erp stakingsrecht eer op losse schroeven )ntw AKI» 4 Plastic beïnvloedt 't milieu nauwelijks Overleg samenwerking Groot prijsverschil in chocoladeletters ARP: kabinet samen met DS'70 is praktisch onmogelijk de gemakkelijke pijptabak Voorlichting kabinet weinig bevredigend iroenevelt istreert leratie' VOORTREKKER Brugsma weg bij Haagse Post Jongen omgekomen in brandend huis 'Dat je het ziet liggen is het enige wat erg is' Trudeau toch zetel meer )[I\f/KWARTET VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/X5 jersma: Er moet naar een nieuive opzet ivorden gezocht (ADVERTENTIE) root* i e sociaal-economische redactie HEM De regering beseft dat de afhandeling van het wets- erp werkstaking als gevolg van maatschappelijke ontwikkelin- oc lange tijd op zich zal laten wachten. Er zal naar een nieuwe liet wetsontwerp moeten worden gezocht.' uitspraak deed minister Boersma joiale zaken op bet symposium werkstaking, dat gisteren .v. Algemeen Verbond Onderne- Bouwbedrijf in Arnhem werd In zijn toespraak erkende de ter dat het wetsontwerp inzake erkstaking, dat al enige jaren v m bij de Tweede Kamer aanhan- l gemaakt, opnieuw op losse iven staat. iuidige kabinet is van oordeel, r tóch een wettelijke regeling s bet stakingsrecht moet komen. het ontwerp zal bij verdere lering door de wetgever en door leperingen die er mee te maken n, waarschijnlijk anders zijn dan I u aanhangige wetsontwerp. Dat ïuidige wetsontwerp op losse even is komen te staan weet hij 'r ien 'niet helemaal begrijpelijke "riijke uitspraak'. II (er Boersma vroeg zich af of er aE; erschuiving plaats vündt in de e; ig van politieke of solidariteits- i igen. 'Het is ook nauwelijks e om na de gebeurtenissen bij ei Breda de bedrijfsbezetting over t <j£d te zien. Ik vraag mij af of n verschuiving is te verwachten mi richting van de bedrijfsbezetting 11 rijdmiddel in de sociaal-politie- rhoudingen', aldus de minister, name', zo vervolgde hij, 'zal er itwoord moeten worden gegeven n aantal juridische vragen met king tot het eigendomsrecht, de kf vredebreuk en de openbare or- ant een bedrijfsbezetting behoeft iltijd zo vlekkeloos te verlopen Breda het geval was', aldus de i( er. tting di mr. B. Frenkel, hoogleraar aan tholieke Hogeschool in Tilburg, onmiddellijk een poging de mi- r ële vragen te beantwoorden, na ieer de staking een legitiem I is in het wetsontwerp de staking in principe als latig beschouwd dan zie ik ■^n waarom de bedrijfsbezetting „itiem middel zou zijn. Naar rning liggen staking en bezet- lies in het zelfde vlak, aldus •nkel. deze hoogleraar zullen de die voor een staking gelden die in het huidige wetsontwerp tgelegd ook van toepassing worden verklaard op het jtot bezetting. Slechts één norm i niet zonder meer 'toepas- lelijk de plicht om een bezet- J te voren aan te kondigen. |een dergelijke aanzegging kan Igever van te voren effectieve jelen, bijvoorbeeld politiebewa- pinze soc.-economische red. ECHT Voorzitter Arie {nevelt van de industrieband- I is bezig de voorgenomen (•atie der drie vakcentrales al lorbaat op losse schroeven te rklaarde de voorzitter van de idse Christelijke Bond van ipersoneel, de heer W. Wie teren op de landelijke verga- van de groep sociale werkvoor- van de NCBO. lee reageerde hij op hetgeen de Groenevelt woensdagavond ki ogen over de federatie heeft namelijk: 'Voor 1 januari zal l' lijk moeten zijn of het samen- ng op uitsluitend technische wordt, dan wel een samenwer- ffaarin men het ook eens is over eg die moet worden bewandeld e positie van de werkende men- e verbeteren'. En voorts dat 'het het gezicht begint te krijgen dat lehoort te hebben, namelijk dat >en vakcentrale die weet dat zij ■kei heeft de broodnodige veran- ^fcen dn de maatschappij aan te ■perpe bewoordingen zei de heer inga dat opzet en inhoud van de atie pas na 1 januari gestalte ea krijgen. 