Schinveld vecht behoud van voor het bossen dichtbij erugval Felle kritiek op industrialisatieplannen van ir. Th. Bogerd 'Fanfare'-dorp nu Brederwiede op de plaat - pop op de plaat-pop op dep Kinderboeken Wij ontvingen DUW/KWARTET VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 RINNENLA ND/CO MVIF.NT A AR T5/K7 oinmentaar behoedzame wijze waarop de reldraad van kerken het bewind in uguay de afgelopen maanden heeft aderd om het terug te brengen van weg van terreur die het nu al meer half jaar volgt, is veelzeggend, |guay past namelijk historisch niet j1 hot algemene beeld dat men in het ten vaak van Latijns Amerika ft. Het had een hoogontwikkelde, lementaire traditie, die al een halve geleden bij buitenstaanders ir ject afdwong. In ons bericht van adaagzie pag.7 citeren wij ook Amerikaanse predikant in Uruguay in een alarmkreet over de huidige stand ook herinnert aan het pio- swerk in de sociale sector in Uru- Daarop moet echter worden af- ongen, dat die voorzieningen zich centreerden op de snel geïndustria- rrde hoofdstad Montevideo. En rmee is een economisch kernpro- aangetipt, dat mede heeft geleid het terugvallen van het land naar primitief stadium van politieke wikkeling. b democratische proces concentreer- zich geheel op de wensen van de gers van Montevideo, die het irst wogen in de landelijke huis- ding. En dat ging duidelijk ten te van het platteland, dat niet alleen ir het primaire levensonderhoud van 2 stedelingen, maar ook nog voor de ai odigde export-verdiensten moest gen. De partijpolitiek functioneerde y eel voor de stedelijke voorzieningen lekommerde zich nauwelijks om de rische exportpositie, waarvoor een Ijpende hervormingspolitiek op het teland nodig was. Die introverte •lijke politiek was natuurlijk ook iel overeenkomstig de belangen van •1 grootgrondbezitters. Toen de kan- keerden op de buitenlandse markt, de economische achteruitgang in Ie industriële welvaart in Montevi- kreeg een kunstmatig karakter, 'absenteïsme' zo'n bekend bc- uit feodale samenlevingen: het sen van afwezige landeigenaren •g een verrassende nieuwe vorm bij verkiezingen in 1971: naast de 000 stemmen van inwoners van itevideo werden ook 150.000 stern- van inwoners van Montevideo ld die 'tijdelijk buitenlands' ver den. De meesten van hen hebben vijk genomen naar Buenos Aires en hten,daar op betere tijden, diezelfde verkiezingen meldde zich een nieuwe politieke partner die de [zakelijke koerswijziging aanbood, eiijk de Frente Amplio, een combi van socialisten, christen-democra- cn communisten. Maar zij werd ir het mom van veiligheidsmaatrc- n gehinderd door het nerveus gc- den establishment en haalde het net Opmerkelijk daarbij was, dat zij de nog relatief verwende lagere >en onder de stadbevolking van itevideo ook niet de gewenste aan- g kreeg voor haar landelijke her- ningsprogramma's. Een Ameri- ise waarnemer schreef deze zomer in het blad Inter American Econo- Affairs, dat de doelstellingen van :rente Amplio minder ideologisch wel economisch en politiek waren, iddels is de manier waarop het met eruitschoppende hielen over de gekomen bewind in Montevideo tracht te handhaven, een voortdu- le uitnodiging tot gewelddadige re- De Tupamaros dc roem- ite guerrilla's die na het wegdruk- van de legale oppositie sterker voren zijn gekomen zijn nu de rnaamstc kopzorg van het bewind orden. nocratie is dus geen waarborg tegen (overtc kortzichtigheid. En wanneer bij die kortzichtigheid ook nog de 't voegt voor gevestigde posities, komt er moord en doodslag van in wat genoemd wordt 'het Zwit- ind van Latijns Amerika'. MAASTRICHT In Limburg is felle kritiek gerezen tegen de oud-directeur van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij, Ir. Thomas Bogerd, nu direc teur van de stichting Economi sche Ontwikkeling