I0ALITIE VAN SPD IN FDP MAAKT KANS IP PROLONGATIE J' j? <9 Grote apartheid loste niets op in Zuid-Afrika PHI r ('/KWARTET ZATERDAG 18 NOVEMRER 1972 BUITENLAND T13/K15 Jaap den Boef fgii ijNaarmate de dag van de Bondsdagverkiezingen naderde, heeft de campagne van sociaal-de len en linksliberalen geleidelijk het karakter gekregen van een poging, te verhinderen dat de -democraten 'aan de macht' zouden komen. Deze negatieve benadering vond haar oorzaak in enslagen die kanselier Willy Brandt moest incasseren en in het verlies van zijn coalitiepartners plaatselijke verkiezingen in de deelstaten Hessen en Nedersaksen. n it dat de SPD van Brandt in rs staten tegen de verwachting te boekte en dat opiniepeilingen en' dat de coalitie van SPD en 'kafde meerderheid zou behalen, pan sociaal-democratische zijde et terzake doende beschouwd, partijen die zeker lijken van erwinning, hebben reden om te zijn voor een nederlaag, r ook de taktiek van de SPD achtsovername' door de chris ma locraten onder leiding van Rai- ira irzel en diens Beierse kruis' o Josef Strauss voor te stellen als iuk^n de ergste dingen die de op het ogenblik kan overko- lelmut Schmidt, de vroegere r van defensie die nu als su- ister de scepter zwaait over de ries van economische zaken en bn deze Schmidt met de 'Schnauz' maakte het zelfs zo at hij een regering van Barzel uss vergeleek met die van de fRomeinse keizer Caligula (Ca- 8] sar), die zijn paard tot consul iu ,de. -!U] ^rtje t linksliberale FDP stak een luwend vingertje op om te wij- het 'gevaar van een christen OV atische overwinning'. Zij deed EN hter veel genuanceerder. Dit ij wel doen om naar buiten indruk te wekken, dat er geen is tussen FDP en SPD. Want aring van de afgelopen drie leeft geleerd dat zoiets stem- in kosten. sliberale behoefte om de 'een- verscheidenheid' tussen FDP zo duidelijk mogelijk te laten n, benadeelt de kansen van er Willy Brandt, zonder dat de 1 er zelf beter' van kunnen De enige reden om op de stemmen, kan voor een aantal ■72 tóe kiezers' zijn: te voorkomen re partij uit de Bondsdag ver en er een situatie ontstaat 'slechts twee grote partijen t elkaar staan. Voor de vele miljoenen 'zwervers' die geen uitgesproken voorkeur hebben (zij worden dit jaar op een kleine 20 pet. geschat van de in totaal 40.8 miljoen kiesgerechtigden) en evenmin behoefte hebben aan een, kleine par tij, die regeringen kan maken en breken, kan de kritiek van de FDP op programma en kleur van de SPD aanleiding zijn. op de christen-demo craten te stemmen. Veel hangt af van het vertrouwen dat men in kanselier Brandt heeft. Drie jaar geleden kon de SPD vol doende winst boeken om met de libera len 'n coalitie aan te gaan, die een meerderheid in de Bondsdag achter zich had, omdat zij in de voorgaande jaren veel socialistische ballast over boord had gezet, in navolging van een- aantal andere Europese sociaal-demo- critische partijen. Voor een belangrijk deel was de SPD- winst te danken aan het grote presti ge dat Willy Brandt had veroverd als 'regerende burgemeester van West- Berlijn' en als vice-kanselier en mi nister van buitenlandse zaken in Kurt Georg Kiesingers coalitie-regering van christen-democraten en sociaal-demo craten. Het beslissende zetje (geschat wordt vier tot vijf pet.) kreeg de SPD echter van Karl Schiller, die als mi nister van economische zaken onder Kiesinger op briljante wijze het werk van zijn christen-democratische voor ganger, exkanselier Ludwig Erhard. had voortgezet en als gevolg daarvan de SPD voor nog meer Duitsers tot èen respectabele partij had gemaakt. Sinds 1969 heeft de SPD