olitie trad op tegen akers zonder idracht burgemeester Een blinde leraar is echt niet onmogelijk Hasj en marihuana legaal in handel Zelfstandige kan zijn eigen vrouw voordelig 'huren' Verkiezingen in kerkdienst mbertuskerk ft dicht RUIM 600 BLZ. SPANNING EN AVONTUUR VOOR EEN UITZONDERLIJK LAGE PRIJS Conflict in oogkliniek Man bekent moord op 10-jarig kind Het weer 'Werken zonder kijken': gehandicapten in de aanval «ft [Iff/KWARTET ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 feGEN Mag de politie tegen krakers van een leegstaande woning optreden? De Nijmeegse [meent van wel, getuige haar actie tegen twee van de zes gezinnen die door de Bond van Woning- Wen in een aantal huizen van de nieuwbouwwijk Tolhuis in Nijmegen zijn ondergebracht. En Dg er bij dat optreden in de nacht van maandag op dinsdag volgens de gedupeerden niet zacht- toe. ADVERTENTIE bewuste maandag om zeven vonds vernamen enkele leden Bond Van Woningzoekenden college van b en w van n gehoor zou hebben gegeven verzoek van de Woningbouw- ng Nijmegen, eigenaresse van en om het water en de elek- naar de gekraakte woningen luiten. Nog geen uur later de bond opnieuw twee leeg- woningen. diezelfde nacht politie een inval bij twee iden. de bewoners, de heer ten vertelt: 'Rond één uur 's re lagen al ruim twee uur in ^rde ik opeens een enorme ik keek naar buiten en zag twintig politiemannen staan, iuw ruim acht maanden zwan- nog. Geen twee minuten len vijf politiemannen in de één van hen rukte de in het bed af, mijn vrouw :h een ongeluk, zonder enig in schaamte zeiden ze dat we jesten aankleden. Dat deden 'e vijl de vijf politieirfannen er- hi ven staan, Zij weigerden de ner te verlaten'. te itig politiemannen ontruimden uizen, de bewoners van de ,6 vier huizen kregen proces ver- n it :r pt d Van Woningzoekenden heeft klacht ingediend bij de Nij- officier van justitie, mr. Hol- Volgens de Bond en haar iiin, mr. J Soons, hebben de enten in strijd met alle wet- ndeld. Sinds de uitspraak van Raad is kraken van een ig leegstaand pand niet straf- anti-kraakwet is al opgesteld, g niet door het parlement men. De Nijmeegse politie handelen in overeenstem- et de woonruimtewet (art. 1) staat dat niemand een huis rekken zonder een woonver- en dat bij overtreding de 1 aag ingrijpen. Maar in art. 22 e elfde wet staat dat de politie hi p bevel van de burgemeester ndelen. ievel emeester mr. de Graaf van ontkent in alle toonaarden een bevel tot ontruiming zop -gegeven. De inspecteur van egt daarom dat de agenten de op heterdaad betrapt hebben, rechtsgrond vormt. Maar de zaten om acht uur 's avonds fcningen en de politie trad vijf tr op. Het begrip 'op heter- Irapt' is erg ruim genomen, g waarom de politie niet tot e|ende dag heeft gewacht is de voorzitter van de Bond ^Jningzoekenden 'Koos van Zo- gj bisschop Bluyssen het vanzelf- d vindt dat mensen bijzonder zijn aan hun kerkgebouw is hij n oordeel dat de parochianen mg hadden moeten begrijpen gaarden. k' (rmalige kerkbestuur heeft de n' ig niet aanvaard en in ver- 93prmee op 30 september jl. een aanhangig gemaakt in Rome. door de Romeinse instanties l0fen uitspraak is gedaan, zal iJ&or het bisdom noch door het lu tuur Gestel-Zuid verandering 4 aangebracht in het kerkge- "Kerksluitingen zijn niet onze r meent bisschop Bluyssen, 'het er larde noodzaak'. Ter illustratie eJ hij aan dat als de helft van de °%ense kerken gesloten zou wor- nog voldoende plaats over zou 'voor het huidige aantal kerk- Bovendien lijden de Eindho- 1 berken jaarlijks een groot ver- 1971 een half miljoen gulden laar naar alle waarschijnlijk- ve5 l°n. 