liegtarieven kunnen idanks optimisme Dg hard tegenvallen Zowel warmte voor maar lip Goede parodie op geweld- en sexstrip 3eo >000|©o Dure Schiedamse flats ondanks nood leeg VVDM stelt haardracht als voorwaarde voor herstel normaal overleg Etna Metro 2001 uw installateur heeft 'm Nieuwe bankbiljetten Piet Kramer in Dokkum overleden CV AT akkoord met federatie Bolshoi-solisten matig Nationale bij Ballet BminsSlot nu verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot Bestelbon Mobilofooninstallatie van De Koster gestolen If/KWARTET DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 jur Neiv York minstens tussen 600 en 700 gulden ui onzer verslaggevers JAAG De door de reisbureaus aangekondigde 'drastische tariefsverlaging' voor het vliegver- üseii Europa en Amerika, zal in de praktijk hard tegenvallen. Eén woordvoerder van rijkslucht- jpust heeft gisteren laten weten dat de minimum-tarieven per 1 April eerder tussen de 6 a 700 komen te liggen dan. zoals advertenties hebben gesuggereerd, in de buurt van de 4-50, BINNENLAND/KUNST T9/K11 r p. van der Tuuk Adriani, an het bureau politieke zaken ^luchtvaartdienst, heeft giste- en weten dat het adverteren goedkope tarieven 'aan de ige kant is.' De Zwitserse rei- satie GeFau, die onlangs aan- e voor 449 naar Amerika en e gaan vliegen, zal volgens arschijnlijk geen toestemming deze vluchten uit te voeren. Van der Tuuk Adrian! zei ir de voorbarige advertentie- ie van sommige reisorganisato- n vervelende situatie is ont- ïr zou door het ministerie van en waterstaat weinig aan deze ende' vorm van aankondigen worden gedaan. De tarieven rijksluchtvaartdienst zich voor- ten minimum-tarief van 600 éSgseizoen, in het hoogseizoen bedrag aanmerkelijk hoger betekenen dat er niet zo ver veel afgaat van de huidige (individuele) tarieven die va- ussen de 700 en 900 gulden." ïer dat er veel onbekendheid is hoogte van de tarieven, zijn andere onzekerheden die het iril voorgestelde goedkope ver- p de Noordatlantische route en. Zo moet de Europese bur- tvaart (waarin twintig landen len) en Amerika en Canada oord gaan met een aantal tot optredende wrijvingspunten. Zo is nog steeds geen definitieve uitspraak gedaan over de minimum grootte van de groepen personen die gaan boeken op de goedkopere reizen. Tot dusver is dat aar.tal op veertig gesteld. De minimum verblijfsduur is ook een punt van discussie. Er wordt nog vijftien dagen in de zomer en tien dagen in de winter aangehouden, maar enkele partijen willen die ter mijn langer. Ook de mogelijkheid te rug te reizen met een andere maat schappij dan waarmee de heenvlucht is gemaakt wordt nog besproken. Voorlopig geldt als regel dat vier maanden voor de vlucht de tarieven bekend moeten zijn, dat drie maanden voor de vlucht lijsten met namen van passagiers aan het ministerie opgege ven dienen te worden en dat dertig dagen voor de vlucht de namen van de definitieye reizigers bekend zullen zijn. De- mogelijkheid bestaat om naast de definitieve lijst een wacht lijst aan te leggen met reserve-reizi gers die in kunnen vallen zodra ie mand van de definitieve lijst uitvalt. Verschil Belangrijkste verschil met de tot dus ver geldende regel is dat de groepen personen willekeurig kunnen zijn sa mengesteld en dat de mensen niet langer een half jaar lid behoeven te zijn van een 'charterwaardiige' vereni ging zoals rijksluchtvaartdienst dit tot dusver nauwlettend in de gaten hield. Volgens de heer Van der Tuuk Adria- ni betekent de nieuwe regeling een 'balans proberen te scheppen door aan de ene kant de belangen van de lijndienstmaatschappijen te beharti gen en aan de andere kant goedkope reismogelijkheden te bieden aan pas sagiers.' 