echter een linkser image gekregen. Redenen daarvoor zijn: het optreden van de Jusos (jonge socialisten), een voor velen te grote mate van begrip voor de kernleden van de inmiddels opge rolde Baader-Meinhofgroep, de plan nen om de belastingwetgeving gron dig te herzien, het eisen van paritaire medezeggenschap van de vakbonden in de ondernemingen en andere maat regelen. Ook het aftreden van super minister Karl Schiller is een belang rijke factor. De SPD zal het morgen moeten doen zonder het 'Schiller-effect'. Bovendien zullen er potentiële SPD-kiezers zijn die van het meningsverschil tussen de ex-minister en zijn vroegere collega's niet zo heel veel begrijpen, maar vermoeden dat Schiller het wel bij het rechte eind zal hebben als hij kanselier Brandt er van beschuldigt toe te staan, dat de SPD de 'sociale markteconomie' van Erhard en Schil ler vaarwel heeft gezegd. Jongeren Succes kan de SPD waarschijnlijk al leen boeken als zij er in slaagt een groot deel van de bijna vijf miljoen jongeren (van wie ongeveer de helft tussen de 21 en 18 jaar oud is) aan te spreken, die morgen voor het eerst naar de stembus gaan althans kun- Brandt, 'de kanselier die je kunt ver trouwen de kanselier van de vrede' is veruit het sterkste wapen van de SPD. nen gaan. De stemgerechtigde leeftijd is evenals in ons land verlaagd tot 18 jaar. Heimelijk hoopt de SPD dat veel jonge stemgerechtigden zich tot haar aangetrokken zullen voelen door het optreden van de Jusos. Deze hebben in enkele grote steden al aan invloed gewonnen. Ook hebben zij met een overrompelende actie hun stempel ge zet op de belastingplannen, waarmee de SPD een nieuwe regeringsperiode wil ingaan. Op het congres van de sociaal-demo craten in Dortmund hebben de Jusos zich inderdaad opmerkelijk rustig ge houden om te vermijden dat potentiële kiezers zouden uitwijken naar de linksliberale FDP of zelfs naar de christen-democraten. Zij realiseren zich dat zij meer kunnen bereiken in een krachtige SPD, die ook in de komende vier jaren regeringspartij is. dan in een partij die (aangeslagen door een gevoelige nederlaag) in de oppositiebanken terecht komt. Na de verkiezingen zullen zij waarschijnlijk met te meer nadruk hun invloed doen gelden. Kanselier Brandt heeft met nadruk ontkend dat zijn partij niet langer sociaal-democratisch, maar puur socia listisch zou zijn. Om de veranderin gen van de laatste tijd te verklaren, hanteert hij het zeker niet nieuwe begrip 'democratisch socialisme'. Het is een begrip Waar men in socialisti sche kring gezien de situatie in Nederland verschillende kanten mee uit kan. Brandt verstaat er on der: het creëren van 'levenskwaliteit', het afwenden van de gevaren uit de technologisch-economische hoek voor alle terreinen van de samenleving. Democratisch socialisme is 'geen dog ma en geen heilsleer'. Het kan niet iets abstracts zijn. 'Wie morgen veilig wil leven, moet vandaag voor veran deringen strijden', zegt Brandt ter verdediging van de plannen van de SPD op het gebied van de belasting hervorming, het kartelrecht en de Een toevallige, maar wellicht symbo lische combinatie van borden op de Baldeplatz in München. bestrijding van grondspeculatie. Het ziet er naar uit, dat Brandt het bijzonder moeilijk zal krijgen, als de huidige regeringspartijen er in slagen, de absolute meerderheid van 1969 in de Bondsdag terug te winnen. De vakbonden zullen hoge eisen stellen, nu de kosten van levensonderhoud met meer dan zes pet. zijn gestegen. Beloning Bovendien verwachten de vakbonden, die zich felle kritiek op de hals hebben gehaald door zich achter de politiek