een bijdrage ot bestrijding an de inflatie AIM* 4 Weduwen gaan zélf lotgenoten helpen Overleg samenwerking Vonhoff verliest: vrijdag eerste tv- spot 'Stem jong' Jongste der wereldmerken. Dr. Feddema: 'oude' coalitie mag niet hersteld worden lotheekrente ir stijgende Eerste tien mille voor 'PALERMO' Angola-comité niet bezorgd over import koffie door Brazilië Schoeiselconcerns willen geen cao Twaalf nieuwe adviesbureaus, maar zonder beroepskrachten V-beambtenbond nader beraad bondsfederatie Kinderen hebben vaak achterstand Het weer IITP/KWARTET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K11 ■ste Kamer over Ce ntraal akkoord: onze parlementsredactie HAAG Het centraal akkoord met het bedrijfsleven levert bijdrage tot inflatiebestrijding. Voor volgend jaar moet daarom lend worden op een onverminderd doordraaien van de inflatie- r. De Eerste Kamer constateerde dit gisteren tijdens de behan- gvan het dekkingsplan van de begroting 1973. elangrijkste oorzaken werden ge- de prijsstijgingen van de afge- maanden, de sterke stijging van jale premies met 4,7 procent, en onkostenstijging van ruim 12 De oud-minister van finan- Witteveen (VVD) meende dat de geplande ontwikkeling je sociale verzekeringsuitgaven area anderhalf miljard gulden Ireep zal trekken door ieder iflatiebeleid. 'Een ontstellende teling', vond hij, die noopt tot he bezinning op misbruik, onei- en doelmatig gebruik van deze eringen. last noemde de heer Witteveen loon- en prijsontwikkeling, oorzaken, die tot voor kort woordelijk waren voor de infla- de overspanning op de arbeids- en de overbesteding spelen vol- in VVD-senator een minder be- jke rol. De werkloosheid is ge en de overbesteding lijkt ver- nu de betalingsbalans een hot vertoont van twee miljard Ook de regering heeft met de tatie van deze begroting, die ring tekort vertoont, een duide- ijdrage geleverd tot de inflatie- ling. De kern van het probleem arom volgens dr. Witteveen in n- en prijspolitiek en de sterke ig van de sociale premies. Hij ervoor de verbetering van het beschikbaar loon tezamen met ging van de sociale premies en astingen weer binnen de gren- an de produktiviteitsstijging te n. 'Een reële verbetering die n met premie- en belastingstij- zoals in het centraal akkoord val is, de produktiviteitsstijging eft, brengt de loon- en prijsspi- inieuw opgang', aldus de sena- ij vond dat dit gevaar vaak onderschat. Bij overschrijding eze norm wordt de noodzaak pen van 'autonome' prijsstijgin- waardoor toekomstige inflatie- tof wordt opgehoopt, zo zei hij. (ADVERTENTIE) Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Prof. Albeda: overheid is bezig terrein te verliezen. ven. Het inkomensbeleid zal in deze besprekingen een belangrijke rol moe ten spelen. De heren Zoon (PvdA) en Rang (D'66) vonden eveneens dat het cen traal akkoord weinig bijdraagt tot de iitilatiebestrijding. Zij schreven de oorzaak echter toe aan het late tijd stip waarop de regering de prijsmaat regel heeft afgekondigd en het gerin ge vertrouwen dat het inkomensbeleid van deze regering bij de vakbeweging wekt. Ook de verhoging van de btw heeft de inflatie verder aangewak kerd. oren terrein AR-senator prof. Albeda zei enthousiasme op te kunnen voor de inhoud van het cen- ikkoord. 