kker ings erg gemakkelijk lusteloze Taylor (shockey snel populair ij Nijmeegse bevolking Jan Klok 'niet uit rancune' bij ISSL Training nationale selectie gestart Topatleten worden prof Henny Kuyper bij Vissers Schalke wil Hasil toch niet hebben Een bank' iedere spaarde le bieden heeft /KWARTET DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 j SPORT Til/KI 3 j sportpaleis krijgt geen demonstratie :e speciale verslaggever RDAM Tom Okker heeft in eerste instantie ruimschoots aan de verplichting bij het slottoernooi om de wereldtitel profs in het tenminste het enkelspel voor enig vuurwerk te Die verplichting kreeg hij, to enhij met zijn Amerikaanse Marty Riessen juist op zijn specialiteit, het dubbelspel, voor- rerd uitgeschakeld. Zes van de zeven laatste WCT-toernooien Okker en Riessen en met de zege van het afgelopen week-i Stockholm vestigden zij een uniek record door in acht weken [eer het dubbelspel te winnen. itschakeling in de eerste ron- )b Maud en Dick Stockton, Okker alleen het enkelspel arin zou hij het Nederlandse (dat vooral voor Okker in zo etale naar het Rotterdamse ijs trekt) in ieder geval te en dankzij welke kwaliteiten op die derde plaats in het irecht is gekomen. Okker gisteravond naar zo'n ratie mocht hebben verlangd, am er eenvoudig niet van. iger Taylor, de Brit die Okker plaats in de kwartfinales had afhouden, drentelde zo luste- onbeholpen over het kunst- Okker niets anders kon doen bal genadeloos langs zijn oren w vliegen: 6-0, 6-2. Een gemak- opgave, maar toch niet dat- aarvoor het sportpaleis nu s volgestroomd. (Ik weet dat het publiek komt te zien v, innen, maar dat het spanning vraagt. Inderdaad (niet zo best, ik sloegnog wel goed passes, maar veel meer met doen. Het i$ begrijpelijk, publiek daar niet voor komt, n de andere kant is het voor plezierig. Zo'n gemakkelijke ■■Irijg je maar zelden. Overigens H ayior beslist wel, anders was een half uur eerder dan ik |n trainen'. teloze ondergang van Roger as nauwelijks voorzien. Zorg- ers diezelfde Taylor ruim twee jaar geleden niet voor een lange finale bij de open Nederlandse kampioen schappen in Hilversum, die Okker al leen maar won doordat Taylor zich zo boos maakte over de vele verkeerde beslissingen? Die Roger Taylor bestaat niet meer. Hij neemt in het prof-gezel- schap nog wel de 16de plaats in, maar de laatste twee maanden zijn zijn ver richtingen snel teruggelopen. Aan zijn gebruikelijke tekortkoming (zijn back hand) voegde hij nu ook nog een zwak ke for-hand toe en als je dan ook nog traag bent en je opslag nauwelijks enige vaart kan meegeven, komen je verrichtingen al snel op een niveau terecht dat een prof-gezelschap onwaar dig is. Dat Tom Okker gemakkelijker in de kwartfinales terecht kwam dan in de achtste finales bleek mede zijn oorzaak te vinden in zijn opslag. Kwam tegen de Pakistaan Haroon Aahim de eerste service vrijwel niet door, tegen Tay lor had hij voortdurend succes met de eerste klap. Okker: 'Het js niet zo dat die service nu direkt veel beter was, maar ik sloeg de bal niet vlak zoals te gen Rahim, ik probeerde nu met slice naar de backhand te slaan.' Roger Taylor overzag nauwelijks waar om hij in Rotterdam in iets meer dan een half uur van de baan was geveegd. 