van Brandt te scharen, dat zij beloond worden voor het feit, met het stellen van looneisen gewacht te heb ben tot na de Bondsdagverkiezingen. Stellig nóg harder zal hun onderhan- delingstaktiek zijn, als de christen democraten er in zouden slagen, de coalitie van SPD en FDP te verslaan. Dit laatste kan het geval zijn, als de partijen van Barzel en Strauss samen tenminste 48.3 pet. van de in totaal uit te brengen stemmen veroveren. In 1969 moesten CDU en CSU genoegen nemen met 46.1 pet. Mochten zij mor gen tenminste 2.2 pet. winst boeken, dan hebben zij echter slechts een absolute meerderheid van 1 stem en daarmee valt niet te regeren. Zij zijn dan afhankelijk van medewerking van de FDP, maar daar valt waar schijnlijk niet op te rekenen. De Sommigen in West-Duitsland zien de toekenning van de Nobelprijs aan de schrijver Heinrich Böll als een poli tieke daad, die dc kansen van de SPD zou moeten vergroten. linksliberale leider Walter Scheel heeft te kennen gegeven, dat, zolang hij voorzitter van de FDP is. 'geen coalitie zal worden aangegaan met een partij die de absolute meerderheid heeft'. Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat de SPD alleen de absolute meer derheid in de Bonsdag zal behalen. In 1969 bracht ze het met Brandt en Schiller als 'verkiezings-lokomotieven' tot 42.7 pet. Slechts een 'aardverschui ving' zou Brandt de meerderheid kun nen bezorgen en die wordt zelfs door de meest optimistische sociaal-demo craten niet verwacht. Want ook de SPD heeft geen program dat mensen menigten op de been brengt. Ondanks de aanwezigheid van de 'jon ge socialisten' is de SPD bij deze verkiezingen nog een burgerlijke par tij die voor een belangrijk deel op dezelfde kiezers uit is, waar de chris ten-democraten het van moeten heb ben. Het enige grote verschil is dat iedereen die een normale politieke belangstelling aan de dag legt, kan weten dat de SPD na de verkiezingen nooit meer zal zijn wat ze nu is. De overgangsfase, waarin de SPD zich in de afgelopen drie jaren heeft be vonden, eindigt morgen. Als de teke nen niet bedriegen zal zij ook als zij regeringspartij blijft niet ontko men aan radicalisering. De overrom pelende actie van de jonge socialisten en hun oudere medestanders op de belasting-partijdag van de SPD kan daar een voorproefje van zijn geweest. Deze wetenschap kan voor een groot deel van de 4.8 jongeren die voor het eerst naar de stembus gaan een aan sporing zijn om hun stem aan de SPD te geven. Voor de wat ouderen kan zij aanleiding zijn, hun stem dit keer aan de gematigder linksliberale FDP te geven of om prolongatie van de hlidige coalitie te verhinderen met een naar de christen-democraten over te stappen. Vertrouwen Wat deze laatste groep mensen be treft, die in 1969 nog op de SPD gestemd hebben, kan alleen het ver trouwen dat kanselier Willy Brandt november. geniet een uittocht voorkomen. Het feit dat Brandt vorig jaar de Nobel- vredesprijs heeft gekregen en dat zijn actieve partijgenoot Heinrich Böll nog onlangs met de Nobelprijs werd on derscheiden voor zijn literaire werk, zal de SPD geen windeieren leggen. Degenen die de onderscheiding van Böll als een politieke daad zien, moe ten niet vergeten dat de schrijver zoals hij zelf op een verwijt van Franz Josef Strauss heeft geantwoord al 'tenminste tien of twaalf jaar een serieuze kandidaat voor de Nobel prijs was' en vorig jaar 'als ik de kranten goed gelezen heb ook favo riet was in een politiek volledig andere situatie'. De verkiezingen van morgen moeten worden beschouwd als een antwoord aan kanselier Brandt op diens verzoek over de