'adrhonc wacht nog met ekendmaking van elftal om Okker n eindstrijd egen Ashe Prisim in zilver! Prof kan nu zelf sponsor zoeken Brazilië geplaatst bij wereldkampioenschap zeskens en Cruijff weer geheel fit Supportersclub voor Oranje Nieuwe zeilklassen op Olymoische Spelen Australische topzwemmers niet naar WK Raymond Ceulemans heeft zenuwinzinking Damtitel weer voor RDG België houdt eerste plaats stevig vast Ex-voetbalprofs eisen ww-uitkering UW/KWARTET ZATüKDAG 18 NOVEMBER 1972 SHDHT '125 K.25 j Frantisek Fadrhonc rekent dat zowel aanvoerder Johan ff als Johan Neeskens in de 52e i de belangrijkste ooit gespeelde edstrijd tussen België en Neder- in België kunnen uitkomen, jff speelt', zei de bondscoach gis- i tijdens een persconferentie, die (t KNVB-sportcentrum te Zeist gehouden. 'We hebben alle me rking van Ajax gehad, dat hem ig tegen FC Den Haag niet heeft iteld. De medische behandeling iera is perfect geweest. Neeskens eigenlijk een kwade zaak. Aan- rfijk ten minste. Alles is nu lelderd en hij zal op volle kracht ffl.' el er dus voor de bondscoach elijk veel duidelijker is gewor- zal hij het elftal dat morgcna- om 19.00 uur in Dcurne tegen eigen aantreedt, niet eerder vrij- i dan op een moment kort voor tflrap. 'Ik speel geen verstopper- "iei hij. 'Vanavond vertel ik de jrs hoe het elftal is samengesteld, oet er nu eenmaal rekening mee tn dat er onverwacht nog iets gebeuren.' lonc maakte ook dit keer weer de bijeenkomst zijn eigen show. De vermoedelijke opstellingen zijn: BELGIË Piot Vandendaele Van Moer Dockx Heijlens Dewalque Vandendaele Thissen Verheijen Semmeling Van Himst Lambert Scheidsrechter: Walker (Eng.) Keizer Cruijff Wery Van Hanegem Neeskens De Jong Krol Mansveld Hulshoff Schneider Van Beveren NEDERLAND wcombe verliest in tivee sets: 6-4,7-6 onze speciale verslaggever TERDAM Tom Okker heeft een nieuwe wens van het Neder- sètennisvolk gerealiseerd: hij bereikte gisteravond de finale van ifaalfde toernooi om de wereldtitel der profs. Het geëxalteerd ende, steunende en juichende publiek was er getuige van hoe de vende en al zo lang verloren tennis-zoon in twee boordevol span- gepropte sets met niemand minder dan de lange John New- te, de ongekroonde koning van het profgezelschap, afrekende: 7-6. Okker staat hierdoor in de finale tegen Arthur Ashe, die :r op de dag Mark Cox versloeg. De twee Belgische journalisten die naar de bossen van Zeist waren geko men, maakte hij niet veel wijzer. Met de vraag: 'Vertel eens, hoe is de situatie in België?' poogde hij zelfs de gasten in zijn problematiek te betrek ken. Tevergeefs overigens, want het tweetal had allerminst de reis ge maakt om de Nederlandse bondscoach terwillc te zijn. 'Speelt Nederland in dezelfde opstelling als tegen de No ren?' probeerde een van hen voorzich tig. Fadrhonc dacht na, scheen wat te willen zeggen, doch haalde vervolgens toch maar de schouders op. 'Zeg dan ten minste wie een eventuele straf schop moet nemen', probeerde de an der. 'Dat is slim', bulderde Fadrhonc, 'dan weet je ten minste wie zeker speelt.' Indien Johan Neeskens inderdaad in de 103e 'Derby der Lage Landen' kan Uitkomen, is het waarschijnlijk dat het oranjeteam weinig zal afwijken van de ploeg, die op 1 november de Noren met 90 terugwees. De kansen van de toen teleurstellende Theo I'ahlplatz staan daarbij het zwakst. Vervanging door de Fevenoorder Henk Wery is lang niet uitgesloten. Wery zelf rekent er min of meer op in de Hel van Deurne, waar het vuur al zo'n tiental jaren is getemperd, doch de vlammen nu weer hoog zul len oplaaien, zijn twaalfde interland te kunnen spelen. 