'Als Groenevelt vindt na die datum niet meer te 6 isiëren is, dan tast hij daarmee itgangspunt en het beleid van de 'Welijke vakbeweging in het hart De mogelijkheid tot een geheel inbreng in de federatie is juist jernvraag, waarover het bij de "e samenwerking zal gaan', aldus CBO-voorzitter, die de deelne- aan de standpuntbepaling tiin- het NVV ernstig waarschuwde e voorwaarden van de christelij- ikbeweging heel serieus moeten M genomen. 'Het is van belang e weten of we trouwen met het van Ter Heide of met het NW Groenevelt. Wij willen geen revo- &aire vakbeweging. Wij willen waardige vakbeweging, die ook algemeen belang is het oog f'. zo zei de heer Wieringa. in rede deed hij voorts ccn and beroep op het kabinet het beleid in de salarispolitiek voor overheidpersoneel te handhaven, kabinet moet daarover binnen- beslissen). 'Er valt met ons niet aten over afschaffing of wijziging 1 «et trendbeleid, wij verlangen net overheidpersoneel het volle '2. maar wij zijn wel bereid te ln over de verdeling daarvan om aandacht aan de laagstbezoldig- te kunnen schenken'. king, nemen om de bezetting te ver hinderen en daardoor zou het middel bij voorbaat gefrustreerd zijn', aldus prof. Frenkel. Wèl vond de hoogleraar het noodzake lijk dat de bezetting direct na de voltrekking per exploit aan de werk gever wordt aangezegd. Daarbij stelde hij de eis dat de taak en de leiding van de bezetting bij een vakbond moet berusten. Evenals een staking mag ook de bezetting slechts een uiterste middel zijn. Zorgvuldig raat de staking als 'een moreel be derf'. Hij bepleitte in een uitvoerig juridisch betoog herstel van de rijks- bemiddelaars oude stijl, toetsing van een staking op rechtmatigheid door de rechter, instelling van een arbeids geschillenkamer van het Hof in Den Haag en de mogelijkheid voor de minister van economische zaken een afkoelingsperiode op te leggen met daarop aansluitend eventueel arbitra ge of een bindend advies. De vak bond, die een staking organiseert moet zijn bij het conflict betrokken leden van te voren schriftelijk raad plegen. 'Het handopsteken van leden in een zaaltje vol mensen is onvol doende voor de besluitvorming, waar bij dergelijke geweldige belangen in het geding zijn', aldus prof. Van Es- veld. Ten slotte bepleitte hij bescher ming van werkwilligen. 'De Enka-bezetters hebben deze nor men bij hun optreden met grote zorg vuldigheid in acht genomen. De waar de van de erkenning van deze normen door deze werknemers mag niet on derschat worden. Het gaat om begin selen, 'die kennelijk nu nog sterk in ons rechtsbewustzijn leven en het heeft daarom alle zin om ze door een wet te bekrachtigen', aldus prof. Frenkel. Tenslotte merkte hij op, dat hij de erkenning van de bedrijfsbezetting als legitiem middel heeft willen ver dedigen, omdat het gaat om de essen tiële sociale belangen van de werkne mer, om zijn eigen werkgelegenheid en daarmee om het bestaan en het persoonlijk geluk van hemzelf en zijn gezin. De Leidse hoogleraar prof. mr. N. E. H. van Esveld verwierp in zijn refe- Nergens Prof. mr. P. Zonderland, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Ho geschool, noemde later in een forum zitting de opvattingen van prof. Fren kel juridisch niet acceptabel. 