Seheim overleg naandag verder dagen russel 57.- 3 dagen Twente f56.- E 'GENIALE LEIDER'PERON IS WEER THUIS flllel3goed. Kafka Querido Nationale Garde in actie in stad VS Cuba wil met Amerika praten over kapingen Nieuwe unieke langspeelplaat ho in ParijsKissinger komt morgen Kissinger weg? Zweedse stafchefs waarschuwen tegen 'rode' saboteurs VN tegen napalm Noordierse extremisten bekrasten vrouwenboezem Belgische generaal in conflict met defensie-minister Indonesië glijdt af naar kapitalisme Australië eist thans inenting tegen cholera rKQUW/KWARTET ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K.9 ÜlIJS, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De geheime vredesonderhandelingen tussen de Ver- igde Staten en Noord-Vietnam, zullen maandag in Parijs hervat worden, zo hebben de twee landen teren bekendgemaakt. Het was de eerste maal dat beide regeringen van tevoren aankondiging doen geheim overleg. (Advertentie) Doec Tho, de Noordvietnamese ierhandelaar, is gisteren reeds in u ijs aangekomen. Bij aankomst leg- hij een verklaring af, waarin hij dat met goede wil snel een over komst kan worden bereikt. iry Kissinger, de adviseur van pre- mt Nixon, met wie hij gisteren >i jadslaagde in Camp David, zal zon- uit Washington vertrekken naar Franse hoofdstad. Maandag zal hij ontmoeten voor een serie bespre- ren, die enkele dagen of misschien ;er zal duren. Aldus heeft de rdvoerder van het Witte Huis gedeeld. Kissinger zal worden ver- .tijeld door zijn plaatsvervanger gene- Alexiander Haig, de vice-ondermi- »r van buitenlandse zaken Wlili- Sulliivan en drie leden van de -lonale veiligheidsstaf van het Wit- luis. inger heeft gezegd dat de overeen- st kan worden gesloten na een e besprekingen, die drie a vier m zal duren. Maar nu president ejen Van Thieu van Zuid-Vietnam fel verzet tegen het huidige ont- i-akkoord en Noord-Vietnam zich ijn beurt verzet tegen veranderin- kan het overleg best langer du- Kissinger zal al zijn onderhand e- 6talenten moeten gebruiken om de rdvietnamezen tot enkele veran- igen over te halen. o gematigd erkelijk was dat Le Doec Tho bij aankomst in Parijs nogal itigd opstelde. 'Ik kom naar Pa- om opnieuw met Amerika te rhandelen, opdat zo spoedig mo- k wordt geregeld dat het akkoord t getekend'. Tot voor kort had oi steeds gezegd dat de laatste ime bijeenkomst slechts diende het ondertekenen van het ak- raaiij winkelen, eten ca üken in het Parijs van (ledig verzorgd, dus incï. hotel, maaltijd en reis: vaneik station. Fertrek dagelijks t/m 14 mei Ule informatie in de brochure (Toeren met NS" op de ritions. ig uit met NS HOUSTON (Reuter) Henry Kissin ger is van plan af te treden als adviseur van president Nixon om president te worden van de Rockefeller-foundation. Dit heeft de auteur van een nieuwe biografie over Kissinger gisteren ver klaard. Charles Ashman vertelde dat de presidentiële adviseur zijn plannen had besproken met zijn gezin en dat hij omkeek naar een woning in New York. Volgens Ashman is Kissinger ervan overtuigd dat de huidige minister van buitenlandse zaken, William Rogers, die wil aftreden vervangen zal wor den door John Connally of door Nelson Rockefeller. In het eerste geval zal Kissinger onmiddellijk weg gaan (als de Vietnam-regeling er tenminste door is). Krijgt Rockefeller de baan, dan wil Kissinger nog een jaar blijven om aan de hereniging van de twee Duits- landen te werken. Aldus Ashman, die Kissinger kent sinds 1956. koord. Op de laatste zitting van het Parijse vredesoverleg had de Noord