is niet alles Uitbreiding Katwijk krijgt 1900 woningen Sint Nicolaas is er.... Sluitende begroting voor Benthuizen 't Nut in Hillegom is honderd jaar oud I orschotense kunstkring Ik weet het wel maar zeg het niet :reek en Bram in Leiden Luchtklievers huldigde kampioenen G. Pannekoek jubileert SGP verlangt niet naar rode coalitie Con Amore heeft dringend behoefte aan jonge leden Kinderen tekenden leed van mensen B. Idzahi exposeert in Noordwijk Dienstverleningscentrum vierde eerste lustrum Gemeenteraad Nieuwveen HOUW/KWARTET MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 REGIO L3 RIJNSOEVSiR Eerste bewoners plan Rijnsoever worden herfst 1974 verwacht KATWIJK De gemeente heeft plannen voor een belangrijke uit- J ireiding ten noorden van de Hoornes, hiertoe in de gelegenheid ge- w leid dank zij de grenswijziging met Noordwijk in 1970. Katwijk wam in het bezit van een stuk grond tussen het ten oosten van de (oordduinen gelegen gebied van Rijnsoever tot aan de provinciale Biltlaan reg en van het resterende gedeelte van 't Heen. Bij het maken van lij, iet bestemmingsplan moest rekening worden gehouden met het di (reekplan Rijnland-West. Uitbreidingsplan Rijnsoever wordt een Woonwijk met aan de noord-, oost- en westzijde een strook voor re- reatie. Voor dit laatste zijn ook de noordduinen aangewezen. Iet aantal inwoners van de wijken >rnes en Rijnsoever zal over onge- t tien jaar ruim 15.000 zijm, aan de >nd waarvan voorzieningen worden i epaald. In Hoornes staan ongeveer 100 woningen; voor Rijnsoever is I jtgegaan van ruim 1900 woningen. E r wordt gestreefd naar ongeveer 70 h ct. laagbouw en 30 pet. middelhoge n hoge bouw. Er zal echter niet 1 Dger worden gebouwd dan in vijf h fandagen. uimschoots wordt aandacht besteed vn an de sociale woningbouw. De laatste aren is gemiddeld 40 pet. van de ouw in de woningwetsector tot stand b ekomen. Het is de bedoeling dn Rijn oever 45 pet. als woningwetbouw uit deel van het plan is rekening gehou den met 'bovenwijkse onderwijsvoor zieningen', zoals lyceum, mavo en eventueel andere scholen. te voeren. Voor de winkelvoorzienin gen is uitgegaan van het aantal inwo ners van Hoornes en Rijnsoever sa men. In het noord-westen van Rijn soever zal nog een klein aantal win kels komen, waar de dagelijkse inko pen kunnen worden gedaan. Ook de sociaal-culturele voorzieningen zullen worden afgestemd op de beide wijken. Aandacht wordt vanzelfspre kend ook geschonken aan het creëren van speelp&aatsjes en aan verschillen de gemeenschappelijke voorzieningen zoals een club-jeugdhuis en een dorp- huis. Het onderwijs neemt eveneens een belangrijke plaats in, waarbij met name wordt gedacht aan kleuter- en basisonderwijs. In het meer oostelijke Het verkeer en het vervoer vormen een probleem apart. Afzonderlijke verbindingen voor voetgangers en fietsers worden aangelegd naar belang rijke doelen, zoals winkelcentra, sportparken, werkgebieden enz. Met het oog op de verkeersveiligheid moe ten de kruisingen met het snelverkeer zoveel mogelijk ongelijkvloers worden gemaakt. Ook de bushalten horen in direkte verbinding te staan met voet gangers- en fietsroutes. Als noord- zuidverbinding kan de Biltlaan in noordelijke richting worden doorge trokken en op de Zwarteweg worden aangesloten. Vanaf deze weg zal bijna geheel Rijnsoever op een eenvoudige manier worden ontsloten. Het aanknopingspunt in het land schap is het verschil tussen duinge bied en bollenstreek. Langs de bin- nenduinrand komt de meeste begroei ing voor in de vorm van bomen en heesters. Van het gebied zijn bodem- [OORSCHOTEN De Voorschotense pinstkring organiseert een kunst- in het