard te ont trekken Doen zij dit ieder voor zich, zoals in 1971 het geval was. dan betekent dit een algeheel prijsgeven van het stel sel van vaste wisselkoersen. De prakti sche bezwaren zijn, volgens drs. A. Szész, te groot om zo'n stelsel voor langere tijd aanvaardbaar te maken. De bezwaren schuilen niet alleen in de onzekerheid, die dit voor de han del met zich meebrengt. Belangrijker is nog, dat met name een land met een open economie niet kan aanvaar den. dat een ongewenste kapitaalin- voer een belangrijke wisselkoersaan passing afdwingt, die met concurren tieverhoudingen niets te maken heeft. Dollarstandaard Voor de EEG is het dan ook noodza kelijk vast te houden aan het beginsel van de vaste wisselkoersen: gezamen lijk moet worden getracht zich aan de dollarstandaard te onttrekken. De vraag is, of het streven naar een monetaire unie dit gemakkelijker of juist moeilijker maakt. Het zou dit vergemakkelijken, aldus de pré-advi seur, als het streven naar een mone taire unie tot uitdrukking zou komen in een toenemend samenvallen van het algemeen economische en finan cieel beleid: dan immers zouden de betalingsbalansen der afzonderlijke lidstaten dezelfde ontwikkeling verto nen. wat een gezamenlijke gedragslijn ten opzichte van de dollar mogelijk zou maken. Komt de monetaire unie evenwel in de bovengeschetste half- permanente tussenfase met sterk uit eenlopende betalingsbalansontwikke lingen en waarin institulonele en politieke factoren met zich meebren gen dat een aanpassing der onderlinge pariteitsverhoudingen zo lang moge lijk wordt uitgesteld, dan wordt de omvang van een gezamenlijke revalua tie of appreciatie tegenover de dollar bepaald door het EEG-land. dat de zwakste betalingsbalanspositie heeft of meent te hebben. De EEG kan zich onder deze omstan digheden nooit aan de dollarstandaard onttrekken met alle spanningen van dien. Zich van de dollar losmaken kunnen de EEG-landen alleen als zij van tijd tot tijd met verschillende percentages tegenover de dollar kun nen revalueren. Dit betekent echter wijziging van de onderlinge pariteits verhoudingen, wat niet verenigbaar is met het streven naar een monetaire unie. Realistischer De Europese Gemeenschap doet er, volgens drs. A. Szész, in de situatie van enerzijds een niet-parallel verlo pend algemeen economisch en finan cieel beleid en anderzijds een voortge zette inconvertibiliteit van de dollar, dan ook beter aan om te streven naar realistischer doelen. Dit komt erop neer. dat moet worden gestreefd naar een systeem van vaste, maar niet onvei nderlijke wisselkoersverhoudin gen en herstel van de bij vaste wissel koersen behorende betalingsbalansdis cipline. Kortom: verwezenlijking van de grondslagen van het stelsel van Bretton Woods in samenwerking met alle landen die daartoe bereid zijn. Zolang herstel van de convertibiliteit van de dollar niet mógelijk is zou die samenwerking regionaal, d.w.z. binnen een valutablok kunnen geschieden. De verhouding tussen de valutablokken zou dan moeten worden gekenmerkt door een aanzienlijk grotere flexibili teit dan tussen de landen van een blok. Zo'n stelsel van valutablokken, waarbij het IMF een wezenlijke rol zou moeten spelen, zou geen conflict inhouden, maar integendeel de moge lijkheid scheppen afwijzing van de betalingsbalansdiscipline door de VS te combineren met afwijzing van de dóllarstandaard door Europa. Hiertoe is besloten omdat het bij wijze van interimdividenden over 1972 op de gewone aandelenkapitalen uit te keren bedrag zodanig dient te zijn dat bij N.V., in lijn met de eerder uitgesproken verwachting in samenhang met de geldontwaarding, een interimdividend van ƒ2,71 per nominaal bedrag van 20 gewoon aan delenkapitaal kan worden