Brandt wil snel nieuw kabinet Nakaarten over Brandts onverwacht grote zege zeden Europese ministers bespreken Helsinki Voedselproduktie neemt dit jaar nauwelijks toe 11 R JONGELING fcM Een bank die je helpt groot te worden Frelimo bestookt Tete, Mozambique Samenzwering tegen Hoessein werd verijdeld Ian Smith werkt aan nieuwe serie aoartheidswetten Fran«e oppositie in gunst van kiezers Weer drie doden in Noord-Ierland TROUW KW ARTET DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 Stroom van gelukwensen voor overwinnaar BONN (AP, Keuter, UPI, DPA) Bondskanselier Willy Brandt, wiens sociaal-deirocralisch-libera- le coalitie de verkiezingen in West-Duitsland heeft gewonnen, is gisteren overstroomd met gelukwen sen uit binnn en buitenland. Beide regeringspartijen zijn besprekingen begonnen over de snelle vor ming van een nieuwe gezamenlijke regering. "Het gevaar van isolatie tussen Oost en West is afge wend", zo verklaarde de triomferende Brandt zondagavond ndat de overwinning definitief was ge worden. BI ITEXL ND TT K8 'Willy, Willy' werd geroepen toen Brandt na de verkiezingszege voor het venster verscheen van de kanselarij, paleis Schaumburg, in Bonn. Honder den aanhangers van Brandt hadden zich met brandende toortsen verzame- led om de bondskanselier, die in ge zelschap was van Scheel, toe te jui chen. 'Hi. ha. ho, Barzel is KO (knock out)', was één van de leuzen die werden aangeheven. Blijkens de officiële uitslag van de verkiezingen krijgt de SPD. de partij van Brandt, in de Bondsdag 230 ze tels. De liberale FDP. van Walter Scheel gaat 42 zetels bezetten. De christen-democraten die in de opposi tie blijven krijgen 224 zetels. In 1969 was de stand 224 zetels voor de SPD, 30 voor de FDP en 242 voor de CDU/CSU. De verliezende christen-democraten zijn gisteren begonnen met overleg over de mogelijke oorzaken van de nederlaag Partijleider Rainer Barzel. onder wiens leiding de CDU voor het eerst in haar geschiedenis de positie van grootste partij kwijtraakte, over legde met het uitvoerende comité van zijn partij in het CDU-hoofdkwartier. Bondskanselier Brandt Is van plan in een vroeg stadium een nieuw coalitie kabinet samen te stellen, zo heeft de regeringswoordvoerder Konrad Ahlers meegedeeld. Brandt zal de komende dagen confereren met de liberale lei der Walter Scheel. Ahlers zei dat Brandt hoopte dat de nieuwe regering klaar is voor de eerste zitting van de Bondsdag op 4 december. Uit Westduitse regerings- bronnen is vernomen dat het plan bestaat het superministerie van finan ciën en economische zaken weer te splitsen in twe* afzonderlijke departe menten. Dit ministerie dat in handen was van minister Helmut Schmidt, werd eertijds samengevoegd onder Ka- rel Schiller, die de SPD onlangs de rug heeft toegekeerd Uit de gehele wereld zijn gelukstele grammen en gelukwensen in Bonn gearriveerd. President Pompidou van Frankrijk was één van de eersten om Brandt te feliciteren. Gelukwensen werden onder meer ontvangen uit Londen, waar premier Heath Brandt feliciteerde en hem meedeelde dat hij volgend jaar een bezoek aan West- Duitsland hoont te brengen. Ook de Russische partijleider Leonid Brezn- jew behoorde tot de eersten die Brandt een gelukwens stuurden. Josef Luns, de secretaris-generaal van de NAVO was ditmaal minder snel met zijn felicitaties dan bij de over- Toestand in ontu ikkelingslanden zorgelijk ROME (AP) De PAO, de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, venvacht dat de voedselproductie in het lopende jaar weinig of niets zal toenemen Vooral de toestand in de ontwik kelingslanden baart zorgen. In een voedsel- en landbouwoverzieht van de FAO. dat gisteren werd gepu bliceerd. wordt een stijging van slechts een procent van de landbouw- opbrengst van de armere landen voorspelt. Het doel was een stijging van vier procent. De vroeg ingevallen winterkoude heeft een nadelige invloed op de graanoogst in de Sowjet-Unie. De Sowjct-Unie is op een na de grootste voedselproducent van de wereld. In Zuid-Amerika