olitie verdrijft mhangers Peron •SMTOii Kamer gaat praten over prijzenbesluit ■uw I I I I Mchman veer niet mocht weg krant In deze krant °uien Handelaar verdacht van malversaties voor een paar ton Technisch bureau ontslaat 64 man DDR mag waarnemer worden in de VN Bij oversteken gedood Koningin was week bij prinses Christina Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 276 STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" Meer ^keus in ^passende •omgeving Bij VERÖUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iAG (Reuter) Loedek Pach- de Tsjechoslowaaksc schaak- itmeester, heeft gisteren zijn niet mogen verlaten, hoewel uitreispapieren in orde waren, andse vrienden «'achtten tever- 5 op hem aan de Westduitse van de grens. Pachman wil in riem gaan wonen, waar hij een heeft gekocht, maar zou nog dagen in Duitsland blijven, inan vertelde dat functionaris- hem hadden gezegd dat hij niet vertrekken, 'omdat in West- sland een provocatie tegen hem duw was gezet'. De grenspolitie dc uitreisvisa af van hemzelf, vrouw en zijn 70-jarige schoon- Ider. Paspoort-autoriteiten in g beloofden hem later op de in aanwezigheid van zijn advo- dat hij beslist op 28 november )t vertrekken. r persoonlijk zie ik dat niet als garantie,' zei Pachman. 'Ik zal je dag om zeven uur 's morgens dc grens staan en als ze me er niet uitlaten, zal ik in honger- ng gaan totdat ze het wel doen.' grootmeester vertelde dat hij rmorgen om zeven uur bij de isovergang stond. Hij moest twee wachten voordat de grenspolitie hem vertelde, dat hij nog niet mocht vertrekken. Pachman werd verteld dat de maatregel voor zijn eigen bestwil was genomen. Hij was oorspronkelijk van plan twaalf dagen geleden te vertrekken maar hij moest die plannen opge ven, omdat de paspoorten niet op het toegezegde tijdstip gereed wa ren. In begin 1969 was Pachman zijn paspoort afgenomen. Tot zijn proces begon verbleef hij achttien maanden in de gevangenis. In mei werd hij ondermeer voor staatsvijandige acti viteit tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vanwege zijn slechte gezondheid en zijn lange voorarrest werd hij echter in vrijheid gesteld. Pachman verkocht zijn huis In Praag en telde 26.000 kronen neer voor zijn uitreispapieren. Gisteren moest hij terugkeren naar de wo ning, die hij al volledig had ont ruimd. De nacht brachten de Pach- mans door in een hotel in Praag en ze waren van plan naar een onbe kende plaats bij de Westduitse grens te gaan. 'Mijn schoonmoeder is vol ledig ineengestort vanwege dit ge doe, ligt in bed en staat onder behandeling van een dokter,' zo ver telde Pachman. De 49-jarige Pachman voegde eraan Loedek Pachman uitreispapieren in orde toe: 'Het huis is reeds volledig ont ruimd en al onze spullen zijn reeds door de douane. Zodoende hebben we alleen de kleren, die we aan hebben. Ik heb geld van Tsjechische vrienden moeten lenen om ons verblijf hier te kunnen betalen'. JOS AIRES (Reuter, UPI) Terwijl sterke politiemachten een hebben gemaakt aan de carnavaleske sfeer rond de villa van resident Juan Peron, is de vroegere dictator begonnen aan zijn gen Argentinië 'n zonnigere toekomst te geven. Hij heeft de lei van alle belangrijke politieke bewegingen in Argentinië uitge- d voor een bespreking over de presidentsverkiezingen van Binnenland Nieuwe E8: Oost en west dichter bij elkaar7 aal zijn 70 belangrijke politici odigd voor een ontmoeting van in 'Nino', een exclusief restau* iet ver van Perons villa. Twee i organisaties, de 'nieuwe i die het opneemt voor de vrije iming, en de 'volksalliantie', leiding van een oud-admiraal- linister, zijn niet uitgenodigd. werd niet gezegd, el is Peron niet in staat zelf presidentsverkiezingen mee te omdat hij daarvoor te kort in tinië is. De huidige president, lal Alejandro Lanusse, is niet zo isiast over de komst van Peron. jg er indigestie van,' mopperde ïdag tijdens een diner. Op last e president na klachten van buren heeft de politie gis- [ezegd aan een gevaarlijke weg op et ene volksdeel tegen het e volksdeel wordt opgezet. J de Graaff van het