'We dienen natuurlijk vooral op te passen dat de reizen niet zo belachelijk goedkoop worden dat het iijnverkeer wordt uitgehold en de maatschappijen niet gezond kunnen blijven.' Verliezen De goedkopere reismogelijkheden lij ken in de eerste plaats ingesteld om de luchtvaartmaatschappijen tegemoet te komen. Op dit moment leiden de meeste maatschappijen, zoals de KLM, tientallen miljoen verliezen per jaar. Dit is het gevolg van een grote over capaciteit die ontstaan is in de lucht vloot. Er zijn op dit ogenblik veel meer plaatsen, dan passagiers. In de meeste gevallen is de bezettingsgraad dan ook onvoldoende. De situatie bij de KLM wordt nog ernstiger, nu bin nenkort een begin wordt gemaakt met het in dienst nemen van de DC-10. een machine voor ongeveer driehon derd passagiers waarvan de KLM er zeker acht krijgt. Geen wonder dat de KLM dan ook grébig heeft gereageerd op de goedkopere reismogelijkheden die per 1 april kunnen ontstaan, maar aan de andere kant reserves inbouwde en eisen stelde waardoor de tarieven weer niet té laag werden. Werkverband komt met plan 3 4 5 6 7 8 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het hart van Schiedam staat al vier maanden lang een nieuwe woningwetflat van 160 woningen vrijwel leeg. Bin nenkort komt nog een nieuw flatgebouw van dit type gereed. De huur bedraagt bijna 400,een bedrag dat te hoog is voor de groep mensen waarvoor deze woningwetflat is gebouwd. ord-puzzel zonder zwart taal. 1. verklarende omschrij- landschap in Griekenland- toiletartikel, 3. doorweekt-niet lag-papegaai, 4. gast-aantal-mie- 5. hoog bouwwerk-spoorstaaf, roffen-vordering-voorzetsel, 7. n N.Br.-gewicht, 8. troefkaart van de goudsmid-vermoeid, bank. al. 1. doordringend, 2. op de in-meisjesnaam-water in N.Br., kgeb ruik-rondhout-hogepriester spil van een wiel-eetlust- n rabat, 5. daad-buitendijks len, 6. meisjesnaam-tocht-ka- 7. foefje (Ind)-overblijfsel irandmg-familielid, 8. meisjes- ectrisch geladen atoom-onder Het landelijk werkverband huisves- tingnood heeft nu in een verklaring bepleit dat deze flats en andere leeg staande nieuwbouw, zo snel'mogelijk aan de urgente woningzoekenden uit de plaats zelf en de nabije gebieden ter beschikking worden gesteld. 'Dit zou extra subsidie en bijstand vergen. Maar het betreft dan ook een sociaal kwaad van de eerste orde. De flat in andere (afk.)9. brandverf-streek op de grens van N.Br en Limburg. Oplossing van gisteren Hor. 1. brak, 4. koster, 9. oir, 10. sol, 11. ora, 12. kornak, 14. knap, 15. eel, 16. eed, 17. ar, 19. kanteel, 22. les, 24. R.O.A., 25. lam, 27 Manilla, 30 Po, 32. Nes, 33. alt, 35. node, 37. egards, 39. Ide, 40. adé, 41. are, 42. kerrie, 43. smal Vert. 1. bokaal, 2. rio, 3. arre, 4. kok, 5. o.l., 6. tondel, 7. era, 8. rapé, 10. salaris, 13. nek, 14 kee, 16 etalage, 18. rem, 20. nol, 21. lap, 23. Sander, 26. mossel, 28. nee, 29. ala, 31. knik, 34. tram, 36. ode, 37. Ede, 38. dra, 40. ai. Schiedam zou kunnen worden bezet met woningnoodslachtoffers, ook uit Rotterdam en Den Haag. waarbij de kans wordt geboden tot een niet alle daags experiment. Jonggehuwden zou den bijvoorbeeld samen met alleen staanden en bejaarden in het bewo nersbestand kunnen worden opgeno men'. Het werkverband huisvestingnóod meent dat de toenemende leegstand op geen enkele wijze betekent dat de woningnood nu haar oplossing nadert! Integendeel, de laagbetaalden zitten nu met recht in een hopeloze positie en zij zijn de slachtoffers van de woningnood, in veel groter aantal dan uit officiële registraties blijkt. Nog afgezien van de buitenlandse werkne mers. Van de doorstroming komt wei nig terecht zodat de bestaande goed kopere huurhuizen voor de lagere in komensgroep niet beschikbaar komen. Nu blijft ook de goedkoopste nieuw bouw hun nog ontzegd: Het landelijk werkverband huisvestingnood vindt dat het begrip 'sociale woningbouw' opnieuw geformuleerd zou dienen te worden. ADVERTENTIE •ZOOoiccaM, 1 •53 x 32x12 cm kleur: brons/beige Giveg-keur elektrische vonk-ontsteking «fijn in het weekend-huisje ib Een produkt van de Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleer Fabrieken "De Etna" N.V., Breda De Nederlandsche Bank brengt half december nieuwe bankbiljetten van 25 (zie foto) en 100 gulden in omloop. Op 15 januari volgend Jaar volgt een nieuw model bankbiljet van 1000 gulden. Deze nieuwe biljetten zullen naast de nu in omloop