Moderne muziek trekt tamelijk groot publiek >o Commune dient versobering 'The Family I', hevig en boeiend toneel Zekere jaloezie aan beide kanten Corrie ten Boom, vurig evangeliste, nu in boek en straks in film Moraal gered in blijspel Trouw K wart et vandaaq Ds. Kooistri eens met ds. Overduii Bijbelvertaling in Indonesië nog in oude spelling TROUW/KWARTET MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 KUNST/S CTP Concerten 's middags, 's avonds en 's nachts door R. N. DEGENS AMSTERDAM/ROTTERDAM/DEN HAAG Er wordt altijd wel beweerd dat er veel meer belang stelling is voor voetbalwedstrijden dan voor concerten. Maar ik zou wel eens vergeleken willen zien hoeveel mensen per jaar naar muziek luisteren ook via radio en tv) en hoeveel er naar voetbal wedstrijden kijken en luisteren, inclusief de wedstrijdjes waarbij ook maar een handjevol supporters langs het lijntje staat te kleumen. Het zou best kunnen, dat de muziek het dan wat aantal betreft zou blijken te winnen. Ondanks de vele kleine-zaal-concerten waar de meeste stoelen leeg blijven. De zalen zijn overigens soms te klein om alle muziekhongerigen te herber gen. Sinds jaar en dag zijn bijvoor beeld abonnejpentsseries van de or kestconcerten in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam zo volgeboekt, dat ze verdubbeld moesten worden. Waar uit weer niet geconcludeerd mag wor den dat er om kaartjes gevochten zou worden; en ook niet dat de zalen altijd mudvol zitten. Hoewel dat bij de meest onverwachte gelegenheden gebeurt. Zoals zaterdagavond in de kleine zaal van het Amsterdamse Con certgebouw bij het tweede concert in de 'Rondom-serie. In dae serie van vier concerten wordt hedendaagse mu ziek gegeven, geprogrammeerd naar een bepaalde stijl, een land of een componist. Ditmaal was het thema 'Amerika'. Zelfs een oningewijde kan vermoeden wat daarbij allemaal niet aan de beurt kan komen in een programma waar maar plaats voor vier componisten is. Maar het kwam wel allemaal uit Amerika: het strijk kwartet van Cage, de liederen van Ives, twee stukken van Feldman, en het Sextet uit 1937 van Copland. Met naar mijn smaak als hoogtepunt de liederen die pionier Charles Ives tus sen 1902 en 1921 schreef; verrassend (ook soms in hun geniale eenvoud) van melodische vindingrijkheid en ex pressieve werking, en magnifiek ge zongen door Sophia van Santé met als subliem vertolker van de belangrijke pianopartijen Reindert de Leeuw, die al deze programma's samenstelt voor de Stichting Kamermuziek Amster dam, die gezien de belangstelling daarmee een heel groot aantal mensen een plezier doet. En die daarvoor jonge enthousiaste musici engageert, zoals deze avond verder het Amster dams Strijkkwartet, Bas de Jong (kla rinet), Peter Hoekmijer (hoorn). Koos Terostra (slagwerk) en Maarten Bon (piano). Den Haag Een nagenoeg mudvolle zaal (Concert gebouw Den Haag) was er vrijdaga vond ook voor het Residentie Orkest, dat in een 'gewoon' abonnementscon cert, na Haydn en Saint-Saëns toch ook weer twee werken had geplaatst waarvoor toch ook niet iederéén naar de concertzaal rent: Serenade voor tenor, hoorn en strijkorkest van Brit ten, en het 'Poème de l'extase' van Skriabine. Dat Poème (uit 1908) is wel een van de sterkste stukken van deze Rus die dit jaar erg in de belangstelling staat omdat hij hon derd jaar geleden werd geboren. Het miste in deze uitvoering onder Hi- royuki Iwaki wel erg de onderstre ping van de geëxalteerde climax met de voorgeschreven dreunende orgel- klanken. Britten's sfeervolle 'Serenade' uit zijn beste scheppingsperiode (1943) maak te vooral indruk door de voortreffelij ke vertolking van de tenorpartij door Philip Langdridge. Rotterdam Verreweg het plezierigste moderne concert van dit week-end werd zater dagnacht m de Rotterdamse