ruidendokter' na ijf dagen thuis gepakt Regering denkt prijsstijgingen terug te draaien 'UW I HUIS Goedkoop naar New York over rukt indbij oeder weg Nog geen hoger examengeld krant 'Top'spanning in Culemborg wordt onderzocht Werkgevers: beschikking is een paardemiddel Motie voor steun aan alternatieve hulpverlening Klacht bond tegen optreden politie In deze krant Mierenplaag in Amsterdam fieiLwe Leidlse Courant ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 27^ Meubelshowroom ^SFEERVDL^. W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710 - 42627. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur RIJS (Reuter, AP) Vier Enen hebben gisterochtend in [centrum van Parijs, vlakbij "fArc de Triomphe, een vier- Hg meisje ontvoerd en 300.000 Ine losgeld geëist (ongeveer Jl.000 gulden) donkere jonge man van ongeveer ar sleurde Laure Blagojevic van moeder vandaan, toen zij het naar de kleuterschool bracht. De ,iv zie foto vertelde later de politie dat dezelfde man drie en geleden geprobeerd had haar j van vier maanden te kidnappen, n kwam de man, verkleed als een besteller, bij haar thuis en trachtte in ether gedrenkte doek op haar cht te drukken. Maar hij vluchtte een vrouw uit een naburige flat de overloop verscheen en deed f de politie al onderweg was. naai lukte de ontvoering wel pakte het meisje beet, een wachtende _Yoikstp. rin een man ga^en ypd'uw zaten, ooggetuige vertelde, dat de bu*-j -joiddellij^ wegreed, terwijl de wan- ge moeder erachter aan Tiep. en eeuwde: 'Stop de auto? Help. Mijn I wordt ontvoerd'. De-Ontvoerder rende weg en deggfilo verdween het verkeerde Are de imphe. Weliswaar werd het ken en door eerr andere ooggetuige ge- erd. maar. de politie heeft geen «r van de wagen kunnen vinden, r kwam nr een telefoontje bij de êrs, die van Joegoslavische origine Een losgeld van 300.000 francs geëist en de belofte gegeven, iet kind bij uitbetaling niets zou komen. lit nog niet teruggevonden onze correspondent JDHOVEN 'Kruidendokter' Willem van de Moosdijk is gister- -Tgen na vijf dagen om negen uur in de slaapkamer van zijn i in Casteren gearresteerd. Geheel ontredderd werd hij opgesloten iet politiebureau van Bladel. Het grootste gedeelte van het geld ■of og spoorloos: van de ruim 1.200.000 gulden is tot nu toe 80.000 te len teruggevonden. Broer Frans verblijft vermoedelijk (nog) in :erdam. 1 em van de Moosdijk heeft Neder- tijdens zijn vlucht niet verlaten. zover de politie heeft kunnen -jstellen is hij maandagmiddag in \i iterdam geweest, waar hij Frans t afgezet met een deel van het Daarna is hij via Breda in een •busje naar de bossen rond Caste gereden. Dit voertuig heeft hij fr achtergelaten eruis vervolgens welke manier is onbekend naar nden in Eindhoven -gegaan. Bij vrienden, een echtpaar, heeft hij nacht doorgebracht, sdagavond werd hij om ongeveer uur door deze -kennissen naar Opklaringen, maar vooral in het noorden ook plaatselijk buien, lier en daar hagel of onweer. Hatige tot krachtige, in het Waddengebied aanvankelijk nog af en toe harde wind eerst uit west tot noordwest, maar later krimpend naar zuidwest. In het binnenland in het algemeen weinig wind. Maximum tempera turen omstreeks 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enige tijd regen en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 08.02 onder: 16.47 maan op: 14.18 onder: 01.54 ■dienstplichtigen jn gegroeid Casteren gebracht en vlakbij zijn wo ning afgezet. Heel omzichtig, cp som mige plaatsen zou hij zelfs hebben gekropen, is Van de Moosdijk toen naar zijn huis gegaan Tipgever Inmiddels had de man, bij wie hij in Eindhoven de nacht had doorgebracht de politie gebeld, die onmidnellijk een grote speuractie begon, die zich tegen het vroege morgenuur rond de woning