esprek van Israël n Arabische Liga 'Der Willy' straalt groot vertrou wen uit Wereldraad vraagt herstel emocratie in Uruguay Hanoi wil geen wijzigingen in vredes-akkoord Westen stelt Oosten overleg voor over troepen-reductie Motie van wantrouwen tegen EEG-commissie Piet van Aken Nieuw in de Salamanders! Barzel is tegen verdrag met DDR Andreas Burnier Nieuw in de Salamanders! y/KWARTET VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 BUITEN LAAIJ T7/K13 herika sou Westeuropees voorstel steunen voor: 10ET, TEL AVIV (UPI. Reuter, AP) In Cairo wordt momenteel een plan bestudeerd, vol- welk de Arabische Liga en Israël indirecte besprekingen gaan voeren, onder auspiciën van de nisde Naties. Dit meldt liet Libanese blad Al Nahar in een bericht van zijn correspondent in te. ADVERTENTIE ilan, dat door Westeuropese lan- 14 is opgesteld en de instemming van de VS, voorziet onder meer stichting van een Palestijnse op de door Israël bezette weste- - 'jordaan-oever en in de Gaza- i Een voorstel tot Palestjnse [mie in deze gebieden binnen •deratie met Jordanië onder de van koning Hoessein, werd in van dit jaar door Hoessein v het zogenaamde 'Hoessein dat destijds door de Palestijnse irganisaties en het merendeel Arabische staten fel werd leeld. het Westeuropese voorstel secretaris-generaal van de Ara- Liga, Mahmoud Riad, oud-mi- van buitenlandse zaken van gemachtigd worden om na- de Arabische staten en de Pale- Bevrijdingsorganisatie (PLO) ïandelingen te beginnen met Is- het hoofdkwartier van de VN York, waarbij secretaris-gene- fort Waldheim als bemiddelaar treden. Onderwerp van de on- odelingen zou zijn de tenuit- ■enging van resolutie 242 van de heidsraad van november 1967 of linste van het opstellen van een hema om die resolutie uit te n ns Al Nahar zijn de landen, die ieuwe plan hebben voorgesteld, nening dat hierdoor een door braak geforceerd kan worden in de huidige, politieke impasse die het ge volg is van de Israëlische eis ener zijds om directe vredesbesprekingen met de Arabische staten te voeren en de weigering van de Arabische landen anderzijds om aan dit verlangen tege moet te komen, aangezien dat als een 'capitulatie' wordt gezien. Bovendien zou het voorstel garanderen, dat de Palestijnse guerrilla-organisaties via hun lidmaatschap van de Arabische Liga, eveneens in de onderhandelin gen worden betrokken. Voorts zou het plan aan het Arabische verlangen te gemoet komen om het conflict in het Midden Oosten niet op te splitsen in een apart Egyptisch-Israëlisch con flict. een Svrisch-Israëlisch conflict enz., enz De twee delen van dg op te richten Palestijnse staat - de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook - zouden door een corridor van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee met elkaar verbonden moeten worden. De ze corridor zou dan tevens de nieuwe grens zijn tussen Egypte en Israël. De nieuwe Palestijnse staat zou een voor lopige regering moeten krijgen, de eerste jaren echter zonder ministeries van buitenlandse zaken en defensie. Na drie jaar zou de staat dan tot de VN kunnen worden toegelaten. Twee jaar later zou een Palestijns ministe rie van defensie in het leven worden geroepen. De Amerikaanse regering zou zich bereid hebben verklaard aan de nieuwe staat onmiddellijk 300 mil joen dollar als eerste ondersteuning te geven. Volgens de correspondent van Al Na har, die zijn bericht aan goedingelich- te kringen in Cairo ontleent, zouden enige Arabische regeringen zeer ern stig het plan bestuderen. Het voorstel zou bovendien op de agenda staan van de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken