I E nnm BRANDT ZEGEVIERT Sadat zou coup verijdeld hebben !UW I t Wereldtoernooi binnen bereik krant itse vorstin it over ^ropa regeren' iklaringen Bluyssen weigert te komen naar St. Lambertuskerk Triomf voor Scheels liberalen Man vermoordt echtgenote met messteken Finland erkent Oost-Duitsland Franse verkiezingen mogelijk in februari Op zoek naar een miljoen I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Mieewe LeMse Courant MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 itelijk dagblad voor leiden en omgeving itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" LEIDEN, Zoeterwoudscwee 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 186, (el. 34290. WASSENAAR, r. Zuylcn van Nijevcltstr. 372. tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IOUTH (REUTER) De Je minister voor Europese ^i, John Davis, heeft zater- verklaard, dat hij graag ien, dat het Britse vorsten- als drager van een consti- nele monarchie over Euro- rs aat optreden. Op een bij- mst van jonge Conserva- ii in Plymouth zei de be man, dat veel mensen dit n en dat er zijns inziens bezwaren tegen zijnt ke ien zeker van mening dat constitutionele monarchie jrote kracht zal geven aan Igtontinent'. aldus Davis. rcegd ïis vanorde in vrijheid dan or- avernij. Ex-president Juan Perón van Argentinië. •reide opklaringen en hier aar een bui. Matige tot itige, aan zee krachtige tot zuidelijke wind. Maxi- temperaturen omstreeks 9 en. GEN EN OVERMORGEN: toe buien en later weer iouder. en zon op: 08.10 ion onder: 16.41 Maan op: 16.41 •aan onder: 09.08 pi aan t vrouwen we toch opvullen.. Van onze correspondent EINDHOVEN Bisschop Bluyssen van 's-Hertogenbosch heeft dit week einde een bezoek gebracht aan de nieuwe Eindhovense parochie Gestel- Zuid. Hij preekt onder meer in de kerken van Maria Middelares en de Heilige Harten. Zowel het oude kerk bestuur van de St. Lambertuskerk als het actiecomité hadden de bisschop uitgenodigd ook een bezoek te bren gen aan de Lambertuskerk. Dit wei gerde mgr. Bluyssen, die zei wel naar het parochiehuis te willen komen. Dit gebouw biedt echter plaats aan maxi maal driehonderd personen. Het oude kerkbestuur verwachtte bij een even tueel bezoek enkele duizenden men sen, waarvoor in dat geval geen plaats zou zijn. Omdat men bevreesd was voor mogelijke ongeregeldheden is het bezoek aan de Lambertusparochie derhalve niet doorgegaan. In de beide andere kerken zette mgr. Bluyssen nog eens zijn motieven uit een, die hadden geleid tot de kerk sluiting. Voorts leverde hij enige kri tiek op de bezetters van de kerk en op het oude kerkbestuur, dat hij ver antwoordelijk acht voor de slechte pastorale begeleiding van de sluiting. De woord- en gebedsdiensten die dit weekeinde in de Lambertuskerk wer den gehouden, werden -aterdagavond door vijfhonderd, en zondagmiddag naar schatting foor twaalfhonderd personen bijgewoond. In beide geval len was de kerk rijkelijk versierd met bloemen en kaarsen. De diensten wer den geleid docr de capucijner pater Simeon, die daarvoor telefonisch toe stemming van de bisschop had gekre gen. BONN (AP, DPA, Reuter, UPI) - De Westduitsers hebben bij de gisteren ge houden algemene verkiezingen een overduidelijk vertrouwen uitgesproken in de sociaal-democratisch-liberale coalitie van bondskanselier Willy Brandt en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel. De coalitie Brandt-Scheel heeft een duidelijke meerderheid in de Bonds dag veroverd. Blijkens de computer prognoses krijgt de SPD in de Bonds dag 231 zetels (voorheen 224), de liberale FDP 40 (30). De christen democratische CDU-CSU gaat achter uit van 242 naar 225 zetels. De rechtsradicale NPD en de communisti sche DKP krijgen geen zetels, omdat zij de kiesdrempel van 5 pet niet hebben gehaald. 'Dit is geen moment van triomf maar een bewogen moment van tevreden heid en trots en tegelijkertijd een ogenblik van bescheidenliid', zo ra- geerde Brandt op zijn overwinning in een dankwoord aan de kiezers die hem hun steun hebben gegeven. Voor oppositieleider Rainer Barzel was de betrouwbaarheid van de com puters voldoende om al om half ne gen gisteravond zijn nederlaag te er kennen. 