'Wat hij heeft verdedigd is nergens ter wereld aanvaard. Hij zal toch met rechtsver gelijkende argumenten moeten aanto nen waarom we de bedrijfsbezetting in Nederland wel zouden aanvaarden. Die juridische argumenten heb ik niet gehoord', aldus prof. Zonderland. De waarnemend voorzitter van het NW, de heer A. de Boon sprak zich tijdens het forum uit tegen een sta kingscode, die door de Sooiaal-Econo- mische Raad moet worden geformu leerd. 'Wij hebben aan één zwaard van Damocles het huidige wetsont werp al voldoende', aldus De Boon. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De prijzen der honderd gram voor gewone chocoletters in melk én puur variëren van ƒ0,73 (Edah) tot ƒ1,63 (Van Houten). Dit blijkt uit het prijzenoverzicht dat het Konsumen- ten Kontakt in overleg met het- minis- naturel 1.60 /"t- Drs A. D. W. Tilanus Van onze parlementsredactie LEIDEN Drs. A. D. W. Tilanus vindt, dat de voorlichting van het kabinet Biesheuvel nog maar weinig uit de verf is gekomen. Op een verkiezingsbijeenkomst in Leiden zei de lijsttrekker van de CHU, dat, als men de burger bij het beleid wil betrekken, hij beter ge- informeerd moet zijn. Op deze wijze kunnen onzekerheid en angst bij de bevolking worden weggenomen. Melk of puur terie van economische zaken heeft sa mengesteld. Gebleken is voorts, dat de maten van de verpakkingen vaak veel overeen komst laten zien, maar dat de inhoud zeer verschillend is. In vele gevallen wordt de vermelding van het gewicht op de verpakking achterwege gelaten. Tot de goedkoopste soorten 'gewone' chocoladeletters behoren verder (per 100 gram berekend) die van de Spar. De Gruyter, Simon de Wit, de Hema en d eCo-op; tot de duurste die van Droste, Union en Verkade. De letters ln witte chocolade kosten bij Union 2,06 per ons. Cchocoladeletters met hazelnoten va riëren per 100 gram gewicht in prijs van ƒ1, (Hema) tot ƒ2,(Union), terwijl de (suikervrije) letters voor diabetici bij Ringers 2,03 en bij Union 2,55 per 100 gram kosten. Opgemerkt wordt dat, zoals bij dit soort overzichten gebruikelijk is. een beoordeling van smaak en kwaliteit achterwege is gelaten. De wijze van voorlichting over het kabinet door middel van wekelijkse persconferenties van de minister-pre sident bevredigt weinig. Volgens drs. Tilanus werkt deze manier eerder ne gatief dan positief. Het optreden van mr. Biesheuvel lijkt meer op een interview over recente gebeurtenissen dan op het geven van mededelingen uit de ministerraad. Het nieuwe kabi net moet in overleg met de NOS proberen een betere vorm van uitzen dingen te vinden. Drs. Tilanus vroeg zich ook af, waar om mr. Biesheuvel alleen op het scherm verschijnt en andere ministers niet in de gelegenheid gesteld worden de bevolking voor te lichten. De lijst trekker van de CHU noemde het urgentieprogram van de WD een slap aftreksel van wat het in het verleden door vooraanstaande libera len als het denkend deel van de natie naar voren is gebracht. De liberalen, missen op het ogenblik duidelijk een beleidsvisie. Drs. Tilanus pleitte ook in deze ver kiezingsredevoering voor een doelbe- AMSTERDAM De hoofdredacteur van de Haagse Post, de heer W. L. Brugsma, zal binnen niet al te lange tijd zijm functie als hoofdredacteur op medisch advies neerleggen. De heer Brugsma blijft wel als geregel- de medewerker-columnist aan de Haag se Post verbonden. De directie heeft hem verzocht zijn hoofdredactionele taken te blijven vervullen in afwach ting van