1 /KWARTET ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T19/K19 anders dan de vele verkiezingsverga- i, die nu worden gehouden, geven ièzingsprogramma's een indruk van jen. In de verkiezingsbijeenkomsten de programmapunten, waaraan de andidaten zijn gebonden, slechts itarisch aan de orde. Het voordeel samenkomsten en discussies is voor- £men de persoon, die gekozen wordt, en ziet. De verkiezingsprogramma's geven zakelijk .Aan wat men van de partijen kan verwach ten We hebben de verkiezingsprogramma's naast elkaar gelegd en de verschillende programmapunten in dit overzicht naar de zelfde onderwerpen gembriceerd. Wanneer ei n partij zich nietszeggend of helemaal niet uitliet over een kwestie, bleef het betreffende vakje fn het overzicht leeg. Door zo te werken ontstond een eerlijke vergelijking en kwam een dwarsdoorsnede var de partijen tevoorschijn. Opvallend was, dat tal van bestaande geschillen niet duide lijk werden, omdat de partijen de werkelij ke opvattingen verscholen achter vage for muleringen. Het werk van de vergelijking heeft nog deze belangrijke wens opgeleverd: laten de partijen voor de volgende verkie zingen in ieder geval wel afspraken maken over eenzelfde indeling van hun program ma s. De programmapunten van de PvdA, D '66 en PPR zijn ontleend aan 'Keerpunt 1972', hei regeerakkoord van de progressieve drie, dal na lang congresseren werd bereikt. Voor de KVP, ARP en CHU waren we aangewe zen op het gemeenschappelijk manifest van ile confessionele partijen en het 'Gemeen schappelijk urgentieprogram 1971-1975', be stemd voor de vorige verkiezingen. Ook de VVD kwam niet met een nieuw, uitvoerig program. We gebruikten het be- Irnde 'Liberalen op nieuwe wegen' en het onlangs verschenen 2% pagina tellende ur gentieprogram. De bron voor DS '70 was 'Werkprogramma vcor Nederland '73-77. Het boekje 'Afwegen en beslissen' was nog niet beschikbaar bij het samenstellen van dit overzicht. De SGP liet het boekje 'Punten van belang voor beleid' verschijnen. Verder verspreidt deze partij de oranjekleurige folder 'Laat je geen oi en aannaaien'. \oor de PSP gebruikten we het in maart 1971 verschenen boekje 'Werkprogramma '7,-*75'. De leiding van het GPV herschreef ei. actualiseerde het program 'De weg uit dc chaos'. De CPN uit haar wensen in het twee pagina's tellende pamflet 'Verkiezings- en aktieprogram van de CPN'. et )C Ie Y SGP 3 zetels PSP 2 zetels GPV 2 zetels CPN 6 zetels Uitgangspunt Streven naar een welvaartsstaat, waarin de Heere Zijn naam, dat wil zeggen, Zijn recht en liefde, wil laten wonen. Het is onze taak een nrogram te ontwikkelen, dat de nationale en internationale bewegingen, die zich keren tegen onrecht en uitbuiting, maatschappelijke achterstel ling, ongelijkheid en onderdrukking, steunt. Terugkeer tot de geboden van God, ook in de politiek. 3 3 O C 3 d) *- h H 0 ~b: i 4-» 0) A Kiesstelsel Geen kiesdrempel en districtenstelsel. Behoud evenredige vertegenwoordiging. Passief kiesrecht bij achttien jaar. Geen kiesdrempel en districtenstelsel. Geen wijziging Gewesten Geen dwang van centrale overheid bij gewestvorming. Klachten tegen overheid Beroepsmogelijkheid tegen overheidsbeslissing. Meer bevoegdheden voor parlementaire commissies voor de verzoekschriften. Andere wensen Gods naam in de preambule van de Grondwet. Geen staatsrechtelijke hervormingen, die de macht van de Koning beknotten. Behoud van kleine gemeenten voor goed contact overheid en burger. Afschaffing monarchie. Past niet meer in deze democrati sche samenleving. Opheffing veiligheidsdiensten. Recht streekse verkiezing burgemeesters en commissaris van de Koningin. Afschaffing bevolkingsinventarisaties met kop peling van persoonlijke gegevens. In de grondwet opnemen 'De Koning is aan God onder worpen en voert Gods universele wet uit'. Versterking van oppertoezicht van de Koning over de regering. Toetsing van aanvaarde wetsontwerpen. Verdediging van de parlementaire democratie en de democratische volksrechten. Bescherming van de rechten van de burgers tegen aantasting door de activiteiten van rechtse extremisten in het militaire en politie-apparaat. ■g C 0) a Él 1) O ■o 0 Kleuter- en basis onderwijs Geen sexuele vorming. Toewijding voor de opleiding van geestelijke en lichamelijke gehandicapten. Zittenblijven moet verdwijnen. Klassen van hooguit 20 leerlingen. Geen aparte scholen voor vakken en meisjes. Her- en bijscholing van leerkrachten. Geen mengvorm openbaar en bijzonder onderwijs. Gelei delijke overgang kleuter- naar basisonderwijs. Grondige vernieuwing van het systeem. Verlaging leerlin- genschaal. School- en collegegeld Billijke studietoelagenbeleid. Gratis onderwijs. Betaling schoolgeld en studiekosten naar draagkracht. Verlaging school- en cursusgelden. Geen 1000 gulden collegegeld. Werkende jeugd Werkende jongeren mogen zich niet verongelijkt voelen bij hun leeftijdgenoten bij het voortgezet onderwijs. Speciale wet voor de werkende jongeren. Afschaffing van avondonderwijs in het kader van het leerlingenwezen. Verlenging leerplichtige leeftijd. Cultuur en recreatie Afbraak van subsidies aan instellingen, die bijdragen tot ontkerstening van het volk. Overheid moet waken tegen vermaaksindustrie in de recreatiesector. Zondag is een rustdag en geen dag voor sport en spel. Ruimte voor openluchtrecreatie in de woonwijken, voor sociaal-cultureel vormingswerk en creatieve activiteiten voor alle leeftijdsgroepen. Ruime subsidiëring noodzake lijk. Het genieten in parken is beter dan de zaterdag en zondag door te brengen in de tweede woning (vanwege het kerkverzuim). Verbreiding van de Nederlandse taal en letterkunde in de wereld. Meer geld voor scheppende en uitvoerende kunst. Ver nieuwing van het kunstonderwijs. Democratisch stelsel van jaargelden en subsidies voor kunstenaars. (adio en televisie Toetsing van de uitzending aan de normen in verband met godslasterlijke en zedenverwilderende uitzendingen. Invoering van educatieve radio en televisie. Verlaging van de drempel voor nieuwe omroepen. Geen reclame voor radio en tv. "O c !s> O) f s .22 - C O O <D Overheids uitgaven Tegengaan van onnodige ambtenarij en bureaucratie. Belastingdruk kan verder omhoog, vooral vennootschaps belasting. Invoering van een belasting op reclame. Drastische inkrimping van de uitgaven voor de EEG, Inflatie Bestrijding van inflatie als diefstal van ons inkomen onder meer door verlaging van de staatsuitgaven en evenwicht in lonen en prijzen. Tal van collectieve voorzieningen blijven achter, terwijl in particuliere sfeer de typische luxe en nonsens-bestedin- gen in snel tempo toenemen. Iedere loonregeling moet vergezeld gaan van regelingen op het gebied van prijzen, winsten, herinvesteringen. Het treffen van loon- en prijsmaatregelen, bestrijding van het kwaad van de belastingafwenteling. Geen prijsstijging, maar inflatiebestrijding. Prijzenstop bij rijke en grote ondernemingen. Andere wensen Meer aandacht voor midden- en kleinbedrijf. Wet tegen onheuse concurrentie en harde verkoopmethoden. Geen verkooptentoonstelling op de zondag. Parlementaire enquête naar concentraties van kapitaal. Noodwet op de bedrijfssluitingen. Maatregelen tegen kapitaalvlucht. Versterking positie van midden- en kleinbedrijf. Nationalisatie van het aardgas. Geen uitvoering EEG- voorschriften, die in strijd zijn met de Nederlandse belangen. Steun aan midden- en kleinbedrijf door lenin gen tegen lage rente. Overheidsbedrijven in gebieden met grote werkloosheid. an S 1 dil g V Ia) ig VI d<5 ndernemingsrecht Ondernemingsraad heeft functie van overlegorgaan. Ondernemingsraden moeten in toenemende mate de ver antwoordelijkheid voor het beheer van het bedrijf op zich nemen. Er moet een sociaal wetboek komen. De werknemer is medeverantwoordelijk voor het bedrijf. De wet op de ondernemingsraden moet in deze zin ge wijzigd worden. Omzetting ondernemingsraden in zelfstandige personeels- raden (bedrijfsraden). economisch beleid Inkomens Ver verwijderd ideaal is inkomen naar behoefte, daarom minimumloon het snelst omhoog. Bij loonsverhoging centen in plaats van procenten. Welvaartsvast maken van pensioenen door geïndexeerde leningen. Forse loonsverhoging voor alle werkers. Geen doorvoering van de nullijn. Geen sociaal contract Geen aantasting van de kinderbijslag. Verhoging