Oost en West dichter bij M'clithij elkaar door nieuwe 'E-8' - Commentaar Vredespolitiek beloond Er zitten leuke mensen in andbladen maandbladen maandblad Kinderboeken Onvnttin? van regering over apartheid ongewijzigd bOUW/KWARTET DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 BINNENLAND COMMENTAR T5 KT Voor het eerst in de geschiedenis van ke Duitse Bondsrepubliek heeft een legering wier positie als centrum-links tan worden aangeduid, een duidelijk mandaat van de kiezers gekregen. Dat beeft de coalitie van sociaal-democra ten en liberalen vooral te danken aan jje politiek van toenadering die ze, londer West-Duitslands banden met bet Westen te verzwakken, ten opzich te van Oost-Europa heeft gevoerd, en |an de nauw daarmee verbonden popu lariteit van kanselier Willy Brandt. Itangenomen mag worden, dat ook de (nks-liberale FDP van deze populari teit heeft geprofiteerd. Zij is ruim ruimer dan haar eigen leidslieden had- jen verwacht boven de kiesdrempel tan vijf procent gebleven. Daarmee is te terecht beloond voor de goede bouw die zij in de samenwerking met je SPD aan de dag heeft gelegd, en ioor haar bijdrage aan de regeringspo- itiek die zonder haar steun onuitvocr- jaar zou zijn geweest. Blijkbaar heh- >en vele sympathisanten van de SPD jemeend. dat een coalitie van de SPD tn een relatief sterke FDP beter voor Ie Bondsrepubliek is dan een regering lie louter op de sociaal-democraten iteunt. Het heeft er alle schijn van. dat de figatieve houding van CDU en CSU en opzichte van de 'Ostpolitik' van Irandt en de links-liberale vice-kanse- ier en minister van buitenlandse zaken icheel ten slotte in het voordeel van de egeringspartijen heeft gewerkt. Die nogen zich nu verheugen in een meer- lerheid van 48 zetels in de Bondsdag, let is een aantal dat zowel Brandt als icheel de nodige armslag kan geven lm tot een voor beide partijen verant woord regeerakkoord te komen. )e coalitie kan nu leren van de fouten lie ze de afgelopen jaren heeft ge naakt. Zij moet vermijden, zo schrijft Ie links-liberale Frankfurter Rund- chau terecht, weer voor de dag te ;omen met een regeringsverklaring die Ie verwachtingen te hoog opschroeft. )e regering zal er verstandig aan doen im. anders dan in 1969. niet teveel looi op haar vork te nemen, maar zich 5 beperken tot het aankondigen van naatregelen die in een periode van vier lar ook verwezenlijkt kunnen worden. Jroot zijn de moeilijkheden, waarvoor Ie coalitie zich geplaatst ziet. De iflatie. die er wel degelijk is. moet worden teruggedrongen. Maar de vak- inden voelen er niets voor. het kind n de rekening te worden. Hun loon- en zijn hoog en zij verwachten enige eloning voor het feit. dat ze vóór de erkiezingen de regering niet hebben jstiggevallen. Er zal veel overredings- racht voor nodig zijn, de bonden bij t brengen, dat de mogelijkheden zeer egrensd zijn. PD en FDP moeten het ook eens zien worden over de belastingwetgeving n de medezeggenschap in de onderne- lingen. Hun opvattingen in dezen lig- en heel ver uit elkaar. Het zal van cide partijen veel wijsheid en tact ergen, een aanvaardbaar compromis sluiten. De duidelijk versterkte posi- le van de FDP zondagavond reeds oor fractieleider Mischnick aanleiding m een vierde ministerspost op te eisen - zou de SPD ertoe kunnen brengen, aar verlangens wat te matieen. ir is nu definitief een eind gekomen an het bij Adenauer begonnen tijd- erk van christen-democratische heee- lonie. De coalitie van sociaal-demo- raten en liberalen is geen kortstondige fwijking naar links geweest. Het is elfs de vraag, of de CDU en CSU in un huidige gedaante ooit nog tot cgeringsverantwoordelijkheid worden sroepen. Ze zullen zich moeten hcr- ormen, meer zin voor de