en liet nabije oosten wordt dit jaar een goede landbouw productie voorspeld. Noord-Amerika en West-Europa zullen -naar wordt verwacht op hetzelfde niveau van 1971 blijven. De landbouwsituatie in het verre oosten zal naar wordt verwacht verslechteren. Latijns-Amenka, dat een slecht jaar in 1971 had, zal volgens de FAO- deskundigen in 1972 een goed jaar hebben. De tarwe-oogst zal naar wordt verwacht hoger zijn. Voor Argentinië wordt zelfs een stijging van 20 pro cent verwacht. De suikerproductie zal naar wordt verwacht opnieuw achter uitlopen. omdat Cuba een slecht jaar heeft gehad. De voedselorganisatip voorspelde eveneens een goed jaar voor het nabije oosten met een pro ductie die zeven procent boven die van 1971 ligt. In de ontwikkelingslanden in Afrika zien de vooruitzichten er volgens het rapport van de FAO eveneens enigs zins gunstiger uit* Voor het verre oosten daarentegen verwachten de funktionarissen van^de FAO weer een teruglopen van - de opbrengst van de oogst en dit vooral door droogte en overstromingen in landen als India en de Philippijnen. Voor Europa is de situatie ln het westen bevredigend, maar laat de landbouwproductie in het oosten te wensen over. Na de recordopbrengst van vorig jaar wordt verwacht dat de oogst in West-Europa in 1972 iets minder zal zijn. Voor Frankrijk ver wacht men echter een stijging van de tarwe-oogst met vijf tot zes procent. In Oost-Europa voorspelt de FAO een slecht jaar voor Oost-Duitsland. Voor al de graanoogst zou in dit land te wensen over laten. De Sowjct-Unie heeft de import van tarwe moeten opvoeren. Voor de periode 1972-73 zou deze zelfs 15 miljoen ton of meer bedragen. In het rapport van de FAO wordt de graanoogst in de Sowjet- Unie voor hel jaar 1972 op 80 miljoen ton geschat, 20 procent minder dan het niveau van 1971. winning van Nixon, maar zei in zijn telegram dat 'het belang van de Bondsrepubliek Duitsland in de NA VO een impuls zal betekenen voor de algemeen gewenste veiligheid in Eu ropa'. President Nixön heeft Brandt eveneens telegrafisch gelukgewenst. Israël In Israël werd de verkiezingsuitslag door politici als éen persoonlijke overwinning van Brandt beschouwd. Zij waren voldaan over de overwin ning van Brandt en diens Oostpoli- tiek. Tegen de verwachting in werd gezegd dat de betrekkingen tussen West-Duitsland en Israël de laatste jaren steeds beter waren geworden. De tragedie van München en de ge volgen daarvan hadden wel tot een crisis geleid, maar die moest als van voorbijgaande aard worden be schouwd. Brandt kan nu zijn voorge nomen bezoek aan Israël brengen hopenlijk al in februari - om met mevrouw M^ir de nog bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen, aldus de politici. Radio Moskou en het Russische pers bureau Tass hebben het succes voor Brandt toegeschreven aan het beleid van ontspanning en verzoening met de landen van het Warschau Pact. De berichten waren feitelijk en bevatten weinig commentaar. Wel liet men de opvatting doorschemeren dat het Kremlin achter het aanblijven van Brandt had gestaan. Volgens de Izwes- tia, het blad van de Russische rege ring. was de massale uitspraak van de Westduitse kiezers een demonstratie geworden van steun aan Brandts Oost- politiek en had zij het karakter van een volksstemming gekregen. Ook het Poolse partijdagblad Tribuna Loedoe ziet de stembusuitslag als een soort volksstemming over Brandts 're alistische buitenlandse politiek'. DDR In het Oostduitse partijblad Neues Deutschland werd het nieuws van Brandts overwinning op de voorpagi na gebracht. Volgens het blad is de weg nu vrij voor ondertekening van het basisverdrag tussen beide Duits- landen. De uitslag moet beschouwd worden als een bewijs dat de meerderheid van de Westduitsers een voortzetting wil van de politiek van zakelijke betrekkingen tussen Bonn en de soci alistische landen, met inbegrip van de DDR, aldus Neues Deutschland. DEN HAAG (Reuter, UPI, AP) De ministers van buitenlandse za ken van de negen EEG-landen zijn gisteren begonnen met een laat ste poging een gemeenschappelijk standpunt in te nemen ten opzichte van de voorbereidende Europese veiligheidsconferentie, die morgen in Helsinki begint. Over een aantal aspecten is reeds overeenstemming bereikt, maar er zijn ook 'nuance-verschillen en ver schillen van inzicht' aan het licht gekomen, zo heeft de voorzitter, de Nederlandse minister Norbert Schmel- zer gisteren verklaard. Onder de ministers heerste een voor zichtig optimisme, dat deze laatste poging zal slagen. 