'Als we er van doordron- i dat er kerken gesloten moe ien, moeten we ook de moed te aan te wijzen', aldus bis- "uyssen. In Eindhoven is dat m geschied door een commis- deskundigen, die in 1970 het 'Een kerk vraagt ruimte' 'mengesteld. Bisschop Bluyssen nmiddels toegegeven dat een a' ogische en sociologische bena- van de sluiting van de Lam- achterwege is gebleven, n issing van het bisdom is in de g' jusparochie ingeslagen als een ^middellijk na terugkeer in - 'en gisteravond hebben het ac- d en het voormalig kerkbe- Kj beraden. Mogelijk dat er >o hedsdienst zal plaats vinden, I j 'l is vandaag nog onderwerp meren, gemakkelijk te beantwoorden: 'de wijk is nog niet afgebouwd, ruim 60 bouwvakkers zijn er iedere dag bezig, deze bouwvakkers hebben een comité gevormd dat zich solidair met de krakers heeft verklaard, (wij wil len niet alleen werken om huizen te bouwen, maar ook om erin te kunnen wonen) was hun slogan. De Nijmeeg se politie vreesde relletjes in de hand te werken door overdag op te treden onder het toeziend oog van de bouw vakkers'. Deze solidariteit van de bouwvakkers heeft ook al tot gevolg gehad dat een bouwvakker die een kop thee in de woning van een kraker dronk, op staande voet werd ontslagen. Dat was dan het zoveelste geval in een lange rij van onverkwikkelijkheden, die zich in de afgelopen twee weken van de kraakactie in de wijk Tolhuis heb ben voorgedaan. De eersten in deze rij vormden een groot aantal treiterij- en van de politie, zoals de voorzitter van de Bond. Koos van Zomeren het omschrijft. Zo heeft de Nijmeegse politie nachtenlang met felle lampen op de gekraakte huizen staan schij nen, waardoor de krakers geen oog dicht konden doen. Het laatste minder fijnzinnige feit speelde zich afgelopen donderdaga vond af. toen de woordvoerder van de progressieve fractie van.de Nijmeegse raad. de heer Serree, het deed voorko men alsof de hele actie door de progressieven georganiseerd zou zijn, terwijl het toch de Bond Van Wo ningzoekenden is geweest die het ini tiatief nam. De heer Serree zei vele malen met krakers te hebben gespro ken terwijl zij de naam van Serree niet eens kenden. Toch was het niet de bedoeling van de Bond Van Wo ningzoekenden zoveel conflicten te veroorzaken. Koos van Zomeren zegt vele malen dat de bond deze actie had bedoeld als een aanknopingspunt voor b en w, woningbouwvereniging en de bond om een gezamenlijk verzoek aan minister Udink te doen, waarin ge vraagd zou worden de huren met name in de wijk Tolhuis te verlagen en zodoende een grote groep 'crepeer- gevallen' aan een huis te helpen. Ondaks een kleine huurverlaging staan immers nog altijd 150 van de bijna 300 woningen in Tolhhis leeg. Met een kale huur van 400,- gulden zullen die woningen nog wel lang onbewoond blijven. De voorzitter van de woningbouwvereniging Nijmegen voelde echter niets voor dit gezamen lijk verzoek aan Den Haag. Hij noem de de Bond Van Woningzoekenden een Marxistisch-Leninistische groep, terwijl volgens Koos van Zomeren het enige doel van de bond is, op te treden tegen de schandalige woning- politiek in Nederland, waardoor in vele gemeenten huizen leeg staan en tegelijkertijd enorme wachtlijsten voor redelijk betaalbare woningen be staan. De bond heeft daarom zes ge zinnen in de Tolhuis-woningen gezet die echt wel tot de meest tragische gevallen gerekend moeten worden. Slaapkamerpolitie De familie ten Brinke heeft bijvoor beeld als enige wens 'een ruime ka mer waar ons kind kan opgroeien'. In een'voorgaande woning, één kamertje, zat de schimmel op de muur. Mijn heer en mevrouw Weijers leefden ruim anderhalf jaar gescheiden; beide woonden bij hun ouders in, hun kind sliep bij de ouders van mevrouw Weijers in een vochtige kamer, het kind had doorlopend aanvallen