vietnamese delegatie nog gezegd dat de komende geheime gespreksronde beperkt moet blijven tot een bijeen komst. Maar Tho gebruikte nu het woord 'onderhandelen' zonder een tijdslimiet vast te stellen. Tho weigerde ook journalisten te ant- STOCKHOLM (Reuter) De stafchefs van het Zweedse leger hebben gisteren in een speciaal rapport hun groeiende ongerustheid uitgesproken over 'de golf van sabotage door communistische agitatoren tegen defensie-instellingen'. In de eerste helft van 1972 zijn volgens het rapport 35 sabotage-daden ge pleegd, waaronder het beschadigen van vliegtuigen en pogingen tot brand stichting. Dit soort sabotage-daden zou de laatste drie jaren sterk zijn toe genomen. Als ernstigste voorbeelden noemt het rapport het beschadigen van belang rijke instrumenten in gevechtsstraal jagers en een poging een transport schip met een slapende bemanning aan boord tot zinken te brengen. De staf- cnefs stellen 'anarchisten, trotzkisten en revolutionaire marxisten, die door een harde kern worden aangevoerd' hiervoor verantwoordelijk. De sabo teurs zouden volgens hen ook systema tisch 'ondermijnend werk' verrichten onder dienstplichtigen, zelfs nog voor dat deze zich voor dc militaire dienst moeten melden. (Advertentie) D« (lid van nul AUc13GOED!-ii- (tenaMctóouri mmmu V CofncRjVrttiwW fcmi»»#»* Andm IUN f MWtebwmMwjMteW. V - Cardinal Point tc-o? cr ^4 vn i f* ~\t Mouth i RifuZjrn iv-. V OcmbRwmoi «n* taikhiScrcK latolsl.-iLj.n,®,™», jg fHon John De originele versies van 13 hits;o.a.„lch hab'die Liebe geseh'n", van Vicky en ,,You-koir-la-!e-loupi"van Mouth MacNeai. woorden, die vroegen of hij instemde met een serie besprekingen na de komende reeks, als Saigon het nog niet eens zou zijn met het onderhan delde resultaat. Naar van welingelich te functionarissen wordt vernomen heeft Moskou en misschien zelfs ook Peking er bij Tho op aangedrongen enige matiging te betrachten in de nieuwe gespreksronde. De Noordviet- namees deed beide hoofdsteden aan tijdens zijn terugreis naar Parijs. De enige kritiek ,die Tho leverde, was op het voortduren van de Amerikaanse bombardementen. Hij zei dat als Ame rika werkelijk vrede wil, het op moet houden met deze bombardementen en met de massale wapenzendingen naar Saigon. Pers-censuur In de Zuidvietnamese hoofdstad zijn gisteren vier edities van kranten in beslag genomen. Een krant werd ver boden, omdat er een kritisch cartoon over president Nixon in was afge drukt. De spotprent toonde Nixon in een soep, die 'vrede' heette, terwijl een Vietnamese toeschouwer vroeg: 'Geef ons dit keer echte vredessoep, niet die leugenachtige soep die we steeds krijgen'. De andere drie kran ten werden in beslag genomen, omdat ze artikelen hadden opgenomen, die schadelijk voor de nationale veilig heid werden geacht. Sinds augustus heeft president Thieu uitgebreide machten aan zich getrokken, waarmee hij ondermeer de Vietnamese pers kan kortwieken. Hef proces, Het slot, Amerika, Een honger kunstenaar en andere verhalen en De Chinese maar en andere verhalen Dertiende, zevende, zesde, vijfde en vierde druk. 192,288,224,192 en 208 bladzijden, te zamen 1104 bladzijden. Compleet in foedraal f 29,-; na 31 december 1972 f 34,- Er is in de twintigste eeuw nauwelijks een andere schrijver die door wat hij te zeggen heeft zo onthutsend is als Franz Kafka. Diens romans en verhalen zijn nu in een fraaie cassette allemaal bij elkaar. In iédere boekhandel te koop! Voor slechts HAVANNA (Reuter) Cuba, het mekka van vUegtuigkapers op het westelijk