'Als ik in Den Haag kom, herinner ik me 1969'. ver klaarde Maurice Schumann van Frank rijk. In 1969 werd de eerste Europe se top-conferentie gehouden en Frank rijk trok toen zijn veto tegen de toetreding van Engeland tot de EEG n,. 'Wij zijn hier gekomen om met onze partners uit de Europese ge ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK meenschap de Europese unie te ma ken.' aldus Schumann. Het voornaamste onderwerp van ge sprek in Den Haag is de conferentie over Europese veiligheid en samen werking, waarvoor de voorbereidende besprekingen morgen in Helsinki be ginnen. Eén van de geschillen tussen de Europese partners vormt de vraag of militaire onderwerpen moeten wor den besproken in Helsinki. Frankrijk is hier tegen gekant maar de overige EEG-landen zijn voor. Frankrijk zal niet deelnemen aan de voorbereiden de besprekingen in Helsinki, hoewel het één van de vier geallieerden is, die troepen in Duitsland heeft gele gerd. Andere belangrijke agenda-punten zijn een studie van de situatie in het Midden-Oosten, coördinatie van de hulp aan vluchtelingen in dat gebied en het opvoeren van de politieke consultaties over methoden om een politieke unie te bouwen. Op de Pa- rijse top-conferentie van oktober 1972 werd besloten hierover een rapport samen te stellen, dat voor juli 1973 voltooid moet zijn. Dc conferentie in Den Haag is de vierde in zijn soort en de tweede, waaraan ook de nieuwe leden van de Europese gemeenschap (Engeland. Ierland en Denemarken) deelnemen. Alleen dc Westduitse minister voor buitenlandse zaken, Walter Scheel, onlbral: in Den Haag, als gevolg van de zondag gehouden verkiezingen in Wp„.-Duitsland. DAR ES SALAAM (Reuter) Het front voor de bevrijding van Mozam bique (Frelimo) heeft maandag ge zegd, dat zijn strijdkrachten op 9 november een aanval hebben onderno men op Tete, de hoofdstad van de noordwestelijke provincie van die naam in Mozambique. Het centrum van de stad werd met artillerie bestookt, waardoor verschei dene gebouwen zoals het Portugese hoofdkwartier en een gewoonlijk door legerofficieren gebruikt hotel ernstig werden beschadigd. Een andere groep vernielde alle 17 vliegtuigen en hcf- schroefvliegtuigen, die op het vlieg veld van Tete geparkeerd stonden en beschadigde de landingsbaan, aldus Frelimo. De twee grote overwinnaars: Willy Brandt en Walter Scheel. door Jaap den Boef KONN Het is zo kort na tic Bondsdagverkiezingen niet mogelijk, een nauwkeurige analyse te ma ken van het gedrag van de kiezers en de redenen die daaraan ten grondslag kunnen liggen. Dat liet "kanselierseffecl* ten gunste van tie SPD zou werken, behoefde niet te verwonderen. Dat het zo een krachtige uitwerking zou hebben, bad echter niemand verwacht. TEL AVIV. CAIRO (UPI. AFP. AP) Een komplot tegen het leven van, koning Hoessein en kroonprins Has san van Jordanië is mislukt, zo heeft het Israëlische blad Jerusalem Post gemeld. Een kolonel van hel Jordaanse leger is gearresteerd. Het komplot zou in september in Cairo zijn voorbereid, toen dc kolonel zijn land vertegenwoordigde op een confe rentie van de Arabische Liga. Lybiërs vroegen hem toen Jordaanse officieren te werven voor het bezetten van het radio- en tv-station in Am man. koning en kroonprins te ver moorden en het kabinet te arresteren. Palestijnse verzetsstrijders zouden dan het noorden van Jordanië bezetten, Het komplot zou mislukt zijn omdat officieren, die benaderd werden door de kolonel, de autoriteiten ervan op de hoogte stelden. Inmiddels is koning Hoessein na twee