vastgesteld. Om dit hogere interimdividend bij N.V. te kunnen uitkeren, moet het interimdividend van Limited naar verhouding meer worden verhoogd als gevolg van de waardedaling van het pond sterling ten opzichte van de AMSTERDAM Dankzij rijksuitke ringen hebben de banken de afgelo pen week zo blijkt uit de week staat van de centrale bank ruim 500 min voorschotten kunnen aflos sen. Per saldo hebben zij daarbij hun tegoed nog iets zien toenemen. Dat de geldmarkt desondanks dinsdag wat is verkrapt, vindt zijn oorzaak in de reeds beginnende december-ultimo die traditiegetrouw een zware wissel op de banken zal trekken. Hoewel wordt verwacht dat het rijk in de komende dagen nog enige uitkeringen zal doen. voorzien geldmarktdeskundigen eerder nog een verdere lichte verkrapping van de markt door de uitzetting van bankpapier. Het kasreservepercentage is tot en met 29 november onveran derd vastgesteld op nul. ACTIVA Goud Vord buitenl geld Buiten! bet mid Vord buitenl gld rrekkingst IMF Disconloporlef. Gekocht papier Vonrsch rek ert Voorschot Staat Ned munten Bel kap. en res. Geb en invent. Div rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten "s Rijks schatkist Banken Nederland Andere ïngez Bil geldsoorten Buiten) banken And mei ingez tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div reken. I'ota al Goud en deviezen Muntbiljetten Schalk p buitenl Dekkingsperc. in duizenden guldens 13-11-1972 J0-U-1972TSChillen fi 829.540 6.829-540 onv. 4.667.315 4 653.839 —13.476 gulden sedert de vaststelling van het interimdividend over 1971. De beide interimdividenden op de gewone aandelen van N.V. zullen van 20 december a.s. af verkrijgbaar zijn. Met het oog op de dividendstop in Engeland is bij Limited het aan aan deelhouders uit te betalen bedrag voorlopig beperkt tot het bedrag van het vorige interimdividend ad 4,52 pence per gewoon aandeel. De reeds vele jaren geldende egalisatie-overeen komst tussen Unilever N.V. en Unile ver Limited in aanmerking nemend, heeft het Engelse ministerie van fi nancien toestemming gegeven tot een regeling, waarbij het tweede interim- dividend bij Limited in een later stadium betaalbaar wordt gesteld. Zoals bekend, houdt genoemde egali satie-overeenkomst, die statutair is vastgelegd, o.m. in, dat het bedrag uit te keren op een nominaal bedrag van 12 aan gewone aandelen in N.V. volgens de geldende wisselkoers gelijk moet zijn aan het dividend per nomi naal bedrag per 1 pond sterling aan gewone aandelen in Limited. Het eer ste interimdividend op de gewone aandelen van Limited zal van 1 janua ri a.s. af verkrijgbaar zijn. Hierdoor wordt het belastingnadeel vermeden dat onder de overgangsbe palingen van de Engelse finance act 1972 zou ontstaan indien het dividend op een vroeger tijdstip zou worden betaald. Zodra het met de dividend politiek van de Engelse regering ver enigbaar zal zijn. zal het tweede inte rimdividend b Limited worden be taald aan de houders van het nu uitgegeven gewone aandelenkapitaal van Limited zoals deze in het aande- lenregister van de maatschappij ten tijde van de betaling van dit dividend zullen zijn geregistreerd. Over 1971 bedroegen het slotdividend en totale dividend bij N.V. respectievelijk 3,69 en 6,20 per nominaal bedrag van ƒ20. Koersen in Montreal 2.351.661 2.351.661 onv. (^"'0S lr,(^P 1S8 767 186.767 -2.000 panada Fund- 893 620 160.767- 27.803 377.240 178.930 62.742 29.107 377.113 178.930 62.997 15 377.87414.830.933- Consol Bathurst -532.853 Ujm 1ar Chem onv Husky 1.304 Nal- Bas jo7 Mass l-erguson onv. Na' Resources 205 Shell Canada -546.941 18% 8 18L 53% .657.20710.593.814 —63.393 .705.598 2.193.254—512.344 13.966 24.460 +8.494 31.967 45.909 +13.942 307.181 304.704 —2 477 29 808 