S i TROUW/KWARTET ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T18 DWARSDOORSNEE PARTIJ-PROGRAMMA door Willem Breedveld en Bert de Jong Uitgangspunt 3 3 0) CA O Q. Kiesstelsel Gewesten Klachten tegen overheid Confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) 58 zetels Streven naar een maatschappij, waarin de bijbelse gerech tigheid gestalte krijgt. Het bewaren van Gods schepping voor vernietiging. Beperkt districtenstelsel met handhaving van de evenredi ge vertegenwoordiging. Financieel en bestuurlijk autonome stads- en streekgewe ten. Directe verkiezingen. Beroepsmogelijkheid voor de burger. Progressieve partijen (PvdA, D'66, PPR) 52 zetels Samenleving nationaal en internationaal vermenselijken. Afrekenen met dwangbegrippen van het traditionele 'vooruitgangs'denken: de opgezweepte maatschappelijke wedijver, de jacht op kwantitatieve prestaties, de allesbe heersende materiële arbeids- en bezitsmoraal. Invoering districtenstelsel. Idem. Centrale overheid primair verantwoordelijk voor totstandkoming van de gewesten. Zo spoedig mogelijk onafhankelijke ombudsman. VVD 16 zetels Uitgangspunt het liberalisme, dat de vrijheid van de mens centraal stelt. Alleen wie vrij is kan zich werkelijk ontplooien en gelukkig zijn. Echte geestelijke vrijheid vraagt materiële zekerheid en sociale rechtvaardigheid. Handhaving evenredige kiesdrempel. vertegenwoordiging, afwijzing Voorkeur voor gewestvorming op vrijwillige basis Als progressieve drie. DS'70 8 zetels Beleid en maatregelen van het Werkprogramma moeti praktisch kunnen worden uitgevoerd. Kiesdrempel van drie procent, uitgezonderd voor partijen, die drie verkiezingen achtereen één proa balen. Andere wensen Benoeming burgemeester door de Kroon na overleg met provinciale staten. Overheidsdocumenten in beginsel openbaar. Rechtstreekse verkiezingen burgemeesters en commissaris der koningin. Afschaffing Eerste Kamer. Geen belangrijke overheidsbeslissingen buiten de betrokkenen om. Demo cratisering van havenschappen. Zo groot mogelijke openbaarheid door de overheid. Voorkomen moet worden, dat belangengroepen het dei cratisch beslissingsrecht doorkruisen ten nadele van gemeenschappelijk belang. C Q) .22» c 3 k- k_ 0) O -O c O Kleuter- en basis onderwijs Voorrang aan kleinere klassen, plan. Nationaal ontwikkelings- Nationaal ontwikkelingsplan. In elkaar schuiven van kleu ter- en basisonderwijs. Meer onderwijzend personeel en kleinere klassen in wijken en gebieden met sociale en culturele achterstand. Leerplicht voor kleuteronderwijs. Ouder- of schoolraden. Verlaging toelatingsleeftijd kleu terschool tot drie jaar. Verplicht vak milieubeheer. Speciale programma's voor gehandicapten en zwak bega den. School- en collegegeld Geleidelijke invoering van gratis onderwijs voor leerplich tigen. Afschaffing kleutergeld en geleidelijke afschaffing school geld voor voortgezet onderwijs. Collegegeldverhoging on gedaan maken in afwachting van studiefinancieringsrege ling. Gratis onderwijs voor leerplichtigen. Werkende jeugd Hoge prioriteit voor de vorming van de werkende jeugd. Grote aandacht voor jeugdwerk in wijken met sociale en culturele achterstand. Kaderwet voor subsidiëring voor culturele en vormingsactiviteiten. Uitbreiding gedeeltelijke onderwijsplicht tot tenminste twee dagen per week voor 15- en 16-jarigen en één dag voor 17-jarigen in 1975. Buurt- en clubhuiswerk richten op de bevordering van de maatschappelijke zelfstandig heid. Opleiding en vorming van de