)iensttijd kan verkort orden tot 14 maanden' J22©'eo oeo Willen boeren écht ruimte geven aan collega's in arme landen? Pleidooi voor een filmhuizen-circuit Staatscommissie beraadt zich over organisatie van rechterlijke macht allatie van een iiw adviesorgaan r de regering Gemeentebestuur gelast fabriek werk te stoppen Zet een boom op in 'De Hoge Veluwe' Huurliberalisatie niét ingetrokken Willy Corsari schreef 'Liedjes en Herinneringen' Literaire prijs voor Biesheuvels 'In de bovenkooi' Jazzprijs voor Kees Hazevoet Literaire prijzen np/KWARTET DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K9 lament De Koster: budget vergroten onze Haagse redactie HAAG Minister De Koster (defensie) meent dat de diensttijd pas per 1 januari 1975 ver- kan worden tot gedeeltelijk 14 en 12 maanden. Hij gaat hiermee in tegen het standpunt van de derheid in de Tweede Kamer (progressieve drie en KVP) die een diensttijdverkorting tot 12 iden op kortere termijn verwezenlijkt willen zien. De Koster vindt voorts dat msttijd in het algemeen slechts 6 tot 14 maanden kan worden Uitzondering vormen daarop 6000 functies, met name de Üensten, waarvoor hij een van 12 maanden mogelijk nister schrijft dit in zijn giste- jenbaar gemaakte politieke tes tonder de titel 'Defensie, waar- e de komende tien jaren'. De Koster wees er gistera dat geen enkel kabinet aan uk gebonden is 'het is bedoeld e kabinetsformateur en de nieu- jnister van defensie en het is <j niet bedoeld als een verkie- unt', aldus de heer De Koster. uitstel testament wijst de minister !t efensie erop dat tegenover de e. tijdverkorting een groter aantal t. ligers (4.000) en grotere lich- dienstplichtigen moeten staan zaak te kunnen bemannen. Om Islatste te bereiken bepleit hij a. ing van de dienstplichtige leef- t 18 jaar en afschaffing van het uitstel. De minister spreekt uidelijk uit tegen alle plannen verlaging van het defensie- te bereiken. Volgens hem is itegen een geleidelijke stijging ït budget van 3,75 pet van het ale inkomen in 1973 tot 4 pet jaren 1976 tot 1980 noodzakelijk blijven voldoen aan de eisen 't NAVO bondgenootschap aan li nd stelt. nister wijst ook een verminde- e an het aantal brigades van de n acht. zoals door de progressieve epleit, van de hand. De huidige rigades (zes parate en vier mo- elcmoeten volgens hem ge- i> aafd blijven, maar wel kan de ji stelling van die brigades wor- n onzer verslaggevers HAAG Minister-president iivel heeft gisteren in het ge- ■^an de Eerste Kamer de Voorlo- ■etenschappelijke Raad voor het ■jsbeleid geïnstalleerd Deze. K bedoeld als een college van voor de regering in de zin van ndwet. Omdat de parlementaire leling van het desbetreffende twerp nog wel even op zich ten wachten en het hier volgens ering een urgente aangelegen- letreft, heeft de regering bij lijk Besluit alvast voorzienin- troffen, zodat nu een voorlopi- i kon worden geïnstalleerd, n toespraak zei de minister- nt dat de bedoeling van de vas de regering te adviseren c ontwikkelingen in de toekom- orm van de samenleving. De happij, zo zei hij, wordt steeds tkelder, de staatstaak steeds der en op grond hiervan acht ering liet noodzakelijk deskun- adviseerd te worden over die n van het beleid, die voor de 1st van belang zijn. ad is als volgt samengesteld: Ir. J. Kremers, voorzitter, dr. ir. Beek, prof. dr. C. J. F. er, prof. dr. J. S. Cramer, ir. Schut en mevr prof. dr. H. M. Veld-Langeveld Buitengewone zijn prof dr C A. van den drs. A. J. Middelhoek, ir Th. en dr. J. C. W. Verstege. aris is drs E. D. L. Kruijtbosch. ntaal1 betaalplaats, 5 kerkelijk Jk. 10 voertuig, 11 vertegen- ging, 13 meisjesnaam, 15 mu- ot, 16 streng (muz.), 20 plaats 'derland, 22 noorse god, 23 tel- (Eng.), 25 hoekbalkon, 26 aan- n gave, 27 watering, 28 rivier Beland, 30 van de leeftijd (afk. 31 visnet. 