'Wij hebben ons doel niet bereikt', zo verklaarde hij voor de Westduitse tv. Hij deelde mee dat hij bondskanselier Brandt zijn gelukwen sen had gestuurd. De eerste computerprognose kwam gis teren al 55 minuten na sluiting van de stemlokalen binnen en gaf een duidelijke overwinning voor het duo Brandt-Scheel. Een recordaantal stemmen is gisteren naar de Westduitse stembussen geto gen. De opkomst wordt geraamd op rond de 90 pet. Dit is het hoogste percentage sinds de stichting van de Bondsrepubliek Duitsland. Bij de vo rige algemene verkiezingen, in 1969, was de opkomst 86,6 pet. De mensen gingen stemmen hoewel het in West-Duitsland erg slecht wees was. Zware regenval, regen en ijzel zorgde zaterdag al voor een chaos op de wegen in het westen en zuiden van Binnenland Ongeduldig wachten op Baalhoekkanaal 5 Den Uyl wil ook 'anderen' in kabinet opnemen8 Buitenland Tliieu blijft dwarsliggen 7 Kerk Commune kan versobering dienen 2 Kunst Moderne muziek trekt ta melijk groot publiek 2 Boekenetalagc 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag 6 Men schrijft ons 6 Puzzel 7 Kiezen en delen 7 Familieberichten 16 AMSTERDAM De spelers van het Nederlands elftal hebben hun 65.000 gulden-premie gisteravond in Antwerpen nog niet veilig kun nen stellen. Bij een overwinning op de Belgen zou de formatie van bondscoach Fadhrhonc zo goed als zeker zijn geweest van het berei ken van de eindronden in West- Duitsland. Het 0-0-resultaat dat nu In een slecht duel werd bereikt geeft die zekerheid nog niet, al vormt dat gelijke spel wel een stevige basis. Opmerkelijk in deze van Nederlandse kant soms in een schoppartij ontaarde wedstrijd was de blunder van het begeleidende duo Fadrhonc-Van Zanten. Nog voordat er één keer tegen de bal was getrapt waren de Nederlandse mogelijkheden tot wisselen reeds uitgeput. VONHOFF Staatssecretaris Hendrik Vonhoff heeft de idee om ooit nog eens de Olympische Spelen in Nederland te organiseren nog steeds niet laten varen. Zaterdag, tijdens een bijeen komst op Papendal ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Nederlands Olympisch Comité, zei hij 'te willen onderzoeken of het mogelijk was de acht voor Neder land weer die betekenis te geven in het jaartal van de Spelen zoals dat in 1928 ook het geval was'. Vonhoff doelde daarbij duidelijk op een mogelijke kandidaatstelling van Nederland in de jaren tachtig, temeer omdat hij ook betoogde 'zekere maatschappelijke beschou wingen af te wijzen die zich tegen de organisatie kantten'. Er zal, zo zei Vonhoff, eerst een onderzoek ingesteld moeten worden. 'Ik ben van mening, dat de Olympische Spelen niet uit de tijd zijn'. BEZINNING Tijdens de jubileumviering van het NOC Stien Baas-Kaiser, Ard Johan Neeskens tracht aan voerder Pol van Himst van de bal te houden. Neeskens raak te bij deze actie licht gebles seerd. Schenk, Kees Verkerk en Wim Ruska kregen de erepenning toege wezen, terwijl de damesturnploeg de nieuw ingestelde Charles Pahud de Mortanges-trofee werd toege kend bleef de kritische instel ling op het gehele gebeuren en de bezinning over de toekomst achter wege. Een bezinning waartoe zéker aanleiding is en waarvoor be schermheer prins Bernhard in een telegram aanzet gaf door te stellen 'dat hij het NOC veel sterkte en wijsheid wenste bij de bezinning op de toekomstige plaats van het gebeuren'. Militaire delegatie naar Moskou het land. Ook was het op diverse plaatsen mistig en bijtend koud. De wil van de kiezers hun stem uit te brengen werd onderstreept door het bericht dat in Ltlnenberg een 72- jarige gepensioneerde stemmer meer dan een uur in de kou wachtte tot het stemlokaal openging, waarmee hij vermoedelijk de eerste Westduitse stemmer was. In Keulen stond een kiezer, die een dag tevoren van zijn appendix was verlost, erop naar het stemlokaal te worden gereden. Liberalen Onder de 40,8 miljoen ingeschreven kiezers waren 4,8 miljoen jongeren, die door een wijziging in de West duitse kieswet voor het eerst mochten stemmen omdat zij 18 jaar of ouder waren. In het kamp van de sociaal-democra ten en liberalen heerste gisteren een opgewonden feeststemming. Vooral de liberale FDP, die vreesde te worden uitgeschakeld, was opgetogen over de forse winst die zij heeft geboekt. Wal ter Scheel, minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de FDP, zei gisteren dat hij deze uitslag niet had verwacht. 