halfrond, heeft er nu genoeg van en wil met Amerika gaan praten over de manier waarop de luchtpirate- rij de kop kan worden ingedrukt. Enkele andere landen die al vliegtuig kapers hebben geherbergd, schijnen er zacht bij Cuba op te hebben aange drongen dat niet te doein. Het voor stel van Havanna voor onmiddellijke onderhandelingen met de Amerikaan se regering heeft in Washington prompt gunstige reacties teweeg ge bracht. Sinds 1961 zijn ongeveer 145 vliegtui gen gekaapt en naar Cuba gedwongen. Daarvan kwamen er uit Amerika al leen al 72, de rest uit bijna alle andere landen van het westelijke half rond, waaronder twee uit de Neder landse Antillen. Dit jaar zijn negen vliegtuigen tot dusver gedwongen naar Havanna té vliegen. Hoewel Cuba aarzelt linkse politieke vluchtelingen uit Noord-Amerika en Latijns-Amerika terug te sturen, heeft de Cubaanse regering blijkbaar beslo ten toch tegen vliegtuigkapingen op te gaan treden. Het onderhandelt al met Mexico en Canada over bilaterale overeenkom sten over deze zaak. De Cubanen maken zich reeds lang zorgen over een mogelijke luchtvaarttragedie en het kapen van een DC-9 van 'Sou thern Airlines', die op het vliegveld van Havanna een noodlanding maakte ra een drama van 29 uur, heeft de autoriteiten nog meer bewust gemaakt van dit gevaar. Havanna heeft steeds elk nieuws over een kaping tegengehouden vanaf het NEW YORK (AP) De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft zich donderdag met 100 stemmen voor, geen tegen en 15 onthoudingen uitgesproken tegen het gebruik van na palm en andere brandbommen in ge wapende conflicten. De uitspraak van de commissie heeft tot gevolg, dat ook de Algemene Vergadering van de VN zich met dit oordeel zal verenigen. Na rellen aan zwarte u niversiteit BATON ROUGE (Reuter, UPI, AP) De gouverneur van de Ameri kaanse staat Louisiana heeft gisteren voor Baton Rouge de nood toestand afgekondigd, de universiteit gesloten en de Nationale Garde opgeroepen. Hij zei berichten te hebben ontvangen dat door de ontevreden (neger) studenten op grote schaal munitie wordt ingesla gen en dat er een plan is gemaakt om hem te vermoorden. moment waarop het vliegtuig op het vliegveld José Marti was geland. Het handvol westelijke journalisten wordt door veiligheidsfunctionarissen ver hinderd de passagiers of de kapers te benaderen. Hoeveel kapers er momen teel dn Cuba zijn is bij benadering niet te schatten. Men meent dat veel politieke vluchtelingen het land bin nen een paar maanden na hun aan komst hebben verlaten. Wie wil blijven krijgt werk en huis vesting. Enkelen werken op staatsboer derijen. Geestelijk onstabiele kapers zijn in inrichtingen verpleegd. Een kaper werd om humanitaire redenen aan de Amerikaanse autoriteiten over gedragen na psychiatrisch onderzoek. De Cubaanse pers wijdt zelden meer dan enkele regels aan een kapingsge- val en noemt nooit namen, vooral niet wanneer zij uit de VS komen. BELFAST (Reuter. UPI, DPA) In de plaats Dingannon in Noord-Ierland zijn donderdagnacht twee leden van de protestantse terreurorganisatie Ul ster Volonteer Force het huis van het voormalige parlementslid Austen Cur- rie binnengedrongen. Toen zij de ka tholieke politicus niet aantroffen, sloegen zij diens vrouw bewusteloos, lichtten haar nachthemd op en kras ten met een mes de initialen UVF in haar borst. In Belfast zijn gisteren, ondanks de uitzonderlijk strenge veiligheidsmaat regelen ter gelegenheid van het be zoek van Engelands premier Heath, toch twee bommen in twee café's