Limburg, een door minister Langman opgericht Limburgs Bureau voor Industrie werving. Ir. Bogerd wil een groot deel van het jarenlang geleden voor industrieterrein bestemde bos van Schinveld opofferen om er een chemische industrie te ves tigen, en dit, terwijl er in de di recte nabijheid, de oostelijke mijnstreek, ongeveer vijfhonderd hectare aan industrieterrein aan wezig is. Jacques Tonnaer pleitte voor dovemansoren Al ruim drie jaar vechten de inwo ners van Schinveld onder leiding van hun burgemeester Jacques Tonnaer voor het behoud van het uniek stuk natuurreservaat in Schinveld-Oost, doch blijkbaar zonder resultaat. Ir. Bogerd blijkt reeds contacten te heb ben gelegd voor de vestiging van een tweede chemische industrie in Zuid- Limburg en die wil hij bij voorbaat in de bosrijke omgeving van Schin veld onderbrengen. Welke industri.e? De heer Bogerd zegt te denken een farmaceutische of cos metische industrie. Meer wil hij niet loslaten. Reden voor grote ongerust heid f voor de vijfduizend inwoners van Schinveld en vele tientallen dui zenden natuurliefhebbers in Zuid- Limburg. Eén van de politici, die zich aan deze gang van zaken onder andere bijzon der ergert, is drs. H. Waltmans, lid van provinciale staten van Limburg voor de PPR. Hij heeft gedeputeerde staten van Limburg vragen gesteld over de uitlatingen van de heer Bo gerd. Henk Waltmans, directeur van het Europahuis in Bemelen, vraagt gedeputeerden of ze het standpunt van de heer Bogerd delen en of er reeds onderhandelingen plaatsvinden en zo ja, met wie. Henk Waltmans, partijgenoot van bur- Schinvelds burgemeester Jacques Tonnaer gemeester Jacques Tonnaer van Schin veld, zegt reeds eerder gehoord te hebben dat de heer Bogerd een alumi- niumsmelterij in het Schinveldse na tuurreservaat wilde vestigen, en hij vraagt zich af of de heer Bogerd blind is voor de natuur. In de jongste commissievergadering van provinciale staten vroeg hij openlijk: 'Is een man, die zich zo ongenuanceerd uitdrukt, «el de geschikte figuur voor het Lim burgs industrialisatiebureau van mi nister Langman?' In zijn brief aan gedeputeerde staten drukt de heer Waltmans zich nog duidelijker uit. Hij vraagt of, gezien het 'Zeeuwse verleden' van ir. Bogerd het gevaar niet aanwezig is voor een eenzijdige en beperkte economische en technolo gische programmering, met een voor bijgaan aan andere wezenlijke belan gen van het leefklimaat voor honderd duizenden, en het behoud van liet landschap in het gewest Zuid-Lim burg. Naar aanleiding van de uitlatingen van Limburgs industriewerver Bogerd heeft gedeputeerde Johan van der Woude snel laten weten dat de heer Bogerd niet in provinciale dienst staat. Schinvelds burgemeester, Jac ques Tormaert pleitte voor dovemans- leden jaar voor aansluiting van de Schinveldse bossen bij het recreatie schap Brunssummerheide, maar Jac ques Tonnaert pleitte voor doveman- oren. De leden van het dagelijks bestuur van het recreatieschap," de burgemeesters Quint van Brunssum, Gijzeis van Heerlen en Vrouwenraets van Nieuwenhagen, tevens leden van het Industrieschap, Oostelijke Mijn streek, hielden vast aan de industriële bestemming van het Schinvelds na tuurreservaat. Tonnaer kon praten als 'Brugman', maar zonder succes. Handtekeningen Inmiddels kwamen ook de bewoners van Schinveld in beweging. Er wer den handtekeningen verzameld, zelfs uit Brunssum kwam een cahier met twaalfhonderd handtekeningen voor het behoud van de bossen op de schrijftafel van burgemeester Tonnaer terecht. Tonnaer kondigde aan met de handtekeningen als wapen in de hand ten strijde te trekken. Dat alles ge beurde op 8 april verleden jaar. Die papieren strijd lijkt Tonnaer verloren te hebben, maar toch geeft hij hoop niet op. Het aanwijzen van Schinveld-Oost tot industriegebied dateert van het