werkelijk- cid moeten tonen, en meer bereidheid tn risico's te nemen ten einde met het erledcn af te rekenen. Voorlopig kun- en ze een belangrijke functie vervul- cn als oppositiepartijen. Als ze ten- linste de kunst verstaan, een construc- ieve bijdrage te leveren, en dat zal er iet gemakkelijker op worden, nu de ositie van de CDU verzwakt, en die an Strauss' Beierse CSU versterkt is. IJssel voor 'westerlingen' geen psychologische barrière meer Iedere vrouw nu 'mevrouw' AMSTERDAM Iedere vrouw zal voortaan bij het gemeente vervoerbedrijf in Amsterdam met 'mevrouw' aangesproken worden, ongeacht het feit of zij gehuwd of ongehuwd is. In het personeelsorgaan 'Con tact' van het GVB wordt opge merkt dat de laatste jaren steeds meer gehuwde vrouwen in het bedrijfsleven gaan wer ken en daardoor wordt men steeds meer voor de vraag ge steld of de dame met wie men te maken krijgt en 'mevrouw' of 'juffrouw' is. 'Laten we hier aan een eind maken en iedere (werkende) vrouw 'mevrouw' noemen. De eerste dagen zal het wellicht vreemd zijn maar na enige tijd weet men niet beter', aldus 'Contact'. Van de dames in het bedrijf wordt ge vraagd mee te werken door zich bij het opnemen van de tele foon aan te kondigen als 'me vrouw'. De jonge meisjes, die daarmee moeite hebben, zullen we niet dwingen, aldus 'Con tact'. iJdoci vuui vvcoici hiiycii yccn poyunuiuyioumc Udiiicic lllcci IH g Van een onzer verslaggevers DEVENTER 'De IJssel is voor de mensen in het westen altijd een psychologische barrière ge weest. Nederland hield daar op. Wij hopen dat dit nu voor de Randstad niet meer geldt'. Dat zegt burgemeester nir. dr. N. Bol- kestein van Deventer naar aanlei ding van het feit dat prins Claus vandaag 75 kilometer van de nieu we Holland-Twente route (de autobaan die als E-8 bekend staat), inclusief de nieuwe ver- keersbrug over de IJssel. officieel in gebruik stelt. Vandaag opent prins Claus 75 kilometer weg Burgemeester Bolkestein verwacht dat, nu de rij-afstand Deventerhet westen door de E-8 korter geworden is, deze gemeente meer industrieën en instellingen zal kunnen aantrekken. Verscheidene van zijn collega's den ken er net zo over. Burgemeester mr. T. Th. Dijckmeester van Apeldoorn gelooft dat de nieuwe E-8 bij voorbaat voor deze gemeente al een grote rol heeft gespeeld bij de komst van bij voorbeeld Philips en diverse rijks diensten. Burgemeester J. A. M. Reij- nen van Oldenzaal. tevens voorzitter van de werkgroep E-8, denkt ook dal zich vanwege deze weg al bedrijven in Twente hebben gevestigd en dat er nog meer zullen komen. Toch is hij van oordeel dat de taak van de werk groep E-8 niet ten einde is. Dat de E- 8 nu tot Twente loopt, is leuk maar niet voldoende. 'Wij willen hem tot aan de grens; Twente is een draai schijf in het verkeer tussen Duitsland en Nederland.' Het gedeelte van de Twente-IIolland route, dat vandaag officieel in ge bruik wordt gesteld het langste wegvak dat in Nederland ooit tegelijk is geopend loopt van het klaver blad Hoevelaken tot Holten; zoals ge zegd 75 kilometer. Er is 7'/2 jaar aan gewerkt. De kosten hebben 260 mil joen gulden bedragen, inclusief de kunstwerken. Behalve bij Hoevelaken is er ook een klaverblad gekomen bij Beekbergen, gemeente Apeldoorn, waar E-8 en rijksweg 50, de nieuwe Noord-Zuid verbinding, die nu nog in Apeldoorn abrupt ophoudt, bij elkaar komen. Door een ongeluk is de bouw van de brug over de IJssel bij Deventer een klein jaar vertraagd. Hierdoor moest, toen in het voorjaar de E-8 officieus vrijgegeven werd voor het verkeer, een uitzondering gemaakt worden voor het stuk tussen Apeldoorn en Epse, terwijl het gedeelte tussen Epse en Holten tot nu toe slechts in West- Oost-richting berijdbaar was. De brug