dag,maandag 'Ik zei altijd tegen mezelf: je moet van die kappersstoel beslist geen preekstoel maken' TROUW/KWARTET MAANDAG 13 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T6 De schrijver RIK VALKENBURG over zijn nieuwste boek 'Oranje overal', geloof, politiek en prinses Irene ry- Ageeth iS door-IWee- afdelingen in Amsterdam kandidaat ge steld. Of ze hét Binnenhof haalt is onzeker, want ze staat op de 24ste plaats gënoteerd. Dat is erg laag en in feite-een, onver kiesbare plaats. Andere vrou wen op de FvdA-lijst: H. Bak ker. J. H. van Nunen qn E. H. C. Salomomayns. Willy Corsari gaat door Voorproefje versierde strandmode Er is op het moment al weer een levendige handel in strandkleding voor de zomer van 1973. Hier een getekend voorproefje van Benger Ribana, in Nederland uitgebracht door de firma Van der Nap uit Amsterdam. De bikini's zijn weer zo klein mogelijk met veel accessoires als plastic- en zilverringen en met emaille medaillons. Dus: versierde bikini's. Bij de badpakken is de rug zo bloot mogelijk en de strandpakjes zijn lang. Het lijkt wel de titel van een boek: '-Willy GorSari gaat door.' Maar ,het is de werkelijkheid. Willy Corsari. de bijna 75-jarige schrijfsterf heeft het. nog lang niet allemaal gezien. Ze schreef 1 2<* romans vier meisjesboeken, elf thrillers, een serie korte Varhalen ep .nu is ;haar vferk dan ook nog -öp een grammo foonplaat gezet. Afgelopen vrij dag was de schrijfster ook al te zien als lid van het panel in het-tv-spel 'Waar óf niet.' Zoals bekend js er net een boek en een grammofoonplaat versche nen met als titel: 'Liedjes en herinneringen.' Commercie-ge- voelig als Willy ineens blijkt te zijn bleek ze het er van harte 'ajfs..tlat,.njaat en - boek;-vlak voor-vijf december - Khkwltaiin. 1 «j K 9 fc De eerste stai van Tiemeijer Jeugd weet hoe te stemmei Uit een enquête is geblel dat meer dan de helft van nieuwe kiezers tussen de 18 21 jaar nog niet weet, wat op 29 november zullen st men. Deze enquête is gehou onder een groot deel van jeugd in noord-west Overijl w-aar woensdag nieuwe genu teraden gekozen moeten i den. Gebleken is, dat 22 pet van jonge kiezers geen belangs ling heeft voor de raadsveit zingen en dat 40 pet van ondervraagde jongeren i eens op de hoogte was van feit, dat er als gevolg van gemeentelijke herindei raadsverkiezingen worden houden. 12 pet van de om vraagden wist nu al te vei len, dat zij ook op 29 noven niet zullen gaan stemmen. Opvallend was verder dat kii ren van confessioneel stemn de ouders meestal op een 1 andere partij stemmen. Van ondervraagde scholieren kooi pet voor links, 21 pet voor confessionele partijen, 21 pel beraal-democratisch en 18 sprak geen voorkeur uit. dagpecepi zie je m'n blote benen enz. Toen was de soldaat een excentrieke figuur met een raar mutsje op, schoenen met zoolbeslag enz., men hoorde ze kilo meters ver reeds aankomen. De man nen van rats, kuch en bonen. Zonder dat er een VVDM was, is er ontzagge lijk veel ten goede veranderd. Men had daar eens wat meer op moeten wijzen, maar dan wordt men niet populair. De geest wordt steeds meer ondermijnd en men zal daar mee doorgaan, want de drijvers in deze verbanden zien niets liever, dan dat het Nederlandse leger wordt gelikwi- deerd. Er was eens een man die zich, om andere reden, afvroeg: slikt dit volk dan Alles! Inderdaad: volk van Nederland, slikt u dan alles, zonder dat er 'noemenswaardig protest klinkt en moet een klein deel de dienst uitmaken? Alphen aan de Rijn J. H. Noomen Gereformeerd zijn (3) De heer W. H. Douma noemt in zijn bijdrage in Tr/Kw van 23 oktober slechts enkele cijfers uit het rapport van de in Wageningen gehouden enquête. Op deze cijfers komt de heer P. G. Rotte in de krant van 31 oktober tot de conclusie 'Wie dacht dat het nog al mee valt, wordt hier geconfronteerd met de harde feiten. De feiten