dagen uit het ziekenhuis ontslagen. Hii had een onregelmatige hartslag, een euvel waarvoor hij in het verle den al was behandeld in Amerika en Engeland. Volgens medische cornmu- niqué's was de abnormale hartslag een gevolg van oververmoeidheid en is het hart nu weer normaal en de koning weer kerngezond. Naar het Amerikaanse weekblai Newsweek meldt, botert het op het ogenblik niet tussen premier Golda Mot van Israël en haar minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Meir had haar politieke adviseur en be schermelinge Simeha Dinitz benoemd tot ambassadeur in Amerika. Eban meent dat hij het recht heeft diplomaten te benoemen en be richtte het Amerikaanse State Depart ment dat Dinitz niet de nieuwe am bassadeur zou worden. Nu zal hij die uitspraak terug moeten nemen. Als compromis zal de huidige ambassa deur in zijn functie blijven tot het najaar van 1973. aldus Newsweek. SPD en FDP moesten een grote stem menwinst boeken, omdat ervan mocht worden uitgegaan, dat een groot deel van de neo-nazistische NPD-stenimen naar CDU en CSU zou gaan. Met de destijds verloren gegane stemmen van de NPD (4,2 procent) zouden de christen-democraten (46,1 pet.) al in 1969 met in totaal 50.3 pet. de absolu te meerderheid in de Bondsdag heb ben behaald. Dat soeiaaJ-democraten en links-liberalen deze theoretische meerderheid ongedaan wisten te ma ken, heeft verschillende oorzaken. Volgens dr. Max Kaase, docent aan dc universiteit van Mannheim, is één van de verrassende factoren geweest, dat de ongunstige economische toe stand niet ten gunste van de CDU en CSU heeft gewerkt. Naast het 'kanse lierseffect' speelde ook de vrees voor een politiek conflict een belangrijke rol. Voorts is nu wel gebleken, dat de politiek van Brandt en Scheel ten opzichte van Oost-Europa voor de be volking van de Bondsrepubliek geen omstreden zaak meer is. Daarbij kwam zo meent dr. Kaase dat Barzel geen attractieve kandida-at was, minder aantrekkelijk dan Brandt in de periode, waarin hij het vergeefs tegen Konrad Adenauer en Ludwig Erhard moest opnemen. Voegt men hieraan toe, dat de Beierse CSU-voor- zitter, Franz Josef Strauss, een politi cus is die men liever niet in een regering ziet, dan heeft men een in druk van de factoren, die de verkie zingsuitslag bepaald kunnen hebben. ontwikkelingen. Van deze omstandig heid heeft de SPD een goed gebruik kunnen maken. Brandt vertelde over al. dat de kiezers zelf wel konden uitmaken of het hun goed ging of niet. De christen-democraten hebben tot hun schade moeten ervaren, hoe juist de aanpak van de kanselier was. Amerikaans Voor het eerst heeft de Bondsrepu bliek verkiezingen op zijn Amerikaans gezien Dat geldt vanzelfsprekend niet voor de keuze van de kanselier. Want Brandt zou vermoedelijk ten flinke meerderheid 'hebben gekregen, als hij rechtstreeks door de bevolking geko zen had kunnen worden. De mogelijk heid zou dan evenwel groot zijn ge weest, dat de regeringspartijen geen meerderheid in dc Bondsdag gekregen zouden hebben. In de Verenigde Sta- Medelijden Een andere mening wordt verkondigd door professor dr. Werner Kaltefleiter van het sociaal-wetenschappelijke For- schungsinstitut van de Konrad Ade- nauer-stichting. Hij herinnert eraan, dat Willy Brandt tot de verkiezingen van 1965 nooit verder is gekomen dan tot 20 procent van de stemmen. Rai- ner Candidus Barzel behaalde als men Beieren niet buiten beschouwing laat 44.8 pet., terwijl hij voor hel eerst als kanselierskandidaat optrad. Vanzelfsprekend gaat deze vergelij; king enigszins mank. Want Brandt trad destijds op namens een belang rijk kleinere partij dan de CDU/CSU en Barzel vertegenwoordigde cie groot ste partij van de Bondsrepubliek-, die in 1969 nog 46.1 procent van de stemmen had behaald. Wel heeft hij gelijk, als hij beweert, dat de sympathie voor Brandt voor een belangrijk deel uit medelijden is voortgekomen. Velen hebben gedacht: 'Zo mag men een kanselier niet aan pakken.' Dit medelijden heeft voor het eerst gestalte gekregen aldus professor