iesheuvel klaagt over problemen ritiek op milieubeleid Veel bossen zijn nog ondoordringbaar CHU Den Uyl: Ik torpedeer centraal akkoord niet Kruidendokter gepakt ledebtaall Werkgroep TILANUS gressieven enteren jdig kabinet massamedia Naar schatting zeveneneenhalf miljoen bomen geveld Aannemer Van Eesteren sr. verongelukt Het weer Begrip Jongeling voor eisen bonden l^kW VK'I'LT LiüMJtkJM» K, 1 omie is dolgedraa id ADVERTENTIE ze parlementsredactie RDAM Als je werkelijk een milieubeleid wilt voeren ter be ing van het leefklimaat krijg je protesten van allerlei pressie- en ook van de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. [.president Biesheuvel liet gisteren deze klacht horen op een ingsbijeenkomst van de ARP in Amsterdam. lelvaartseconomie is dolge- Een autonome economische niet meer mogelijk. Het mi lt beschermd worden. Dat is rrond van het wetsontwerp invoeren van een investe- iuig in het Westen. Ook de tg van de plannen, uiteengezet ita's voor het Noorden en het zullen grote invloed hebben Westen. Het is mooi een over het milieu te schrijven, je het beleid wilt uitvoeren, verzet, aldus de premier. Amsterdamse verkiezingstoe- noemde mr. Biesheuvel een id minderheidskabinet, ook al mfessioneel, geen ideaal. Over instelling van een dergelijk liet hij zich in eerste instan- uit. Wel opperde hij de bezwaren tegen mogelijke spartners: DS'70 is te techno- F ingesteld. Deze socialisten 3 ten teveel van de overheid, is onvoldoende doordrongen structurele problemen van ti i onlijk p nier kwalificeerde zijn toe- i de hoofdstad als persoon- herinnerde aan de tijd, dat progressief Amsterdam als trevend werd gezien. Nu is li eel anders. In het blad van de at men duidelijk merken, dat oi vei naar rechts zou neigen. dat zo? lier rioemde de volgende pun- 'bewijs van een voortuitstre- w tenlands beleid: nemen om de DDR te terken- et stemmen in de Verenigde oor de toelating van Rood- lid. En hebben wij, vervolg- de topconferentie in Parijs spits afgebeten en gevochten democratische rechten van Parlement en voor de van de ontwikkelingslanden? rijke Duitsland onder socia- leiding wilde niet. De conclusie van de premier was: een kabinet zonder PvdA kan progressief zijn. Wij willen het gezag niet met een gebalde vuist handhaven. Het En- ka-bedrijf werd niet bezet door mensen die niet wilden werken, maar juist door degenen die wèl wilden werken. De toekomst kan door ons zelf wor den gemaakt, aldus de premier. Langs de lijnen van de geleidelijkheid. Sa men moeten we vechten voor een betere samenleving, zo besloot hij zijn persoonlijk woord, en dan niet alleen denken aan de apartheid in Zuid- Afrika, maar ook in Nederland, aan de gastarbeiders en de bejaarden en alle groepen in de verdrukking. Denk bij de beoordeling van het beleid, zo zei hij nog. ook aan deze dingen'. Mr. Biesheuvel deelde mee dat hij nog niet zover is dat hij loyaal zou staan tegenover een eventueel links minder heidskabinet. Zoals bekend, heeft ARP-lijsttrekker Aantjes gezegd een dergelijk kabinet desnoods zakelijk- kritisch te willen volgen. 'Ik betwijfel ten zeerste', aldus de heer Biesheuvel, 'of de PvdA door haar verdeeldheid in staat is te regeren. Er zit een gewel dig element van onzekerheid in deze partij. Als Den Uyl het Tweede Kamer lid mr. Max van der Stoel aantrekt als minister van buitenlandse zaken, heb je weer kans op een fakkeldragersdag'. In de discussie speelde de oorlog in Vietnam en de bewapeningswedloop een belangrijke rol. 'Hoe kun je als christen nog achter de oorlog in Viet nam staan', luidde een van de vragen. 'Wij keuren de bombardementen ten sterkste af', was het antwoord van de premier. 