Beschamende fout van begeleiding NEESKENS NEGATIEF-POSITIEF Jtegoslavië moeizaam ngs Grieken: 1-0 Vissets voor Fadrhonc taboeJohan Cruijff en Willy Brokamp volgens officiële opgavereserve Toch winst in België Harm Kuipers snel in Inzeil Cortina d'Ampezzo wil Spelèn 1976 KJW/KWARTET MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 SPORT T9/K9 ui onze speciale verslaggever i JTWERPEN Piet Keizer kent, zeker na afloop van een wedstrijd, nauwelijks emotionaliteit, d, gteravond echter beantwoordde de Ajacied het snerpende fluitconcert vanaf de tribunes met een n jische glimlach en opgeheven armen. Keizer, en met hem het gehele Nederlandse elftal, was te- jj Wftn. Het gelijke spel (0-0) in het Bosuil stadion in Antwerpen tegen België was eigenlijk de imf van Nederland. De belangrijkste stap op weg naar de eindronde voor het wereldkampioen- ip is daarmee ge2et. Maar meer ook niet. Goodwill heeft Oranje in ieder geval niet gekweekt. weer speelde, ver achter de scher- }-§n dit keer, bondscoach Frantlsek in' drhonc een dubieuze hoofdrol. Sa- k met chef d'équlpe Jack van Zan- is hij verantwoordelijk voor alle /Jfciische zaken, die direct met het je ul te maken hebben. Het duo heeft st in dit sleutelduel een kapitale jnder gemaakt. Wat was namelijk geval? Voor het begin van de trijd moest de leiding van het •rlandse elftal aan de Britse jdsreehtèr Keith Walker de na- ivan de elf spelers en de evéntue- fisselspelers opgeven. Fadrhonc en Zanten (of wellicht één van bei- dachten een formidabele truc uit halen door zowel Johan Cruijff als lly Brokamp bij de reserves op te en. Voor het eerste fluitsignaal d Oranje zijn reserve echter al igesproken. Cruijff en Brokamp elden van meet af aan wèl. En dat ekfcnde, dat Fadrhonc tijdens de i Istrijd niet meer mocht wisselen! iteraf is deze super-amateuristische :g lire een schande voor een ploeg 1 op professionele wijze naar West- w Island probeert té komen. Achter- ook is dé zaak verbazend goed [lopen. Nederland haalde inder- d met de elf spelers uit de basis- enfteiling dé eindstreep. Voor het- ili dé geld echter had zich in de Hel i Deurne voor Oranje een catastro- en oltrokken. De confrontatie immers zö bikkelhard, de kans op blessu- ivélvoortdurend zo enorm groot, dat iiA;iiitvaiiAn van piSn der spelers was. en Johan Cruijff wer- tijdens botsingen tot toe fors geraakt. Tijdens kort oponthoud in de tweede de negentig minuten lang Neeskens door verzorger Pierre van de Acker werd opgelapt, paradeerde Cruijff driftig naar de zij lijn om een wisseling in het elftal aan te bevelen. Fadrhonc reageerde niet. Hij kón ook niet regeageren. Simpelweg omdat de begeleiding had gefaald. Klimaat Nog nooit is het klimaat rond het Nederlandse elftal voor het bereiken van de laatste zestien tijdens een wereldtoernooi zo florissant geweest. Maar als op zo'n falikant punt de begeleiding het laat afweten, dan is dit opnieuw een heftig pleidooi voor een rijkelijk professioneel manage ment. Zo'n fout blijft onvergeeflijk. Nederland bofte dan ook, dat de brok ken van die misser tot eèn minimum beperkt zijn gebleven. Alleen Ray mond Goethals, de coach van de Bel gen, lachte wat voor zich uit. Hij had het manco in de begeleiding van de Nederlanders al kort voor het duel ontdekt. De 'opstelling' van Neder land, met Jansen en Mühren, werd zelfs kort voor het begin van het duel, gestencild op de perstribune uitgegeven. Jansen en Mühren speelden natuur lijk niet. Cruijff en Brokamp wel. Het betekende nauwelijks een verrassing voor de doorgewinterde Belgische tak- tikus. Goethals was op alles voorbe reid. zelfs op .het meespelen van Wim Suurbier op de rechtervleugel, die daarmee Dick Schneider in de defen sie verving. Fadrhonc zei gegronde redenen voor deze enigszins opmerke lijke rentrée van de Ajaciet te kun nen aanvoeren. De bondscoach, opval