begin van de jaren zestig. Toen werd een gebied van vier tot vijfhonderd hecta re industrieterrein aangewezen in de veronderstelling, dat het zou komen te liggen aan het Maas-Rijnkanaal, dat Born met Düsseldorf zou gaan verbin den. Het industrieterrein zou dan bij een mogelijke sluiting van de mijnen ideaal liggen voor de vestiging van vervangende industrie. Maar het Maas-Rijnkanaal werd een 'praatstuk', waar niemand meer in gelooft. Ook Jacques Tonnaert en de bewoners van Schinveld niet. Toen volgde de eerste mijnnota, die rigoreus een streep haalde door de toekomst van de Limburgse kolenmij nen en ook zonder het Maas-Rijnka naal nog zag het gemeentebestuur van Schinveld aanvankelijk toekomst in het industrieterrein. Met de jaren zag het gemeentebestuur echter minder heil in het plan, en Tonnaer begon openlijk zijn twijfels kenbaar te ma ken. Die twijfels werden achteraf gevoed: door brieven van het ministerie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning van 12 november 1968 en 6 november 1969. Volgens het ministe rie kon de noodzaak van een indus trieterrein Schinveld-Oost enkel aan getoond worden in het kader van een streekstudie. Gesuggereerd werd, dat een eventuele beslissing genomen diende te worden bij het vaststellen van het streekplan Zuid-Limburg, waarvan het ontwerp eerst voor kort aan de Zuidlimburgse gemeente werd toegezonden. Teveel om eens een weekje vakantie te nemen en te weinig om een gedegen artikel aan te wijden. Zo zou ik het aanbod van deze week willen karakteriseren. Vier platen, waarvan één is samengesteld uit twee oudere en drie stuks bij de platenwinkel in de bakken zullen verdwijnen onder het hoofdje Amerikaanse Zang/Heren, het is om de drommel geen vetpot. Maar we zullen het beste beentje voor zetten, alle zeilen in de diverse masten hijsen teneinde ook dit keer toch weer een 'vrolijke' aflevering op poten te helpen. Immers, in dit donkere jaargetijde kunnen we allemaal best een lichtpuntje gebruiken. Waar of niet? Goed dan. Beginnen we met de elpee 'All Men's Brothers' (Atlantic ATL 40 424), een 'nieuwe oude' plaat die een selectie bevat van nummers van de eerste twee elpees van 'The Allman Brothers Band', het kwaliteitsgezelschap uit Macon (Georgia), dat eind vorig jaar haar begenadigde leadgitarist Duane Allman door een motorongeluk verloor. Er wordt momenteel druk gewerkt aan een soort In Memoriam- album, waarop Duane Allman als sessie-muzikant te horen zal zijn: een compilatie van nummers van diverse artiesten (Boz Scaggs, Aretha Franklin, Wilson Pickett en Eric Clapton, om er enkele te noemen) voor wie hij mede de begeleiding ADVERTENTIE Sensatie in Iglo's Ideejenwinkell Bijvoorbeeld: pak spinazie van 900 gram van 1.95 nu voorl.óO. verzorgde. Maar op de plaat waar het hier om gaat gaat het dus om muziek van na die studio-tijd, toen de groep The Allman Bros Band min of meer bij toeval tot stand kwam. Over die muziek hoeft niet veel meer verteld te worden Luister nog maar eens naar de eerste gelijknamige elpee van de broertjes en naar hun tweede Idlewild South. Voor het geval die geen van beide in uw verzameling prijken, kan de onderhavige selectie dienen als een prima introductie in het oeuvre van een van de beste groepen uit 'iet hedendaagse popwezen. Ik kan me niet voorstellen dat de kennismaking tegen zal vallen. Hulde Ik hoop alleen één ding: dat een en ander (die herdenkingsplaat en zo) niet leidt tot dezelfde genadeloze praktijken van de zijde van het platenwezen als die. welke ooit met bijvoorbeeld Jimi Hendrikx zijn uitgehaald. Enige posthume hulde aan het adres van de zeker op het moment van zijn dood toch maar weinig bekende Duane Allman is zeer op zijn plaats, maar als ik denk aan die firma, die na de dood van Hendrix het voorbeeld van anderen volgde