Thieu wil gescheiden regelingen Westduitsers hebben weer interesse voor de politiek Bombrieven stromen Engeland binnen Chinees leger zou gezuiverd zijn van Lin Piao's mensen Mogelijk diplomatieke actie van Amerika in Midden-Oosten Schiller flirt met CDU KIEZEN EN DELEN McGovern kreeg 87 pet van 'zwarte' stemmen Portugees regime schorst artsen ;daging In Engeland nu ook cholera BOUW/KWARTET MAANDAG 13 NOVEMBER 1972 BUITENLAND/BINNEM. \M) T5/K7 door p. L van enk yalt er de komende verkiezingen jrwaehten van de mensen uit de igse Schilderswijk, de Amsterdam- pijp en vergelijkbare oude, achter leven wijken uit de grote steden? deze rubriek werd vorige week pperd dat zij het wel bij de PvdA den zoeken en da', de confessionele tijen in die hoek niet hun grote hang hoefden te zoeken, mier Biesheuvel heeft, op een ver ingsbijeenkomst in Rotterdam, ge- dat hij het daarmee niet eens is. rom hebben wij om onze uit de i pols neergeschreven veronder- ling achteraf nog enige feitelijke irgrond te verschaffen de uit- •n van 28 april 1971 weer eens zocht. Het blijkt nu dat, althans de vorige verkiezingen het respl- voor de PvdA niet zo groot is als hadden aangenomen: dertig pro- in de Pijp. 45 procent van de nmen in de Schilderswijk. Niet de irderheid dus, maar nog altijd ge- ig om te kunnen volhouden dat de otste oppositiepartij in brede krin- m wat wij 'de achterbuurten van samenleving' hebben genoemd, i op verbeterde levensomstandig- 'n heeft gewekt. D'66 versterkte progressieve' aanhang in de Pijp negen, in de Schildersbuurt met j acht procent. De resultaten van CPN in deze wijken zijn ook rant: respectievelijk vijftien en procent cijfers van de confessionele partij teken daar wat povertjes tegen af: KVP ARP en CHU respectieve- elf, drie en anderhalf procent in 'ijp, en elf, drie en twee procent 6 Schilderswijk. (De tienden van :nten die de extreme confessione- irtijen. GPV en SGP, behaalden, te verwaarlozen). Als Biesheuvel otterdam bedeeld heeft, dat de essionelen in de beschreven buur- nog niet zo slecht zitten, heeft hij jegevens van de verkiezingen van niet erg op zijn hand: zij ver en zestien procent van de stem- in de Schilderswijk en de Pijp. landelijk bezien 38 procent. Het :hil van 22 procent moet elders gemaakt zijn. Waar precies? Dat ten we raden, maar het ligt wel voor de hand. te denken aan de beter gestelde buurten in de steden en aar. het platteland, is nu juist een uitdaging voor jen als de onze niet alleen plat- ds- maar ook grote stadspartijen jn.' zei Biesheuvel in Rotterdam, i'n uitspraak lig' al min of meer rkenning besloten dat het zover niet is. Alexander Haig SAIGON (Reuter, UPI, AP) President Ngoejen Van Thieu heeft ermee ingestemd, dat president Nixon met Noord-Vietnam over een eigen bestandsovereenkomst onderhandelt om de Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te krijgen, zo wordt van Amerikaanse functionarissen in Saigon vernomen. Maar deze regeling mag niets bevatten over Thieu zelf. Thieu deed deze 'tegemoetkoming' in een brief, die hij overhandigde aan generaal Alexander Haig, de assistent van Henry Kissinger. Haig verliet gis teren Saigon na vijf uur met generaal Thieu te hebben gesproken. De ge sprekken werden 'hartelijk en con structief genoemd. Kennelijk wil Thieu dat zijn land afzonderlijke verdragen sluit me. Noord-Vietnam en de Viet Cong. Reeds in het ver leden heeft Thieu er bij deze partijen op aangedrongen directe onderhande lingen te beginnen met zijn regime. DRIE AKKOORDEN? Als