hoofden van de Bondsdag leden heen om een motie van vertrouwen. In de Bondsdag kreeg Brandt dat vertrouwen niet omdat de coalitie van SPD en FDP haar meer derheid had verloren. Daarom werden vervroegde verkiezingen uitgeschreven en morgen valt dus pas de eigenlijke beslissing. Een rol spelen de Westduitse vrou wen, waarvan er niet minder dan 21.8 miljoen stemgerechtigd zijn (bij de mannen is dit cijfer 'slechts' 19 mil joen. Men beweert wel dat vrouwen zich veel meer door persoonlijke sympathieën laten leiden dan door za kelijke overwegingen, die zich met toekomstige problemen bezighouden. Blijken moet of de sterk gestegen prijzen geen belemmering zijn om de persoonlijke voorkeur te volgen. Behalve de jongeren zijn het ook de ouderen die een woordje meespreken. Niet minder dan 11.3 miljoen West duitsers zijn ouder dan 65 jaar. Zij zullen zich nog herinneren dat de christen-democraten bij het scheiden van de markt de gepensioneerden en de vele anderen, die naar hun pensi oen toeleven, een geschenkenpakket hebben aangeboden, dat veel meer inhield dan wat de regeringspartijen te bieden hadden. Deze vroege verkiezingsstunt, die elk jaar enorme sommen gaat kosten, kan de SPD parten spelen, hoewel zij in de Bondsdag niet hebben tegengestemd, nadat hun eigen voorstellen geen meerderheid hadden behaald (omdat ex-minister Karl Schiller niet in de Bondsdag wenste te verschijnen). Overigens heeft de bondsregering en kele weken geleden nog verbeteringen in de pensioenwetgeving voorgesteld om leemten weg te nemen, waarin het plan van de oppositie niet voorziet. Kansen Hoe dan ook de kans dat kanselier Brandt voor de bestaande coalitie het vertrouwen krijgt, dat hij gevraagd heeft, is zeker aanwezig. Zij hangt echter van zoveel factoren af, dat er mc-t zekerheid niets over te zeggen valt. Het enige wat zeker is. is dat de partijen in de Bondsrepubliek na de verkiezingen gelegenheid krijgen een streep te zetten achter een jaar, waarvan buitenstaanders de indruk kunnen hebben, dat het een diepte punt is geweest in de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Dit is het laatste artikel van een serie van zeven. De vorige afleveringen zijn geplaatst op 11, 13, 14, 15, 16 en 17 ims lijkt het of er linig verandert in id-Afrika. De Nationale rtij is nu al 24 jaar n de macht en het it er niet naar uit, dat binnen afzienbare tijd [i ander regime zal nen. ige week heeft de Nationale Par- bij twee tussentijdse verkiezingen r positie gehandhaafd. De Vere- le Partij, die nu al sinds 1948 ositie voert, kwam er niet aan te En als op 29 november weer parlementszetels op het spel n, zullen de Nationalisten ptwaarschijnlijk opnieuw win-, i Vorster schijnt op rozen te r schijn bedriegt. Na 24 jaar tt de door dr. Hendrik Verwoerd forpen apartheidsideologie niet resultaten te hebben die een I van de blanken ervan hadden facht. De zogenaamde grote rtheid, het stichten van semi- fhankelijke bantoestaatjes binnen i-Afrika, lost niet alle problemen Het is eigenlijk alleen maar iazingwekkend dat sommigen dat gedacht hebben. Alleen al het dat die zogenaamde bantoe- islanden samen meer dan 250 tken versnipperd land vormen, ir nauwelijks of geen industrie te den is, waarin geen mijnen lig- geen grote steden en geen ha- s. zou al voldoende moeten zijn 'n te zien, dat dit geen werkelij- oplossing is voor welk probleem i ook. Geen wonder, dat nu, na al moeite en alle mooie woorden, altijd het overgrote deel van de 'ikanen in de zogenaamde 'blan- gebieden woont. De Zuidafri- anse economie is geïntegreerd dat bevalt de blanken best. Want kunnen niet zonder