van de kruidendokter concen treerde. Uit vooriopige verklaringen heeft de politie kunnen constateren, dat Van de Moosdijk even na midder nacht is thuisgekomen. Hij zou de hele nacht met zijn vrouw en zoons ""hebben gepraat over het al dan niet naar-de justitie gaan. Zijn vrouw zou hem 'tenslotte hebben overgehaald zich aan te geven. De politie trof de kruidendokter aan in de slaapkamer, terwijT hij. zwaar onder invloed van pillen en drank verkeerde. Uit de verwarrende verkla ringen van de kruidendokter is geble ken dat het koffertje met het meren deel van het geld begraven werd in de bossen rond Vessem. Dit gebeurde direct na de overval op een plaats in de directe omgeving waar latei de auto werd teruggevonden. De 80.000 gulden die terecht is, had Van de Moosdijk uit dankbaarheid gegeven, aan de Eindhovense familie bii wie hij de nacht van dinsdag op woensdag doorbracht. Hoewel Van de Moosdijk gistermor gen met enkele politiefunctionarissen in het bos bij Vessem is geweest, is de rest van het geld nog niet terugge vonden. Van de Moosdijk is, na de buit begraven te hebben, same i met Van een onzer verslaggevers CULEMBORG De gemeenteraad v&n Culemborg besloot gisteravond een vertrouwenscommissie van drie leden in te stellen die de verschillen van inzicht onder de gemeentelijke top-ambtenaren moet gaan onderzoe ken. De raad was. in spoedvergadering bij een nadat de laatste maanden vier diensthoofden hun ontslag hadden ge nomen. Burgemeester drs. L. J. Her mans ontkende dat er onenigheid on der de gemeentelijke ambtenaren zou zijn, wel wilde hij toegeven dat er verschillen van inzicht waren, veroor zaakt door gebrek aan onderlinge communicatie. DEN HAAG De in dc Staatscou rant gemelde doorvoering van de verhoging van liet examengeld van (i0 tot 100 gulden is door minister Van Veen van onderwijs en weten schappen gisteren opgeschort. Hij heeft dit per telegram de voorzitters van de colleges van bestuur van universiteiten en hogescholen, inclu sief de landbouwhogeschool tc Wa peningen, laten weten. De publikatie van het Koninklijk Besluit tot verhoging van de exa mengelden met ingang van 2 novem ber berust op een administratieve vergissing. Minister Van Veen zal de instellingen van wetenschappelijk onderwijs nog schriftelijk nader be richt sturen. Hel Koninklijk Besluit is volgens het ministerie door onachtzaamheid een eigen leven gaan leiden. Op het ministerie was men ook verbaasd over de publikatie ervan in de Staatscourant. Minister Van Veen had nog overleg voorzien met de universiteiten en hogescholen. Dit houdt ook in dat het overleg nog kan leiden tot het aanbrengen van wijzigingen in de tekst van het ge publiceerde Koninklijk Besluit. ONRUST Aan de universiteiten was gisteren grote onrust ontstaan door het be sluit over de verhoging van het examengeld. De mogelijkheid daar van is in de afgelopen maanden herhaaldelijk besproken. Maar het bericht van de verhoging kwam als 'n volslagen verrassing. Het Konink lijk Besluit dateert van 16 oktober en verscheen op 31 oktober in het Staatsblad. Reeds op 2 november zou de maatregel in hebben moeten gaan. Maar omdat niet iedereen de Staatscourant leest, werd het besluit pas vorige week bekend. Groot was toen de verontwaardiging onder stu denten en de universiteitsbestuur ders. Naar nu blijkt is het een storm in een glas water geweest. DEN HAAG De regering overweegt zeer ernstig op zeer korte ter- ministerraad vrijdag of in het week- r i j- i einde een definitief standpunt zal mijn een pnjscaleulatiebeschikking af tc kondigen met terugwerken- bepalen over de 'zeer forse' prijsstij- de kracht tot 15 augustus. De definitieve beslissing daarover zal vrij- ging van het najaar, wel zeker^ vallen in de kabinetsvergadering van vrijdag. Van een verslaggever AMSTERDAM De reisorganisator Amsterdam Air heeft als eerste drie goedkope retourvluchten naar New York aangekondigd. Voor een 16-daags retour beginnende 13 april (paasva kantie) wordt 450 gulden gevraagd. Vluchten die beginnen op 28 juni moeten 485 gulden kosten, of 515 gulden als de passagier na drie weken terugkeert. Amsterdam Air heeft een aantal boekingsvoorwaarden opgesteld. 