en haar archieven omspitte om dan tenslotte voor de draad te komen met een elpee, waarop voornamelijk het afstellen van de versterkers en het stemmen van de gitaar van de meester te beluisteren viel, rijzen mij de haren nog ten berge. O'Sullivan Dan Gilbert O'Sullivan. De crisis outfit is van de baan en heeft plaats gemaakt voor een uiterlijk, dat zo te oordelen naar hoesfoto's en bijgevoegde poster van zijn tweede elpee 'Back to Front' (MAM Records 6376 501) voornamelijk op de beïnvloeding van De Dames gericht lijkt. Het is me wat: eerst die grote pet, hoge schoenen, gerafelde hemdsmouwen en schuwe oogopslag en dan opeens zo'n bronstig ogende jongeman, die zijn zeer modieuze overhemd even heeft losgeknoopt om ieder de kans te geven zijn borstharen te tellen. Maar goed. ondanks de totale uiterlijke metamorfose, is wat de muziek aangaat alles bij het oude gebleven. En zelfs, teveel bij het oude. Net als bij Gilberts eerste heb ik ook hier de indruk steeds naar iets gewijzigde versies van een of twee oude thema's (O'Sullivans eerste hits) te moeten luisteren. Eén langgerekte herhaling van Nothing Rhymed, uitgezonderd een enkel nummertje als bijvoorbeeld I'm Leaving, dat hoewel niet schokkend in zijn geijkte opbouw het cabaretteske dertiger-jaren-geluid op uiterst verfrissende wijze doorbreekt. Melancholiek Vrolijker geluiden uit de koker van de Amsterdammer Don Rosenbaum, die onder supervisie van producer Boudewijn de Groot verrassend voor de dag komt met de elpee 'Swimming O'Sullivan: borstharen into deep water' (Decca 6419 015). Een warm, meestentijds wat melancholiek gestemd geluid in het folk-genre, afgewisseld met een paar wat men noemt 'catchy' country-and-westernachtige composi ties (Swimming Into Deep Water, Like To Know A Bit About You). Sterk geschreven, die laatste twee, en ook zeer afdoende op de plaat gezet (met Frans Doolaard hebben we een steelgitarisf binnen de grenzen, die weliswaar nog een beetje durf mist. maar verder zeer warme geluiden uit zijn kastje weet te schuiven). Een enkele keer neigt Don naar het drenzerige (For Martha, Change Your Name) of beweegt hij zich op glad ijs, waar het zijn teksten.aan gaat (Evolution). Maar voor de rest. En we sluiten de tent met de elpee 'John David Souther' (Asylum SYL 9003) door de gelijknamige zanger/gitarist/komponist. Souther is dc oude partner van Eagles-gitarist Glenn Frey. Dat èn de incidentele assistentie van Frey heeft er wellicht iets mee te maken, dat af en toe een geluid wordt bereikt dat iets van die Eagles weg heeft: een nummer als The Fast One zou zelfs zo van een elpee van deze groep kunnen komen. Maar over het algemeen blijft het toch wel JD. Souther wat de klok slaat: een mannetje dat er in slaagt zijn best vrij oorspronkelijke komposities zo zeurderig en onafgewerkt (vocaal vooral) over het voetlicht te brengen, dat ik vrees dat deze elpee zijn weg naar de ramsj vrij snel zal weten te vinden. Volgende keer wat beter je best doen, Jaydee! Potentieel door iviHem-jan martin Vrolijk In het ontwerp-streekplan staat Schin veld-Oost nog steeds als potentieel industrieterrein aangegeven, maar, zo herinnert men er in Schinveld aan, nog steeds liggen zeker 250 tot drie honderd ontgonnen hectaren indus trieterrein in de directe omgeving van Schinveld braak. Zolang die in dustrievestiging braak ligt, blijft re) trekt jaarlijks al meer dan 300.000 bezoekers. Schinveld zich tegen het 'industrieter rein oost' verzetten. Zolang ook wordt er geen boem in de Schinveldse bos sen gekapt, verzekert de gemeente raad. Mocht straks industrieterein te koop blijken in de oostelijke Mijnstreek en er dringend behoefte aan een nieuw terrein bestaan, dan willen de vroede vaderen van Schinveld wellicht hun bezwaren laten vallen. Mocht het streekplan