'Het akkoord levert ijdrage tot de inflatiebestrij- De overheid is bezig terrein te en, zo zei hij. In tegenstelling heer Witteveen pleitte hij niet voor de hantering van de [tiviteitsnorm, omdat volgens et centraal akkoord wellicht het um is wat te bereiken valt. Het en zin hebben het bedrijfsleven lehulp van een loonmaatregel deze norm te dringen. Van vond hij echter dat een vol- regering het 'sociale saldo' dat egering heeft achtergelaten ge- om afspraken op middellange n te maken met het bedrijfsle- DEN HAAG De minister van ver keer en waterstaat heeft dinsdag mee gedeeld, dat onder strikte voorwaar den ontheffing van het verbod in Nederland spijkerbanden te gebruiken mogelijk is voor een zeer beperkte groep weggebruikers. Van onze parlementsredactie HOOGEVEEN De inflatie kan al leen worden bestreden wanneer de confessionele partijen een eind maken aan hun verbond met de VVD en DS'70. Het is namelijk de rechtse combinatie die gemeenschapszin in hpge mate heeft doen afnemen ten gunste van de /grijp en graai'-mentali- teit. Dit zei gisteravond de voorzitter van de E.S.P. (Evangelische Sölidairiteits- Partij), dr. J. P. Feddema. Om te voorkomen, dat de oude coalitie met WD en DS'70 wordt hersteld is het beter uit nood een stem uit te bren gen op een van de progressieve partij en. Een voorkeurstem op mensen als Aantjes, Hans de Boer, Jac. Huijsen en Paul Beugels helpt niet, want mensen als Biesheuvel en Nelissen blijven hun kans grijpen om weer een regering aan te gaan met de WD en DS'70. Aantjes en Boersma zijn nu wel gaan inzien, dat je met een partij als DS'70 geen christelijke politiek kan bedrij ven. Maar hun partij- en coalitiegeno ten als Biesheuvel, Nelissen, De Jong, Schmelzer, Tilanus en Scholten zien dat anders. Door de KVP, ARP en CHU een nederlaag toe te brengen, aldus dr. Feddema, kunt u mensen als Aantjes helpen. De voorzitter van de ESP pleitte voor een regering die het vertrouwen heeft van de ruimste meerderheid van het Nederlandse volk, ook van het wer kende deel. ADVERTENTIE ICHT De hypotheekrente er aan het stijgen. Het getal is bij vrijwel alle maat- pijen uit de tarieven ver en. rijkste oorzaak van de verho- is de krapte op de kapitaal- Precieze oorzaken daarvan zijn geven. Mogelijk houden beleg- lun geld nog even vast om te toe de rente zich zal ontwikke- nlangs is de rente op pandbrie- ia welke de grote hypotheekban- e benodigde gelden verwerven, ogd tot 7,5 procent. Als de hypo- tanken door deze pandbrieven neer rente moeten gaan betalen het duidelijk dat zij ook meer berekenen voor door hen ver- e hypotheken. week verhoogden de grote leekbanken als de Westland it en de Friesch Groningse de op hypotheken met een kwart i procent. Kleinere stijgingen iet overwogen. Voor tophypothe- meer dan 75 procent van de e van het huis) moet zelfs al 8.5 it worden betaald omdat de leekbanken dan zelf een risico- ering afsluiten. om gezamenlijk de grote problemen waarvoor ons land staat te lijf te gaan. AMSTERDAM De eerste 10.000,- voor de Trouw-Kwar- tet-Sinterklaasactie 'Soulaas voor Palermo' is binnen. Deze actie richt zich op hulpverle ning aan het diakonale werk van de Waldenzen in de hoofd stad van Sicilië. Met krachtige financiële steun van West-Euro- pese kerken wordt daar een oecumenisch hulpverleningscen trum gebouwd. Trouw-Kwartet heeft op zich genomen de le zerskring te vragen een kinder bad en een speelplaats in het nieuwe centrum aan te bieden. Kosten: 75.000. De aanwezig heid .an een wel een 'ge schenk van de hemel' zeggen de Waldenzen maakt