'Het enige,' zo bracht hij naar voren, 'dat ik kan zeggen, is dat ik last van mijn rug heb. Dat verklaart waarom ik zo slecht bewoog, hoewel het natuur lijk geen verklaring is voor het mis sen van zo eenvoudige ballen zoals nu is gebeurd.' NEW YORK (ANP) De we reldrecordhouders Jim Ryun (1500 m. en mijl), Bob Seagren (polsstokhoog), Randy Matson (kogelstoten) en Lee Evans (400 m.) hebben een contract getekend bij de internationale atletiek associatie (ITA). Het viertal vormt de kern van een groep van vijftien atleten, die in het komende jaar als beroeps atleten zal uitkomen. Michael O'Hara, een zakenman uit Los Angeles, heeft de plan nen van de ITA bekendge maakt. De profgroep, de eerste die werkelijk van de grond schijnt te komen, start op 23 maart met wedstrijden in Albe- querque. Volgens O'Hara, die ook bemoeienissen geeft met professioneel basketbal en ijs hockey, heeft de ITA reeds con tacten met atleten uit veertien landen. 'Namen van niet Ameri kaanse atleten kunnen wij nog niet geven omdat de meeste erg voorzichtig zijn. Wij geven wel een premie van 5.000 dollar aan atleten die voor maart een contract tekenen', aldus O'Hara. Het is de "bedoeling dat de win naar van een wedstrijd 500 dol lar (ruim 1600 gulden) ont vangt. De nummers twee, drie en vier krijgen resp. 250, 100 en 50 dollar. Edenaar helpt Nederlandse schaatsprofs Vafi een onzer verslaggevers AMSTERDAM De International Speed Skating League heeft een secretaris-generaal voor Nederland aangesteld. De 55-jarige Jan Klok uit Ede zal namens de ISSL de zaken voor Ard Schenk, Jan Bols, Kees Verkerk en Eddy Verheyen in Nederland behartigen. Klok is bestuurslid geweest van het gewest Gelderland van de KNSB, maar heeft inmiddels laten weten voor die functie te zullen bedanken. John Newcombe plaatste zich via Phil Dent eenvoudig bij de laatste acht van Rotterdam. Overigens verloopt de strijd in Rotter dam geheel volgens de verwachting, die kon worden getrokken uit de hie jaar al zeven spelers in nationale selectie ke speciale verslaggever ÏEN In de 25 namen tellen- ictie van bondscoach Wayne [zijn er zeven afkomstig uit i en omgeving. In de junio- ^lectie zijn drie leden van de ijshockeyclub opgenomen, pdelijker bewijs voor de op- Jan het ijshockey in die stad is iferstrekkpn. Nog geen vier jaar vereniging werd opgericht, ^t eerste team tegen de natio- aan. Eep ontwikkeling, die jnspireerd werd door spectacu- jnkopen, maar"eerder door een 'ig beleid waarin- veel ruimte iaakt voor de opleiding van idse spelers. Een opvatting, it wereldje wel vaak gesugge- tar slechts hoogstzelden ge wordt. geldt als een voorbeeld van wèl-moet. Zoals Thialf uit een dat ook is. Beide clubs gekozen voor een planning op rmijn. Harry van Heusen: 'Ik durven te stellen dat andere en verkeerde politiek volgen, is drie en een half jaar te kort. Maar wij staan nog iter de bij de oprichting uitge- e koers. We zijn gewoon in de ivisie gestart. Hebben ons niet 'jagen. Dat kon ook niet, want ontbraken eenvoudig de fi- middelen. Maar zelfs dan had- toch bewust voor een aanpak i gekozen.' louw in etappe's is een in en in de praktijk doorgevoerde Van niets werd iets gescha- n Heusem: 'Toen we begonnen in Nijmegen niemand, die ooit n stick in aanraking was ge weest We hebben Ben Smulders toen in januari bereid gevonden de trai ning op zich te nemen. Hij had ooit bij Den Bosch gespeeld. Wist er dus wat van; was in verhouding tot de andere jongens een vedette. Bi] het begin van het volgende seizoen kre gen we de beschikking over Alex Andjelie, een Joegoslaaf. Die heeft het knap overgenomen. Hij heeft ze eerst een jaar lang leren schaatsen. Dat was nodig, want ook die techniek werd niet beheerst. Het