Zuid-Limburg (met Schin veld-Oost als industrieterrein) bij de aanwezige overvloed aan industrieter reinen toch worden aangenomen, dan zal men zeker tot een beroep op de Kroon besluiten. Dat het zover ooit zal komen, gelooft men in Schinveld niet. de laatste twee kwartalen, blijkt uit de cijfers van het Economisch Technologisch Instituut Limburg, heeft zich geen enkel nieuw bedrijf in het Limburgse herstructureringsge bied gevestigd. Daarbij komt, dat de gemeenten elders nu al afstappen van de oorspronkelijke bestemming van in dustrieterreinen en er grote winkelbe drijven op toelaten, zoals in Nuth, Venlo en Beek. Duitsers De gemeenteraad van Schinveld heeft nu besloten toenadering te zoeken tot de Duitse buurgemeente Gangelt om te komen tot het stichten van één groot recreatiegebied met een totale oppervlakte van 750 tot duizend hecta ren. Evenais Schinveld had Gangelt aanvankelijk grootse industrieplan nen, maar ook daar heeft men uitein delijk gekozen voor het 'groen'. Een keuze, die achteraf juist blijkt, gezien het enorme aantal bezoekers aan dit bosrijk gebied. Alleen al het Gangelt- se Hochwildfreigehege (vijftig hecta- Dertien nieuwe k'nderboeken van uit geverij De Fontein in De Bilt. Om te beginnen: 'Vuur in het water' door Joeri Korineth, een voortreffelijk ge schreven (en deswege bekroond) boek van Russische komaf. Een opgroeien de longen vertelt van zijn avonturen, waarin een oom met verhalen over vroeger, o.a. over de revolutie, een grote rol speelt. Bert Bouman teken de een opmerkelijk omslag en leverde ook fijne illustraties. 'Vuur in het water' is (dan ook) het duurste van de stapel: ƒ9,75. Hiermee is niet ge zegd dat de omslagen van en de tekeningen in de overige boeken niet deugen. Maar ze zijn wel wat algeme ner, wat glad'gepoetst'. We gaan verder. Anneke Bloemen schreef: 'Juutje van De Koperen Haan' en 'Het was Juul- tjes plan', 2 leuke en leuk-uitziende meisjesboeken 5.90 per stuk) met de tien-jarige Juultje in de hoofdrol. Die rol is nogal belangrijk, want haar ouders zijn vaak erg druk doende in hun restaurant De Koperen Haan, dus Juultjes initiatieven (die er niet om liegen (ontmoeten niet meteen te genwind. Nog twee meisjesboeken, voor wat oudere lezeresjes: 'Katrien en haar dwaze familie' en 'Katrien en de paarden' van Karin Kramer, die de belevenissen behelzen van een niet alledaags gezin, dat gehuisvest is in een met eigen hand gerestaureerde vil la. Prijs per stuk 6,90. Dick Dreux schreef weer twee avontuurlijke histo rische jongensboeken, spelend in het Vlaanderen van de veertiende eeuw: 'De draak van Damme' en 'De poorten van leper'. Prijs per stuk 7,90. Voorts zijn er een paar nieuwe bele venissen van Rob Staalman, opgete kend door de onvermoeide Ruard Lanser: 'Rob Staalman/Goudroof In Marseille' en 'Rob Staalman/Het Schotse mysterie', spannende detecti veverhalen voor oudere jongens, prijs per stuk 7,90. Tenslotte vier Bas Banning-boeken van A. van Aarden- burg in plezierige paperback-vorm: 'Bas Banning en de Zwarte ruiter', 'Bas Banning en de vliegende cow boys'. 'Bas Banning en de geheimzin nige kabelbaan', en 'Bas Banning en de autosmokkelaars'. Het betreft hier herdrukken, resp. 5e. 4e en tweemaal een 3e druk. Dat zegt wel iets. Prijs per stuk ƒ4.90 Handreiking, door D. Schaap, ds. H. J. Smit, A. J. Terlouw en ds. A. F. Troost. Uitg. Hervormd Bondscen- trum, Prins Bernhardlaan 1, Biltho- ven; 76 pag, prijs 2,50. In achttien korte hoofdstukjes vinden leidingge venden in het (herv. geref.) jeugd werk hier allerlei terzake doende aan wijzingen en suggesties. De boer kwam niet terug, door Peter Spoor. Uitg. De Fontein, De Bilt, 191 pag., prijs 14,90. Streekroman, spe lend in de (Brabantse) Meierij. Het dorp Lagenoiede uit Bert Haan stra's 'Fanfare' heet met ingang van volgend