Doelen gegeven. Het was een 'voorproefje' van het zondagmiddagconcert in het Amsterdamse Concertgebouw (met één programmawijziging) door ensem bles uit het Concertgebouworkest. Er waren maar een paar honderd toe schouwers (in Amsterdam trekken de ze concerten vier maal zoveel belang stelling) maar de sfeer in De Doelen maakt alles goed. Er werd (in het kader van de Knaakconcerten) ge speeld in de hal van het gebouw, waar je tijdens het concert kunt rondlopen, koffie drinken en roken, en waar het publiek op stoelen, of op de trappen, of op kussentjes op de grond zit. En waar dan ook, zoals dit keer bij een slagwerkstuk van de Pool Serocki (Continuum) het publiek binnen de in een grote cirkel opgestelde slag- werkinstrumenten (123 stuks) kan gaan zitten, zoals de componist dat bedoeld heeft. Jong en oud greep zaterdagnacht de stadionkussentjes en zat aan de voeten van de Slagwerk groep Amsterdam geboeid naar 'Conti nuum' te luisteren. Een stuk dat overigens veel minder boeiend bleek te zijn dan 'Circles' van meester Beric voor zangstem, harp en twee slagwer kers. dat vóór de pauze ging. Het is geschreven voor het stern-fenomeen Cathy Berberian, maar Elisabeth Lugt bleek een van de weinigen die haar hierin kan vervangen. Met de supe rieur gespeelde slagwerkpartijen werd het het hoogtepunt van deze nacht. Die verder nog een verrassend vinding rijke 'Summer-Dances' van Jurriaan Andriessen (voor zeven slagwerkers, harp en gitaar) bracht, en die opende en sloot met blaasmuziek van Pezel (Suite voor koperblazers) en Stra- winsky (Septet 1953). Er hadden veel meer mensen van kunnen genieten; misschien is het toch beter zulke concerten eerder op de dag te geven (zie Amsterdam). Er worden toch ook geen nachtvoetbalwedstrijden gehou den. door MEN HULSING AMSTERDAM Amsterdams Toneel zette vrijdagavond in de Brakke Grond 'The Family' in, met deel I, dat wij in 1971 al leer den kennen als De Sprakelozen. Een première was het dus eigen lijk niet, maar het nieuwe ervan is, dat Lodewijk de Boer, de schrijver en de regisseur, met de zelfde familie zal voortgaan. Er komen nog drie delen, in decem ber, januari en maart. Daarom eindigt deel I nu open, met de vraag hoe zal het verder gaan en wie is dat mannetje voor de deur? Nou. daar zijn we dan wel benieuwd naar. want The Family I De spra kelozen is, zoals wij na de première in Rotterdam, op 10 februari 1971, al schreven, hevig en boeiend toneel. Zo Nederlands naturalistisch als de stuk ken van Heijermans waren, maar dan wel van deze tijd. Twee broers en een stomme, dus sprakeloze, zuster hokken samen op een gekraakte rommelige zolder. Ze zijn asociaal, onevenwichtig, onbe heerst. geen ogenblik rustig. Ze vallen van de ene zinloze ruzie in de andere, maar ze zijn ook innig, zelfs incestu eus, aan elkaar verbonden, en staan voortdurend vechtklaar tegenover de buitenwereld. Die houden, of zetten, ze de deur uit Het burgermannetje dat ze geld wil len afper^n, door hem in dwaze moeilijkheden te brengen met het daartoe verleidende zusje, kan wel opkrassen als hij over de brug wil komen. Het burgervrouwtje met geld en een auto. dat wel met de oudste jongen wil. en daarmee de familie band bedreigt, krijgt ze opeens alle drie vernederend tegenover zich. Ze zijn voortdurend hevig en grillig in de weer. Ze zijn vreemde karakters, maar wel echt, en uiterst levendig speelbaar. Ze zijn aandoenlijk en ver makelijk. Lodewijk de Boer heeft hun doen en laten, en hun praten, pakkend realis tisch beschreven, en als regisseur heeft hij ze even realistisch gedreven. Met meer humor, dacht ik, dan inder tijd regisseur Paul Melton het deed. Misschien ook met een veranderde, verbeterde tekst Martine Crefcoeur is weer dat kinder lijke, overgevoelig onbeheerste meisje, dat geen woord kan