de goedkope 'de arbeidskrachten. Ze willen al- n geen last hebben van de Afri jen en daarom hebben ze de theo- van de thuislanden bedacht. Vol 's die theorie kunnen de Afrika- in die thuislanden hun politie- vrijheid beleven, onder het wa- d oog van de regering in Preto- Dat honderdduizenden Afrika- hun leven lang in de steden de blanken hebben gewoond, ze ook als hun steden beschou- en nog nooit een voet gezet oen in het gebied dat de blanke :ering hun thuisland noemt, is 1 andere reden waarom die grote rtheid moest mislukken, artheid is een onmenselijk teem, maar apartheid zonder ge- meid is nog erger. Daar komen ^de. wanhoop en haat uit voort dan barst eens de bom. Nog zijn ^'arte leiders in Zuid-Afrika die bereid zijn met het regime van Vor ster op een of andere manier samen te werken, in de hoop daarmee iets voor hun mensen te bereiken. Maar de frustraties hopen zich op en veel jonge Afrikanen willen op geen en kele manier meer met de blanken in hun land samenwerken. Een van de leiders die dat nog wel wil. is Gatsha Boethelezi van Zoeloeland. Jarenlang heeft hij zich verzet tegen de idee van de bantoestans, de thuislanden-ideologie. Tenslotte, toen hij geen andere mogelijkheid zag om iets voor zijn volk te berei ken, heeft hij gezegd: Goed dan, premier Vorster, u en uw blanken willen apartheid. Wij willen een verenigd, ongedeeld Zuid-Afrika. waar iedereen gelijke kansen krijgt, maar als u, blanken, dat niet wilt, dan blijft ons weinig anders over dan noodgedwongen mee te doen met die zogenaamde grote apartheid. Maar dan stellen we wel onze eisen. Dan willen we meer grondgebied dan de schamele dertien procent, waarmee u nu alle bestaande en toekomstige bantoestans afscheept: dan accepteren we het niet dat er 'toevallig' geen steden, havens, mij nen en industrieën in die bantoestans liggen; dan willen we delen in de welvaart die ook met onze werk kracht is opgebouwd. Onder de Afrikanen is Boethelezi momenteel geweldig populair. Toen eind vorige maand enkele duizenden Afrikaanse havenarbeiders in Dur ban in staking gingen, eisten zij dat Boethelezi naar de haven zou komen en namens hen zou onderhandelen. De stakers eisten een loonsverho ging van 10 rand per week. Ze verdienen nu 8 rand (bijna 40 gul den) per week. Toen een van de blanke bazen hen probeerde toe te spreken, wérd hij weggehoond. Kan uw gezin van 8 rand per week leven0 riepen de stakers. Behalve een loonsverhoging eisten ze een verkorting van hun 12^-urige werk dag en ze wilden wel eens weten hoeveel belasting ze in de maand betaalden. Daar hadden ze geen idee van, omdat ze nooit betaalstrookjes kregen. En of het wel rechtvaardig was, wilden ze weten, dat ze van hun schamele loon ook nog 1,35 rand voor een veiligheidshelm moes ten betalen en 5 rand voor werk schoenen. Ze zeiden dat 6 rand va kantiegeld per jaar daar wel erg schriel tegenaf stak. En waarom kre gen ze geen centuitbetaald als ze ziek werden? De staking werd snel en vakkundig door de blanke machthebbers gebro ken. Wie niet wilde werken, kon terugkeren naar zijn thuisland. Dat betekende in de praktijk werkloos worden. Boethelezi kon niets voor ze doen. De staking in Durban was een van de vele tekenen dat de Afrikanen in Zuid-Afrika zich hun situatie bewust worden en het niet meer nemen. Het zijn in het huidige Zuid-Afrika veelzeggender tekenen dan verkiezingsuitslagen. Er zijn meer tekenen. Dc zwarte dichter Oswald Mtshali liet een ver door Harm Lamberts bouwereerd blank gehoor weten. 