Beroep van Boersma op werkgevers sraël en Syrië everen slag op k)lan-hoogten UW krant WASAUTOMATEN 499,- Opklaringen JS» 4' Na E-8 geen nieuwe wegen over Veluwe CNV wil geen prijsstop Partijen denken nogal verschillend over Oosterschelde In deze kramt K. H. Heeroma overleden Felle aanval van NKV-er op de confessionele drie Fabriek ontslaat 140 werknemers Italiaan verdacht van oplichting van enkele tonnen Bouwbonden: driejarige cao niet mogelijk SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN I I leuiwe Leiclse Coeramt WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 53ste jaargang no. 277 HAARLEMMERSTRAAT I 250 LEIDEN USTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Alle bekende merken nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur !es Migs neergéschote n' iL AVIV, DAMASCUS (Reuter, UPI. AP, AFP) Tussen Israël Syrië heeft gisteren een heftige lucht-, tank- en artillerieslag ge- >ed langs de hele 60 kilometer lange bestandslijn op de hoogten n Golan, die door Israël zijn bezet. lgens Israël zijn zes Syrische Migs ergeschoten en zijn tal van Syrische vechtstellingen en tanks vernietigd, rië beweert een Isralisëch vliegtuig rgeschoten te hebben, veertien Is- lische tanks buiten gevecht gesteld vijf Israëlische artilleriestellingen nietigd te hebben. Volgens Israël alleen een Israëlische burger ge- od en zijn twee militairen gewond raakt. Materieel zou niet verloren i gegaan. strijd begon vroeg in de dag toen raëlische vliegtuigen vergeldingsaan- len uitvoerden op Syrische stellin- en op Palestijnse nederzettingen, luchtaanvallen waren een wraak- Jening voor activiteiten van Pales- nse guerrillastrijders, die vanuit rië het door Israël bezette gebied jden zijn binnengeslopen en daar ijnen hebben geplaatst. Later op de volgde een tweede Israëlische inval. aarop sloegen de Syriërs terug. Syri- :he luchtmacht steeg op en viel Is- lëlische eenheden aan, maar de toe ellen zouden onderschept zijn door Israëlische luchtmacht, die er, vol- :ns Israël, zes neerhaalde, iraël heeft gewaarschuwd, dat het inieuw doelen in Syrië zal aanvallen dit land geen eind wil maken aan activiteiten van de Palestijnse gu- rrillabewegingen. strijd op de hoogten van Golan leeft urelang geduurd. Pas tegen de rond keerde de rust weer. Waarne- lers achtten de kans echter groot dal gevechten spoedig weer zullen uit- ireken. Maatregelen ^olgens berichten uit Cairo heeft de Igyptische regering in verband met 'e gebeurtenissen van gisteren beslo- m 'dringende maatregelen' te nemen. Waarnemend premier Mohammed Ab- lel Hattem deelde dit mee na een Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperaturen om streeks acht graden. Morgen en overmorgen: afnemend buiig en iets kouder. Morgen zon op: 08.13 zon onder: 16.39 Maan op: 19.02 maan onder: 11.17 (Zweedse gevangenen krijgen loon kabinetsberaad dat vijf uur duurde. Hij wilde niet zeggen welke maatrege len genomen zullen worden. Volgens het in Beiroet verschijnende dagblad Al Anwar zal president Sadat van Egypte spoedig een oorlogskabi net vormen en een eind maken aan het bestand in het Midden-Oosten. De nieuwe minister van oorlog en opper bevelhebber, generaal Achmed Ismail, of de adviseur voor nationale veilig heid, Hafez Ismail, zou benoemd wor den tot premier. Sadat zou van me ning zijn dat Egypte tot het offensief moet overgaan en hij zou van plan zijn een algemene mobilisatie af te kondigen. Bij de gevechten van gisteren zouden honderden tanks, vliegtuigen en ka nonnen ingeschakeld zijn. Het was de zwaarste slag sinds de zesdaagse oor log van 19*67, aldus waarnemers. Vol gens een Israëlische officier bracht alleen Syrië al meer dan honderd tanks in de strijd. Toen Syrische artillerie Israëlische burgernederzet tingen begon te beschieten, 'sloegen wij terug met alles wat we hebben', aldus een Israëlische officier. Enige taal Weigering hoogst onverstandig Van onze parlementsredactie HARDENBERG Minister Boersma van sociale zaken heeft gister avond een dringend beroep gedaan op de werkgevers een eventueel aangepast centraal akkoord te aanvaarden en alsnog te