van bronchitis. De familie Weijers zal niet lang in het kraakpand wonen, dat beseft zij ook wel. Maar waar ze daarna naar toe moeten is een vraag. De heer Weijers zegt dan ook: 'Het is toch te gek dat je in het Nederland van vandaag alleen een kind kan laten opgroeien wanneer je veel geld hebt.' Van een verslaggever. DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Democratische Mid den-Partij heeft besloten een uit zendbureau voor vrouwen van zelfstandigen op te richten. Via dit bureau kan dan een zelfstan dige zijn vrouw als uitzend kracht in zijn bedrijf laten wer ken. De voorzitter van de DMP, het tweede-kamerlid Jac. H. de Jong, zei gisteren dat de oprichting van het uitzendbureau een ge volg is van de ongelijke behan deling van de vrouwen van zelf standigen, die in het eigen be drijf meewerken vergeleken bij gehuwde werkende vrouwen in loondienst. Als een zelfstandige zijn eigen vrouw, die bij het uitzendbureau op de loonlijst staat, gaat 'lenen' wordt een einde gemaakt aan la cunes in de wetgeving, zowel op fiscaal als op sociaal terrein, al dus de heer De Jong. Die vrouw kan dan aanspraak maken op kinderbijslag voor de eerste twee kinderen om een voorbeeld te noemen. Zelfstandigen krijgen voor die eerste twee kinderen geen bijslag- UTRECHT (KNP) De werkgroep 'Kerk en ontwikkelingssamenwerking' van de raad van kerken in Nederland heeft samen met het Hervormd city pastoraat te Rotterdam een model op gesteld voor kerkdiensten op zondag 26 november, de zondag vlak voor de verkiezingen. In dit model staan de zaken van ge rechtigheid en vrede centraal. Er wor den een vijftal punten genoemd die, vanuit het Evangelie gezien, bij de verkiezingen voorop zouden moeten staan. Met dit model wil de werk groep van de Nederlandse raad van kerken de plaatselijke kerken van dienst zijn, wanneer zij de kerkgan gers op hun verantwoordelijkheid in zake vrede, gerechtigheid en recht vaardige verdeling van de welvaart willen wijzen. Het model is voor ieder een verkrijgbaar bij het secretariaat van de werkgroep 'Kerk en ontwikke lingssamenwerking', Cqrnelis Hout manstraat 17. Utrecht, tel. 030-710614. (ADVERTENTIE) ze correspondent ,e|0VEN De St. Lamber- e in Eindhoven blijft ge- Dit heeft mgr. J. Bluyssen, K ip van 's-Hertogenbosch S vond meegedeeld aan de 'J P. Verdonk en Th. Peters, 1 ievelijk voorzitter en Se van het voormalige kerk- In deze drie spannende jeugdboeken, WIJ DOKEN IN DE JUWELENBAAÏ, PIRATEN OP DE ZEEBODEM en TOEN KWAMEN DE HAAIEN, worden de avonturen beschreven van Jörg Timm en Ben Miller, twee jonge sport- duikers die elkaar tijdens een vakantie op Majorca leren kennen. Af en toe vergezeld van hun vaders gaan z(j in het Middellandse Zeegebied op onderzoek uit en doen daarbij de meest wonderlijke, soms beangstigende, maar altijd leerzame ontdekkingen. De boeken zijn geïllustreerd met 75 prachtige natuurfoto's, die een beeld geven van het boeiende leven onder de zeespiegel. Totale omvang 616 pagina's. In fraai gebonden uitvoering. Nu slechts 5,50 per deel. Ideaal voor zoon of kleinzoon! „Het opmerkelijke in deze boeken is de mengeling van verhaal en instructie over het duiken. Achterin zijn tekeningen van duiktekens en -apparatuur te vinden. Een 75-tal mooie foto's verlevendigen het geheel niet weinig". TROUW „Een steeds groter aantal liefhebbers van de diepzeesport gaat omlaag met duikbril en snorkel. Voor die liefhebbers van de diepzeewereld zijn deze vlot geschreven werken van de Duitse schrijver Siegfried Schlieter. Alleen van wege de unieke foto's hun prijs al waard". DE GOOI EN EEMLANDER „Met stijgend genoegen hebben wij deze drie aanbevelenswaardige boeken ge lezen Laten alle