1. De passagier betaalt 96 dagen voor het vertrek een deposito van 25 pro cent. 2. Het resterende bedrag moet 36 dagen voor het vertrek betaald zijn. 3. Bij reservering moet de passagier naam, adres en paspoortnummer opge ven. 4. De aanbetaling van 25 procent wordt niet terugbetaald als de passa gier van zijn reis moet afzien. Een annuleringsverzekering is dan ook geen overbodige luxe, maar verhoogt uiteraard de prijs. Zie ook pagina 11 AMSTERDAM 'De alternatieve hulpverlening bevat zodanige gunstige elementen dat van overheidswege aan experimenten op verschillende plaat seri zoals het algemeen opvangcen trum Overvecht in Utrecht die qp financiële of wettelijke gronden gevaar lopen, zoveel mogelijk steun moet worden verleend.' zijn broer Frans te voet verder ge gaan. Het is nog niet duidelijk waar heen. Evenmin is bekend waar beidp mannen tot en met maandagmorgen geweest zijn. Maandagmiddag zijn ze in ieder geval in het Fiatbusje naar Amsterdam gereden. Hier is Frans uitgestapt. Bij wie het busje (uit Breda) vandaan komt is nog een raad sel. Onbekend is ook wie het Fiat busje uit de bosser rond Vessem. waar Van de Moosdijk het had achter gelaten, naar Eindhoven heeft gere den waar het busje werd aangetroffen. 'Deze man is helemaal overspannen. Toen ik hem vanmorgen voor het eerst sprak, huilde hij als een kind. Hij heeft gehandeld vanuit het wan hopige besef dat hij de gevangenis in moest voor negen maanden en hij wilde niet gescheiden worden van zijn gezin. Dat hij zi-:h nu veel grotere moeilijkheden op de hals heeft ge haald, is wel tot hem doorgedrongen', meent mevrouw mr. N. van der Pias- Kluit. de nieuwe advocate van de Zie verder pagina 5, kolom 5 Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN -V De Bond van Huurders en Woningzoekenden zal een aanklacht indienen tegen het optreden van de Nijmegense politie, die in de nacht van maandag op dinsdag twee door de bond gekraakte panden ontruimde. Maandagavond deelde wethouder A. Kruyt aan de krakers, die al een week in eerder gekraakte woningen verble ven mee, dat alle aansluitingen van gas elektriciteit en water zouden worden afgesloten. De krakers besloten toen uit protest nog twee andere huizen te bezetten. De woningen van de Woningbouwvereniging Nijmegen staan al drie maanden leeg omdat er geen huurders zijn te vinden, die 400 gulden huur willen of kunnen be talen. De twee nieuw gekraakte panden wer den vervolgens om half een 's nachts door de politie ontruimd. De advocaat van de krakers, mr. Joh. Soons, die hierbij aanwezig was, kreeg geen ant woord van de politie op zijn vraag op grond van welk wetsartikel deze ontruiming gebeurde. Later, de vol gende dag, werd verklaard dat dit was geschied op grond van de woonruimte- wet (het betrekken van een huis zon der toestemming van B. en W.). Een woordvoerder van de actiegroep wijst er echter op dat ontruimen dan alleen is geoorloofd in opdracht van de burge meester. terwijl de burgemeester in dit geval geen opdracht had gegeven. De politie-agenten noemden als hun op drachtgever een inspecteur van politie. TILBURG De georganiseerde werk nemers die door de sluiting van de kamgarenspinnerij van Swagemakers- Bogaerts in Tilburg worden ontslagen, ontvangen 25.000 gulden. Dit bedrag wordt aan de vakbonden ter beschik king gesteld. Omstreeks 15 augustus is de recente 'golf' van