zeggen, maar in haar doen welsprekend genoeg is. Cocki Boonstra is weer de vrouw met Martine Crefcoeur en Huib Braas in The Family. de. beperkte, weelde die bang in han den valt van het zonderlinge stel. Huib Broos is nu de oudste, de leider, de kapsonesjongen, rad van tong, ba zig, niet te berekenen en met een soort humor in de komedie, die hij telkens speelt. Cees Linnenbank is de onberekenbare, doldriftige broer, die niet helemaal goed bij is en verras send van de ene gekke stemming in de andere valt. Wim Kouwenhoven is het geplaagde onbeholpen, geldschie- tertje, een benepen ambtenaartje, dat bij die drie volslagen belachelijk wordt. Frank Raven bouwde een ver vallen, verveloze, oude zolder met los se planken en al. En daarop is het, met matrassen, wasgoed en waardelo ze meubeltjes voortdurend net zo'n rotzooitje als die drie jonge mensen goedbedoeld van hun leventje maken. P.E.N.-club gaat zich met vervolgde schrijvers bemoeien BERLIJN De Internationale P.E.N.-club heeft een permanen te commissie gevormd die zich actief zal bezighouden met het in dividuele lot van vervolgde schrij vers, aldus is te West-Berlijn be kendgemaakt. Daarover is de afgelopen dagen door de uitvoerende commissie van dich ters en schrijvers met gesloten deuren vergaderd. Het was de eerste P.E.N.- vergadering in Berlijn sedert 1920. Na afloop zei de Westduitse Nobel- prijswinnaar-letterkunde van dit jaar, Heinrich Böll die ook de internatio nale voorzitter van de P.E.N.-ohib is, tot de pers dat de de nieuwe commis sie zal worden gevormd door negen leden onder meer afkomstig uit Zwe den, Nederland. West-Duitsland, Zwit serland, Hongarije en Oost-Duitsland, en de Verenigde Staten. Ook de afde ling van de club van leden in balling schap zal erin worden vertegenwoor digd. De commissie zal literatuur en verder alle mogelijke gegevens verzamelen en vooral van en over schrijvers die gevangen zitten. ROTTERDAM Alles draait om de moraal in het blijspel 'De man, het beest en de deugd', dat de Italiaanse schrijver Luigi Pirandello in 1918 produceerde en dat het Rotterdams Toneel zaterdagavond in première bracht. Het is een onderhoudend stuk geworden dat ook voor diegenen wier voorkeur niet naar blijspel uitgaan de moeite van het bezien waard is. Het doorzichtige en opgelegde dat vaak aan een blijspel is overheerst niet in dit stuk. De ondertoon is vaak aller minst vrolijk. De kwade genius is kapitéin Perella, een ruwe zeebonk die behalve zijn eigen deugdzame vrouwtje een liefje m Napels blijkt te hebben, bij wie hij vier kinderen heeft verwekt. Zijn ei gen echtgenote moet het maar met één zoontje doen. De lichamelijk ver waarloosde vrouw zoekt en vindt haar heil bij de huisleraar Paolino. Tot zover gaat alles goed. Maar wat te doen als kapitein Perella plotseling thuiskomt en wellicht zwanger schapssymptomen van zijn vrouw zal ontdekken? Mevrouw Perella en voor al Paolino zitten er mee. Paolino zou het beest het liefste vermoorden maar de moraal van de maatschappij belet hem dit. Daarom is hij wel gedwon gen zich in allerlei bochten te wrin gen om ervoor te zorgen dat de echtelieden tegen hun gewoonte in een nacht het bed delen. Veel bespot telijke situaties vloeien uit dit stre ven voort. Alles lijkt doorzichtig te mislukken, maar het zou geen blijspel zijn als de moraal niet zou zegevieren. Onder leiding van de Franse regisseur Robert Sireyeol heeft het Rotterdams Toneel een vloeiende voorstelling ge geven. De mensenverachting en de huichelachtige moraal kwamen bij de drie hoofdpersonen goed uit de verf. De rolverdeling was gelukkig gekozen. Luc Lutz speelde vlot de potsierlijke huisleraar Paolino, die het beest op het rechte pad moest terugbrengen. Rudi Falkenhagen kon goed overweg met de rol van de barse, autoritaire kapitein