34 boom. 35 meisjes- 37 bewoner van Milaan, 41 en (afk.), 42 gelaatskleur. 43 iel i snelzeilend vaartuig, 2 'snaarn, 3 vervelend, 4 scheik. nt, 5 afk. van Mangaan. 6 jon- iam, 7 scheik. element, 8 wellui- e'd, 9 baan voor balspel, 12 god liefde, 14 insekt, 17 keurben- neerslag, 19 muziekstuk. 21 g. 24 voedsel. 29 selderij, 32 'r'ft, 33 plaats in Gelderland. 34 Jgew.), 36 ontkenning. 38 lengtemaat. 39 deel van de bij- li bouwland. SSING VAN GISTEREN: ■'is, 2-3 Strobos. 1-4 meiudie. 3-4 3-6 sardine, 4-5 erfdeel, 5-6 loods. Minister De Koster politiek testament den gewijzigd. Zo kan ttet aantal ba taljons in de pantser-infanterie briga des worden teruggebracht van 4 naar 3 omdat door de mechanisatie de gevechtskracht per bataljon groter is geworden. Met het overtollige mate rieel kunnen de mobilisabele eenhe den sneller gemechaniseerd worden. Voor de luchtmacht houdt de heer De Koster vast aan de vervanging van de Slarfighter en de NF-5 door een nieu we jager. Het zou om 192 stuks gaan, aan te schaffen in de jaren 1973 tot 1985. Minister De Koster meent dat er 10 pet op de exploitatiekosten in de komende tien jaar kan worden bezui nigd. Deze bezuinigingen moeten dan worden gebruikt om het investerings percentage, het gedeelte van het bud get waarvoor materieel kan worden gekocht, te vergroten. Met zijn prog nose hou.dt de minister het midden van de defensiebudgetten die door de meerderheid van de commissie van Reyckevorsel (4,23) en de minderheid (3,68) zijn voorgesteld. De minister verklaarde in het algemeen de filoso fie van de meerderheid van de com missie te onderschrijven maar gezien het feit dat er voor het totaal rijks budget grenzen zijn, heeft hij op een paar punten, met name het vlootplan voor de marine daarvan sterk afgewe ken. GEERTRUIDENBERG Het ge meentebestuur van Geertruidenberg heeft gisteren op aanwijzingen van de ambtenaar, belast met hinderwetza ken, de chemische fabriek Transicol ingevolge de hinderwet gelast met haar werkzaamheden te stoppen. Transicol wordt in Geertruidenberg gezien als een van de ergste vervui lers van de rivier De Donge. Vorige wfeek nog vielen een leraar en drie leerlingen van de lts daar tijdens de les flauw, als gevolg van de stank, die de Donge verspreid. Ramen en deuren van de school moesten gesloten blij ven, wat zuurstofgebrek veroorzaakte. Gemeentesecretaris R. Reinders ver klaarde desgevraagd, dat het om een bepaald programma-onderdeel van Transicol gaat, waarbij harsolie op de Donge wordt geloosd. Daarbij moet een bepaalde hoeveelheid loog worden toegevoegd om deze olie te neutralise ren. Ornaat Transicol hierbij in gebre ke is gebleven, zijn de werkzaamhe den bij de chemische fabriek voorlo pig stopgezet. In overleg met de ar beidsinspectie wordt momenteel beke ken, hoe de zaak kan worden opge lost. HuENDERLuo Het nationale park 'De Hoge Veluwe', dat vorige week, bij de stormramp vijftigduizend bo men verloor, gaat nieuwe bomen aan planten, waarbij de hulp van het publiek wordt ingeroepen Men kan een stekje bijdragen' door tien gul den over te maken aan 'De Hoge Veluwe' te Hoenderloo. Als tegenpres tatie krijgen de schenkers op 1 mei een boek over het natuurreservaat. Dit boek bevat ca. 120 platen van het park. Er zullen fotos' van dieren- en