Zwaar bewaakte Heath in Ulster Op giframp onvoldoende ingespeeld om zette kidnap an kind op touw root prijsverschil chocoladeletters I S B I I I I UW Geertsema heeft het verbruid bij de Diepenveners krant Het Kwartet )pklaringen „Puzzelmee" Man met nieuw hart sterft aan verkalking In deze krant Kenia gaat ook Aziaten uitwijzen ieowe Leicis e Courant VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 273 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven BV mijn hert in teghenspoetl" KW Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur stllSMi»: huilende Laure Blagojevic op de arm van een politie-inspecteur, at ze gevonden was in een huis niet ver van de plaats waar ze oerd werd. US (UPI. REuter, AFP) 27 na haar ontvoering is de vierjari- Laure Blagojevic gisteren onge- maar zeer overstuur, terugge en in een flat vlakbij de Are de nphe, waar zij een dag tevoren Ie armen van haar moeder werd inapt. olitie arresteerde vijf jonge man van omstreeks 20 jaar, die de oering hadden gepleegd. Aanvoer- van de bende bleek de oom van meisje te zijn, de 22-jarige broer haar moeder, Francois Lerisson. kipnappers hadden gedreigd het te vermoorden, als de vader redelijk vermogende film-ver- der niet 200.000 gulden zou n. Het losgeld werd door de niet betaald, omdat de politie zeer snel achter was gekomen de eigenaar van de VW was geweest, waarin het kind ontvoerd werd. Toen deze man gearresteerd was, werd het adres bekend waar het meisje vermoedelijk werd vastgehouden. Over de redenen van oom Frangois om zijn nichtje te kidnappen, is niets meegedeeld. Wel zei vader Zaricha Blagojevic tot zijn 27-jarige vrouw Marie-Antoinette tijdens de persconfe rentie, dat Frangois nooit gedeugd had en dat hij hem daarom twee jaar geleden de toegang tot zijn woning had verboden. De politie vertelde, dat het kind zich onmiddellijk in de armen van de politie-inspecteui stortte, toen deze de kamer binnenkwam om een meisje van haar ontvoerders te verlossen. Deze hadden haar een paar potloden gegeven en papier. Het kind vertelde: 'Ik tekende mijn mammie, pappie en broertje. Ik huilde en miste ze erg.' Huldiging in Deventer zet kwaad bloed Van een onzer verslaggevers DIEPENVEEN/DEVENTER De Inwoners van Diepenveen, dat door Deventer dreigt te worden geannexeerd, zijn des duivels op minister Geertsema van binnenlandse zaken. Zij nemen het hem meer dan kwalijk dat hij zich in de nacht van 10 op 11 november in Deventer op carnavaleske wijze liet huldigen voor de manier, waarop hij in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Diepenveen heeft verdedigd, terwijl de opheffing nog niet definitief was: de Eerste Kamer moet er nog over beslissen. De Diepenveners hebben zich over de houding van de heer Geertsema met een open brief tot de voorzitter van de Eerste Kamer gericht. Dat gebeurde door het aktiecomité In spraak Burgerij Diepenveen, die 98 plaatselijke organisaties, van kerken tot sportverenigingen, zegt te verte genwoordigen. In de brief spreekt het comité zijn afkeer uit 'over het stijlloze en van verregaande minachting voor de ge voelens van de Diepenveners getui gende gedrag van de minister' en werd verder opgemerkt dat hij zich 'wan deze weinig estetische eskapade had behoren te onthouden'. Afschriften zijn onder meer verzon den aan de Tweede Kamer, de Raad van State, de fractievoorzitters van de Tweede Kamer, het partijbestuur van de WD, minister-president Bies heuvel en de heer Geertsema zelf. Toen een' Diepenvener er lucht van kreeg wat de heer Geertsema van plan was. heeft hij, naar we verne men, de heer Biesheuvel gebeld. De heer Biesheuvel zou nog geprobeerd hebben de heer Geertsema ervan te .weerhouden maar deze zat al in de auto naar Deventer. 