een nieuwe hoofdredactionele formatie. De directie is daarover reeds met de hoofdredactie en de redactiecommissie van de Haagse Post in beraad. Daarbij staat voorop,-dat zowel de continuïteit van de Haagse Post als haar redactio nele Koers onverlet blijver, aldus een donderdagavond uitgegeven communi que. Van een correspondent NIJKERK Bij een brand in een woning aan de Singel te Nijkerk is gisteren de vijf-jarige Erik Bruinsters om het leven gekomen. De moeder kon met een baby uit het brandende huis vluchten. De brand is vermoede lijk na een ontploffing ontstaan. wuste vorming van een christelijke volkspartij. Hij noemde de vorming van deze partij een ideaal. 'Er is wel haast bij', voegde de heer Tilanus er nog aan toe. Minderheid Wranneer de houding van VVD en DS'70 de vorming van een meerder heidskabinet onmogelijk maken, zal de CHU de vorming van een minder heidskabinet niet uit de weg gaan. In 'De Nederlander' van deze week schrijft de heer Tilanus, dat de CHU niet zal schuwen aan een minder heidskabinet deel te nemen. Het zal echter moeilijk zijn, zei hij gisteravond in Leiden, voor een der gelijk kabinet bekwame ministers te krijgen. Men zal niet graag zijn maat schappelijke zekerheid inruilen voor het ongewisse politieke leven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ARP koerst naar een zinvol meerderheidskabinet. Maar er moet wèl van worden uitgegaan, dat het praktisch onmogelijk is samen met DS'70 een dergelijk kabinet te realiseren. In het officiële commen taar in het partij-orgaan 'Nederlandse Gedachten' van deze week staat ver der, dat de PvdA èn op haar congres èn in de Tweede Kamer de deur heeft dichtgeslagen. Maar een wijziging in haar politieke polarisatie-uitgangspunt zal de ARP niet van nader overleg mogen afhouden. Belangrijk vooral zal de uitslag van de stemming zijn. In een interview in het zelfde blad spreekt lijsttrekker mr. Biesheuvel zich uit voor een meerderheidskabi net. De wenselijkheid daarvan is groot. De mogelijkheid wordt echter door de PvdA beperkt. Enkele pagi na's verderop legt de fraktieleider een ander accent. In een vraaggesprek wenst Aantjes voor een vijf-partijen- kabinet waterdichte afspraken met DS'70. Voorwaarde is, dat DS'70 zich loyaal conformeert aan het beleid, dat door minister Boersma is gevoerd en dat deze partij garanties geeft, dat ze zich hieraan zal houden. Mr. Aantjes zegt: 'Er is geen sprake van een bereidheid van mij mee te werken aan het herstel van de oude coalitie ten koste van een beleid zoals door Boersma is gevoerd.' Weinig kans (ADVERTENTIE) NIEUWE UITGAVEN VAN KOK - KAMPEN Dr. C N. Impeta Kaart van kerkelijk Nederland 3e druk. geheel herzien door ds. P. Visser. 320 pag.. geb. 12.50. Een uniek handboek met actuele, objectieve informatie over alle kerken In Nederland. .Met uitgebreid register. Prof. Dr. G. Th. Rothuizen Afspraak met de dood Gedachten over ethiek en suïcide. 130 pag., paperback 10,75. Een benadering van de zelfmoord vanuit de olhick. Een pastoraal probleem wordt hier wetenschappelijk be naderd en op de mens toe geschreven. Prof. Dr. Herman Ridderbos Zijn wij op de verkeerde weg? Een bijbelse studie over de verzoening. 36 pag.. paperback 7.50. Het vijfde deel in de serie "Theologie en Gemeente", waarin de praktische betekenis van de belijdenis van de verzoening voor heel de gemeente wordt uiteengezet. Met het oog op de huidige discussies zeer actueel! Rik Valkenburg Stelling en tegenstelling Voor en na het Getuigenis. 