'Ik ben niet van plan nog meer gedich ten te publiceren. Als ik u mijn gedichten voorlees, waardeert u ze, maar u wilt me niet als persoon erkennen als u me op straat tegen komt. De enige manier waarop wij zwarten onze aanwezigheid in Zuid- Afrika voelbaar kunnen maken, is door jullie blanken compleet te ver werpen, door niets met jullie te maken willen hebben. We hebben het stadium bereikt van een comple te polarisatie tussen de rassen, waarin de kleur van de huid alles bepaalt'. En toen hem gevraagd werd, zo berichtte The Observer, hoe hij dan stond tegenover de pro gressieve blanken, die evenals hij de apartheid verwerpen, merkte hij op: 'Zc zullen beoordeeld worden naai de kleur van hun huid. De goeden moeten met de kwaden lijden. Per slot hebben jullie ons geleerd zo te denken'. Het is de harde waarheid. Dr. A. P. Treurnicht, voorzitter van de geheime Broederbond, waarvan al le leden van Vorsters kabinet lid zijn en die een ongekend grote invloed heeft op het openbare leven in Zuid- Afrika, verklaarde onlangs op een vergadering in Kimberley: 'De Afri kaner (dat zijn blanken, afstamme lingen van de Boeren, die Afrikaans spreken, protestant zijn en alleen lid van de Broederbond kunnen worden als ze aaiï die voorwaarden voldoen) zal helder moeten denken en duidelijk moeten spreken over onze verhoudingsvraagstukken'. Dr. Treurnicht was van mening, dat en kele docenten van de universiteit van Stellenbosch, die hadden beweerd, dat kleurlingen mensen van 'gemengde' afkomst die Afri kaans spreken en lid zijn van de Nederduits gereformeerde kerk be horen tot het Afrikanervolk, niet helder dachten. 'Als iemand jou taal praat, is hij nog nie lid van jou volk nie. Kleur is die onderschei ding', aldus Treurnicht een Zuid- afrikaanse leider, wiens ster snel stijgt. De opvatting van de dicliter Mtshali wordt ook gedeeld door de militante 'zwarte South African Stu dents Organisation. Die organisatie heeft niet alleen de blanken afge schreven, maar wil zelfs niet meer te maken hebben met mensen ais Boethelezi. De studenten vinden, dat hij de zaak van de Afrikanen verra den heeft, door een functie te Aan demonstraties tegen apartheid wordt met geweld een eind gemaakt. aanvaarden binnen het door blanken ontworpen systeem van de grote apartheid. Toen de voorzitter van de SASO, Temba Sono, voor samenwer king met Boethelezi pleitte, werd hij door het congres van de SASO afgezet en moest onmiddellijk de zaal verlaten. Dc verslaggever van de Rand Daily Mail, de meest felle anti-aparthcidskrant in Zuid-Afrika, kon de zaal ook verlaten, omdat zijn krant de term 'niet-blanke' gebruikt in plaats van zwarte en drie blanke studenten, die met hun zwarte colle ga's sympathiseerden en daar door hun aanwezigheid uitdrukking aan wilden geven, werden eveneens naar huis gestuurd. De militante studen ten hadden genoeg van de blanken, hoe goed die net ook bedoelden. Dat is het resul'aat van 24 jaar apartheid. Blank en zwart staan lijn recht tegenover elkaar in Zuid-Afri ka. Alleen door een rigoreus stelsel van veiligheidswetten en een uitge breid net van geheime politie, al leen door een machtig politieap paraat en een tot de tanden gewa pend leger, kan een minderheid van zich superieur voelende blanken rust en orde handhaven. Hun erde. In Zuid-Afrika is een klimaat ge groeid, dat volgens pröfessor Jan J. Loubser, nu nog hoogleraar in de sociologie aan dc universiteit van Kaapstad, steeds meer fascistische trekken krijgt. De blanke en Afri kaans sprekende professor Loubser emigreerde in 1964 naar Canada en kreeg de Canadese nationaliteit. Vo rig jaar keerde hij terug naar Zuid- Afrika om er hoogleraar in de socio logie te worden aan de universiteit