'Je gaat op deze wijze wel af als minister,' aldus een inwoonster van Diepenveen. In Deventer tilt men er niet zo zwaar aan en men meent dat de minister dat evenmin heeft gedaan. Volgens de Stichting Stedelijk Carnaval is de reactie uit Diepenveen een weinig Minister Geertsema kinderachtig. Men wilde niet bele digend zijn; het was inderdaad niet meer dan een carnavaleske gebeurte nis. Van de zijde van het actiecomité echter blijft men het optreden van de heer Geertsema, die meedanste in de polonaise enz. heel anders taxe ren: 'Hij heeft ons, Diepenveners, op de ziel getrapt.' prijzen voor gewone chocolètters in melk uur variëren van ƒ0,73 (Edah) 1,63 (Van Houten). Dit blijkt uit rijzenoverzicht dat het Konsumen- [ontakt in overleg met het minis- van economische zaken heeft sa- jesteld. eken is voorts, dat de maten van erpakkingen vaak veel overeen komst laten zien, maar dat de inhoud zeer verschillend is. In vele gevallen wordt de vermelding van het gewicht op de verpakking achterwege gelaten. Tot de goedkoopste soorten 'gewmne' chocoladeletters behoren verder rper 100 gram berekend) die van de Spar. De Gruyter, Simon de Wit, de Hema en de Co-op ;tot de duurste die van Droste, Union en Verkade. De letters ln witte chocolade kosten bij Union 2,06 per ons. Cchocoladeletters met hazelnoten va riëren per 100 gram gewicht in prijs terwijl de (suikervrije) letters vooV Hollandse kaas gekeurd in Parijs diabetici bij Ringers 2,03 en bij Union ƒ2,55 per 100 gram kosten. Opgemerkt wordt dat, zoals bij dit soort overzichten gebruikelijk is, een beoordeling van smaak en kwaliteit achterwege is gelaten. De Franse minister van landbouw Jacques Chirac liet zich de Hollandse kaas goed smaken bij zijn bezoek aan de Nederlandse stand van de Salon de 1'Alimentation in Parijs. pklaringen maar plaatselijk ook en bui. Overwegend matige wes- illjke wind. Maximum tempera uren ongeveer zes graden. 10RGEN EN OVERMORGEN: oud weer met vooral aanvanke- Ijk buien. lorgen zon op: 08.05 onder: 16.45 Maan op: 14.55 onder: 04.41 lelk of puur (ADVERTENTIE) fnzme schaarste in taste toekomst? BELFAST (Reuter, UPI, DPA) Achter een 'schild' van militairen, politiemannen en politiehonden is premier Edward Heath van Enge land gisteren voor een bezoek van twee dagen in Belfast aangeko men. De strenge veiligheidsmaat regelen zijn getroffen, omdat men vreest dat extremisten extra veel geweld willen gebruiken tij dens het bezoek. Enkele minuten voor Heath arriveer de, ontplofte een bom in de oude kathedraal van Armagh, 50 km ten zuidwesten van Belfast, waardoor het locale telefoonverkeer werd uitgescha keld. In Belfast waren maar weinig mensen op de been, vooral omdat de bewegingen van de premier geheim gehouden werden. Heath sprak met fabrieksarbeiders en legde een krans ter ere van de doden 632 in de afgelopen drie jaar. 'Het is niet voldoende achter gesloten deuren te zitten en te bidden dat de schutter u voorbij gaat', zei Heath in een lunch-rede. 'Het geweld zal slechts stoppen als zij die ertegen zijn er handelend tegen optreden. Terroris- ADVERTENTIE ten moeten geen hulp of aanmoedi ging krijgen. Geld meot hen gewei gerd worden en zij moeten geen vei lig onderdak krijgen in de wijken, van waaruit zij opereren.' BESPREKINGEN Heath zal besprekingen voeren met vertegenwoordigers van gemeenten, kerken, bedrijven, en politieke groe peringen. Maar hij zal geen vertegen woordigers van militante of paramili taire groepen van protestanten of ka tholieken ontvangen. De grootste op positiepartij, de Sociale en Democrati sche Labourpartij, heeft geen uitnodi ging voor een gesprek gekregen. Drie kleine katholieke partijen hebben de uitnodiging afgeslagen. De uitslag en de prijs winnaars van opgave G, worden bekend ge maakt op 18 november. De 25 advertenties met coderingen voor op gave K vindt u in het nummer van vandaag. MONTREAL (AFP) John Parkin son, een Canadees, die het langst ge leefd heeft met een getransplanteerd hart, is woensdagavond op 26-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Montreal aan aderverkalking overleden. Dr. Anthony Dobell, die de operatie vier jaar geleden had verricht, ver klaarde dat het hart van de patiënt tot het einde toe normaal had gewerkt Meldkamer voor ongelukken in voorbereiding Van onze Haagse redactie DEN HAAG EHBO-posten, brandweer, politie en GGD zijn in het algemeen onvoldoende voorbereid op ongelukken met wagens die gevaarlijke stoffen vervoeren. Mr. H. J. Druijff, hoofd van de afdeling stoffen van het ministerie van verkeer en waterstaat zei dit gisteren op een bijeenkomst van de Eigen Vervoers Organisatie (EVO) in Den Haag. De onmogelijkheid om op de juiste manier hulp te verlenen wordt ver oorzaakt door de onbekendheid met de stoffen die worden vervoerd. Naar schatting vinden er jaarlijks ruim een miljoen transporten plaats van 1500 verschillende soorten stoffen. Dat er desondanks weinig ongelukken gebeu ren Lomt, aldus de