lend rustig na afloop en uiteraard zwijgend over de blunder in de bege leiding: 'Twee van de Belgische aan vallers, Van Himst en Lambert, vroe gen een persoonlijke dekking. Ik vond Suurbier meer geschikt om Van Himst te schaduwen dan Schneider. Deze is zich te veel aanvallend gaan ontplooien. Hij gaat te traag naar voren. Dat konden we ons in deze wedstrijd niet permitteren'. Nederland, zeker na rust duidelijk spelend op het behoud van de 'win nende' bril op het scorebord, nam vanaf het beginsignaal van Walker dan ook geen centje risico in defen sief opzicht. En terecht Libero Aad Mansveld hij kwam nauwelijks voor groote problemen te stan waagde zich geen seconde over de middenlijn. Opkomende acties van Suurbier bleken taboe. Hulshoff en Krol zochten slechts bij vlagen, en dan nog aarzelend, de diepte. Geen wonder, dat aanvoerder Pol van Himst en ex-PSV-er Johan Devrindt vrijwel geen kans kregen. Geen won der ook. dat het grootste gevaar van de Belgen opnieuw in de tweede lijn en via opkomende acties van de ver dediging school. Snelle counters van uit de verdediging hebben het team van Goethals in de laatste jaren im mers eclatante successen gebracht. Schakel in dat concept was en is ongetwijfeld meervoudig 'Gouden Schoen' Wilfried van Moer, in tegen stelling tot spits Raoul Lambert, wel op het preciese moment fit voor de slag tegen Nederland. Ook nu ioonde Van Moer, wel niet optimaal in conditie en bij vlagen beestachtig bejegend door Neeskens. zijn klasse. Door lange passes af te geven, te dirigeren en te d'cteren. Dat Van Moer niet tot de grote uitblinkers van deze kwalitatief bitter teleurstellende wedstrijd uitgroeide, mag hij aan zijn eigen ploeg wijten. Want België durfde niet. Begrijpelijk enerzijds, bang als het was voor de snelle contra-attaque van de Neder landers. Het respect voor spitsen als Keizer, Cruijff en Brokamp verhinder den het middenveld (Dockx, Van Moer en Martens) met overtuiging te profi teren van het opofferende werk, dat Van Himst en vooral Devrindt in de spits van de Belgische aanval ver richtten. België bleef, zeker op dat middenveld, te veel 'hangen.' Het grootste gevaar ontstond dan ook pas als Thissen en de formidabele Belgische voetballer van het jaar Erwin Vandendaele de ruimte zochten. Terwijl Vandendaele uitgroeide tot de beste speler in het Belgische elftal, stond Thissen (de 'tank' die dit keer niet meer dan twee harde overtredingen nodig had) het dichtst bij een doelpunt. Halverwege de tweede helft knalde hij na ccn afgemeten voorzet van Van Himst in volle sprint buiten het bereik van doelman Jan van Beveren op de krui sing van lat en paal. Het was één van de zeer weinige uitgespeelde kansen, die de Belgen kregen. Brokamp Kansen forceerden ook de Nederlan ders nauwelijks. Zeker na rust deden zij ook geen enkele moeite om die te bereiken. Cruijff en Keizer, toch een tandem van wereldklasse, kwam niet één keer aan de zo vaak bij Ajax vlammend uitgevoerde één-twee com binatie toe. Ook zij richtten hun aan dacht en kracht voor het belangrijkste deel op storende activiteiten. Voor het povere optreden van de Neder landse aanval valt eigenlijk als opmer kelijkste reden het 'wegvallen' van de vermaarde driehoek Keizer-Cruijff- Aad Mansveld kopt de bal weg voordat de Belgen Vandendaele en Semmeling gevaarlijk kunnen worden. In het midden Ruud Krol. Van Hanegem aar voeren. Door het opstellen van Willy Brokamp bracht Fadhonc nog een op de linker vleugel georiënteerde aanvaller in zijn ploeg. De specifieke rechter spits Henk Wery bleef ondanks zijn sterke rentree vorige week in de competitie, buiten schot. Fadrhonc: 'Brokamp be schikt over meer fysieke kracht dan Wery. Daarnaast komt het spel van Brokamp beter tot zijn recht als de geboden ruimte van de tegenstander gering is.' Door het inzetten van Brokamp week