Perella en Carola Gijsbers Van Wijk handhaafde zich goed tus sen dit tweetal als de deugdzame, verwaarloosde vrouw. In de bijrollen vielen vooral Jacques Luyer als de goedlachse dokter, en Janine Veeren als het brutale zoontje op. Frans Vossen zorgde voor sobere decors en Anty Westerling vertaalde het stuk. Steef Lobensteijn Dit is ir. J. J. Tomasoa. een Ambonees, belijdend lid van de GKI, de Geredja Kristen Indonesia, een protestantse denominatie, die samen met rooms-katholieken en mensen van de Lutheran Church of America een landbouwproject in de buurt van Pematang Siantar, ten noorden van het Tobameer uitvoert. Een verblijdend voorbeeld van oecumenische samen werking. door Ton van der Hammen Goed, je gaat uit Nederland jour nalistiek op weg voor zending en missie.. Zover zijn we kennelijk in meerderheid met de Nederlandse oecumene gevorderd, dat we ons gezamenlijk in één Kom over de Brug-actie, aarzelend dan wel te hard lopend, op weg durven bege ven. Kinderen van één Heer, men sen uit verschillende maar christe lijke kerken, die, althans in Neder land, elkaar een beetje gaan her kennen, kerk- en geloofscrisis ten spijt. Zo praten en doen we dan wat met elkaar en dat op zichzelf lijkt al op tekenen van hoop. Het betekende voor mij dat ik ook een aantal missieprojecten wilde bezoeken. Ik ben blij het gedaan te hebben. Zo kon ik eens een blik in beide keukens werpen, om het wat profaan, maar toch wel duidelijk te zeggen. Je indruk is dat daar op heel verschillende wijzen wordt ge werkt. Dat wist u natuurlijk al, maar misschien nog niet hoe onge veer. In de eerste plaats valt het volgen de op. De zendingswerkers nemen tegenover de overwegend zelfstan dig geworden protestantse kerken van Indonesië (en die zijn er heel wat, al zijn ze weer samen in de Indonesische Raad van Kerken) een al of minder geslaagde hou ding van alleen maar dienstverle nende beschikbaarheid aan. Maar bij de missieposten, althans die ik bezocht, is vaak nog overwegend van Nederlands management spra ke. Compleet met alle aantrekkelij ke kanten daarvan voor een wes terling, zoals een perfecte, doelge richte organisatie (wat vaak in onze ogen, effectiever werken bete kent) en een duidelijk hiërarchi sche leiding. Die is natuurlijk in herent aan Rome, maar wil hier vertaald zeggen: Nederlandse, in elk geval belanda (blanke) leiding, waar geen Indonesisch staatsbur gerschap, wat de meeste blanke priesters aannamen, iets aan kan verhelpen. Gevolg: soms eën zekere jaloezie aan beide kanten. Bij rooms-katho lieken: waren wij maar zo ver als de protestanten, want daar moeten wel snel heen. En bij protstanten heimwee-achtige verzuchtingen zo als: Konden wij 't nog maar zo doen, maar nu is het te laat. Beide reacties zijn verklaarbaar en lijken kom over de brug giro 7600 uit een soort onvrede met de eigen situatie geboren. Ze zijn ook teke nend voor de zo heel verschillende en eigenlijk niet met elkaar te vergelijken stadia, waarin /en dings- en missiewerk zich nu in Indonesië bevinden. Stadia, waar een hele geschiedenis aan vooraf is gegaan, die door de Antithese Ro me Reformatie werd beheerst en laten we geen kiekeboe spe len daardoor hier eri daar nog steeds wordt beheerst. In overwegend, zelfs tot 99 pro cent rooms-katholiek of protestants geworden gebieden, gevolg van de vroegere verdeling, kunnen nu nog zoiets als infiltratiepogingen voor komen, een betere zaak waardig. Ze lijken meer te passen bij De Gruyter en Albert Heyn, in de kruideniersbranche dus, dan in bij na geheel gehestende gebieden. Maar dit gaat voorbij, zo verzeker de men mij vaak van beide kanten. Het zijn (hopelijk, denk je dan) de laatste overblijfsels van een verleden dat (ken uw geschiede nis) met discriminatie van de mis sie door het Nederlandse gouverne