Dol van Himst: 'In Nederland is men verder dan wij omdat er zakelijker gedacht wordt' a mjJW/KWARTET ZATERD \G 18 NOVEMBER 1972 SPORT T23/K23 JOHAN CRUIJFF DE BAAS VAN FADRHONC door John Linse het betaalde voetbal is het een (slecht) ge- iruik geworden doorgebroken spelers ten koste aljes het scoren onmogelijk te maken. Epi host, ausputzer van FC Twente, scheen zich die ewoonte niet te herinneren, toen Johan Cruyff nkele weken geleden op het doel van Piet yirijvers afstormde. Drost, die vrijwel gelijk op neide met de Ajacied, liet zijn tegenstander ogestoord het strafschopgebied binnendringen en robeerde zelfs in die gevarenzone Cruyff met een lire sliding te blokkeren. Het lukte niet. Cruyff ntwcck Drost, scoorde fraai en was meteen latchwinnaar. faarom, zo luidde een indringende vraag, beriep e doorgewinterde prof. Dorst zich niet op niet oegestane, maar wel in het huidige profvoetbal ebruikelijke middelen om Cruyff af te stoppen? *n van de antwoorden werd aldus geformuleerd: Kijk, Drost, onlangs niet door bondscoach Fad- honc opgeroepen, aast nog altijd op een positie in ct Nederlands elftal. Als je in de gunst van adrhonc wil komen, moet je ook geaccepteerd orden door Cruyff. Want Cruyff is de baas var. adrhonc. Dus besloot Drost hem niet onderuit te llen'. Inzln? Niet helemaal. Afgezien van het feit, dat (rost zich in een duel FC Twente-Ajax nimmer il laten leiden door gevoelens die niet betrek ing hebben op de belangen van zijn eigen rerkgever, zit er wel een kern van waarheid in. ruyff geldt in de wandelgangen van het lommer rijke Zeist inderdaad als de baas van Fadrhonc. Officieel niet natuurlijk. Volgens de boeken is de KNVB nog altijd de werkgever van de bonds coach. Van die instantie toucheert hij maandelijks zijn salaris. Aan die instantie is hij verantwoor ding van zijn beleid verschuldigd. De praktijk is anders. Toen het bondsbestuur vorig jaar serieus overwoog Fadrhonc zijn congé te geven, er ettelijke vergaderingen aan wijdde, kwam de spelersraad van het Nederlands eftal in actie. Onder aanvoering van Johan Cruyff, de woordvoerder en het 'brein' van de spelersraad, werd er een aandoenlijke oppositie tegen de voornemens van het bonds bestuur georganiseerd. Fadrhonc moet blijven, wenste Cruyff, Keizer, Van Hanegem en Israël. En Fadrhonc bleef. Het bondsbestuur durfde zich niet tegen de wensen van die spelers te verzetten, want het is juist dat kwartet dat de kracht van het Nederlands elftal bepaalt. Tegen de haren van die spelers instrijken zou wel eens kunnen betekenen, dat de ambitie om het Nederlands elftal naar de eindronden van het wereldkampioenschap te voeren ernstig zou afnemen. En dat was wel het laatste wat het toenmalige bondsbestuur, dat toch al op talrijke fronten werd aangevallen, zich kon permitteren Cruyff, de 'baas van Fadrhonc'. Ook dat is uitc- aard extreem gesteld. Want Fadrhonc heeft wel degelijk invloed op de gang van zaken binnen de nationale formatie. Maar werd het Nederlands elf tal recentelijk nog van bovenaf bestuurd (Kessler). Fadrhonc heeft er prijs op gesteld de spelers meer verantwoordelijkheden toe te schuiven. 'Ik wil me graag opoferen voor het belang van 't Nederlands elftal', is een frase die frequent voorkomt in zijn emotionele betogen. In de samenspraak tussen bondscoach en spelers is Cruyff de centrale fi guur. Ter illustratie: in de bestuurskamer van Ajax riep Fadrhonc Cruyff laatst bij hem. 