'Ook de regering heeft deze opvatting kenbaar gemaakt'. Een niet evenwichtige vermindering van bewapening wees de ARP-lijsttrek ker beslist af. Hij vroeg zich af of de reclame in deze consumptiemaat schappij niet aan strakkere banden moet worden gelegd. ,71 o-Tf .n -- YADVERTENTIE) 6 1 NAAR EEN CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ VOOR EEN SOLIDE REGERING IN EEN GEZONDER MILIEU se parlementsredactie [AAG Dr S. L. Mansholt jog voorzitter van de Europese Isie zal in het progressieve [Den Uyl een rol spelen als adviseur van de minister-pre- )e samenstelling van het pro- 5 kabinet wordt misschien nog ek bekend. Dr. Mansholt zou elijk zijn benaderd voor de lille van buitenlandse zaken, zou dit hebben geweigerd. matieve minister van buiten- laken zal nu opnieuw evenals verkiezingen van april 1971, van dér Stoel zijn, dde staats- is was in het kabimet-Cals. de kandidatuur van de heer Stoel hebben bij de PPR en lot deel van het partijbestuur PvdA grote bezwaren bestaan, cretaris voor ontwikkelings- Lkken zou onder Van der Stoel Pronk worden, thans Twee- nerlid voor de PvdA. Prof. hoogleraar polemologie in en, zou vergeefs zijn~ benaderd post van staatssecretaris \&or inings vraagstukken, ernatieve kabinet zal deze keer ere opzet krijgen dan de vori- Er komen vijf 'superministe- ■iJnnenlands bestuur, sociaal-eco- i en financieel beheer, interna- politiek. welzijnsbeleid en mi- eid. ifessionele partijen hebben er- [ezien, reeds voor de verkiezin gen van kandidaat-ministers te i. gezien de onzekerheid over inetsvorming na de verkiezin- Van onze parlementsredactie GOUDA PvdA-lijstaanvoerder Den Uyl heeft het gisteren een 'grove leu gen' genoemd, dat hij het centraal ak koord met het bedrijfsleven graag ge torpedeerd wil ziep en dat hij dagrom het kamerdebat van volgende week heeft aangevraagd. Minister Geertsema met wie Den Uyl gisteravond in Gouda debatteerde, had deze veronderstelling geopperd. Den Uyl herinnerde eraan, deze af spraak steeds 'niet zo best, maar beter dan niets' te hebben gevonden. 'Nu be kend is, dat de prijsstijging dit jaar 8 procent zal bedragen, zou ik wel eens willen weten wie het akkoord wél tor pedeert. Dat is dit daden- cn machte loze kabinet,' riep Den Uyl woedend uit. Geertsema viel Den Uyl herhaaldelijk in de rede en kreeg eruit, dat zijn te genstander achter het akkoord zal staan, zodra het 22 november zal zijn getekend. 'Waarom wacht u dan het overleg met het bedrijfsleven niet af. Laat het toch aan de vakcentrales dus Geertsema. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Engels (CRM) heeft de persraad en de omroepraad gevraagd een werk groep te vormen, die de proble men moet bestuderen van radio, televisie, dagbladen en andere massamedia Het is de bedoeling, dat deze werk groep de overheid zal adviseren over het beleid in de toekomst. Het onder werp van het advies zal niet alleen de onderlinge verhouding van radio, tele visie en pers zijn, maar vooral ook de ongekende mogelijkheden, die de techniek biedt. Angegeven zal bijvoor beeld moeten worden welke plannen uitgevoerd kunnen worden en wat financieel verantwoord is. Minister Engels heeft de persraad en de omroepraad geschreven dat voor het overheidsbeleid van belang is. dat het eigen karakter van de media on aangetast blijft. SNELLE ONTWIKKELING De persraad heeft de minister 30 november vorig jaar al geschreven, dat de studie dringend noodzakelijk is. De persraad stelde de vraag of de huidige structuren van de massamedia nog wel geschikt zijn. Ook de taak van de overheid ten opzichte van het massacommunieatieproces moet wor* dén omschreven. De omroepraad drong bijna een jaar geleden ook al aan op een uitvoerige studie. Deze raad stelde de instelling van een ad viesorgaan voor. In zijn brief van 10 december wijst de raad de minister op de vergaande gevolgen van de technische ontwikke lingen. Het gaat om de toepassing van beeldcassettes, beeldplaten, kiesschijf- televisie en teletheken. Een belangrijk punt is verder de komende kabeltransmissie. Op het gebied van de video cassettes is ook een ontwikkeling aan de gang. Bekend is dat veel lektuur op banden wordt vastgelegd. Belang rijke wijzigingen onder meer in de grafische industrie en het papierver- bruik zullen het gevolg zijn, zo voor spelt de omroepraad. De NOS en de omroeporganisaties zijn attent op al deze ontwikkelingen. Op