Nixon akkoord gaat met Thieu's voorstel, dan zal er waarschijnlijk nog extra geheim overleg moeten plaats vinden tussen Nixons adviseur Henry Kissinger en de onderhandelaars van Hanoi. Volgens Zuidvietnamese bronnen zou Thieu tegen Haig gezegd hebben dat Zuid-Vietnam zich niet verzet tegen een afzonderlijk Noord- vietnamees-Amerikaans akkoord. Zo doende zouden er drie Vietnam-rege- lingen moeten komen: één tussen Ha noi en Washington, één tussen Noord en Zuid-Vietnam en een tussen Zuid- Vietnam en de Viet Ccmg. De e'sen, die Thieu stelt liggen hoge^ dan die van Nixon. Hij is tegen een coalitie regering met de Viet Cong en eist terugtrekking van Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam, hoewel hij op dit punt bereid schijnt water in de wijn te doen. Een bericht van bet Parijse dagblad France Soir, dat Thieu heeft inge stemd met de ondertekening,van een bestandsovereenkomst en dat voor 20 november de ondertekening plaats zou vinden, werden door de door Thieu gecontroleerde pers heftig tegenge sproken. De Noordvietnamese onder handelaar. Le Doec Tho. zal binnen kort weer naar Parijs gaan. Zijn Ame rikaanse tegenspeler, Henry Kissinger, staat startklaar voor een nieuw be zoek aan Parijs. Volgens de New York Times zal Kissinger reeds eind deze week naar Parijs gaan voor nieuw overleg met Tho CLAUSULES Het akkoord van negen punten, dat de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars hadden bereikt blijkt een aantal geheime clausules te hebben, waarvan de inhoud geleide- WASHINGTON (AP) Senator Ge orge McGovern heeft ongeveer 87 pro cent der zwarte stemmen gekregen in de vorige week gehouden Amerikaanse presi dents verbiezi ngen Dit is bekendgemaakt door het ge meenschappelijke centrum voor poli tieke studies, dat zijn conclusie ba seerde op een peiling in de zwarte wijken van 22 grote steden. Uit dat onderzoek bleek verder, dat Humphrey in 1968 90 pet der zwarte stem men kreeg tegen Nixon 10 pet; Nixon kreeg dit jaar 13 pet. lijk begint door te sijpelen. Het be staan van die clausules werd zaterdag bekend door een artikel in het in Saigon verschijnende blad 'Ting Song', dat als spreekbuis van het presidentiële paleis wordt beschouwd. De clausules bevatten regelingen van militaire kwesties, zoals gelijktijdige vermindering van zowel Noord- als Zuidvietnamese troepen, voor geleide lijke terugtrekking over een nog niet vastgestelde periode van de Noord- vietnamse strijdkrachten en voor de politieke voorbereiding van algemene verkiezingen en vorming van een nieuwe regering in Saigon. De VS en Zuid-Vietnam zouden in zes maanden tijd de strijdkrachten van beide partijen tot ongeveer 40.000 manschappen willen terugbrengen. Noord-Vietnam, dat nooit openlijk heeft willen toegeven dat zijn troepen in Zuid-Vietnam vechten, zou zijn troepen dan stilzwijgend terugtrekken als gebaar van goede wil. Zuid-Vietnam zou daar demobilisatie van drie divisies tegenover stellen. Saigon heeft al gewaarschuwd dat drie elite-divisies, waaronder mari niers en parachutisten, daar buiten vallen. Wat de wapenstilstand betreft eist Zuid-Vietnam hergroepering' van de troepen van de tegenstander, terwijl Noord-Vietnam en de voorlopige revo lutionaire regering een bestand ter plaatse wensen. Men zou het er nu over eens geworden zijn dat de com munistische troepen blijven waar zij Ngoejen Van Thieu zijn, in afwachting van een latere te rugtrekking. Beide partijen zouden hun oorlogsma- terieel 'stuk voor stuk' kunnen ver vangen. De