'Reop jij de jongens bij elkaar voor de centrale trai ning'. Cruyff: 'Welke jongens?' Fadrhonc: 'Dat weet je wel'. Waarna Cruyff zijn ploeggenoten, die officieel nog van niets wisten, waarschuwde. Cruyff ontleent zijn positie niet alleen aan de omstandigheid, dat hij tot aanvoerder van het Nederlands elftal is gepromoveerd. Meer nog door zijn steeds sterker wordende persoonlijkheid door z'n inmiddels befaamde schoonvader Cor Coster ontwikkelde zakelijke inzicht, rlsmede zijn voet- balkwalitciten. Johan Cruyff, Nederlar.c,s meest' gefeteerde voet baller, is eerzuchtig, wil internationaal dezelfde erkenning afdwingen als in Nederland het geval Is. Meent, dat daar het wereldknmpioenschap voet bal dé gelegenheid voor is. Cruyff jaagt niet alleen op Duitsland '74 vanwege zakelijke overwe gingen, er spelen wel degelijk sportieve ambities een rol. Over het Nederlands elftal, zijn positie daarin en meer aanverwante zaken gaat bijgaande monoloog. Natuurlijk koester ik wel nationale ivoelens. Als ik de keus had tussen leien voor het Nederlands elftal en tn Beneluxelftal, zou ik voor het erste kiezen. Als de voorwaarden nminste gelijkluidend zijn. Je bent eenmaal Nederlander. Wat zegt ij de Benelux nou? Die nationale evoelens laat ik tot op zekere hoogte leespreken. Ik zal een duidelijk on- erscheid maken. Veronderstel dat ik lorgen geselecteerd word voor de ederlandse ski-equipe. Dat zou ik eigeren. Is veel te gevaarlijk. Dat m ik eenvoudig niet verantwoorden, ijn beroep is voetballer. Uit die anche moet ik mijn verdiensten itten.' erzekering uist om die risicofactor heb ik in et verleden ook zo vaak geweigerd in het Nederlands elftal uit te imen. Vroeger moest je bij wijze m spreken op Schiphol nog je verze- ering afsluiten. Er was destijds to tal geen organisatie; geen passende geleiding. Daarom trok ik me voort- urend terug. Ik begreep ook wel, dat t niet zo leuk overkwam, dat ik me nstant distanciëerde. Maar mijn ge- ag was volkomen te verklaren. Kijk aar eens wat er met Joop de Jong is ibeurd. Die liep in het Nederlands ital een blessure op en heeft zich tergens op kunnen beroepen. Henk koot liep eveneens een blessure in nationale formatie op. Hij kreeg èl een uitkering, 't Heeft dus wel gehad. Voor iedereen. Punt is; etbal is ons beroep. Voor welke lectie je ook uitkomt, het móet Ikomen verantwoord zijn.' ""n houding heeft de relatie met de ormaldge bondscoach Kessler niet irstevigd. Dat kon ook niet. Er wer- !n wel resultaten van hem verwacht, aar hij ondervond van alle kanten genwerking. Is niet prettig. Maar gezien daarvan, ik geloof toch niet onze karakters geklikt hadden, en kwestie van verschillende menta- eiten. Kessler heet een man van sciplme, is dat óók. En een Neder- nder is in het algemeen niet zo steld op discipline. Dat is op zich et verwerpelijk. Hoeft ook geen be zwaar te zijn. Als er maar iets tegen het hanteren van discipline wordt gesteld. Maar dat was er niet. Nog maals. Geen honorering, geen dek king, alleen problemen.' 'Wat is discipline eigenlijk. Of wat voor effect heeft het? Vroeger werd er gezegd: je moet om half elf in bed liggen. Dat hoorde je dan aan en vervolgens zat je tot één uur op je kamer te kaarten. Nu zegt Fadrhonc: 'Ik stel voor dat we rond half elf naar bed gaan.' Dan kan het vijf over half elf worden, maar beslist niet later. Wat is beter? Anderszijds realiseer ik me dat bij een dergelijke benadering vijf jaar geleden alles volkomen uit de hand was gelopen. Je wist toen niet eens wat dit vak inhield. We stonden aan het begin van een zeer snelle ontwikkeling.' 