zijn echter nog harder. Wat te denken van de volgende cijfers: 85% van de 16-19-jarigen voelt zich losjes of niet met de kerk verbonden. Van do 19-24-jarigen en 25-39-jarigen is dit percentage resp. 90 en 66. Dit zijn de groepen die het kerkewerk straks moeten overnemen of hiermede reeds bezig zijn. Vóór kanselruil en intercommunie met de R.K. is 40% der leden. Idem met de Nederlandse Protestanten Bond. Doopsgezinden en Remonstranten 30%. Is dit een gere formeerde kerk? Jammer genoeg, ja. De heer Douma vindt dat de resulta ten van dit onderzoek in Wageningen aandacht verdienen in ruimere kring. Akkoord, als men er dan maar uit leest hoe het niet moet gaan met de kerk en men Wageningen niet als voorbeeld ter navolging stelt Wageningen P. L.UCAS Boycot Met enige verbazing las ik in Tr/Kw van 3 november dat Nederland in de VN zich bij een resolutie over de veroordeling van de apartheid in Zuid-Afrika heeft onthouden van stemming. Als motivatie gaf de Ne derlandse afgevaardigde op, dat Ne derland tegen een isolement van Zuid- Afrika is, maar met een dialoog de Zuidafrikaanse regering ervan moet proberen te overtuigen dat ze de apartheidspolitiek moet beëindigen. Dit lijkt een onrealistische stellingma- ne. Dacht de Nederlandse regering nu heus dat Zuid-Afrika op aandrang van Nederland zijn apartheidspolitiek, die zo fundamenteel is voor dat land, zou afschaffen? Trouwens een poging de dialoog op gang te brengen is door Zuid-Afrika onbeantwoord gebleven. Het is dan ook duidelijk, dat hier iets anders achter steekt. Nederland heeft grote handelsbelangen in Zuid-Afrika en wil deze niet op het spel zetten. (ADVERTENTIE) ^laimêöe& Kwaliteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANOEN. Dc auteur Rik Valkenburg samen met professor Plate, die de meeste Oranjetelgen ter wereld hielp. krijgen mijn verhaal ook alle maal toegestuurd. Dan zeg ik: haal er de scherpe dingen maar uit. Maar niet de belangrijkste, anders is het niet meer lees baar. Ik voel mij de schakel tussen de academisch gevormde theoloog en de de leek. Rik: 'Nee, in onze kringen zeg gen we nooit de leek, maar: de geïnteresseerde gelovige. Nou. ik had eerst Vroegindewey. la ter Overduin en toen Buskes, Jager en ineens een doorstro ming naar de top.' Valkenburg zegt dat hij nooit had gedacht dat dit hem alle maal ten deel zou vallen. 'Ik doe mijn werk ook biddend, dat mag u gerust weten. Ik heb als gedachte: mijn lezers te interes seren in het boeiende van het geloof. Kijk, als ik bij Kuitert zit. dan vraag ik echt niet om gelijk. Want ik zit er vaak net als u bij: te luisteren en te schrijven. Hoewel, ik heb nu zo'n hele kleine baïidrecorder cn dót gaat fijn. Dan heh je de handen vrij.' Heeft een schrijver als Rik Val kenburg, die bij progressieve en conservatieve theologen kind aan huis is, heeft die schrijver zelf nog het geloof behouden? 'Ja. Daar kan ik volmondig ja op zeggen. Vaak heb ik het dat ik kapot ben van een interview. Hoewel je zelf vuur geeft, word je ook getroffen door het vuur van de tegenstander. Maar na een week keer ik weer terug tot het geloof dat ik na veel strijd door Gods genade heb ontvan gen'. U was vroeger atheïst? 'Nou, atheïst. Laten we zeggen dat ik erg ver van de catechis mus af ben geweest. Maar nu: nu verwacht ik Christus op de wolken. Wat ik zo mooi vind dat is wat Christus zelf heeft gezegd over die tien meisjes met de brandende lampen. Vijf meisjes hadden geen voorraad meer. Kijk, dat is een waarschu wing voor mezelf die ik ook wil doorgeven.' Staat u zelf wel eens zonder olie? "t Is frappant dat u dat zegt, maar op weg naar paleis Soest- dijk, toen met dat interview met H.K.H. Prinses Irene, zag ik in mijn Daf 55 ineens de benzinemeter op nul staan. Toen dacht ik: zie je wel: je moet regelmatig bijtanken. Straks kom je te laat bij hare koninklijke hoogheid. Zo is het in het leven ook: we moeten steeds bijtanken bij God. Hé, daar heb ik eigenlijk nog hele maal niet bij stilgestaan. Dat is mooi. zoals u dat zegt.' Wat vindt u van de moderne stromingen in het geloof? 