prijsstijgingen begonnen, die tot 15 oktober uitliep op een verhoging van de kosten van levens onderhoud met 2,3 procent tot totaal 7,3 procent dit jaar. Door de beschikking met terugwer kende kracht in te voeren, wil de regering de mogelijkheid hebben eventuele ongemotiveerde prijsstijgin gen van de afgelopen maanden alsnog terug te schroeven, en daarmee tevens de extra prijsstijging van 1 a 2 procent terug te dringen, die volgend jaar (in tegenstelling tot de aanvanke lijke verwachting van het Centraal Planbureau) zal optreden. SPOEDBERAAD Een en ander is gebleken in een nieuw spoedberaad dat minister Lang- man (economische zaken) gisteren met de centrale werkgevers organisa ties heeft gehad. Daarbij zou de mi nister tevens hebben laten doorsche meren niet aan een prijsstop te den ken. Binnenland Christen-democraten slaan "rode drie"' terug7 Buitenland Gesprek Dajan-Rogers zonder resultaat 9 Barzels leiderschap 9 Kerk Kom over de brug2 Kerk in de wereld 2 Sport Okker moeiteloos ronde verder Na afloop van het beraad zijn de werkgevers-organisaties gisteravond in vergadering bijeen gekomen om zich te beraden. Na afloop daarvan gaven zij een verklaring uit waarin zij be kend maakten een dringend beroep op door middel van een prijsmaatregel in de regering te zullen doen om niet het centra al-akkoord in te grijpen. De werkgevers wijzen de prijsstop onver biddelijk af, een prijscalculatiebe- schikking (met allerlei verbodsbepa lingen en sancties) vinden zij een zodanige ingreep in net centra al-ak koord dat nauwelijks meer van een vrijwillige overeenkomst kan worden gesproken. Het is een paardemiddel. aldus de centrale werkgeversorganisa ties, die besloten thans af te zullen wachten of de regering al dan niet een prijsmaatregel zal treffen. Indien dat wel het geval is zullen de werkge vers zich nader beraden over de vraag of zij het centraal akkoord al dan niet zullen ondertekenen, hetgeen uiter aard mede afhankelijk is van de in houd van de eventuele maatregel. Waarnemers verklaarden ons gistera vond van mening te zijn dat uit deze opstelling van de werkgeverscentrales waarschijnlijk mag worden afgeleid dat zij het ccrrtraal-akkoord mogelijk wel op een prijsstop maar niet op een (niet al te stringente) prijscalculatie- beschikking zullen laten stranden. RIGOUREUS De vakbeweging heeft al eerder laten weten zich niet tegen een prijsmaatre gel te zullen verzetten. Wel hebben verschillende vakbondsleiders ver klaard een prijsstop in de huidige situatie 'te rigoreus' te vinden. Het snel opeenvolgend overleg sinds het afgelopen weekeinde wordt vooral ingegeven door het feit dat regering en bedrijfsleven volgende week woensdag opnieuw bijeenkomen om het ccntraal-akkoord definitief af te kondigen. De looncommissie van de drie vakcentrales heeft gistermiddag eveneens vergaderd, maar daarin is niet over de recente prijsontwikkeling gesproken, wel over het karakter van de openbreekclausule, die de vakbewe ging in alle CAO's wil opnemen voor het geval dat één der partijen zich niet aan de afspraken houdt en over de verlangens, die met de volgende regering zullen worden besproken. Premier Biesheuvel verklaarde gister avond op een verkiezingsbijeenkomst van de ARP in Amsterdam dat de De Amsterdamse Dapperbuurt wordt geteisterd door een mieren- plaag, die zo'n omvang heeft aangenomen dat de gemeentelijke ge neeskundige dienst huizen laat ontruimen om de mieren met giftig gas te lijf te gaan. Op de foto: twee bestrijders van de mieren na het bespuiten van een woning. Economie Lagere winst Estel Radio en iv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen Puzzel Familieberichten RITA 'Ik heb mijn lunch zelf klaar gemaakt.' noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1