'Het blijft een vraag', zei hij wat voorzichtig, 'maar in mijn hart reken ik er toch op.' Van de zeventien spelers die Fadr honc heeft geselecteerd een man moet nog afvallen omdat volgens de reglementen de ploeg met de reserves slechts zestien man mag tellen heeft er slechts een in het stadion De Bosuil de sfeer van het veld geproefd: Piet Keizer, speelde in 1967 mee toen België met 10 won. De betonverdediging van de Belgen ken nen de andere spelers slechts van overlevering. anmng school vooral in het feit et een partij was. waarin alles nippertje werd beslist. Slechts :eer in het zeventig minuten de gevecht bijgewoond door ationale voetbalelftal werd ervice-game doorbroken: in de game van de eerste set verloor «nbe, die reeds vijf eerdere edi- :an het WCT-circuit won, zijn Dat was voldoende voor Okker e eerste set te winnen: 6-4. imbe, in topvorm een man met istuitbare eerste klap, worstelde met zijn service, die slechts inging. Okker daarentegen zijn opslag weliswaar wat krach- binnen de perken, maar sloeg ipmerkelijke precisie. Ook zijn e opslag, die dank zij veel slice ok spin erg verraderlijk was, Newcombe nog voor problemen, n de tweede set overheerste het e-geweld, hoewel Okker wat moeilijkheden kreeg. Deson- was er een time-brake voor om de beslissing te brengen, eslissing die viel toen Newcom- matchpoint (6-5) een dubbele sloeg. Okker: 'Ik zag niet zo die time-brake op. Het eerste erloor ik inderdaad nogal vaak time-brake, maar dit jaar haal 1 gunstiger percentages', staat hiermee voor de derde dit seizoen in een WCT-finale. ee voorgaande keren verloor hij, m een keer tegen Arthur Ashe. 'Voor Ashe geldt in feite het- als voor Newcombe: in topvorm je weinig tegen ze uitrichten, als hun eerste service niet zo doorkomt, heb ik kansen op de e Bovendien heb ik gezien dat op deze baan niet zo snel is*. Jthur Ashe het ergens aan te n heeft gehad dat hij de finale tt Rotterdamse profgebeuren be- zijn het zeker niet de aces die in racket kwamen en nog min- tn het aantal eerste opslagen dat "sloeg in de strijd tegen Cox. gestoken in een blauw shirt, e zwarte polsbandjes, okerkleu- ennisbroek en geel gebiesde sok- die fraai tegen zijn gebruinde benen afstaken, ontbeerde ditmaal de bominslagen, waaraan hij de bijnaam 'Aces Ashe' te danken heeft. Slechts zeven maal in drie lange sets kon de stugge Britse volhouder Mark Cox er zijn racket niet tegenaan krijgen. Een te verwaarlozen klein antal voor de man. die vier jaar geleden de titel van Forest Hills veroverde, maar we gens de amateurbepalingen van toen Okker de centen moest laten. De instandhouding van het voor de Hunt-onderneming karakteristieke rangen-en-standen-systeem. die de Amerikaan met een overwinning van 63, 26. 75 bewerkstelligde, was gebaseerd op andere kwaliteiten. Aller eerst op een juiste beoordeling van de tegenstander. Ashe retourneerde hoofdzakelijk kort naar de zijlijnen, waardoor Cox gedwongen was door de knieën te gaan. Dat ging hem niet zo best af Zoals de meeste proftennis sers acht Cox het onnodig speciale aandacht aan zijn conditie te beste den. Hij is een aanhanger van het axioma: 'Wij houden onze conditie wel op peil met het spelen van wed strijden.' Dat zoiets gevaren inhoudt bewees Cox met moeizame knievallen naar lage ballen. Een set lang werkte dat in het voordeel van de Amerikaan. Toen echter stapte Ashe af van de zuinige speelwijze. Zijn slagen werden dieper en dieper. Prompt kreeg hij lik op stuk van de blonde, hardwer kende Brit. die vanaf de achterlijn ziedend hard retourneerde. In minder dan geen tijd was Ashe zijn -eerste opslag van de tweede set kwijt en daarna ook nog de vierde. Een nieu we doorbraak in de derde game van de derde reeks bracht hem in ernstige moeilijkheden. Cox kwam op 31 en maakte aanstalten de partij uit te Tom Okker serveren. Maar vanaf dat moment ver anderde Ashe. die er nogal ongeïnte resseerd had bij gelopen, in een tijger. De Brit verzette zich uit alle macht, maar capituleerde opliet derde game- point: 33 Bij 54 en 65 zette Ashe zijn tweede aanval in. Ten koste van alles wilde hij een tiebreak en alle daaraan verbonden risico's ver- ZEIST (ANP) Het Neder lands elftal, dat staat voor de taak zich te plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap 1974, krijgt binnenkort weer de steun van een officiële supportersclub Nederlands elftal, een organisa tie, waarvoor de stichtingsvorm is gekozen. Deze stichting, waar van het voorzitterschap berust bij de heer Van Heest uit Haar lem. stelt zich tot doel de presta