Cruijff, vooral in de eerste helft, voortdurend uit naar de voor hem onwennige rechter vleugel. Met Mau rice Martens als schaduw werd hij daar in aanvallend opzicht een geïso leerd man. Fadrhonc: 'We hebben er op gerekend, dat een Cruijff op de rechter vleugel een grotere aandacht van de Belgische verdediging zou vra gen. De bedoeling was, dat Brokamp en Cruijff steeds zouden wisselen.' Zekerheid De opzet heeft weinig effect gesor teerd. Want door het vóór rust ontre gelen van de vermaarde en gevreesde driehoek op de linker flank, bleven de briljante combinaties achterwege. Van Hanegem kwa mtot zijn specifie ke rol van spelvertrager na rust enigszins tot ontplooiing. En dan ook koos Cruijff nadrukkelijk voor het centrum en de linker vleugel. De coalitie werd echter te laat hersteld. Nederland speelde op dat moment al volledig op zekerheid en wenste in de aanval nauwelijks meer initiatief te ontplooien. De 'voorhoede van wereld klasse' bleef onzichtbaar. Evenals zo wel van de Belgen als van de Neder landse zijde geen seconde aan voetbal- propaganda gedacht werd. Sterker nog: de gladde piste van het bomvolle stadion leek meer op een slagveld. Fadrhonc: 'Laten we de ma nier waarop we gespeeld hebben, maar snel vergeten. Wedstrijden in het kwalificatietoernooi voor het we reldkampioenschap zijn nu eenmaal anders. Zo frekwent afstoppen van tegenstanders is eigenlijk tegen mijn opvattingen. Ook ik houd van mooi en attractief voetbal. Maar het resul taat stond nu eenmaal voorop. We zijn geslaagd. Volgend jaar hebben wij in Nederland tegen de Belgen aan één punt voldoende.' Florissant De positie van het Oranje-elftal is inderdaad florissant. Dat de Belgen méér dan een simpele tegenstander zijn, werd gisteravond voor hen clie het nog niet wilden geloven, duidelijk bewezen. Fadrhonc: 'België heeft een goede wedstrijd gespeeld. Alleen is de omschakeling naar agressief voetbal van deze ploeg te laat gekomen. In de Belgische competitie wordt erg vaak met een 4-4-2-opstelling gespeeld. Dit concept is ook tegen ons iets te overdreven doorgevoerd.' 0—0 bete kent winst voor Nederland, dat wel. Maar deze editie van de derby der lage landen verdient snel vergeten te worden. Zeker voor een elftal, dat ernst maakt met de strijd om het wereldkampioenschap. Zoals Neder land. België: Piot. Heljlens. Vandendaele. Thissen. Dwalque; «Verheijeni Van Moer. Dockx. Martens; Semmeling. Van Himst. Devrindt. Nederland Van Beveren: Suurbier. Hulshoff. Mansveld, Krol: De Jone N'eeskens. Van Hanegem; Brokamp, Cruijff Keizer. GERRIT DEN AMBTMAN BELGIE—NEDERLAND 0—0 Stand groep 3 België 4 3 Nederland 2 1 Noorwegen 3 1 IJsland 3 0 BRUSSEL (ANP) Aan de voora vond van België-Nederland hebben Wa- regem, Sint Niklaas en Sporting Char leroi tegen Sparta, PSV en MW een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. Alle drie Nederlandse clubs zegevier den: Sparta met 31 over Waregem, PSV met 30 over Sint Niklaas en MW met 21 over Sporting Charle roi. INZELL (AP) Ondanks het feit dat het seizoen nog maar pas is begonnen, zijn bij schaatswedstrijden in Inzeil in het afgelopen weekeinde goede resultaten geboekt. De 22-jarige Nederlander Harm Kuipers was de snelste op de 1.000 meter heren. Hij maakte een tijd van 1.22.70. Tweede op deze afstand werd de Nederlander Hans van Helden in 1.22.75. CORTINA D'AMPEZZO (Reuter) De Italiaanse wintersportplaats Corti na d'Ampezzo heeft besloten zich kan didaat te stellen voor de Olympische winterspelen in 1976. Aanvankelijk ■varen de Spelen toegewezen aan Den ver, maar de Amerikanen in de staat Colorado willen geen geld beschikbaar stellen, waarop Denver zich terugtrok. De Spelen zijn 1956 reeds in Cogtina d'Ampezzo gehouden, zodat volgens de stad de kosten erg laag zullen zijn. Voordat de stad kan worden voorge dragen, moet de Italiaanse regering en