en defensie van twaalf Arabische staten, die momen teel in Koeweit wordt gehouden over een nieuwe gemeenschappelijke stra tegie in de strijd tegen Israël. Israëls minister van buitenlandse za ken Abba Eban heeft gezegd dat er geen woord waar is van het verhaal in de New York Times, over een geplande ontmoeting tussen Egypti sche en Israëlische afgevaardigden. De New York Times had uit Parijs be richt. dat er een afspraak was ge maakt voor een ontmoeting tussen Israëlische en Egyptische vertegen woordigers voor vredesbesprekingen, maar dat de moord op de Israëlische sportlieden tijdens de Olympische Spelen in Mlinchen de sfeer volkomen had verpest, zodat dergelijke bespre kingen onmogelijk waren geworden. Als het bericht waar was geweest aldus Eban, dan had Egypte nooit de commando's geprezen, die de aanslag hebben uitgevoerd. Sensalie in Iglo's Ideejenwinkell Bijvoorbeeld: pak spinazie van 450 gram van 1.05 nu voor 85 cent. BONN (UPI, AP) De westelijke geallieerden hebben de Sowjet- Unie en haar bondgenoten uitgenodigd voorbereidende besprekingen te beginnen over wederzijdse troepenvermindering op 31 januari van het volgend jaar. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, gisteren bekend gemaakt. [EVE (EPS) De wereldraad van kerken heeft een beroep gedaan op de president van Uru- Juan Bordaberry om de burgerrechten in zijn land, zoals die gegarandeerd zijn door de grond- te herstellen. PARIJS, SAIGON (UPI, Reuter AP) Noord-Vietnam heeft gisteren gezegd dat het tegen ingrijpende veranderingen in het ontwerp-vre- desregelement over Vietnam is. Maar de Verenigde Staten houden desondanks vol dat vrede voor de deur staat. De commentaren wer den gegeven tijdens het vredesoverleg in Parijs. Scheel zei dat de uitnodigingen woensdag zijn verstuurd in een geza menlijke verklaring van Amerika, En geland, Canada, West-Duitsland, Bel gië, Nederland en Luxemburg. Zij werden geadresseerd aan de Sowjet- Unie, Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije. West-Duitsland heeft een apajte invitatie verstuurd aan Oost- Duitsland. Frankrijk heeft zich afzijdig gehou den, omdat het van mening is dat Moskou elke eerlijke regeling zal wei geren te aanvaarden. Waar men bij een zal komen, is niet bekend. Mos kou, dat niet erg enthousiast is over het komende overleg, heeft zijn voor keur nog niet bekend gemaakt. Walter Scheel zei op een persconfe rentie, dat 'zodoende voor de eerste keer een poging zal worden onderno men om door onderhandelingen de militaire confrontatie op ons conti nent stap voor stap te blokkeren en te verminderen. Het is in het belang van allen grotere veiligheid te ver krijgen tegen lagere kosten.' De voor gestelde besprekingen zullen parallel en gelijktijdig gevoerd worden met de onderhandelingen over een Europese veiligheidsconferentie. De bekendmaking van minister Scheel betekent een nieuwe verrassende mee valler voor kanselier Willy Brandt, over wiens beleid de Westduitsers zich over twee dagen zullen uitspre ken. De besprekingen over wederzijd se 'en evenwichtige vermindering van de sterkte van de strijdkrachten in centraal-Europa komt in feite neer op de terugtrekking van de troepen die in Oost- en West-Duitsland zijn gele gerd, Het tijdstip van de aankondi ging doet denken aan de verklaring van Kissinger, enkele dagen voor de Amerikaanse verkiezingsdag, dat de vrede in Vietnam in zicht was. (ADVERTENTIE) Piet van Akens genadeloze boek over die man in Kongo, die met de negers een gespleten verhou ding heeft, is opnieuw in de boek handel! Nu als Salamander. Daar mee is opnieuw een belangrijk boek toegevoegd aan die lange reeks makkelijk te betalen (met r 3.5°) herdrukken van goede schrijvers. In de Salamanders! Te koop in iedere boekhandel. 