ties van de spelers te stimuleren en het coördineren van de be langen van de supporters. De leden van de nieuw club krij gen onder meer faciliteiten bij het bezoeken van wedstrijden van het oranje-team in binnen- en buitenland. De baten zullen in overleg met het bestuur van de KNVB, waarvan een aantal leden de raad van advies vormt, worden gebruikt ten nutte van het nationale elftal. LONDEN (ANP) De internationale zeilunie (IYRU) heeft in Londen be sloten de 470-Jnllen en de Tornado's op te nemen het Olympisch pro gramma. Deze beide klassen komen in plmts van de Draken en de Stars, die iel nog bij waren. Ook de Tempest liepen ernstig ge vaar te worden geschrapt, maar bij de uiteindelijke stemming kreeg deze boot nog juist zes stemmen meer dan de Draak. De Olympische klassen zijn nu: Soling, Tempest, Flying Dutch man. 470, Finnjollen en Tornado. ADVERTENTIE PRISMA Prisma echt zilveren dames horloge met zilveren f)t)P schakelband AJL* Reeds zilveren horloges verkrijgbaar v.a. 145,-. mijden. Het resulteerde in een rits matchpunten. waarvan hij uiteindelijk het zevende benutte. Halve Finales: enkelspel- Arthur Ashe tVS)- Mark Cox (GBr) 6-3. 2-6. 7.5: Toni Okker Xed)-John Newcombe 'Aus> 6-4. 7-6. Kwart finales: dubbelspel Newcombe Emer son (Aus)-Maud 'Stockton <ZAf/VS) 6-3. 3-6. 6-3 [p Rijnders ichien over ind naar huis 'GE (ANP) Het gaat naar Rdigheden goed met Nico ïs. Gisteren deelde een woord- h" van het Sint-Jans-hospitaal in mee dat de voetballer, die af- fn zondag tijdens FC BruggeFC door een hartinfarct werd ge- li. nu definitief buiten levensge- 1 Wel wordt Rijnders nog steeds voortdurende controle gehouden, tijn behandelende arts was opti- ch gestemd. Men verwacht dat de landse ex-international over on- een maand naar huis mag. DüSSELDORF (UPI) Volgens een van de leden van het organiserend comité voor het wereldkampioenschap voet bal in 1974 in Duitsland, is Brazilië een van de vier landen die geplaatst gaat worden bij de indeling van de poules. Volgens Hermann Joch, voor zitter van het comité, zullen er bij de loting voor de groepsindeling vier landen zo worden ingedeeld dat zij in de voorronden niet tegen elkaar zul len moeten uitkomen. Joch: 'Dit kunnen zijn Brazilië als huidige wereldkampioen. West Duits land, organiserend land en Europees kampioen, Engeland in 1966 wereld kampioen, de Britten moeten zich dan uiteraard wel kwalificeren en een an der Zuidamerikaans land. misschien Uruguay'. De loting voor de groepsin deling zal waarschijnlijk worden ge houden in januari 1974. Volgens het nu bekende programma zal Brazilië in ieder geval de openingswedstrijd spe len. De FIFA heeft eerder deze week het schema zoals de organisatoren dat hebben opgesteld goedgekeurd. Daar bij werd vastgesteld dat West-Duits- land in ieder geval in groep een speelt. Deze wedstrijden zullen plaats vinden in het Olympisch Stadion van West Berlijn of in Hamburg. Brazilië start in groep twee. De wedstrijden uit deze groep worden ;n drie steden gespeeld: Frankfurt, Gelsenkirchen en Dortmund. Groep drie zal spelen in Düsseldorf, Hannover en Dortmund terwijl groep vier gaat spelen in het Olympisch Stadion van München en Stuttgart. De Westduitsers hebben het bij het bepalen van het speelschema niet ge makkelijk gehad. In eerste instantie wilden nog meer steden wedstrijden organiseren voor het toernooi, maar zagen daarvan af toen bleek dat de stadions daarvoor allemaal ingrijpend verbouwd zouden moeten worden. Zo trok Keulen dat over een groot stadi on beschikt zich terug, toen bleek dat er vele miljoenen marken uitgegeven zouden moeten worden om enigszins te voldoen aan de eisen van het organiserend comité. Het programma is zo vastgesteld, dat zo weinig mogelijk wedstrijden tege lijk zullen worden gespeeld. Als voor beeld 'werd aangehaald, dat tijdens het Europees kampioenschap in Bel gië dit jaar bij de strijd om de derde en vierde plaats een wedstrijd die tegelijk met de finale werd gespeeld, Werkgelegenheid voor wielrenners groter DEN BOSCH De internationale limiet van minimaal 5 beroeps- renners