Ambachtshuis aan de lorstraat. De opening wordt donder- 23 november om 20.30 uur musi- Jal verricht. Vrijdag 24 november is expositie geopend van 11 tot 21 zaterdag 25 november van 11 tot uur en zondag 26 november van 11 17 uur. Men ziet er schilderijen, fafieken wandkleden, keramiek, sie- foto's, beeldhouwwerken en penningen. tentoonstelling wordt gehouden gelegenheid van het eerste lus- him van de kunstkring. HILLEGOM Zaterdag 25 no vember bestaat het departement Hillegom van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen 100 jaar en is daarmee de oudste vereni- di 'IDEN Freek de Jonge en Bram Vermeulen tesamen 'Neer- 'i ids Hoop in Bange Dagen' treden donderdagavond op in de Stads- hoorzaal. De avond wordt georganiseerd door scholieren van de nibrandt-scholengemeenschap en is voor iedereen toegankelijk, eek en Bram brengen hun inmiddels bekende, maar steeds gewij lde programma 'Neerlands Hoop in Panama', dat zij zelf het liefst ischrijven als een 'zwerftocht langs misstanden'. id kundige gegevens beschikbaar. Aan de hand hiervan kunnen gevolgtrekkin gen worden gemaakt over de geschikt heid van bepaalde terreingedeelten voor stedelijk grondgebruik. Om een goed bestemmingsplan te kunnen maken heeft de gemeente toe gegeven aan het idee dat Hoornes en Rijnsoever één geheel gaan vormen. Tussen de bedde wijken komt een strook die niet wordt bebouwd en als uitloop en speelruimte dient voor de aanwonende bevolking. Privacy De gemeente spreekt van een aantrek kelijk woongebied dat zal ontstaan tussen duinen en de woonwijk. De binnend-uinstrook krijgt een land schap met een rijke begroeiing van bomen en heesters. De invloed van de voetganger wordt steeds groter en daarom zullen in het eigenlijke voet gangersgebied, gedeeltelijk in het woongebied gelegen, auto's niet meer worden toegelaten. De parkeerplaat sen kunnen worden overdekt of aan het gezicht worden onttrokken. Bij de verdere uitwerking van het plan zal de privacy van de bewoners voorop moeten staan, aldus b. en w. Het bestemmingsplan is naar verschil lende instanties gezonden die hun oordeel erover zullen geven. Nadat op- of aanmerkingen zijn verwerkt, zal het ontwerpplan ter inzage wor den gelegd. Het bouwrijpmaken van gronden zal vermoedelijk al in het vroege voor jaar van 1973 kunnen beginnen. De eerste fase bestaat uit een gedeelte ten oosten en een gedeelte ten westen van de verlengde Biltlaan, waar bijna achthonderd woningen komen, waar van ongeveer 70 pet eengezinswonin gen. Meer dan vierhonderd woningen worden in de woningwetsector ge bouwd. De eerste bewoners van Rijns oever worden verwacht in de herfst van 1974. Om nog even op de woningbuow terug te kom on: in het plan wordt voorge steld de woningen rond een midden ruimte te greoperen. Van hier uit zijn de grote groengebieden gemakkelijk bereikbaar. Gedacht wordt aan wonin gen met een vóór- en achteruitbouw, waardoor eigen geibden ontstaan. Aan weerszijden van zo'n greopje woningen komen doodlopende straatjes, waar langs geparkeerd kan worden. LISSE Postduivenvereniging De Luchtklievers huldigde de kampioe nen van dit seizoen. Met 2377 punten werd de heer M. de Vreugd algemeen kampioen 1972. Hij kreeg prachtige geschenken en een wisselbeker. Twee de werd P. J. Bersee; derde de combi natie Van der Lans-Duivenvoorden. In de afdelingen werden gehuldigd: Aan van Diest, J. Mol. Jan van Diest, Jan Krüse, C. van der Poll, Nico van der Meer, H. van 't Hort H. van Diest, H. Duivenvoorde en Joop van Diest. HAARLEMMERMEER De heer G. Pannekoek recipieert dinsdag 21 no vember om 4 uur in het gemeente huis in Hoofddorp. De directeur van de afdeling gemeente-financiën is dan 25 jaar in de gemeente werkzaam. KATWIJK De Staatkundig Gerefor meerde Partij hield in het hervormd kerkelijk centrum een druk bezochte ledenvergadering. Ds. J. Catsburg ver geleek de tijd waarin Samuël leefde met die van nu. Eeuwentjude vormen en normen worden zender meer afge schaft. Abortus en druggebruik zijn hard op weg gelegaliseerd te worden. 