Planbureau vergist zich in prijzen 'uw I Veel schadeclaims voor verzekeraars Ravage storm onvoorstelbaar *<SS5ïï3 Zee geen onbeperkte stortplaats meer krenterig! krant In deze krant kr^fe/e°ó'en90ed ge" Nieuwe fout komt hard aan bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Buien Premier verweert tegen klacht 'Zo. die groeit wel weer vast.' Bezoekt onze MEUBEL- SHOW Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Nieuwe Leidse Courant t I „Stantvastich is ghebleven RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING rnijn hart In taghanapoatl" It t enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 270 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Binnenland Huurverhoging van de baan 5 Meeste CNV-leden voor grote federatie 5 Buitenland ADVERTENTIE *"°en öoed genoeg. Vj^ setbeterlijk dwars- gebakken BUMS! 0^*fboUmon/chop Van onze sociaal-economisclie redactie DEN HAAG Het Centraal Planbureau blijkt zich in zijn prog noses voor 1973 niet alleen op de stijging der sociale verzekerings lasten te hebben verkeken. Thans staat vast dat ook de consump tieprijzen aanmerkelijk meer zullen stijgen dan liet CPB heeft voor zien en wel VA a 2 procent boven de maximale prijsstijging van 5,75 procent die in liet sociaal akkoord tussen regering en georga niseerd bedrijfsleven is overeengekomen. Er wordt gesproken van een nieuwe ernstige beoordelings- en rekenfout van het planbureau die zowel bij de regering als bij de centrale werkge versorganisaties en de vakbeweging uiterst hard is aangekomen. Zowel in het afgelopen weekeinde als gisteren is achter de schermen koortsachtig overleg gepleegd over de consequen ties van deze nieuwe ontwikkeling. Dit is ronduit schokkend, zei ons een woordvoerder gisteravond. 'Een twee de grote tegenslag bij alle pogingen om het inflatie-spook volgend jaar enigszins aan banden te leggen. De extra, niet voorziene stijging van de sociale lasten, waardoor de totale loonkosten in 1973 met rond 2 pro cent tot 12,2 procent moesten worden opgeschroefd hebben wij in het soci aal akkoord kunnen verwerken. De vraag is of dat met deze nieuwe tegenvaller eveneens mogelijk isal dus onze zegsman. (Daar de prijsstij gingen via indexeringsclausules in de cao's automatisch in de lonen worden verwerkt mag verwacht worden dat bij een extra prijsstijging van V/2 k 2 procent volgend jaar de loonkosten zullen oplopen tot tenminste 13 pro cent. Een deel van de prijsstijgingen werkt pas in 1974 in de lonen door. De fout in de prognose van het Centraal Planbureau zit hoofdzakelijk in een onderschatting van de z.g. prijsoverloop van 1972 naar 1973. ter wijl er bovendien een extra overloop bijgekomen is door de forse prijsstij gingen in de afgelopen maanden. Zo als vorige week bekend werd, zijn de consumptieprijzen dit jaar (tot half oktober) reeds met 7,3 procent geste gen, terwijl het CPB voor het hele jaar 7 procent had voorspeld. Een van de oorzaken daarvan is dat de goederenmarktprijzen voor een aantal grondstoffen, met name wol en huiden (leer), in een halfjaar tijd meer dan verdubbeld zijn. Minister Langman maakt zich over de recente prijsontwikkelingen en de nieuwe verwachtingen voor 1973 ui terst ongerust. Hij organiseerde in het weekende een geheim spoedberaad met de werkgeverscentrales om de gewijzigde situatie onder ogen te zien. Gistermorgen had opnieuw geheim overleg plaats, toen tussen deskundi gen van het departement van econo mische zaken en de ondernemersorga nisaties en gistermiddag wend de prijs ontwikkeling ook in een extra verga dering van de ministerraad onder de loep genomen. Beslissingen zijn nog niet gevallen, maar zowel de afkondiging van een prijsstop als de mogelijkheid de vrij willige prijsclausule in het centraal akkoord om te zetten in een prijscal- culatiebeschikking (waardoor er een strafsanctie op de overeenkomst wordt gelegd) zijn onderwerp van de bespre kingen geweest De ondernemersorganisaties hebben de minister van economische zaken dringend gevraagd om een spoedige nadere analyse van de stijging van het prijsindexcijfer. Er moet, zo vin den zij, alvorens beslissingen vallen eerst meer inzicht komen in de facto ren die tot de recente prijsstijgingen hebben geleid, gesplitst naar zoveel mogelijk gebieden als overheid, irdus- Minlster Langman geheim spoedberaad triesector, handel, dienstverlening, ge zondheidszorg (ziekenhuizen, specialis ten e.d.). invoer enz. Intussen hebben oppositieleider drs. Den Uyl en de heer De Goede van D'66 bij minister-president Biesheuvel en minister Langman aangedrongen op een onmiddellijke afkondiging van een prijsstop. Mocht de regering daar op