'Het evangelie is zo politiek gearrangeerd de laatste tijd. Ze zeggen dat als er overal vrede is en welvaart, dat het dan goed is. Maar ik geloof: zoek eerst het koninkrijk Gods dan zal u alles worden toegeworpen. Kijk, dat eerste en tweede gebod, die zijn zó in elkaar verweven dat je je naaste nooit kunt verwaar lozen. Ze schreeuwen maar dat de patroon goed moet zijn voor z'n arbeiders. Maar ik zeg: die arbeiders moeten ook goed zijn voor de patroon!' Nu passen we even de scherpe vraagstelling van Rik Valken burg zélf toe, zonder onfatsoen lijk te worden: Kan iemand die lid is van de Partij van de Arbeid ook een belijdend lidmaat van de kerk zijn? De heer Valkenburg twijfelt een ogenblik. 'Daar geef ik geen concreet antwoord op,' zegt hij na enig nadenken. 'Wat 'Ik wil dat anders formuleren: het is een positief boek. Veel christelijke schrijvers durven er niet meer voor uit te komen dat ze christelijk zijn. Ik heb het eerste exemplaar ook aan H.K.H. Prinses Irene mogen aanbieden toen ze was bevallen van de prinselijke tweeling.' Speciaal over dat ziekenbezoek heeft de heer Valkenburg een kort .verhaal geschreven, waar uit hier enkele passages. y. .op de zonnige morgen van de stralende 26ste oktober stond ik tegen tienen voor de Hoofd ingang van het Radbout-Zieken huis. Al spoedig ontdekte i'k de heer J. Voorhoeve, directeur van de Uitgeverij, die mij op deze tocht naar de prinses zou vergezellende eerste die we daar zagen was prins Charles Hugo (Carlos, zegt de prinses) die er opgeruimd uitzag en ons bijzonder spontaan verwelkom de. Het viel ons op hoe goed Nederlands hij sprak. De prins, breed lachend: 'Ja, dat heb ik vooral in het ziekenhuis ge leerd.' ogenblikkelijk komt H.K.H. Prinses Irene ons tege moet. Ze ziet er nog wat pips uit. maar haar stralende glim lacht werkt aanstekelijk. In een mum van tijd zijn we in een geanimeerd gesprek gewik keld we beseffen dat prins Charles Hugo in het vervolg zijn koninklijke schoonouders, schoonzussen en zwagers met succes zal weten te pareren, nu hij zo vasthoudend en met zo- veel succes zich geworpen heeft op de Nederlandse taalde koffie die de prinses zelf in schenkt laten we ons goed sma ken Rik Valkenburg vormt samen met mensen als Jan de Hartog, G. K. van het Reve en Jan Wolkers, het hechte groepje schrijvers dat van de penne- vruchten kan léven. Maar moch ten er ooit donkere wolken zich boven de heer Valkenburg sa menpakken, dan is daar altijd nog de kappersstoel waarboven twee bordjes hangen. Het ene met: 'Spreek vrijmoedig over God, maar misbruikt Zijn naam niet' en het andere: 'Wie scheert met verstand, zeept in met de Vergulde Hand.' men schrijft ons De redactie behoudt zich het reebt voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle werdt met dc naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. aeeretarls van de hoofdredactie var. Trouw- Kwartet, Postbus 85». Amsterdam. VVDM Jaren geleden zongen we: O sergeant, ze hebben m'n sokken gestolen, o sergeant, ze hebben m'n schoenen ge pikt, m'n poeties zijn verdwenen, nu De Veenendaalse kapper Rik Valkenburg (48) is zo lang zamerhand de schrik van alle theologen. Met zijn forse postuur en meestal geflan keerd door zijn 'makker', een theologisch student, dringt hij door tot de stu deerkamer van mensen als Kuitert en Buskes. Sinds kort is hij ook 'in' bij ko ninklijke personen. Ten paleize of in het ziekenhuis (wanneer we er weer dat Oranje-telgen hebben bijge- kregen): Rik Valkenburg praat uitvoerig met hen, schrijft zijn belevenissen op, laat de boel uitgeven en zijn boekjes worden verkocht als glaasjes oranje-bitter op koninginnedag. Wie is deze wonderlijke figuur in domi neesland? Ik moet er een fikse rit naar Veenendaal voor over hebben om dat uit te zoeken. 