'Het geven van een politieke rond schouw moet ons wel met zorg vervul len. Nederland heeft zichzelf bakken uitgehouwen die geen water kunnen bevatten', aldus spreker. 'Het streven van de mens is om eigen baas te zijn. De leuze van de ranse revolutie luidt geen God en geen meester. Wat doen wij met al die dingen die God ons nog wil geven?', zo vroeg ds. Catsburg zich af. De S.G.P. verlangt niet naar een rode coalitie, dan nog liever het bestaande kabinet. 'De S.G.P. heeft als enige partij in ons land artikel 38 van de geloofsbelijdenis in haar beginsel: God doet zijn volk bukken voor zijn geboden en ziet in de overheid Gods' dienaresse voor de goeden en de kwa den. Bij dit alles zal de eer van God voorop moeten staan', aldus spreker. 'De gang naar de stembus, zal een gang moeten zijn in overeenstemming met Zijn Woord'. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. van Duyn. Een collecte bracht 700 op. Er is nog aanzienlijk méér te zien aan de Rekórd 1900 Coupé dan alleen z'n fraaie uiterlijk. Er is ook een heleboel te proberen, te testen, te voelen, te ervaren, zoals ongeëvenaarde comfort binnen. En niet te ver- unieke weggedrag, dank zij de nieuwe Tri-Stabil Trekt u er één dezer dagen eens-F een uurtje voor uit. Opel Rekord 1900 Coupé 14.655,- (incl. BTW en ex General Motors Continental). Opel Rekord N V. HET MOTORHUIS LEIDEN STATIONSWEG 2 TEL. 01710—21841 KATWIJK: INDUSTRIETERREIN 'T HEEN TEL. 01718—71046 ging van Hillegom. Het bestuur stelde zo'n 80 jaar geleden ver schillende giften 'ten algemene nutte' beschikbaar. Zo ontving een Hillegomse inwoner vijfen twintig harde guldens met oor konde, nadat hij een jeugdige be woner van een wisse dood uit de Rringvaart redde. Het bestuur be paalde zich in de eerste tientallen jaren tot het organiseren van le zingen. In 1891 werd een winter- lezing gehouden over het onder werp: 'Levensverzekering, haar beginsel, harde toepassing ook door werkgevers'. Ene dokter T. van der Meulen kwam twee jaar later helemaal 'per IJzeren Spoorweg' vanuit Maastricht naar Hil legom (Hillegom kende toen een stati on met riante wachtkamer) en sprak over 'Invloed der natuur op de ge moedsstemming van den Mensch'. Sommige aankondigingen voor lezin gen deden wel eens raadselachtig aan, zoals b.v. die op 11 november 1884: 'Goochelen, wegens plaatsgebrek, niet voor leden'. Ook heeft eens iemand een voordracht gehouden met de titel: 'Ik weet het wel. maar zeg het niet Oude Hillegomse familienamen komt men in de vergeelde notulen tegen, zoals die van o.m. Van Wavercns, Van der Jagt, De Wreede, Van Til Velt- huys en Bijl van Duyvenbode. In het eigen gebouw aan de Van den Ende laan worden vele activiteiten bedre ven. Daar is de Nutsbibliotheek met zo'n 4000 boeken, waar elke donderdag avond de uitlening plaats vindt. Ja renlang werden daar de zittingen van de Nutsspaarbank gehouden en al de ze arbeid werd pro-deo verricht. De laatste 13 jaar is de Nutsspaarbank gevestigd op de hoek Hoofdstraat- Prins Bernhardstraat. Springlevend is de onderafdeling, de toneelvereniging 'Alliance'. Deze staat aan de top in toneelverrichlingen van de zes toneel verenigingen die Hillegom rijk is. De regie voert de heer H. A. Turnhout, uit het nabijgelegen De Zilk 'Alliance' voert zaterdagavond in het