is 1100 meter lang en 33 meter breed Zij heeft, afhankelijk van de water stand, een doorvaarthoogte van negen Het omstreden viaduct in de E-8 bij Kootwijk, waarop zich een recente actie richtte. tot veertien meter. De brug is ver vaardigd van voorgespannen beton en heeft 28 miljoen gulden gekost. De E-8, die het Veluwe-massief door snijdt, is stellig een van de autosnel wegen, waaromheen het meeste ru- Burgemeester Bolkestein moer is geweest. Vanuit het Oosten zijn er acties geweest om tot een bespoediging van de aanleg te komen; dit om het Westen dichterbij te bron gen. Anderzijds opereerden allerlei groepen contra de weg (althans con tra de consequenties van de weg) uit een oogpunt van natuurbehoud, of een oogpunt van milieubescherming. Een recente actie is die van de Gel derse Milieuraad, die vergeefs gepro beerd heeft openstelling van de aan sluiting Kootwijk te voorkomen. De heer P. L. van Steenveldt. directeur van de Recreatiegemeenschap Veluwe, zegt: 'Een volgende keer zouden we beslist afwijzend staan tegenover een nieuwe grote autosnelweg door de Veluwe. De Veluwe is in Nederland het laatste en in noord-west Europa het grootste aaneengesloten natuurge bied. Gelukkig rijpt het inzicht dat wij dit moeten bewaren.' Het doel van de E-8 was Twente in de stedendriehoek Apeldoorn.-Deventer- Zutphen een verbinding te geven met het Westen en een aantal kleine plaatsjes (Holten, Markelo. Goor en Delden) te verlossen van het zware, zich door de kom slingerende verkeer. Doel was ook zoals dat gewichtig heet 'het realiseren van een inter nationale verbinding die Londen vastknoopt aan Warschau.' Een ander doel was inderdaad ontslui ting van natuurgebieden voor recrea tie. Wat het laatste betreft, is men Hoe oud is Joke? Zeventien jaar geleden wond Renate Rubinstein zich in Propia Cures enigszins op over het royale woordge bruik van Nel Noordzij ('antwoordde ze gejaagd' en zo), 't Lijken wel regie-aanwijzingen voor een luister spel, schamperde-Renate die. als '.e als het eerste nummer van het radika,al feministisch maandblad Opzij (ƒ2.75) gelezen heeft, inmiddels gemerkt zal hebben dat Nel het nog niet verleerd is. Want Nel Noordzij (psych. dr) barst in Opzij in 'verkild' lachen uit. Overigens is mevrouw Noordzij de meest geëmancipeerde medewerkster aan Opzij: zij geeft haar geboorteda tum op. terwijl de anderen de tuttige gewoonte volgen van bijv. zangeressen in concertprogramma's die datum er- zwijgen. Daarom is de vraag: hoe oud Is Joke Kool-Smit, is Annie M. G. Schmidt, is Ethel Portnoy? En: hoe oud is Alexander Komen? Deze enige mannelijke scribent (over: het wette lijk gebruik van eikaars lichaam) be gint zijn levensbijzonderheden nl. met zijn rechtenstudie. Maar goed. we wil den maar zeggen dat het eerste num mer van Opzij (in deze krant al uitvoerig aangekondigd) uit is. Over Joop Een blad als Opzij is nog geen over bodige luxe, want (om één ding te noemen) de dubbele moraal tiert nog welig. In het november-nummer van Ouders van nu (compleet met een uitneembare brochure 'Alles over pu bers van nu' ƒ2.45) vertellen een meisje en een jongen van hun eerste sexuele ervaring, en de achttien-jarige Joop vindt dat jongens ervaring moe ten hebben, maar voor meisjes ligt dat anders: 'Ik wil een fatsoenlijk meisje.' Een nog altijd pakkend (om geen sterker woord te gebruiken) on derwerp is: baby's uit de reageerbuis. Een uitvoerig verhaal daarover in deze Ouders van nu, boeiend én ern stig. Er valt ook in deze Ouders van nu veel aan te strepèn dat de moeite waard is. maar we bepalen ons dit maal verder tot de rubriek niet de hupse naam 'Een zoen voor de uitge ver.' Daarin valt te lezen dat er een brief is gegaan naar de fabrikant van Durex