ment begon. Toenemende samen werking, die onder meer blijkt uit gezamenlijke projecten en niet te vergeten, het aanvaarden van één Indonesische kerkbijbel, door pro testanten vertaald, geeft ook wer kelijk grond aan die hoop. In discussie op gerei, werkdag ROTTERDAM 'Voor diepergaande versobering in het persoonlijk leven is een weg het stichten van leefgemeenschappen. In een leef gemeenschap is openheid over ieders privé-inkomen en de besteding daarvan. Leefgemeenschappen kunnen versobering het beste prakti seren.' Dit staat in een van de discusiestukken die zaterdag werden besproken in de tweede landelijke werkdag voor ontwikkelingssa menwerking in de Verrijzeniskerk te Rotterdam-Alexanderstad. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. HOORNAAR In februari beginnen de opnamen voor een film over het leven van de tachtigjarige evangeliste Corrie ten Boom. World Wide Pictures, de filmmaatschappij van Billy Graham, heeft de rech ten gekocht voor de verfilming van haar biografie, die onder de titel 'De Schuilplaats' bij uitgeverij Gideon in Hoornaar is verschenen (278 pagina's; prijs 6,90) Het boek is oorspronkelijk in het Engels geschreven door John en Eli zabeth Sherrill, een Amerikaans schrijversechtpaar (dat ook 'Het Kruis in de Asfaltjungle' over het leven van opwekkingsprediker David Wilkerson schreef. Corrie ten Boom besloot pas op 53-jarige leeftijd ftill-time te gaan pre diken. Die beslissing nam zij in het concentratiekamp Dachau, waar haar zuster het leven liet en zij zelf de zware mishandelingen en vernederin gen moest doorstaan. Temidden van die nazi-ellende vond zij, zoals zij het zelf noemt 'een schuilplaats en een toevlucht tegen stortbui en regen'. Zij beloofde God de boodschap van troost overal te zullen brengen, als Hij haar levend uit het concentratie kamp zou halen. Corrie ten Boom heeft haar belofte gestand gedaan. Zij predikte achter het IJzeren Gordijn, op Cuba, in Vietnam, in het Midden- Oosten en op tal van andere plaatsen waar crisis-situaties waren ontstaan. Zij drong door in paleizen en armoe dige hutten, sprak in gevangenissen en aan frontlinies. 'Een oude vrouw komt dikwijls op plaatsen die voor een jonge man onbereikbaar blijven', vertelde zij eens aan Willem Duys in diens tv-programma 'Voor de vuist weg'. In 'De Schuilplaats' kijkt zij terug op de levensweg die zij heeft afgelegd. Ze vertelt er in over haar jeugd, haar ouders, haar jeugdliefde, haar ervaringen in Dachau en over de periode waarin zij nog horlogemaak ster was (zij was de eerste gediplo meerde horlogemaakster in ons land). Het centrale thema in deze biografie is de liefde van Christus, waardoor het leve van deze vurige evangeliste wordt 1 >erst en die haar zelfs in staat st haar voormalige kamp- commanc uit Dachau vergevend de hand te en. Corrie ten m bezocht meer dan dertig landen i schreef tien boeken. De eerste dat was dit voorjaar in Zwolle en hield zich vooral bezig met het vraagstuk van de economische machtsverdeling in de wereld. De da gen worden belegd door het secreta riaat voor ontwikkelingssamenwerking van de beleidsraad voor zending en werelddiakonaat van de gereformeer de kerken in Nederland. Het thema van deze dag, "Versobe ring', werd meteen fors neergezet in stellingen van prof. dr. T. P. van der Kooy, drs. G. J. van Apeldoorn, drs. D. M. Schut en dr. J. M. van Minnen, zodat het niet in de persoonlijke sfeer bleef hangen maar ook politiek vorm kreeg. Vooral de stellingen van drs. Schut waren daarop gericht. Het realisme van iemand die de' hele volkshuishouding in de kijker heeft werd aangebracht door de stellingen van prof. Van der Kooy, die als voordelen van de versobering noemde: minder opwaartse druk op de prijzen en daardoor minder drang tot inko mensverhoging; meer