zijnde bankbiljetten van dezelfde coupures in het vertalingsverkeer worden gebracht. De biljetten zijn alle kleiner van formaat dan de bestaande. Foute conclusies uit rapport Van onze Haagse redactie DEN HAAG De VVDM, die vandaag weer met minister De Koster (defensie) praat, stelt als voorwaarde voor het herstellen van het normale overleg dat de bewindsman geen beslissing neemt over een eventuele inperking van de haardracht. Achtergrond van die voorwaarde is het verband dat gelegd is tussen de hygiëne en de lange haardracht. Dat gebeurde op grond van een rapport van de militaire Geneeskundige Dienst, maar de artsen die aan dat rapport hebben meegewerkt zijn ver bolgen over de conclusies die zijn getrokken in verband met de hygiëne, zo zegt de voorzitter van de VVDM, de heer Beemsterboer. Tussen de slechte hygiëne, de bij sommigen be staat en de lange haardracht, bestaat geen verband. Een van de dienstplich tige artsen die aan het rapport van de MGD heeft meegewerkt, zei dat het weinig zin heeft de vrije haardracht te beperken naar aanleiding van het feit dat sommige soldaten hun per soonlijke hygiëne niet verzorgen. De VVDM zal er vandaag bij de minister op aandringen een tweede, thans diepgaander onderzoek naar de hygiënische toestand in te stellen. De vereniging is zelf ook aan een onder zoek begonnen. Beemsterboer zegt: 'Wij willen meewerken aan de oplos sing van het probleem'. Ook vanuit de vaste Kamercommissie voor defensie is voorgesteld een gedegen onderzoek te laten instellen. Het Kamerlid Van Eisen (KVP) zei: 'Dat lijkt me wel nodig'. Hij wees er in dit verband op dat er in veel legerplaatsen nogal wat ontbreekt aan de sanitaire voorzienin gen. Tegenwerking De VVDM zal in het gesprek met minister De Koster voorts de tegen- vereniging na de anti-groetactie in de werking aan de orde stellen, die de krijgsmacht ondervindt en de hoge straffen die tegen het bestuur wegens die actie zijn geëist. 'Wij kunnen tenslotte moeilijk met minister De Koster het normale overleg hervatten, als we in de gevangenis zitten', aldus de heer Beemsterboer. Minister De Koster verklaarde gis teren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting geen enkele aanleiding te zien deze von nissen (2 maanden onvoorwaardelijk) ongedaan te maken, als dat al zou kunnen. Hij weersprak ook de berich ten dat er tussen hem en minister Van Agt over deze zaak verschil van mening zou bestaan. De minister was het met de oppositie eens dat er tussen de militaire maatschappij en de burgermaatschappij geen kloof mag ontstaan. 'Aan de andere kant moeten we ervoor oppassen de maat schappelijke ontwikkelingen zonder meer te volgen. Door alle gebeurte nissen zouden we dan meegesleurd worden. Er zal altijd een zekere spanning tussen de maatschappij en de dienst blijven bestaan. Zo kan de vrijheid van meningsuiting in dienst ook niet onbeperkt zijn. Die is gebon den aan de grenzen van het toelaatba re en over die grenzen bestaat ver schil van mening. De problemen hier over zijn nog niet opgelost', aldus minister De Koster. Sprekend over de geloofwaardigheid van de Navo zei minister De Koster: LEEUWARDEN Op 64-jarige leef tijd is in Dokkum overleden de hout handelaar P. Oberman, die onder de naam Piet Kramer erg bekend gewor den is als verzetsstrijder. Hij was de leider van de overval op de strafge vangenis in Leeuwarden, waarbij (op 8 december 1944) 51 politieke gevan genen bevrijd werden. Deze verzetsdaad is verfilmd in de Nederlandse film 'De Overval', waarin de (inmiddels overleden) acteur Rob de Vries de rol van Piet Kramer speelde. Na 'de overval' hebben de Duitsers geen represaillemaatregelen genomen, naar men aanneemt uit be wondering voor de moed van Piet Kramer en zijn Friese verzetsmensen. 'De niet-democratisch geregeerde lan den zijn een zwarte vlek op het bond genootschap. We kunnen die landen er echter niet uit zetten, daar voorzien de statuten niet in. Het probleem zou dan trouwens zijn wie de defensie taken van die landen moeten overne men', aldus minister De Koster, vol gens wie deze ondemocratische landen herhaaldelijk door de andere Navo- bondgenoten op de fouten in het regiem worden gewezen. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT In een buitengewone algemene vergadering heeft gisteren ook de Algemene bond van werkne mers in de voedings-, agrarische, re creatie-, genotmiddelen- en tabakver werkende bedrijven (CVAT) inge stemd met aansluiting van het CNV bij de federatie der drie vakcentrales. Dat gebeurde met 70 stemmen vóór en 24 stemmen tegen, in ongeveer dezelfde verhouding dus als de uitslag van de enquête in de speciale rayon vergaderingen van CNV. De CVAT tilt bijzonder zwaar aan het federatieplan, zo zei de voorzitter M. D. den Hollander in zijn openingsre de. Dat bleek ook wel uit de uitslag van een eigen opiniepeiling, waarbij van de ruim 1.600 leden, die de speciale CVAT-vergadering bijwoon den, 59.4 procent vóór en 39.1 procent tegen de federatie bleek te zijn. Ook binnen het hoofdbestuur was geen eenstemmigheid over de kwestie. De algemene vergadering sprak dan ook nadrukkelijk uit dat de christelij ke vakbeweging in de toekomstige federatie duidelijk haar eigen identi- tiet moet handhaven en dat de federa tie onder geen beding tot een fusie der vakcentrales mag leiden. door Ber Huising AMSTERDAM In Mickery be gon dinsdagavond de serie voor stellingen van Plays for Rubber Go-Go-Girls II door de Portable Theatre Workshop. De jonge, al opvallende, Malcolm Griffiths schreef het, als een navolging van, en parodie op, de strip-car toon-melodramatische Supermale Search for Satisfaction of het bovenmannelijke zoeken naar be vrediging. Het gaat dus over geweld en sex, maar dan wel gelegaliseerd door 'wet en orde'. De twee superiongens, Mi chael Harrigan en Mark Penfold, zijn dus op zoek naar oude, nieuwe nazi's, of ze bestrijden 'commies' ergens in Azië, of ze zijn stoere brave burger en politieagent die opvoedend met de knuppel optreden tegen hippies en ander verloederd langharig homosexu- eel communistisch tuig. En omdat zij echte mannen zijn hebben ze tussen door telkens iets met de gewillige, onderdanige go-go-girls Emma Willi ams, Pat Rossiter en Diana Patrick. De teksten zijn als in zulke strips: brallend, nietszeggend, leuzen, ge meenplaatsen. En de spelers brengen ze vermakelijk in de overdreven, me lodramatische strip-stijl, lekker gefor ceerd met aanstellerige bewegingen en poses, met een dansje ertussen door. Heel goed, ze kunnen het, ze zetten zich ervoor in. en ze maken dus een vermakelijke satire. Schraal Na de pauze, met Nicholas Ball en bovendien nog bij, spelen zij onder de titel Point 101, een rijtje van vijf eenaktertjes, van verschillende Porta ble Theatre-acteurs. over trouwen en kinderen krijgen, over beklemmende verwenning van een ziekelijk gehou den kind, over Bob Hope en Bing Crosby op weg naar Hanoi, over een George Orwell-achtig toekomstbeeld, en over seniel verval: Boswell en Johnson op het Strand van de Eeuwi ge Zee. Goed gedaan alweer, in mono- ROTTERDAM Met een voorstelling dinsdagavond in de Rotterdamse Schouwburg, woensdagavond in de Stadsschouwburg in Amsterdam, za terdag in de RAI en zondag in het Utrechtse Jaarbeursgebouw is de kor te toernee van het Russische dans- echtpaar Ekaterina Maximowa en Wladimir Wasiljew, dat een week lang als gastsolisten optreedt in 'Gi selle' met het Nationale Ballet, weer ten einde. Giselle is een van de hoogtepunten van het romantische ballet Geïnspi reerd door een sprookje van Heine. Men kan over het ballet in deze romantische tijd denken zoals men wil, feit is dat Giselle een van de erkende klas9iek-academische ballet meesterwerken is, dat het, waar het ook wordt gegeven, door welk ensem ble ook, nog altijd volle zalen trekt, en dat er in valt te genieten van een verfijnde choreografie met allerlei mogelijkheden tot prachtig danswerk en virtuositeit en ook dat het aan de dansers hoge artistieke en technische eisen stelt. Voor wat betreft de beide Russische solisten zijn die eisen, zoals te ver wachten, ten