Ned. On- dernemersverbond midden- en kleinbedrijf over plannen van vakbeweging en consumenten contact-orgaan om 400 prijs- meldingsstations te stichten. icu, sommige met hagel of reer, maar ook verspreide op- ringen. Matige tot krachtige, de kust eerst nog harde id uit zuidwest tot west. Ma- Bum-temperaturen rond 6 gra- rgen en overmorgen: en dan regen of buien en leveer normale temperaturen. Morgen zon op: 98.12 zon onder: 16.40 Maan op: 17.45 maan onder: 10.22 idJ fstandige kan hï 'ii trouw huren ri*e, Gerrit, niet in de baas id teren een einde gemaakt aan het vroege carnaval voor Perons woning. Gistermorgen liet een sterke politie macht weten, dat voortaan geen mas sa-demonstraties meer waren toege staan en dat zich niet meer dan 20 mensen tegelijk voor de woning mochten ophouden. Tijdens het weekeinde waren ruim 100.000 aanhangers zingend en jui chend naar Perons woning getrokken om hun leider te begroeten. Met het slaan op trommels en het roepen van 'Peron, Peron' werd de oud-president gedwongen dikwijls voor de ramen te verschijnen. Er bloeide een kortston dige handel in frisdranken, ijsco's, Peronpoppen en sleutelringen met de afbeelding van Peron. Op een gegeven ogenblik moest Peron de menigte smeken voor een ogenblik rustig te zijn, zodat hij zijn siësta kon nemen. Peron is 77 jaar. 'LANGE PERIODE' Vakbondsleider Jose Rucci, die de oud-president bezocht heeft, verklaar de dat Peron 'voor een lange periode in Argentinië zal blijven, omdat hij veel problemen heeft op te lossen'. Peron zou van plan zijn een reis te maken langs de belangrijkste steden en hij heeft toestemming gevraagd daarvoor de vroegere presidentiële trein te mogen gebruiken. De oud president houdt niet van vliegen en meent dat een trein hem dichter bij de bevolking brengt. Van een verslaggever EDE De gemeentepolitie van Ede onderzoekt de omvang van flessen trekkerij en bedriegelijke bankbreuk, die gepleegd zou zijn door de 43- jarige handelaar Th. D. uit Ede, die in Brummen is gearresteerd. De man wordt ervan verdacht groothandelaren en importeurs van elektrische huis houdelijke apparaten voor enige ton nen te hebben benadeeld. Volgens inspecteur De Jong van de Edese gemeentepolitie gaat het zeker om 225.000 gulden. De man zal van daag voor de officier van justitie in Arnhem worden voorgeleid. Twee we ken geleden werd D. failliet ver klaard. D. kocht goederen en betaalde niet. Wel verkocht hij de goederen door en incasseerde hij daarvoor be dragen die hij er -zeker anderhalve ton doorjoeg bij roulette spelen, aldus zijn verklaring. Geld noch goe deren konden worden achterhaald, -1- dus inspecteur De Jong. ROTTERDAM Het technisch bu reau J. H. Goud in Rotterdam gaat van het vierhonderd man tellend - soneel 64 mensen ontslaan. De vakor ganisaties zijn ingelicht en stemmen hiermee in. Het ontslag is het gevolg van een centralisatie van diverse dien sten en een reorganisatie van het gehele bedrijf, aldus de directie. Het ontslag betreft zowel technisch als kantoorpersoneel, zo is meegedeeld. Minister De Koster: politiek testament 9 Buitenland Brandt wil snel nieuw ka binet 8 Kerk Gezamenlijke verklaring op geref. synode 2 Kunst Pleidooi voor filmhuizen- circuit 9 Sport Belgische pers: Oranje bang en zwak 11 Economie Bowring niet Europees15 Bockt-nclnlage 2 Men schrijft ons 2 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Maandbladen 7 Puzzel d Beurs lo Familieberichten li RITA 'En Molly, moet er nog iets meer in dan een half pond suiker?' Nieuwe moeilijkheden: werkgevers tekenen akkoord morgen (nog) niet Van onze sociaal-economischè redactie DEN HAAG Aan de vele moei lijkheden, die de afsluiting van het centraal akkoord tussen de re gering en het georganiseerde be drijfsleven reeds in de weg zijn gelegd, zijn gisteren nieuwe toe gevoegd. Op verzoek van de frac ties van de PvdA, D'66 en PPR komt de Tweede Kamer donder dagmorgen om elf uur bijeen om de prijsmaatregel te bespreken. Deze fracties willen een prijsstop en zullen de Kamer daarover een uitspraak vragen. De centrale werkgeversorganisatie