ontploft. Volgens de politie was het een wonder dat hierbij niemand ge wond werd. Tom Herron, de vice-voorzitter van de protestantse extremistische organisatie Ulster Defence Association, heeft scherp gereageerd op de waarschu wing van Heath, dat de eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid van Noord-Ierland tot een bloedbad zou kunnen leiden. Gouverneur Edwin Edwards nam zijn maatregelen, nadat donderdag twee studenten waren gestorven toen de politie een gebouw op de campus bestormde. Het gebouw was bezet door studenten, die zeggenschap eisen over het studieprogramma en het be stuur en het aftreden willen van de rector. De gouverneur heeft bekend gemaakt dat hij niet met de studen ten wil onderhandelen, zolang de ge weldplegingen voortduren en de stu die niet is hervat. Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat de twee negerstudenten aan schot wonden zijn overleden, maar de poli tie zegt geen vuurwapens te hebben gebruikt, alleen traangas. Bovendien werden de studenten gedood door ko gels, die niet door de politie gebruikt worden. Volgens sommige berichten zijn de studenten onder de voet gelo pen tijdens het gevecht met de poli tie, die het bpzette gebouw wilde heroveren. 'Er zijn er twee doodgeschoten en er zullen meer volgen als dat noodzake lijk is', verklaarde de burgemeester van Baton Rouge na afloop. 'We heb ben de honden gebruikt om hen uit het gebouw te jagen. We wilden het gebouw tegen elke prijs weer in han den krijgen'. Na het gevecht werden branden gesticht in enkele gebouwen op de campus en ontplofte een bom in een van de panden. GEEN RASSENREL Gouverneur Edwards heeft ontkend, dat het hier om rassenrellen gaat: 'Het betreft hier een situatie, waarbij BRUSSEL (ANP) De Belgische ge- neraal-majoor Frangois Willems, in specteur-generaal van de luchtmacht, heeft ontslag genomen uit de dienst uit protest tegen vergaande herstruc tureringsplannen die minister Vanden Boeynants met de Belgische strijd krachten voor heeft. De Vlaamse generaal Willems heeft vooral bezwaren tegen de plannen van de Belgische minister van defensie voor afschaffing van de wapeninspec ties. De generaal meent, dat daartoe de politieke invloed in het leger zal toenemen. Bovendien meent generaal Willems dat de plannen van Vanden Boeynants op te veel improvisatie be rusten. Hij heeft er vooral bezwaar tegen dat de verdediging van het BeLgische grondgebied, volgens de mi nisteriële plannen, voortaan opgedra gen zou worden aan de rijkswacht. Dat is ondoordacht en onvoldoende bestudeerd, aldus de generaal. Als die situatie in de tweede wereldoorlog bestaan zou hebben, zouden de rijks wachters, als militairen, in krijgsge vangenschap gevoerd zijn en dat zou België van een groot deel van zijn politiediensten beroofd hebben. Gene raal Willems is 51 jaar en dat bete kent dat hij vier jaar eerder de dienst verlaat als was voorzien. Overigens schijnt deze Vlaamse gene raal niet de enige van de Belgische hooggeplaatste militairen met kritiek op de minister te zijn. Er gaan ge ruchten dat er in de Belgische leger staf nog meer spectaculaire ontslagne mingen zullen volgen. een negeruniversiteit en negerstuden ten zijn betrokken'. Op de Southern University, waar 9000 studenten voornamelijk zwarte zijn ingeschre ven, broeide al een maand een con flict tussen studenten en universiteits bestuur, dat overigens ook in handen van negers is. DJAKARTA (Reuter) Dr. Moham med Hatta, de vormalige vice-president van Indonesië, heeft gewaarschuwd, dat Indonesië door de huidige econo mische politiek naar het kapitalisme afglijdt. De huidige economische politiek is vol gens Hatta te liberaal. Alleen diegene, die een groot kapitaal heeft, heeft het goed. Maar wie geen kapitaal heeft, wordt verzwakt door onvoldoende be scherming door de regering, aldus Hatta. 