4% Steeds meer schrijvers in ^2/" steeds meer Salamanders! brief spreekt de wereldraad er verwondering over. uit dat liet ad het noodzakelijk heeft gevon- le mensenrechten op te schorten, iks het feit dat Uruguay de ver- ng van de rechten van de mens ausiast heeft medeondertekend en lange achtenswaardige democrati- traditie heeft. 'Zulk een opzeg- van individuele rechten kan lei- lot excessen die het menselijk ten beschamen en helpt geens- im de haat en de spanningen in menleving weg te nemen of de imen op te lossen' aldus de brief Ie wereldraad. rief is vooral geschreven met het op de komende discussies over of niet beëindigen van de oestand op 30 november aan- de. Dan loopt namelijk de ver- ig van de noodtoestand met twee den af die eind september door tarlement met 72 tegen 53 stem- was aanvaard. De noodtoestand, >ij de politie buitengewone vol- ten heeft waarbij onbeperkte de- zonder aanklacht en zonder be an de rechter mogelijk is, heeft reeds zeven maanden ge- TELINGEN in juni is door een groep van wereldraad, bestaande uit drie rikanen, een onderzoek in Urugu- irricht waarbij vele vooraanstaan- guren en familieleden van gevan- werde nondervraagd. De groep irteerde dat er indrukwekkend smateriaal voor- bestond, dat als g van de aantasting der mensen- psychologische en lichamelij- lartelingen werden toegepast op eke gevangenen. De wereldraad ceerde het rapport toen niet in oop dat de regering de normale and zou herstellen. Toen de Itoestand' eind september op- w werd verlengd werd het rap- wel gepubliceerd hetgeen boze ies van de Uruguayse regering ïvolge had. De roomskatholieke telijken in Uruguay deelden ech- Ie mening van de wereldraad: het »paat gaf prompt een1, verklaring 'aarin werd aangedrongen op het el van de rechten van de mens ninpp het beëindigen van 'het doden martelen in gevangenissen'. De bisschop van Montevideo, mgr. elli, zei dat er onder de duizen- arrestanten van wie voor het [rote deel noch aanklacht, noch ijfplaats bekend was, ook vele ibil telijken waren. Wel wordt er in 'bulletins gesproken van steun de Tupamaros - de stedelijke ior üla in Uruguay die ontstond door kortwieken van de socialistische »rdt entratie do Frente Amplio. I brief die de wereldraad thans aan sec ndent Bordaberry heeft geschre- v£ besluit met de woorden 'Wij ■est Ben U deze brief vertrouwend op 4 christelijke overtuiging, met de dat God U de wijsheid en de ht zal geven om eindelijk de bruikon uit te bannen die vandaag iun Iternis brengen in zoveel gezinnen p- ook de toekomst van Uruguay fljhusteren' andere zijde vernemen wij dat de plaatselijke leider van ISAL - injbeweging voor kerk en samenle- een presbyteriaans predikant, altijd op een onbekende plaats flgen wordt gehouden. Ook de Rationale leider van deze bewe- de Urugees Julio de Santa Ana, ieruime tijd vastgehouden en er den huiszoekingen op de kanto- 1 verricht. jer zouden ook verdedigers van 'ddels veroordeelde politieke ge- genen, die aan de delegatie van de Naraad inlichtingen hadden ver- kt, later zijn opgepakt en enkelen cr hen om net leven zijn gebracht. De wereldraad publiceerde ook een brief met een noodkreet van een Amerikaanse predikant in Uruguaij, rev. Earl M. Smith, geschreven tegen eind september, waarin deze erop wijst dat zulk een gewelddadige wille keur door de staat niet nieuw is voor Latijns Amerika, maar wèl voor Uru guay, het 'Zwitserland van Latijns Amerika'. Uruguay genoot samen met Costa Rica de verdiende reputatie van het democratisch voorbeeld voor het continent. Het dwong respect af door zijn voorgaan in het aanbrengen van wettelijke sociale voorzieningen en rechten. 