volle ingelost. Ekaterina Maximowa is voor Giselle getraind door niemand minder dan Galina Ula- nowa. Zij is helemaal opgeleid en gevormd bij het Bolshoi-ballet en daar heeft zij het tot soliste gebracht. Om dit te bereiken moet men op klassiek-academisch gebied echt wel over de nodige artistieke bagage be schikken. Dat geldt evenzeer voor haar partner en echtgenoot Wladimir Wasiljew, die danstechnisch en artis- Scène uit Plays for Rubber Go- Go-Girls II, een goede parodie op de geweld en sex-strips. loog, dialoog of ensemblewerk, maar vrij vervelend, doordat de teksten niet meer zijn dan stemmingsstukjes, zonder dramatische kracht, met een schrale humor, en weinig inhoud, be halve dan een ontmoedigend het-is- allemaal-maar-niks. Dat hoefde voor mij dus niet, maar die Rubber Go-Go- Girls was wel een onderhoudend staaltje van wat je met een idee, een goede regie, en vaardige spelers kunt maken. ADVERTENTIE voltooid met een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 216 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback 12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon kan worden opgezonden in open envelop zonder postzegel als u zó adresseert: Bosch Keuning n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG verzoeke mij voor rekening te leveren via boekhandel: naam: straat: plaats: datum: 1972 (handtekening) tiek haar meerdere is. Opvallend zijn zijn mooie afwerking, zijn virtuoze sprongen en zijn gevoel voor ritme. Waarbij, zoals te verwachten bij solis ten die niet alleen op het toneel maar ook in hun levenssfeer partners zijn, ook opvalt de prachtige manier, waar op beiden op elkaar zijn afgestemd. Jammer was, dat het Nationale Ballet tegenover deze beide gastsolisten van het Bolshoi-ballet zelf zo matig voor de dag kwam. Zeker, het corps de bahet was goed en gaf blijk van behoorlijke discipline. Maar in de 'Boeren pas-de-deux' had Henny Jur- riens vooral na zijn sprongen moeite met de afwerking van zijn figuren en Sonja Marchiolli was een veel te ru moerige koningin van de Willi's (in Oost-Duitsland beter bekend als de 'witte wiven). En de manier waarop Toer van Schayk als Hilarion door de 'witte wiven' van het toneel werd afgewerkt was ronduit rommelig. Deze tekortko mingen klemmen te meer, omdat het Nationale Ballet Giselle van het begin af. op het repertoire heeft gehad. Het stond zelfs in 1955 al op het repertoi re van het Nederlandse Ballet met Marina Svetlova en Anton Do Lin. uit welk ensemble het Nationale Bal let immers is voortgekomen. De bom volle schouwburg had van de zijde van het Nationale Ballet beter ver diend. Jasperina de Jong nieuwjaarsdag in schouwburg A'dam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de traditionele Nieuwjaarsbijeenkomst in de Amster damse stadsschouwburg 1 januari 1973 heeft de gemeente Amsterdam het Goois muziekgezelschap geënga geerd, dat voor de pauze een opvoering geeft van het vrolijke muziekspel "Syntagma Musicum', uit de tijd van de renaissance. Na de pauze komt Jasperina de Jong met geselecteerde nummers uit haar nieuwe programma 'Egotrip'. Dirigent Peter Erös weer bij HGO ARNHEM Na een afwezigheid van zeven jaar komt Peter Erös terug als dirigent bij het Gelders Orkest. Van 1960 tot 1965 was Erös tweede dirigent van het Concertgebouw Orkest In deze periode dirigeerde hij ook diver se andere Nederlandse orkesten. In de afgelopen jaren is Peter Erös voorna melijk werkzaam geweest in de Vere nigde Staten. Het eerste concert met het H.G.O. onder Peter Erös wordt gegeven op 23 november in Musis Sacrum te Arnhem met werken van Ljadow, Liszt en Bruckner. DEN HAAG Uit de dienstauto van minister De Koster (defensie) is deze week een kostbare mobilofooninstalla tie gestolen. De speciaal voor de mi nistersauto gemaaikte apparatuur werd uit de wagen gehaald toen die 's nachts voor het huis van de chauf feur van de minister op straat stond. De onbekende dieven maakten de auto open door een tochtraampje te for ceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11