per sponsor komt voor nationale wedstrijdëïï te vervallen. Dat betekent dat wielersponsors per 1 januari 1973 een willekeurig aantal renners mogen aantrekken. Wel blijft de internationale be paling van kracht voor buitenlandse wedstrijden. Hetgeen inhoudt dat een sponsor die minder dan 5 beroepsrenners aantrekt alleen in Nederlandse wedstrijden van de shirt-reclame kan profiteren. SYDNEY (Reuter) Er is een kans dal een aantal Australische topzwem mers niet zal verschijnen tijdens de wereldkampioenschappen in Belgrado (volgend jaar september). Veel Australische zwemmers zijn in Ameri ka gaan studeren, omdat zij daar op de universiteiten zeer goede facilitei ten krijgen. Om echter geselecteeid te worden zo is nu besloten, moeten de zwemmers in februari meedoen aan de nationale kampioenschappen. Dit is de uitkomst van een stemming die per post is gehouden onder d» leden van de zwembond. Er was een tweederde meerderheid nodig om de zwemmers zich ook in het buitenland in de nationale ploeg te kuncn laten zwemmen. Tot een meerderheid kwam het voorstel echler niet. Daarom bestaat de kans dat zwemmers als Graham Windeatt en Brad Cooper niet in Belgrado zullen verschijnen. De voorzitter van de bond van Nieuw Zuid Wales vond de uitslag van de stemming teleurstellend omdat 'het de herenploeg van Australië aanmerkelijk verzwakt Wat is er toch tegen om de bedoelde zwemmers in Amerika op tijd te laten zwemmen om zo een indruk te krijgen van hun kracht?'. ZEIST (ANP) De afdelingen Fries land en Drente van de KNVB hebben alle wedstrijden die voor dit weekein de in verband met de toestand van de terreinen in hun afdelingen op hel programma stonden (zaterdag- en zon dagcompetitie) afgelast. De sportcommissie van de KNWU besloot tot deze maatregel om de adspirant sponsors die maar een be perkt budget kunnen of willen be schikbaar stellen toch in de gelegen heid te stellen in de beroepswielren nerij actief te zijn. Dat betekent in feite dat de mogelijkheid tot werkge legenheid voor de Nederlandse profes sionals vergroot wordt. Eef Dolman: 'Nu kun je tenminste zelf op zoek gaan'. Deze verruiming van de sponsorbepa lingen is een van de resultaten van een bijeenkomst die de KNWU don derdagavond belegde met de profli centiehouders in Den Bosch. Bijster groot was de animo niet van de zijde van d e beroepsrenners. Van de 66 licentiehouders kwamen er slechts 20 opdagen. En dat waren voor het grootste gedeelte nog contractlozen. Het is ook deze marginale groep die de KNWU duidelijk maakte dat het instellen van een minimumcontract weinig of geen zin heeft. De unie wil aanvankelijk een minimumcontract van 3500-. exclusief ƒ2000,- materi aalkosten per jaar vaststellen. De beroepsrenners maakten echter duidelijk dat nergens zo sterk in de wielrennerij de economische wet van vraag en aanbod geldt. Om toch een bedrag te noemen werd 3500,- inclu sief materiaalkosten aangehouden. Een succesje was er nog weggelegd voor de aanwezige beroepsrenners toen de bezwaren tegen de coördina tor van de Stichting Bevordering Be- roepswielrennen Jan Derksen ter sprake kwamen. Vice-voorzitter Jo Fürster van de sportcommissie zegde toe binnen de SBB de zaak te zullen bespreken. En naar een andere coör dinator te zullen uitzien. Een voorstel tot egalisatie van het prijzenschema AMSTERDAM (ANP) De Belgische topbiljarter Raymond Ceulemans kampt met een ernstige zenuwinzin king en zal daarom niet meedoen aan het Europees kampioenschap voor lan denteams, dat woensdag a s. in Amers foort begint. Ceulemans heeft blijk baar de laatste tijd teveel hooi op zijn vork genomen, aldus zijn echtgenote. Vooral zijnb esluit om een zaak in Mechelen over te nemen schijnt te veel te zijn geweest voor dp Belgische grootmeester. Hij is nu onder dokters behandeling, krijgt zware medicijnen en heeft in de afgelopen dagen niets anders gedaan dan slapen. De Belgische wedstrijdleider van de internationale biljartbond Julien van den Bergh, is gisteren bij Ceulemans op bezoek geweest. Toen is het defini tieve besluit gevallen dat Ceulemans niet in