met de opmerking: 'Condooms zijn nodig en nuttig, ook als je ze niet met de pil vergelijkt.' De uitge ver was het nl eens met die lezers 'die vonden dat in Durex-advertenties gesuggereerd werd dat de pil griezelig en ongezond was. Geen koehandel Naar aanleiding van het feit dat on der de regering-Biesheuvel niet geko men is tot een nieuwe abortuswetge ving. schrijft Gezond Gezin (novem bernummer; 1.75) o.m: 'Zoals ook in het verleden is gebeurd zal elke partij zich in verkiezingsprogramma's en la ter in het parlement moeten uitspre ken over de abortusproblematiek, ech ter zonder principes op dit punt in te ruilen voor belangen bij andere kwes ties. Dat is de fout die in het veleden is gemaakt en nu hopelijk vermeden wordt. De politici hebben met het onverwachte uitstel gelegenheid ge kregen het over te doen. Dat bete kent: stemdwang vermijden en de par lementariërs gelegenheid geven zich, niet gehinderd door onderhandse ak koordjes uit te spreken. De abortus wetgeving mag niet opnieuw onder deel zijn van een koehandel rond een regeerakkoord. Titelverhaal van Ge zond Gezin: Curagaose kerken timme ren aan de weg (i.v.m. gezinsplanning en wat er. aan vast zit). Voorts in dit nummer o.m. aandacht voor het C.O.C. en (alsnog) voor Gerinaine Greer. Niet in de berm Drs. N. H M. Dekker raad ons i n Spreekuur thuis (november -nummer ADVERTENTIE 1.85) niet aan met z'n alle n 111 de berm te gaan zitten, maar hij wil er wel met nadruk op wijzen dat kramp achtig carrière maken zelf afbrokke ling betekent. Als het aan hem ligt. 'vraagt iedere carrièremaker /icii steeds af: moet dat nou zo nodig? Na een voetbalwedstrijd omhelzen voet ballers elkaar en niemand kijkt daar vreemd van op. merkt Rob Geensen op in het begin van zijn bijdrage de intrigerende titel: Homosexuelen verdwijnen wel op den duur. Ook Spreekuur thuis iets over de Durex- advertenties. Voor dr. P G. R"kke- ring staat het condoom op nummer drie van het lijstje als het om anti- conceptionele middelen gaan (nr. één is sterilisatie aan te raden voor men sen met voltooide gezinnen: nummer twee de pil. Andere verhalen, graag aangestreept in deze Spreekuur thuis: over ruimte scheppen in huis, over zweertjes in de mond. over bejaar- dengymnastiek, over geluidshinder als ernstige bedreiger van onze gezond heid, en over medische studenten, die het alwetende dorpsdokte rt.vpe niet meer zien zitten: ze willen liever deel uitmaken van een team. NVSH Van Avenue ligt inmiddels het decem bernummer al te koop (nieuwe prijs 2,95). Voor het titelverhaal 'De NVSH na de dood van de NVSH' teken ex-Gandalf's Guus Dijkhuizen. Zijn uitgebreide verhaal wordt als objectief aangekondigd, maar als je zonaar van een collega zegt dat-ie een journalist 'van de holle praat en de loze klap' is, die een paar nummers van Sextant 'volkomen verknald' heeft, valt het met die objectiviteit nogal mee (of tegen). Renate Rubin stein maakte in Israël het proces tegen de Japanse zelfmoord-commando Okamoto mee. In haar ach^ pagina's vullende reportage merkt ze op: 'Hoe irrationeel de ideologie van Okamoto ook is en hoe bloedig zijn daad. als mens steekt hij gunstig af bij zulke vu irbeelden van revolutionair geweld als die twee Arabieren die in augus tus van dit jaar hun vriendinnetjes op het vliegtuig naar Tel Aviv zetten met een bom in hun koffer'. Verder valt in deze dikke Avenue om. te lezen (in een verhaal van Henk van Teylingen) dat Guatemala's "enige iet wat kritische' partij net zoiets is als 'Duitslands rechtse CDU' en dat de Witte de Withstraat in het oude wes ten van Amsterdam 'zo'n straat (is) uit een onderbelichte nachtmerrie' unaai om dat aan de weet te komen motl je wel erg lang aan Bernlef's handje door die