plantenwereld in worden opgenomen, zowel in kleur als in zwart-wit. Aan de opruimingswerkzaamheden in het park wordt nog niet man en macht gewerkt. Kantonrechter weg, gespecialiseerde rechters? Van onze Haagse redactie DEN HAAG Moeten rechters worden gekozen, door het parlement worden benoemd, of dient de huidige benoemingsprecedure via de Kroon gehandhaafd te blijven? Het is een van de vraagpunten uit een rapport dat een werkgroep onder leiding van oud-staatssecreta ris van justitie, prof. K. Wiersma, gisteren heeft uitgebracht over de herziening van de rechterlijke organisatie. De eigenaar van deze Renault-4, die zijn wagen langs een Amsterdamse gracht parkeerde, zal wel enkele d;«K -u gidulri mo len hebben voor hij zijn wagen op nieuwe kan gebruiken. De dienst publieke werken zal de duur van deze 'ge vangenschap' bepalen. Het rapport dient als uitgangspunt voor een nog te benoemen staatscom missie, die de uiteindelijke wijzigings voorstellen moet doen. In de contac ten die de werkgroep met tal van door RIMMER MULDER WAGENINGEN De arme landen in de wereld zouden er zeer mee geholpen zijn als ze eens wat meer landbouwprodukten in het rijke Europa zouden kunnen afzetten. Hoe kun je nu op de Europese markt meer ruimte maken voor de produkten uit de ontwikkelingslanden? uitbreiden moeten vergunningen zien te krijgen van collega's die iets an ders willen gaan doen. Er komt bij het invoeren van zo'n regeling heel wat kijken, maar als we werkelijk willen, krijgen we het wel voor elkaar, aldus professor De Haagh. Uit de tegenwerpingen, die hij kreeg, bleek wel dat die wil niet zo groot is. De enige bijval, die hij kreeg kwam van de jongeren. De gevestigde verdedigers van de landbouwbelangen, die in Wageningen waren, konden alleen maar bezwaren bedenken. 'Zo'n vergunningenstelsel is veel te inge wikkeld'. zo liet CBTB-vnorzitter drs. R. Zijlstra weten Anderen begonnen met omzichtige omtrekkende bewegingen. Kijk, zei er een, je moet erg voorzichtig zijn met het maken van ruimte op onze mark ten. Als wij meer produkten uit die arme landen afnemen, kan dat best eens betekenen, dat er daar gebrek ontstaat, omdat ze nog niet genoeg kunnen produceren. Steeds blijkt weer, dat de ontwikkeling in die lan den achterblijft bij de verwachtingen. Een aardige redenering, die helaas niet duidelijk maakt waarom die ont wikkeling tegenvalt. Dat zou best eens te maken kunnen hebben met de omstandigheid, dat de rijke landen de arme Ie wein.g ruimte geven. Een ander begon een betoog over de dynamiek van het economisch gebeu ren. Nu kunnen veel arme landen bepaalde produkten nog wel goedkoop leveren. Maar wat gebeurt er als de welvaart in die landen gaat stijgen? Dan kunnen ze misschien helemaal niet meer Jegen ons op. Bovendien gaat dan de vraag in die landen Over dit probleem had het symposium moeten gaan, dat het nationaal FAO- comité en de landbouwcommissie ont wikkelingshulp samen hadden georga niseerd in Wageningen. Daar kwam helaas niet zoveel van terecht. De meesten waren het er wel over eens. dat de arme landen inderdaad meer landbouwprodukten naar Europa moe ten kunnen uitvoeren. Een logisch vervolg zou geweest zijn, dat zo meteen met voorstellen waren geko men om die grotere invoer uit arme landen mogelijk te maken. De enige, die die stap direct deed was professor J. de Hoogh, hoogleraar agrarische economie aan de VU. Als wij ruimte willen geven aan de arme landen kunnen wij onze eigen boeren niet hun gang laten gaan. zo zei hij. In Europa neemt de landbouwproduc tie nog toe. maar die groei moeten we afremmen. Europa wordt steeds meer zelfverzorgi id. Dat wil zeggen dat de Europese landbouw steeds beter in de behoeften kan voorzien, zodat er steeds minder ruimte is voor produk ten uit andere landen. 