jongens en meisjes die met vakantie gaan deze boeken in hun bagage stoppen. Die vakantie en zijzelf kunnen er alleen maar beter van worden." BOEKENGIDS Uniek aanbod 12,- voordeel! Tot voor kort was de prijs van deze boeken afzonderlijk 9,50 per deel, maar wie alle drie delen ineens aanschaft betaalt nü slechts 5,50 per deel en be spaart dus 3 X ƒ4,— 12,in totaal. Een belangrijk voordeel! Profiteer van deze unieke aanbieding door gebruik te maken van de bestelbon. Zend deze, voorzien van uw naam en adres, aan uw boekhandel (in een open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER - ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel WLJ DOKEN IN DE JUWELEN- BAAI; PIRATEN OP DE ZEEBODEM; TOEN KWAMEN DE HAAIEN; door Siegfried Schlieter. Compleet 5,50 per deel. Doorhalen wat u niet wenst. BESTELBON Naam: Straat: Plaats: DatumCP 2 U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Onze telefoonnummers z(jn (05170) 2120 en 2469; b.g.g. 2436. Werkgroep ARP: DEN HAAG Er moet spoedig ruimte komen voor een legaal experiment met het beschikbaar stellen van cannabisprodukten (hasjiesj en marihuana). Zolang het niet zover is, dient het gebruik van deze drugs als een over treding en niet als een misdrijf te worden gezien. Dit heeft een werkgroep van de ad viesraad van de Kuyperstichting, het wetenschappelijk instituut van de ARP, bepleit in een nota. De groep oordeelt, dat geëxperimenteerd zou kunnen worden door middel van een staatsmonopolie voor de verkoop van de cannabisprodukten. De produkten moeten van goede kwaliteit zijn, en tegen een redelijke prijs worden aan geboden. Voor de afzet van deze drugs zou een beperkt aantal verkoop punten moeten komen. Verkocht kan alleen worden aan geregistreerde ko pers van zestien jaar en ouder. Zij kunnen per vastgestelde periode een bepaalde maximum-hoeveelheid kopen. De werkgroep bepleit voorts: een ver antwoord gebruik van genotmiddelen te bevorderen door voorlichting en vorming, de reclame voor alcohol- en tabaksgebruik terug te dringen en het beleid te verscherpen inzake de illega le handel in gevaarlijke drugs, inclu sief de psychofarmaca De werkgroep stond onder leiding van W. M. van Andel, commissaris van politie in Den Haag en chef van hel bureau zeden- en kinderpolitie. Ver der maakten er deel van uit: drs. Th. M. Hartkamp-Suurmond, kinder psychologe uit Schalsum, mr. B. de Hoogh, substituut-officier van justitie in Utrecht, drs T. Jongsma, genees heer-directeur van 'Nieuw Hoog-Hul- len' in Eelde, mr. J. G. H. Krajen- brink van de Kuyperstichting, L. Nienhuis, hoofdinspecteur van politie in Amsterdam, die het Vondelparkde tachement leidde, en T. Rienks, hoofdjeugdleider Anker-Ymca in Am sterdam. Van onze correspondent NIJMEGEN Op de afdeling oogheelkunde van het universi tair St. Radboudziekenhuis in Nij megen bestaat een conflict tussen de verpleegkundige staf en het hoofd van de afdeling prof. dr. J. van den Heuvel. Van de veertien stafleden hebben er zeven hun ontslag aangeboden. Om een eind te maken aan de moeilijk heden is besloten zo snel mogelijk de leiding te versterken en de verpleeg kundige bezetting po het vereiste peil te brengen. Bovendien zal het aantal beschikbare bedden worden aangepast aan de capaciteit van het ogenblik. Dit hebben bestuur en directie van het zie kenhuis gisteravond meegedeeld. KERKRADE De politie van Kerk- rade heeft gisteravond de 21-jarige mijnwerker J.M. gearresteerd, die heeft bekend de 10-jarige Jozef Sister mans uit Kerkrade te hebben ver moord. In Kerkrade werd al sinds donderdagavond half negen naar het jongetje gezocht Hij was het laatst ge zien door zeven vriendjes met wie hij speelde in een autowrak