ondertekenen. Radio-Damascus riep om, 'dat gebruik van geweld de enige taal is die de zionistische vijand verstaat. De enige taal die de Arabische natie moet ge bruiken jegens een vijand wiens poli tiek is gebaseerd op expansie, is die welke onze helden en waakzame solda ten hebben gebruikt.' De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren in een rede in Amerika gezegd, dat er nog steeds Russische adviseurs in Egypte zijn. maar dat de Sowjet-Unie Cairo wel te verstaan heeft gegeven, dat Rusland niet mee zal vechten als de strijd in het Midden-Oosten weer. op grote schaal zou ontbranden. DEVENTER Er zijn geen plannen voor aanleg van een tweede rijksw- z Oost-West over de Veluwe. De E-8 is zo uitgevoerd, dat uitbreiding tot tweemaal drie rijstroken zonodig zon der veel moeite en kosten mogelijk is. Met deze woorden stelde minister De Koster (als waarnemend minister van verkeer en waterstaat) gisteren in Deventer de recreatiegemeenschap Ve luwe gerust. Het gedeelte Hoevelaken-Holten van de E-8 met de brug over de IJssel bij Deventer werd gisteren door prins Claus voor het verkeer opengesteld. Voordat dat gebeurde werd door stu denten (foto boven) gedemonstreerd tegen de nieuwe weg en tevens voor betere studentenvoorzieningen. Na de openstelling voor het verkeer maakten de genodigden, onder wie prins Claus een wandeling over de nieuwe IJsselbrug. Dit gebeurde in de stromende regen, maar dat mocht de pret. althans zo te zien bij de prins, niet drukken. Lachend wees hij (foto rechts) tenminste naar boven, als wil de hij duidelijk maken, dat hij zich van al die nattigheid niets aantrok. •••er is bij mij ingebroken... UTRECHT Het CNV voelt niets voor een prijsstop, omdat het dan zo goed als zeker is dat het centraal akkoord niet tot stand zal komen, zo schrijft het CNV in zijn orgaan van deze week. Eerder hebben we ook vakbondslei ders binnen het NVV en het NKV zich tegen een prijsstop uitgesproken, terwijl de vakbeweging in de afgelo pen dagen haar instemming heeft be tuigd met de recente prijscalculatiebe- schikking. :Zoals gemeld komt de Tweede Kamer op verzoek van PvdA. D'66 en PPR morgen bijeen om over de prijsmaatregel te debatteren. Daar bij willen deze partijen een uitspraak van cle Kamer vragen over hun wens een algehele prijsstop af te kondi gen. De regering heeft volgens het CNV met ln.ar recente maatregel de juiste weg gekozen. 'Wij stemmen van harte met de prijscalculatiebeschikking in. De lonen zijn in 1972 goed in de pas gebleven, de prijzen niet. Er is dus alle aanleiding een maatreg 1 te ne men. die alleen de prijsvorming treft', aldus het CNV. Het verbond hoopt dat de werkgevers na het overleg van vandaag alsnog zullen besluiten het centraal akkoord te tekenen, omdat anders de hele ontwikkeling uit de hand dreigt te lopen. 'De noodzaak is groter dan ooit om goed duidelijk te maken dat werk gevers en werknemers samen vast van plan zijn de dreiging van een rampza lige ontwikkeling te bezweren en de reeds ontstane schade tot het uiterste te beperken'. AMSTERDAM In de Tweede Ka mer lijkt op dit ogenblik een meer derheid aanwezig voor het standpunt dat de Oosterschelde open moet blij ven of dat althans een nieuwe studie gewenst is. Van de regeringspartijen is de Christelijk Historische Unie tegen afsluiting van Oosterschelde. De CHU meent trouwens ook dat de Waddenzee en de Markerwaard niet ingepolderd moeten worden. De PvdA is van oordeel dat er een nieuwe delta-commissie moet worden inge steld voor een onderzoek naar de afsluiting van de Oosterschelde. Dat vindt ook D'66, dat een nadere studie wenselijk acht. De PPR en PSP zijn van mening dat de Oosterschelde open moet blijven. Deze standpunten blijken uit het re sultaat van een enquête die de 'vere niging milieudefensie-' onder de poli tieke partijen hield. De ARP heeft niet geantwoord op de enquête, al thans heeft geen partijstandpunt gege ven. Van de grote partijen liet DS'70 niet van zich horen. De partijen die wel reageerden hebben 115 zetels in de tweede kamer. Volgens de enquête- antwoorden is 64 van dat aantal vóór openhouden van de Oosterschelde