'In de periode Kessler waren we ge woon niet volwassen genoeg om te beseffen waar we mee bezig waren. Wat hadden we voor een ervaring? Niets. Ik herinner maar even aan onze eerste Europa Cupfinale tegen AC Milan. De ploeg leek toen profes sioneel geschoold, maar tijdens de wedstrijd werd duidelijk dat we dat beslist niet waren. De instelling was er niet naar. We overzagen het alle maal niet. Begrijpelijk, want we lonk ten in een recordtempo naar de Euro pese top. Dat gold in nog grotere mate voor het Nederlands elftal. Toen het wereldkampioenschap in Mexico eenmaal werd afgewerkt had iedereen er wel bij willen zijn. Maar we had den daar wel een enorme flater gesla gen. We waren destijds halfkoers Niet verder.' veel gebeurd. Vrijwel elke club heeft Eruopa Cup-ervaring. Je bent gewend geraakt aan successen. Je accepteert ze als iets normaals. Daaruit is een enorm stuk zelfvertrouwen opge bouwd. De tijd is rijp om ook met het Nederlands elftal triomfen te ver zamelen. Dit is eigenlijk een unieke mogelijkheid. Het wereldkampioen schap voor landenteams is het laatste richtpunt. Het toppunt van hetgeen er te veroveren valt. Ik betwijfel of er na deze generatie niet weer veel talent naar voren komt je hoort veel negatieve berichten, maar dat is toch een kwestie van afwachten maar feit is, dat je nu een ploeg kunt formeren met opmerkelijk veel kwali teit, veel routine en veel ambitie. 'Ja, ik weet het. Het potentieel spe- Misschien is het inderdaad de laatste Iers heeft sindsdien nauwelijks ver- kans om ons op dat front sterk te andering ondergaan. Maar er wel manifesteren. Over zes jaar als de Frantisek Fadrhonc omarmt vol irots Johan Chruijff. eindronden van het volgende wereld kampioenschap worden gespeeld, zijn enkele voorname pijlers waarop het Nederlands elftal rust te oud gewor den. Wellicht is het toeval, dat er op dit moment zo veel kwaliteit in het Nederlands elftal verzameld kan wor den.' legende Johan Cruijff geeuwt terwijl masseur Pierre van de n Acker een andere geblesseerde kandidaat voor het Nederlands elftal onder handen neemt. 'Pele is een legende. Wat zeg je? Ik zou dat ook kunnen worden, maar ben dat nog niet? Klopt. Zou anders wel prettig zijn. Daarom was ik ook zo blij met die onderscheiding Euro pees voetballer van het jaar. Ik ben de enige die dat ooit heeft bereikt zonder uit te komen in het eindtoer- nooi van het wereldkampioenschap. In die titelstrijd kun je veel sympathie en erkenning afdwingen. Ik word na tuurlijk gedreven door persoonlijke ambities. Dat geldt voor iedereen; daar ben ik geen uitzondering op. Ik geloof dat de eerzucht van het indivi du dé basis is waarop een teamsport bedreven kan worden. Waarbij je ui teraard de belangen van de ploeg in ogenschouw moet nemen. Dat was vroeger juist mijn probleem. Ik be heerste enkele technieken, maar als de tegenstander zich daar tegen wa pende. ze kon elimineren, had ik geen uitwijkmogelijkheden. Was ik van geen belang voor de ploeg. Ook dat is een kwestie van ontwikkeling. Door je routine zie je alles veel scherper. Kun je omschakelen. Daarom zegt men ook, dat je pas op 27-jarige leeftijd alles in de juiste proporties! kunt zien. Ik hecht veel waarde aan dat gezegde.' 