'Hoe kan dit land nu zijn ziel verkopen aan de reactie, het mili- tairisme en de imperialistische belan gen?' aldus deze Amerikaanse zen dingsmedewerker. 'Hoe kan het nu de mensenrechten vergeten die het zo lang heeft gerespecteerd en bevor derd? Hoe kan het toegeven aan de verleidingen van martelingen, wille keur bij arrestaties en gevangenschap zonder proces?' Rev. Smith koestert in zijn brief nog hoop dat het alarmeren van de bui tenwereld kan leiden tot bezinning van de leiders in Uruguay. 'Sommige leden van onze regering zijn nu al diep bezorgd over de slechte reputatie die het land nu begint te krijgen. Hoe meer dat er worden, hoe meer kans er is op een herleving van 'een Uruguay dat de naam van zijn bevrij der Artigas waardig is'. 'Wij verwerpen resoluut alle voor wendselen van de Verenigde Staten en Saigon voor een herziening van de werkelijke inhoud van het akkoord', verklaarde de Noordvietnamese onder handelaar Xoean Thoei. Tegenover verslaggevers zei hij: 'Er is geen argu ment, dat pleit in het voordeel van een herziening van de overeenkomst. We eisen dat de VS het ontwerp zo spoedig mogelijk tekenen.' De Amerikaanse onderhandelaar, Wil liam Porter, daarentegen verklaarde: Teder van ons is zich ervan bewust dat het herstel van de vrede in Viet nam op handen is. Het doel van een vreedzame regeling is veel dichterbij dan we een paar weken geleden dach ten.' Het grote struikelblok blijkt de eisen van Saigon te zijn, met name dat de Noordvietnamese troepen uit het zuiden worden teruggetrokken. Volgens het ontwerpverdrag mogen ze blijven en volgens de Noordvietname- zen zijn er geen noordelijke troepen. De regering van Zuiid-Vietnam stelt zich hevig teweer tegen het ontwerp akkoord met 'dwaze eisen', die al lang werden afgewezen, zo verklaarde me vrouw Ngoejen Thi Binh, de verte genwoordigster van de Viet Cong. Het verzet van Saigon heeft slechts ten doel de vredesoplossing te saboteren. Zij beschuldigde de VS ervan 'opzette lijk een valse optimistische indruk' te hebben gewekt over de kansen op beëindiging van de oorlog, maar on derwijl de vrede te hebben opgehou den met 'gevaarlijke daden, die de oorlog verhevigden.' WA PEN ZEN DIN GEN Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren op nieuw de 'massale zendingen' wapens en ander oorlogstuig naar Zuid-Viet- nam gehekeld. Een lange verklaring sprak in cynische woorden over de komst van Amerikaans militair perso neel naar het zuiden, die in de hoeda nigheid van 'burgerlijke raadgevers' moeten dienen 'om het marionettenle- ger te leren met dit nieuwe oorlogs- materieel om te gaan.' In de afgelopen twee dagen heeft Amerika enkele van de meest gecon centreerde luchtaanvallen van de Vietnamese oorlog uitgevoerd, zo heeft het Amerikaanse opperbevel be kend gemaakt. Er werd aan toege voegd, dat de aanvallen zouden wor den voortgezet, totdat een vredesover eenkomst is gesloten. STRAATSBURG (Reuter. ANP) Een Franse afgevaardigde in het Europese parlement heeft gis teren een motie van wantrouwen tegen de EEG-commissie inge diend. Het was de eerste keer, dat iets dergelijks gebeurde in de 14- jarige geschiedenis van de Euro pese gemeenschap. Op de volgen de vergadering 112 en 13 decem ber) zal de motie ter sprake ko men. Zou de motie worden aangeno men - hetgeen onwaarschijnlijk wordt geacht - dan hoeven de negen commis sie-leden niet af te treden. Maar zelfs als ze het woj zouden doen heeft het nog niet veel1 om het lijf, want op 1 januari, na