besparingen ten behoeve van overheidsuitgaven, ont wikkelingsfinanciering en milieube houd; minder snelle intering op grondstoffenvoorraden. Als nadelen die slechts door wijs beleid kunnen worden opgevangen noemde prof. Van der Kooy: achteruitgang van het totaal inkomen, toeneming van werk loosheid en een zekere kapitaalvernie tiging in die zin, dat een deel van het produktie-apparaat waardeloos wordt. Consumentenmacht Dit alles kan niet door de overheid worden opgelegd omdat die er waarschijnlijk in een democratisch ge regeerd land geen meerderheid voor vindt. Evenmin is het waarschijnlijk dat werkgevers en woiknomers gr:ag aan zo'n herstructurering meewerken. Zelfs de vergroting van de inspraak van werknemers in de ondernemings leiding zou volgens prof. Van der Kooy de bereidheid tot dit alles niet doen toenemen. Blijft over: de macht van de consumenten. Zij moeten die macht alleen nog bewust (en met een wijze zelfbeperking gezien de nadelige neveneffecten) leren gebruiken om een gezonde ontwikkeling der samen leving te helpen bevorderen. Drs. Apeldoorn een van de mede werkers van prof. Linneman aan de Vrije Universiteit die vooral de scheefgegroeide wereldhuishouding in het oog hield, reageerde weer iets anders op mogelijke nadelige gevol gen van versobering. Hij stelde: 'Aan de noodzakelijke erstructurering van onze industrie en aan het verminde ren van luxe produktie wordt vaak een dalend inkomen, toenemende werkloosheid en kapitaalvernietiging gekoppeld. In wereldverband is er een zó grote vraag naar nodige dingen dat onze geherstructureerde en schone re industrie zou moeten door draaien om daaraan te helpen vol doen'. Zou moeten, zei drs. Van Apeldoorn, zich bewust van de eigenlijke tragiek, namelijk dat die grote vraag in we reldverband geen koopkrachtige vraag is en dat pogingen om hem meer koopkrachtig te maken, bijvoorbeeld door het toekennen van de speciale trekkingsrechten van Internationaal Monetair Fonds, tot nu toe nauwelijks resultaat oogstten. Middel Dr. J. M. van Minnen, studentenpredi kant te Utrecht, legde aan de hand van de bijbelse gegevens uit dat Pau- lus de soberheid als een noodzakelijk kwaad ziet en als middel in dienst van de evangelie verkondiging, maar met zijn typering 'raak niet, smaak niet. roer niet aan' maakt hij wel duidelijk, dat hij met een 'verster ving' of een onthouding zonder doel niet veel op heeft. Ascese is volgens de exegese van dr. Van Minnen geen wezenskenmerk van het christenleven, wel zorg voor het rechte gebruik van de aarde. In de materiële welvaart en de goede verde ling ervan is de Schrift sterk geïnte resseerd, dit in tegenstelling tot de Indische en ook de Chinese en Griek se religieuze en wijsheidsliteratuur, zei hij. EN ABRAM LACHTE Dat Sara gelachen heeft op de den die God tot haar sprak is algemeen aan bijbellezers biji bekend. Minder bekend is dj Abram, volgens de schrijver y gedeelte, gelachen heeft. Je zoc kunnen zeggen dat de geloo •dubbel viel' van de lach. Er Toen wierp Abram zich op zijn zicht, lachte en zeide bij zichzej dan aan een honderdjarige e« geboren worden'. We moeten i te vroom willen zijn, maar bd dat wij die Abram heel goed begrijpen. Zo staan de zaken i maal. Mensen van rond de h krijgen geen kinderen meer. wonder dat Abram lachte. We i de indruk dat de Here God hi niet zo'n wonder vond. Het gaal baar helemaal niet over de vi Abram er goed of kwaad m« om hier te lachen, het is begrijpelijk. Hij mag dan die h hebben, maar hij blijft mens i wel een mens die er niets va Wel beloften, maar geen ven Kan een mens daar gelaten b ven'. Abram had ook boos worden en kunnen zeggen: nu i mij maar niet meer aankomi dat grote volk want ik zie i niets van en 't wordt zo lanj hand een heel hachelijke zaak i grote volk van U. Eigenlijk