'Laat ik voorop stellen dat een bonds coach geen politie-agent moet spelen. Dat kan niet. Hoeft ook niet, want we kunnen nu zélf ons levensritme bepa len. Fadrhonc stelt zich ook niet zoda nig op. Volgens mij is het de ideale figuur om het Nederlands elftal naar Duitsland te loodsen. Hij verleent een grote mate van vrijheid. En weet, dat er geen misbruik van die vrijheid gemaakt wordt. Waarom zou hij dan voor een andere politiek kiezen?' 'Wat tactiek en opstelling betreft is Fadrhonc altijd de man van het laat ste woord geweest. Hij beslist zélf. Orienteert zich alleen bij de spelers. Als hij iemand naar een voorkeur vraagt geloof ik niet, dat hij daarmee een stuk verantwoordelijkheid af schuift. Het klassieke voorbeeld Mans veld voor de interland tegen Joegosla vië' Ik be* er niet bij geweest. Als ik commentaar lever, is dat niet hele maal 'rond'. I': heb het ook maar uit de kranten vernomen. Maar ik kan me best voorstellen, dat Fadrhonc toen Strik heeft genomen. Die wed strijd moest gewonnen worden Dan neem je geen debutant. Van Beveren zou Strik geadviseerd hebben, omdat hij een clubgenoot niet wilde laten vallen? Als dat zo is. heeft Van Beveren verkeerd geadviseerd. Je mag in dergelijke gevallen geen sentimen ten laten meespreken.' zakelijk 'Veronderstel dat Fadrhonc aan mij vraagt: kies eens tussen Van Beveren en Stuy. Als ik op dat moment vind, dat Van Beveren te preferen valt, zag ik óók: Van Beveren. Of Stuy nu een ploeggenoot is of niet. Dat heeft er nie. mee te maken i* spe-lt betaal! voetbal. Je wilt iets bereiken, winnen, geld verdienen Dan is er geen ruimte voor andere dan puur zakelijke over wegingen. Daar moet je reëel in zijn.' 'De inbreng van de spelers bij het uitstippelen van de te voeren tactiek is gering. Werkelijk. Er is discussie mogelijk, uiteraard, maar het gebeurt weinig. Een speler vraagt wel eens om een verandering, als hij meent een zekere taak niet aan te kunnen, maar het is niet zo. dat een speler zegt hoe er gespeeld moet worden. Trouwens ik, of welke speler ook, kiest de samenstelling van de selectie niet. En zodra je weet wie de 'zestien' zijn. weet je al hoe er gespeeld gaat worden. Dat is geen probleem.' 'Afgezien van het geld dat met het Nederlands elftal te verdienen valt, waren we al geïnteresseerd. Dat kon je vorig jaar al merken .aan de sfeer. Geld speelde geen rol in het afstem men van je ambities. J- realiseert je, dat er een goede ploeg, een kansrijke ploeg, is op te bouwen. Er kunnen nu prestaties geleverd worden. Het moet mogelijk zijn bij de 'ïatste vier in Duitsland te komen. Ik schakel de kwalificatiewedstrijd tegen België be slist niet uit. Ik borduur alleen maar even voort op een eventualiteit, dat we van België winnen. De Belgen zijn juist een moeilijke tegenstander. Zij hebben ervaring in dat soort toernooi en. Voordeel! Anderszijds meen ik, dat wij een team hebben, dat meer kwaliteit bevat.' oor Gerrit den Ambtman eorg Kessler en vedette Pol van Himst zijn bepaald geen vrienden. 1 meer dan een jaar sluimert er tussen de trainer van de Belgische ampioen Anderlecht en zijn populaire aanvoerder een fors opgelo- en meningsverschil over de speelwijze van de Brusselse ploeg. Door et vertrek van Jan Mulder lijkt de situatie tussen de twee persoon- jkheden alleen maar verscherpt. Kessler posteerde Van Himst in et centrum van de aanval. Een specifieke spits ontbreekt bij Ander- •cht sinds deze zomer immers nog steeds. Geladen heeft Van Himst ie taak op zich genomen en voor zichzelf grenzen gesteld. 