34.706 +4.S08 -r-295 855.985 855 985 20.000 20.000 7.819 +3.644 0.933 -546.941 3.398 —16.053 73.57 +2.S9 DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. obl. Modi 17 nov. 1.005.57 227.60 121.96 74.56 444.3 20 nov. 1.005.04 228.06 123.22 74.69 444 7 21 nov. 1.013.25 231.24 123.79 74.73 445.3 Aand. Obl. Tot. H. L. 17 nov. 20.220 22.540 1.823 890 603 20 nov. 16.680 22.880 1.815 797 662 21 nov. 22.110 28.080 1.813 893 584 Gedaan; b - Bicden; L Laten; n - Num. Haver mrt dec. Sojabon Jan- mrt. Kogge dec. mei lull Haver dec. mei 20 11 227% 229% 136% 140-i 143',* 3697'» 368% 370% 374% 375% 375% 132%b 134%b 957» 96% 93% 96%I. 95% 96%h Gerst Tin dec. 127 127 Sir. loco 174-179'iL 174-179L mcl 130 130L lult 13174b 1307% Loud Sir. loco 5.00-5.50 5.00-5.50 Lijnzaad 37374 36 ANTWERPEN dcc. 335 %L 34 AuKtr. wul 175n 175nom NEW YORK dec. 170n lfiOnom Katoen jan. 169n 168nom dec 33.10 34 50-30 mrt 32.83-90 34.35-40 KOUBAIX lull 32.90 34.10 Woltops Cacao nov. 19.70b 19.94 19.500 Loco G 3774 3774 lan. 19.30b 1579-1581 Loco B 35% 35% dec. 32.45 32.50 LONDEN mrt. 32.48 32.75 Metalen cn per tun Wol lops loco 149.50n 149.50n Tin loco 1585-1587 dec. 148.50-154.00 47.00-149.50 Id. 3 mnd 1595-1596 1587-1589 Suiker conlr. II Koper loc 42 3 74-4 24 4 2 3 74-4 24 7.1a 7.00 Id. 3 mnd 434-4347% 434-434 74 Jan 7.10n 6.99n mel 7.36-37g 7.55-24g Lood loco 12574-126 12574-126% id. 3 mnd 12674-12674 126' 4-12674 Koper dcc. 46.10 46 35 Zink loco 161-161% 16074-161 jan. 46.50 46.75 puui 8 "PI 16474-16474 16474-16474 WELLINGTON Nieuw Zee land gaat over op het metrieke stelsel. In 1976 zal er geen 'pint' bier, geen 'pound' vlees en geen 'yard' slof meer worden ver kocht. De nieuwzeelanders moe ten gaan rekenen in liters, kilo grammen en meter§. Naar schat ting zal het werken met deze grootheden, als men er eenmaal aan gewend is, zesmaal zo snel gaan als in het huidige archai- sche maatsysteem. Nu al geven de Nieuw Zeelandse meteorologen hun verwachtingen in graden Celsius en de neerslag wordt gemeten in milimeters in plaats van in graden Fahrenheit en inches. En langzamerhand geven ook wegwij zers afstanden aan in kilometers en niet meer in mijlen en kilometertel lers in de auto's dragen in Nieuw Zeeland hun naam met recht. Verkopers van wol, de steunpilaar van de economie van de twee eilan den, rekenen, sinds vorig jaar in kilo's. In de scheepvaart verwacht men, dat de onlangs begonnen om schakeling op het metrieke systeem over tienjaar voltooid zal zijn. De 'gewone' bevolking van Nieuw Zeeland moet binnen zeven jaar rijp worden gemaakt vror het metrieke stelsel. Daarvoor is een uitgebreid programma ontwikkeld door de me trieke Advies Raad (MAR). De raad werd opgericht in 1969 en is ver deeld in 14 verschillende secties die er voor moeten zorg dragen dat het metrieke stelsel ingang vindt in ie der aspect van het maatschappelijk leven. Noch de raad, noch de secties echter kunnen dwang uitoefenen. Overgaan op de metriek berust vol ledig op vrijwilligheid. Overgang Wanneer de overgang achter de rug is behoort Nieuw Zeeland tot de steeds groter wordende groep van landen die de oude maten- en ge- wichtenstelsels vaak daterend uit de Engelse koloniale periode heb ben afgeschaft. Zeker 126 landen worden thans door de Verenigde Naties als metriek geklassificeerd of bevinden zich in een overgangsfase. Meer dan 80 procent van de handel van Nieuwe Zeeland vindt plaats met dit soort landen en dat is één van de belangrijkste overwegingen voor de verandering geweest. 