Kaltefleiter toen de op positie de 'constructieve wantrouwens- motie' tegen Brandt indiende, die overigens niet werd aanvaard. Sinds die tijd is de afstand tussen Brandt en Barzel groter geworden. De CDU/CSU heeft zich bovendien te laat gerealiseerd, dat de buitenlandse politiek de bevolking niet zo raakt. Dat gold ook voor de verdragen met de Sowjet-Unie en Polen, die tenslotte ook de instemming van de christen democraten kregen zij het op een ongeloofwaardige wijze. Het is een grote vergissing geweest, dat de oppo sitie geprobeerd heeft de bevolking tegen deze verdragen in het geweer te brengen. Volkomen onnodig heeft zij op deze manier de regeringspartijen en in het bijzonder kanselier Brandt in de kaart gespeeld. Naar de mening van professor Kalte fleiter is het basis-verdrag met de DDR, dat nog geen twee weken gele den werd geparafeerd, een manoeuvre geweest, die de aandacht van de door de CDU/CSU zwaar geaccentueerde 'stabiliteit' (niet alleen wat de prijzen betreft) heeft afgeleid. Te laat kwa men de christen-democraten tot de ontdekking, dat al enkele weken voor de verkiezingen de inflatie uit de discussie begon te verdwijnen. Wat deze inflatie betreft meent dr. Wolfgang Ernst van Infratest in München. dat de bevolking altijd on derscheid heeft gemaakt tussen de eigen situatie en de maatschappelijke ten is dat de laatste tijd ook het geval. President Richard Nixon heeft sinds 1968 met een minderheid in het congres moeten regeren. Vermoedelijk zal hij tot 1976 geen meerderheid achter zich krijgen. Amerikaans waren dc verkiezingen clan ook in een ander opzfeht. Speld jes, zoals ze in 1953 al in Amerika werden gebruikt om de kandidaten dichter bij de kiezers te brengen ('I like Ike') deden het dit jaar in de Bondsrpn'ibliek bijzonder goed. Voor al de SPD was op dit gebied vinding rijk. In vroegere jaren zou een der gelijke campagne onder de Westduit sers geen weerklank hebben gevon den. Men herinnerde zich nog teveel dc toestanden in de periode tussen 1933 en 1945 en was geneigd, niet met zijn politieke overtuiging te koop te lopen. Die tijd is voorbij Alleen de oudere generaties kunnen op dit gebied nog aarzelingen hebben. Voor de rest geldt dat niet meer; zeker niet voor de jongeren, die volgens dr. Ernst in meerderheid op de SPD hebben ge stemd. Ook de rooms-kntholieke kie zers blijken niet meer zo sterk aan de CDU gebonden te zijn als drie jaar geleden. De kerken hebben voor een belangrijk deel hun invloed zien afne men. Zelfs in bolwerken van de CDU is volgens professor Kaltefleiter goed te merken, dat lang niet iedereen nog traditioneel op de CDU stemt. Het zijn vooral mannen met eenvou dig werk die voor het eerst op de SPD hebben gestemd, in navolging van de vakarbeiders die al lang in grote meerderheid op deze partij stemden. Maar ook vrouwen hebben de CDU de rug toegekeerd. Voor een deel vallen deze verschijnselen te ver klaren uit het afnemen van de platte landsbevolking, als gevolg van de trek naar de steden. Aan deze nieuwe kiezers wijdde kanselier Brandt in zijn rede na de verkiezingen dan ook bijzondere aandacht. De wezenlijke winst vaji links-liberale FDP ligt volgens dr. Ernst in de ainbtenarenkringen. Ook de acade misch geschoolden en studentengroe- pen hebben hun bijdrage geleverd. Waarschijnlijk wilden zij de FDP een krachtiger positie in de coalitie bezor gen. omdat zij over de ontwikkelingen binnen de SPD in onzekerheid verkeerden. Een deel van haar winst kreeg de FDP volgens professor Kal tefleiter via een deel van dc kiezers, die in 1969 nog tot de Schiller- aanhangers in de SPD behoorden, maar zich teleurgesteld van deze par tij hadden afgewend, al vóórdat hun favoriet als superminister van econo mische zaken en financiën uit Brandts kabinet was getreden en voor de SPD had bedankt. Belangrijkste feit schijnt tenslotte het opkomstpercentage van 90.2 en het ene procent van dc in totaal uitge brachte stemmen, dat op andere dan de reeds in de Bondsdag vertegen woordigde parijen werd uitgebracht. De