'Ik wil el plezier in het voetbal behouden, anders stop ik liever'. van Himst (29, zeventig keer iternational voor België) hecht nog eeds de hoogste wa arde aan spel- 'eugde. Dat genoegen lijkt bij de roef en zonder zelvertrouwen acte- ende Anderlecht dit seizoen nog on- indbaar. Daarom ook verheugt de rvaren Van Himst zich op zijn optre- en in het Belgische elftal, morgena- ond tegen ëederland. Raymond Goet- als, de schilderachtige bondscoach, J een van de belangrijkste steunpila- 1Q van zijn formatie ongetwijfeld op E plaats posteren, waar het spel van an Himst het meeste rendement tengt. En dat is kort achter de inval. De positie, waaruit de invoerder kan dicteren en dirigeren. 6 schutter (Lambert) in stelling kan fengen óf zelf met de bal aan de hoen in de diepte kan gaan. Van Wist wil écht voetbal spelen. En in *t streven wordt hij bij Anderlecht 'omenteel sterk beknot. ver de sluimerende controverse met e lastige Kessler zwijgt Van Himst E*er. Begrijpelijk ook. Vorig jaar toners is er al een fikse ruzie tussen it tweetal tot de buitenwacht door drongen. Dit keer zegt hij alleen g wrzichtig: 'Ik begrijp de problemen van Kessler. We missen nu eenmaal een echte puntspeler. Stockman doet zoveel mogelijk zijn best. Maar hij is al 34 jaar. Van hem mag je niet zoveel meer verwachten. De verstand houding met Kessler is sinds het vorig jaar een stuk verbeterd. Daar kun je de huidige situatie niet mee vergelijken'. Van Himst is echter een echte 'voor bereider'. Een speler, die graag van de hem geboden ruimte profiteert, een bal bij zich kan houden en een beslissende pass wil uitdelen. Eigen schappen, die in het Belgische voetbal nog te vaak ontbreken. De stroom van buitenlandse krachten naar de clubs in de eerste- en tweede klasse heeft, naast alle negatieve kanten-aan het spelniveau van de competitie een po sitieve bijdrage geleverd. Van Himst signaleert een gunstige ontwikkeling. Zegt: 'Het is mij opgevallen, dat een clubelftal, dat in Nederland zeer de fensief speelt, de volgende dag in de kranten wordt afgemaakt. En terecht, bij ons wordt het afbraak-voetbal nog teveel bejubeld. De kranten, vermoe delijk gedreven door chauvinisme en voorkeur, roepen bravo als er re sultaat wordt behaald. Maar de ma nier waarop wordt nauwelijks geke ken. Nu geloof ik, dat er toch veel aan het verbeteren is'. De Belgische scheidsrechters, té tole rant en lakoniek in vergelijking met het arbiterskorps in Nederland, heb ben dit seizoen de teugels iets strak ker aangehaald. De meer technisch begaade voetballer (als Van Himst) profiteert hiervan. Van Himst: "De schoppers krijgen wat minder kans. Het is hier al winst als de verdedi gers proberen éérst de bal te spelen. Jc komt bijna geen man voorbij zon der dat je neergehaald wordt. Je leert daardoor wel incasseren. De scheids rechters durven tegen de hardheid hier steeds meer op te treden en strafschoppen te geven. De arbiter speelt een vreselijk belangrijke rol in de ontwikkeling van ons voetbal. Hij gaat dat gelukkig steeds meer besef fen. Desondanks hebben de Neder landse spelers nog aanzienlijk meer respect voor eikaars benen'. Van Himst vergelijkt de situatie in het Belgische voetbal graag met die in Nederland. De in een riante bunga low bij Brussel wonende Vlaming er kent, dat Nederland qua spelpeil en organisatie een flinke voorsprong heeft opgebouwd. Dat beroert hem. Van Himst blikt bijvoorbeeld jaloers naar dé positie van de Nederlandse prof als 'werknemer', en de erkenning van die status. Verontwaardigd: 'Ne derland is verder doordat er zakelij ker gedacht wordt en het aantal volle dige professionals