goedkope aanleg van een kinderbak moge lijk. In de komende 'geeftijd' wor den individuelen, gezinnen, scholen, verenigingen, diakonie- en, enz. uitgenodigd iets van hun welvaart af te zonderen voor de koninklijke arbeid van de minderheidsgroep der Wal denzen, voor daadwerkelijk christendom. Giften, onder vermelding: 'Sou laas voor Palermo' zijn welkom via het centrale gironummer van de NV De Christelijke Pers, Amsterdam: 269274. Of op haar rekening bij de Ned. Mid- denstandsbank, Herengracht Amsterdam, onder no: 697360 768. Voor Amsterdam en omge ving: gemeentegiro X 500. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse Centrum voor Democratisch Bur gerschapsvorming hoopt vrijdag de eerste televisiespot met de leuze 'Stem jong, anders blijven ze altijd de baas' uit te zenden. De presi dent van de Haagse rechtbank heeft gisteren de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer Vonhoff, bevo len de subsidietoezegging voor de actie Jonge Kiezers gestand te doen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Angola-comité is nog niet bezorgd over de berichten, dat Angola-koffie via import van op- loskoffie uit Brazilië naar Nederland zou komen. Op het ogenblik zijn nog onderhandelingen tussen de Portugese en Braziliaanse autoriteiten gaande over de koffie-levering. Intussen is al wel een contract afgesloten tussen beide landen over de import van 20.000 zakken Angola-koffie. die tot 500 ton poederkoffie verwerkt zullen worden. De president van de rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, vond dat er geen wezenlijk verschil tussen de eerste, door het ministerie aanvaarde, leuze 'Stem jong, ander krijgt je vader zijn zin' bestaat en de tweede, die de goedkeuring van de staatssecretaris niet kon wegdragen. Bovendien trok AMSTERDAM —De CNV-bond HBV en de NW-bond Mercurius schrijven in hun bondsbladen bijzonder teleur gesteld te zijn, omdat dc vereniging van grootwinkelbedrijven in schoenen zonder enige argumentatie besloten heeft niet in te gaan op een herhaald verzoek van de vakbonden om bespre kingen te beginnen over een cao voor de ruim 3.000 werknemers in deze bedrijfstak. Deze sector, waarvan onder meer de concerns Van Haren, Bata en Hoo- genbosch-Huff deel uitmaken, heeft nog nooit een cao gehad. Een van de oorzaken is de lage organisatiegraad van de werknemers, die nu door de bonden worden opgeroepen zich te organiseren om langs deze weg met kracht voor een cao te ijveren. hij op zijn minst in twijfel of iemand, die de leuze verneemt, haar zo diep gaand analyseert als de staatssecreta ris heeft gedaan. De heer Vonhoff zag in de leuze een mogelijk stemadvies tegen de zittende regering. Volgens mr. Slotemaker is er wel een subsidie-toezegging gedaan, en wel te lefonisch. Zoals het op dit ministerie gewoonlijk is, wordt een dergelijke toezegging later schriftelijk bevestigd. Vooraf Als het ministerie waterdichte voor waarden verlangt, behoort de staatsse cretaris deze naar de mening van mr. Slotemaker vooraf te stellen. Het NCDB probeert nu 'zoveel moge lijk van de actie te redden.' De spot jes voor radio en televisie kunnen vanaf vrijdag uitgezonden worden. Zij zullen iedere dag herhaald worden, tot 29 november. De organisatoren van deze actie hou den geen rekening met de mogelijk heid, dat het ministerie nog in hoger beroep gaat. 