was brand hout, werkelijk. En als je je niet kunt bewegen kun je je ook geen systemen eigen maken. Het eerste jaar kwam er nauwelijks een puck aan te pas. Dat is later begonnen, maar zelfs nu verkeren we nog maar in een beginfase. In het eerste team zijn inmiddels 12 Hollandse spelers opgenomen. Allemaal van rond de 18 jaar. We komen steeds uit met drie lijnen. Daarbij maken wij ook gebrpik van Canadezen. Je kunt nog niet zonder. De basis is te klein om die mensen af 'te stoten.' Een situatie, die wellicht binnen en kele jaren is uitgebannen. Want de jeugd dringt in Nijmegen. Van Heu sem: 'We zijn er nog lang niet, maai de ontwikkeling van de jeugd doet veel beloven. We hebben alles bij elkaar zo'n 100 actieve ijshockeyers. Verdeeld in verschillende leeftijds groepen. De jongste groep is die der vijf- en zesjarigen. Met Utrecht zijn wij de enige club, die jongens van die leeftijd al kennis laten maken met deze sport. De trainingen worden ver zorgd door de gecontracteerde Canade zen, die zich dus meer moeten inzet ten dan in de wedstrijden alleen De (ADVERTENTIE) belangstelling voor ijshockey groeit verrassend snel. Hetgeen uiteraard een gevolg is van de resultaten, die het eerste team behaalt. Dei resulta ten bepalen uiteraard het succes van de club.' Het op ijshockeygebied weinig ver wende publiek in Nijmegen is inmid dels 'gepakt' door deze tak van sport. Niet doordat er superieur ijshockey wordt voorgeschoteld maar meer door de opmerkelijke opmars van de for matie. Van Heusem: 'Bij de eerste wedstrijden kwamen slechts 240 men sen opdagen. Sinds we van de derde naar de eerste divisie zijn gepromo veerd en ook daar redelijke prestaties leveren trekken we gemiddeld 1500 toeschouwers. Die fans komen niet af op vedetten. Want die zijn er niet in Nijmegen. En we willen ze ook niet aantrekken', zegt Van Heusem. 'We willen onze mate van populairiteit opvoeren door jongens uit onze omgeving op de voorgrond te plaatsen. Dat versterkt de band tussen publiek en spelers. Zelfs nu is het zo dat de Nederlandse spelers de publiektrekkers zijn. Dat willen we zo houden.' De immer stijgende belangstelling creëert een aanvankelijk niet voorzien probleem. De ijshal, die de gemeente Nijmegen voor een minimaal bedrag liet neerzetten kan in de toekomst de interesse niet meer opvangen. Van Heusem: 'Deze hal kan slechts 2200 toeschouwers bergen. Dat is nu nog voldoende. Maar als deze ontwikke ling zich doorzet reikt de capaciteit niet meer. Het ligt aan ons of er een nieuwe hal moet komen. Als deze voortdurend uitverkocht is zal de ge meente ons ongetwijfeld te hulp schieten. De samenwerking met de gemeente is totnogtoe steeds glad ver lopen. We zijn nog nooit op tegenwer king gebotst' Met een tweede baan zou Nijmegen zich ook kunnen richten op ijshockey als breedte-sport. De ijstijd die de club nu ter beschikking heeft 23,5 uur per week wordt 'verbruikt' door de meest getalenteerde spelers. Van Heusem: 'We kunnen moeilijk nog meer leden aantrekken. We heb ben onze ijsuren allemaal nodig. En dat geldt voor vrijwel elke club in Nederland. Er zijn onvoldoende ac commodaties om meer aan de actieve sportbeoefening te doen. Jammer, maar waar.' Europa Cup: DüsseldorfTilburg 81 (eer- sie wedstrijd 73). Tilburg uitgeschakeld. Nederlandse competitie: Nijmegen—Smoke Eaters 6—5. Thialf—HIJS 4—11. Smoke EatersThialf 7—5: Stand: Tilburg 3-6. Nij megen 4-6. Raak 3-4, Smoke Eaters 5-4, HIJS 1-2, Den Bosch 3-2. Thialf 