buurt sjouwen). De redactie van het gereformeerde jeugdblad Risiko heeft een enquête onder de lezers gehouden om er ach ter te komen ivaar zon beetje de politieke voorkeur ligt van dc gere formeerde jongeren, die de 29ste naar de stembus gaan. Het eerste ival op valt is dat gereformeerd-2ljn niet meer inhoudt dal je dus a.r. stemt Van de deelnemers aan de enquête stemt 39 procent PPR Daarna komt met 33.7 procent de ARP. Nummer drie is de PSP die 6.5 procent haalde en verder kregen PvdA, VVD en DS'70 alle drie 5.2 procept Bij de vaders en moeders van deze gereformeerde jongelui I ggen d zaken anders Maar liefst 80 6 procent van de vaders stemt ARP en niet meer dan 2.6 procent van hen zoekt het bij de PPR. Van hen zal 1.3 procent verontrust-a.r. zijn, gezien dc keus voor het vrijgemaakte GPV Wat de gereformeerde moeders betreft, die stemmen bijna allemaal AR: 92 3 pet En de. PPR kan op 3.9 pet van de moeders rekenen. Waarom stemt iemand ARP, PPR of wat ook? Voor een 18j-arige scholier is de belangrijkste factor om a.r. te stemmen, 'dat ik Den Uyl niet mag.' Vaker spelen peisoonlijke voorkeuren een rol. getuige het briefje dat een 25-jarige inwoonster van Ermelo naar Risiko schreef:' Kies ik de PPR. gewoon omdat er leuke mensen in zitten die ik indirekt ken, daarbij goud langzamerhand gaan beseffen dat hier grote voorzichtigheid is geboden en dat het in ieder geval niet verant woord is massa's mensen met auto's en al het groen in te sturen. VERSCHUIVING Ook wat de overheid betreft, is er een lichte verschuiving in het denken waarneembaar met dien verstande, dat verkeersbelangen niet meer alléén van belang zijn. of het zwaarste we gen. Het ziet er naar uit dat de mensen van Rijkswaterstaat hun be langstelling voor beton, kilometers, prognoses en dat soort dingen wat aan het verbreden zijn. Een passend voorbeeld in dit verband is dat. wat de E-8 betreft, bij Holten het tracé vier kilometer werd omgelegd omdat een bioloog daar een jeneverbes-stru- eel met zeldzame paddestoelsoorten had ontdekt Deze wijziging kostte anderhalf miljoen gulden en een half jaar stagnatie. In het Overijsselse gaat de E-8 veelzins op in een fraai coulis sen landschap, dat weer een heel andere charme heeft dan de Veluwe, waar de weg soms belangrijk verdiept doorheen voert. Grafheuveltjes, ur nenvelden en een formatie oude bo men bij een landgoed werden zoveel mogelijk ontzien. Het Nederlandse deel van de E-8 (Europa-route) begint in Hoek van Holland en zal in de toekomst bij de Duits-Nederlandse grens eindigen, in de buurt van Oldenzaal. Zolang de aansluiting op het Duitse deel nog niet is gerealiseerd heeft de E-8 meer nationale dan internationale beteke nis. In 1974 zal naar verwachting het wegvak HoltenMarkelo tot aan de nieuwe provinciale weg GoorRijssen gereed komen. Tenslotte zal de E-8 van deze provinciale weg tot aan de eveneens nieuwe Bandweg (rijksweg 35 worien doorgetrokken, die te'ij- nertijd de drie grootste Twentse ste den A'melo. II ngelo en Enschede met elkaar verbindt. Met de donkerste dagen van het jaar nog voor de boeg komt de uitgave van het Winterboek (Amsterdam Boek 8.75 213 blz.) als geroe pen. Het ziet er weer gezellig uit en de inhoud is afwisselend (raadsels, puzzels, knutselen, toneel, verhalen) zoals we dat van het Winterboek gewend zijn. De medewerkers zijn geen onbekenden in kinderland: Paul Biegel, Gertie Evenhuis, Hans An dreus. Paul Nowee, Lea Smulders, Henk van Kerkwijk. Diek Laan en Jan Terlouw, dat zijn zo ongeveer de bekendste medewerkers aan dit boek met de winterse omslag. Ciny Magran- der zorgde voor de samenstelling. Van dezelfde uitgever kregen we 101 Nieuwe dierenverhaaltjes, verteld door Anne-Marie Delmain met teke ningen