'We moeten nu een hoop dingen aanbesteden, en dat doen we dan ook.' Het ministerie kon gisteren nog geen commentaar op het vonnis leveren. Of het ministerie in hoger beroep gaat, is ook nog niet bekend. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM Vandaag opent de Nederlandse V eduwen en Weduwnaars-Bond twaalf adviesbureaus met een uniek karakter: de bureaus 2ijn bezet door weduwen en weduwnaars, die dit werk willen doen zonder daarvoor te worden betaald. •CHT De unie BLHP (beamb- eidinggevend en hoger perso- die in juni op de verbonds- »ergadering van het NKV als bond tegen de federatie van de akcentrales stemde, heeft zich *n in een buitengewone vergade- van de bestuursraad uitgespro- oor een nieuw beraad over de inomen federatie. verklaring wordt gezegd dat de tingen van de unie door de tkelingen rondom de totstandko- van het centraal akkoord in We opzichten zijn bevestigd. 'De ieve sfeer, die door de houding iet name de Industriebond-NVV staan, dient een meer dan vol- e aanwijzing te zijn dat bij de concretisering van de federa- samenwerking hernieuwd en aand beraad nodig is over doel, len en strategie, wil er in de 1st van een reëele samenwer- sprake kunnen zijn', aldus de BLHP. De afgelopen maanden zijn de ze medewerkers op instructie- dagen van de bond op hpn taak voorbereid. De ongeveer duizend leden tellende Neder landse Weduwen- en Weduw naars Bond heeft de laatste jaren ondervonden dat de 'be roepshulpverleners' de vele instellingen voor sociaal en maatschappelijk werk niet op de hoogte zijn van de spe cifieke problemen van weduwe en weduwnaar, vooral die met opgroeiende kinderen. De bond heeft duizenden brie ven aan artsen, geestelijken en instellingen voor maat schappelijk werk verstuurd, waarin de opzet van de advies bureaus wordt verklaard. De bond schrijft dat het niet de bedoeling is bestaande institu ten als rechtswinkels en socia le raadslieden te vervangen. 'Integendeel, waar nodig zal het adviesbureau naar deze mogelijkheden verwijzen, cf er zelf contact mee opnemen.' De bureaus willen een aanvul ling zijn op de bestaande mo gelijkheden om, waar nodig, de weg te wijzen aan hen die niet weten waar zij met hun problemen terecht kunnen. Bondsvoorzitter P. J. Stale- man zegt dat het doel van de adviesbureaus ook is de gele genheid te scheppen voor we duwe of weduwnaar om te kunnen praten met iemand, die dezelfde ervaring heeft op gedaan en daardoor wéét waarover men praat. De heer Staleman: 'Het gaat erom een klankbord voor weduwen en weduwnaars te scheppen, zo dat ze zich kunnen uitpraten tegen iemand die weet wat het betekent man of vrouw te hebben verloren en met de kinderen achter te blijven.' Volgens de heer Staleman is Nederland vergeleken met an dere Europese landen sterk achtergebleven op het gebied van onderzoek naar de proble matiek van en zorg voor de weduwen en weduwnaars. On langs ontdekte prof. De Livata, kinderpsycholoog te Rotter dam, dat zich een onevenredig groot aantal kinderen van we duwen en weduwnaars onder zijn patiënten bevindt. De Ne derlandse Weduwen- en We duwnaars Bond stelde naar aanleiding hiervan een onder zoek in en stuitte op feiten, waaruit blijkt dat deze kinde ren grote aanpassingsmoeilijk heden hebben. Zo komt er onder kinderen van weduwen en weduwnaars, blijkens gege vens Verzameld door de recht banken van Maastricht en Bre da, bijna tien keer zoveel jeugdcriminaliteit voor als on der kinderen uit volledige ge zinnen. Achter