5-0. Benelux-competitie: RaakHIJS 28. Thialf Den Bosch 112. LuikRaak 77. Den BoschBrussel 33. Stand: Raak 4-5. Tilburg 2-4. Luik 2-3, Brussel 4-3. HIJS 1-2. Thialf 2-2. Den Bosch 3-1. Nijmegen 1-0. Smoke Eaters 1-0. Coup International: RaakHIJS 28. Brus selLuik 116. Stand: Tilburg 4-8, Brussel 6-5, Warriors 2-4, Nijmegen 3-4, Raak 3-4. Luik 4-4, HIJS 1-2, Grenoble 3-1, Smoke Eaters 2-0, Paris Vivy 4-0. JOHN LINSE stand die \de voorgaande elf toernooien opleverden. Van de acht mensen die de kwart-finales bereikten, zullen ook zeven op ghond van hun klassering vol gende week in Rome al mogen uitko men in de finale. De enige die as afgevallen, is Nikki Pi- lik. wiens plaats door Charley Passa- rell (veertiend*? op de WCT-lijst) is in genomen. In die kwart-finales zal Tom Okker een man treffen die hem vaker heeft 'dwars gehsgen' na Roger Taylor: de Amerikaan Bob Lutz. Tom Okker over hem: 'Hij heeft al een toernooi gewonnen en het zal beslist niet zo ge makkelijk zijn. Dit seizoen heb ik twee keer van hem vdrüoren, in Boston en onlangs in Essen'. Enkelspel: Okker-Taji lor 6-0. 6-2; Drysdale- Stonc G-2, 6.4, Passnrcll-Stockton 4-6, 6-1. 6-4; Newcombe-Dent fJ-3. 6-3; Lutz-Froehling 6-0. 6-2: Riessen-RichÉy 6-3, 6-2: Ashe-Boro- wiak 3-6. 6-1, 6-2; Co» Carmichael 6.4, 6-2. Dubbelspel: eerste ronde: Okker/Riessen- Stockton Maud 6-7, 7-6. 4-6; Ashe/Lutz-Barth Leonard 6-2. 6-4: Boro\diak/Haroon-El Shafea/ Fairlie 6-2. 3-6. 7-6. 1 HANS SCHMIT AMSTERDAM Olympisch wegkam- piocn Hennie Kuiper zal een contract tekenen als professional bij de ploeg van Ton Vissers. Kuiper en Vissers kwamen gistermiddag al tot een prin cipe-akkoord. Er zijn nog enkele pro blemen, die uit de weg moeten wor den geruimd, voordat Kuiper zijn handtekening onder het contract zet. a Zo zal hij dezer dagen nog beslissen of hij zich voor één of twee jaar ver bindt aan de Stichting Sportorganisa ties Holland. Die stichting, waarvan Vissers de machtigste man is, heeft een contract van één jaar met Canada Dry en van vijf jaar met Gazelle. Inmiddels heeft Frits Schlir besloten het komende seizoen nog bij de ama teurs te blijven rijden. De tweevou dige winnaar van Olympia's Ronde door Nederland is werkzaam bij zijn sponsor. Ton Ketting, in Didam. GELSENKIRCHEN (ANP) Het is vrijwel zeker dat Franz Hasil, midden velder van de Rotterdamse voetbalclub Feyenoord. niet naar het Westduitse Schalke '04 Gelsenkirchen) gaat. De vroegere international Berni Klodt, bestuurslid van Schalke, heeft ver klaard dat zijn in degradatiegevaar verkerende club een echte aanvaller nodig heeft en geen middenvelder. "'Zoals de zaken er nu voor staan heb ben wij bovendien niet voldoende geld voor Hasil. Mochten wij van de bond toestemming krijgen om Sobieray en Fischer (in West-Duitsland geschorst) naar het buitenland te verkopen, dan moeten we de opbrengst gebruiken voor de aankoop van een doelpunten maker,' aldus Klodt. Hij vertelde voorts dat de onderhandelingen met Feyenoord over Hasil door voorzitter Günther Siebert 'op eigen houtje' wa ren aangeknoopt. Jan Klok heeft een ruime staat van dienst binnen de KNSB. Hij is onder meer technisch adviseur geweest van de amateurschaatsbond voor de pro vincie Gelderland en belast met de opleiding van de juryleden. Na afloop van het vorige seizoen kwam hij in conflict met de ISU, of beter gezegd met de vice-president van deze organi satie, Henny Roos. Jan Klok is van mening dat Roos tijdens het Europees kampioenschap in Davos enkele kapi tale blunders heeft gemaakt. Dat ver schil A*an inzicht heeft hij kenbaar gemaakt aan de ISU, die deze bezwa ren van tafel veegde. Klok benadrukt dat hij deze functie niet uit rancu neuze overwegingen heeft aangeno men. 