óf een nieuwe studie. Binnenland Jongeling waarschuwt een in duisternis wandelend volk 5 Weduwen helpen lotgenoten 11 Buitenland Zuid-Vietnam vreest nieu we situatie 7 Kerk Synodes: Getuigenis, amb ten, verzoening, avondmaal 2 Sport FC Groningen blijft nuchter 13 liockonetalagc 2 Cu m m 1-11 laar 5 Dichtbij en verder 5 Wetenschap techniek 5 Itadio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Puzzel 9 Familieberichten 10 Beurs 15 RITA 'We moeten hem Ieren de brievenbus niet meer te ho ren.' Van een onzer verslaggevers HARENERMOLEN Op 63-jari- ge leeftijd is overleden dr. K. H. Heeroma, hoogleraar in de Ne- dersaksische taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Dr. Heeroma, geboren op 13 september 1909 in Hoorn op Terschelling, promoveerde in 1935 op een proefschrift 'Holland se dialectstudies. Onder het pseudoniem Aluus Jacobse schreef hij vele gedichten. Zijn figuur is ten nauwste verbonden geweest met de Nederlandse letterkundige ver zetsbeweging. Zijn eerste bundel ge dichten 'Programma' verscheen in 1932. Voor zijn bundel 'Vuur en wind' met daarin opgenomen gedich ten uit de jaren 1941-1945 kreeg hij de Van der Hoogt-prijs. Hij was voor de oorlog redacteur van de christelijke letterkundige^ tijd schriften 'Opwaartse Wegen' en 'De Werkplaats' V;n stelde verder bloemle zingen samen uit het werk van chris telijke dichters onder de titels 'Het Derde Reveil' (1934) en 'Reünie' (1939). In het begin van 1949 vertrok dr. Heeroma naar Indonesië, waar hij tot hoogleraar in de Nederlandse taal- UTRECHT, 'Je krijgt wel een afkeer van de term christelijk qeïn spireerd zijn, als je nagaat wat we de laatste jaren van deze regering heb ben gezien'. Aldus H. Jacobs, pen ningmeester van de bouw- en hout bond-NKV in het bondsblad 'De Stei ger'. De heer Jacobs is van men iv dat de opstelling va-> de vakbeweging alleen maar een linkse kan zijn 'Links zijn betekent een voortdurend protest en verweer tegen de huidige maatschappij- en machtsstructuur, vooral in het bedrijfsleven'. DEN HAAG De directie van de machinefabriek De Ridder nv in Den Haag. heeft voor het 140 man tellende personeel een ontslagvergunning aangevraagd bij het gewestelijk ar beidsbureau De rechtbank in Den Haag heeft het bedrijf voorlopige sur seance van betaling verleend. De directie verwacht dat het GAB de ontslagvergunningen deze week nog zal verlenen, waardoor het personeel vrijdag met ontslag zal kunnen gaan. Prof. Heeroma kunde aan de universiteit te Djakarta was benoemd met het doel studenten tot leraar bij het MO op te leiden. In de zomer van 1952 keerde hij naar Nederland terug en zette daar zijn werk voort als redacteur van het Woordenboek te Leiden. Behalve lexicograaf was Heeroma ook vooral dialektgeograaf. In maart 1953 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in Groningen om ond°rwijs te geven in de Nedersaksische taal- on letter kunde. In 1969 mocht hij als direc teur van het Nedersaksische instituut te Groningen de Joost van den Von del-prijs in ontvangst nemen wegens zijn verdiensten voor het Nederduits- Nederlandse taalgebied. Verder verscheen nog van zijn hand in 1947 het boekje 'Kan er een nieu we Psalmberijming komen?', waarin hij een warm pleidooi houdt voor het totstandkomen van een nieuwe psalm berijming. Op een verkiezingsbijeenkomst van de confessionele partijen in Hardenberg zei hij het zeer te betreuren, dat door de weigering van de werkgevers het verdrag te ondertekenen een ernstige vertraging was ontstaan. Een defini tieve weigering van de werkgevers zou hoogst onverstandig zijn, zo waar schuwde de bewindsman. Minister Boersma legde in Harden berg uit, dat niets aan de prijzen doen onmogelijk was ook al zijn de prijsverhogingen voor een deel te ver klaren uit interne en externe kosten factoren. De gekozen vorm van de prijsmaatre gel komt zoveel mogelijk tegemoet aan de grote verscheidenheid die de prijszetting kenmerkt. Het niet-onder- tekenen van het akkoord zal tot ge volg hebben, zo waarschuwde minister Boersma de werkgevers, dat er voor 1973 geen loonafspraken meer be staan. De vakbeweging was