96 pag., paperback 7.90. In een zestal interviews, o.a. met de kortgeleden over leden Prof. Dr. G. C. van Niftrik, staat het "Getuigenis en de reacties daarop uit heel het land centraal. Het boek bevat tevens de complete tekst van het Getuigenis. Nel Benschop Gouddraad uit vlas En Een boom in de wind Van deze veelgevraagde gedichtenbundels verschenen resp. de 9e en de 4e druk. Een dankbaar geschenk'. Omvang resp. 48 en 52 pag.. prijs paperback 4,95. Boeken om cadeau te geven! Boeken om cadeau te vragen! VERKRIJGBAAR BIJ DE BOEKHANDEL UITGEVERSMIJ KOK - KAMPEN K 25 18 14 6 1 12 25 9 2 7 Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Het huidige gebruik van plastic heeft op het milieu nauwelijks invloed. Het is geen aanslag op schaars wordende grondstoffen. Bij de fabricage en verwerking wordt nauwelijks water vervuild. Na gebruik leveren zij bijna geen moeilijkheden op voor de afvalverwerking. Deze conclusies leverde gis teren de 35ste Kunststoffen- dag op. Waarom, vroeg een van de talrijke plasticfabrikan ten zich wat verbijsterd af, hebben we dat niet eerder uitgelegd. Een heleboel mensen die zich terecht zorgen maken over het milieu, besteden hun energie aan het bestrijden van plastic, terwijl ze veel nuttiger dingen zou den kunnen doen. Voorlich ting naar buiten zal duidelijk een nieuwe taak worden van de Nederlandse vereniging-fe deratie voor kunststoffen, die de bijeenkomst in Den Haag organiseerde. De feiten die de 'verderfelijke' rol van plastic in het milieu vraagstuk tot een juister omvang terugbrachten, waren verzameld door dr. ir. P. J. Bakker, directeur van het Kunststoffen- en rubberinsti tuut TNO en dr. G. Schuur an het Koninklijke-SheH plastics laboratorium. Het gebruik van plastic per hoofd van de bevolking be draagt in Nederland 32 kilo per jaar. De twee belangrijk ste toepassingsgebieden zijn de bouwnijverheid (8 kg) en verpakkingen (8 kg). Van de totale hoeveelheid verpak kingsmateriaal bestaat minder dan tien procent uit plastic. In het stedelijk afval komt drie procent voor. (Bakker). Aardolie Onze ruwweg 30 kilo plastic per jaar is gemaakt uit 60 kilo ruwe aardolie (grondstof plus energie voor het fabricagepro ces). Zetten we dat tegenover het totale energieverbruik van 4.000 kilo olie per hoofd per jaar, dan is het duidelijk dat olie niet zal opraken omdat we zoveel plastic gebruiken. Betere warmte-isolatie van huizen zou bijvoorbeeld meer besparen dan afschaffing van de totale plasticindustrie. Aan de waterverontreiniging in Nederland draagt die indus trie minder dan een tiende procent bij. (Schuur). Het stedelijk huisvuil, met daarin drie procent plastic, wordt voor 60 procent gestort. Voor het grootste deel minder netjes: 55 procent op open vuilnisbelten, 5 procent op 'gecontroleerde' stortplaatsen waar vuil direct met aarde wordt afgedekt en grondwater- vervuiling voorkomen. In geen van beide gevallen levert plas tic enig probleem op. Een kwart van het vuil gaat naar verbrandingsovens. Hier in geeft plastic, in tegenstel ling tot sommige berichten geen gevaarlijke verbran dingsgassen af. Alleen PVC produceert waterstofchloride (zoutzuurgas), zij het dat uit andere categorieën vuil be paald meer komt. Mocht het totaal teveel worden dan kan het zoutzuur worden wegge vangen voor het de pijp uit gaat Compost Plastic kan in meer dan een situatie een bedreiging lij ken, maar het milieu heeft in elk geval weinig te vrezen. Vijftien procent van het stede lijk vuil tenslotte wordt ver werkt door de gemeentelijke compostbedrijven en de