afwijzend beschikken dan moet volgens de heren Den Uyl en De Goede de Tweede Kamer volgende week dinsdag bijeenkomen om zich over de situatie te beraden. De Kamerleden vragen de bewindslie den tevens of er rekening mee moet worden gehouden dat de consumptie prijzen volgend jaar ongeveer 2 pro cent hoger zullen uitkomen dan lot nu toe is aangenomen. De waarnemend voorzitter van het NW, de heer A. de Boon, heeft gisteren op een vergadering van de Agrarische- en Voedingsbedrijfsbond van het NVV meegedeeld dat het overlegorgaan van de drie vakcentra les besloten heeft in heel het land enige honderden prijsmeldingsstations op te richten teneinde de consumen ten zelf nauwer bij het signaleren van onverantwoorde prijsstijgingen te be trekken. De meldingen aan deze stations zullen dan worden doorgegeven aan de bege leidingscommissie van overheid, werk gevers en werknemers die belast zal worden met de controle op de uitvoe ring van wat ten aanzien van de lonen en prijzen in het centraal ak koord is overeengekomen. De heer De Boon zei over de recente prijsstijgingen het niet onwaarschijn lijk te achten dat de prijzen dit jaar met niet minder dan a 9 procent zullen stijgen. Daarbij komt dan ook de inflatiebestrijding voor 1973 volle dig in de lucht te hangen, aldus de waarnemend NW-voorzitter. Duitse FDP: erop of eronder 9 Kerk Kuitert en Wiersinga op synode 2 Overduin: en toch2 Sport NEC (zonder succes) kampt met problemen 13 h noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: - een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. Envuldebonin. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- □pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ongeveer 300 in Nederland werkzame verzeke ringsmaatschappijen zullen voor tientallen miljoenen guldens aan stormschade moeten uitkeren. 'Er zijn maatschappijen, die maandag honderden tot in enkele gevallen duizenden meldingen van stormschade ontvingen', aldus de heer J. Kraaijeveld, hoofd van het Bureau Voorlichting Schadeverzekeringen in Den Haag. In Nederland zijn vele particulieren tegen stormschade verzekerd, terwijl voor grote gebouwen in het algemeen een uitgebreide gevarenverzekering is afgesloten, die onder andere brand- en stormschade dekt. De heer Kraaijeveld kon niet bij benadering zeggen hoe groot het percentage particulieren en/of bedrijven is, dat tegen storm schade is ■verzekerd. - Automobilisten, die een all-risk-verze- kering hebben afgesloten kunnen bij door storm aan hun auto veroorzaakte schade, een beroep op hun maatschap pij doen. Zij zijn namelijk verzekerd tegen alle 'van buiten komende vor men van onheil.' Gedupeerden, die niet all-risk zijn verzekerd, kunnen in dien de schade is veroorzaakt door ob jecten waarvan gemeente, rijk, pro vincie of een bedrijf eigenaar is, trachten deze eigenaar aansprakelijk te stellen. In Amsterdam waar tientallen om gewaaide bomen auto's hebben getrof fen zal het gemeentelijk bureau voor wettelijke aansprakelijkheid, ver- haals- en verzekeringszaken eventuele - klachten elk afzonderlijk bekijken. Vol gens een woordvoerder van de gemeen* te zal de gemeente zich in het alge meen op overmacht kunnen beroepen. 'Maar wanneer een omgevallen boom verrotte wortels blijkt te hebben, zo dat ook bij minder windkracht de boom zou zijn omgevallen, kan de gemeente wel aansprakelijk worden gesteld.' Niettemin adviseerde deze woordvoer der gedupeerden schriftelijk een klacht bij de gemeente in te dienen, indien zij daarvoor gegronde redenen kunnen aanvoeren. ogezegd moet ook wel eens echt leiding iven, je moet wel eens de moed •brengen, dwars tegen je eigen ensen in te gaan. Premier Biesheuvel Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind maar langs de wadden en de Hollandse kust eerst krachtige tot harde noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 4 graden aan zee tot dicht bij het vriespunt in het binnenland. Maxima ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 08.00 onder: 16.49 Maan op: 14.03 onder: 00.35 LONDEN (Reuter, AP) Afgevaardigden van bijna honderd landen en internationale organisaties hebben gisteren in Londen een inter nationale conventie ondertekend, die aan de vervuiling van de ocea nen een halt moet toeroepen. De conventie zal volgend jaar van kracht worden, nadat zij door minstens 15 ondertekenaars is geratificeerd. De heer Biesheuvel zei te hopen dal de confessionelen sterk uit de verkie zingen tevoorschijn zullen komen 'en dat bereikt men niet door op Wiegel te stemmen'. De confessionelen willen een beleid voeren, dat met name opkomt voor de zwakken in de samen leving. 