communistische troepen zouden in Zuid-Vietnam 'toegangsha vens' krijgen om dit onder toezicht van internationale commissies te kun nen uitvoeren. LISSABON (Reuter) De Portugese regering heeft zaterdag de leiders van het medische genootschap in Lissabon geschorst, omdat deze artsen gepro testeerd hadden tegen het doodschie ten van een student door de geheime politie. In een communiqué van het ministe rie van voorlichting werd gezegd, dat het protest van de artsen verraderlij ke beschuldigingen bevatte aan het adres van de regering en dat het een poging was de werkelijke feiten te verdraaien. De student in de rechten Jose Anto nio beiro Santos (26 jaar) werd op 12 oktober doodgeschoten, toen twee leden van de veiligheidspolitic al schietend een aantel studenten gingen 'verspreiden', die op de universiteit een politieke vergadering hielden. Daarbij werd nog een student ge wond. Ribeiro Santos was de zoon van een assistent-hoogleraar in de medicij nen en de broer van een arts, reden waarom zijn gewelddadige dood groot opzien baarde. Staat helpt partijpropaganda financieren zal niet meevallen, die uitdaging te maken. Partijbijeenkomsten confessionele partijen zijn over ilgemeen niet erg geschikt om er tooktheid en sentiment in tot recht te laten komen. De leiding die partijen ziet. altijd wel kans, ingen te krijgen waar zij ze ie hebben wil. Een enkele keer It het wel eens spannend, maar dan komt uiteindelijk alles op lootjes terecht volgens een proce- it bij buitenstaanders een beetje mzinnig overkomt. Het zijn par- gaderingen dit er voor drie hun bestaansredenen aan ontle- lat de dames en heren partijge- elkaar weer eens zien en spre- en het is heel goed dat dit zo is de confessionele partijen op ïanier een groot aantal burgers buurt van de politiek weten te n. Maar de saneringswijken zien 'oor deze bijeenkomsten hoe lig ook niet leeglopen. •alt te vrezen dat de confessione- et met de uitdaging van Biesheu- 'enmin zullen redden door te n op het beleid waarvoor zij erantwoordelijk zijn (geweest), redelijk dat beieid ook is en ras het. het afgelopen anderhalf voor krotbewoners en mini- ders gebeurt er nooit genoeg zij hun krotten niet uit komen et ontsnappen aan het minimum- fn. Velen vervallen tot apathie irocent van de mensen uit de lersbuurt vond het april vorig net de moeite waard om naar de •us te komen), vele anderen ne- de moeite om te protesteren, nds 1967 hoef je. om dat protest politiek te uiten, niet alleen bij de Boerenpartij of de CPN it fe komen Je kon. zeker in evengoed PvdA stemmen omdat zoals nu ook weer er zekér :on zijn dat die partij niets te n zoi'. krijgen met de poLitici die handen aan het regeren vuil gemaakt en hun lef keer op met verkiezingsnederlagen moe lekopen. De PvdA is pas weer winnen sinds zij de af)- nr van et protest tegen 'de weg 'n de t stappen' heeft kunnen kanalise- De voorspellingen wijzen erop. he winst zich 29 november zal zetten Het is niet erg verdiend, zo gaat het nu eenmaal in de ek gens doet aan de andere kant de haar uiterste best om het per- lof voor de PvdA zo zonnig mo- i te maken. Wiegel gooit er din- 'jt. die werkelijk niet te geloven Vorige week heeft hij in Dor- 't bijvoorbeeld laten weten dat iagst-betaalden er wel op vooruit 1,11 gaan. maar dat 'de anderen' met onder zullen mogen lijden, andere woorden: hoe beroerd Jan de pet er ook aan toe is, zijn petering mag zijn kiezers niets n. >nfessionelen zitten er lelijk tus- Aan de ene kan* trekt de PvdA irotest aan en weekt zij zo diege- U|t de aanhang van de confessio- !