van Benveniiti toegestuurd. Een voor jonge kinderen bijzonder aantrekkelijk boek (vooral ook door dc vele leuke tekeningen) van Franse komaf. De verhaaltjes zijn kort; er staan ook een paar versjes in. en dit met elkaar maakt dat dit royaal uitge voerde leesboek ook heel goed als voorlepshoek kan dienen. Geen prij sopgave. Van een verslaggever DEN HAAG De opvattingen van de regering over beginsel en praktijk van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek zijn ongewijzigd gebleven. Minis ter Schmelzer heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA- kamerleden Voogd. Ter Beek. en Wie- renga. Zij hadden vragen gesteld over het tegen-stemmen door dc Neder landse delegatie bij de VN tegen enkele ontwerp-resoluties met betrek king tot het apartheidsbeleid. Minister Schmelzer, moet de in deze resoluties bij herhaling aanbevolen isolering van Zuid-Afrika in econo misch. diplomatiek en cultureel op zicht geen adequaat middel tot het bestrijden van de apartheid. dagboek Cecil King heeft een groot deel van ziin leven (oa. de Dailv Mirror) uit gegeven en in zijn uitgeverssloel is hii heel wat van en over de Engelse politici te weten gekomen. Daar heeft hij nu zijn 'dagboek 19651970' mee gevuld, waar diezelfde politici allesbe- V.lve gelukk'" mee ziin King zelf zegt alles wat als misbruik van ver trouwen knn worden opgevat, in ziin boek te hebben weggelaten, naar de betrokkenen rinden iuist dat hij veel te loslippig is geweest. Dit zou bijvoorbeeld niet door de beu gel kunnen: een uitspaak van oud premier Harold Wilson, die eens de om zijn strijd tegen de pornografie bijna beruchte Lord Woodford 'in geestelijk opzicht een twaalfjarige' heeft genoemd. Zachtjes natuurlijk, maar nu klinkt die uitspraak oorver dovend luid door heel Engeland, waarvoor Wilson zich achteraf wel een beetje geneert. In het dagboek wordt verder over de vroegere minis ter Michael Stewart van buitenlandse zaken gezegd 'dat hij zo vaag was dat hij bijna onzichtbaar was'. De Ameri kaanse ambassadeur Walter Annen- berg wordt beschreven als een 'uiterst onaantrekkelijke man. zo onontwik keld dat hij vrijwel analfabeet is.' En van Wilson zelf vindt King dat die 'een tacticus op zeer korte termijn, bezeten van het Lagerhuis en zonder bestuurskwaliteiten' is. Wilson en Nixon, schrijft King, zijn beiden ver knocht aan een nieuwe politiek: 'de problemen gewoon uit de weg gaan en de kiezers kalm houden door het juiste gebaar of een fraaie redevoe ring.' denk ik aan Ermelo Voor wie 't niet mocht weten, lijsttrekker Bas de Gaay Fortman woont in die contreien. Een 19-jarige werkstudent kiest DS '70, 'volgens mij de enige partij die het verstand en de oprechte recht vaardigheid boven de politiek ver kiest.' Een 26-jarige werkloze stemt PvdA. omdat 'ik hoop dat we einde lijk eens afkomen van een door libe ralen beheerste politiek, die primair uitgaat van rentabiliteit van het kapi taal in plaats van het welzijn van de mens.' Een 21-jarige student zal PPR stem men. omdat 'ik een linkse politiek wil, omdat er gehandeld moet worden en snel; de PPR geeft nog binding voor mij met mijn christelijke opvoeding en levensovertuiging.' Een 20-jarige militair vindt dat de PPR. (lie in naam geen christelijke partij is. 