'Zij zitten niet in het hoekje van het conservatisme. Van huis uit hebben zij kritiek op de samenleving en die kritiek zullen zij blijven hou den. Ik vraag steun voor de ARP en voor mij persoonlijk, om daardoor een goed beleid te kunnen voortzet ten'. Van een onzer verslaggevers waar komt nou weer dié rotzooi vandaan? Aan de conferentie hebben 250 afge vaardigden uit 79 landen en waarne mers uit nog eens twaalf landen deel genomen. Volgens de conventie is het verboden om zeer radio-actieve stoffen, chemi sche en biologische oorlogsprodukten en andere zeer giftige en niet af te breken stoffen in zee té storten. Deze produkten staan op een zogenaamde 'zwarte lijst'. Blijkens deze zwarte lijst is het dumpen in zee verboden van kwik en cadmium en de verbin dingen van deze zware metalen; ver der van moeilijk afbreekbare bestrij dingsmiddelen. zoals DDT, en van chloorhoudende afvalstoffen van de AALTEN Lijsttrekker Biesheuvel heeft in een verkiezingsvergadering van de ARP in Aalten voor ongeveer duizend aanwezigen stelling genomen tegen de beschuldigingen dat zijn ka binet de zwakken in de samenleving veronachtzaamt. In dit verband wees hij op de optrekking van de AOW en de verhoging van de belastinggrens van de inkomens, terwijl de hogere inkomens zwaarder werden belast. Hij wees er ook op dat het kabinet- Biesheuvel als eerste kabinet een be gin heeft gemaakt met het opheffen van een stuk belastingdiscriminatie tussen zelfstandigen en loontrekken- den. chemische industrie; bovendien van niet afbreekbare plastics en van ruwo olie en olieprodukten. De conventie heeft een 'grijze lijst' opgesteld van produkten, die alleen met een speciale vergunning in zee mogen worden gestort. Onder die grij ze lijst vallen arsenicum, lood, koper, zink en hun verbindingen, cyaniden, fluoriden en andere bestrijdingsmid delen en radio-actieve materialen, die niet op de zwarte lijst voorkomen. De speciale vergunningen worden ver strekt door speciale instanties, die voor dat doel in iedere staat zullen worden opgericht. De verantwoorde lijkheid voor de controle op illegale stortingen berust bij de nationale sta ten. Maar een staat mag wel acties nemen tegen illegale 'dumpers' en hen straffen. De conferentie mislukte bijna, omdat Canada en een aantal Latijnsameri- kaanse landen erop stonden dat men de bevoegdheden van de staten, die overtreders mogen bestraffen, tot bui ten de territoriale wateren zou uit breiden. De VS en andere grote zeeva rende naties waren daartegen, uit angst dat deze uitbreiding van de territoriale wateren door een aantal landen daardoor werd goedgekeurd. AMSTERDAM Onvoorstelbare ra vage, zeven doden en een groot aantal gewonden waren het gevolg van een l van de zwaarste stormen, die ons land ooit hebben geteisterd. Met uitschie- ters van windsnelheden tot 162 km per uur (gemeten in Cadzand) even- I aarde zij de kracht van de orkaan, die op 6 november 1921 bij Hoek van Holland een record liet registreren. Slechts het feit, (lat de storm niet samenviel met springtij heeft een I ramp voorkomen. Desondanks waren de gevolgen al ern stig genoeg. Een groot deel van het noorden kwam zonder,-licht te zitten, treinen reden niet of ernstig ver traagd. Op de Veluwe, op Texel en het Betuwse fruitgebied werden, even als elders, duizenden bomen ontwor teld, honderden automobilisten von den hun auto 's morgens totaal ver kreukeld langs de stoep, twee schepen sloegen op het strand en van enkele tientallen huizen werden de daken tfgerukt. De toren van de r.k. kerk te Sappemeer werd afgerukt en op het S* dak neergesmakt (foto rechts). In M i'i Amsterdam werd midden in de stad een auto prooi van een valwind en als een doosje omgekieperd (foto onder). Hoeveel bomen in Nederland zijn om gewaaid is op dit moment bij geen benadering te schatten. Volgens de boswachterij Haarle zijn alleen reeds in het gebied van de Nijverdalse en Hellendoornse berg 2500 tot 3000 ku bieke meter hout door de storm ge veld. Dit komt ongeveer overeen met 20.000 bomen, in dit gebied veel den nen en sparren. In de Overijsselse gemeente IJssel- muiden is praktisch het hele tuinbouw gebied verwoest. Geen enkele kas is onbeschadigd gebleven. Zeker vijfdui zend vierkante meter glas is verwoest. De schade die op Ameland is aan gericht schat de politie zeker zo groot als bij de windhoos die 11 augustus j.l. de camping 'Duinoord' teisterde. Ook in het buitenland zijn mensen omgekomen als gevolg van de storm. In West-Duitsland kwamen 29 mensen om, in Oost-Duitsland 12 en Engeland drie. Verder liepen honderden mensen verwondingen op. Voor uitvoeriger verslag zie pagina 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1