'Deze neiging naar zelfvoorziening gaat lijnrecht in tegen wat er eigenlijk zou moeten gebeuren', aldus professor De Hoogh. Hij pleitte daarom voor maatregelen, die moeten voorkomen dat de Europe se boeren steeds meer gaan produce ren. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een vergunningenstelsel, waarbij elke boer alleen een bepaalde van te voren vastgestelde hoeveelheid mag produceren. Zo'n regeling hoeft alleen te gelden voor produkten. die concur reren met produkten uit arme landen. Die vergunningen moeten dan wel verhandelbaar zijn. Boeren, die willen stijgen en dan kunnen er best tekor ten ontstaan. De FAO, de landbouw- en voedselorganisatie van de VN, doet wel allerlei voorspellingen over toe komstige overschotten in de ontwik kelde landen, maar daar was de man niet van onder de indruk. De FAO gaat uit van een statische situatie en de economie is juist zo dynamisch. Je kunt eigenlijk geen goede voorspellin gen doen. Daarom is het nogal gevaar lijk om onze landbouwproduktie af te remmen. Onze verworvenheid is, dat iedereen in de EEG redelijk te eten heeft. Dat moet zo blijven en daarom moeten we onze voedselvoorziening niet teveel afhankelijk maken van anderen. Dit verhaal is alleen maar geschikt om het feitelijke probleem te verber gen. Dat economisch gebeuren is voor de ontwikkelingslanden immers he lemaal niet zo dynamisch. Inte gendeel, zij zitten aan te kijken tegen machtsverhoudingen, die zo vast lig gen als een dijk. De achterstand, die zij hebben, is uiterst statisch. Er zijn daarom wel degelijk voorspellingen te doen over de toekomstige verdeling van de welvaart. Voor de arme landen is de toekomst allerminst rooskleurig, tenzij de rijke landen bereid zijn echt iets voor hen te doen, bijvoorbeeld door wat meer landbouwprodukten toe te laten. Dat vraagt dan wel enige aanpassing van de landbouw in de EEG. Over de vraag hoe dat zou kunnen heeft men al jarenlang kunnen nadenken, maar de gevestigde landbouwkringen heb ben nog steeds het antwoord niet gevonden. Het bewijs, dat ze werke lijk bereid zijn ruimte te geven aan de boeren in de arme landen is nog steeds niet geleverd. Het verloop van de discussie in Wageningen geeft meer reden om het tegendeel te gelo ven. rechterlijke en maatschappelijke groe pen heeft gekregen, zijn met name twee wensen naar voren gekomen: opheffing van de kantongerechten en specialisatie van de rechters. De kantongerechten zouden samenge voegd kunnen worden met de recht banken. De kantonrechter, die zich nu al voor het grootste gedeelte met verkeerszaken bezighoudt, zou zich dan tot verkeersrechter kunnen speci aliseren. Als andere specialisatie mogelijkhe den worden onder meer genoemd de sociale rechter voor overtredingen van de arbeidswet en de veiligheids- rechter, de kinderrechter en de rech ter voor economische delicten, speci aal voor sociaal economisahe vraag stukken. Bij de wens tot speciale rechters wordt erop gewezen, dat in de grote advocatenkantoren steeds meer specialisatie optreedt, waardoor de advocaten vaak meer deskundig zijn op bepaalde terreinen dan de rechter. De huidige rechterlijke organisatie stamt nog uit het begin van de vorige eeuw. De staatscommissie zal zich daarom niet alleen moeten bezighou den met technisch organisatorische verbeteringen maar