Haaskarbonade 4?5 99 39 Pale Sherry ...„„Jgv Panty Nylons per kilo Ch Sinas M9 -JM Malse sla i 3 kilo Oh Alhimatic Cf) Speculaas 41A Ir 55 Spaghetti 98 ï- Ov J98 65 69 fff l 3»ï.3« 35 79 van Albert Heijn. Elke dag vers uit Spanje w 79 CU Rookworst NU Kinderboeken 500 gram Rib- karbonade Schouder karbonade Halve perziken CU Loempia's ChKipperagoüt Berliner Cd Tomaten- Cd Halvarine Mokka cake StNicolaas- papier Plakband 4 Cd Boom stammetjes F 1. Afwasmiddel M9 medium dry albert heijn uw probleem ook het onze luO..W,KV 1K1..T DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 Er zijn kinderen die alleen maar stripboeken lezen en hun ouders vin den dat in de regel niet leuk. Goed. es een keertje Kuifje of Suske en Wiske, dat geeft niet, maar als zo'n kind nooit iets anders oppakt en met een boog om 'gewone' boeken heen loopt, wat moet je dan? Met luidkeels verbieden schiet je ook niks op Ik zou zeggen: geef een strip-échtig boek. Ik denk nu aan de Paulus-stripalbums die bij Van Holkema Warendorff in Bussum uitkomen. Niet dat gedoe met wat woorden in een kringel tus sen de tekeningen, maar op elke pagi na tekeningen naast elkaar en de tekst eronder la Tom Poes en zo). Van Jean Dulieu's inmiddels bijna klassieke verhalen en tekeningen zijn nu vier albums uit. De eerste twee hebben we al aangekondigd en aange prezen, we doen nu hetzelfde met de delen drie en vier, resp. 'Wat een gemier' en 'De baard van Pieter'. Héél leuk en misschien nog wat meer 'strip-achtig* zijn twee andere nieuwe uitgaven van Van Holkema Waren dorff: 'De kinderen Zwerfsteen gaan naar Egypte' en 'De kinderen Zwerf steen ontdekken Amerika' van Bertil Almquist. Veel geestige tekeningen, weinig tekst en alles over de familie Zwerfsteen, die vierduizend jaar gele den in deze contreien leefde. Grapjes met namen (een Egyptisch broertje en zusje heten Piram en Ida) en met illustraties (bomen als wolkenkrab bers in Amerika). Alweer: aanbevo len. Ook vanwege de prijs, want voor de hierboven aangekondigde boeken vraagt de uitgever maar 4,95 per stuk. Uitgeverij Skarabee in Laren (N.H.), niet benauwd als het er om gaat kinderen te bedienen en tegeliju het jeugdsentiment van (groot)ouders rij kelijk te voeden, heeft zich nu op Buffalo Bill geworpen en kondigt aan dat Nick Carter ook aan de beurt komt. In een forse paperback zijn onder de titel 'De avonturen van Buffalo Bill' (door Colonel W F. Cody, bijgenaamd Buffalo Bill, maar wij weten dat deze verhalen neergeschreven zijn door 'een van zijn oude, trouwe makkers') de vijf eerste afleveringen herdrukt, compleet met de originele voorplaten en met 'aange paste spelling' (nou ja). Vroeger kost te zo'n aflevering vijftien cent, nu betalen we voor deze vijf-in-paperback 12,90. 't Mooiste verhaal óver Buf falo Bill vind ik altijd nog dit: toen hij in 1917 in Denver op bezoek was, stierf hij daar, Denvers burgemeester iiet hem als de weerga bedelven on der een praalgraf van vijftien ton cement: konden Bills eigenlijke stad genoten het lijk niet weghalen. En Denver heeft gebloeid als bedevaarts oord! Jammer eigenlijk, dat dit niet in de inleiding staa'. Er zijn zes nieuwe deeltjes uit in de Globe-reeks van Kok, Kampen en Hel mond. Ze worden niet genummerd, maar als ik 't wel heb, zitten we al in de vijftig. De titels van de nieuwelin gen: De geschiedenis van de boek