'Deze jongens verdienen een kans. Organisatorisch zijn er moeilijk heden. Ik geloof dat ik wat kan helpen. E.i dan stel ik mij daar graag voor beschikbaar. Het liefste zou ik zien dat de ISSL op den duur als een profsectie binnen de ISU wordt op genomen'. Klok werkt duidelijk op een amateu ristische basis. Toen een van de man nen achter de ISSL, Tom Liden, hem vroeg welk bedrag hij wenste te ont vangen. wist Klok niet onmiddellijk te antwoorden. 'Ik weet nog niet precies wat ik ga vragen. Mijn werk als personeelschef van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek preva leert. Het bedrag zal in de orde van grootte van een onkostenvergoeding liggen. Zoiets van 2500,- tot 3000,-'. De ISSL heeft inmiddels ook een starter aangesteld. De 38-jarige Mar ten Barel uit Veldhoven zal zowel bij de strijd om de Worid-Cup in Den Haag als bij het wereldkampioenschap in het Ullevi-stadion in Gothenburg de profs 'weg-schieten'. Voor het verlies van de hooglandbaan in Inzeil is nog geen oplossing gevon den. Hoewel de definitieve beslissing over het al-dan niet sluiten van de piste in Inzeil pas medio januari valt. heeft de ISSL op korte termijn geen alternatieven voorhanden. Ard Schenk ziet de situatie echter niet somber in. 'In Noorwegen zijn er na half februa ri ook wel een paar banen te vinden, waarop onder goede omstandigheden heel goede tijden kunnen worden ge reden. En bovendien moet ik nog zien dat Inzeil gesloten blijft Als de men sen daar zien, dat het economisch beter is om de profs toe te laten, gaan rij wel overstag. Het enige is dat zij in 1974 het Europees kampioen schap willen organiseren. Daarom luisteren de meesten nog naar de ISU'. (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van onze sportredactie ZEIST, ANTWERPEN De selecties van Nederland en België hebben gis- teren beide intensief getraind als voor bereiding op de interland van a.s. zodh dag in Antwerpen. De Nederlandse se«j lectie kwam in Zeist bijeen. Ook des (nog sleeds) aan de enkel geblesseer-j de Johan Cruijff was daar aanwezig^ Daarnaast maakte Johan Neeskens de( training van bondscoach Frantisekj Fadrhonc niet mee. Theo de Jong, die afgelopen zondag in het competitie duel tegen AZ met Feyenoord aan het hoofd gewond raakte, bleek weer vol- ledig fit. Voor de uit zeventien spelers bestaande Oranje-selectie stond voor gisteravond een trip naar het stadion in Deurne op het programma. Enkele uren daarvoor was de 'Hel van Deurne' het oefenterrein van de Belgi sche selectie. Onder supervisie van bondscoach Raymond Goedhals werd een partijtje van 45 minuten tegen de Belgische UEFA-jeugd gespeeld. Voor de goede orde: de senioren wonnen met 10, dank zij een doelpunt van Teugels, aanvaller van Racing White (zie foto). Raoul Lambert, de gebles seerde centrale aanvaller, verscheen niet in 'het trainingskamp. Hij werd gisteren opnieuw door de bondsarts aan zijn been behandeld. Het Belgische elftal speelde tijdens de oefenpartij in de volgende opstelling: Piot; Heylens, VandenDaele, Dewalque, Thissen; Ver heyen, Van Moer, Dockx; Semmeling, Van Himst en Teugels. De wisselspe lers (Sanders, Martens, Polleunis en Dolmans) speelden bij het UEFA-elf- lal mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13