achter een boerderij. Tot middernacht donderdagavond had den de ouders vergeefs naar het kind gezocht. Daarna waarschuwden ze de politie. Gisteren zocht de Kerkraadse politie, geassisteerd door brandweer en zestig leerlingen van de politie-oplei- dingsschool in Heerlen de hele om geving af. De zoekactie, waarbij ge bruik werd gemaakt van vele politie honden werd bemoeilijkt door sneeuw val. Tegen het invallen van de duister nis werd het lijkje van het jongetje in een hooimijt gevonden. Vriendjes herinnerden zich nu een man, waarmee het slachtoffertje zou hebben gepraat. Gisteravond nog werd de man aangehouden. Op de gemeente lijke vuilnisstortplaats vlak bij de boerderij had de politie gisterochtend wel een kledingstuk van de jongen ge vonden. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Blinden en slecht-zienden hebben liet bijzonder moeilijk bij het veroveren van een betrekking in deze maatschappij. Om deze reden heeft het aca demisch genootschap 'Petronella Moens' ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan het boekje 'Werken zonder kijken' laten verschijnen. Vandaag wordt op een lus trumbijeenkomst van het ge nootschap in Utrecht dit boek. dat een beter inzicht wil ge ven in de arbeidsmogelijkhe den van afgestudeerde blinden officieel aangeboden. Het the ma van deze bijeenkomst is 'de visueel gehandicapte, zijn studie en zijn plaats in deze maatschappij'. De lustrumuitgave van het ge nootschap, dat zich een lande lijke kring van blinde en slechtziende intellectuelen en kunstenaars noemt, is uniek geworden. Behalve een korte inleiding, waarin een aantal maatschappelijke en andere moeilijkheden van de blinden worden geschetst, bestaat 'wer ken zonder kijken' uit een aantal getuigenissen van blin den, die er in slaagden een behaalde positie te bevechten. Mej. drs. A. M. Fontein, mr. S. C. M. van der Klei en drs. G. C. A. Klerken zorgden voor een aantal vaak ontroerende, beschrijvingen. De algemene en helaas ook officiële opvatting is, dat een blinde docent voor de klas een onmogelijkheid is. Een leraar geschiedenis vertelt evenwel, dat hij elf jaar lang met in tens genoegen les heeft gege ven. Hij vervolgt: 'natuurlijk heb ik 101 malen de vraag moeten beantwoorden: 'maar hoe kan dat nu?' 'Hoe doe je dat dan?' 'Maken de kinderen geen misbruik van de situa tie', 'hoe doe je het nu met de orde? en dat soort vragen meer. Het wonderlijke is, dat niemand ooit vraagt: geef je goed les? Als je hierover gaat nadenken, kom je tot de merk waardige ontdekking, dat voor de meeste Nederlanders het onderwijs in de eerste plaats een soort ordebewaar der of kinderoppasser schijnt te zijn'. In de aanval Samensteller mr. Van der Klei zegt: 'ik ben er van overtuigd, dat de persoonlijkheid voor het vervullen van de betrekking altijd belangrijker is dan de handicap'. Over de docente Frans wordt geschreven: 'het lesgeven levert geen moeilijk heden op. Een leerling achter in de klas let op de vingers die omhoog gaan. Een ander zorgt voor de apparatuur; band recorders en projector. Deze docente kon echter met moei te een tijdelijke betrekking krijgen. Zo zijn er méér spre kende verhalen. Het heeft er veel van, dat de blinden met 'Werken zonder kijken' in de aanval zijn ge gaan. Bijvoorbeeld, de be drijfsjurist: 'het reizen in bin nen- en buitenland, hetzij met anderen of alleen levert geen bezwaar op. Door het gebruik maken van taxi's, de service op vliegvelden en het maken van goede afspraken zijn even tuele begeleidingsproblemen steeds oplosbaar, zonder dat daaraan extra kosten zijn ver bonden. De hoeveelheid der door mij behandelde zaken is, voorzover ik dit kan beoorde len gelijk aan die van