het gebied van de educatieve om roep zijn naast de omroepen reeds verschillende organisaties ontstaan, die via d« ether, gesloten circuit, film en cassette instructieve programma's verzorgen. Zodra de wet dit mogelijk maakt, zullen overal regionale omroe pen ontstaan, die hun programma's via de kabel verspreiden. Op het to neel verschijnen nu ook de uitgevers maatschappijen, die een aandeel van de markt van de cassettes e.d. trach ten te venverven. De PTT. de Casema en de industrieën zijn bezig de ont wikkelingen te leiden en toe te pas sen. De ontwikkeling is zo ver gegaan, zo zegt de omroepraad, dat het laatste woord niet meer is aan de technicus of een of andere belangengroep. Er dreigt een kloof te ontstaan tussen de belangrijke groep van deskundigen, de groep van degenen die de moge lijkheden willen toepassen en de groep van consumenten die alles moet gaan verwerken. De overheid kan bij dit alles niet passief blijven, schreef de omroepraad vorig jaar. Vervolg van pagina 1 kruidendokter. Zij is daarvoor ge vraagd door mevrouw Van de Moos- dijk. De vroegere raadsman van de kruidenspecialist is mr. N. van Bakel uit Eindhoven. Waarom deze nu niet meer als raadsman van Van de Moos- dijk optreedt, is onbekend. Volgens verklaringen van mevrouw Van der Plas-Kluic en officier van justitie mr. J. Hulleman wil de krui dendokter de schuld niet in de schoe nen van broer Frans schuiven: 'Hij wil er Frans zelfs zoveel mogelijk buiten houden', meen* mr. Hulleman, die meent dat Van de Moosdijk spijt heeft van het gebeurde. Mevrouw Van der Pias-Kluit.: 'Dat blijkt ook wel uit het feit dat hij naar Casteren is gekomen. Hij heeft vanmorgen nog tegen me gezegd, dat hij wist dat hij aangehouden zou worden, als hij naar huis zou gaan. Dit is dus een soort vrijwillig aange ven'. De man bij wie Van de Moosdijk de nacht heeft doorgebracht, blijft onbe- j kend. Het is een erg goede vriend van i de kruidendokter. Hij wees de uitge- I loofde beloning van de hand, aldus de j politie. Hij zou de tip hebben gegeven uit angst voor de justitie. De 80.000 gulden die de kruidendokter bij deze man had achtergelaten is overgedra gen aan de justitie. Mr. A. Vermeeren, curator inzake het faillissement van de kruidendokter, heeft officier van justitie mr. Hulle man om een onderzoek verzocht naar de houding van de beroofde chef kassier T. de Lange Als het waar is dat Van de Moosdijk in het recente verleden vaker dergelijk egrote trans acties uitvoerde, dan zou de heer Den Lange medeplichtigheid bij het onttrekken van geld aan het faillisse ment ten laste kunnen worden gelegd. Het onderzoek bij het grenswisselkan toor is nog in volle gang. Het staat nog niet vast of er interne maatrege len genomen zullen worden tegen de heer De Lange, die 18 jaar bij deze bank in dienst is. Evenmin staat het vast of de verzekering iets zal uitke ren. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het aantal van zeveneneenhalf miljoen bomen, dat volgens Staatsbosbeheer door de storm werd geveld, berust op een voorzichtige schatting. De schade is nog niet bij benadering vast te stellen. Hoewel op de 300 miljoen bo men, die onze bossen tellen, zeveneneenhalf miljoen slechts enkele percenten is, deelde de storm in de nacht van zondag op maandag toch een gevoelige klap uit. a Electronic iterdicht, edelstaal, met datum 'wijzing. Loopt zonder op- minimaal één jaar i||y Niet alleen wat betreft de recreatie, maar ook in econo misch opzicht: de te verwach ten dumping van grote hoe veelheden hout kan marktver storend werken. Daarom zullen de georganiseerde boseigena- ren en houthandelaren binnen kort de koppen bijeen steken om de economische gevolgen dóór een zekere regulering van de aanvoer zoveel mogelijk te beperken. Waarschijnlijk is Drente het zwaarst getroffen. Hier zouden 400.000 bomen (100.000 m3) zijn gesneuveld. Het zijn over wegend oude naaldbomen, on der meer 25-jarige douglas- bomen, waarvan hele bossen zijn weggevaagd. Met het her stel hiervan zullen tientallen jaren gemoeid