'Wij hebben tegen onze kie zers verklaard dat wij de coalitie willen voortzetten en dat daarvoor goede vooruitzichten zijn', aldus Scheel. De FDP zal morgen gaan pra ten over de coalitie-onderhandelingen met de SPD, van Brandt De SPD- fractievoorzitter Herbert Wehner zei kort daarop dat zelfs terstond overleg zal worden gevoerd tussen Brandt en Scheel over de samenstelling van een nieuw kabinet. De Westduitse onderhandelaar Egon Bahr heeft gisteren bekendgemaakt dat bondskanselier Brandt nu het in- ter-Duitse basisverdrag met de DR nog voor kerstmis zal ondertekenen. Het zal de eerste keer worden dat een Westduitse regeringschef een bezoek aan Oost-Berlijn brengt. Daar zal het akkoord worden bekrachtigd. SCHIJNDEL De 42-jarige rij schoolhouder W. J. van K. uit Schijndel heeft gisteravond om streeks acht uur tijdens de voet balwedstrijd BelgiëNederland zijn vrouw in een toestand van razernij met enige messteken om het leven gebracht. Het drama speelde zich af in de woonkamer van het gezin van Van K., dat drie kinderen telt. Onmiddellijk na de steekpartij rende de rijschoolhouder naar wachtmeester F. van Exel, die een paar huizen naast Van K. woont De dader was zo over stuur dat hij door de glazen wand van de voordeur rende en tot de ge schrokken politieman schreeuwde 'het is gebeurd'. De 30-jarige wacht meester, die niet meer tot de groep Schijndel behoort, bracht met zijn auto Van K. na zijn verward verhaal, naar het groèpsbureau van de rijkspolitie te Schijndel. Daar werd een dokter gewaarschuwd die in het woonhuis van Van K. de 31-jarige Jet van de D. badend in het bloed dood aantrof. Zij heeft na de steken nog geen meter kunnen lopen. De inmiddels gewaar schuwde officier van justitie, mr. P. J. H. Duijx uit Den Bosch, vertelde dat hij in zijn ruim 20-jarige loopbaan nog nooit zo'n afschuwelijk toegeta keld lichaam heeft gezien. De onofficiële einduitslag van de Westduitse verkiezingen was vannacht: soc.-dem. (SPD) 45,3% (42,7) liberalen (FDP) 8,0% 5,8) chr.-dem. (CDU/CSU) 44,8% (46,1) communisten (DKP) 0,6) nat-demokraten (NPD) 4,3) Door de huidige verkiezingsuitslag is de sociaal-democratische partij SPD voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog de sterkste partij in de Westduitse Bondsdag geworden. In 1969 ftwam de coalitieregering van Brandt-Scheel in de Bondsdag met een meerderheid van 12 zetels. De voorsprong, die tijdens de regerings periode tot 0 slonk, is nu vergroot tot 46 zetels, zo blijkt uit de compu tervoorspelling. 'Een overtuigen i overwinning', zo noemde SFD-fractie- leider Herbert Wehner de uitslag. B.j de Westduitse christen-democraten heerste gisteren en verslagen stem ming. Frans-Josef Strauss, de leider van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU, verklaarde dat hij het stembusresultaat beschouwt als 'bui tengewoon zorgwekkend voor de gehe le Duitse natie'. Willy Brandt De uitslag van de verkiezingen wor den algemeen beschouwd als een gro te persoonlijke overwinning voor Willy Brandt en diens Oost-politiek. In zijn laatste toespraak voor de ver kiezingen zei Brandt zaterdag d zijn herverkiezing de ondertekening van net basisverdrag met de DDR zal betekenen, waardoor een einde komt aan de schietpartijen aan de grens tussen de beide Duitslanden. 