ook met wijzigin gen die noodzakelijk zijn door veran derde maatschappelijke omstandighe den. De staatscommissie, die door de vol gende minister van justitie wordt in gesteld, zal volgens de werkgroep moeten bestaan uit leden van de rech terlijke macht, de advocaten en de reclassering, ambtenaren, vertegen woordigers van de vakbeweging en de consumentenbond, alsmede uit een so cioloog, een psycholoog en een crimi noloog. De staatscommissie zal naar verwachting ongeveer vijf jaar met haar werk bezig zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Minister-president Bies- iesheuvel meent dat de tegen de huurliberalisatie aangevoerde argu menten geen aanleiding vormen om deze maatregel in te trekken. Dit heeft de heer Biesheuvel (als minis ter van volkshuisvesting -ad-interim) geantwoord op vragen van het PSP- Tweede-Kamerlid Van der Spek. De minister-president wijst erop dat er maar weinig brieven ontvangen zijn met bezwaren. door BER HULSING Het kwam door die langspeel plaat, waarop twaalf zangeressen van nu liedjes zingen die Willy Corsari vroeger zong. Daar moest een inleiding bij en die is, een maal begonnen, een boek gewor den. Met haar, nog scherpe, her inneringen aan die tijd. Van de toneelschool was zij afgegooid met de anderen omdat zij staakten (toen al) en zij begon met Marcel Barger de Pierrot-zanger. Toen die in dienst moest kwam zij bij Pisuisse voor een tientje per avond Niet gek voor die tijd maar wel moesten alle reis- en hotelkosten er af Later werd dat beter Zij vertelt - vertellen kan ze - boeiend over dat beroemde inter nationale cabaret dat het moeilijk kreeg en eindigde met de dramatische dood van Jean-Louis Jenny Gilliams en Tjakko Kuiper Zij had en heeft over de artisten hun werk hun karakter en hun verhoudingen haar eigen eerlijke mening niet vervaagd niet geïdealiseerd. Zo mocht zij van de vele collega's waarmee zij werkte Louis Davids niet zo al schatte zij hem hoog en denkt zij met sympa thie nog aan Kees Pruis al waardeer de zij hem niet als artist .Met de liedjes die zij zelf schreef trad zij overal op in cabarets voor vereni gingen in bioscopen - Tuschinski met Max Tak en Henri Wallig bijvoor beeld - en ook op particuliere partij tjes bij rijkelui waar zij een paar bijzondere staaltjes van verteld Zij maakte ook nog een tournee door de Oost met overal valse piano's en tenslotte hoefde het voor haar niet meer zoals ze schreef Want 'nee het was geen leuk leventje' Zelis niet voor do 'gelukskinderen' als Pisuisse Pruis. Bandy, Ficn de la Mar die het nie; meer aan Konden toen hel tg-n- Uep Wii'y Corsari t'. is Ik".oud wérd romansc r j en n zij daardoor helder relativerend met eon oee.je :ro.» e e »cc u Jendhe d wa' taai zien op laar tien -n chansonnière. Het peisoonlijk belichte saikje abor ooon wor* aan doen. j! aangevuld nic: zin v j y oud vaak ze.dzaine lotos cn te in ningen Ac der n sican uau nog dt teksten van de iwaalf l edjes d-e op de plaat Liedjes in de Schemering Rekordprijs voor Cezanne ROTTERDAM De Sectie Film van de Rotterdamse Kunststichting heeft de gemeenteraad een nota aangeboden betreffende de aspecten van het filmbedrijf in Rotterdam, die echter ook gelden voor andere steden en derhalve geleid hebben tot het aangeven van een aantal perspectieven, die mogelijk als advies aan de raad kunnen dienen. Perspectieven die de mogelijkheid scheppen om een aantal lacunes op het vlak van de filmvertoning, filmproduktie en het stimuleren van de publieke belangstelling tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Louis