het, met dat lachen. Dat zat er lijk in. En dat kan dus. Daar i een mens God blijkbaar niet n kunnen ook te gauw gehoorz, gedwee zijn. Dat is onnatuurli, vestigen we eerder de indruk i ons allemaal even best is; laa komen, 't zal wel goed zijn. 1 dergelijke gedachten en zinnet ben met geloven bitter we maken. Abram doet God voorstel, een heel redelijk ph Ismaël toch maar als zoon diei zelfs dat vindt geen verwijt b God houdt alleen vast aan zij Hij wijkt niet af van wat Hij heeft. Daar ligt 't punt. Wij wel twijfelen en bevreemd heen kijken, maar er moet ooi eens een einde aan komen, w; houdt toch vast. En gelukki| Hij handelt niet met ons na twijfel, maar naar zijn belofl dat is het enige dat onze overwint. (Genesis 17, 15-22). UTRECHT Ieder moet eigen kerk strijden voor de van de belijdenis. En laten tegelijk langs een kerkelijke w ven naar hereniging, door p als 'Samen op weg' van de h den en de gereformeerden. Dit zei ds. S. Kooistra uit Ro hoofdredacteur van het (con: le) Hervormd Weekblad zatt Utrecht op een vergadering verband van hervormd-gerefo ambtsdragers. Hij sprak over heid van de gereformeerde gei Over de gereformeerde gezin men spreken in engere zin brede zin. Het eerste gebeurd deze maand bij de organisati predikantenconferentie in I Ds. Kooistra. herinnerde aan cussie in ons blad tussen ir der Graaf en ds. J. Overduin duidelijk met de laatste voor opvatting. De grenzen van de gerefornH zindte zag hij bepaald d Schriftgezag en de erkennin klassieke belijdenisgeschrif waarschuwde echter voor een benadering. Het gezag van d( wordt bepaald door de inhi gaat niet om de letter, mal religie van de belijdenis. I voor de eenheid achtte hij wie is Jezus Christus (en in daarmee ook de kwestie van zoening). Hoe herstel je de kerkelijke weer? Ds. Kooistra wees noemde 'de uitpelmethode' de doleantie) en 'de herveri methode' beide af als ireëe men hoofdzaken van bijzake onderscheiden. Kwesties als; gen en de vrouw in het men onmogelijk geloofskwe men, vond ds. Kooistra. AMSTERDAM —De nieuwe spelling die door Indonesië in overleg met Maleisië is ingevoerd zal niet vertra gend werken op de uitgave van de nieuwe Indonesische bijbelvertaling die op het ogenblik ter perse is. Het hoofdbestuur van het Indonesisch Bijbelgenootschap heeft besloten om voor de uitgave die ter perse is de huidige spelling te handhaven. De spelling is zo ingrijpend veranderd dat gemiddeld per regel een of meer correcties moeten worden aange bracht. Dat zou in wezen neerkomen op helemaal opnieuw zetten wat reeds gezet is. Omdat er grote behoefte is aan deze nieuwe vertaling wil men de uitgave niet ophouden om aan de nieuwe voorschriften te kunnen vol doen. De tweede druk zal wèl in de nieuwe spelling uitkomen. Het hoofdbestuur van het Indonesisch Bijbelgenoot schap hoopt in 1975 of uiterlijk 1976 te beginnen aan het zetten van de nieuwe vertaling in de nieuwe spel ling. Boebenetals Alfred Kossmann: Waarove dat ik schrijf. Querido 12,90. Kossmanns bundel is er ét niet snel vergeet. Het boe een keuze uit de stukje; schreef voor Het Vrije Vl mann produceert een wat tig, droevig soort proza dat bevalt. Hij is erg geestig zichzelf niet in het minst twee stukjes leest over z' gen met televisie zal zijn ii uitgemeten vinden. Een van de bundel heeft de Am Jordaan. waar hij woont, werp. Kossmann schrijft over de buurt en de beworf Een opgelegd komische, sjo steekt zelfs hier nog niet dlf I Heel ingehouden schrijft hij overleden ouders, wat mogij) uit de eerste zin van zo'n sti (j is vervelend dat mijn oudeiy meer zijn'. Maar Kossmann mann niet zijn wanneer er verhalen waren. Zijn stukjesfai rijs zijn schitterend, zijn typ Baden - Baden, in twee blad spijker op de kop. m ■e

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2