VAM. Plastic vergaat daarbij niet, wat het gemeen heeft met tweederde van het andere vuil, dat er na de composte- ring wordt uitgezeefd cn ge controleerd gestort. Er is één hinderlijke invloed: grote stuk ken plastic folie houden bij dat zeven wat compost vast. die dus niet naar zijn nuttige bestemming gaat maar op de stortplaats terecht komt. Dat is jammer voor het rendement van de installatie, maar doet verder geen pijn. (Bakker). Dat plastic als milieuvervuiler zo in het oog springt, komt voor een groot deel omdat je het overal ziet liggen. Dat je het ziet liggen is het enige wat erg is, de werkelijke ge vaarlijke milieuverontreini ging wordt veroorzaakt door giftige stoffen die je niet ziet. Over de samenstelling van 'zwerfvuil' is weinig bekend. Er is alleen een Amerikaans onderzoek over rommel langs openbare wegen. Die bleek voor 60 pet uit papier te be staan. verder 16 procent blik jes, 6 procent glazen flessen en potten, 6 procent plastic voorwerpen en 12 procent di versen. Afschaffing van plastic verpakkingsmateriaal zou hier weinig verbeteren. We moeten gewoon geen rommel weg gooien. Overigens wordt ge werkt aan plastics die onder invloed van licht versneld af breken. (Schuur;. Verrassend Over plastics, energie en grondstoffen zijn overigens nog verrassende beschouwin gen op te zetten. Plastic kost niet alleen grondstoffen, het vervangt ze ook. Volgens een studie van de Russen Rachlin en Kosjkin besparen de Vere nigde Staten door toepassing van kunststoffen bijna vier procent op het gebruik van staal, tien procent op het ge bruik van koper, 21 procent op zink en 42 procent op lood. Dat soort effecten moet je ook in rekening brengen. (Schuur). Maar dat betekent allemaal niet, zei iemand uit de zaal, dat we de hoeveelheid zinloze plastic verpakkingen dan maar moeten opvoeren. waarbij een meerderheid na een jaar weer uit elkaar valt.' Als na de ver kiezingen blijkt, dat de linkse drie meer zetel s zouden hebben dan de confessionelen dan zou aan een links minderheidskabinet gedacht kunnen worden. 'Dat zou dan het voordeel hebben', aldus minister Boersma, 'dat zij maar eens moeten proberen waar te maken wat zij zeggen.' Linkse stemmen In zijn rubriek 'Van a tot u' in Nederlandse Gedachten reageert mr. Aantjes op een advertentie van de SGP, waarin wordt bezworen: 'SGP- stemmen komen niet achteraf toch in de verkeerde hoek terecht.' Mr. Aan tjes schrijft: 'Inderdaad, de angst die spreekt uit de bezwerende SGP-adver- tentie (evenals uit de weigering van het Reformatorisch Dagblad om een advertentie van de ARP op te nemen I is terecht. Stemmen op deze partijen uitgebracht zullen vrijwel zeker inder daad een averechts effect hebben cn uiteindelijk precies de verkeerde hoek in de kaart spelen.' Onder die ver keerde hoek verstaat mr. Aantjes dan de progressieve partijen. Ook stem men op het GPV zouden indirect stemmen voor dè combinatie van PvdA, D'66 en PPR zijn. Minister Boersma zegt op zijn beurt in een interview in hetzelfde blad. dat hij de kansen voor het herstel van het vijf-partijen-kabinet laag aan slaat en wel 'vanwege het thans be staande fundamentele verschil in be nadering tussen ons en DS'70 als het gaat om het sociaal-economisch beleid. We moeten geen experiment hebben. WHITBY (Reuter) De Canadese premier, Pierre Trudeau, blijkt na een hertelling van de verkiezingsuitslagen van vorige maand toch een zetel meer te hebben. Het weer Koud met buien Van ome weerkundige medewerker Er zijn naar schatting zeven en een half miljoen