Er bestaat een rapport van de Raad van. Europa over de pro blemen van weduwen en we duwnaars en hun kinderen, waarin geen gegevens over Nederland voorkomen, omdat die aldus de heer Staleman niet beschikbaar zijn. Een onderzoek in Wenen toonde aan dat kinderen van wedu wen of weduwnaars op de la gere scholen een duidelijke achterstand vertonen in schrij ven, lezen en rekenen vergele ken met kinderen uit 'norma le' gezinnen. In Duitsland en Italië is vast gesteld dat een voortgezette opleiding voor kinderen uit onvolledige gezinnen veel minder vaak mogelijk is. Bo vendien werd een achterblij ven in ontwikkeling van voor stellingsvermogen en gevoels leven geconstateerd, een on- derhevig-zijn aan zeer wisse lende gemoedsstemmingen en een gebrek aan zelfvertrou wen. In België krijgen kinde ren van weduwen op de lagere Initiatiefneemster mevrouw S. Nuis-Lindenbergh met rechts haar dochter Noortje. en middelbare scholen een speciale begeleiding, omdat is gebleken dat vervanging moet worden gevonden voor de ont brekende vaderfiguur, zodat het kind zichzelf kan identifi ceren. De Nederlandse Weduwen- en Weduwnaars Bond is van oor deel dat het Nederlandse on derwijs ook faalt in het op vangen van kinderen zonder vader of moeder. De heer Sta leman: 'We krijgen vaak klachten van ontaktisch optre den van onderwijskrachten, wat te wijten is aan gebreken in de opleiding op dit punt. Een voorbeeld: een kleuter leidster laat de kinderen iets maken voor vaderdag, maar zegt tegen een vaderloos kind: jij hoeft niets te maken, want jij hebt toch geen vader.' Ook de overheid faalt op bij voorbeeld het gebied van de belastingwetgeving. De gehuw de werkende vrouw krijgt be paalde belastingfaciliteiten, maar de weduwe, die werkt krijgt die niet. De Nederland se weduwen- en weduwnaars- bond, die opkomt voor de be langen van 680.000 weduwen Barometer stijgt Van onze weerkundige medewerker 'De barometer vergist zich', schreven wij gisteren, maar natuurlijk vergiste het instrument zich in strikte zin niet. Het wees, wanneer het tenminste zuiver was bijgesteld, exact de lage luchtdrukwaarde aan. Vergissen deed in feite de mens zich die in onheuglij ke tijden bij een sterk Tiaar links uitwijkende wijzer 'Storm' op de wij zerplaat vermeldde. Zoals gisteren al betoogd, is het echter geen wet van Meden en Perzen dat het bij zo een lage stand ook werkelijk tot storm komt. Op grotere afstand en meer aan de zuidrand van de Noordzee-depres- sie heeft het maandag wel degelijk gestormd, namelijk in de Golf van Biskaje. Vergissen is menselijk. Dat ervoeren ook de meteorologen van het Oostduitse instituut Potsdam, die maandagmorgen zeer sterke winden hadden voorspeld op grond van de sterk dalende barometers in West- Europa. Zij gingen ervan uit dat de luchtdruk in Oost-Europa met name boven de Balkan hoog zou blijven, maar zie wat er gebeurde. De barome ters liepen ook daar zo hard terug, dat de luchtdrukverschillen evenals in onze omgeving betrekkelijk klein bleven en de storm niet kwam opzet ten. In dit verband is het ook ivel aardig te vermelden dat de recordlage barometerstand in De Bilt, te weten 9636 millibar op 12 maart 1876, te- iceeggebracht door een snelle depres sie langs de lijn VlissingenGronin gen, wel harde winden, maar geen abnormaal grote windsterkten tot ge volg had. Momenteel stijgt de barome ter gedurig in onze omgeving en op de Britse