mijn Maatschappelijke onderschat. mogelijkheden van de blinde worden ziende collega's. Sprekend is bok het verslag over het werk en de loopbaan van wijlen prof. mr. A. R. de Bruyn, geschreven door zijn echtgenote. Zijn oud-leerlin gen boden de blinde hoogle raar in de notariële weten schappen de bundel opstellen 'Waarvan akte' aan. Van deze bundel werd zoveel verkocht, dat de opbrengst een bijdrage kan vormen in de verschijning van 'Werken zonder kijken'. Het genootschap 'Petronella Moens' was, vooral bij de op richting, een elitaire club, die in het Amsterdamse Trippen huis vergaderde. Het elitaire karakter is er nog niet uit maar voorzitter mr. O. Akker man zal vandaag verklaren, dat wat hem betreft het laat ste lustrum zal zijn, omdat het genootschap zal integreren met de bestaande blindenhon- dcn. 'Werken zonder kijken', hoe nuttig ook, is ook elitair. Maar de integratie zal onge twijfeld ook een stimulans zijn om ook iets te doen voor de honderden blinden, be stemd voor de lagere beroe pen, die niet minder hard moeten knokken om een posi tie te veroveren. Deze proble men komen trouwens vandaag tijdens de lustrumviering uit voerig aan de orde. Ook het komende treekend ;al hei weer nog onstandvastig blijven. On stabiele Noordzeestromingen tussen een depressie boven noord-Scandina- vië en een hogedrukzone van oost- Groenland tot over de Britse Eilan den voeren buien aan. Deze worden boven het relatief warme Noordzeewa ter versterkt. Sommige buien kunnen met windvlagen gepaard gaan. Om zeven uur gisteravond meldde Saint Abb-s Head een noordwestenwind van gemiddeld acht Beaufort. Dit station ligt aan de oostkust van Engeland. De temperatuur in de bovenlucht was vrijdag in ons land overigens iets minder laag dan woensdag, toen nog min zevenendertig graden werd waar genomen. Op ruim vijf duizend meter boven De Bilt werd gisteren minus vierentwintig gemeten, boven Brussel minus twintig graden. In België waait op dat niveau een oostelijke, in Ne derland een westelijke wind (De Bilt achtenvijftig knopen oftewel kracht elf Beaufort). De atmosfeer boven Emden was minus d> ieëntwintig, bo ven Sleeswijk echter minus tweeën dertig graden. De wat hogere temperaturen meer naar het zuiden waren een gevolg van een depressie-ontwikkeling boven Frankrijk. Deze gaf bovendien een vrij omvangrijk sneeuwgebied, dat gis teravond om zeven uur ook Zuid- Limburg nog overdekte Maastricht meldde onafgebroken matige sneeuw val (neerslag over de afgelopen twaalf uur: twaalf millimeter). Het zelfde weertype meldde ook Keulen bij een temperatuur van nul graden Celcius (afgetapte neerslag dertien millimeter). In Saarbrticken, dat in de warme lucht lag van elf graden Celci us werd drieëntwintig millimeter re gen gemeten, in Lillë achttien milli meter en in Reims zesendertig milli meter. We zien voor vandaag en morgen temperaturen aan de lage kant. Met middagwaarden van vier d zes graden zal het wel bekeken zijn en in de nacht is er wat grondvorst mogelijk, waardoor natte weggedeelten glad kunnen worden. In de loop van zon dag zal een volgende oceaandepressie de regenkansen doen toenemen, waar na het begin volgende week wat zach ter wordt. WATERHOOGTEN. 19 nov. Vllsslngcn 0 00-1249: Haringvliet aan de Zeezijde: 1 23- 12.19. Rotterdam: 2.36-14.45; Schcveningen 0.58-13.21: IJmuiden: 1.35-13.56: Den Helder: 5.5148.09: Harlingen: 8.02-20.34; Delfzijl: 9 51-22.37 20 november: Vlistingen: 0.47-13.01: Haring- vliet aan de Zeezijde: 2.13-14 40; Rotterdam: 3 26-15.38: Scheveningen1.5C-14.10; IJmui den 2.23-14.43; Den Helder: 6 49-19.10; Har llngon: 8.57-21.30: Delfzijl: 10.49-23.27.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5