eigen Nutsgebouw, V. d. Endelaan 52, 'Rei ziger zonder Bagage' op van Jean Anouilh. Tevens zullen de heren C. L. Woerlee en J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode herdenken, dat zij niet minder dan een halve eeuw lid van het departement zijn. Tien jaar gele den werden zij benoemd tot erelid en tientallen jaren maakten zij deel uit van het bestuur. Na afloop is er een gezellig samenzijn met medewerking van D. J. Tom Jansen. Dat het Nutsdepartement met zijn tijd meegaat, bewijst wel het optreden van pianist Louis van Dijk, die in februari een avond verzorgt met piano- en orgelwerken. Komende maand komt een Juristen-forum bij de Nutsleden te gast en velerlei avon den zijn voor komende winteravonden gepland. NIEUWKOOP De Chr. gemengde zangvereniging 'Con Amore' vierde het 50-jarig bestaan met een uitvoe ring in de gereformeerde kerk. Een halve eeuw lang, zij het met vallen en opstaan, een zangkoor op de been houden is een hele prestatie .Vooral in onze sterk evoluerende tijd valt dat niet mee. 'Con Amore' heeft, zoals ook nu de kritische oren konden waarnemen, grote behoefte aan nieuwe leden, liefst aan een aantal jonge stemmenJ Hiermee wil ik niets afdoen aan dé waarde van het tegenwoordige materi aal, maar de stroom moet nu eenmaal verder gaan, zal hij niet verzanden. Vijf leden werden gehuldigd om hun trouw. Vier van hen doen nu al om en bij veertig jaar mee. Eén echter noem ik bij name. Het is mejuffrouw Schellingerhout, die het eerste uur (in 1922) beleefde. Een halve eeuw muziekbeoefening, altijd in hetzelfde koor is wel het sterkste bewijs van trouw en liefde (con amore!). De KATWT.JK De Katwi.ikse Vredes- werkgroep-Wereldwinkel hl "ld zater dag in het oude pand van de Gruyter een één dag durende tentoonstelling van kindertekeningen. Het onderwerp was de ellende in Vietnam. Leerlin ge van tien scholen hadden zich erin verplaatst. De belangstelling voor de tentoonstelling aan de Voorstraat viel de organisatoren wel tegen. Elf prij zen had de vredeswerkgroep ter be schikking gesteld. Het ging niet om speciaal Vietnam, of het al dan niet af te keuren Amerikaanse optreden maar om het leed dat de mensen elkaar aandoen. De groep is van plan de v tekeningen vaker te gebruiken, maar hoe weet men nog niet. NOORDWIJK De commissie voor culturele evenementen opent zaterdag middag 25 november om 4 uur in de kapel aan de Hoofdstraat een tentoon stelling van schilderijen van B. Idza hi, een buitenlandse werknemer te Noordwijk, afkomstig uit Marokko. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zal de expositie officieel openen. Tot en met 9 december kan men er terecht van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Een beeld van een man LISSE De teevee bleek van geen enkele invloed voor wat betreft de belangstelling voor de toneelavond van 'Ontspanning Na Inspanning'. Een bewijs, dat de vereniging een uitstekende naam heeft. Opgevoerd werd nu 'Een beeld van een man' van J. Hemmink-Kamp en het werd in alle opzichten een zeer geslaagde voorstelling onder regie van Joop Hul. De hele avond werd er spontaan en hartelijk gelachen. waardering hiervoor is eigenlijk niet met een herdenkingsspeld en mooie bloemen uit te drukken. Onder de leiding van de heer J. Rozestraten zong het jubilerende koor meestal eenvoudige liederen ('zingt nu de macht van Jezus' naam'. 'Gepre zen zij de Heer', op de wijs van Rule Britannia, 'Ambrosianer Lobgesang', 'Eens zal op de grote morgen"). Het enige, (door de bekwame organist W. Vachteloo) niet begeleide was 'Tene- brae factae sunt' van Pérez. De zang klonk keurig, maar stond in het a cappella-stuk van Pérez in het midden wat wankel op de benen. 