eilanden, maar er blijven vooreerst buien vallen uit een onsta biele westelijke stroming, vooral tij dens de passage van trogvormige sto ringen in de hogere niveaus. Óp IJs land. woedde gisteren een sneeuw storm bij een temperatuur van -3 graden. Het station Vestannaeyjar in het uiterste zuiden rapporteerde noord 9. Matige turbulentie bij helde re hemel werd gerapporteerd op 10 kilometer hoogte boven de Engelse oostkust (53 graden noorderbreedte) door een verkeersvliegtuig. en weduwnaars (onder wie 30.000 weduwen en 6000 we duwnaars met opgroeiende kinderen) wordt volgens de bondsvoorzitter dagelijks ge confronteerd met onkunde en wanbegrip. Zo was in het jaar verslag van de Rotterdamse raad voor maatschappelijk welzijn te lezen dat weduwen vijf keer zoveel een beroep doen op de hulp van sociale raadslieden als weduwnaars, waaruit werd geconcludeerd dat de weduwen meer behoef te aan deze hulp hebben. In deze conclusie werd maar eventjes uit het oog verloren, dat er vijf keer zoveel wedu wen zijn. Initiatief tot het instellen van de bureaus namen mevrouw S. Nuis-Lindenbergh (oprichtster van de bond in 1967) en me vrouw H. de Groot-de Jong. Het idee was van vice-presi- dente mevrouw H. van Acht- hoven-Sanders. Er zijn advies bureaus in Breda (tel. 01600 53881), Eindhoven (040- 111912), Haarlem (023— 374066), Rotterdam (010 248443Tilburg (013 426118), Den Haag (070— 181336). Helmond (04920— 24850) en Leiden (01710— 61112). Afhankelijk van de mogelijkheden van de niet ge subsidieerde bond zal worden geprobeerd het aantal snel uit te breiden. (Correspondentie voor de Nederlandse Wedu wen- en Weduwnaars Bond te richten aan postbus 8065, Rot terdam.). ZONNIG OPKLARINGEN MIST REGEN Ah BEWOLKING 10 MAX.TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 19 00 u. maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 07.00-19.00 uur. Amsterdam licht bew. 9 gr. 0 mm, De Bilt half bew. 9 gr. 2 mm. Deelen regenbul 8 gr. 1 mm. Kelde regenbul 8 gr. 3 mm. Eindho ven half bew. 9 gr. 3 mm. Den elder regenbui 9 gr. 0.4 mm. Luchth. Htd. half bew. 9 gr. 1 mm. Twente licht bew. 8 gr. 4 mm. Vlissingen zwaar bew 9 gr. 2 mm. Zd Limburg licht bew. 8 gr. 0 mm. Aberdeen regenbui 7 gr. 7 mm. Athene niet ontvangen. Barcelona onbew. 22 gr 0 mm. Berlijn geheel bew. 9 gr. 6 mm. Brussel licht bew. 8 gr. 0 mm. Frankfort onbew. 9 gr. 0 mm. Geneve regen 10 gr 7 mm. Helsinki geheel bew. 0 gr. 0.4 mm, Innsbruck geheel bew. 6 gr. 0.3 mm. Kopenhagen zwaar bew. 7 gr. 0 mm. Lissabon zwaar bew. 19 gr. 0 mm, Locarno geheel bew. 10 gr. 0 mm. Londen onbew. 10 gr. 0 mm, Luxemburg zwaar bew. 6 gr. 1 mm. Madrid licht bew. 16 gr. 0 mm, Malaga licht bew. 24 gr. 0 mm. Mallorca onbew. 24 gr. 0 mm. Munchen zwaar bew. 8 gr. S mm. Nice licht bew. 19 gr. 0 mm. Oslo sneeuw 2 gr. 1 mm, Parijs zwaar bew. 9 gr. 0 mm. Rome licht bew. 19 gr. 0 mm. Spilt zwaar bew. 14 gr. 2 mm. Stockholm geheel bew. 6 gr. 4 mm. Wenen regenbul 10 gr. 0.3 mm, Zurich regen 9 gr. 3 mm. Casa Blanca zwaar bew. 21 gr. 0 mm. stanboe! zwaar bew. 16 gr. 0 mm. Las Palmas half bew. 20 gr. 0 mm. New York licht bew.. Tel Arlr onbew. 22 gr. 0 mm. HOOG WATER 23 november: Vlissingen: 3.00-15.19: Haringvliet ad. Zeezijde: 4.46- 17.05; Rotterdam: 5.54-18.09: Schcvenlngen; 4.17-16.37; IJmulden: 4.51-17.11: Den Helder: 9.1SJ1.40; Harlingcn: 11.29-23.52; Delfzijl: 1.00-13.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19