Amersfoort zal spelen. In zijn plaats zal nu Emile Wafflard in het kader 71/2 uitkomen. Dienst plaats in het 47/2 wordt ingenomen door John van den Branden. DEN HAAG (ANP) Het Residentie Damgenootschap (RDG) uit Den Haag is voor de negende maal kampioen van Nederland geworden. De wedstrijd leider van de KNDB besloot gisteren alsnog de onbesliste partij uit de vori ge week zaterdag bij de stand 810 afgebroken wedstrijd tussen Almelo en RDG voor de Hagenaars gewonnen te verklaren. RDG zegevierde daardoor met 128 en de ploeg heeft daarmee drie pun ten voorsprong genomen op Twente's Eerste Met nog een wedstrijd te spelen (tegen Twente's Eerste) is RDG onbe reikbaar geworden. In 1971 was RDG ook kampioen van Nederland. Eef Dolman zelf zoeken (lagere prijzen voor de eerst aanko menden hogere van lager geplaatsten) zal nog binnen de sportcommissie worden besproken. AMERSFOORT België heeft giste ren weinig moeite gehad zich te hand haven aan de kop in strijd om het Europees kampioenschap biljarten voor landenteams. Voorlopig leiden de Belgen met 80 tegen Spanje. Alleen de partij in het driebandenspel moet nog gespeeld worden Oostenrijk toon de gisteren de zwakte van zijn natio nale ploeg aan. In de ontmoeting tegen Frankrijk moest alleen de Frans Gal- miche (71/2) zijn meerdere erkennen in een Oostenrijker. De uitslag van NederlandSpanje werd uiteindelijk 100. De laatste partij van donderdagavond tussen Van Bracht en Nadal werd door de Neder lander gewonnen. Van Bracht liet zijn tegenstander op 53 staan. Nederland bleef daardoor op een honderd procent score staan, gelijk met België. Gisteravond in de strijd tegen West- Duitsland kwam Nederland in eerste instantie niet verder dan 44 omdat Vet en Steures hun partijen in het libre en het 71/2 verloren. De strijd bij het driebanden moet de beslissing brengen. HEERLEN De kantonrechter uit Heerlen zal over 3 weken uitspraak doen of de ex-semiprofs van Limbur- gia (Brunssum) alsnog in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Een zevental spelers: Ger Gerards (Lim- burgia), Bert Isenborghs (Fortuna SC), Piet Hermans (MKC), Jan Jansen (Limburgia), Jos Winkels (SV Tree beek). Joop Deben (Limburgia) en Jan Beckers (zonder vereniging) wil len een schadevergoeding krachtens de genoemde wet, over de periode dat zij als semi-prof voetballers werkloos zijn geweest. Zoals bekend moest Limburgia bij de sanering van het betaald voetbal in 1971 de contracten annuleren. Ofschoon de ex-contractspelers zich hadden la ten inschrijven voor een werkloos heidsuitkering kwam men niet in aan merking omdat de aanmelding te laat was geschied. (ADVERTENTIEJ West-Duitsland spreidt wedstrijden zoveel mogelijk om toeschouwers niet af te schrikken slechts 800 toeschouwers aanwezig wa ren. De organisatoren willen dit soort toestanden voorkomen. Ook al omdat het toernooi heel wat toeschouwers zal moeten trekken om financieel te slagen. Al lijken die ■problemen dan ook weer niet zo groot, omdat er ongetwijfeld uit reclame en televisie rechten een zeer forse stroom geld richting Duitsland zal gaan. De toe gangsprijzen zijn in ieder geval mini maal 10 mark. Het maximum aan de kassa zal zijn 80 mark, voor de beste plaats tijdens de finale. Deze prijzen liggen beduidend beneden de prijzen die tijdens de Olympische Spelen wer den gevraagd De totale kosten van het wereldkam pioenschap zullen zo'n 247 miljoen mark gaan belopen. Van dat geld, wordt bijna eenderde gedekt door een garantie van de regering. Bestelbon verzoeke mij voor rekening te leveren via boekhandel: nu verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H, J. S. Bruins Slot voltooid met een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 216 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback 12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon kan worden opgezonden in open envelop zonder postzegel als u zó adresseert: Bosch Keunin^n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG straat: plaats: datum: 1972 (handtekening)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25