werkende jeugd. Cultuur en recreatie Tienjarenplan voor sport en recreatie. Meer mogelijkhe den voor dagrecreatie. Wettelijk financieringssysteem vervangt het huidige sub sidiebeleid (veiligstelling van subsidies). Meerjarenplan voor recreatie. Iedere burger bij de kunst betrekken. Voor culturele activiteiten zoveel mogelijk de kostprijs betalen. Aanleg van fraaie landschappen, cultuurgebieden en volkstuin tjes. Meer openluchtrecreatie bij woonkernen. Aanwijzing te gebieden tot landschapsparken. Radio en televisie Inschakeling radio en televisie bij 'open universiteiten' Taak en functie van de NOS opnieuw bezien. Betere criteria voor de verdeling van de zendtijd. Drempel voor nieuwe omroepen verhogen. Herziening omroepwet. Gestalte geven aan een BBC- structuur. Betere controle op de besteding van de omroepgelJJg 'Open universiteit' met behulp van radio, televisie, bi en videoreeording. <D O) -Q JZ <D o u .<2 O O <D Overheids uitgaven Stringente controle. Vereenvoudiging van de belastingen. Teruggave inflatiecorrectie. Belastingdruk kan nog om hoog. Groei overheidsuitgaven in het bijzonder gericht op volkshuisvesting, onderwijs en welzijn, milieubeheer en ontwikkelingssamenwerking. Niet teruggeven inflatiecor rectie. Belasting- en premiedruk te hoog: Ieder die veel pres teert, dio zuinig is, en zich inzet voor de toekomst moet zoveel mogelijk over zijn eerlijk verdiende inkomen kunnen beschikken. Strenge toetsing van de overheidsuitgaven. Blijve toepassing inflatiecorrectie. Inflatie Bestrijding van geldontwaarding kan niet van bovenaf opgelegd worden. Steun nodig van zoveel mogelijk groe pen en personen. Zowel op korte als op middellange termijn beheersing nodig van bedrijfsinvesteringen, van het particulier ver bruik en van de overheidsbestedingen. Voor periode 1972- 75 forse matiging van consumptieve bestedingen om program te kunnen uitvoeren. Inflatiebestrijding hoogste voorrang. Loon- en prijsstijgin gen inperken. Regering dient in te grijpen als dit niet vrijwillig gebeurt. Strenge inkomens- en prijsmaatregelen wanneer er afspraken zijn met het bedrijfsleven. Andere wensen Wettelijke maatregelen ter bescherming van consument tegen opdringerige reclame en agressieve verkoopmetho den. Bescherming bedrijfstakken tegen buitenlandse con currentievervalsing. Meldingsplicht investeringen boven bepaald bedrag. Be voegdheid de bestemming te bepalen van beleggingen. Opbrengsten bodemschatten zoveel mogelijk aan de ge meenschap. Bepalingen tegen agressieve verkoop en mis leidende reclame. Geleidelijke verdere drukveschuiving van de belastingen op inkomen naar belastingen op verbruik. Verlichting dubbele heffing op uitgekeerde winsten van rn^s. Afzwak king progressie in tarieven van de i.b. met name voor de middèninkomens. Betere spreiding werkgelegenheid gehele land, ook uil afgewogen spreiding van rijksdiensten. Ondernemingsrecht Recht van beroep van de ondernemingsraad op de rech ter. Experimenten democratisering bedrijven. Klachtrecht binnen de onderneming. Wettelijke regeling van fusies en machtsconcentraties. Controle overheid op gebruik econo mische macht. Ondernemingsraad krijgt bevoegdheid alle stukken in te zien. Voor ingrijpende beslissingen is overeenstemming vereist met ondernemingsraad. Werknemers hebben ten minste net zoveel invloed op benoeming commissarissen als de andere belanghebbenden. Voorlopig ervaring opdoen met nieuwe wetgeving op gebied ondernemingsrecht. Wel studie verrichten. Uitbreiding