'Een dergelijke toesstand leidt tot het systeem van het kapitalisme en dat is tegen de grondwet'. De 71-jarige Hatta is econoom. Hij trad in 1957 af als vice-president, na poli tieke onenigheid met de toenmalige president Soekarno. Vorige maand werd Hatta wegens zijn verdiensten voor het land door president Soeharto met de hoogste staatsmedaille onder scheiden. (Advertentie) Drie dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft Volledig verzorgd, dus incL logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS DEN HAAG Alle luchtreizigers die uit Nederland in Australië arriveren moeten in het bezit zijn van een in ternationaal cholera vaccinatiebewijs. Personen die zonder vaccinatiebewijs ln Australië aankomen hebben de keus zich alsnog tegen cholera te laten inenten of in quarantaine te gaan. Voor kinderen beneden het jaar ls geen vaccinatiebewijs nodig. "■pr Ferry Versteeg bouwde die school? Wie heeft die weg aangelegd? Wie heeft kinderen schoenen gegeven? Wie heeft er voor gezorgd, dat we emand zijn? Perón, Perón, Perón'. Leuzen als deze liggen een he rijk deel van het Argentijnse volk nog altijd op de lippen bestor- Want Juan Domingo Perón, de robuuste ex-dictator, die in 1955 en negenjarige heerschappij uit het Casa Rosada-paleis in Buenos Ms werd gedreven en gisteren weer voor het eerst op Argentijnse :m terugkeerde, is een levende, zij het hoogbejaarde (77) legende. 5J i zijn afzetting hebben Peróns totingen, zijn persoonlijkheid en araan vastgeklonterde mythes de ef hoogontwikkelde latinostaat I Qtinië hopeloos gespleten in pero- ™»<toe en anti-peronistische frac- Zo zijn het mateloze politieke rrewar en de vier geslaagde e> 'grepen, die sinds Peróns vertrek en uitgevoerd, vrijwel uitsluitend rleiden tot de onwil en het onver- n de talrijke peronistas in het eke leven te integreren, z. !raal Lonardi, die direct na /!"s vertrek enige maanden regeer- vaagde onder het motto 'geen "innaars en geen verliezers' een et efse poging de peronistas met Eningsgezinde geluiden aan zich [Plichten. Zijn opvolger generaal ibiiru probeerde het met de har- ,L land. Maar bij de verkiezingen 1957 gaf Perón z'n aanhang op- 't blanco te stemmen. Het aantal a-stemmen stelde dat van de an- l grote partijen ruimschoots in de 'uw. In 1958 hielpen de peronistas "1 voor concessies de radicaal j uizi aan de macht. edend Frondizi de peronistas in 1962 5 rije stembusgang verschafte met 0 e<loeling ze elektoraal te ver- bleken de peronistas met 34 ut van de stemmen opnieuw de tste politieke beweging van het pc woedende militairen zetten 1 dizi daarop gevangen en annu- de verkiezingsuitslag. In 1963 haal roept een aantal vragen op. Van waar die langgekoesterde vete tussen peronistas en militairen? Waarom bleek het ondoenlijk de peronistas sinds' 1955 in het nationale politieke leven te integreren? En waaraan ont leent het peronisme zijn ongewoon duurzame karakter? Manipuleren kwam Arturo Illia aan de macht via de verkiezingen, die voor de peronis tas taboe waren. De voormalige arts Illia, die Argentinië leidde als een plattelandspraktijk en aanvankelijk menige crisis de baas bleef door te doen of hij niet bestond, bleek even min opgewassen tegen de