het Italiaanse Olympische Co mité toestemming geven. ereldkampioenschap voetbal n« ij tERDAM (AP. UPI, Reuter) na »lavië heeft in de voorronde van trijd om het wereldkampioenschap 'ofl roep 7 de kansen in eigen hand 2S uden. Joegoslavië versloeg in Bei- ulo het Griekse nationale team met in voert de ranglijst van de groep Het winnende doelpunt in het :el, tel 3 (CONTACTADVERTENTIE) m nismaking etc. Ha, sigaar van zeer goeden (Velasques) is brandend van ttgen om kennis ie maken serieuze HEREN die tegen re vergoeding (32 cent) willen eten van haar flink uur en ronduit vorstelijk kter. Doel: ïhte VRIENDSCHAP. onbelangrijk, hes worden discreet udeld door uw sigaren- elier. harde duel werd in de veertiende mi nuut door Acimovic gescoord. Na de ze treffer moest de Joegoslavische doelman Maric vaak in actie komen, toen de Grieken stormachtig de aan val opzochten. Spitsspeler Antoniades trof daarbij twee keer het houtwerk. In Belgrado waren 60.000 toeschou wers. Joegoslavië had in de eerste wed strijd voor groep 7 reeds met 2-2 ge lijkgespeeld tegen Spanje. De stand in deze groep: Joegoslavië 2 1 1 0 3 32 Spanje 10 10 1 22 Griekenland 1 0 0 1 0 01 GROEP 6 Een superieur Bulgarije won met 4-0 van Cyprus. Hoewel de Cyprioten en kele goede kansen kregen, was de sterk verdedigende ploeg niet in staat de Bulgaarse aanvallen te keren. De Bulgaarse doelpunten werden gescoord door Michailov, Denev en Bonev (2x). De wedstrijd werd in Lyssi bij Nico sia voor 10.000 toeschouwers gespeeld. De stand in deze groep: Bulgarije 2 2 0 Portugal 2 2 0 Noord-Ierland l 0 0 Cyprus 3 0 0 7—0 5—0 0—3 0—9 GROEP 2 In de Afrikaanse zone speelden Marok ko en Senegal in Agadir (Mar.) tegen elkaar gelijk: 0-0. Het was de eerste wedstrijd tussen beide ploegen. Op tijd herstelde Ajacied schakelt met veel overtredingen Van Moer en Van Himst uit d Krol zet Johan Devrindt de voet dwars. Van onze speciale verslaggever ANTWERPEN Johan Neeskens. De naam alleen al is langzamer hand gegroeid tot een synoniem voor weinig tolerante hardheid. Neeskens gaat, Neeskens dreigt, Neeskens deelt uit. Maar Neeskens weet ook te incaseren. Op een ongelofelijke manier zelfs. In de oor log, in de hel van Deurne leverde hij daar weer een bewijs van. Nog niet voor de volle honderd procent hersteld van de ernstige kniebles sure, werd hij in veel opzichten de meest opmerkelijke speler van Fadrhoncs formatie, zowel in posit ief als in negatief opzicht. Positief, omdat hij in deze anti-propa gandistische vertoning als een van de weinigen in de eerste helft en een groot gedeelte van de tweede helft tot aanvaardbare prestaties kwam. Nega tief. omdat hij met zijn veertien door scheidsrechter geconstateerde overtre dingen veruit 'topscorer* was. Ver voor de tweede zondaar, Willem van Hanegem. Neeskens nam bijna de helft van de 33 Nederlandse overtre dingen voor zijn rekening. Negatief ook, omdat hij in de laatste minuut van de wedstrijd met de gele kaart werd geconfronteerd, toen hij Van Himst voor de zoveelste keer ondeiuit haalde. VAN MOER Wilfried van Moer heette de eerste opponent van Neeskens. Driekwart van deze interland heeft hij zich be last met de bewaking van België's meest getalenteerde voetballer. Van Moer leverde voor Neeskens geen ono verkomelijke problemen op. De speler van Standard-Luik kwam duidelijk nog conditie tekort. Hij beperkte zich voornamelijk tot de opbouw van de aanvallen. In verdedigend opzicht ver richtte hij weinig werk, waardoor Neeskens veelal de gelegenheid kreeg ongehinderd in de diepte te gaan. Johan Neeskens: 'Van Moer was een tegenstander waar ik niet erg veel mee te doen had. Hij moest het voornamelijk hebben van dribbelen en het afgeven van passjes. Zelfs doorgaan kan hij niet. Daarvoor miste hij eenvoudig de conditie. Daarom ook heeft Goethals hem eruit ge haald.' Johan Neeskens