van Kaapstad. Hij hoopte dat er inmiddels wat veranderd zou zijn in Zuid-Afrika, dat het mogelijk zou zijn dingen ten goede te keren. Hij schreef kolommënlange ingezonden brieven in Die Burger, waarin hij het apartheidssysteem en alle uit wassen waarmee dat systeem in stand wordt gehouden, aan de kaak stelde. Het mocht niet baten. Stor men van kritiek barsten over zijn hoofd los en diep teleurgesteld besloot Loubser onlangs dat hij be gin vclgend jaar weer naar Canada gaat. In een van de brieven in Die Bur ger schrijft lij: 'Er is geen tijd over voor bespiegelingen over 'ver- ligte' alternatieven. Alleen protest en luid protest tegen de richting waarin de politiek van dit land ge stuurd wordt, kan effectief zijn en epn nieuwe periode mogelijk maken. Dié politiek is onmiskenbaar toene mend totalitair ei. fascistisch en de genen die hoopten dat hervormin gen mogelijk /ijn, ki^lien net zo goed tegen de wind blazen'. In oen rede. v;aarmee hij zijn ambt van hoogleraar in Kaapstad had wil len aanvaarden, maar die hij nu maar elders heeft uitgesproken, heeft prof. Loubser uiteen gezet wat die fascistische tendenzen zijn. Om te beginnen, aldus Loubser, is de grote apartheid een fascistische poli tiek, omdat ze er op gericht is de blanke suprematie te handhaven en de zwarte oppositie in het politieke stelsel van Zuid-Afrika uit te scha kelen. Fascisme blijkt ook uit de toenemende macht van regering en ambtenaren, het zonder vorm van proces veroordelen van mensen tot jarenlange huisarrest, het inhouden van paspoorten, uit deportaties, huiszoekingen door de veiligheidspo litie bij particulieren en instellin gen. En vreedzame studentenbeto gingen worden met geweld uit elkaar geslagen. In een brief aan Die Burger trekt Loubser een verge lijking tussen het beginstadium van het nazi-regime in Dutsland en de huidige toestand in Zuid-Afrika Net als de Duitsers toen, slikken de Zuidafrikanen gedwee de meest tota litaire maatregelen, schrijft hij. De mensen hebben een blind vertrou wen in machtsposities in plaats van in wetten. Ze slikken de propaganda die dagelijks door de regeringskran ten en de staatsradio wordt ver spreid. Mensen die protesteren wor den of ingekapseld in het systeem, zoals de blanxe oppositie en de lei ders van de bai.toestans, of, als ze werkelijk gevaarlijk worden, wordt hun de mond gesnoerd. Ze komen voor de rechter en als ze geen wetsartikel overtreden hebben, neemt de regering het zekere maar voor het onzekere en geeft ze zonder vorm van proces huisarrest. Zelfs in kringen waar je dat nauwe lijks zou verwachten, beginnen nu steeds meer mensen in te zien. dat het misgaat in Zuid-Afrika. Onlangs trad de minister van binnenlandse zaken, Theo Gerdener af, omdat hij geen mogelijkheden meer zag werke lijke hervormingen door te voeren. Hij heeft nu een particuliere maatschappij opgericht die zich ten doel stelt de betrekkingen tussen de rassen in heel zuidelijk Afrika te verbeteren. Ds. D. F. Malan, zoon van oud premier Malan, heeft zich de woede van zijn kerkeraad en gemeente op de hals gehaald, door in twee pre ken de welvaartskloof tussen de blanken en de Afrikanen aan de kaak te stellen. Hij moest voor de kerkeraad verschijnen en zijn preek haalde de voorpagina van Die Bur ger. Maar voor mensen als Gerdener, Ma lan, Lcuoser. Beyers Naudé, Helen Suzman en al die andere goedwillen de blanken is het waarschijnlijk al te laat in Zuid-Afrika. Na 24 jaar apartheid staan blank en zwait lijn recht tegenover elkaar. De Vorsters en Treurnichts hebben het zo ge wild.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15