aanhangers van Perón. Toen Illia in 1965 de volgelingen van de inmiddels in Madrid neergestre ken oude man weer toestond onder een andere naam aan de verkiezingen deel te nemen, bleek hun aanhang zelfs gegroeid tot 37 procent van de stemmen. Een jaar later werd Illia op zijn beurt afgevoerd door de militai ren, die toen besloten zelf 'de groot heid van Argentinië in de ogen van de wereld te herstellen.' Toch is het daar niet van gekomen. De politiek van de militairen liep Uit op een faliekante flop en transfor meerde de strijdkrachten tot een ge spleten gezelschap, dat de ware le vensvreugde ontbeert. De militaire presidenten Ongania, Levingston en Lanusse liepen stuk op economische narigheid, felle sociale onrust, op vlammende guerrilla-activiteiten en anderssoortige onlustgevoelens. Op initiatief van generaal-president Lanusse werd daarom anderhalf jaar geleden een begin gemaakt met de befaamde 'nationale verzoening', die via verkiezingen per maart a.s weer moet leiden tot een burgerlijke bezetting van het politieke toneel, cn die het Perón gisteren mogelijk maak te zijn land weer binnen te komen. Dit toch wel wat merkwaardige ver Om met het eerste te beginnen, Perón zelf een militair ontleende een groot deel van zijn macht aan z'n ongeëvenaarde vermogen verschillende groepen tegen elkaar uit te spelen. De macht van het leger, dat hem voort bracht, wist hij te neutraliseren door een solide en nog altijd florerende vakbeweging (de peronistische CGT) op te zetten. Maar ook de kerk, het bedrijfsleven, het buitenlands kapitaal en andere groepen figureerden in het begaafde verdeel-en-heers-spel van de caudillo, die zichzelf zo promoveerde tot de grote nationale scheidsrechter. Peron wist dit lang vol te houden door zijn handigheid, zijn charismati sche leiderskwaliteiten en die van zijn toenmalige vrouw Evita, en door de grote, tijdens de tweede wereld oorlog opgebouwde deviezenreserves, die hem in staat stelden de armen te te bevoordelen zonder de belangen van de rijken wezenlijk aan te tasten. Maar toen zijn zo vereerde Evita in 1952 aan kanker bezweek, het geld snel opraakte en de problemen op tal van terreinen toenamen, bleef alleen de 'arme massa zonder hemden' Perón trouw, en bestreden de overige groe pen, aangevoerd door de kerk en vooral de strijdkrachten, hem steeds energieker. Ook al uit vrees, dat de lagere klassen en de vakbeweging Perón tot een steeds radicalere poli tiek zouden dwingen en door hem bewapend zouden worden. In 1955 volgde de ontknoping toen El Lider door de militairen het land werd uitgejaagd. De vraag, waarom de peronistas zich sinds Peróns vertrek in 1955 niet in het politieke systeem hebben laten inpassen, slaat direct terug op het karakter van het peronismo. Perón heeft zelf bij herhaling benadrukt dat er niet zo maar een peronistische partij naast andere partijen kan be staan. El Lider zelf: 'De peronistische beweging is geen politieke partij; ilj vertegenwoordigt geen politieke groe pering. Overeenkomstig de basisge dachte ervan, is het een nationale beweging.en om die reden kennen wij geen sekte- of partijbelangen. Wij vertegenwoordigen slechts nationale belangen.' Juist nu is het interessant te weten in hoeverre deze expansieve annexe rende denktrant nog leeft bij Perón en zijn aanhangers. Zijn zij bereid de democratische regels van een meer- partijenstelsel te accepteren en slechts een deel verantwoordelijkheid te dra gen? Of nemen zij nog altijd niet genoegen met minder dan de totale macht? De oude ex-dictator