medezeggenschap van de werknemers. )nc O U) ro TJ co c O) 8 5 .o 8 <D Inkomens Samenhangend inkomensbeleid. Inhalen van achterstand van minimum-loontrekkers, bejaarden, kleine zelfstandi gen en invaliden. Welvaartsvast pensioen van zeventig procent laatstverdiende loon voor iedereen. Wettelijk minimumloon stijgt sneller dan het gemiddeld loon en gaat in op 21-jarige leeftijd. AOW en AWW in 1973 gelijk aan minimumloon. Welvaarstvast pensioen van zeventig procent invoeren binnen tien vijftien jaar. Verplichte vermogensaanwasdeling. Stelsel van beloning dat persoonlijke prestaties aanmoe digt. Versterking inkomenspositie laagste inkomensgroe pen. Bevordering van de persoonlijke bezitsvorming. Dienstbaar maken economie aan de verbetering va: inkomens van zwakke groepen. Individuele subsidies consumenten. Andere wensen Meer dienstverlening aan gastarbeiders. Uilfcreiding WAO tot volksverzekering. Wettelijk jongeren-statuut van veer tien tot achttienjarigen in het bedrijfsleven. Kinderbijslag vervangen door een gezinssubsidieregeling. Uitbreiding WAO tot volksverzekering. Loonsuppletie- en garantieregeling. Stakingsrecht ook voor ambtenaren. Scherpe bestrijding misbruik en tegengaan oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen. Geleidelijke beperking kinderbijslag en overschakeling op fiscale tegemoetko ming. Bestraffing van misbruik sociale wetten. Vereenvoudij van de sociale verzekeringswetten en afremming premiestijging door betere organisatie. Uitbreiding V tot zelfstandigen en tot diegenen die van hun jeugi gehandicapt zijn. Gezondheidszorg Maatregelen ter voorkoming van ziekten. Dat geldt vooral voor welvaartsziekten zoals hart- en vaatziekten en kan ker. Nationaal stelsel gezondheidszorg. Algemene volksverzeke ring. Rfschaffing onderscheid particuliere en ziekenfonds patiënten. Beheersing topinkomens gezondheidszorg. Geen eigen risico ziekenfonds. Eigen risico ziekenfondsverzekering. Nauwere samenwer king ziekenhuizen. Bevordering efficiency. Concentratie in ziekenfondswezen. Stimulering wijkverpleging en extra-murale zorg. HaiGe in drugs krachtig bestrijden. Betere afstemming op ell bij bouw van ziekenhuizen. Preventieve bestrijding hart- en vaatziekten. Man/Vrouw Abortus alleen aanvaardbaar, wanneer naar medisch- sociale indicatie het lichamelijk of geestelijk welzijn van de vrouw ernstig wordt bedreigd. Abortus op verzoek van de vrouw. Gelijke betaling man en vrouw in gelijke posities. Goede en naar draagkracht te betalen kindercrèches. Man en vrouw individueel aanslaan in de belasting. Rechtspersoonlijkheid COC. Abortus op verzoek van de vrouw. Gelijke betaling man en vrouw in gelijke posities. Bevordering parttime betrek kingen. Nietigverklaring ontslagbeding in geval van hu welijk. Meer peuterspeelzalen en crèches. Legalisering van abortus. Beslissingsrecht bij de v na overleg met de arts. Bevolkingspolitiek Stimulering van gebruik voorbehoedsmiddelen. .:an voorbehoedtechnieken en Milieubeheer Economische groei alleen aanvaardbaar, wanneer veront reiniging wordt beperkt. Afremming economische activi teiten. die te groot beslag leggen op schaarse stoffen. Opnieuw in produktie nemen van afvalstoffen. Sancties tegen vervuilende bedrijven. Desnoods sluiting. Verantwoorde gezinsplanning. Voorlichting over gevolgen van teveel kinderen. Sexuele voorlichting op scholen. Stimulering gebruik voorbehoedsmiddelen. Sterilisatie in ziekenfondspakket. Voorlichting verantwoorde gezinsplanning. Onderzoek