Davids, Willy Corsari en Jan Kiveron. Illustratie uit 'Liedjes en Herinneringen'. (Philips stereo 6413 038) kwamen Aardige liedjes over de liefde of meer nog over het mislukken daar van Ze zullen het toen Willy Corsari ze zelf zong aan de piano best gedaan hebben Ze zijn nu door Ruud Bos mooi gearrangeerd voor een fijn spe lend orkestje maar daaraan merk je juist dat ze muzikaal geen sterke chansons zijn die lang blijven han gen En^de twaalf zangeressen hadden er zo te horen ook niet die geheel e gen binding mee Maar de plaat hoort bij het boekje daf werd uitge geven door Leopo'd to Den Haag en te koop is voor 850 AMSTERDAM Tijdens de najaars- •.adering an «Ie Vereniging van •'.terkundwn is de tweejaarlijkse vnn Nahuys-prijs uitgereikt aan i' -!irij'.-.T J. M. N Biesheuvel voor zijn dit jaar verschenen verhalenbun del 'In de bovenkooi'. De Alice van Nahuys-prijs groot 2000 gulden is in 1968 ingesteld door uitgeverij Querido ter nagedach tenis van de uitgeefster Alice van Nahuys en om het beste litteraire debuut uit de produktie van twee jaar te bekronen. De prijs werd eerder toegekend aan Riekus Waskowsky en Wim Huyskens De juryleden Margaretha Ferguson, James S. Helmes en Alfred Kossmann, zijn van mening dat 'dit opvallend talent, dit fascinerende temperament de bekroning met de Alice van Na huys-prijs volkomen heeft verdiend', zo schrijven ze in hun rapport. 'De verhalen ondersteunen elkaar, door de beheerst barokke stijl die hen alle kenmerkt, maar ook omdat de motie ven terugkeren, telkens anders uitge werkt en de schijnbaar achteloos ver strekte informaties tenslotte een hecht mozaïek blijken te vormen.' De heer Biesheuvel is 32 jaar. woon achtig in Leiden en werkzaam als documentalist in de bibliotheek van het Vredespaleis in Den Haag. ADVERTENTIE Een van de belangrijkste aspecten hierbij is de mogelijkheid tot het brengen van de niet-commerciële films die, zoals men allicht weet. maar schaars tot het publiek door dringen, bijvoorbeeld tijdens festivals, filmweken, etc.. zoals wc die ook verleden jaar in Rotterdam gekend hebben. Het bioscoopbedrijf kan moei lijk de risico's dragen van eventuele experimenten en is derhalve aangewe zen op de speelfilms, die tot nog toe voor een groot deel geïmporteerd worden met daarnaast gelukkig ock een groeiende Nederlandse produktie. Doch er worden ook culturele films geproduceerd, die de bioscopen nooit bereiken. Aangezien moeilijk te ver wachten is dat hierin enige verande ring zal komen, ligt een mogelijke oplossing in het stichten van onafhan kelijke theaters, die zich uitsluitend zullen toeleggen op de presentatie van films die niet door het bioscoopbedrijf worden geïmporteerd. FILMHUIZEN In verband met het speciale karakter, dat een dergelijk theater zou moeten hebben, spreekt de nota verder van 'Filmhuis'. Dat voor de stichting van een Filmhuis subsidie nodig zal zijn is begrijpelijk. Het zou voor een ge meente allicht een te grote financiële inspanning kunnen betekenen een Filmhuis te subsidiëren. Daarom is hier gedacht aan een circuit van Filmhuizen in verschillende steden, dat door een import-distributie appa raat wordt gevoed en waarin genoem de huizen onafhankelijk kunnen parti ciperen. Het gaat hier niet om een winst maar om de eventuele recettes te gebruiken tot dekking van de kos ten. Naast dc taak de vele nietgeïmpor- teerde films te brengen, zou een Filmhuis ook moeten dienen om het groeiende aantal films, dat niet als pasklare bioscoopprodukten wordt vervaardigd, te presenteren en ter