'Hoe hard gaat uw auto,' vraagt Rik. op mijn vraag hoe lang je er van Amsterdam naar Veenendaal over doet. 'Honderdzeventig.' zeg ik. 'Oh,' zegt Rik, 'de mijne maar honderdvijftig.' En als we dan tegenover elkaar in de hel dere kapperszaak zitten, zegt hij: 'Dat was weer even de zondige mens in mij: gij zult niet begeren uws naaste huis, vrouw en ezel. Nou, misschien heeft u een lichte toon van jaloezie gemerkt, toen uw auto harder kon dan de mijne. Tja, het is een voortdurende strijd. Ik ben echt geen heilige. Ik wou dat ik het was.' Daar zit dan de schrijver van boeken als 'Jongeling ten voe ten uit*, 'Frontale botsing', 'Ha ring of ikuit' en 'Waar het om gaat*, om er maar enkele van de ongeveer twintig te noemen. Omdat hij door zijn talrijke interviews met theologen vak man is geworden, helpt hij mij een handje door eerst iets over zijn jeugd te vertellen. Dan krijgen de mensen een helder beeld van de persoon om wie het gaat. 'Ais kind schreef ik al veel,' meldt hij. 'Ik ben geboren in een volksbuurt. Mijn vader was fabrieksarbeider. Ik heb een jaartje mulo gedaan en toen brak de crisistijd aan. Ik werkte een poosje in een siga renfabriek. Mijn broer had toen al een kapperszaak. Nou, ik toen ook. Maar je bent niet zomaar kapper hoor! Het was toen ook nog volop scheren. Ja, die elektricische apparaten heb ben daar een beetje de klad in gebracht. Rik vertelt dat hij door dat kappersvak veel met mensen in aanraking kwam. Je steekt er wat van op. Tja, je moest natuurlijk ook weieens over het weer of over de zon- dagssport praten. Dat deed Rik dan ook wel, want je moet de klanten niet wegjagen. 'Ik zeg altijd maar: je moet van de kappersstoel geen preekstoel maken, daar bewijs je God geen dienst mee. Want het calvinis me leert ons ook dat je je vak zo goed mogelijk moet uitoefe nen.' Tegenwoordig knipt Rik alleen nog maar z'n broer. Voor de rest reist hij het land door op zoek naar interessante theolo gen. 'In m'n hart had ik altijd al andere aspiraties. Kijk, het liep zo dat ik in 1964 m'n heup brak. Nou, eerst het ziekenhuis in en ik ben toen wel een jaar lang voor honderd percent inva lide geweest. Ik had al eens een kinderboekje geschreven en een kerstverhaal. Ik dacht toen: ge sprekken met theologen, die zijn er nog niet. Kijk, ik hou van een scherpe vraagstelling, maar nóóit onfatsoenlijk. Ze Champignonsoep met witte wijn 50 gr. boter 50 gr. bloem 1 1 bouillon 300 gr champignons halve dl. witte wijn halve dl. slagroom peterselie Nieuwe make-up tinten De bladeren van de bomen moeten dezelfde kleur hebben als de nagels. Orlane heeft als herfsttinten toonschakerin- gen uit de wijnstreken van Cognac, Bordeaux en Bour gogne. Een caramelkleurige poeder met gouden glans, een. Bordeaux-rode lippenstift en Revlon brengt daarbij The Spicy Ices, een serie tinten waarbij vooral de bruinrode nagellak naar voren springt. Nog twee maanden en dan krijgt de acteur Hans Tiemeijer A.O.W. Een halve eeuw geleden was .Hans leerling-stuurman, maaf hij;, werd later afgekeurd. Zijii eerste aanraking met het toneel fctfam door drie mooie zusjeq, waar Hans wel iets in zag.-'Toen hurt'Vqder Hans eens meenam naar .de schouwburg, was hij verkocht. Niet aan de meisjes, maar aan het toneel. Sindsdien heeft Tiemeijer 588 rollen gespeeld, van figuraties tot hoofdrollen. Na 46 jaar stapt hij nu van dé planken met het^ stuk 'Hét woud.' zout, peper worcestersaus tabasco Smelt de boter, voeg de bk toe en giet er de hete boul (gemaakt van twee tabletf bij. Voeg de gewassen in i| jes gesneden champignons I Laat het geheel vijf mini doorkoken en maak de soej met witte wijn, de slagroom kruiden en de fijngehakte terselie. Menutip: Champigj soep met witte wijn, rode runderlapjes, gekookte aarj pelen, fruit. ik zelf straks ga stemmen? Ik twijfel nog tussen S.G.P. en G.V.P. Maar dat neemt niet weg dat ik mensen als Schakel en Roolvink uitstekend, weet te waarderen. Had Rik Valkenburg zelf domi nee willen worden? 