°s die de zorg van de overheid hardst nodig hebben. Aan de te kant hijst de VVD de vlag van ^edenheid in top. Wanneer de ssionelen ook de volgende rit met de liberalen in zee gaan. ü.i wil er met fatsoen gere- fy'"men worden steeds weer (bewijzen dat Wiegel in de ^delingen over de regeringssa- Wng, zijn verkiezingsverhalen jnoeten vergeten. Daar heb je mes de defensieve houding van fessionele partijen; een houding zij maar niet uit kunnen komen zij geregeld mei de VVD samen- door Jaap den Boef BONN De problemen die zich in het voorjaar hebben voorgedaan toen de oppositie een motie van wantrouwen indiende, hebben geen nadelige invloed gehad op de houding van de man-in-de-straat. Het tegendeel lijkt het geval te zijn: men is zich meer voor het politieke gebeuren gaan interesseren en zal in het algemeen met meer poli tiek bewustzijn naar de stembus gaan als op 19 november de beslis sende dag is aangebroken. In de hoofdstad van de Bondsrepu bliek merkt men al spoedig, dat er iets bijzonders aan de hand is. Óp veel auto's ziet men korte verkiezings leuzen, die zeggen dat de sociaal democraat Willy Brandt /kanselier moet blijven of dat niemaiid anders dan Rainer Candidus BarzéJ (CDU) kanselier moet worden. De liberale FDP valt in deze leuzen- strijd minder op (met de oproep van partijvoorzitter Walter Scheel dat het verstand moet kiezen). De oorzaak is vermoedelijk dat zij heel zuinig moet omspringen met haar bescheiden fi nanciële middelen. De partijen moe ten uiteraard hun onkosten zelf zo veel mogelijk zien te dekken. De staat draagt twee en een halve mark per kiezer bij. Alleen de partijen die meer dan een half procent van de in totaal uitgebrachte stemmen behalen, komen voor deze staatsbijdrage in aanmerking. Splintergroepen die zelfs onder dat geringe percentage blijven, moeten eventuele voorschotten terug betalen, als na de verkiezingen de balans is opgemaakt. Dit is in het voorjaar nog gebeurd toen de neo- nazistische NPD bij de landdagverkie zingen in de deelstaat Baden-WUrt- temberg zich uit de race terugtrok, nadat zij reeds geld uit de staatskas had ontvangen. Druppel Dit jaar is de bijdrage van de staat aan de partijen in totaal ruim 100 miljoen mark. De organisatie van de verkiezingen kost de schatkist ook nog enkele tientallen miljoenen. Het geld dat de partijen van de staat ontvangen, is echter slechts een grote druppel op een gloeiende plaat. In totaal geven zij nog tenminste 120 miljoen mark uit voor propaganda doeleinden. De bijdragen voor de ver kiezingsfondsen komen uit particulie re bronnen. En het is een publiek geheim, dat de christen-democraten ondanks de tekorten die zij een jaar geleden nog hadden er dank zij steun van grote ondernemingen het minst slecht aan toe zijn. Controle op bedragen is moeilijk, omdat alleen de bronnen waaruit de marken vloeien, gepubliceerd moeten worden. Belangrijker dan dit zich telkens her halende probleem is echter het feit, dat de belangstelling van de kiezers is toegenomen, ook bij de jongeren. Ui teraard valt niet te voorspellen welke partij het meest van deze politieke bewustwording zal profiteren. De pre sidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zijn er om aan te tonen, hoe grillig kiezers met hun gunsten kun nen omspringen door Richard Nixon wél in bijna alle staten de kiesman nen te bezorgen, maar hem geen meerderheid in Senaat en Huis van Afgevaardigden te geven. Grote coalitie Nadat in 1966 de 'grote