discussie te stellen. Zo ook het verto nen van oudere films, eventueel te begeleiden met lezingen en lektuur. Voorts wordt in de nota aandacht geschonken aan het stichten van workshops, die voornamelijk aan jon geren de mogelijkheid bieden om het medium film onder de knie te krij gen. En aan de werking van festivals etc. die eveneens gesteund moeten worden door subsidies van rijk en gemeente. De nota is een belangrijke roging om uitgaande van Rotterdam het filmleven dichter bij de lokale samen leving te brengen, doch daarnaast is deze nota ook een oproep aan andere steden of regio's om te proberen een beleid te scheppen, waardoor de kwantitatief belangrijke uitgaansvorm nog meer wordt wat zij dient te zijn: actieve en bewuste cultuurparticipa tie. Gisteravond werd door de Stichting Jazz in Nederland, mede namens hel Prins Bernhard Fonds medegedeeld, dat de Wessel Ilcken Prijs dit jaar is toegekend aan de Amsterdamse pia nist, komponist en orkestleider Kees Hazevoet. Hazevoet (24), wiens aktiviteiten in de jazzwereld in '65 een aanvang namen, behoort tot het in beperkte kring bekende groepje musici, dat men rond de Instant Composers Pool tot de 'avant-garde' kan rekenen. Hij zat in het Breukerorkest, dat in '66 Loosdrecht op stelten zette, werkte in de daarop volgende jaren samen met o.m. Hans Dulfer, drummer Han Ben- nink en diens broer Peter, terwijl hij ook verbonden was aan de groep Mu sic Unlimited van baritonsaxofonist Henk van Es. Vanaf 1970 begon hij een intensieve samenwerking met de Belgische altist Kris Wanders, welke tot op de huidige dag voortduurt. Het platenoeuvre naast bijdragen lp's van Breuker en Dn'fer or Kees Hazevoet eigen naam beperkte zich tot nu toe tot de eigen produktie 'Pleasure', in sopt. '70 op het witte label Peace Records uitgebracht. Hazevoet heeft zich nog maar vrij weinig en plein publique kunnen manifesteren, gelijk zijn geestverwanten voert hij een kop pige strijd, zijn muziek ten gehore t« brengen. De jury koos, zoals zij het formuleerde, met de bekroning van Hazevoet, 'voor het geslaagde avon tuur van een progressief muzikant, eerder dan vx>r het honoreren van een gevestigde reputatie'. Zij spreekt voorts van een pianistisch drie-ge sternte in de Nederlandse avantgarde- jazz: Misha Mengelberg-LeoCuypers- Kees Hazevoet, en stelt, typerend voor de stand van zaken, vast, dat Hazavoet vorig jaar méér werk had dan dit jaar. De kwaliteit van dat werk met het aksent op de pianist Hazevoet wordt gekenmerkt door o.m. con stant niveau, en grote persoonlijke inzet. De prijsuitreiking vindt dit jaar plaats op vrijdag 29 december a.s. in Vara-studio 8, waarvan opnamen wor den gemaakt, die op 5 januari '73 worden uitgezonden. Het begin van een hopelijk arbeidsintensief jaar voor deze 10e muzikant in de reeks W.I.Prijswinnaars. AMSTERDAM De Reina Prinsen Geerligsprijs is toegekend aan de heer W. J. Otten uit Amsterdam voor zijn gedichtenbundel 'Een zwaluw vol zaagsel'. De prijs wordt vrijdag in de aula van de Lutherse Kerk aan het Spui te Amsterdam uitgereikt. De Franse Prix Concourt is gisteren toegekend aan Jean Carrière voor zijn roman 'L 'épervier de Maheux'. Car rière is behalve schrijver ook filmma ker. Voor zijn eerste roman 'Retour Uzes' kreeg hij in 1968 de Prijs van de Académie Frangaise. De Prix Théophrastc Renaudot is dit jaar toegekend aan Christopher Frank voor zijn roman. 'La nuit américaine'. Deze letterkundige prijs komt na de Prix Concourt in Frankrijk op de I "de plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9