zal er dezer dagen zelf op moeten antwoor den. Een antwoord, dat waarschijnlijk zal beslissen over de kansen van La- nusse's poging tot 'nationale verzoe ning* Duurzaamheid De derde vraag, die naar de merkwaar dige duurzaamheid van het peronis mo, kan veelzijdig worden beant woord. Allereerst heeft Perón zijn beweging van overzee met vaste hand geleid, waarbij hij enkele regels in acht nam. Hij zorgde volgens oud en beproefd procédé steeds voor de nodige verdeeldheid in de peronisti sche gelederen, waardoor er behoefte bleef aan een arbiter, te weten Perón. Verder heeft hij zijn volgelingen bij voortduring aangemaand de sociale maatregelen van de diverse regerin gen te saboteren om zo het peronisti sche monopolie op sociale recht vaardigheid te handhaven. Ook ont raadde Perón zijn aanhang zitting te nemen in het parlement om zo de slijtende werking van het compromis te ontlopen. Juan Perón (rechts met hoed in hand) loopt op het vliegveld van Rome naar het vliegtuig, dat hem na een ballingschap van zeventien jaar naar Argentinië zal brengen. Een andere verklaring voor de pero nistische duurzaamheid grijpt terug op de oorsprong van de beweging. Tot Peróns komst werden de sterk ge groeide lagere cn lagere-middenklas- sen op afstand gehouden door de dominerende grootgrondbezitters. Het is zonder twijfel Peróns grote ver dienste, dat hij deze achtergebleven massa's materieel en geestelijk om hoog heeft getrokken en een volwaar dige plaats in het nationale leven heeft bezorgd. Maar sinds de afzetting van de dictator zijn deze groeperingen niet veel verder meer gekomen, zodat de idee van een 'onvoltooide revolu tie', die slechts door Perón kan wor den voltooid, nog in brede kring leeft. Verder is de peronistische vitaliteit zeker ook in de hand gewerkt door de vaag- en rekbaarheid van de peronisti sche ideologie het zogeheten justicia- lismo. dat Perón in staat stelt zich aan alle wisselende situaties aan te passen en vrijwel alle groepen in de maatschappij van alles te bieden en beloven. Het justicialismo is door Perón zelf wel eens omschreven als 'een Derde Positie, die zich afhankelijk van de specifieke situatie in het centrum, links of rechts bevindt.' Het justicia lismo is daarom op zeer uiteenlopen de wijze beschreven, onder meer als een voorganger van het 'nasserisme', 'arbeidersdemocratie' en ook vaak als 'een Argentijnse variant van het fas cisme'. Maar, zo voegt de bekende politicoloog Lipset aan dat laatste toe, 'dan is het een links fascisme, omdat het is gebaseerd op sociale groepen, die zich anders tot socialisme of com munisme zouden keren als uitlaat voor hun frustraties.' Maar van erg veel belang is dat getheoretiseer niet eens, omdat de kloof tussen peronisti sche theorie en praktijk wel erg groot was. Religieus Tot slot kan de peronistische levens vatbaarheid nog verklaard worden door het pseudo-religieuze karakter van de beweging. Zoals dat onder meer tot uiting kwam in het gewijde karakter van de massa-bijeenkom'ten met hun peronistische symboliek, de peronistische feestdagen, gedenkte kens en monumenten. In hoeverre Perón (Bevrijder van de Republiek, Geniale Leider, Opperste Leider, Schepper van het nieuwe Argentinië), alsmede de nog in Madrid achter gebleven gebalsemde resten van zijn fameuze vrouw Evita (Geestelijk Hoofd van de Natie. Moeder der On- schuldigen en Beschermvrouwe der ontheemden) de Argentijnen nu nog in vervoering kunnen brengen, zal dezer dagen blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9