drukkunst; Uilen, roofvogels, klauw- dieren; Jeanne d'Arc; Een bezoek aan Canada; Zeevisserij; en: De telescoop en de microscoop. Ze kosten nu 3,25 per stuk. Vaste afnemers van deze rubriek kunnen weten dat het hier om populair-wetenschappelijke (dat is wel de beste omschrijving) boekjes gaat voor kinderen van, zeg, negen tot veertien jaar. Ze zien er, en ook dat is hier eerder opgemerkt, wat ouder wets uit en de vertaling is niet altijd sierlijk, maar ik heb een zwak voor de Globe-boekjes omdat ik van heel nabij weet hoe graag en hoe vaak ze gebruikt worden als naslagwerk. Op nieuw: aanbevolen. Bij Malm berg in Den Bosch kwam een tweede druk uit van nr. 42 in de door mijn zoon van elf uitbundig bewonderde Arendsoog-reeks: 'Arends oogom oog' (ƒ6.90). Bij dezelfde uitgever het 21ste boekje van Lea Smulders over dat bijzondere kleer- raakertje Pietje Prik: 'Pietje Prik en de Zevenklapper'. Weer een alleraar digst boekje voor kinderen, dat er leuk uitziet en niet duur is (ƒ2,50). Bij mij thuis knippen ze de (m.i. verrukkelijke) strip 'Jan, Jans en de kinderen' uit de Libelle en doen ze de 'losse' afleveringen in een schrift. Nu kun je voor 3,75 een boek krij gen, waarin we 48 maal Jan, Jans en de kinderen tegenkomen: dank zij Joop Wiggers Produkties in Mij drecht Toch gooien we dat schrift niet weg, want wij hebben er nog méér. Misschien is 't onzin dit strip- boek-zondor-held als kinderboek aan te kondigen, want dit werk van Jan Kruis (die ojn. ook tekent voor een gemoderniseerde Sjors en Sjimmie) mikt vooral niet minder op de groten. Drie herdrukken van wat we willen noemen 'berijmde verhaaltjes' van Annie M. G. Schmidt, in dubbeldeel- tjes. Het fluitketeltje-Veertien uilen. De lapjeskat-De toren van Bemmele- kom, Op visite bij de reus-Ik ben lekker stout. Het feit dal alleen al 'Het fluitketeltje' een veertiende druk haalde, spreekt voor zich zelf. In alle drie de fleurige deeltjes zijn de teke ningen van Wim Bijmoeder. Geschikt als Sinterklaassurprise voor kinderen van acht jaar en ouder. Een uitgave van de Arbeiderspers-Amsterdam. AJJL Geldig t/m zaterdag 18 november 500 gram vruchtenlimonade fles 1 liter 79 albert; heijn blik 822 gram Uit de diepvries Geldig t/m-zaterdag 1 Sjiovember^ kwaliteitsklasse! laagschuimend wasmiddel voor alle wasmachines in draagkarton fijn gekruid pak ±500 gram met champignons blik 425 gram vacuum verpakt 100 gram Rauwe Gelderse extra kwaliteit per krop minstens 1<6Ö gram325 gram albert heijn pak 500 gram 79 fles 340grain VU kuip^a 250tgram tUk onze afdeling gebak tAïi zaterdag 18 november per stuk in div. dessins rol 250 x 50 cm luxe uitvoering rol 250 x 50 cm 12 mm breed 1 m 4 rol a 10 mtr. A* melk/puur AA 200 gram M Kaf albert heijn fles 1 liter met ingezet kruisstukje 20 denier maten 38/40 40/42 42/44 2 stuks voor grote maten: 46/48 _50/5z2 stuks.5v5Cr4.50 ch Prijzen gelden van donderdag 16 t/m woensdag 22 november BrieTea die niet zijn vooralen van naam en adres kannen niet In behandeUng worden gf' omen. Geh.