'Wij hebben n i de mogelijkheid om einde lijk de oorlog uit Europa te bannen en voor generaties de vrede veilig te -tellen', aldus Brandt die in West- Beriijn sprak. Tijdens zijn toespraak trachtten jonge linkse radicalen de rede van Brandt te verstoren. De betogers lieten traan gasgranaten ontploffen en riepen: 'Geen stemmen voor de vijanden van het volk'. Knokploegen van de SPD traden met harde hand op tegen de linkse demonstranten. Radio Moskou heeft gisteravond reeds bekendgemaakt dat Brandt de verkie zingen in West-Duitsland aan het win nen was. E. werd echter geen com mentaar gegeven. De Amerikaanse senator Edward Ken nedy, die gisteren in Bonn arriveerde, heeft Brandt met zijn overwinning gefeliciteerd. 'Ik heb de heer Brandt in 1963 in West-Berlijn ontmoet (waar hij toen burgemeester was). Ik denk wel da„ hij vanavond bijzonder gelukkig is', aldus Kennedy. Zie ook pagina 7. HELSINKI (AP, Reuter) Finland heeft de DDR gisteren 'in beginsel' officieel erkend. Met de uitwisseling van ambassadeurs zal worden gewacht tot de reactie van beide Duitse rege ringen bekend zijn en de huidige Fins-Westduitse besprekingen over wederzijdse betrekkingen zijn afgelo pen, zo is meegedeeld. Finland en de DDR hadden al een voorlopige over eenkomst geparafeerd over hun bilate rale betrekkingen. Sinds september waren onderhandelingen aan de gang tussen Finland en de DDR over de erkenning van Oost-Duitsland. PARIJS (REUTER) De Franse regering heeft een maatregel genomen die het mogelijk maakt dat al in februari 1973 nieuwe algemene verkie zingen worden gehouden. De maatre gel behelst de jaarlijkse herziening van de kieslijsten per 29 februari in plaats van in februari zoals gebruike lijk was. Het decreet, waarin dit is geregeld, werd zaterdag gepubliceerd. Algemene verkiezingen in Frankrijk moeten uiterlijk op 1 april worden gehouden. Van een verslaggever Een politiemacht van ongeveer twintig man heeft zaterdag in de omgeving van Vessem in Oost-Brabant tevergeefs gezocht naar het geld dat de Brabantse kruidendokter met zijn nog steeds voortvluchtige broer Frans bij een overval op de chef van het grenswisselkantoor in Eindhoven heeft buitgemaakt. Bij de speuractie, die tot het invallen van de duisternis heeft geduurd, was ook de heer Van de Moosdijk (tweede van rechts) aanwezig. Op de door hem aangewezen plaatsen werd echter niets van het gestolen geld gevonden BEIROET (UPI, Reuter) Ara bische diplomaten in de Libanese hoofdstad Beiroet hebben giste ren laten weten, dat vorige week in Egypte een staatsgreep is ver ijdeld. Op 11 november zou een groep van 35 tot 40 officieren, voornamelijk van de luchtmacht, zijn gearresteerd. Zij zou den van plan zijn geweest Sadat ten val te brengen en oud-minister van RITA 'U weet toch, dat levertraan helemaal niet zo gezona is.' defensie, Mohammed Achmed Sadek, president hebben willen maken. Sadek is op 26 oktober van dit jaar door Sadat ontslagen. Hij zou zich verzet hebben tegen de verzoening met de Sowjet-Unie. Toen premier Sidky in oktober uit Moskou naar Cairo terugkeerde, zou hij op het vliegveld Sidky verweten hebben weer met lege handen terug te komen uit Moskou. Afgelopen zomer stuurde Sa dat de Russische adviseurs naar huis omdat de Sowjet-Unie Egypte geen moderne aanvalswapens wilde leveren. De Egyptische regering heeft gisteren de geruchten over een mislukte staatsgreep ontkend. De gearresteerde samenzweerders zou den sterk gekant zijn tegen nieuwe samenwerking met de Sowjet-Unie. Sadek, die bij de militairen bijzonder populair is. is ook geen vriend van de Russen. Volgens berichten uit Cairo is een Egyptische militaire delegatie onder leiding van de opperbevelhebber van de luchtmacht, naar Moskou gereisd, i Er werd al enkele weken verwacht dat Egyptische militaire deskundigen naar Rusland zouden gaan om te 1 praten over Russische wapenleverin gen. HOESSEIN Koning Hoessein van Jordanië is za terdag in een ziekenhuis opgenomen. Hij zou overmoeid zijn. Volgens een mededeling uit Ainman is zijn gezond heid verder uitstekend. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw leven sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1