de toetreding van Enge land, komt er een nieuwe commissie. De motie werd ter tafel gebracht door de Franse socialist Georges Spenale, voorzitter van de financiële co mm is- m; door Jaap den Boef BONN Rode, rose en enkele verdwaalde witte cyclamen geven het podium, waarop bondskanse lier Willy Brandt zijn zoveelste verkiezingstoespraak zal houden, een fleurige aanblik. Het valt op dat rood overheerst. Een orkestje van jongeren stort een oorverdo vend lawaai uit over de grote mensenmenigte, die naar de ver kiezingsbijeenkomst is gekomen om de 'grote leider' te zien. Zo iets maakt men in een provincie plaats nu eenmaal niet vaak mee. De jonge muzikanten roepen onwille keurig herinneringen op aan de Jusos (de jonge socialisten) die in de SPD van Brandt niet de eerste viool spe len, maar zich rustig houden, in af wachting van betere tijden. Opvallend is dat zij geen plaats hebben gekregen op het grote podium. Dat is gereser veerd voor het 'huisorkest' van Brandt: ii nette lichtblauwe costuums gestoken musici van de al wat oudere garde. Dit huisorkest speelt even luid- druchtig verstrooiingsmuziek, afgewis seld door het krachtige gezang van een niet meer zo jonge, in het groen gestoken blondine. De provinciestad is uitgelopen om de kanselier ook eens met eigen ogen te zien. Het aantal bezoekers zal zo te-, gen de 2000 lopen. Een deel moet met staanplaatsen in de gangpaden genoe gen nemen en vele anderen moeten buiten in de regen blijven staan. Het zijn aardige 'burgerlijke' mensen, die de kanselier een goed hart toedragen, omdat zij menen dat alles wat hij doet goed is. Wat zich in de SPD zelf voltrekt, speelt een secundaire rol omdat Brandt wel zal zorgen dat er in Bonn geen gekke dingen gebeuren. Zo groot is het vertrouwen, dat de potentiële kiezers van de SPD in Willy Brandt hebben. Het in grote afmetingen tegen de achterkani van het podium opgehan gen spandoek met 'zwart op wit' 'Willy Brandt moet kanselier olijven' en wat minder opvallend er onder de letters SPD tegen een oranje achter grond. spreekt de menigte aan. Zij is inderdaad bereid de SPD, zoals zij is, op de koop toe te nemen. Het gaat om Brandt zoals later duidelijk blijkt, want hij moet kanselier blijven. De oppositie wordt niet serieus genomen. Als Brandt eenmaal aan het spreken is, dringt het rumoer van spreekkoren en strijdliederen in de zaal door. Ondanks de hitte worden de deuren van de vergaderruimte gesloten, want, de tegenstanders van Brandt hebben buiten blijkbaar het heft in handen genomen. De KDP, een splintergroe pering die weigert aan de verkiezin gen deel te nemen omdat het parle ment 'de plaats is van leugens en gezwets' (vrij naar Lenin) roept op om ongeldig tc stemmen. 'Alleen volksvijanden zijn verkies baar', aldus de KDP, niet te verwarren met de officiële communistische partij in de Bondsrepubliek, de DKP die ove rigens vroeger ook KPD heette. Deze DKP heet revisionistisch te zijn en zou de 'kapitalistische weg van de heersende klieken in de Sowjet-Unie en de DDR als socialisme verheerlij ken'. Met de deuren gesloten merkt de zaal er verder niets van. Willy Brandt kan ongestoord zijn boodschap brengen. Achter de lange tafel naast het spreekgestoelte zitten nog altijd leden van de oudere generatie. De Jusos zitten allemaal in de zaal, waar men een speld kan horen vallen. Brandt charmant als altijd, hoewel in het gezicht getekend door de opeenvolgende tegenvallers van het afgelopen jaar kent zijn Pappen heimers. Hij is er zeker van dat de SPD een solide meerderheid voor de regering zal krijgen. Maar dan moeten allen die met hem sympathiseren wel op de SPD