coalitie' tus sen christen-democraten en sociaal-de mocraten tot stand was gekomen, liep in de Bondsrepubliek de politieke belangstelling langzaam maar zeker terug. Dat de SPD bij de bondsdag verkiezingen van 1969 winst boekte, was alleen toe te schrijven aan het feit, dat zij bijna drie jaar gelegen heid had gehad haar image van oppo sitiepartij kwijt te raken. Het aan de macht komen van de SPD was echter niet in de eerste plaats een gevolg van haar verkiezingssucces, maar van de steun van de liberale FDP die na in 1966 met de CDU/CSU gebro ken te hebben de sociaal-democra ten een coalitie-aanbod had gedaan, omdat zij als kleine oppositiepartij geen levenskansen meer zou hebben. Aan de politieke apathie kwam een eind toen het slijtageproces waarvan de regeringspartijen het slachtoffer dreigden te worden niet alleen de 'Ostpolitik' van Willy Brandt, maar ook het aanblijven van de kanselier zelf in gevaar bracht. Men keerde zich tegen degenen die Brandt met de steun van 'overlopers' ten val wilden brengen. Anderen kwamen in het ge weer omdat zich plotseling een moge lijkheid leek voor te doen. een streep te zetten onder drie jaar sociaal-demo cratisch/liberale politiek. Het onbeha gen over een poging van de oppositie, zonder verkiezingen aan het bewind te komen, was echter het grootst. Fromeel gesproken was dit ten on rechte het geval, maar het feit, dat nog nooit gebruik was gemaakt van In West-Berlijn werd in verband met de aanstaande verkiezingen in de Bondsrepubliek een 'schildpadden-ra ce' georganiseerd. De organisatoren wilden hiermee duidelijk maken, dat de schildpadden nog vlugger gaan dan hervormingen in partijen plaatsvin den, en dat dit bovendien de enige manier voor Westberlijners is oni aan de verkiezingen deel te nemen. Zoals bekend stemmen Berlijners niet mee voor het federale parlement. een 'constructieve motie van wantrou wen', maakte dit onbehagen begrijpe lijk. Een voordeel is dat de Westduit sers nu weten, dat zij ook met dit wantrouwensvotum moeten leren le ven, vooral als een van de op 19 november rivaliserende groepen par tijen met een zeer kleine meerderheid uit de stembusstrijd tevoorschijn treedt. Zware verliezen In dit verband zijn de landdagverkie zingen van belang, waarvan er vrijwel ieder jaar wel enkele de politieke rust in Bonn komen verstoren. Zware verliezen bij de verkiezingen in enke le deelstaten leidden vorig jaar bijna tot een ernstige breuk in de FDP. Deze ontwikkeling kon slechts een halt worden toegeroepen door indirec te steun van de SPD. die de liberalen in staat stelde deel te blijven uitma ken van parlementen in andere deel staten. Was dat niet gebeurd, dan zou de coalitie van SPD en FDP vermoe delijk al vorig jaar op de klippen zijn gelopen. Overigens was hier slechts sprake van uitstel van executie, omdat de krach in de FDP toch niet is uitgebleven. Dit uitstel stelde partij voorzitter Walter Scheel echter in staat, de partij definitief het linksli- berale karakter te geven, dat zij nu ongetwijfeld heeft. Niettemin worden pogingen gedaan om te voorkomen, dat de verkiezingen in elf deelstaten telkens gebruikt kun nen worden als tussenbalans voor de beoordeling van het beleid in Bonn. Plannen om bondsdag- en landdagver kiezingen op dezelfde datum en in hetzelfde jaar te houden, hebben geen zin meer, nu de Bondsdag na drie jaar ontbonden is. Men kan moeilijk van de deelstaten verwachten, dat zij zich aan een 'wispelturige' Bondsdag aanpassen. Geprobeerd wordt nu het aantal