'Ik zou graag ziien dat u het daar in uw verhaal niet teveel over hebt. Laat u dat er maar buiten. Ik heb weieens gepreekt hoor. In Zwitserland. Mijn vriend was dan liturg en ik hield de preek. Dan plakten we het overal aan en de koster zei later dat hij nog nooit zo'n volle kerk had gezien. Ja, dat deden we dan: een kerkdienst voor Nederlandse vakantiegan gers.' Laten we het nu even over uw nieuwe boek hebben: 'Oranje overal'. 'Nou, dat is een boek met inter views met mensen die de leden van het koninklijk huis van nabij hebben meegemaakt. De fotograaf Jan Sterk, majoor Bosschardt, die met prinses Be atrix door donker Amsterdam heeft gelopen, professor Plate en dan ook een interview met prinses Irene.' Kan dat zomaar? Een interview met prinses Irene? 'Kijk, dat zit zo: de prinses valt buiten de Rijksvoorlichtings dienst, dus dat gaat een stuk makkelijker. De uitgever heeft haar geschreven, en toen was het meteen goed.' Het is geen kritisch boek ge worden, hè? Deze houding moet ten sterkste wor den afgekeurd. De enige methode om de apartheid te bestrijden is een ef fectieve handelsboycot, die massaal moet worden opgevolgd. Blijkt dit niet haalbaar te zijn, dan toch zal Nederland, om principiële redenen moeten weigeren handel te drijven met Zuid-Afrika. Groningen B. Stulp Politie (4) Dat de politie openlijk gaat demon streren. lijkt mij toch niet de aange wezen weg, om salarisverhoging (en mogelijk meer nuttige en andere ge wenste zaken) te bereiken. Dat de politie een moeilijke en zware taak heeft, vooral in de tegenwoordige tijd, daarmede zal in 't algemeen een ieder het wel eens zijn, en 't zou om -ie reden wel heel billijk kunnen zijn, dat de salarissen zouden worden ver hoogd. Doch de politie, gezagsap- paraat, op straat demonstreren, nee, daarmede kan ik het als oud-politie man, niet eens zijn. Leeuwarden D. Miedema PPR (slot) Alle briefschrijvers dank voor hun i* jfFv u aandacht. Ik erken-?dat het lid afrjn van een •christelijke" kerk, chrisiflffke groepering, christelijke politieke par tij enz. geen certificaat is voor chris ten zijn. Er zijn ook echte ohristenen lid van niet christelijke groepeïïhgen, partijen enz. Als Christus centraal staat in je leven, gaat dit je'Jeven beheersen en overheersen. Dan «word je gedwongen uit liefde tot fiem, weer naar een christelijke kerk, groe pering, politieke partij toe te gaan. ,A1 zijn er die- om een of andere reden een andere mening hebben, toch blijft die onderlinge band bestaan, de uit gangspunten blijven voor allen de zelfde nl. trachten Gods opdracht te vervullen, met alzijn facetten, dus ook bidden voor elkander en .i'oor tegenstanders waar ook ter wereld. Waar een vertikale verhouding' tot God bestaat, blijft de horizontale op dracht voor ons allen dezelfde-" Alle briefschrijvers ontweken min of meer mijn vraag, waarom een partijleiding contact zoekt met een niet christelijke partij, terwijl men openlijk uitspreekt dat een chr. politieke partij heeft afgedaan (wij kozen deze mensen; als men ons ongeloofwaardig, onbetrouw baar en onchristelijk vjndt in deze christelijke politieke partijen, kan men de kiezers niet uilsluiten). Men kan twisten, ovèr de..vraag, wat is ongeloofwaardig, onbetrouwbaffli onchristelijk, dit geeft alleen koude harten. Laten wij als cl nen ophouden met elkaar om de te slaan, niet doen of deze o beter Gods woord uitdraagt em zijn alle zondig, kunnen alleei bereiken als wij uit liefde tol met elkaar meewerken, ondank ten en tekortkomingen, tot e£ onze Heiland. Maasland A. Noi (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6