stemmen: de eerste stem aan de kandidaat van het kiesdistrict en de 'Zweitstimme' aan de kanselier zelf. Ook de kanselier noemt zijn partij 'het geweten van deze staat' en neemt het de christen-democratische opposi tie kwalijk, dat zij een verkiezings campagne in de Bondsrepubliek voert, maar het met haar kritiek steeds over een ander land zou hebben: Crisis- land. Vlot geeft Brandt toe dat alles nog niet zo is als het moet zijn en dat veel niet goed genoeg is. De stijgende prijzen noemt hij een Europese ziek te, die ook aan de Bondsrepubliek niet is voorbijgegaan. Maar er is vol ledige werkgelegenheid en dat is niet overal in Europa het geval. Het overdrijven door de oppositie heeft er volgens Brandt toe geleid, dat er geen dialoog tot stand is geko men en dat men langs elkaar heen heeft gepraat. Dit is ook het geval ten aanzien van het (vorige week dinsdag geparafeerde) basisverdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR. Overigens was de reactie van de zaal op het in ijltempo afgesloten verdrag tamelijk lauw. Vermoedelijk was al té lang bekend dat het verdrag kort voor de verkie zingen tot stand zou komen. Boven dien is de onderhandelingstaktiek van Brandts staatssecretaris Egon Bahr langzamerhand zo doorzichtig gewor den dat ook de aanhangers van de kanselier niet meer onder de indruk zijn van het eindresultaat. BERLIJN Terloops spreekt Brandt over zijn pe riode als burgemeester van West-Ber- lijn. In die tijd voelde hij dat het oorlogsgevaar in de straten van dit stadsdeel rondwaarde. Dank zij de Willy Brandt met de DDR gesloten verdragen mogelijk gemaakt door overeenstem ming tussen de 'grote vier' is dit gevaar volgens Brandt geweken. Duitsers kunnen elkaar weer opzoe ken en kinderen van vluchtelingen uit de DDR gaan bij honderden naar de Bondsrepubliek om met hun ou ders herenigd te worden. 'Het had al lang moeten gebeuren, maar nu ge beurt het dan toch,' aldus Brandt met een bedekt verwijt aan zijn voorgan gers. En de zaal applaudisseert. Dat gebeurt ook als de kanselier ont kent dat maatregelen tegen grondspe- culatie ook tegen het woningbezit van de gewone man zijn gericht. 'Wij zijn toch niet gek, we zullen onze vrien den hun huizen niet afnemen. Wij zijn er. voorstander van dat meer mensen gaan profiteren van de ver mogensvorming en een eigen huis gaan bezitten.' De enorme bijval uit de zaal moet Brandt niet alleen goed hebben ge daan, omdat hij blijkbaar een voor de mensen in de zaal heel belangrijk punt had aangesneden. Hij moet ook gedacht hebben aan de jongeren in de SPD die van dat 'kleinburgerlijke ge doe niets moeten hebben. Vermoede lijk was het daarom dat de kanselier na een langdurig applaus nog zei dat een te grote concentratie op verwer ving van materiële zaken gevaren in zich bergt. Een ongeremde economi sche groei met storende begeleidende verschijnselen zou alleen maar moei lijkheden veroorzaken. Brandt meent daar vooral bij de huisvrouwen begrip voor te vinden. De jongere generatie kent de kanse lier het recht toe 'wa? heden is te vergelijken met wat morgen hoort te komen'. Zij moet echter ook begrij pen, wat de verworvenheden van van daag betekenen voor veel ouderen, die op de puinhopen van 1945 de Bonds republiek hebben opgebouwd. Zo van zelfsprekend was dat toen niet. Zo probeert Willy Brandt de vrouwen (duidelijk op de eerste plaats), de mannen en de jongeren tevreden naar huis te sturen. Dat lukt hem wel. Er mogen geen vragen worden gesteld. Tegenstanders in de zaal laten vrijwel niets van zich hqren. Alles is goed georganiseerd. De controle door jon geren werkt uitstekend. Brandt kan zich