deelstaten terug te brengen van elf naar vijf of zes. Er zouden dan minder tussentijdse verkiezingen zijn. die mogelijk zelfs op dezelfde datum en in hetzelfde jaar gehouden kunnen worden. Eenvoudig zal het niet zijn. de deelstaten hiertoe te bewegen, omdat het plan ook wijzi ging kan brengen in de samenstelling van de Bondsraad (eerste kamer) waarin CDU en CSU thans nog een kleine meerderheid hebben. Schoonheidsfoutjes De Bondsrepubliek zal het voorlopig nog met de schoonheidsfoutjes moe ten doen, die bij de opzet van de federatieve staat in de wetgeving zijn geslopen. Er moeten in de komende jaren wijzigingen tot stand komen om de hiaten weg te nemen, die dit jaar aan de dag zijn getreden. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. De noodzakelijke verander ingen zullen ook nog heel wat voeten in de aarde hebben, voordat zij verwe zenlijkt kunnen worden. Wat de deelstaten betreft: West-Ber lijn is er een van. De 22 afgevaardig den uit dit stadsdeel worden echter aangewezen door het parlement van deze 'stad-staat'. waarvoor de westelij ke mogendheden nog de volle verant woordelijkheid dragen. Wel kunnen Westberlijners, die ook een woning in de Bondsrepubliek hebben, in de deel staat waar dit huis zich bevindt aan de bondsdagverkiezingen deelnemen. Er is reden om aan te nemen, dat van deze mogelijkheid druk gebruik zal worden gemaakt. (Dit is het tweede artikel in een serie. Het eerste werd geplaatst in Trouw/Kwartet van zaterdag 11 no vember.) TEL AVIV, CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse regering bereidt volgens berichten uit Egypte en Israël opnieuw pogingen voor om tot een gedeeltelijke oplossing van het conflict tussen beide landen te komen. Zo zou de presidentiële adviseur Henry Kissinger volgens het Egypti sche weekblad Rose el-Yoessoef begin 1973 een bezoek brengen aan alle landen, die bij het conflict in het Midden Oosten betrokken zijn. en daarmee een nieuwe poging inleiden om tot een oplossing in drie fasen van het conflict te komen. De eerste fase zou uit een 'deel-oplossing' van het conflict bestaan, waardoor de mi litaire confrontatie tussen Egypte en Israël beëindigd wordt. De tweede fase zou een vreedzame oplossing voor het Jordaans-Israclische conflict moe ten zijn. En in de derde fase zouden alle 'bijbehorende kwesties' via uitge breide onderhandelingen moeten wor den geregeld. Deze onderhandelingen zouden direct kunnen zijn of via be middeling van de Verenigde Naties ge voerd kunnen woraen. Israëls premier Golds Meir heeft in een radio-interview gezegd, dat de VS oprueuw naar een vredesregeling zou den kunnen streven in het Midden Oosten, nu president Nixon herkozen is. maar dat zij niet aanneemt dat Nixon druk op Israël zal uitoefenen om tegen zijn eigen belangen in te handelen. Zij sloot de mogelijkheid niet uit. dat zij naar Washington zal gaan om de Amerikaanse president te ontmoeten, maar zei dat er momen teel geen plannen waren voor een dergelijk bezoek. BONN, BERLIJN (DPA, Reuter,UPI) Karl Schiller, de vroegere minister van economische zaken en financiën in de regering van Willy Brandt, heeft zijn medewerking toegezegd aan de oppositionele CDU^CSU om de econo mische stabiliteit van de Bondsrepu bliek te herwinnen, één van de belang rijkste verkiezingspunten van de op positie. Schiller die begin juli zijn ministers functie neerlegde en in september zijn lidmaatschap van de SPD opzeg de, omdat hij het volkomen oneens is met de financieel-economische poli tiek van de