jaar Brederwiede. Giethoorn, dat toen voor Lagerwiede model stond, is met Vollenhove en Wanne- perveen samengevoegd tot één ge meente Brederwiede, waarvoor de in woners juist hun gemeenteraad heb ben gekozen. Nu bestaat er in het noordwesten van Overijssel de Beulakeriwiede, ivaar in het begin van de eeuw nog het vlek Beulake een nederzetting van ver- veners te vinden was (een storm heeft het totaal weggeslagen). Dat 'wiede' is dus een begrijpelijke greep van degene die Brederwiede heeft uitgevonden. Maar heeft hij in zijn achterhoofd ook niet een beetje aan 'Fanfare' gedacht? Drs. E. A. Huisman, adjunct-directeur van de provinciale planologische dienst in Zwolle, weet als eerste idee- inbrenger bijna precies hoe die naam tot stand gekomen is. 'In 1958 is het begonnen. Toen heeft onze PPD in het eerste rapport over deze zaak voorgesteld de nieuw te vormen ge meente Lagerwiede te noemen. Ik vond dat wel leuk na die film, maar men vond het te populair. Wie Lager- wiede eigenlijk heeft afgekeurd zou ik niet meer weten. Gedeputeerde sta ten, de gemeenten, de minister, ze kunnen allemaal zeggen dat ze liever een andere naam hebben.' Zeven jaar later, in 1965, is de dienst opnieuw met een idee gekomen: Beul ake, maar ook die naam werd door hogerhand niet geschikt bevonden. In staaltje droom maart 1966 verscheen een studie van prof. dr. H. A. Brasz, hoogleraar in de bestuurswetenschappen aan de Vrije Universiteit. Hij kwam voor het eerst met de naam Brederwiede op de proppen, ook een fantasienaam, die hij niet zozeer bedoelde voor de nu gevormde gemeente maar, vertelt de heer Van de Zweerde van Vollenho- ve's gemeentehuis (dat het onder die naam niet lang meer zal maken) met het boekje in de hand, voor heel noord-west-Overijssel. 'Gemakshalve zullen we dit district voortaan Bre derwiede noemen', schreef prof. Brasz, aan wiens brein de fantasienaam dus voor een deel mag worden toegeschre ven. Hij zag het dus breder. Het is nog niet zeker de nieuw gekozen gemeenteraad die 1 januari in functie treedt, moet daarover beslissen maar volgens de heer Van de Zweer de wordt Vollenhove Brederwiede's residentie. Cineast Bert Haanstra is er helemaal niet boos over. Hij vindt het zeker geen kwestie van plagiaat, alleen 'wel leuk. Zo blijft er nog iets van Fanfa re hangen. Wij hebben Lagenoiede indertijd zomaar bedacht vanwege al die wieden.' Maar als hij hoort dat zijn originele Lagerwiede (Giethoorn) ook Bredertuiede zal heten: 'Dan had den ze het natuurlijk Lagerwiede moeten noemen. Ze zullen wel gedacht hebben: laten we het breed houden en niet zo laag-bij-de-gronds. Dat zal de doorslag wel gegeven hebben. En trouwens: wie het breed heeft laat het breed hangen. Dat kon bij ons niet.' sprokkelen Heel wat Nederlanders hebben kenne lijk voor hun ontspanning behoefte aan pittige lichamelijke inspanning in de open lucht. Dat moet tenminste worden afgeleid uit de honderden te lefoontjes, die de directie van 'De Hoge Veluwe' dagelijks krijgt van verslaafden aan de consumptie-maat schappij, die echter een onderhuidse hang naar de armoede van Klein Duimpjes vader hebben gehouden. 'Kunnen wij het weekeinde niet een handje komen helpen bij het oprui men van de bomen?' luidt dan de uit het westen van het land opklinkende vraag. vlag De British Steel Corporation, immer druk met kapitale zaken, heeft zich blijkens dit plaatje nu ook op de mode geworpen. De schoonheid die zich na afloop van de verkiezingen op 1 december In Londens Royal Albert Hall 'Miss World' zal mogen noemen, krijgt een staaltje BSC's modepresta ties aan het welgevormde lijf: haar kroningscape bestaat uit stalen kettin gen en sterren, haar kroon is ook al van staal opgetrokken. Het hele har nas weegt met hoofddeksel en al vijf tien pond. rozijnenoorlog Wie zich met