-lmhouding Is veraekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afaonderUjke brieven worden gestel''. Per brief dient een gulden aan post- aegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Xwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Wat is de naam en het adres van de sjeik van het olievorstendom Abu Dhabi in de Perzische Golf en wat is zijn godsdienst? Antwoord: De naam is Zaid bin Sul tan al-Uahyan, ruler of Abu Dhabi rucial State. Verder adres is niet te vinden in Nederland, maar dit is voldoende. De godsdienct is de Islam. Vraag: Wat moet ik met mijn oude lege flessen doen? Antwoord: U kunt ze, uiteraard zonder doppen of kurken, inleveren bij de Sparwinkels die voor verdere doorzen ding zorgen. Het hoeven geen flessen te zijn, die bij de Spar werden ge kocht De opbrengst komt ten goede aan de landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee. Vraag: Kunt u een overzichtelijk werk je noemen over de Afscheiding (o.a. de bezetting van het kerkgebouw in Ulrum door De Cock en zijn volgelin gen in 1835? Antwoord: Het enige thans verkrijgba re boek over de Afscheiding is: het wonder van de 19de eeuw van H. Algra (uitgeverij T. Wever te Fra- neker), waarin grote aandacht aan dit onderwerp wordt besteed. In (univer- siteits) bibliotheken kan men vragen naar het boek van dr. F. L. Bos uit Vlaardingen) naar verschillende boe ken van ds. Ruilmann en J. A. Worm- ser: de Vurige oven. '.'raag: Bestaat er een Nederlandse vertaling van de boeken: A dominie dismissed, en Summershill, A radhal approach to child rearing, van de Amerikaanse pedagoog A. S. Neill. Zo ja, waar en tegen welke prijs zijn die t" krijgen? Zo neen, waar zijn de goedkoopste buitenlandse uitgaven in Duits of Engels te krijgen? Antwoord: Graag willen we weten, waar de verwijzing naar deze boeken is aangetroffen. Het zou mogelijk zijn dat deze titels voorkomen in een bibliografie, zo mogelijk met de uit gever. In verschillende grote biblio theken waren de door u gevraagde werken niet bekend. Vraag: Waarom is de kerk in Chartres zo beroemd' Antwoord: De kathedraal van Char tres is een van de zuiverste voorbeel den van klassieke gothiek. verfijnder en rijker dan de dom van Keulen. Men vindt hier wonderlijk mooie ge brandschilderde ramen, prachtige por tieken en talloze beeldhouwwerken. Nochtans maakt het schip, gezien in de richting van het koor, een verstil de indruk. Eeuwenlang werd aan de kathedraal met liefde en vol overtui ging en schoonheidszin gewerkt. Er zijn vele boeken geschreven o 'er dit bouwwerk (van de in Nederland uit gegeven werken noemen we dat "in F. v. d. Meer ft Hans Sibbelee, uitga ve Contact Amsterdam Antwerpen). Vraag: Waar kan ik een chow rhow aanschaffen? Waar zijn kennels en clubs (geen dierenwinkels)? Antwoord: Ket beste kan u zich in verbinding stellen met de raad van beheer op kynologisch gebied. Emma- laan L6. Amsterdam-Zuid. Vraag; Kunt u ons bijzonderheden verbellen over de hierbij gevoegde stukdtes mineraal? Het is een stukje van onze 'schat' (ongeveer 730 gram), gevraiden zeer hoog in de bergen van MuMen-Noorwegen, op een oversteek plaats bij een bergbeek. Ik verbeeld me dat het bergkristallen zijn, die in kleine putjes in een bepaald soort steun plegen te zitten, totdat ze er uit railien ergens. We hebben ze slechts op die ene plek gevonden in Noor wegen. Wat kan men met deze steèntjes doen? Antwoord: Het is jammer u te moeten teleurstellen, maar uw steentjes zijn jjejen bergkristallen en u kan ze op vejte plaatsen vinden, waar auto's rij den en ergens tegen aan botsen. Het zijh stukjes van een kapotte voorruit van veiligheidsglas. Onze geoplogen vertelden dat men deze gruizels veel "langs rivieroevers vindt, op