regering-Brandt, zegde zijn steun toe tijdens een gesprek met oppositie-leider Barzel. Deze verzeker de Schiller dat hij grote waarde hechtte aan de raad en de medewer king van de vroegere minister in de veldtocht van de CDU tegen de financieel-ecenomische instabiliteit Daarop had Schiller zijn bereidheid tot medewerking toegezegd. De eerste 34 van de in totaal 308 kinderen van naar West-Duitsland ge vluchte ouders zijn dit weekeind in West-Berlijn aangekomen. Een groot deel van de kinderen werd van hun ouders gescheiden door de Berlijnse muur, die elf jaar geleden door de Oostduitse regering werd opgericht in een poging de vlucht van haar bur gers naar het Westen tegen te gaan. De hereniging van de ouders en de kinderen is één van de gevolgen van het basisverdrag dat de Bondsrepu bliek en de DDR vorige week afslo ten. Een tweede teken van normalisering van de betrekkingen tussen de Duits- landen is de uitnodiging aan de bur gemeester van West-Berlijn, Klaus Schtitz, een officeel bezoek aan Mos kou te brengen. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft meegedeeld dat Schütz begin volgend jaar naar Mos kou zal gaan. 'Ik denk dat de oude en nieuwe president van de VS genoeg ervaring met ons heeft om te weten dat het onmogelijk is om druk op ons uit te oefenen in zaken die voor onze belan gen van gewicht zijn', aldus Golda Meir. 'Ik hoop dat er niet zo'n poging zal zijn' De Israëlische premier zei verder over koning Hoessein van Jordanië: 'Het is een revolutionaire stap, als een Ara bisch leider over vrede spreekt. Een andere stap is het echter om de situatie niet terug te willen draaien, door te doen alsof er geen oorlog is geweest'. Het conflict met Jordanië kon volgens Golda Meir alleen opge lost worden als Hoessein een deel van zijn verloren gebied en in eerste instantie de oude stad van Jeruzalem aan Israël zou afstaan. Tenslotte moest men niet vergeten, dat Hoes seins grootvader Afcdallah Jeruzalem in 1948 door middel van oorlog had gewonnen GATESHEAD, SYDNEY, JERUZA LEM, KOEWEIT. DJAKARTA, BAH REIN (Reuter. UPI, AP) De Brit se gezondheidsautoriteiten hebben meegedeeld, dat een vrouw die acht dagen geleden per vliegtuig uit Au stralië via Bahrein naar Londen reisde, cholera heeft. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is bevredi gend. De autoteiten hebben alle per sonen, die op 3 november met het vliegtuig van de AustraLische maat schappij Quantas (vlucht 737) naar Londen reisden en die nu maagklach ten hebben, verzocht om zich medisch te laten onderzoeken. Het aantal eholera-patiënten in Austra lië is tot 36 gestegen. Men gaat de adressen na van passagiers, die een week geleden met een vliegtuig uit Londen via Bahrein kwamen. De cho lera zou met dit vliegtuig naar Au stralië en Nieuw Zeeland zijn geko men. Van nog eens 25 mensen wordt vermoed dat zij cholera hebben. Israël heeft strenge vaccinatie-maatr gelen ingevoerd, met name voor het verkeer van en naar Jordanië over de Allenby-brug. In de streek rond Jeru zalem zijn tot dusver 16 gevallen van cholera gesignaleerd, die naar men aanneemt door Arabische bezoekers zijn overgebracht. In West-Java zijn in de afgelopen maand 140 mensen aan cholera overle den en 75 mensen voor behandeling in een ziekenhuis ondergebracht. Vol gens het persbureau Antara zouden in Zuid-Sumatra sinds begin van dit jaar al 750 mensen door cholera om het leven zijn gekomen. Bij Bandoeng zouden 19 mensen in de laatste twee weken aan de ziekte zijn overleden. Ook in