unaniem voor dergelijk, afspraken. Ook dit was een reden voor minister Boersma een dringend beroep te doen op de werkgevers zich in de Stichting van de Arbeid alsnog te bezinnen. De minister vervolgde dat er geen sprake van is dat de regering de samenhang van het loon- en prijsbe leid heeft losgelaten. Op dit moment is er geen sprake van loonstijgingen. De afspraken die nu bestaan, zijn nog volstrekt van kracht. Dat houdt in, zo hield de minister de vakbeweging voor, dat de regering ook op het terrein van de lonen passende maatre gelen zal nemen, indien zich onver antwoorde stijgingen zouden voor doen. Tijdens de verkiezingsbijeenkomst in Hardenberg bleek, dat de minister zich zeer had geërgerd aan wat hij noemde de ondermaatse en puur ne gatieve benadering door 'Elsevier' van het probleem van lonen en -prijzen. Het lijkt wel of men in deze kring niet kan verteren, dat de werknemers in dit land een belangrijke macht vormen, zo zei hij. De ARP-minister sprak een warm pleidooi uit voor het bewaren van een goed sociaal klimaat, maar het lijkt, zoals ook DS'70 doet, dat Elsevier zich schuldig maakt aan een schromelijke overschatting van de staatsmacht. Tiet gevolg hiervan is, en conflictsituatie waarvan de gevolgen niet zijn te over zien. Het gaat bij de genomen maatregel niet om de kleinen, verzekerde minis ter Boersma, maar vooral om de even- TERNEUZEN De Terneuzense ge meentepolitie heeft de in Terneuzen verblijvende 55-jarige Italiaan V. TI. gearresteerd. Hij Wordt verdacht van verduistering, valsheid in geschrifte en oplichting tot enkele tonnen. De politie van Terneuzen heeft dit gisteren be kendgemaakt. Het onderzoek heeft tot nu toe uitge wezen dat de verdachte, wiens faillis sement gisteren werd uitgesproken, Slavenburg's Bank te Terneuzen voor verscheidene tonnen heeft opgelicht. De korpschef van de Terneuzense ge meentepolitie, hoofdinspecteur E. Hu- bregtson. is er overigens van overtuigd dat uit het verdere onderzoek zal blij ken dat het om nog veel hogere be dragen gaat. tueel grote boosdoeners in het bedrijfs leven, die hebben geprobeerd vooruit te grijpen op de verhoging van de om zetbelasting per 1 januari. Niet tekenen van het akkoord, zo voor spelde de minister met het oog op de verkiezingen, heeft zeker politieke ge volgen. Het was immers voor oppositie leider Den Uyl een duidelijke tegen valler, toen onlangs bleek dat er een akkoord zou komen. In een discussie met jonge kiezers zei minister Boersma nog, het zeer te be treuren dat de PvdA niet aan de rege ring meedoet. Het is ongezond, dat de grootste partij niet mee wil doen. Ook omdat het gevolg van het vormen van een minderheidskabinet zal zijn, dat we over een jaar weer verkiezingen heb ben. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Gezien de onzekere so ciaal-economische situatie is het on mogelijk voor het bouwbedrijf een driejarige cao af te sluiten, zoals de werkgevers hebben voorgesteld. Dit hebben de drie bouwvakbonden giste ren verklaard na afloop van een geza menlijke vergadering, waarin zij zich over de werkgeversvoorstellen hebben beraden. De bonden zeggen met- verbazing van deze voorstellen kennis te hebben genomen, temeer daar de werkgevers voor een periode van drie jaar kennelijk de 'nullijn' willen aan houden. (Voorgesteld werd de lonen, exclusief de compensaties voor prijs stijgingen, op 1 januari a.s. te verho gen met 3.5 pet, op 1 januari 1974 met 3 pet en op 1 januari 1975 met 2.5 pet). De bouwbonden verklaren het ook niet eens te zijn met diverse andere werkgeversvoorstellen, o.m. op het ge bied van de werktijdverkorting en het vorstverlet. De onderhandelingen over de bouw- cao beginnen volgende week woens dag. ADVERTENTIE in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN- CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010 13.80.18. Technische moeilijkheden waren er de oorzaak van, dat onze krant niet op alle plaatsen op tijd be zorgd kon worden. Onze excuses daarvoor. DE DIRECTIE bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. tm m, mm mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1