minimumloon. Andere wensen Nauwkeurig toezicht uitvoering sociale wetten. Garanties voor gelijke behandeling van buitenlandse gast arbeiders. Vervanging van sociale verzekeringen door regelingen gericht op de economisch zwakken. Geleidelijke verminde ring van gastarbeiders. Geen wettelijk beschreven recht van staking. Strenge voorschriften om geestdodend werk voor jongeren te voorkomen. Geen bedrijfssluitingen en ontslagen. Werkgelegenheids- fonds te betalen door werkgevers en overheid. Verbete ring bijstandsuitkeringen. Meer verzorgingstehuizen en woningen voor bejaarden. Gezondheidszorg Meer klinieken voor verslaafden aan verdovende midde len. Nationale gezondheidsdienst. Kosteloze tandheelkundige verzorging. Campagne tegen roken. Euthanasie onder bepaalde omstandigheden toestaan. Krachtige bestrijding van het druggebruik. Controle op de verkoop van sterk werkende medicijnen zoals peppil len en pijnstillende middelen. Geen invoering eigen risico bij ziekenfondsverzekeringen. Man/Vrouw Scherp protest tegen wettig toestaan van abortus. Abortus op verzoek van de vrouw. Geen discriminatie ongehuwde moeders ten opzichte van gehuwde moeders. Gelijk loon bij gelijkwaardige arbeid. Wettelijk verbod bij personeelswerving voorkeur te geven op basis van geslacht. Geen belastingfaciliteiten jonge gehuwde vrouw. Moeder hoort in het gezin. Geen subsidiëring van crèches. Wering van sex uit het openbare leven. Geen aantasting van menselijk leven door abortus. Minder belasting gehuwde werkende vrouw. Bevolkingspolitiek Geen propaganda van de overheid voor geboortebeper king. Bevolking doordringen van verstandig bevolkingsbeleid. Oprichting bureaus voor huwelijks- en gezinsleven. Meer aandacht sterilisatie van de man. Geen politiek gericht op afremming van de bevolkings groei. Geen bekostiging van de voorlichting over geboor tebeperking. C it: Milieubeheer Uitbouw wetgeving tegen verontreiniging. Financiële armslag voor waterschappen en gemeenten voor milieube veiliging. Strenge boetes en sancties op milieubederf. Meetgegevens van verontreiniging publiceren. Uitbreiding Schiphol on toelaatbaar. Strenge normen voor beveiliging leefklimaat Internatio nale omslagregeling van milieukosten. Eerder beperking van gebruik auto's dan geboortebeperking. Openbaarheid van gegevens over lucht- en waterverontrei niging door grote bedrijven. uimtelijke ordening SGP Noodzakelijk ruimte voor gezonde ontspanning in een wereld van steen. In Randstad Holland iedere uitbreiding van industrieter- treinen, autosnelwegen en vliegvelden sterk aan banden leggen. or nv Volkshuisvesting Betaalbare woningen voor bewoners met lagere inkomens. Bemoeiing/overheid met huren beperken. Opvoering woningbouwprogramma tot 190.000. Minder woningwetwoningen. Meer eigen woningbezit. Meer faciliteiten voor krotopruiming. Meer woningwetwoningen. Stopzetting huurverhogingen en huurharmonisatie. Meer geld voor krotopruimingen. Krachtige maatregelen tegen grondspeculatie. VI SD SU Defensie Krachtig optreden tegen sabotage in de krijgsmacht. Vloeken in krijgsmacht niet toegestaan. Kritische doorlich ting van het defensie-apparaat. Afbraak defensiebudget en van gehele leger. Nederland uit de NAVO. Nederland atoomvrij. Inschakeling gehele bevolking om eventuele bezetter met massale werkstakin gen, boycotten, geweldloze verzetsacties en sabotagetech- nieken te lijf te gaan. Bevordering gezond idealisme in de krijgsmacht. Politieke bezwaren tegen dienstplicht niet accepteren. Defensiebud get 4 tot 4,5 procent van nationaal inkomen. WDM onaanvaardbaar als buiten-parlementaire groep. Ingrijpende verlaging bijdrage aan NAVO. Drastische verkorting van diensttijd. Verhoging van de wedde. Democratisering krijgsmacht Vrijheid van meningsuiting en stopzetting vervolging van WDM. Geen nieuwe oefen terreinen. Atoomvrij Nederland. lui uc 0» Ontwikkelingshulp Gerichte steun. Medefinanciering particuliere en zendings projecten. Geen percentage. Voorkeur hulp van Suriname en de Antillen en aan staten, die door het communisme worden bedreigd. Financiële verantwoording

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19