naar factoren, die gezinsgrootte beïnvloeden. Geleidelijke beperking kinderbijslag. Gemakkelijk verkrijgbaar laten zijn van voorbehoedi delen. Be\ Vijfjarenplan voor milieubeheer. Fosfaatheffing. Wadden zee Europees natuurgebied. Opschorting inpoldering Mar kerwaard. Oosterschelde niet afsluiten, dan na uitvoerig onderzoek. Instellen van klachten- en informatiebureau. Wettelijke vaststelling normen. Overheid verleent steun aan bedrij ven, die door milieumaatregelen in slechte concurrentie positie zijn gekomen. Zuivering in kringloopproces. Kerncentrales buiten di bevolkte gebieden en goede beveiliging van centr Wet tegen verontreiniging en geluidshinder. *uirr Ruimtelijke ordening Versnelde vestiging industrieën buiten de Randstad. Bete re infra-structuur in minder bevolkte gebieden. Behoud Groene Hart van Holland. Financiële en wettelijke mogelijkheden om de grond in gemeenschapshanden te brengen sterk uitbreiden. Specu latie in onroerend goed uitbannen. Overheid voorkeurs recht bij alle verkopen onroerend goed. Schiphol niet uitbreiden. Volkshuisvesting Eigen woningbezit juist voor minder draagkrachtigen. Kostprijs huren en individuele huursubsidies. Verbete ring oude woningen en bouw betaalbare woningen. Opvoering wondngbouwprogramma tot 170.000 verbeterde en nieuwe woningen in 1977, waaraan 25.000 met een huur van 150 per maand. Wet op stadsvernieuwing. In noodgebieden objectieve huursubsidie handhaven. Door stromingsheffing huurders en eigenaars. Geleidelijke opvoering woningbouw. Gesubsidieerde wo ningen meer voor lagere inkomens. Invoering kostprijs- huur. Uitbreiding stelsel individuele huursubsidie. Prioi aan laagbouw. Doorbreking traditionele stedebouw nieuwe woonvormen. Vo Defensie Evenwichtige vermindering van beide kanten van bewape ning en strijdkrachten. Internationaal verbod biologische en chemische wapens. Stopzetting kernproeven en kern- vrijmaken van bepaalde gebieden. Handhaving defensie uitgaven op redelijk peil. Parlementaire controle op NAVO. Via Salt-conferentie atoomwapens uit Europa. Bezuiniging 1.500 miljoen in periode 1973-1976. Erkenning politieke gewetensbezwaren tegen dienstplicht. Groei defensiebudget om achterstand in te halen. Nauwe samenwerking met V.S. Aan NAVO-verplichtingen blijven voldoen. Billijke ling lasten van de dienstplicht. Onderzoek of krijgsn geheel uit vrijwilligers of beroepspersoneel kan besti Ontwikkelingshulp Opvoering ontwikkelingshulp tot één procent netto natio naal inkomen tegen factorkosten. Actieve steun aan regeringen, die de positie van minstbedeelden verbeteren. Opvoering ontwikkelingshulp tot 1,5 procent van netto nationaal inkomen in 1976. Steun van ontwikkelingsstrategie van Ver. Naties. Geen percentage. Meer doelgerichte hulp. Nagaan of Nederlandse indu en in ontwikkelingslanden kunnen uitbreiden. VriK van hulp moeten ten goede komen aan de gehele bevoll Ont Financiële verantwoording Verzwaring van belastingdruk met 0,5 procent per jaar. Geleidelijke afzwakking van deze drukverzwaring. Verzwa ring van de premiedruk voor de sociale verzekeringen met 0,75 procent met geleidelijke afzwakking. Program sluit alleen wanneer besparingen met 0,5 pro cent worden opgevoerd, de belastingdruk jaarlijks stijgt met 0.C procent, er een krachtige afremming van de groei van de particuliere consumptieve bestedingen een feit wordt en er een samenhangend inkomens- en investe ringsbeleid wordt gevoerd. ve

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 18