communistische partij (DKP) kreeg geen voet aan de grond. Even min slaagde neo-nazistische NPD erin ook maar even uit de vergetelheid terug te keren. Terecht merkte de Amerikaanse sena tor Ted Kennedy (die zich voor be sprekingen in Bonn bevindt) op dat de democratische gezindheid in de Bondsrepubliek zich krachtig heeft gemanifesteerd. De record-opkomst had hem in het bijzonder getroffen, omdat in zijn eigen land heel wat ménsen niet meer de moeite nemen, naar de stembus te gaan. Toekomst Dr. Kaase meent, dat het de christen- demoeraten niet zal meevallen, bij volgende verkiezingen de meerderheid te veroveren, zelfs als zij erin slagen het beeld van een 'moderne progres sieve partij' op de kiezers over te brengen. De économische- -en sociaal- structurele ontwikkelingen in de Bondsrepubliek zullen naar zijn oordeel in het voordeel van de SPD werken. Dr. Ems t ziet de toekomst van de CDU minder somber, omdat er een grote groen kiezers zou blijven, die de mogelijkheden voor verande ringen steeds open zullen houden. SALISBURY (REUTER) Het regi me van lan Smith in Rhodesië zal tijdens de huidige zitting van hel parlement een aantal wetten indienen die de apartheid in het land moetei vergroten. De regering zal een nieuwe versie va de wet 'op de bescherming van eigen dom' indienen, die het onmogelijl moet maken, dat Aziaten en mensei van 'gemengde' afkomst, de zogenaam de kleurlingen, huizen kopen in ge bicden die als overwegend blank woi den beschouwd. Een ander wetsontwerp wil de val bonden waarvan blanken en Afrik: nen lid zijn illegaal maken. Von; week nam het parlement in eerst lezing al een wet aan die het voo Afrikanen verplicht ma akt ten alle ei tijde identiteitspapieren bij z ich dragen. PARIJS (Reuter). De Franse regi [j. ringspartijen krijgen het bij de kcj,t, mende algemene verkiezingen in hj voorjaar van 1973 zwaar te verduren,e Dit blijkt uit de uitslagen van tvve te opiniepeilingen die gisteren zijn gepi |j blieeerd. Een peiling van het rechtse dagbla L'Aurore toont aan dat 58,8 pet. va de ondervraagden de voorkeur ui!;n spreekt voor de oppositie. 42 procci y. is voor de socialistische communist sche combinatie en 16.8 procent voo de 'hervormingsbeweging' van Jean Jacques Servan-Schreiber. u Het conservatieve dagblad Le Figar heelt een peiling laten houden waa'' uit blijkt dat 55 pet. van de kiezel de oppositie gunstig gezind is. (ADVERTENTIE) Nederland is historisch gezien een christelijk land, maar vandaag wordt hier de openbare christelijke zede op de brutaalste manier aangevallen en bespot in film en to- neel.afbeeldlng en geschrlft.Tegen'pornografie en gods lastering wordt door de overheid nauwelijks meer op getreden. Erger nog: kunstprodukten die het gruwelijk ste zedenbederf bevorderen, of spotten met wat iedere christen heilig is, blijken slag op slag met regerings subsidie tot stand te zijn gekomen. De G.P.V.-kamerleden hebben daartegen herhaaldelijk geprotesteerd, maar tot nu toe weigert de regering haar beleid te herzien. Een dieptepunt is de houding die de regering aanneemt' tegenover de abortus provocatus, het doden van het ongeboren kind in de moederschoot. Het G.P.V. heeft van het begin af het voortouw genomen in het politieke verzet tegen deze slechte plannen. Dit als concreet onderdeel van een consequent chris- telijke politiek, die het Evangelie centraal stelt. Vraag het Verkiezingsmanifest 1972 bij het Secretariaat van het G.P.V., Oranjelaan 97, Dordrecht. II GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND Mh f JwQ BELFAST (Reuter) Bij het doo zoeken van een leegstaand huis i Cullyhanna, een dorp aan de grer tussen Ulster en de Ierse Republie zijn gisteren twee Britse soldaten b een bomexplosie gedood. Aangenomear wordt dat de bom door de IRA geplaatst. In een ziekenhuis in Belfast is een 4 jarige taxichauffeur overleden verwondingen die hij een maand gelL; den bij een schietpartij opliep. rif; (g< len; U 1 SS1 elis 3 Li

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8