kerst tegoed wil doen aan een kerstrol of -brood, zal er dit jaar voor moeten knokken. Dat doen nu de bakkers en de vier grote impor teurs van rozijnen al. die met de handen in het haar zitten, omdat ze geen rozijn te pakken kunnen krijgen. Volgens contract zouden ze van hun voornamelijk Turkse leveranciers tienduizend ton rozijnen krijgen te gen vastgestelde prijzen, maar intus sen is cr een soort internationale rozijnenprijzenoorlog ontstaan, waarin de leveranciers allemaal hartstochte lijk meevechten. Een paar Turkse handelaars zijn op hun manier tege moetkomend: ze zijn bereid een deel van de bestelling te leveren, maar dat wel tegen een veel hogere dan de afgesproken prijs. Dat grapje zou vol gens het blad 'Bakkerswereld' zeker zeven miljoen gaan kosten. De bakkers staan nu bij wijze van spreken met het deeg in de handen te wachten, maar er is nog vrijwel geen rozijn op weg naar Nederland. Alle ministers krijgen een koninklijke onderscheiding: een door de koningin goedgekeurde en daardoor nu ver plichte vlag op de auto's waarmee ze zich naar officiële gelegenheden bege ven (want dat is geen gewoon gaan meer) De officiële beschrijving van de vlag gaat zo: 'Zeven banen van rood, wit, blauw, wit, rood, wit en blauw, waar van de hoogten zich verhouden als 1:1:1:6:1:1:1 met op het midden een gele gekroonde leeuw, rood getongd en genageld, houdende in zijn rech- tervoorklauw (niet die minister dus, maar de leeuw, al verduidelijkt de officiële beschrijving dat niet) een wit zwaard met geel gevest en in zijn linker een bundel van zeven witte pijlen met gele punten en tezamen gebonden door een geel lint.' De ministers reden al met vlaggen op hun voorspatbord rond, maar dat mag zo niet meer. Die achterhaalde vlag met alleen een wel Nederlandse, maar veel te simpele leeuw op een rood- wit-blauwe ondergrond ,was niet offi cieel en heraldisch gezien ook niet alles. Alle ministers moeten voortaan dus met deze nieuwe leeuwen, klauwen en pijlen rondtoeren, behalve de minis ter van defensie. Die heeft al een eLgen vlag met op het witte tussen stuk een adelaar (niet alleen een bekend Duits embleem, maar ook dat van onze luchtmacht), verder een leeuw (daar werkt de landmacht mee), een anker (waar de marine zich mee siert) en de woorden Je Main- tiendrai, die we her en der tegenko men. don camillo Een boer in het Noordgriekse dorpje Komotini heeft zijn 57-jarige vrouw doodgeschoten, omdat hij gedroomd had dat ze hem met een dorpsgenoot bedroog. 'Natuurlijk bedroog ze me', verklaar de de 60-jarige wreker tegenover de politie. 'Allah heeft me in mijn droom gewaarschuwd, dus dat kan niet missen.' Ondanks deze volgens de boer bestiering van hogerhand is de dader achter slot en grendel gezet, waar hij mag dromen zoveel hij wil. In het dorpje Alzonne in het zuidwes ten van Frankrijk speelt zich een doodserieuze Don Camillo-achtige toe stand af: dorpspastoor en burgemees ter hebben slaande ruzie over de omvang van dc lijkwagen. Bij begrafenissen duwt gemeenteper- soneel gewoonlijk de eveneens ge meentelijke lijkwagen tot in het koor van de kerk, maar die wagen is zo hoog, dat de pastoor finaal in het niet verdwijnt en de gelovigen hem tij dens de plechtigheid niet meer kun nen zien. Daarom heeft pastoor MMoc- co zelf een klein karretje laten maken dat alle problemen zou kunnen oplos sen, ware het niet dat de burgemees ter zijn personeel verboden heeft de kist van de ene op de andere wagen over te hevelen. Zolang deze toestand duurt, weigert de pastoor nog rouw- missen op te dragen. De parochianen moeten nu maar zien dat ze met hun doden in een andere kerk in de buurt van hun dorp terecht kunnen. 'Hij zegt, dat u hem niet kunt ontslaan. Hij werkt bij de firma aan de overkant.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7