zijn. Drente wordt op de voet gevolgd door Gelderland. In deze provincie is de schade, met een heel grote slag om de arm, bere kend op 400.000 bomen (circa 85.000 m3). Vele bossen zijn nog ontoe gankelijk. Met het schoonma ken van de paden is een begin gemaakt. Toch zal het waar schijnlijk weken duren voordat er een enigszins duidelijk beeld is ontstaan van de om vang van de ramp. Behalve Drente en Gelderland zijn het vooral ook Utrecht en Over ijssel waar de storm flink heeft huisgehouden. In Friesland, met name in de 'wouden', is de schade belang rijk minder. In het zuiden lijkt het mee te vallen. In Gelder land denkt alleen Staatsbos beheer al 100.000 bomen te hebben verloren. De andere getroffen bomen behoren tot het bezit van particuliere bos- eigenaren, gemeenten, stich tingen, de Koninklijke Hout vesterijen enz. Gebieden, die het zwaarst getroffen zijn, vin den we ondermeer in Heerde en Apeldoorn. In het Loenense bos te Apeldoorn zijn tiendui zend bomen geveld. Onherstelbaar Ir. H. van Medenbach en de Rooy, directeur van het Na tionale Park De Hoge Veluwe, vertelde dat in dit gebied te gen de vijftigduizend bomen zijn gesneuveld, waaronder een eigenlijk onvervangbaar bos met honderdjarige Oosten rijkse dennen. Ir. E. Reinders. opperhoutvester van de Ko ninklijke Houtvesterijen Het Loo ('een onherstelbare ramp') spreekt van tienduizenden ku bieke meters, wat zou neerko men op 100.000 tot 200.000 bo men. In vergelijking met de schade van de bosbrand, die enkele jaren geleden bij 't Harde op de Veluwe woedde, verhouden de schade van storm en bosbrand zich ten opzichte van elkaar als 'een oorlog tot een grensincident'. In 't Harde ging 267 hectare bos verloren. Het blijkt overal, dat het spe ciaal de naaldbossen zijn, die het loodje hebben moeten leg gen. Waarschijnlijk omdat deze met uitzondering van de larix, 'in het blad blijven zitten.' Mo gelijk ook, omdat althans een deel van het naaldgeboomte op pervlakkiger geworteld is. ROTTERDAM Bij een auto-onge luk is de 71-jarige aannemer J. P. van Eesteren, de grondlegger van het be kende Rotterdamse Aannemingsbe drijf Van Eesteren, gistermorgen vroeg om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de nieuwe autoweg van Breda naar Antwerpen, toen zijn wagen door ijzelvorming op het wegdek in een slip raakte en daarna drie keer over de kop sloeg. Op het moment van het ongeluk werd de auto van de heer Van Eesteren bestuurd door zijn chauffer, de heer W. Driesen uit Poortugaal. De heer Van Eesteren was bij het ongeluk op slag dood. De heer Drie sen is met ernstige verwondingen op genomen in een ziekenhuis in het Belgische Brasschaat. Zijn toestand is zorgwekken. De nog voortvluchtige Frans van de Moosdijk. UTRECHT 'In onze politiek zit de onoprechtheid steeds meer ingebak ken. Men belooft zaken waarvan men weet dat men ze niet waar kan ma ken. Je kan dan ook eigenlijk niet verwachten dat er van inflatiebestrij- ding nog iets terecht komt als het kabinet-Biesheuvel na een oorlogs verklaring aan de inflatie intusseh de tarieven van overheidsbedrijven blijft verhogen. Het is ergens ook wel te begrijpen dat de werknemersorga nisaties niet tot matiging bereid zijn nadat de politieke partijen tijdens de vorige verkiezingen een soort strooi- avond hebben aangekondigd.' Dit zei GPV-lijsttrekker en Tweede Kamerlid P. Jongeling gisteren op een lunchbijeenkomst in Utrecht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Jongeling vond het 'te gemakkelijk' rteeds maar het bui tenland de schuld van de inflatie te geven. Neder'and is zo langzamerhand op dit gebied koploper geworden. Hij vond het een begrijpelijke zaak dat de regering in eerste instantie het be drijfsleven zelf tot een akkoord over lonen en prijzen laat komen. Maar hij meende dat de redering duideli'k heeft verzuimd het Nederlandse volk via de publiciteitsmedia er van te doordringen waar we met de inflatie naar toe gaan. 