Nieuw Zeeland is een aantal mensen besmet. Een van hen is de kleinzoon van de Nederlander A. Smids. die als gevolg van deze ziekte vorige week in een ziekenhuis in Wellington overleed. Een functionaris van de gezondheids dienst in Bahrein heeft ontkend, dat de ziektegevallen in Engeland, Austra lië en Nieuw Zeeland vanuit Bahrein geïmporteerd werden. In totaal waren er sinds twee weken in het ziekenhuis van Bahrein 41 mensen opgenomen die cholera hadden of wellicht cholera hadden. LONDEN (Reuter. AFP, UPI) In Engeland zijn lot dusver 19 bombrieven aangekomen, alle in New Delhi of Bombay gepost en bestemd voor Joodse organisaties of personen. Scotland Yard heeft het vermoeden uitgesproken dat soortgelijke bombrieven ook naar andere landen zullen worden gestuurd. Het is duidelijk, dat de Palestijnse commando-organisatie Zwarte September achter deze aanslagen zit. aangezien in de ontmantelde brieven een stukje papier is aangetroffen met de woorden 'Wraak - Zwarte September'. De militaire correspondent van het Israëlische blad Maariv heeft bericht dat de Roemeense autoriteiten twee Palestijncn hebben gearresteerd, die In het bezit waren van bombrieven. Ze waren op weg naar Belgrado, vanwaar een aantal bombrieven vorige niaand naar de Arabische landen werden gestuurd. HONGKONG, PEKING, WASHING TON (Reuter. UPi, AP) Een grootscheepse zuiveringsactie in het Chinese Volksbevrijdingsleger na de dood van de minister van defensie Lin Piao zou volgens de militaire inlichtingendienst var Raiwan hebien geresulteerd in 34.000 berechtingen door militaire krijgsraden en. tiental len doodvonnissen. De militaire in lichtingendienst zou zijn inlichtingen uit vertrouwelijke documenten heb ben gekregen. De zuivering zou vier maanden heb ben geduurd. Daarbij zouden twaalf hogere kaderleden van de partij en ongeveer vijftig officieren en aefen- sie-functionarissen op middelbaar ni veau ter dood zijn veroordeeld, ter wijl nog eens 38 anderen levenslang kregen. Bovendien zouden 300 lagere functionarissen van het ministerie van defensie en subalterne officieren hetzij ter dood hetzij tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld. Voorts zouden nog eens 33.700 man tot dwangarbeid zijn veroordeeld Het is volstrekt onzeker, of deze in lichtingen juist, zijn, aangezien de re gering van Taiwan er natuurlijk alle belang bij heeft aan te tonen, dat de Chinese regering lang niet zo stabiel is. als men in het buitenland aan neemt. De Chinese graanoogst bedraagt dit jaar volgens voorlopige berekeningen 240 miljoen ton, ongeveer tien mil joen ton minder dan verleden jaar. Dit heeft premier Tsjoe En-lai aan westerse journalisten meegedeeld. Volgens Tsjoe is de landbouw-situatie in China dit jaar niet zo goed als in voorgaande jaren, voornamelijk ten gevolge van droogte, maar ook door overstromingen in sommige gebieden. In de afgelopen tien jaar is de agrari sche produktie in China 'met vijf tot tien procent per jaar gestegen. Dit jaar zal echter ongeveer vier procent minder beschikbaar komen dan vorig jaar, reden waarom China volgens Tsjoe belangrijke hoeveelheden graan moet invoeren. Hij wees er echter tegelijkertijd op dat China dit jaar grote hoeveelheden rijst heeft uitge voerd naar Noord-Vietnam. Sri Lanke (Ceylon) en Cuba. De Chinese regering heeft opnieuw een graan-order in Canada geplaatst van 1.6 miljoen ton graan. In totaal heeft China dit jaar 4.5 miljoen ton graan in Canada aangekocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7