plaatsen •waar roo.'l een auto is geweest. Van ■uen plaats stroomop worden ze meege- •voerd en lager afgezet op dezelfde manier als de keisteentjes uit het gebergte, en soms mooi glad afgesle- Ivn. Over miljoenen jaren zullen de .geologen zich afvragen, hoe het komt, dat men deze stukjes overal ter wereld zo plotseling in één bepaalde laag aantreft, en welke cultuur het toch geweest is. die zich zo snel over de hele aarde heeft verbreid. Er zul len vele theorieën worden opgesteld over het ontstaan en de betekenis van deze stukjes. U kunt de stukjes ge bruiken voor een mozaïekwerk. In een hobbywinkel zal men u wel kun nen inlichten over de methode en misschien wel patronen geven. Vraag: Wij wonen een paar maanden in een nieuw eigen huis. Er staan een paar hoge bomen in de tuin van de buren, nauwelijks een meter van ons erf. Ze ontnemen ons licht en we willen ze weg hebben. Is dat moge lijk? Antwoord: Bomen mogen tot een me ter van de erfscheiding staan. Over hangende takken of op uw erf voorko mende wortels mag u verwijderen. Wat het verzoek om te doen kappen betreft: Dit is afhankelijk van de plaatselijke gebruiken. Ook zal men nagaan hoever de bomen van uw huis en ramen afstaan. Voorts bestaat in sommige gemeenten een 2kapverbod van bepaalde monumentale bomen. In het laatste geval heeft de gemeente daar een goede reden voor. Het is jam- 'mer dat u bij de koop van uw huis daar niet meteen naar informeerde. Probeer een voor u, maar uok voor uw buurman aannemelijke oplossing te vinden. Een kleinigheid kan veel goodwill bederven en als buren ben je nu eenmaal op elkaar aangewezen. Vraag: Naast mijn, door de notaris opgemaakte testament, heb ik een lijstje van allerlei dingen, die onder mijn familieleden verdeeld moeten worden. Is hier een bepaalde formule ring bij nodig? Antwoord: Als u naast uw testament nog verschillende beschikkingen wenst te treffen, is daartegen geen bezwaar, mits met eigen hand ge schreven, gedateerd en ondertekend. U kan deze beschikking het beste in tweevoud maken en aan uw notaris zenden met het verzoek het bij uw testament te bewaren. Het is niet nodig een dergelijk lijstje onder ge tuigen te maken. Vraag: Wanneer iemand op indicatie van huisarts en specialist wordt ver wezen naar een verpleeghuis, valt hij dau onder de Wet Bijzondere Ziekte kosten en komt zijn verpleging dan geheel voor rekming van het rijk? Ook wanneer betrokkene een behoor lijk pensioen geniet? Is er verhaal? Antwoord: Alleen indien vei een verpleeginrichting' redel in het belang van de verzekei worden geacht, komt de vi voor rekening van het Rijk treft erkende verpleeginricht plaatsing in niet erkende (m keuring) indien de erkende Er is slechts verhaal op AO' lijk. Vraag: We hebben 'veel last bovenburen: stampen en fcloi de schoenen, muziek maken in de avond en 's nachts st# de WC doortrekken. De poli ook maar niets. Antwoord: Uw probleem velen gedeeld. Men kan niet dat de bovenburen op hun lopen of 's nachts het to gebruiken. Overlast van luid' behoeft men beslist niet te ren. Er is echter nog herrie, waarover u-niet schi e.. voorbijrijdende auto's, k portieren en afscheidnemend lui enz. Daarvoor is een b middel: u koopt bij de dn paar oorstopjes en u hoort niets meer. Reken er maar elk huia bezwaren zijn. moet men nooit verhuizen. -MÉ

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14