'Dit kabinet heeft te weinig gedaan aan de geestelijke mo bilisatie van ons volk.' Nieuwe neerslag De luchtdruk mag dan hoog zijn bo ven oost-Groenland (1035 mb), wij blijven onder invloed van lagedruk- storingen. Na de passage van een zwakke hogedrukrug volgt via Ierland en in het Kanaal 'n nieuwe regenzone, verbonden aan een depressie ten noordwesten van Schotland. De wind krimpt daarbij aanvankelijk naar zuid tot zuidoost, om later te ruimen naar zuidwest tot west. Malin Head in noord-lerland tapte gistera vond al 8 mm neerslag aj, Chivenor in zuidwest-Engeland 3 mm. Gisteren is de eerste sneeuw van hei naseizoen gevallen: de eerste rappor ten hierover kwamen uit Groningen, Zuid-Holland en Zuid-Limburg. Op ve le andere plaatsen vielen buien hagel en natte sneeuw, soms begeleid door onweer. Om 7 uur gisteravond v>erden vooral onweercellen gesignaleerd bo ven de Noordzee van de Engelse oost kust tot nabij Jutland, boven zuid- Duitsland, noord-Italië en het noorden van Joegoslavië, boven Roemenië en bij de Azoren. In Scandinavië is het opvallend kond met matige tot strenge vorst. In de noordelijke gebieden wordt de laatste nachten minus 18 tot minus 22 waar genomen. Uit Wognum vernam ik dat bij de storm van maandag het IJsselmeerwa- ter aan de Noordhollandse kant zo was afgewaaid, dat de Appelhaven (een gracht in Hoorn) droog stond. Onze medewerker daar had in het begin van de herfst gezinspeeld op de mogelijkheid van een novemberstorm van het Duitse Bochttype en.de natuur presenteerde die prompt, al hoewel zij toch erg dicht langs de Waddeneilanden trok. Een abonnee in Soestdijk geeft een nadere toelichting op zijn schrijven over de invloed van de maan. 'AI eeuwen lang poot, snoeit en oogst de Franse boer uitsluitend in de periode van het eerste kwartier van de maan. Ook het lakken van hout, van stoelen en raamkozijnen gebeurt tijdens het eerste kwartier. Het heet dat de plant en de boom volgezogen zijn met wa ter.' Zelf houdt hij in zijn grote tuin altijd rekening met de maanstand wanneer hij een afspraak met de tuinman maakt. Het gaat hier om het scheuren van hei. Vroeger sloegen ondanks gunstig weer, soms hele par tijen hei niet aan, wanneer dit niet in de gunstige maanfase geplant ivas. Niet alleen in de bossen, maar ook in steden en dorpen ontwortelde de storm vele bomen. In de loofbossen is de storm veel minder verwoestend te werk gegaan. De schade is hier meestal incidenteel. Loofge- boomte, dat werd geveld, was in veel gevallen minder gezond. Het Bosschap in Den Haag, en overigens alle instanties die met de produktieve houtteelt te maken hebben, maakt zich zorgen over de economische consequenties van de ramp. Het kapplan voor het nu lopende bosjaar omvat 143.900 m3. Deze hoeveelheid is nu met één slag tienmaal overschreden. Niet onmogelijk is dat ook uit aangrenzende Duitse bossen, uit de Ardennen en de Voge zen, een extra portie hout op de markt wordt gebracht. Er wordt in Nederland druk aan gestuurd op overleg, eerst na tionaal, en zo nodig ook inter nationaal, met als doel dum ping, die voor deze toch al kwetsbare sector hoogst onple zierig zou kunnen zijn, binnen zo aanvaardbaar mogelijke pro porties te houden. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Amsterdam licht bew. 7 gr. 0.1 mm. De Bilt onbew. 8 0.2. Deelen onbew. 7 1, Eelde onweer 6 4. Eind hoven onbew. 7 0. Den Helder zwaar bew. 8 4. Luchth. Rotterdamonbew. 7 0, Twente licht bew. 6 4. Vllsslngen licht bew. 8 0. Zd - Limburg onbew. 8 0.3. Aberdeen onbew. 4 0, Athene onbew. 20 0. Barcelona zwaar bew. 20 0, Berlijn zwaar bew. 4 0. Bordeaux licht bew. 12 0, Brussel onbew. 7 0, Frankfort onbew. 6 0. Genève onbew. 9 0. Helsinki ge heel bew. 2 0. Innsbrück sneeuwbui 4 1, Kopenhagen onbew. 5 0. Lissabon zwaar bew. 19 1. Locarno onbew. 17 0, Londen niet ont vangen. Luxemburg onbew. 4 0. Uadrld mist 11 0. Malaga onbew. 20 0, Mallorca onbew. 21 0, München onbew. 4 1, Nice onbew. 22 0. Oslo geheel bew. 2 0. Parijs onbew. 9 0. Rome geheel bew. 18 0. Split regen 18 2. Stockholm geheel bew. 2 0.6,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5