in de industrie, het midden- en klein bedrijf en de landbouw hebben gister avond besloten het centraal akkoord morgen (nog) niet te ondertekenen, maar dan eerst met de vakbeweging te overleggen wat de consequenties zijn van de prijscalculatiebeschikking van de regering, waardoor het centraal akkoord naar hun mening is doorkruist. - De drie vakcentrales hebben gisteren het centraal akkoord aanvaard als uit gangspunt voor het arbeidsvoorwaar denbeleid in 1973. Daarbij verklaar den zij nadrukkelijk dat, 'wanneer an deren niet handelen overeenkomstig de doelstellingen van het centraal ak koord, van hen redelijkerwijze niet kan worden verlangd dat zij zich daaraan dan verder gebonden achten'. Dat zal na een gemeenschappelijk overleg op ongeveer 1 juli volgend jaar worden beoordeeld. GEWIJZIGD De gezamenlijke werkgeversorganisa ties hebben gisteravond na afloop van hun beraad een verklaring uitgege ven, waarin zij zich 'zeer teleurge steld' tonen over de prijscalculatiebe schikking. 'Wij blijven echter bereid tot constructief overleg met de vakbe weging over de mogelijkheid om bin nen redelijke korte termijn tot een in meer of mindere mate gewijzigde overeenkomst te komen. En daarom hebben de werkgevers de regering laten weten het 'weinig zinvol te achten het gesprek met haar woens dag te laten doorgaan'. De ondernemersorganisaties sturen dus aan op een gewijzigd akkoord maar welke wijzigingen zij precies verlangen is nog onderwerp van be raad. Waarnemers blijven verwachten dat de werkgevers het centraal ak koord uiteindelijk niet definitief zul len afwijzen, omdat daardoor onge twijfeld chaotische toestanden zouden .ontstaan. De vakbeweging is, zo vernamen wij gisteravond, stellig bereid aan het verzoek om nader overleg te voldoen. Maar, zo verklaarde de heer G. J. Vunderink van het CNV, wij willen geen essentiële wijzigingen meer in het akkoord aanbrengen. 'Natuurlijk hebben we er geen bezwaar tegen indien de werkgevers de prijspara- graaf in overeenstemming willen brengen- met de laatste ontwikkelin gen, maar zij krijgen ons niet mee met bijvoorbeeld een afwijzing van de prijscalculatiebeschikking*. GELIJKWAARDIG Werkgeverswoordvoerder drs. S. C. Bakkenist zei gisteravond dat 'het niet zozeer gaat om de vraag welke openingen er al dan niet voor onder tekening van het centraal akkoord zijn dan wel om de consequenties van de prijsmaatregel voor de formulering ervan'. De voorzitter van het Nederlands De werkgeversorganisaties hebben gisteren hun standpunt over de eventuele ondertekening van het z.g. 'centrale ak koord' bekendgemaakt. Van rechts naar links: Drs. S. C. Bakkenist, mr. P. M. H. van Boven, de heer W. Perquin en drs. C. Geerkens. NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal Kurt Waldheim van de VN is bereid de DDR toe te laten als waarnemer bij de Verenigde Naties. Dit heeft een woordvoerder van de VN bekendgemaakt. De mededeling volgt op het wegnemer van de laatste hindernissen voor toelating van Oost- Duitsland als lid van de UNESCO, de organisatie vo'or onderwijs, weten schappen en cultuur van de VN. West-Duitsland is al jarenlang waar nemer bij de VN. De DDR was echter steeds uitgesloten omdat dit land van geen enkele VN-organisatie lid was, met op de achtergrond fel verzet van West-Duitsland tegen een waarne mers-status voor de DDR in de VN. De Zweedse minister van buitenland se zaken Krister Wickman heeft verklaard dat Zweden vermoedelijk nog dit jaar de DDR zal erkennen. Finland heeft dit reeds 'in beginsel' gedaan. Ook erkenning door Denemar ken en Noorwegen wordt verwacht. Christelijk Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven, verklaarde dat de ondernemers er uiterst ,/aar aan tillen dat de gelijkwaardigheid in de behandeling van lonen en- prijzen, uitgangspunt van het centraal ak koord, is aangetast. 