'We moeten letterlijk op gelijke voet blijven met onze partners', meent een Nieuw Zeelander. Tot de landen, die in een overgangs periode naar het metrieke stelsel verkeren, behoren Groot Brittannië, Australië. Zuid-Afrika. Canada en Singapore. In dc Veren'gde Staten nam het Congres nog dit jaar een motie aan dat de tijd voor de over stap naar het metrieke stelsel nu is gekomen. De V.S. is het enige grote land ter wereld dat nog niet defini tief heeft besloten over te gaan op het metrieke stelsel. Het kan niet worden ontkend, dat het metrieke systeem eenvoudiger, simpeler cn efficiënter is dan aller lei andere maatsystemen. Het heeft bovendien het voordeel va interna tionale erkenning en standaardisatie Voor de overgang in Nieuw Zeeland is een heel schema opgesteld voor allerlei sectoren (landbouw, onder wijs, recreatie, gezondheid, construe- tiebouw enz). Omdat de schema's zijn opgesteld door mensen, die in elk der sectoren werken of er in ieder geval nauw bij betrokken zijn. verwacht men dat de gestelde doel einden verwezenlijkt kunnen wor den. Een speciaal probleem in Nieuw Zeeland is het overgaan van de in heemse Maori's op het metrieke stelsel. Een speciale commissie heeft woorden uit de Maori-taal zo omge zet, dat ze in een metriek stelsel gebruikt kunnen worden. Een ande re commissie heeft ervoor gezorgd, dat er een speciale baby wordt gea dopteerd die als 'Little Miss Metric' is uitgeroepen. Een symbool voor alle Nicuwzeelandse kinderen die 'nooit iets anders hebben gekend, dan het metrieke stelsel'. 18% 18',3 30% 30% 31% 52% NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt and Rei Am l el and Tel Atnpex Anaconda Armco Steel Atlai.i Richfield Bendix 47% 43 Bethlehem Steel 29 29% Boeing 23 24% Burlington lnd 35% 36% Canadian Pacific 15% 15% Celar Chase Manhaltan Chesap and ühlo Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Communw Edison Cons Edison Cunt Can Cunt Oil Curltss-Wrlght Curliss-wrighi A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 38% 58% 58% 47% 48 38% 397'* 4D% 46% 89% 89% 1»% 19% 377» 38% 24% 25% 29'/» -0 3Z% 37% 34% 33% 43% 43 43 <8% 45% 47 104% 105% 1797» 1837% Eastman Kodak 13774 1397% First Nat City 72 ti 727J Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Te) and Elec Getty OU Gilette Gimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr lnd 297/» 317% Insllco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 31% 31% 39% 61 60' Ling-Temco Vuugh 8'A 97', Lillon industries 12 12% Lockheed AircraP 97% 9% Marcur 2974 Can Breweries Cerro Chadhuurn Getb Chase Selecl Fd Columbia Gas ColllllICO foul Tef»T>h<iiie 11.38 ■Uit 24% 23% Martin Marietta i9%ex 20% May Dep Stores 50% 51% Mcdunnel Duuglas 35% 35% Mobil Oil 73 73% Nabisco 63% 63 Nal Cash Register 31% 3174 Nat Distil and Ot 167'. 16% Nal Gypsum 18% 19 Nal Sleel 42 ',5 ex 4294 Nal Lead Hid 17',% 17'% North Am Ruckw 34% 34% Gen Cigar 19!% 19 int Bnk for Rec 9s%b 987.tb Inl Plav Frag 82% 84 Inl Paper (S 4) 59 Idlerspar 25.80 25.70 Kansas City Ind 42% 4274 Kansas Power 29 29'; KI.M 357k 37 Kroger 25 '4 257% Leasco 1974 197» Lone Star cemei 26', 26% 1 t-hman 1ST* 1874 Madison fund 2%ex 12% Ulin Pacific Gas and El Perm Central I'epslco Phelps Dodge Philip Morris Philips Peiruleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Revnolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Exxon Corp. Siudebaker-Worth) Sun Oil I exacu Texas Gulf Texas lustrum Transamenca Unilever Union Carbide Umruyal tinned A I111 led Brands U S Steel 37% 37 ',4 108% 110% 40 39% 10/% 107''% 28 28% 49 4974 38% 4074 337% 3474 115% 11674 54 547% 21% 217% 43% 44 7% 47% 4874 46 45% 77-.; 787', 84'1 85% 87 87',4 55% 56 437% 44 ift Western Union Wesimghou»* El Woulwurlh N Am» uccid» r Philips Co utal Petr Standard Brands Tandy Corp Union Elect limied Corps 1 '«lied Gas 5374 5374 3974 39 187% 18% 9 9% 1974 19 387% '8%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25