'de christelijke beginselen beter waarborgt dan de zgn christe lijke partijen Hiertegenover staat een 27-jarige die van mening is dat de progressieve drie alleen maar met il lusies komen aandragen. Hij is er zeker van 'dat ik de mensen van de ARP vertrouwen kan met betrekking tot hun bezigheden voor ons land en voor deze wereld Tot zover wat grepen uit het novem bernummer van Risiko, maandblad voor jongeren postbus 99, Drieber gen). ,\og altiid is niet uitgevochten wie er nu precies re^ht heeft op de goud schat uit het in 1725 voor de Noorse kust gezonken Nederlandse schip Akerdam. De Noorse kikvors man Krohn Dale en twee Zweedse duikers ontdekten het wrak met daar in ongeveer vierduizend gouden duca- ten en andere oude munten De drie eisen ten minste vindersloon, maar nu de Noorse en Nederlandse rege ring de schat nog steeds als staatsei gendom beschouwen, hebben de dui kers zelf maatregelen genomen: Dale heeft toegegeven een groot aantal munten aan handelaars in Londen. New York. en Hongkong te hebben verkocht. Dc politie kwam er achter, toen de Londense firma dc munten voor tegen de vijfhonderd gulden per stuk aanbood. Dale is niet gearres teerd. discriminatie Als suppoost optreden in de Tower, temidden van de griffie van het hoog gerechtshof figureren, de versierselen van de voorzitter van het hogerhuis dragen en koeien keuren on land bouwtentoonstellingen, dat zijn alle maal verworvenheden van de laats'e week voor de Engelse vrouw. Het socialistische lagerhuislid Bishop die met anderen een labour-brochure over de discriminatie van de rouw ge schreven heeft, heeft dit emancipatie- stapje vooruit voor de vrouwen in zijn land voor elkaar gebakken. Een kleine tegemoetkoming, waardoor veel van deze 'bevoorrechte' dames zich misschien nog wel meer gediscrimi neerd voelen, omdat nu extra opvalt hoeveel 'mannenberoepen' (en niet al leen in Engeland) voor de vrouw nog altijd onbereikbaar zijn hotelbijbel Een stukje bijbellezen voor het slapen gaan kan al in ruim 2600 hotels, ook als Je Je eigen bijbel vergeten hebt. Daar zorgt de vereniging De Neder landse Gideons vaor. die hotels, mo tels en pensions gratis van bijbels voorziet onder het motto 'In iedere hotelkamer een bijbel'. Zover is het nog niet, maar wel zijn er in de kamers van die meer dan 2600 grote en kleine hotels in het hele land ai wel haast tachtigduizend bijbels te vinden, staat in het jaarverslag 1971 1972. Hoe het met de uitgegeven exempla ren gaat, wordt geregeld gecontro leerd en daarbij is gebleken dat het merendeel goed zichtbaar en voor het grijpen in de kamers lag, een ook nog behoorlijk aantal wat minder opval lend in een kast, ruim duizend bijbels door de hoteleigenaars zo opgeborgen waren dat de gasten er niet bij kon den komen en dat een paar duizend van die hotelgasten zo'n bijbel in hun koffertje mee naar huis genomen had den (maar misschien is dat in dit geval juist een gunstig verschijnsel). Weliswaar is het aantal hotels mèt bijbels voornamelijk door opheffing in deze periode wat gezakt, maar er kwamen ook weer 140 nieuwe bij. De vereniging is nu voorzichtig-aan bezig ook bijbels in ziekenhuizen te plaatsen en daar komen weer heel andere problemen bij kijken. Zo is het formaat van een 'Gideon'-bijbel wat aan de forse kant voor de altijd overvolle ziekenhuis-nachtkastjes. Vol gend jaar komt er meer tijd vrij om de ziekenhuizen intensief te 'bewer ken'. duivel Alle wegen leiden naar Rome. sprak paus Paulus zondag voor een overvol SI. Pietersplein in Vaticaanstad en daar had hij gelijk in: er was zelfs een als duivel verklede man naar de eeuwige stad gekomen, die in deze vermomming wilde protesteren tegen een eerder gedane uitspraak van de paus. Die had in een vorige redevoe ring de satan 'de verborgen vijand' genoemd, 'tegen wie men zich teweer moet stellen". Of de paus de duivel als persoon bedoelde of niet, zoals hij zei. 'het kwaad dat wij dc satan noemen', is niet helemaal uit de verf gekomen, maar het in duivelskleed gestoken heerschap heeft deze satan duidelijk zo letterlijk mogelijk geïn terpreteerd. 'Goed nieuws, jongens, Simpkin* heeft water ontdekt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7