'Het zorgvuldig opgetrokken bouwwerk is nu nauwe lijks aangetast en we willen wel eens weten hoe de vakbeweging daar over denkt. Want wat ons vandaag gebeurt kan de vakbeweging morgen overko men. Wij zeggen niet: nou moet er beslist ook een loonmaatregel komen; wij zeggen wel: kom beslist op deze weg terug, want je moet het gekozen systeem van gelijkwaardigheid en het vrije overleg op basis van ieders ver antwoordelijkheid een ruime kans ge ven zich waar te maken'. Drs. Bakkenist zei dat de regering een onjuiste voorstelling van zaken geeft als zij zegt dat de prijscalcula tiebeschikking aan formalisering is van wat in het centraal akkoord is overeengekomen, omdat de jongste maatregel daarvan op enkele essentië le punten afwijkt. Bovendien, zei hij, nemen -c het de regering bijzonder kwalijk dat zij wel de stijging van overheidstarieven ver klaart vanuit de kostenfactor, maar ten aanzien van het bedrijfsleven uit gaat van ongeoorloofde verruiming van winstmarges zonder dat, zoals wij het nu al drie weken tevergeefs vra gen, ook aan te tonen'. 'Er wordt over de prijsontwikkeling erg demagogisch, verward en mislei dend geopereerd, bijvoorbeeld over de recente prijsstijgingen voor Unilever- produkten. Een onderzoek van onze kant heeft uitgemaakt dat deze prijs stijgingen op grond van kostenfacto ren allemaal verantwoord waren. Men constateert bijvoorbeeld een forse prijsstijging voor appelmoes, maar men vergeet er bij te zeggen dat de prijzen van de grondstof (de appelen) met driehonderd procent omhoog ge gaan zijn'. De heer J. de Graaff van het Neder- G. J. Vunderink (CNV) geen wijzigingen lands ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf, verklaarde ons dat uit een recent onderzoek van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf is gebleken dat de prijsstijgingen van dit jaar voor een niet onbelangrijk deel in de zogenaamde externe factoren zit: wij ziging indirecte belastingen, EEG- maatregelen, huurverhoging, overheids tarieven, oogstinvloeden, invoerprijs- peil en arbeidskosten. Van extra winstneming blijkt in het midden- en kleinbedrijf niets. De heer De Graaff zei te betreuren dat van reëel overleg met de regering over de recente ontwikkelingen geen sprake is geweest. Uiterst verbolgen toonde hij zich over het plan van de vakbeweging en het Consumenten Contact Orgaan om in heel het land ruim vierhonderd 'prijsmeldin^stati ons' te stichten. 'Het is een kwalijke zaak als je samen iets overeenkomt en de ene partij de achterban oproept om de andere partij te controleren. Stel dat de werkgevers hetzelfde zou den doen ten aanzien van de vraag of alle werknemers wel belasting betalen over hun bijverdiensten in de avondu ren. Met het meldingsplan halen we een soort volksgericht in huis, terwijl hier een specifieke taak voor de over heid ligt We gaan een gevaarlijke weg op als het ene volksdeel tegen het andere volksdeel wordt opgezet'. AKTIEPROGRAM Bij de voorwaarden, waaronder de vakbeweging het Centraal Akkoord bereid is te ondertekenen wordt ook genoemd dat 'het toekomstige overleg met de nieuwe regering over een aantal nog onvervulde wensen van de vakbeweging tot bevredigende resulta ten zal leiden'. De drie vakcentrales zullen nu snel een gezamenlijk aktie- program formuleren met prioriteiten voor het beleid in 1973 en 1974, dat aan de kabinetsformateur zal worden aangeboden. De fracties van PvdA, D'66 en PPR menen, dat de prijscalculatiebeschik king onvoldoende waarborgen biedt voor het tot staan brengen van bui tensporige prijsstijgingen. Er moet daarom volgens hen het maximale worden gedaan, namelijk de afkondi ging van een prijsstop. RAAMSDONKVEER De 76-jarige G. J. de Wit uit Raamsdonkveer is maandagmiddag in zijn woonplaats door een autobus gedood. Hij stak met zijn fiets onverwachts de weg over. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen^ waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. Envuldebon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Van een verslaggever SCHIPHOL Ktningin Juliana is gistermorgen op Schiphol terugge keerd van een bezoek aan prinses Christina in Canada. De Koningin heeft een week bij haar dochter gelo geerd. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen Qpletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1