heer Druijff. door de strenge eisen die aan dit vervoer worden gesteld. Zo blijft bij ongeval len de inhoud van de tankwagens vrijwel altijd binnen de tank. Om de hulpverlening op dit gebied gestalte te geven streeft de centrale overheid naar een duidelijk herken baar maken van gevaarlijke stoffen die vervoerd worden en de instelling van een centrale meldkamer voor on gelukken met gevaarlijke stoffen. Het overleg over dit laatste onderwerp heeft nog geen resultaten geboekt. Mr. J. Vrij, directeur generaal van het ministerie van verkeer en water staat zei gisteren dat hierover nog overleg wordt gepleegd met de andere departementen. Cijfers Het herkenbaar maken van de gevaar lijke stoffen die vervoerd worden kan gebeuren door de vrachtwagens van aanduidingen te voorzien. Internatio nale besprekingen hierover vorderen 'slechts moeizaam' aldus de heer Vrij. Nochtans verwacht de heer Druijff dat vólgend jaar een begin kan wor den gemaakt met een nieuw systeem, namelijk dat vrachtwagens voorzien zullen worden van een geel bord, waarop vier cijfers, een indicatie zul len geven van de stof die vervoerd wordt. Het getal op het bord komt overeen met het nummer dat de VN- commissie van deskundigen aan die stof heeft gegeven. Hulpverleners be hoeven er dan slechts het boek op na te slaan om te zien hoe het beste opgetreden kan worden. Op het ogenblik loopt de deskundig heid bij de hulpverlening sterk uiteen en valt 'in het algemeen niet mee', aldus de heer Druijff. In Rotterdam is de situatie gunstig. De meldkamer daar levert na een druk op de knop alle gewenste gegevens over een be paalde stof. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft bovendien een erg handig naslagwerk uitgege ven: 'Aanwijzingen voor het optreden bij ongevallen met gevaarlijke stof fen'. Cursus Belangrijk is ook de deskundigheid van de chauffeur. De directeur-gene raal juichte in dit verband het initia tief van de EVO toe.'die gisteren is begonnen met een cursus 'gevaarlijke stoffen' voor chauffeurs. Hij kon zich echter voorstellen dat er thans weinig animo is om te werken aan het Brus selse ontwerp voor een verplichte vak opleiding voor beroepschauffeurs. 'De eisen zijn buiten de proporties opgevoerd', zo zei hij. De ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat gaven op de bijeenkomst ronduit toe dat er op het ogenblik nogal het een en ander schort aan het op elkaar afstemmen van de vervoersvoorschriften voor ge vaarlijke stoffen van de verschillende takken van vervoer. Er zijn nogal wat verschillen tussen het wegvervoer, de spoorwegen, de scheepvaart en de luchtvaart. Bovendien loopt de wetge ving nogal eens achterop, omdat steeds weer nieuwe gevaarlijke stoffen worden uitgevonden waarvoor geen voorschriften bestaan. Ook vinden er nogal wat transporten plaats waarvan de overheid geen weet heeft en wor den deze stoffen ook illegaal opgesla gen. Binnenland Scliinveld vecht voor bos 7 Zes mille voor Palermo 18 Buitenland 'Der illy' straalt vertrouwen uit 15 Kerk Anne van der Meiden promoveert Kunst Sluyters in Den Bosch 17 Sport Jean Dockx over trainer Raymond Goethals 23 Boekcnetulagc 2 Alen schrijft ons 2 Zaterdagsport Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Pop op de plaat 7 Familieberichten 10 Radio en tv 11 Strips, feuilleton 11 Recept 11 Puzzel 17 tzijn echte 'slce'-honden SINTERKLAZEN OP naar CORRY HAGOORT DOEZASTRAAT 14. RITA 'U kunt beter direct een des kundige bellen.' NAIROBI (AP) Honderden Azia tische middenstanders, die bedrijven in Kenia hebben voornamelijk win kels hebben gisteren van de re gering te horen gekregen, dat zij hun zaken moeten afronden en hun be drijven binnen drie maanden aan Afri kanen moeten verkopen. De meerder heid van deze mensen heeft de Britse nationaliteit. Zij zullen dan hoogst waarschijnlijk naar Engeland moeten vertrekken. Het Keniase ministerie van handel heeft gisteren bekendgemaakt dat de Aziatische middenstanders, die de Britse nationaliteit hebben, voor het eind van het jaar de mededeling kun nen verwachten, dat zij moeten ver trekken. De regering is bereid om leningen te geven aan Afrikanen, die de bedrijven van de Aziaten willen overnemen. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. Envuldebonin. Naam: Adres: - Plaats: - maand D kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1