aanzienlijk groter is. De Nederlandse prof moét zich wel druk maken over zijn positie. Hij leeft louter van voetbal. In België mag je eigenlijk maar een paar clubs vol wassen noemen. Standaard Luik, An derlecht en Club Brugge hebben de Pol van Himst: 'Bij ons wordt het afbraak-voetbal nog teveel bejubeld'. weg aangegeven. Nu hebben een stuk of zes, zeven clubs een enigszins pro fessionele organisatie. Maar de meeste spelers worden nog als slaven behan deld. Wat dèt betreft hebben de bui tenlanders een gunstige invloed. Ook onze clubs gaan steeds meer over tot het voorleggen van contracten aan de spelers. Dat de situatie nog niet ideaal is, blijkt wel uit het feit, dat een man als Jean Thissen bij Standaard nog steeds geen contract heeft. Hij kan daar niet zonder meer vertrekken. Hij is nog afhankelijk van de goedheid van de bestuurders. On voorstelbaar eigenlijk. Anderlecht loopt bij de ontwikkeling gelukkig voorop'. Als illustratie van de vergaande verza- keling van liet Nederlandse voetbal schuift Van Himst met grote gretig heid de verdiensten in de nationale elftallen naar voren. Hij noemt d» bedragen die aan de spelers van het Nederlands elftal uitgekeerd worden 'absurd'. Zijn aanklacht: 'Waar moet dit heen. Stel, dat Nederland de eind ronden van het wereldkampioen schap in West-Duitsland bereikt. Dan zullen die jongens minstens een mil joen moeten verdienen. Dat gaat toch te ver? Op deze manier gaat de markt stuk. In België hoeven we er niet eens aan te denken een dergelijk bedrag te vragen. Er zou alleen maar hard gela chen worden. De Nederlandse bond heeft door toe te geven een grote fout gemaakt. Is ook schuldig aan die ongezonde situatie. Alles rond het Nederlands elftal is ideaal, dat wel. Het zou dan ook abnormaal zijn als Nederland de eindronden niet zou bereiken'. Pol van Himst speelt morgenavond voor de zevende keer tegen Neder land. Hij weet, dat dit de belangrijk ste interland tussen beide ploegen is. Zegt ook, dat Nederland zwaar favo riet is. Het doet ook hem blijkbaar genoegen. 'In Nederland loopt veel meer talent. Het nationale elftal kent echte uitblinkers. Wij moeten het van onze eenheid hebben. Dat die aanwe zig is, danken we aan Goethals. Hij is de beste doping. Die man is goudeer lijk en ongelooflijk enthousiast. Dat is zijn grote kracht. Hij kan een ploeg als geen ander in de stemming bren gen. Als je slecht speelt, zegt hij het onomwonden. Iedere speler weet wat hij aan Goethals heeft. Ik speel graag met hem'. Van Himst, een grote persoonlijkheid, heeft in België al een glanzende carriè re afgewerkt. Hij tekende vorig sei zoen een contract, dat hem ook in de komende vijf jaar aan Anderlecht bindt. Hij werd in zijn land diverse keren tot voetballer van het jaar uitgeroepen, heeft een kapitaal in een koffie-branderij geïnvesteerd. Van Himst heeft alles bereikt. Nog wen sen? 'Het voetbal, dat Ajax speelt fascineert me. Dat is nieuw. Die ont wikkeling heeft zelfs het wereldkam pioenschap in 1970 in Mexico niet aangegeven. Brazilië kon de titel berei ken dankzij een sterke aanval en ondanks een zwakke verdediging. Ajax is compleet, in alle opzichten. Het onmogelijke kun je niet forceren. Dat beseft Ajax. Het gaat als het nog gelijk staat niet jaren. Het speelt zonder enige complexen. En dan die zekerheid. De enige manier om kan sen te scheppen is gewoon voetballen. Dat moeten ook wij morgen tegen Nederland goed onthouden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23