'Eensgezind', de plaatselijke muziek vereniging, speelde verdienstelijk een paar werken (o.a. 'our Moods' van Harvey), en de trompettiste Marja ter Steeg blies, met orgelbegeleiding, het populaire 'De heilige stad'. Een bijzondere en lovende vermelding verdient de één-jarige combogroep 'The gospel train', een stuk of tien jongelui, die moderne geestelijke lie deren en spirituals, door gitaar en slagwerk begeleid, zuiver, pittig, met muzikaal élan zongen. Johan van Wolfswinkel. BENTHUIZEN De gemeente heeft een sluitende begroting voor 1973. Dit is ondermeer te danken aan het effect van het vo rig jaar genomen besluit de belas tingen te verhogen. In verband met de betere financiële situatie in de gemeente zal nu niet tot aanpassing of verhoging van ge meentelijke belastingen hoeven te worden overgegaan. Voor 1973 heeft een groot aantal werken de speciale aandacht van B. en W.: tweede fase van de Omlei- dingsweg, uitbreiding van de openba re lagere school, woningbouw in plan 'Zuidpolder', realisering plan 'Dorp', aanleg nieuwe opslagplaats voor ge meentewerken, aanleg parkeerplaats voor vrachtauto's, uitbreiding beplan tingen en groenvoorzieningen, meer speelgelegenheden, centraal anten nesysteem, centraal rioleringsstelsel. B. en W. zeggen in een begeleidings- (ADVERTENTIE) KLOKKEN HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de alerbeste merken. SEIKO - ETERNA - C'ERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk. Schokvrij. Onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden. brief van harte te hopen dat 1973 een jaar wordt waarin eendrachtig samen zal worden gewerkt en dat zal worden 'gebouwd' aan een verfijning van het leefklimaat voor de burgers. OEGSTGEEST —'Het doet je goed om te zien wat er van terecht is gekomen', merkte iemand op die des tijds meewerkte aan de oprichting van een dienstverleningscentrum te Oegstgeest. Hierbij doelde hij op de honderden ouderen die naar het Ge- meentecentrum aan de Lijtweg waren gekomen om het eerste lustrum luis ter bij te zetten. 'Een viering zonder programma maar louter een gezellig samenzijn', aldus mej. A. M. Blom in een kort openingswoord. De voorzitter van het Centrum, ir. M. C. de Jong, zorgde echter met e^n kort toespraak je tóch nog voor een\officieel tintje. Dat goede koorzang niet aan leeftijd gebonden is bewees mevrouw Kals- beek die het DVC-koor liet jubelen. Ook burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga en echtgenote kwamen kijken en luisteren. Iet en Jan Luyken wisten de zaal aan t ezetten tot meezingen en het optre den van danseresjes van de ballet school 'Etude' uit Den Haag bracht ook de handen op elkaar. Een gezon gen revue werd één der hoogtepunten van het feest. NIEUWVEEN Dinsdag 21 novem ber vergadert de gemeenteraad om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. nota gewestvorming Zuid-Holland, vergoe dingen kleuteronderwijs, verbouwing gebouw Kwiek. LEIDEN Zaterdag was het dan zover, voorafgegaan door tientallen Pieten arriveerde Sinterklaas in Leiden. Voor het eerst sinds jaren meerde de Sint met zijn boot weer aan de Haven, waar een ont vangstcomité aanwezig was en de stoet werd geformeerd die door de stad zou gaan. Op een ruim twaalf meter lange praalwagen, onder een baldakijn, nam de kindervriend plaats op een troon. Na een tocht door Leiden, o.a. langs het stadhuis, werd de stoet bij de ZH-remise ontbonden, maar kinderen die St.- Nicolaas niet hebben kunnen zien, krijgen woensdagmiddag nog een kans hem tijdens een kindermiddag in de Stadsgehoorzaal te ontmoeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3