bomen omgewaaid. Deze constatering geeft een kleine indruk van wat er vele duizenden jaren gele den over onze streken voor orkaange- weid moet zijn losgebarsten. Na 7000 voor Christus hadden de rendieren de poolstreken weer opgezocht en maakte de toendravegetatie plaats voor ber ken- en dennenbossen, later eik, iep en linde met hazelnoot als ondergroei. Onderzoekers noemen het Atlanticum (5500 voor Christus) een zeer gunsti ge periode voor de boom- en planten groei. Maar een groot deel van dit oerbos is leter door onvoorstelbaar zware stormen gestreken en nader hand overdekt door veen. Omstreeks 1860 werd een tipje van dit bomendrama opgelicht, toen men in het zuidoost-Friese Fochteloo bij het ontginnen van boekweitgrond op zwa re boomstammen stuitte, die op het zand rustten. De bovenaardse grond was veenachtig. Bijna alle bomen la gen van noordwest naar zuidoost. Ze. hadden kolossale afmetingen. Sommige waren met wortel en al omgerukt. De meeste waren bij de stam geknakt, zodat de kracht van de storm wel verbazingwekkend geweest moet zijn. Stammen- van twee meter doorsnee kwamen herhaaldelijk voor. Eén stam had een omtrek van tweeëndertig mannenvoeten. De NRC wist tivintig jaar later te vertellen dat een wagen enkele meters op een boomstam kon rijden zonder de kanten te raken. Het hout brandde met veel hitte (veel harde delen) en gaf een zwarte walm. Momenteel heeft West-Europa tc ma ken met oceaanstoringen die een vrij zuidelijke baan volgen. Gisteren is een minimum over Frankrijk naar het Alpengebied getrokken vergezeld van tamelijk veel regen: plaatselijk twin tig tot dertig millimeter. Een volgen de storing koerst momenteel ook weer over Frankrijk naar het Oosten, waar bij de neerslagzöne Nederland niet bereikt. Wij hebben wel te maken met Noordzeebuien, die opnieuw hagel kunnen geven. Gisteravond werd er weer onweer gemeld van het oostelijk deel van de Noordzee en het oostelij ke kanaal. De flinke neerslag, die midden-Europa de laatste dagen krijgt. is erg gunstig voor het peil van de Rijn. Mannheim meldde gisteren al een stijging van 1,36 meter. OPKLARINGEN REGEN HAGEL >s, BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Amsterdam geheel bcw. 5 gr. 0.5 mm. De Bilt geheel bew. 4 0.3, Deelen geheel bew. 4 1, Eeldo zwaar bew. 5 1, Eindhoven zwaar bew. 4 0.6. Den Helder regen 8 19, Luchth. Rotterdam zwaar bew. 5 0.1, Twente geheel bcw. 3 0.3. Vllsslngen geheel bew. 5 1, Zd.-Limburg zwaar bew. 4 2, Aberdeen zwaar bew. 41, Athene zwaar bew. 22 0. Barcelona onbew. 18 0. Berlijn regen 5 0.1, Bordeaux hall bew. 18 0.2, Brussel zwaar bew. 3 5, Frankfort sneeuw 2 5, Genève regenbul 10 15, Helsinki zwaar bew. 2 0.1, Innsbrück sneeuw 4 2, Ko penhagen zwaar bew. 5 0, Llsabon mist 14 n. Locarno regen 7 1, Londen geheel bew. 6 2. Luxemburg geheel bew. 0 7, Madrid geheel bew. 13 0, Malaga onbew. 20 0, Mallorca on bew. 21 0, München sneeuw 1 2. Nice half bew. 16 0. Oslo geheel bew. 1 0, Parijs regen 14 15. Rome niet ontvangen. Spilt on bew. 15 0. Stockholm geheel bew. 3 0.4, We nen zwaar bew. 7 0. Zürich regen 7 16. Casa Blanca licht bew. 20 0. Istanboel zwaar bew. 16 2. Las Palmas onbew. 24 0. New York niet ontvangen, Tel-Aviv zwaar bew. 21 0, Tunis licht bew. 22 0. Hoog water, 18 november; Vlissingen: 11.27-: Haringvliet a.d. Zeezijde: 0.35-13.01; Rotter dam 1.51-13.57; Schovenlngen 0.05-12.31: IJ- mulden: 0.44-13.08: Den Helder: 4.39-16.57; Harllngen: 6.56-19.28; DclfziJJ 8.48-21.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5