gedragen als een predikant die weet dat hij niet zal worden tegengesproken. Hij loopt niet, ook Brandt schrijdt: waardig en zichtbaar genietend van een machtig applaus. Wat schuw groet hij met het V-teken. Toch komt het goed over. Brandt wordt op de handen gedragen. Figuurlijk, wel te verstaan. Want de ordebewaarders en het politie-escorte houden de enthousiaste menigte op een afstand. Door de regen gaan de belangstellenden naar huis, velen met de auto, maar de meesten met tram of bus, die in het vastgelopen verkeer slecht opschieten. Intussen rept Brandt zich naar een andere stad waar hij ongetwijfeld eenzelfde succes zal boeken bijaanhangers en sympa thisanten van de'SPD. Dit is het zesde artikel in een serie. De andere werden geplaatst in Trouw/Kwartet van 11, 13, 14, 15 en 16 november. sie. Volgens Spenale heeft de commis sie zich niet gehouden aan liaar belof te de ministerraad van de EEG voor april van dit jaar voor te stellen de begrotingsbevoegdheid van het parle ment uit te breiden en wil zij deze voorstellen ook niet doen in de korte periode dat zij nog in functie is. De commissie meent dat het op dit tijd stip geen zin heeft over deze belang- rijijke kwestie een besluit te nemen. Volgens Spenale moet het Europese parlement de bevoegdheden hebben die de nationale parlementen ontval len. Tot nu toe bestonden de ontvang sten van de gemeenschap voor het grootste gedeelte uit bijdragen der lidstaten, die door de nationale parle menten moeten worden goedgekeurd. Volgend jaar echter worden de ont vangsten van de EEG voor 60 procent gevormd uit eigen middelen, een per centage van het gemeenschappelijke buiten-douanetarief en de opbrengst van landbouwheffingen. Deze gelden zijn niet aan de controle van nationa* le parlementen onderworpen. BONN (AP) De Westduitse opposi tieleider Rainer Barzel heeft het ba sisverdrag, dat vorige week tussen de Bondsrepubliek cn de DDR werd ge sloten, voor de eerste maal vierkant verworpen. In een fel televisie-debat met bondskanselier Willy Brandt zei Barzel: 'Dit verdrag is zoals het nu voor ons ligt niet goed. Het is haastig opgesteld, midden in de ver kiezingscampagne. Er moet een nieuw verdrag worden gemaakt.' Barzel beschuldigde Brandt ervan, dat deze zijn' verkiezingsbelofte uit 1969 had gebroken. Toen had Brandt nl. beloofd om Oost-Duitsland niet als een souvereine staat te erkennen, teneinde de na-oorlogse verdeling van Duitsland niet te bestendigen. Tot dusver had Barzel zich uiterst vaag over het basisverdrag uitgelaten. Maar nu bracht hij het in verbinding met de 'dodenstrip' langs de Oostduit- se grens, een stuk gebied waar de Oostduitsers mijnen en ander oorlogs- materieel hebben geplaatst om ont vluchtingen naar West-Duitsland te gen te gaan. Een paar dagen geleden werd weer een vluchteling in dezo dodenstrip levensgevaarlijk gewond en door de de Oostduitse grenspolitie weggesleept. De zaak heeft enige op winding in West-Duitsland veroor zaakt. Barzel zei dan ook in het debat met Brandt: 'Niets zal getekend wor den, totdat de moorden en het schie ten ophouden.' (ADVERTENTIE) Wat is het geheim van Het jongens uur} Dit sterke boek van Andreas Burnier blijft de aandacht vragen. Het is deze herfst verkrijgbaar als Salamander. Daarmee is opnieuw een belangrijk schrijver opgeno men in de reeks die zich toelegt op het brengen van zoveel moge lijk goede Nederlandse auteurs. Voor maar f 3,50 nu ook: Andreas Burnier, Het jongensuur-een goed boek, een Salamander. Te koop in iedere boekhandel. 0JL Steeds meer schrijveis in steeds meer Salamanders!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15