kwam door zijn aan vallende acties weieens wat meters tekort om Van Moer te beletten diep- tepasses te geven. Tot vier maal toe moesten de andere Oranjeverdedigers ingrijpen, toen Van Moer met zijn passes een Belgische doorbraak toch trachtte te forceren. Neeskens: 'De afspraak was dat ik zoveel mogelijk zou proberen de diepte in te gaan. Dan had Van Moer weliswaar de kans om bij een snelle counter tegenacties te ondernemen, maar door de defen sieve taak van Van Hanegem was er voldoende mankracht in de verdedi ging om dat gevaar te bezweren.' KANSEN Die tactiek met de opkomende Nees kens leverde in de 36ste minuut nog een reëele mogelijkheid op een Neder lands dqelpunt, toen Cruyff zijn club genoot een afgemeten voorzet bezorg de. Neeskens schot werd echter door doelman Piot gestopt. Neeskens: 'Het was een van de weinige kansen, die wij kregen. Er stonden voortdurend vijf tot zs man in de Belgisch defen sie. Er was geen doorkomen aan. Zij laten je komen. Ze willen dat de tegenstander het spel bepaalt en ho pen dan op een fout van die tegen stander. Ik heb op de videorecorder de wedstrijd tegen Hongarije en West- Duitsland nog eens gezien. Je hebt overal hetzelfde spelbeeld. Zij willen alleen maar profiteren, maar weigeren om er iets tegenover te stellen.' Johan Neeskens beschouwt met 0-0- Doelman Piot heeft vallend de bal gepakt. De over hem springende Johan Neeskens komt te laat. resultaat als een morele overwinning.' Die Belgen kunnen wel zeggen dat zij tevreden zijn, maar in hun hart zul len zij dit toch als een verlies zien. Bij deze 00 rest hun niets anders dan de uitwedstrijd te winnen.' Halverwege de tweede helft was er een wisseling. Neeskens nam van Wim Suurbier de bewaking van Van Himst over. Van aanvallende acties kwam vanaf dat moment niets meer. Neeskens bepaalde zich tot het scha duwen van Pol van Himst. 'Die wisse ling was tevoren doorgesproken. Wil lem Suurbier kreeg last van een oude blessure. Toen heb ik zijn taak maar overgenomen.' OVERTREDINGEN Tot het moment waarop Neeskens zijn tegenstander verwisselde, had hij zeven overtredingen gemaakt. In de ■laatste 23 minuten bereikte hij een even groot aantal. "Met een derge lijke wedstrijd krijg je nu eenmaal veel overtredingen Zeker als je tegen over iemand als Van Himst staat. Het verbaast mij niets. Ook dat aantal niet. Van Himst is een uiterst getruc- te speler. Ik mag dan tegenover hem zeven overtredingen hebben begaan, de scheidsrechter bestrafte de overtre dingen van zijn kant maar zelden. Hij zag niet wat Van Himst allemaal uithaalde.' Neeskens' eerste overtreding tegen Van Himst volgde op een nogal onge lukkig incident. In een duel kreeg de Ajacied de elleboog van de Belg vol in het gezicht. Hij bleef kennend op de grond liggen. Een sterk gezwollen lip was er naderland het bewijs van dat Neeskens geen toneel speelde. Neeskens' reactie was wraakzuchtig. Zodra het spel hervat was en Van Himst de bal had, stormde Neeskens op hem af en vloerde zijn tegenstan der. 'Ik probeerde de bal te spelen. Niets anders', luidde het zwakke ver weer. OPZET 'Toen ik die elleboog van Van Himst in mijn gezicht kreeg, vermoedde lk wel opzet. Hij was kort tevoren ge waarschuwd door Semmeling. Die riep: 'Kijk uit!' Van Himst draaide zich om en raakte mij toen.' De gele kaart liep Neeskens op toen Van Himst in de voorlaatste minuut van de wedstrijd na een duel met de Ajacied een lichte voetblessure opliep. Neeskens: 'Ik heb hem niet eens ge raakt.' Pol van Himst toonde zich nauwelijks verbaasd over Neeskens. 'Hij is mij niet bijzonder opgevallen. In de Belgische competitie ben ik wel anders gewend. Wat Neeskens betreft: hij probeert in ieder geval nog altijd de bal te spelen. Dat kun je in noze competitie lang niet altijd zeggen.' JOOP HOLTHAUSEN I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9